Oleg Ivanovich Dzyuban | |
---|---|
Länder | Sovjetunionen / Kazakstan |
Födelsedatum | 24 juli 1950 (72 år) |
Rang | Master of Sports of the USSR (1973), International Master (1993) |
Faktiskt betyg | 2362 [1] |
|
Oleg Ivanovich Dzyuban (född 24 juli 1950 ) är en sovjetisk och kazakisk schackspelare , idrottsmästare i Sovjetunionen (1973), internationell mästare (1993).
Sexfaldig mästare i den kazakiska SSR (1973, 1978, 1981, 1982, 1983, 1990; 1973 tog han 3:e plats, men V. K. Lyavdansky och E. I. Bukhman , som hade stigit högre, uppträdde utanför tävling [ 1982 ] ; han delade 1-2 platser med B.K. Asanov ).
Deltagare i semifinalerna i två mästerskap i Sovjetunionen (1982 och 1984) [3] .
Som en del av det kazakiska SSR-teamet deltog han i Spartakiad of the Peoples of the USSR 1975, 1979, 1983 och 1991. [4] [5] [6] [7]
Som en del av landslaget i Kazakstan , en deltagare i två schackolympiader (1994 och 1996) [8] [9] .
Deltagare i starka internationella turneringar i Alma-Ata (1989 och 1995).
Direktör för schackklubben Alma-Ata "Debut" [10] .
År | Stad | Konkurrens | + | - | = | Resultat | Plats |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1969 | Alma-Ata | Mästerskap i den kazakiska SSR | [elva] | ||||
1973 | Alma-Ata | Mästerskap i den kazakiska SSR | 3 [12] | ||||
1974 | Tolyatti | USSR Team Championship (1st League) | |||||
Tasjkent | Minnesmärke över A. Khodjaev | fyra | 9 | 2 | 5 av 15 [13] | 13-14 [14] | |
1975 | Riga | VI Spartakiad av folken i Sovjetunionen (lag från den kazakiska SSR, 3:e styrelsen) | 2 | 3 | 3 | 3½ av 8 | |
1978 | Mästerskap i den kazakiska SSR | 11 av 13 | ett | ||||
1979 | Moskva | VII Spartakiad av folken i Sovjetunionen (lag från den kazakiska SSR, första styrelsen) | 2 | 5 | 2 | 3 av 9 | |
1981 | Mästerskap i den kazakiska SSR | ett | |||||
1982 | Mästerskap i den kazakiska SSR | 1-2 | |||||
Pavlodar | Semifinal i det 50:e USSR-mästerskapet | 9 av 17 | 10 [15] | ||||
1983 | Mästerskap i den kazakiska SSR | ett | |||||
Moskva | VIII Spartakiad av folken i Sovjetunionen (lag från den kazakiska SSR, 3:e styrelsen) | 2 | 3 | 2 | 3 av 7 | ||
1984 | Barnaul | Semifinal i det 51:a USSR-mästerskapet | 5 | åtta | fyra | 7 av 17 | 15 [16] |
1987 | Mästerskap i den kazakiska SSR | [17] | |||||
1989 | Alma-Ata | Internationell turnering | 5 | 6 | fyra | 7 av 15 | 10 [17] |
Leningrad | Kommandomästerskap för Sovjetunionens väpnade styrkor | ||||||
1990 | Mästerskap i den kazakiska SSR | ett | |||||
1991 | Azov | IX Spartakiad av folken i Sovjetunionen (lag från den kazakiska SSR, andra styrelsen) | 3 | 2 | fyra | 5 av 9 | |
1994 | Moskva | XXXI Olympiad (Kazakstans lag, reserv) | 3 | 2 | 2 | 4 av 7 | |
1995 | Alma-Ata | Internationell turnering | 2 | 6 | 3 | 3½ av 11 | 11-12 [18] |
1996 | Jerevan | XXXII Olympiad (lag från Kazakstan, 4:e styrelsen) | ett | 2 | ett | 1½ av 4 |
Tematiska platser |
---|