Ryska damernas volleybollcup 2007 | |
---|---|
Tidsutgifter | 26 maj 2006 - 22 februari 2007 |
Antal deltagare | 43 |
Toppplatser | |
Vinnare | "Zarechye-Odintsovo" Moskva-regionen |
Andra plats | CSKA |
Tredje plats | Dynamo Moskva |
20052007 |
Den 14 :e Rysslandscupen i volleyboll bland damlag hölls från 26 maj 2006 till 22 februari 2007 med deltagande av 43 lag (inklusive Cup of Siberia och Fjärran Östern). För 5:e gången i dess historia blev Zarechye-Odintsovo nära Moskva ägare till cupen .
Den 15:e cupen i Sibirien och Fjärran Östern var en kvalturnering för Rysslands cup och hölls i två steg - preliminär och final. Enligt resultatet av lottningen går de två bästa lagen vidare till semifinalsteget i den ryska cupen.
Deltagare: 16 lag i de stora ligorna "A" och "B" i regionen "Sibirien - Fjärran Östern".
Grupp A 19-24 augusti. Tomsk .Undergrupp 1
M | Team | ett | 2 | 3 | fyra | Och | PÅ | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Spartak ( Omsk ) | 3:0 | 3:0 | 3:0 | 3 | 3 | 0 | 9:0 | 6 | |
2 | "Tomichka-Jupiter" ( Tomsk ) | 0:3 | 3:0 | 1:3 | 3 | ett | 2 | 4:6 | fyra | |
3 | "Zolotinka" ( Khabarovsk ) | 0:3 | 0:3 | 3:0 | 3 | ett | 2 | 3:6 | fyra | |
fyra | YuTK ( Yurga ) | 0:3 | 3:1 | 0:3 | 3 | ett | 2 | 3:7 | fyra |
Undergrupp 2
M | Team | ett | 2 | 3 | fyra | Och | PÅ | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | "Lyceum" ( Yurga ) | 3:1 | 3:0 | 3:0 | 3 | 3 | 0 | 9:1 | 6 | |
2 | "Omichka" ( Omsk ) | 1:3 | 3:0 | 3:0 | 3 | 2 | ett | 7:3 | 5 | |
3 | MKT ( Tyumen ) | 0:3 | 0:3 | 3:0 | 3 | ett | 2 | 3:6 | fyra | |
fyra | "Tomichka-Jupiter"-2 ( Tomsk ) | 0:3 | 0:3 | 0:3 | 3 | 0 | 3 | 0:9 | 3 |
Slutspel
Semifinaler för 5-8 platser : MKT - UTK 3:0; "Zolotinka" - "Tomichka-Jupiter" -2 3:1. Match om 7:e plats : STC - "Tomichka-Jupiter" -2 3:0. Match om 5:e plats : MKT - Zolotinka 3:0. Semifinaler om 1-4 platser : Spartak - Omichka 3:1; "Lyceum" - "Tomichka-Jupiter" 3:1. Match om 3:e plats : "Omichka" - "Tomichka-Jupiter" 3:1. Final : "Spartak" - "Lyceum" 3:0. Grupp B 19-24 augusti. Tomsk .Undergrupp 1
M | Team | ett | 2 | 3 | fyra | Och | PÅ | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | "Builder" ( Krasnoyarsk ) | 3:2 | 3:1 | 3:0 | 3 | 3 | 0 | 9:3 | 6 | |
2 | " Khara Morin " ( Ulan-Ude ) | 2:3 | 3:0 | 3:0 | 3 | 2 | ett | 8:3 | 5 | |
3 | "Start-Sayas" ( Zelenogorsk ) | 1:3 | 0:3 | 3:0 | 3 | ett | 2 | 4:6 | fyra | |
fyra | "Irkutyanochka" ( Irkutsk ) | 0:3 | 0:3 | 0:3 | 3 | 0 | 3 | 0:9 | 3 |
Undergrupp 2
M | Team | ett | 2 | 3 | fyra | Och | PÅ | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Lokomotiv-Angara ( Irkutsk ) | 3:0 | 3:0 | 3:0 | 3 | 3 | 0 | 9:0 | 6 | |
2 | "Aurum" ( Khabarovsk ) | 0:3 | 3:1 | 3:0 | 3 | 2 | ett | 6:4 | 5 | |
3 | " Transbaikal " ( Chita ) | 0:3 | 1:3 | 3:0 | 3 | ett | 2 | 4:6 | fyra | |
fyra | Stroitel-2 ( Krasnoyarsk ) | 0:3 | 0:3 | 0:3 | 3 | 0 | 3 | 0:9 | 3 |
4 lag från grupp "A" och 3 från grupp "B" nådde slutskedet, där de fick sällskap av Super League-laget "Samorodok" (Khabarovsk). Vinnaren av grupp "B" "Lokomotiv-Angara" och det fjärde laget i grupp "A" "Tomichka-Jupiter" vägrade att delta i den sista omgången. Istället var Aurum och MKT med i finalen.
16-21 september. Omsk .
GrupprundaGrupp B
M | Team | ett | 2 | 3 | fyra | Och | PÅ | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Spartak ( Omsk ) | 3:1 | 3:0 | 3:0 | 3 | 3 | 0 | 9:1 | 6 | |
2 | "Omichka" ( Omsk ) | 1:3 | 3:0 | 3:0 | 3 | 2 | ett | 7:3 | 5 | |
3 | MKT ( Tyumen ) | 0:3 | 0:3 | 3:1 | 3 | ett | 2 | 3:7 | fyra | |
fyra | "Builder" ( Krasnoyarsk ) | 0:3 | 0:3 | 1:3 | 3 | 0 | 3 | 1:9 | 3 |
Grupp G
M | Team | ett | 2 | 3 | fyra | Och | PÅ | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | "Nugget" ( Khabarovsk ) | 3:0 | 3:0 | 3:0 | 3 | 3 | 0 | 9:0 | 6 | |
2 | "Aurum" ( Khabarovsk ) | 0:3 | 3:1 | 3:0 | 3 | 2 | ett | 6:4 | 5 | |
3 | " Khara Morin " ( Ulan-Ude ) | 0:3 | 1:3 | 3:2 | 3 | ett | 2 | 4:8 | fyra | |
fyra | "Lyceum" ( Yurga ) | 0:3 | 0:3 | 2:3 | 3 | 0 | 3 | 2:9 | 3 |
För fjärde gången i sin historia blev Khabarovsk "Nugget" ägare till Cup of Siberia och Fjärran Östern . Samorodok och Spartak gick vidare till semifinalerna i den ryska cupen.
Deltagare: 14 lag i de stora ligorna "A" och "B" (region "Europa") och den första ligan. Matcherna spelades i fyra grupper bildade enligt territoriell princip. I grupper spelade lagen i en cirkel.
M | Team | ett | 2 | 3 | fyra | Och | PÅ | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | "Prometheus" - UGNTU ( Ufa ) | 3:2 | 3:1 | 3:1 | 3 | 3 | 0 | 9:4 | 6 | |
2 | Iskra ( Samara ) | 2:3 | 3:0 | 3:1 | 3 | 2 | ett | 8:4 | 5 | |
3 | Iskra-2 ( Samara ) | 1:3 | 0:3 | 3:1 | 3 | ett | 2 | 4:7 | fyra | |
fyra | "Amond" ( Samara ) | 1:3 | 1:3 | 1:3 | 3 | 0 | 3 | 3:9 | 3 |
M | Team | ett | 2 | 3 | Och | PÅ | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | " Universitetsbesök " ( Penza ) | 3:0 | 3:1 | 2 | 2 | 0 | 6:1 | fyra | |
2 | "Zarechye-Odintsovo"-2 ( Moskvaregionen ) | 0:3 | 3:1 | 2 | ett | ett | 3:4 | 3 | |
3 | "Fackla" ( New Urengoy ) | 1:3 | 1:3 | 2 | 0 | 2 | 2:6 | 2 |
M | Team | ett | 2 | 3 | Och | PÅ | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Severstal ( Cherepovets ) | 3:1 | 3:1 | 2 | 2 | 0 | 6:2 | fyra | |
2 | " Skärm " ( St . Petersburg ) | 1:3 | 3:0 | 2 | ett | ett | 4:3 | 3 | |
3 | "Yaroslavna"-TMZ ( Tutaev ) | 1:3 | 0:3 | 2 | 0 | 2 | 1:6 | 2 |
M | Team | ett | 2 | 3 | fyra | Och | PÅ | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | "Hope" ( Serpukhov ) | 2:3 | 3:2 | 3:0 | 3 | 2 | ett | 8:5 | 5 | |
2 | "Impuls"-VAES ( Volgodonsk ) | 3:2 | 0:3 | 3:2 | 3 | 2 | ett | 6:7 | 5 | |
3 | Dynamo ( Krasnodar ) | 2:3 | 3:0 | 0:3 | 3 | ett | 2 | 5:6 | fyra | |
fyra | "Universitetet" ( Belgorod ) | 0:3 | 2:3 | 3:0 | 3 | ett | 2 | 5:6 | fyra |
De två bästa lagen från var och en av grupperna gick vidare till kvartsfinalen, där de fick sällskap av 8 superligalag, samt RSSU-Dynamo (farmslaget från Dynamo Moskva).
M | Team | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | Och | PÅ | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Dynamo-Yantar ( Kaliningrad ) | 3:0 | 3:0 | 3:1 | 3:0 | 3:0 | 5 | 5 | 0 | 15:1 | tio | |
2 | Balakovo NPP ( Balakovo ) | 0:3 | 3:1 | 3:0 | 3:0 | 3:1 | 5 | fyra | ett | 12:5 | 9 | |
3 | Severstal ( Cherepovets ) | 0:3 | 1:3 | 3:0 | 3:0 | 3:0 | 5 | 3 | 2 | 10:6 | åtta | |
fyra | "Prometheus" - UGNTU ( Ufa ) | 1:3 | 0:3 | 0:3 | 3:0 | 3:0 | 5 | 2 | 3 | 7:9 | 7 | |
5 | " Skärm " ( St . Petersburg ) | 0:3 | 0:3 | 0:3 | 0:3 | 3:2 | 5 | ett | fyra | 3:14 | 6 | |
6 | "Zarechye-Odintsovo"-2 ( Moskvaregionen ) | 0:3 | 1:3 | 0:3 | 0:3 | 2:3 | 5 | 0 | 5 | 3:15 | 5 |
M | Team | ett | 2 | 3 | fyra | Och | PÅ | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | "Kazanochka" ( Kazan ) | 3:0 | 3:0 | 3:0 | 3 | 3 | 0 | 9:0 | 6 | |
2 | "Stinol" ( Lipetsk ) | 0:3 | 3:0 | 3:0 | 3 | 2 | ett | 6:3 | 5 | |
3 | " Avtodor-Metar " ( Chelyabinsk ) | 0:3 | 0:3 | 3:0 | 3 | ett | 2 | 3:6 | fyra | |
fyra | " Universitetsbesök " ( Penza ) | 0:3 | 0:3 | 0:3 | 3 | 0 | 3 | 0:9 | 3 |
M | Team | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | Och | PÅ | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | CSKA ( Moskva ) | 3:1 | 3:2 | 3:1 | 3:0 | 3:0 | 5 | 5 | 0 | 15:4 | tio | |
2 | "Leningradka" ( S:t Petersburg ) | 1:3 | 1:3 | 3:1 | 3:0 | 3:0 | 5 | 3 | 2 | 11:7 | åtta | |
3 | RSSU-Dynamo ( Moskva ) | 2:3 | 3:1 | 2:3 | 3:0 | 3:1 | 5 | 3 | 2 | 13:8 | åtta | |
fyra | Iskra ( Samara ) | 1:3 | 1:3 | 3:2 | 3:1 | 3:0 | 5 | 3 | 2 | 11:9 | åtta | |
5 | "Tulitsa" ( Tula ) | 0:3 | 0:3 | 0:3 | 1:3 | 3:0 | 5 | ett | fyra | 4:12 | 6 | |
6 | "Impuls"-VAES ( Volgodonsk ) | 0:3 | 0:3 | 1:3 | 0:3 | 0:3 | 5 | 0 | 5 | 1:15 | 5 |
Två lag från den 1:a och 3:e gruppen och tre lag från den 2:a gruppen gick vidare till semifinalsteget, där de fick sällskap av Dynamo Moskva, Zarechye-Odintsovo, Uralochka-NTMK och finalisterna i Cup of Siberia och Fjärran Östern " Nugget" (Khabarovsk) och "Spartak" (Omsk).
Matcherna spelades i tre grupper. Vinnarna av gruppturneringarna, samt de bästa av lagen som tog andraplatser i grupperna, går vidare till slutskedet av lottningen.
M | Team | ett | 2 | 3 | fyra | Och | PÅ | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Dynamo ( Moskva ) | 3:0 | 3:0 | 3:0 | 3 | 3 | 0 | 9:0 | 6 | |
2 | "Kazanochka" ( Kazan ) | 0:3 | 3:0 | 3:0 | 3 | 2 | ett | 6:3 | 5 | |
3 | "Stinol" ( Lipetsk ) | 0:3 | 0:3 | 3:1 | 3 | ett | 2 | 3:7 | fyra | |
fyra | " Avtodor-Metar " ( Chelyabinsk ) | 0:3 | 0:3 | 1:3 | 3 | 0 | 3 | 1:9 | 3 |
M | Team | ett | 2 | 3 | fyra | Och | PÅ | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | " Zarechye-Odintsovo " ( Moskvaregionen ) | 2:3 | 3:0 | 3:1 | 3 | 2 | ett | 8:4 | 5 | |
2 | "Nugget" ( Khabarovsk ) | 3:2 | 0:3 | 3:1 | 3 | 2 | ett | 6:6 | 5 | |
3 | Spartak ( Omsk ) | 0:3 | 3:0 | 2:3 | 3 | ett | 2 | 5:6 | fyra | |
fyra | Balakovo NPP ( Balakovo ) | 1:3 | 1:3 | 3:2 | 3 | ett | 2 | 5:8 | fyra |
M | Team | ett | 2 | 3 | fyra | Och | PÅ | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | CSKA ( Moskva ) | 3:1 | 3:2 | 3:0 | 3 | 3 | 0 | 9:3 | 6 | |
2 | "Dynamo-Yantar" ( Kaliningrad ) | 1:3 | 3:0 | 3:2 | 3 | 2 | ett | 7:5 | 5 | |
3 | "Leningradka" ( S:t Petersburg ) | 2:3 | 0:3 | 3:1 | 3 | ett | 2 | 5:7 | fyra | |
fyra | "Uralochka"-NTMK ( Sverdlovsk-regionen ) | 0:3 | 2:3 | 1:3 | 3 | 0 | 3 | 3:9 | 3 |
21-22 februari 2007. Kazan .
Deltagare: Dynamo ( Moskva ), Zarechye-Odintsovo ( Moskvaregionen ), CSKA ( Moskva ), Kazanochka ( Kazan ).
22 februari 2007 |
|
Kazan "Basket Hall" Åskådare: 1500 |
||||||
Poängen per match är 25:23, 30:28, 25:21 . Matchtiden är 1 timme 16 minuter. |
" Zarechye-Odintsovo " ( Moskvaregionen ) : Tatyana Gorshkova , Zhanna Pronicheva, Anna Moiseenko, Natalya Melnikova, Tatyana Alves dos Santos, Natalya Safronova , Yulia Merkulova , Olga Fateeva , Anna Levchenko, Anna Art Mariola Zenik. Och om. huvudtränare - Vadim Pankov .
CSKA ( Moskva ) : Ekaterina Kabeshova , Tatyana Svirina, Elena Guskova, Olga Ilyina, Yulia Ilyina, Olga Bukreeva , Lyubov Yagodina, Anastasia Shmeleva , Olga Ryzhova. Huvudtränare - Valery Losev .
Dynamo ( Moskva ) : Anastasia Belikova , Lesya Makhno , Maria Zhadan , Natalya Kurnosova , Natalya Khanikoglu , Maria Borodakova , Ekaterina Gamova , Tatyana Gracheva , Elena Yezhova , Elena Godina . Huvudtränare - Dmitry Fomin .
Ryska volleybollcupen för kvinnor | |
---|---|