Egoriev, Evgeny Romanovich
Den aktuella versionen av sidan har ännu inte granskats av erfarna bidragsgivare och kan skilja sig väsentligt från
versionen som granskades den 18 april 2019; verifiering kräver
1 redigering .
Evgeny Romanovich Egoriev ( 9 oktober 1854 - 14 maj 1905 ) - Rysk sjöofficer, kapten i första rangen, hjälte i Tsushima-slaget.
Biografi
Son till en kollegial rådman.
- 16 september 1870 - Inträdde i marinkåren.
- 1871 Inträdde i aktiv tjänst.
- 31 mars 1874 - Midshipman .
- 12 april 1875 - Tilldelad den 6:e sjöbesättningen.
- 30 augusti 1875 - Midshipman .
- 5 december 1875 - Överförd till den sibiriska flottiljen.
- 25 augusti 1876 - Inskriven i den sibiriska flottiljen.
- 1 september 1876 - Kryssare av 2:a rang "Abrek".
- 21 september 1878 - Schooner " Ermak ".
- 27 oktober 1878 - Inspektör för skonaren "Ermak".
- 29 maj 1879 - Gunboat Walrus .
- 2 juni 1879 - Auditör för kanonbåten "Walrus".
- 1 januari 1880 - Löjtnant .
- 7 juni 1880 - Omplacerad till kanonbåten "Walrus".
- 16 september 1880 - Tillförordnad befälhavare för det 10:e kompaniet av kanonbåten "Walrus".
- 27 september 1880 - Tillförordnad revisor för kanonbåten "Walrus".
- 21 juni 1882 - Kanonbåt "Sable".
- 5 mars 1883 - Tillförordnad chef för 1:a kompaniet.
- 28 februari 1883 - Kryssare av 2:a rang "Abrek".
- 12 september 1883 - Befälhavare för 1:a kompaniet.
- 2 november 1884 - Lärare vid rors- och signalmansskolan.
- 22 februari 1885 - Kanonbåt "Nerpa".
- 2 april 1885 - Ångbåten "Amur".
- 11 april 1885 - Chef för jagaren "Trout".
- 2 augusti 1885 - Tillförordnad adjutant för den sibiriska flottiljens högkvarter.
- 13 november 1885 - Lärare vid rorsmansskolan.
- 27 februari 1886 - Tilldelad kanonbåten Ermine.
- 28 februari 1887 - Tillförordnad chef för fartygen överlämnas till hamnen och presus av hamnacceptanskommittén.
- 4 juni 1887 - Överförd till Östersjöflottan, i 3:e sjöbesättningen.
- 18 januari - 29 mars 1888 - Utnämnd till gruvofficersklassen för kortvariga 2-månaderskurser.
- 29 april 1888 - Tillförordnad befälhavare för det sjätte kompaniet av Skobelev-korvetten.
- 11 oktober 1888 - Ordförande i vagndomstolen.
- 19 mars 1890 - Utnämnd till befälhavare för ångbåten "Useful" som en del av den 7:e sjöbesättningen.
- 24 november 1890-1894 - Högre officer för träningskorvetten Skobelev.
- 1891 - Kapten av 2:a graden .
- 1894 - Befälhavare för transporten "Bakan" (1894)
- 1894-1895 - Befälhavare för fartyget "Slavyanka" (1894-1895).
- 1895-1897 - Junior biträdande kapten över hamnen i Kronstadt.
- 1897 - Befälhavare för den sjövärdiga kanonbåten " Gilyak ".
- 1897-1901 - Befälhavare för träningsfartyget "Warrior".
- 1901-1904 - Befälhavare för utbildningstransporten "Ocean".
- 1901 - Kapten 1:a rang .
- 11 juli 1904 - 14 maj 1905 - Befälhavare för kryssaren Aurora . Deltog i Tsushima-kampanjen och striden, dog i strid den 14 maj (kl. 03:12 dödades han i smygtornet av fragment av en 75 mm projektil som exploderade på den högra landgången på den främre bron). Begravd till havs utanför Filippinernas kust ( 15°00′ N 119°15′ E ).
Skillnader
- Orden av St. Stanislaus III grad (12.4.1881)
- Orden av St. Anne III grad (1.1.1889)
- Orden av St. Stanislaus II grad (1893)
- Orden av St. Anne II klass (1896)
- Medalj till minne av kejsar Alexander III:s regeringstid (1896)
- Medalj till minne av kröningen av kejsar Nicholas II (1898)
- Orden av St. Vladimir IV klass. med pilbåge (1899) för 25 års tjänst
Familj
- Hustru: dotter till Irkutsk-handlaren Yakov Aksenov, Anna Yakovlevna.
- Barn:
Kompositioner