2016 China Football Association Cup | |
---|---|
Tidsutgifter | 8 januari – 27 november 2016 |
Antal deltagare | 64 |
Toppplatser | |
Vinnare | Guangzhou Evergrande (andra gången) |
Finalist | Jiangsu Sainty |
Turneringsstatistik | |
Spelade matcher | 70 |
Gjorda mål | 182 ( 2,6 per match) |
20152017 |
China Football Association Yanjing Beer Cup ( kinesiska : 燕京啤酒2016中国足球协会杯) är den 18 :e upplagan av National Football Cup och blev 60-årsjubileumsupplagan av National Cup [1] . Matcherna i kvalomgången startade den 8 januari 2016 och den sista matchen i turneringen spelades den 27 november. Titelsponsor för dragningen, liksom för ett år sedan, var ölföretaget Beijing Yanjing Brewery i Peking. Cupen vanns av Guangzhou Evergrande -laget, som besegrade den nuvarande cuphållaren Jiangsu Sainty i finalen genom bortamålsregeln och vann cupen för andra gången [2] .
Runda | datumet | Kvarvarande klubbar | Klubbar totalt | Klubbar som vann i förra omgången | Nya medlemmar i omgången | Anteckningar |
---|---|---|---|---|---|---|
Kompetens | 8-10 januari 2016 [3] | 72 | 16 | Nej | 16 | 16 amatörlag |
Första omgången | 19–20 mars 2016 26–27 mars 2016 26–27 mars [4] |
64 | 32 | åtta | 24 | 16 Second League -lag (1 som förlorade sin plats i First League 2015 + två från Second League 2015) Topp 8 amatörlag. ett |
Andra rundan | 12–14 april 2016 [5] | 48 | 32 | 16 | 16 | 16 första ligalag |
Tredje omgången | 10-12 maj 2016 [6] | 32 | 32 | 16 | 16 | 16 superligalag _ |
Fjärde omgången | 28-30 juni [7] | 16 | 16 | 16 | Nej | |
Femte omgången | 12–14 juli 26–28 juli [7] |
åtta | åtta | åtta | Nej | |
Semifinaler | 16–18 augusti 20–22 september [7] |
fyra | fyra | fyra | Nej | |
Den slutliga | 20 november 27 november [7] |
2 | 2 | 2 | Nej |
Enligt det förfarande som antagits av Kinas fotbollsförbund , [8] bestäms fördelen på hemmaplan enligt följande. [9]
Runda | Regler |
---|---|
Första omgången | Pokaldragning |
Andra rundan | Bestämmer laget som rankades lägre under säsongen 2015 |
Tredje omgången | |
Fjärde omgången | |
Femte omgången | Laget som slutade högre säsongen 2015 spelar första matchen på hemmaplan |
semifinal | |
Den slutliga |
Team | M | PÅ | H | P | GZ | GP | +/- | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Suzhou Wuzhong Zhongyuan | 3 | 2 | ett | 0 | 6 | fyra | +2 | 7 |
Nanjing guld piedestal | 3 | ett | 2 | 0 | 5 | 3 | +2 | 5 |
Wuhan Dongfeng Honda | 3 | ett | ett | ett | 5 | fyra | +1 | fyra |
Changchun Chengye | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 7 | -5 | 0 |
8 januari | Wuhan Dongfeng Honda (A) | 1–1 | Nanjing guldsockel (A) | Gaoming Memorial High School, Foshan |
9:30 | He Dexin 84′ | Juan Yi 68′ | Domare: Mu Yuchen |
8 januari | Changchun Chengye (A) | 1–2 | Suzhou Wuzhong Zhongyuan (A) | Gaoming Cangjiang High School, Foshan |
9:30 | Wen Long 82′ | Fu Rong 35′ Huang Chen 71′ |
Domare: Liang Caiwei |
9 januari | Nanjing guldsockel (A) | 3–1 | Changchun Chengye (A) | Gaoming Memorial High School, Foshan |
9:30 | She Chao 17′ , 33′ Chen Fanxing 56′ |
Liu Ye 22′ ( penn. ) | Domare: Chen Hao |
9 januari | Suzhou Wuzhong Zhongyuan (A) | 3–2 | Wuhan Dongfeng Honda (A) | Gaoming Cangjiang High School, Foshan |
9:30 | Huang Chen 4′ Li Xia 61′ , 82′ |
Xu Peng 33′ Xiao Zhilei 76′ |
Domare: Liang Songshan |
10 januari | Suzhou Wuzhong Zhongyuan (A) | 1–1 | Nanjing guldsockel (A) | Gaoming Memorial High School, Foshan |
8:30 | Yu Xiao 44′ | Shao Yuxiang 47′ | Domare: Ruan Hua |
10 januari | Wuhan Dongfeng Honda (A) | 2–0 | Changchun Chengye (A) | Gaoming Cangjiang High School, Foshan |
8:30 | Wang Peng 6′ Liu Jingke 27′ |
Domare: Li Si-cheng |
Team | M | PÅ | H | P | GZ | GP | +/- | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Ningbo Dase Yinbo | 3 | 2 | ett | 0 | åtta | 3 | +5 | 7 |
Guangzhou Haoxin | 3 | 2 | 0 | ett | 5 | 6 | −1 | 6 |
Sichuan Jiujuai | 3 | ett | ett | ett | 7 | 3 | +4 | fyra |
Chengdu Kaoxin Zhonghe United | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | tio | −8 | 0 |
8 januari | Ningbo Dase Yinbo (A) | 2–0 | Chengdu Kaoxin Zhonghe United (A) | Gaoming Memorial High School, Foshan |
13:00 | Zeng Yan 46′ , 56′ | Domare: He Kai |
8 januari | Guangzhou Haoxin (A) | 1–0 | Sichuan Jiujuai (A) | Gaoming Cangjiang High School, Foshan |
13:00 | Diao Binbin 75′ | Domare: Ma Ye |
9 januari | Chengdu Kaoxin Zhonghe United (A) | 2–3 | Guangzhou Haoxin (A) | Gaoming Memorial High School, Foshan |
13:00 | Wei Mingheng 20′ Xian Xiaolong 79′ |
Li Qiang 53′ Zhu Haiqiang 70′ Wu Haiqing 89′ ( penn. ) |
Domare: Huang Xiang |
9 januari | Sichuan Jiujuai (A) | 2–2 | Ningbo Dase Yinbo (A) | Gaoming Cangjiang High School, Foshan |
13:00 | Ruan 31 juni′ Liao Wenyan 32′ |
Liu Zhengjun 45′ Wu Xiaoli 50′ |
Domare: Shan Danao |
10 januari | Sichuan Jiujuai (A) | 5–0 | Chengdu Kaoxin Zhonghe United (A) | Gaoming Memorial High School, Foshan |
10:30 | Liao Wenyan 16′ Li Jiawei 45+1′ Li Endian 55′ , 83′ Ruan Jun 77′ |
Domare: Xu Qiangqiang |
10 januari | Ningbo Dase Yinbo (A) | 4–1 | Guangzhou Haoxin (A) | Gaoming Cangjiang High School, Foshan |
10:30 | Zhang Lei 4′ ( pen. ) Chen Hao 80′ , 83′ Liu Zhengjun 85′ |
Wu Haiqing 86′ | Domare: Mu Yuchen |
Team | M | PÅ | H | P | GZ | GP | +/- | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Zhaoqing Hentai | 3 | 3 | 0 | 0 | 13 | 2 | +11 | 9 |
Dalian Shengwei | 3 | 2 | 0 | ett | 5 | 5 | 0 | 6 |
Zibo stål | 3 | ett | 0 | 2 | 3 | 9 | −6 | 3 |
Hubei Huachuan | 3 | 0 | 0 | ett | 2 | 7 | −5 | 0 |
8 januari | Zhaoqing Hentai (A) | 6–1 | Zibo Steel (A) | Gaoming Memorial High School, Foshan |
15:00 | Xu Dexin 21′ , 87′ Lin Leiyi 23′ Lin Zhaoming 34′ , 47′ ( penna ) Cai Haojian 36′ |
Yuan Bo 7′ | Domare: Xia Jun |
8 januari | Hubei Huachuan (A) | 1–2 | Dalian Shengwei (A) | Gaoming Cangjiang High School, Foshan |
15:00 | Liu Bo 90+3′ | Liu Zhiqiang 21′ Wang Zhendong 66′ |
Domare: Chen Xin |
9 januari | Zibo Steel (A) | 1–0 | Hubei Huachuan (A) | Gaoming Memorial High School, Foshan |
15:00 | Lee Sun 35′ | Domare: Ma Ye |
9 januari | Dalian Shengwei (A) | 0–3 | Zhaoqing Hentai (A) | Gaoming Cangjiang High School, Foshan |
15:00 | Liang Weijie 24′ Lin Zhaoming 47′ Xu Dexin 55′ |
Domare: Dong Kun |
10 januari | Dalian Shengwei (A) | 3–1 | Zibo Steel (A) | Gaoming Memorial High School, Foshan |
13:30 | Liu Zhiqiang 65′ , 90′ , 90+2′ | Yuan Bo 80′ | Domare: Chen Xin |
10 januari | Zhaoqing Hentai (A) | 4–1 | Hubei Huachuan (A) | Gaoming Cangjiang High School, Foshan |
13:30 | Cai Haojian 10′ Cheng Lu 15′ Lin Leyi 35′ Tan Zhenyu 56′ |
Domare: Zhang Haijun |
Team | M | PÅ | H | P | GZ | GP | +/- | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Shanghai Jiading | 3 | 2 | ett | 0 | 12 | 3 | +9 | 7 |
Qingdao Kunpeng | 3 | 2 | ett | 0 | 9 | 5 | +4 | 7 |
Guilin Tianlong | 3 | ett | 0 | 2 | ett | 9 | −8 | 3 |
Chongqing hög våg | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 7 | −5 | 0 |
8 januari | Qingdao Kunpeng (A) | 2–0 | Guilin Tianlong (A) | Gaoming Sports Center Stadium , Foshan |
13:00 | Tian Yong 35′ Ning Hao 70′ |
Domare: Jia Zhiliang |
8 januari | Shanghai Jiading (A) | 2–0 | Chongqing High Wave (A) | Gaoming Sports Center Stadium , Foshan |
15:00 | Jiang Weiliang 60′ Shen Longyuan 81′ |
Domare: Dong Kun |
9 januari | Guilin Tianlong (A) | 0–7 | Shanghai Jiading (A) | Gaoming Sports Center Stadium , Foshan |
13:00 | Jiang Weiliang 10′ , 35′ , 41′ Zhou Jun 25′ Sun Yue 37′ Xu Bin 80′ Shen Longyuan 87′ |
Domare: Wang Jing |
9 januari | Chongqing High Wave (A) | 2–4 | Qingdao Kunpeng (A) | Gaoming Sports Center Stadium , Foshan |
15:00 | Yuan Xin 83′ , 90+3′ | Ning Hao 12′ , 35′ Ma juni 88′ , 90+2′ |
Domare: Li Haixin |
10 januari | Chongqing High Wave (A) | 0–1 | Guilin Tianlong (A) | Gaoming Memorial High School, Foshan |
15:30 | Wang Yichuan 30′ |
10 januari | Qingdao Kunpeng (A) | 3–3 | Shanghai Jiading (A) | Gaoming Cangjiang High School, Foshan |
15:30 | Ma juni 20′ , 29′ , 41′ | Shen Longyuan 35′ , 58′ Xu Dan 79′ |
Domare: Wang Jing |
19 mars | Shanghai Jiading (A) | 1–0 | Ningbo Dase Inbo (A) | Jiading Stadium, Shanghai |
15:00 | Yun Jianwei 5′ | Åskådare: 329 Domare: Xu Fuxin |
19 mars | Liuzhou Zhanko (A) | 0–2 | Shanghai Juju Sports (3) | Liuzhou Sports Center , Liuzhou |
15:00 | Wu Haitian 3′ Wang Junchao 42′ ( pen. ) |
Åskådare: 22 115 Domare: Wang Zhe |
19 mars | Zhaoqing Hentai (A) | 2–0 | Suzhou Wuzhong Zhongyuan (A) | Guangdong Provincial People's Stadium , Guangzhou |
15:00 | Yang Xichang 39′ Lin Zhaoming 81′ |
Åskådare: 288 Domare: Tang Kun |
19 mars | Jiangxi Liansheng (3) | 0–1 | Shenyang Urban (3) | Jiujiang Stadium , Jiujiang |
15:00 | Liu Le 38′ | Åskådare: 7 685 Domare: Zhong Jiawei |
19 mars | Suzhou Dongwu (3) | 0–0 ( 4–3 pennor ) | Baotou Nanjiao (3) | Suchu University East Campus, Suzhou |
16:00 | Åskådare: 1 656 Domare: Zhang Xiaochen | |||
Straff | ||||
Sun Hong Wu Hongyang Song Yue Yu Zengping Wang Feng |
Farhat Chen Chengye He Zitong Sun Xiaolin Yin Lianyi |
19 mars | Hebei Elite (3) | 2–3 | Dalian Qianzhao (A) | 4th Junta Sports Training Field, Kunming |
16:00 | Zhang Jiawei 47′ He Wei 59′ |
Xu Xin 53′ , 84′ Wang Xin 62′ ( penn. ) |
Åskådare: 315 Domare: Liu Xiufeng |
19 mars | Hainan Boing (3) | 0–0 ( 4–2 pennor ) | Jiangsu Yancheng (3) | Hainan Sports School Stadium, Haikou |
19:45 | Åskådare: 5 119 Domare: Ma Ye | |||
Straff | ||||
Yu Chengnan Zhang Kaiming Xue Chen Jiang Weipeng |
Dong Xiang Xu Zheming Han Cai Yang Wangshun |
20 mars | Chengdu Qianbao (3) | 3–0 | Dalian Shengwei (A) | Dujiangyan Phoenix Stadium , Dujiangyan |
15:00 | Zi Long 44′ Gan Rui 60′ , 73′ |
Åskådare: 1 080 Domare: Yang Kaizi |
26 mars | Heilongjiang Lava Spring (3) | 2–1 | Tianjin lokomotiv (3) | Heilongjiang Institute of Technology Stadium, Harbin |
14:00 | Wang Yunlong 45+3′ Wang Ziming 90+2′ |
Fang Jiayu 90+3′ | Åskådare: 1 616 Domare: Yang Nan |
26 mars | Qingdao Kunpeng (A) | 3–0 | Nanjing guldsockel (A) | Qingdao Tianhai , Qingdao |
15:00 | Ma juni 7′ Tian Yong 45+2′ , 85′ |
Åskådare: 2 235 Domare: Jin Jingyuan |
26 mars | Guangzhou Haoxin (A) | 2–2 ( 5–4 pennor ) | Shenyang Dongjin (3) | Wuchuan Sports Center Stadium, Wuchuan |
15:00 | Zhu Haiqiang 72′ , 90+2′ | Diao Binbin 47′ ( buss ) Guo Zihao 60′ |
Åskådare: 3 989 Domare: Liu Zhao |
26 mars | Baoding Rongda (3) | 2–2 ( 4–3 pennor ) | Nantong Zhiyun (3) | Baoding People's Stadium , Baoding |
15:00 | Di Yu 66′ Liu Xiaodong 89′ |
Wang Si 8′ Lian Renjie 62′ |
Åskådare: 2 315 Domare: Liang Caiwei | |
Straff | ||||
Li Yan Du Junpeng Li Xiang Su Junfeng Sun Fabo |
Wang Kai Chen Zheng Li Jiawei Lian Renjie Wang Si |
26 mars | Shanxi Longcheng Zhisheng (A) | 0–2 | Lijiang Jiayunhao (3) | Shanxi Provincial Sports Center , Taiyuan |
15:00 | Jiang Zhongxiao 6′ Zhang Shoke 61′ |
Åskådare: 9 878 Domare: Wang Wei |
27 mars | Wuhan Hongxing (A) | 1–1 ( 3–2 pennor ) | Sichuan Longfort (3) | Hankou kultur- och sportcenter , Wuhan |
15:00 | Huang Lei 61′ | Gong Liangxuan 28′ | Åskådare: 7 813 Domare: Jia Zhiliang | |
Straff | ||||
Hu Hao Deng Sheng Wang Kai Zhou Yi |
Zhu Chaoqing Gan Yingbo Liu Zhongyi Chen Shaoqing Gong Liangxuan |
27 mars | Shenzhen Renren (3) | 1–2 | Yinchuan Helanshan (3) | Bamboo Forest , Shenzhen |
15:30 | Yang Bin 47′ | Gao Wangguo 5′ Tan Tiancheng 11′ |
Åskådare: 6 198 Domare: Li Zheng |
27 mars | Meixian Hakka (3) | 1–0 | Beijing Institute of Technology (3) | Zeng Xianzi Stadium , Meizhou |
16:00 | Hou Zhe 65′ | Åskådare: 3 328 Domare: Wan Tao |
12 april | Qingdao Kunpeng (A) | 0–1 | Beijing Enterprises (2) | Qingdao Tianhai , Qingdao |
15:00 | Chen Haowei 9′ | Åskådare: 1 021 Domare: Dong Kun |
12 april | Guangzhou Haoxin (A) | 0–0 ( 5–3 pennor ) | Guizhou Zhicheng (2) | Wuchuan Sports Center Stadium, Wuchuan |
15:00 | Åskådare: 5 028 Domare: Yang Kaizi | |||
Straff | ||||
Huang Nanfu |
Zhang Mengqi |
12 april | Dalian Qianzhao (A) | 1–0 | Hunan Billows (2) | Jinzhou , Dalian |
15:00 | Wang Shixin 5′ | Åskådare: 201 Domare: Wang Wei |
12 april | Zhaoqing Hentai (A) | 1–5 | Meizhou Hakka (2) | Guangdong Provincial People's Stadium , Guangzhou |
15:00 | Li Zhihai 25′ | Yu Jianfeng 1′ , 26′ ( penna ) , 55′ Dogan 59′ Xue Ouyang 74′ |
Åskådare: 550 Domare: Zhou Gang |
12 april | Shenyang Urban (3) | 1–1 ( penna 1–4 ) | Shanghai Shenxin (2) | Shenyang City Construction University Stadium, Shenyang |
15:00 | Yang Jian 75′ | Liu Junnan 45′ | Åskådare: 2 016 Domare: Xu Fuxin |
12 april | Yinchuan Helanshan (3) | 1–2 | Beijing Renhe (2) | Helan Mountain Stadium , Yinchuan |
15:30 | Li Bin 47′ | Han Peng 1′ Xiang Hantian 50′ |
Åskådare: 5 182 Domare: Liu Wei |
12 april | Meixian Hakka (3) | 0–1 | Nei Menggu Zhongyu (2) | Zeng Xianzi Stadium , Meizhou |
16:00 | Nizamdin 35′ | Åskådare: 535 Domare: Guo Hao |
12 april | Shanghai Jiading (A) | 1–0 | Zhejiang Yiteng (2) | Jiading Stadium, Shanghai |
19:00 | Jiang Weiliang 72′ | Åskådare: 2 780 Domare: Liu Xiufeng |
12 april | Suzhou Dongwu (3) | 0–1 | Tianjin Tianhai (2) | Kunshan Stadium , Kunshan |
19:30 | Zhang Shuo 24′ | Åskådare: 4 862 Domare: Liu Lin |
13 april | Shanghai Jiujiu Sports (3) | 0–1 | Xinjiang Tianshan Leopard (2) | Jinshan Sports Center , Shanghai |
15:00 | Cai Xi 24′ | Domare: Kou Jianxun |
13 april | Heilongjiang Lava Spring (3) | 0–3 | Qingdao Zhongneng (2) | Jinzhou , Dalian |
15:00 | Sun Jiangshan 46′ Zhong Yihao 68′ Wang Xiufu 79′ |
Åskådare: 108 Domare: Liu Zhao |
13 april | Lijiang Jiayunhao (3) | 2–1 | Qingdao Huanghai (2) | Lijiang Sports Development Center Stadium , Lijiang |
15:00 | Zhang Shoke 33′ Meng Yang 40′ |
Wang Xuanhong 88′ | Åskådare: 3 168 Domare: Zhong Jiawei |
13 april | Baoding Inli Yitong (3) | 0–2 | Dalian Yifang (2) | Baoding People's Stadium , Baoding |
15:30 | Zhang Hui 53′ Zhao Xuebin 76′ |
Åskådare: 2 568 Domare: Li Zheng |
13 april | Hainan Boing (3) | 3–0 | Shenzhen (2) | Hainan Sports School Stadium, Haikou |
16:00 | Xue Chen 13′ , 90′ Wang Qi 76′ |
Åskådare: 2 116 Domare: Wang Dan |
13 april | Chengdu Qianbao (3) | 3–0 | Dalian Transcendence (2) | Dujiangyan Phoenix Stadium , Dujiangyan |
16:00 | Xia Jin 21′ Liu Yingchen 50′ ( buss ) Tan Si 86′ |
Åskådare: 358 Domare: Chen Xin |
14 april | Wuhan Hongxing (A) | 1–0 | Wuhan Zhuoer (2) | Kultur- och sportcentrum i Hankou , Wuhan |
15:30 | Peng Junxiong 10′ | Åskådare: 6 813 Domare: Xing Qi |
10 maj | Hainan Boing (3) | 1–1 ( 3–4 pennor ) | Guangzhou Fuli (1) | Hainan Sports School Stadium, Haikou |
16:30 | Wang Qi 73′ | Tang Miao 90′ | Domare: Liu Xiufeng | |
Straff | ||||
Pan Chaoran Zhang Kaiming Wang Haoyi Jiang Weipeng Li Xincheng |
Zhang Chenlong Wang Song Liu Lin Chen Zhizhao Xiao Zhi |
10 maj | Shanghai Jiading (A) | 0–1 | Hebei China Fortune (1) | Jiading Stadium, Shanghai |
19:35 | Du Wei 90+4′ ( pen. ) | Åskådare: 3 780 Domare: Yu Bo |
11 maj | Guangzhou Haoxin (A) | 1–7 | Tianjin Teda (1) | Wuchuan Wuchuan Sports Center Stadium |
15:00 | Wu Haiqing 71′ ( pen. ) | Qu Bo 13′ , 16′ Mao Biao 26′ , 55′ , 67′ Wang Xinxin 43′ ( pen. ) Wang Qiuming 65′ |
Åskådare: 4 589 Domare: Chen Xin |
11 maj | Wuhan Hongxing (A) | 0–3 2 | Jiangsu Suning (1) | Hankou kultur- och sportcenter, Wuhan |
15:00 | Ge Wei 90+7′ | Åskådare: 7 315 Domare: Kou Jianxun |
11 maj | Lijiang Jiayunhao (3) | 1–1 ( 5–4 pennor ) | Yanbian Fude (1) | Lijiang Sports Development Center Stadium, Lijiang |
15:00 | Gao Furong 4′ | Han Guanghui 60′ | Åskådare: 2 308 Domare: Li Haixin | |
Straff | ||||
Cai Chuchuan Wang Kun Hui Ge Gao Furong Ha Zhaotong Zheng Jie |
Han Guanghui Exmetjan Li Xun Jin Bo Chi Zhongguo Wang Zhipeng |
11 maj | Beijing Renhe (2) | 0–1 | Shijiazhuang Ever Bright (1) | Fengtai Stadium , Peking |
15:30 | Lu Jianjun 20′ | Åskådare: 1 340 Domare: Guo Hao |
11 maj | Dalian Yifang (2) | 2–2 ( penna 2–4 ) | Henan Construction (1) | Dalian Sports Center , Dalian |
15:30 | Zhao Xuebin 13′ Bangura 40′ |
Mirakhmetjan 18′ , 45′ | Åskådare: 2 016 Domare: Shen Yinhao | |
Straff | ||||
Bangura Cui Ming'an Zhao Xuebin Wu Yuyin |
Iwo Yin Hongbo Mirahmetjan Sow Gomes |
11 maj | Chengdu Qianbao (3) | 1–3 | Liaoning Huwin (1) | Dujiangyan Phoenix Stadium , Dujiangyan |
16:00 | Tan Si 89′ | Wang Hao 1′ Feng Boyuan 45+1′ Zhang Jingyang 74′ |
Åskådare: 638 Domare: Xu Fuxin |
11 maj | Beijing Enterprises (2) | 0–1 | Shanghai SIPG (1) | Olympic Sports Complex Stadium , Peking |
18:00 | Wu Lei 86′ | Åskådare: 3 686 Domare: Zhang Long |
11 maj | Tianjin Tianhai (2) | 4–0 | Chongqing Lifan (1) | Haihe Training Stadium, Tianjin |
19:35 | Zhao Xuzhi 40′ Juvanio 64′ Luis Fabiano 83′ Zheng Dalun 90′ |
Åskådare: 6 359 Domare: Gu Chunhan |
11 maj | Meizhou Hakka (2) | 0–3 | Shandong Luneng (1) | Wuhua County Stadium, Wuhua |
19:35 | Liu Binbin 3′ Aloisio 45+2′ Li Wei 66′ |
Åskådare: 8 649 Domare: Wu Lin |
11 maj | Shanghai Shenxin (2) | 0–0 ( penna 10–9 ) | Changchun Yatai (1) | Jinshan Sports Center , Shanghai |
19:35 | Åskådare: 660 Domare: Lo Haitao | |||
Straff | ||||
Ji Jun Xu Wen Zhang Yudong Jia Tianzi Sun Kai Gu Bin Huang Wei Liu Junnan Hu Yongfa Sun Yifan |
He Chao Yang He Yaki Yan Xili Li Shang Liu Qiming Zhou Dadi Shao Shuai Cao Ziheng Wu Yake |
11 maj | Nei Menggu Zhongyu (2) | 0–2 | Guangzhou Evergrande (1) | Hohhot City Stadium , Hohhot |
20:00 | Yu Hanchao 83′ Alan 90+2′ |
Åskådare: 31 283 Domare: Ma Li |
11 maj | Xinjiang Tianshan Leopard (2) | 0–3 | Beijing Guoan (1) | Xinjiang Sports Center , Urumqi |
20:00 | Krimets 59′ Augusto 84′ Du Mingyan 90+3′ |
Åskådare: 10 235 Domare: Chen Gang |
11 maj | Shanghai Shenhua (1) | 5–0 | Qingdao Zhongneng (2) | Hongkou , Shanghai 3 |
20:00 | Ba 14′ , 39′ Guarín 50′ Martins 56′ ( pen. ) , 72′ |
Åskådare: 18 253 Domare: Liu Lin |
12 maj | Dalian Qianzhao (A) | 0–1 | Hangzhou Greentown (1) | Jinzhou , Dalian |
15:00 | Luo Jing 74′ | Åskådare: 625 Domare: Tang Kun |
28 juni | Tianjin Teda (1) | 0–3 | Guangzhou Evergrande (1) | Tianjin Olympic Center Stadium , Tianjin |
19:35 | Alan 36′ , 61′ Liu Jian 40′ |
Åskådare: 10 056 Domare: Zhao Zhizhi |
28 juni | Shanghai Shenxin (2) | 0–3 | Jiangsu Suning (1) | Jinshan Sports Center, Shanghai |
19:35 | Ramirez 47′ Jo 87′ Wu Xi 89′ |
Åskådare: 4 632 Domare: Zhou Gang |
28 juni | Henan Construction (1) | 6–1 | Lijiang Jiayunhao (3) | Hanghai , Zhengzhou 4 |
19:35 | Yin Hongbo 13′ , 35′ , 52′ ( pen. ) , 88′ Liang Yu 39′ Zhang Shuai 85′ |
Gao Furong 43′ | Åskådare: 6 679 Domare: Zhang Long |
29 juni | Guangzhou Fuli (1) | 1–0 | Shanghai SIPG (1) | Yuexueshan , Guangzhou |
19:35 | Jannu 62′ | Åskådare: 7 086 Domare: Wang Jing |
29 juni | Hebei China Fortune (1) | 3–2 | Shijiazhuang Ever Bright (1) | Qinhuangdao City Olympic Sports Complex Stadium , Qinhuangdao |
19:35 | Zhang Lifeng 13′ Du Wei 19′ Gui Hong 31′ |
Mendy 26′ , 41′ | Åskådare: 8 168 Domare: Huang Yejun |
29 juni | Hangzhou Greentown (1) | 1–3 | Beijing Guoan (1) | Yellow Dragon Sports Center , Hangzhou |
19:35 | Chen Po-Liang 87′ | Zhang Jimin 48′ , 70′ Augusto 66′ |
Åskådare: 5 185 Domare: Dong Kun |
29 juni | Shanghai Shenhua (1) | 1–0 | Shandong Luneng (1) | Hongkou , Shanghai |
19:35 | Moreno 79′ | Åskådare: 19 356 Domare: Wang Zhe |
29 juni | Tianjin Quanjian (2) | 3–1 | Liaoning Huwin (1) | Haihe Training Stadium , Tianjin |
19:35 | Li Xingcan 20′ Huang Long 54′ Zheng Dalun 77′ |
Wang Liang 85′ | Åskådare: 7 887 Domare: Shi Zhenlu |
13 juli | Guangzhou Fuli (1) | 3–0 | Hebei China Fortune (1) | Yuexueshan , Guangzhou |
19:00 | Zahavi 61′ , 78′ , 81′ ( pen. ) | Åskådare: 7 033 Domare: Tian Hai |
13 juli | Shanghai Shenhua (1) | 4–0 | Tianjin Quanjian (2) | Hongkou , Shanghai |
19:35 | Cao Yunding 12′ Martins 56′ , 82′ Ba 75′ |
Åskådare: 17 723 Domare: Wang Jing |
13 juli | Henan Construction (1) | 2–1 | Jiangsu Suning (1) | Hanghai , Zhengzhou |
19:35 | Patiño 41′ Ivo 54′ |
Teixeira 82′ ( pen. ) | Åskådare: 13 133 Domare: Wang Zhe |
13 juli | Guangzhou Evergrande (1) | 2–1 | Beijing Guoan (1) | Tianhe , Guangzhou |
20:00 | Gao Lin 9′ , 38′ | Mei Fang 27′ ( författare ) | Åskådare: 44 612 Domare: He Xiaohu |
26 juli | Beijing Guoan (1) | 1–2 | Guangzhou Evergrande (1) | Walkers Stadium , Peking |
19:35 | Yu Dabao 24′ | Paulinho 36′ Gao Lin 47′ |
Åskådare: 41 663 Domare: Van Di |
Guangzhou Evergrande vann med 4–2 sammanlagt
27 juli | Hebei China Fortune (1) | 1–2 | Guangzhou Fuli (1) | Qinhuangdao City Olympic Sports Complex Stadium , Qinhuangdao |
19:35 | Mbia 89′ ( pen. ) | Zahavi 43′ ( pen. ) Lu Lin 83′ |
Åskådare: 5 317 Domare: Ai Kun |
Guangzhou Fuli vann med 5–1 sammanlagt
27 juli | Tianjin Quanjian (2) | 0–1 | Shanghai Shenhua (1) | Haihe Training Stadium, Tianjin |
19:35 | Gao Di 10′ | Åskådare: 4 287 Domare: Gu Chunhan |
Shanghai Shenhua vann med 5–0 sammanlagt
27 juli | Jiangsu Suning (1) | 3–1 ( aj ) | Henan Construction (1) | Changzhou Olympic Sports Center, Changzhou |
19:35 | Teixeira 13′ , 69′ Ji Xiang 109′ |
Ivo 50′ | Åskådare: 30 706 Domare: Lin Jun |
Jiangsu Suning vann med 4–3 sammanlagt
17 augusti | Guangzhou Evergrande (1) | 2–2 | Guangzhou Fuli (1) | Tianhe , Guangzhou |
19:35 | Goulart 26′ , 88′ | Xiao Zhi 21′ Zahavi 51′ |
Åskådare: 33 849 Domare: Ai Kun |
17 augusti | Shanghai Shenhua (1) | 2–3 | Jiangsu Suning (1) | Hongkou , Shanghai |
19:35 | Martins 21′ , 90+3′ | Teixeira 54′ , 80′ Wu Xi 55′ |
Åskådare: 23 848 Domare: Huang Yejun |
21 september | Guangzhou Fuli (1) | 1–3 | Guangzhou Evergrande (1) | Yuexueshan , Guangzhou |
19:35 | Zahavi 85′ | Paulinho 8′ Goulart 67′ ( pen. ) Alan 70′ |
Åskådare: 13 989 Domare: Zhao Zhizhi |
Guangzhou Evergrande vann med 5–3 sammanlagt
21 september | Jiangsu Suning (1) | 1–0 | Shanghai Shenhua (1) | Nanjings olympiska sportcenter , Nanjing |
19:35 | Wu Xi 76′ | Åskådare: 45 729 Domare: Zhou Gang |
Jiangsu Suning vann med 4–2 sammanlagt
Guangzhou Evergrande (1) | 1–1 | Jiangsu Suning (1) |
---|---|---|
Goulart 9′ | Teixeira 64′ |
Guangzhou | Jiangsu |
|
|
Assisterande domare:
Song Xiangyun
Zhang Qiangjing
Fjärde domare:
Fang Qi
Jiangsu Suning (1) | 2–2 | Guangzhou Evergrande (1) |
---|---|---|
Martinez 7′ , 73′ | Paulinho 45+2′ Juan Boven 81′ |
Jiangsu | Guangzhou |
|
|
Assisterande domare:
Lim Kok-hyeng (Singapore)
Ronnie Ko Min Kyat (Singapore)
Fjärde domare:
Tan Hai
Enligt summan av matcherna 3-3. Guangzhou Evergrande vinner på bortamål
CFA-cupvinnare 2016 | |
---|---|
Guangzhou Evergrande 2:a titel |
China Football Association Cup | |
---|---|