damfotbollsklubben " Wings of the Soviets " ( Samara ) | |
---|---|
allmän information | |
Säsong | 2021 |
Tränare | Galina Komarova |
Presidenten | Vadim Andreev |
Kapten | Maria Cherepanova |
Stadion | Metallurg |
Konkurrens | |
ryska mästerskapet | 3:e plats |
Cup of Ryssland | ⅛ finaler |
KNRTU Cup | Vinnare |
20202022 |
Säsong 2021 är den tredje säsongen för Krylia Sovetov (Samara) i det ryska mästerskapet.
Den 12 mars på stadion " Metallurg " var den officiella presentationen av damfotbollslaget som en del av PFC " Wings of the Soviets " [1] .
3 april på stadion " Solidarity Arena " efter matchen " Wings of the Soviets " - " Teksilshchik " höll en offentlig presentation av damlaget "Wings of the Soviets" [2] . Laget deklareras i den ryska cupen och i första divisionen (uppgiften är att ta en plats inte lägre än den andra, med sikte på den efterföljande uppflyttningen till Superligan) [3] .
Valery Solodukhina (MFK SGSPU ), Ruzana Koloskova ( Donchanka Novoshakhtinsk ) och Polina Shatilova ( Rubin Kazan ) anslöt sig till damfotbollslaget Krylya Sovetov för den sista turneringen
Lagansökan för säsongen [4]
|
|
M | Team | Och | PÅ | H | P | bollar | ± | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
— | " Sovjeternas vingar " | fyra | 3 | ett | 0 | 11 - 3 | +8 | tio |
I - matcher, B - segrar, N - oavgjorda, P - förluster, mål - gjorda och insläppta mål, ± - målskillnad, O - poäng
datumet | Plats | Motståndare 1 | Rival 2 | Kolla upp | CS mål | Källor |
---|---|---|---|---|---|---|
2021-04-26 | Kazan | KNRTU (Kazan) | Sovjets vingar | 1:5 | —3 Ivanova Durnova Gefko |
[5] |
2021-04-27 | Academy Zvezda (Perm) | Sovjets vingar | 1:3 | Rudneva Durnova Gefko | ||
2021-04-29 | Team Kazan | Sovjets vingar | 1:1 | Ivanova | [6] | |
30.04.2021 | Miras (Kazan) | Sovjets vingar | 0:2 | Durnova Degteva |
[7] |
M | Team | Och | PÅ | H | P | bollar | ± | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
⅛ | " Sovjeternas vingar " | 2 | ett | 0 | ett | 7-5 _ _ | +2 | 3 |
I - matcher, B - segrar, N - oavgjorda, P - förluster, mål - gjorda och insläppta mål, ± - målskillnad, O - poäng
1 juni 2021 1/16 finaler | Nika (Nizjnij Novgorod) | 0:7 | Sovjets vingar | Nizhny Novgorod |
rapport [8] [9] [10] | 39′ Ivanova 45+3′ Kaziev 49′ Rudneva 59′ Gusarova 68′ , 90+2′ Gefko 82′ Korchagin |
Stadion: Severny |
18 juni 2021 1/8 finaler | Sovjets vingar | 0:5 | Chertanovo (Moskva) | Samara |
rapport [11] | 12′ , 17′ Dubova 42′ ( pen. ) Bessolova 45+1′ , 45+2′ Semin |
Stadion: Metallurg Åskådare: 150 Domare: Lyubov Tarbeeva (Kirov) | ||
Krylya Sovetov : Pogosyan, Gefko, Gusarova ( 87'
Averyanova), Degteva ( 25', 41' ), Durnova, Ivanova ( 81' Romanov), Lutfullina ( 25' Kaziev), Ponomarev, Rudneva, Ryabova, Cherepanova Chertanovo (Movonova) : Ponomareva ( 46' Dudorova), Govor , Dzhinikashvili ( 72' ), Semyonova , Andreeva ( 46' Solonovich ), Belousova , Bessolova ( 60' Tchato ), Dubova , Novik , Semin ( 70' Abashilov 5 ), Trenkina ( 6'Zakharova ) ) ) |
M | Team | Och | PÅ | H | P | bollar | ± | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | " Khimki-UOR " | 3 | 2 | ett | 0 | 11-4 _ _ | +7 | 7 |
2 | " Sovjeternas vingar " | 3 | ett | ett | ett | 5-4 _ _ | +1 | fyra |
3 | Strogino (Moskva) | 3 | ett | ett | ett | 11-7 _ _ | +4 | fyra |
I - matcher, B - segrar, N - oavgjorda, P - förluster, mål - gjorda och insläppta mål, ± - målskillnad, O - poäng
16 juli 2021 1 omgång | Sovjets vingar | 1:1 | Nika (Nizjnij Novgorod) | Samara |
09:00 MSK | Gefko | rapport [12] | Senyaeva | Stadion: Metallurg (fält 2) Åskådare: 100 |
Wings of the Sovjets : Pogosyan ( 41' Prokopiev), Cherepanova , Degteva, Durnova, Ponomareva, Gefko, Ryabova, Gusarova, Ivanova, Lutfullina ( 12' Chernyshov), Rudnev ( 41' Kaziev) Nika (Nizhny Novgorod) : ( 74' Ataev), Ulybin, Golubeva ( 41' Shulpina), Kotsur, Sonina, Soloninkin ( 54' Bakulin), Senyaev ( 64' Kirsanov), Bakulin, Efremov , Tyazhelov ( 54' Panin) |
17 juli 2021 2 omgångar | Sovjets vingar | 3:0 | Strogino (Moskva) | Samara |
11:00 MSK | Rudneva 33′ , 43′ Durnova 80+2′ ( pen. ) |
rapport [13] | Stadion: Metallurg (fält 2) Åskådare: 100 | |
Sovjets vingar: Pogosjan, Cherepanova , Degteva, Durnova, Ponomareva, Gefko, Chernyshova ( 80' Averyanova), Kaziev ( 30' Rudnev), Gusarova, Ivanova, Ryabova ( 80 ' Lutfullina) Strogino (Moskva) , : Kozlova, Salnikova ( 63' Saulina), Chernobiy ( 41' Aleshina), Smirnova, Pasokhina ( 40' Filatov), Geibsheva, Zarubina, Kuleshova ( 41' Mustafina), Vankov |
19 juli 2021 3 omgångar | Sovjets vingar | 1:3 | Khimki-UOR | Samara |
Gefko 75′ ---- Durnova |
rapport [14] | 10′ , 76′ G.Zhukova 15′ ( pen. ) Petkus |
Stadion: Metallurg (fält 2) | |
Sovjeternas vingar: Pogosyan, Cherepanova , Degteva ( 78' Averyanova), Durnova, Ponomareva, Gefko, Gusarova, Chernyshova, Kazieva ( 9' Rudneva), Ivanova, Ryabova Khimki-UOR : Gurieva, Shuvalova, Savina, Bibikinen, Stelmakhova, A. Zhukova ( 66' Litvinenko), Yuklyaeva ( 61' Sorokin), Ishmukhametova ( 41' Pervushin), G. Zhukova ( 78' Karamysheva), Petkus |
M | Team | Och | PÅ | H | P | bollar | ± | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | " Khimki-UOR " | 7 | 6 | ett | 0 | 29 - 6 | +23 | 19 |
2 | Strogino (Moskva) | 7 | 5 | ett | ett | 29-8 _ _ | +21 | 16 |
3 | " Sovjeternas vingar " | 7 | fyra | 2 | ett | 13 - 5 | +8 | fjorton |
fyra | " Ufa " | 7 | 3 | 2 | 2 | 7-7 _ _ | 0 | elva |
5 | " Nika " | 7 | 2 | ett | fyra | 11-21 _ _ | −10 | 7 |
I - matcher, B - segrar, N - oavgjorda, P - förluster, mål - gjorda och insläppta mål, ± - målskillnad, O - poäng
25 augusti 2021 4 omgångar | Sovjets vingar | 2:1 | Ural-URFA (Yekaterinburg) | Big Sukhodol (Nizjnij Novgorod-regionen) |
09:00 MSK | Ryabova 49′ Degteva 90′ |
Stadion: Sea of Sports |
26 augusti 2021 5 omgången | Sovjets vingar | 0:0 | Ufa | Big Sukhodol (Nizjnij Novgorod-regionen) |
16:00 MSK | Stadion: Sea of Sports |
28 augusti 2021 6 omgången | Sovjets vingar | 1:0 | Gymnasieskola i Vakhitovsky-distriktet (Kazan) | Big Sukhodol (Nizjnij Novgorod-regionen) |
15:45 MSK | Gefko | Stadion: Sea of Sports |
29 augusti 2021 7 omgången | Sovjets vingar | 5:0 | Miras (Kazan) | Big Sukhodol (Nizjnij Novgorod-regionen) |
13:30 MSK | Ivanova 10′ , 42′ Lutfullina 17′ Durnova 61′ Rudneva 70′ |
Stadion: Sea of Sports |
M | Team | Och | PÅ | H | P | bollar | ± | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | " Khimki-UOR " | 6 | 5 | ett | 0 | 24 - 5 | +19 | 16 |
2 | " Sovjeternas vingar " | 6 | 3 | ett | 2 | 11-8 _ _ | +3 | tio |
3 | Strogino (Moskva) | 6 | 2 | ett | 3 | 18 - 15 | +3 | 7 |
fyra | " Ufa " | 6 | 0 | ett | 5 | 4-29 _ _ | −25 | ett |
I - matcher, B - segrar, N - oavgjorda, P - förluster, mål - gjorda och insläppta mål, ± - målskillnad, O - poäng
19 september 2021 8 omgången | Sovjets vingar | 3:1 | Strogino (Moskva) | Kazan |
Gefko 27′ Rudneva 57′ , 65′ |
№2 56′ | Stadion: Arbetskraftsreserver |
20 september 2021 9 omgång | Sovjets vingar | 0:2 | Khimki-UOR | Kazan |
12′ Petkus 52′ G. Zhukova |
Stadion: Arbetskraftsreserver |
22 september 2021 10 omgångar | Sovjets vingar | 4:2 | Ufa | Kazan |
Stadion: Arbetskraftsreserver |
M | Team | Och | PÅ | H | P | bollar | ± | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Strogino (Moskva) | fyra | 3 | ett | 0 | 9-2 _ _ | +7 | tio |
2 | " Sovjeternas vingar " | fyra | 2 | 2 | 0 | 3 - 1 | +2 | åtta |
3 | " Baikal " (Irkutsk) | fyra | ett | ett | 2 | 3 - 8 | −5 | fyra |
fyra | " Novosibirsk-Zh " | fyra | ett | 0 | 3 | 6-10 _ _ | −4 | 3 |
5 | Football Academy ( Tambov) | fyra | ett | 0 | 3 | 8 - 8 | 0 | 3 |
I - matcher, B - segrar, N - oavgjorda, P - förluster, mål - gjorda och insläppta mål, ± - målskillnad, O - poäng
10 oktober 2021 11 omgång | Sovjets vingar | 2:1 | Football Academy (Tambov) | Shirokaya Balka , Novorossiysk |
11:00 MSK | Durnova 12′ ( pen. ) , 78′ ( pen. ) | rapport [16] | 65′ Sobolev | Stadion: UTB BoothCamp |
11 oktober 2021 12 omgången | Sovjets vingar | 0:0 | Strogino (Moskva) | Shirokaya Balka , Novorossiysk |
11:00 MSK | rapport [17] | Stadion: UTB BoothCamp |
13 oktober 2021 13 omgången | Sovjets vingar | 0:0 | Baikal (Irkutsk) | Shirokaya Balka , Novorossiysk |
11:00 MSK | Durnova 70′ | Stadion: UTB BoothCamp |
15 oktober 2021 14 omgången | Sovjets vingar | 1:0 | Novosibirsk-Zh | Shirokaya Balka , Novorossiysk |
11:00 MSK | Stadion: UTB BoothCamp |
M | Team | Och | PÅ | H | P | bollar | ± | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Strogino (Moskva) | fyra | 2 | ett | ett | 10-3 _ _ | +7 | 7 |
2 | "Baikal" (Irkutsk) | fyra | 2 | ett | ett | 4 - 5 | −1 | 7 |
3 | " Sovjeternas vingar " | fyra | ett | 3 | 0 | 7-3 _ _ | +4 | 6 |
fyra | " Khimki-UOR " | fyra | ett | ett | 2 | 5-6 _ _ | −1 | fyra |
5 | Juno (Rostov-on-Don) | fyra | ett | 0 | 3 | 3-12 _ _ | −9 | 3 |
I - matcher, B - segrar, N - oavgjorda, P - förluster, mål - gjorda och insläppta mål, ± - målskillnad, O - poäng
16 oktober 2021 15 omgången | Sovjets vingar | 5:1 | Yunona (Rostov-on-Don) | Shirokaya Balka , Novorossiysk |
11:00 MSK | Rudneva 9′ , 22′ , 34′ Degteva 30′ Ivanova 68′ |
20′ Fedishina | Stadion: UTB BoothCamp | |
Sovjets vingar : Prokopiev, Cherepanova ( 76' Chudilina), Degteva, Durnova, Ponomaryova, Koloskova, Gefko, Ryabova ( 76' Kaziev), Ivanov, Gusarova, Rudneva |
18 oktober 2021 16 omgången | Sovjets vingar | 2:2 | Khimki-UOR | Shirokaya Balka , Novorossiysk |
13:00 MSK | Rudneva 65′ Gusarova 74′ |
55′ ( pen. ) Petkus Sorokina 79′ |
Stadion: UTB ButCamp Domare: Afanasiev (Kursk) | |
Krylya Sovetov : Prokopyeva, Ivanova, Ryabova, Gusarova 54' , Durnova, Degteva, Ponomareva, Cherepanova 55' , Solodukhina ( 61' Shatilova), Gefko, Rudneva Khimki-UOR : Komrakova, Songerlainen, Bikova 5,8 Bikova, Zhukova . ), G. Zhukova, Ishmukhametova, Savina, Shuvalova, Stelmakhova, Pervushina, Stanovova ( 27' Petkus) |
Nej. | Nationell | Placera | Spelare | Total | Mästerskap | Kopp | KNIITU | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Spel | mål | Spel | mål | Spel | mål | Spel | mål | ||||
Tupplur | Anastasia Rudneva | -0 | elva | - | 9 | - | ett | - | ett | ||
Skydda | Polina Gefko | -0 | åtta | - | fyra | - | 2 | - | 2 | ||
PZ | Sofia Ivanova | -0 | åtta | - | 3 | - | ett | - | fyra | ||
Skydda | Maria Durnova | -0 | 7 | - | fyra | - | 0 | - | 3 | ||
Skydda | Marina Degteva | -0 | 3 | - | 2 | - | 0 | - | ett | ||
Skydda | Polina Gusarova | -0 | 2 | - | ett | - | ett | - | - | ||
PZ | Alina Lutfullina | -0 | ett | - | ett | - | - | - | - | ||
Tupplur | Julia Ryabova | -0 | ett | - | ett | - | - | - | - | ||
PZ | Sabina Kazieva | -0 | ett | - | 0 | - | ett | - | - | ||
PZ | Daria Korchagina | -0 | ett | - | 0 | - | ett | - | - | ||
okänd | -0 | 5 | - | 5 | - | - | - | - |
Säsonger av damfotbollsklubben "Wings of the Soviets" | |
---|---|