Den här sidan är en del av listan över Socialist Labours hjältar och listar i alfabetisk ordning de personer som tilldelats titeln Hero of Socialist Labour vars efternamn börjar med bokstaven " A " , från Apaykov till Asyutchenko.
Navigationstabell | |
---|---|
"MEN" | Abaev — Avshalumov |
Agha Dadash - Akyniyazov | |
Alabugina - Alyamkina | |
Amadaliev - Anyukhovskaya | |
Apaykov — Asyutchenko | |
Atabaev - Ayauskaite |
Nej. | Efternamn, namn, patronym | Livets datum | Aktivitet | Uppdragsdatum _ | HS |
---|---|---|---|---|---|
ett | Apaykov Gennady Alexandrovich | 1938-02-05 - 2011-09-25 | Chef för sektionen för Cosmonauts Mine Administration av Rovenkianthracite Production Association vid ministeriet för kolindustri i den ukrainska SSR, Voroshilovgrad-regionen | 02.03 . 1981 | [GS 1] |
2 | Apakidze Ilya Konstantinovich | 1907 - ???? | Förman för Shroma kollektivgård, Lagodekhi-distriktet , georgiska SSR | 03.05 . 1949 | [GS 2] |
3 | Apatin Anna Stepanovna | 1896-1973 | Grisfarm från Novaya Zhizn kollektivgård, Starobelsky-distriktet , Voroshilovgrad-regionen | 10.07 . 1950 | [GS 3] |
fyra | Aplaev Petr Nikolaevich | 1912-01-09 - 1982-06-08 | Förman för traktorbrigaden för Manchazhskaya MTS i Artinsky-distriktet i Sverdlovsk-regionen | 30.05 . 1950 | [GS 4] |
5 | Apostov Lavrenty Vasilievich | 1908 - ???? | Förman för den kollektiva gården uppkallad efter Gegechkori, Khobsky-distriktet i den georgiska SSR | 03.05 . 1949 | [GS 5] |
6 | Aposteln Maria Vasilievna | 1922-07-02 - ???? | Zvenevaya från Kishinev State Farm-School of Winemaking and Viticulture, Moldavien SSR | 30.04 . 1966 | [GS 6] |
7 | Apostolova Lidia Romanovna | 1928-01-15 - 1998-05-07 | Grisfarm från den kollektiva gården uppkallad efter Shevchenko, Novoodessky-distriktet , Nikolaev-regionen | 08.04 . 1971 | [GS 7] |
åtta | Apostolova Tina Dmitrievna | 1913-07-13 - 1992-09-29 | Länk kollektivgård uppkallad efter Kalinin, Velikonovoselkovsky-distriktet , Donetsk-regionen | 23.06 . 1966 | [GS 8] |
9 | Appaev Tlenchi [1] | släkte. 1928 | Låssmed av lokdepån för Dzhambul Alma-Ata järnvägen, Dzhambul-regionen | 16.01 . 1974 | |
tio | Aprezov Nesipbay | 1909-1996 | Link State Farm uppkallad efter Lenin Komsomol i Kazakstan, Dzhalagash-distriktet , Kzyl-Orda-regionen | 13.12 . 1972 | [GS 9] |
elva | Apridonidze Militsa Nikolaevna [1] | släkte. 1927 | Arbetare på Tsulukidzevsky-statsgården vid USSR:s jordbruksministerium, Tsulukidzevsky-distriktet i den georgiska SSR | 01.09 . 1951 | |
12 | Aprishchenko Alexey Antonovich | 1919-02-11 - 2000-01-05 | Förste sekreterare i Svisloch- distriktskommittén för Vitrysslands kommunistiska parti, Grodno-regionen | 08.04 . 1971 | [GS 10] |
13 | Apryatkin Semyon Semyonovich | 1911-04-27 - 1977-02-12 | Chef för Grozneft Association vid ministeriet för oljeindustrin i de södra och västra regionerna i Sovjetunionen, Grozny-regionen | 08.05 . 1948 | [GS 11] |
fjorton | Apisheva Anna Fedorovna | 1903 - ???? | Länk kollektivgård "Truzhenik" Bezhetsky-distriktet i Kalinin-regionen | 28.02 . 1949 | [GS 12] |
femton | Arabov Isametdin | 1915 - ???? | Länk kollektivgård "Brlyashkan" Izbaskent-distriktet i Andijan-regionen | 19.03 . 1947 | [GS 13] |
16 | Arazmamed Mammadtuvak ogly [1] | släkte. 1922 | Kapten för fiskenotfartyget "Chimkent" på fiskekollektivfarmen "Verkhovny Soviet" i Kizyl-Atrek-regionen i Turkmenska SSR | 13.04 . 1963 | |
17 | Arazov Annamurad | 1912-1967 | Direktör för Talimarjan State Farm, Chardjou-regionen | 05.06 . 1958 | [GS 14] |
arton | Araztaganov Amanklych [1] | 1913 - ???? | Förman för den bolsjevikiska kollektivgården, Kunya-Urgench-distriktet, Tashauz-regionen | 30.07 . 1951 | |
19 | Arakelyan Amir Muradovich | 1898 - ???? | Zvenevoy från den statliga vingårdsgården uppkallad efter Mikoyan från ministeriet för livsmedelsindustri i Sovjetunionen, Echmiadzin-regionen i Armeniska SSR | 30.06 . 1951 | [GS 15] |
tjugo | Arakelyan Knarik Arsenovna | 1921-05-29 - 1996 | Väver från sidenfabriken i Karabach uppkallad efter 26 Baku-kommissarier från ministeriet för lätt industri i Azerbajdzjans SSR, stad. Stepanakert i den autonoma regionen Nagorno-Karabach | 05.04 . 1971 | [GS 16] |
21 | Arakelyan Mnatsakan Khachaturovich | 1925 - inga uppgifter | Senior herde från Alagyaz-statsgården i Talin-regionen i den armeniska SSR | 22.03 . 1966 | [GS 17] |
22 | Aramisov Ahmed Kambulatovich | 1933-03-01 - 1983-06-23 | Link Kollektivgård uppkallad efter Lenin, Urvansky- distriktet , Kabardino-Balkariska autonoma socialistiska sovjetrepubliken | 07.12 . 1973 | [GS 18] |
23 | Arapkin Pavel Ivanovich | 1915-03-06 - 2001-06-15 | Kombioperatör vid Lobanovskaya MTS , Efremovskiy-distriktet , Tula-regionen | 27.12 . 1957 | [HS 19] |
24 | Arapov Dmitry Alekseevich | 1897-06-11 - 1984-06-14 | Militärkirurg, motsvarande medlem av Akademien för medicinska vetenskaper i USSR , generallöjtnant för sjukvården, berg. Moskva | 05.12 . 1977 | [GS 20] |
25 | Arapov Nagashbek | 1916 - ???? | Chef för distriktsavdelningen för jordbruk i Talas-distriktet i Dzhambul-regionen | 23.07 . 1948 | [HS 21] |
26 | Araptanov Yakov Stepanovich | 1913-10-12 - 1985-05-26 | Monteringsmontör av anläggning nr 199 i Khabarovsks ekonomiska råd | 28.04 . 1963 | [HS 22] |
27 | Arbuzov Alexander Alekseevich | 02/03/1945 - 10/11/2015 | Kapten-direktör för den stora frysfisketrålaren "Cape Senyavin" från Sakhalin Production Association of the Fishing Industry i USSR:s fiskeriministerium | 19.08 . 1988 | [HS 23] |
28 | Arbuzov Alexander Erminingeldovich | 1877-11-09 - 1968-01-21 | Direktör för det kemiska institutet vid Kazan- grenen av USSR Academy of Sciences, akademiker vid USSR Academy of Sciences, Tatar ASSR | 11.09 . 1957 | [GS 24] |
29 | Arbuzov Boris Alexandrovich | 1903-04-11 - 1991-06-11 | Direktör för A. M. Butlerov Research Chemical Institute vid Kazan State University , akademiker vid USSR Academy of Sciences, Tatar ASSR | 13.03 . 1969 | [GS 25] |
trettio | Arbuzov Vasily Vasilievich | släkte. 21/03/1928 | Förare av konvoj nr 1319, Ishimsky-distriktet i Tyumen-regionen | 04.05 . 1971 | [HS 26] |
31 | Arveladze Elpita Alekseevna | 1914 - ???? | Förman för den kollektiva gården uppkallad efter Stalin Abashsky-distriktet i den georgiska SSR | 21.02 . 1948 | [GS 27] |
32 | Arginbaev Shahan | 11/07/1919 - 10/17/2004 | Senior herde på statsgården "Ermakovskiy" i Ermakovskiy-distriktet i Pavlodar-regionen | 08.04 . 1971 | [GS 28] |
33 | Argunov Abubekir Dadimovich | 1916-12-05 - 1999-08-20 | Ordförande för kollektivgården "Way of Ilyich" Khabezsky-distriktet i den autonoma regionen Karachay-Cherkess | 23.06 . 1966 | [GS 29] |
34 | Ardeev Claudius Valerianovich | 1924-11-02 - 1981-06-29 | Kapten för den medelstora fisketrålaren "Aist" från sillflottans administration, Murmansk-regionen | 13.04 . 1963 | [HS 30] |
35 | Ardelyan Georgy Danilovich [2] | 1925-1981 | Brigadier av murare i Balti Construction Trust i Moldavian Council of National Economy | 09.08 . 1958 | |
36 | Ardzenadze Mukhamed Osmanovich | 1923-09-07 - 1982 | Link Kollektivgård uppkallad efter Kirov , Keda-distriktet, Adjara autonoma sovjetiska socialistiska republiken | 03.05 . 1949 | [HS 31] |
37 | Ardzinba Grigory Shagovich | 1919 - 1982-12-21 | Ordförande för den kollektiva gården uppkallad efter Beria i Gudauta-regionen i Abkhaz ASSR | 03.05 . 1949 | [HS 32] |
38 | Ardzinba Maria Kukunovna | 1923 - 1995 | Kollektivbonde på kollektivgården "Duripsh" i Gudauta-distriktet i Abkhaz ASSR | 08.04 . 1971 | [HS 33] |
39 | Ardin Vladimir Ivanovich | 1928-01-21 - 2017-10-21 | Skördetröskor vid United Mine of the Zabaikalugol Trust av Vostsibugol Combine vid USSR Ministry of Coal Industry, Chita-regionen | 29.06 . 1966 | [HS 34] |
40 | Ardula Endel Yaanovich | 1922-11-12 - 2000-05-21 | Elektriker vid Tallinn- fabriken "Volta" vid ministeriet för elindustri i Sovjetunionen, Estniska SSR | 20.04 . 1971 | |
41 | Areng Olaf Johannesovich [1] | 1933-01-05 - 1997-03-10 | Traktorförare av Tamsalu State Farm, Rakvere District , Estonian SSR | 24.07 . 1986 | |
42 | Arento Ivan Petrovich | 1934—2016 | Förman för renuppfödningsbrigaden på statsgården "Kanchalansky" i Chukotka produktionskollektiv gård och statlig gårdsavdelning i Magadan-regionen | 02.12 . 1963 | [HS 35] |
43 | Arestov Anatoly Vasilievich | 1922-01-17 - 2017-01-18 | Master of underground workover av brunnar i olje- och gasproduktionsavdelningen "Irkenneft" i föreningen " Tatneft " vid ministeriet för oljeindustrin i Sovjetunionen, Tatar ASSR | 30.03 . 1971 | [HS 36] |
44 | Aretagin Grigory Alyaevich | 1930 - 1982-06-18 | Förman för renuppfödningsbrigaden på kollektivgården uppkallad efter den första revolutionära kommittén i Chukotka, Anadyrdistriktet , Chukotka nationella distrikt | 08.04 . 1971 | [HS 37] |
45 | Arefin Yuri Ivanovich | 1930-09-21 - 2013-03-01 | Verktygstillverkare av produktionsföreningen " Anläggning uppkallad efter M.I. Kalinin " från ministeriet för maskinteknik i Sovjetunionen, stad. Leningrad | 25.04 . 1977 | [HS 38] |
46 | Arefiev Vyacheslav Pavlovich | 1926-08-29 - 2014-12-26 | Chefsdesigner av NII-49 i statskommittén för ministerrådet i Sovjetunionen för skeppsbyggnad, berg. Leningrad | 17.06 . 1961 | [HS 39] |
47 | Arzanov Shahkuli Oruj oglu [1] | släkte. 1931 | Senior herde på den kollektiva gården uppkallad efter Shaumyan i den kazakiska regionen i Azerbajdzjan SSR | 22.03 . 1966 | |
48 | Arziani Georgy Konstantinovich | 1896 - ???? | Link kollektiv gård uppkallad efter Charkviani, Khobsky-distriktet i den georgiska SSR | 19.05 . 1948 | [HS 40] |
49 | Arzikulova Hanifa | släkte. 1927 | Förman för bomullsodlingsbrigaden på kollektivgården "kommunism" i Sariasi-distriktet i Surkhandarya-regionen | 14.12 . 1973 | [HS 41] |
femtio | Arzumanov Temur Mesropovich | 1913-02-16 - 1994 | Länka kollektiv gård "Ashkhatank" i Hadrut-regionen i den autonoma regionen Nagorno-Karabach | 08.08 . 1950 | |
51 | Arzumanyan Armenak Zadykovich | 1909 - ???? | Link kollektiv gård uppkallad efter Beria Gulripshsky-distriktet i Abkhaz ASSR | 03.07 . 1950 | [HS 42] |
52 | Arzumanyan Iosif Khachikovich | 1896 - ???? | Brigadgeneral för kollektivgården uppkallad efter Beria, Gagra-distriktet i Abkhaz ASSR | 03.05 . 1949 | [HS 43] |
53 | Arzikulov Gulyam | 1916 - 10.1974 | Förman för betongarbetarna för byggandet av Kairak-Kum HPP av trusten "Tajikenergostroy" från USSR Ministry of Power Plants | 09.08 . 1958 | [HS 44] |
54 | Arzykulov Kurban | 1911 - ???? | Traktorförare för 2:a Past-Dargomskaya MTS i Samarkand-regionen | 11.01 . 1957 | [HS 45] |
55 | Arinchev Vasily Georgievich | 1924-09-01 - 1993-05-27 | Turner från Moskvas maskinbyggnadsanläggning "Molniya" vid ministeriet för medelstor maskinbyggnad i Sovjetunionen | 26.04 . 1971 | [HS 46] |
56 | Aripov Ismail Khalmatovich | släkte. 1938 | Förman för betongarbetarna i anläggningen för storpanelshuskonstruktion nr 1 i Tasjkent -husbyggnadsfabriken nr 1 i Glavtashkentstroy | 19.03 . 1981 | |
57 | Aristov Mikhail Konstantinovich | 1915-1972 | Chef för förtroendet "Donbasenergostroy" av ministeriet för energi och elektrifiering av den ukrainska SSR, Donetsk-regionen | 20.04 . 1971 | |
58 | Aristov Fedor Sergeevich | 1912-08-10 - 2005-01-27 | Direktör för Kazan Helikopteranläggning vid ministeriet för luftfartsindustri i Sovjetunionen, Tatar ASSR | 26.04 . 1971 | [HS 47] |
Aristova Zinaida Nikolaevna [3] | 1914-1955 | Länk kollektivgård "Ny by" i Okhansky-distriktet i Molotov-regionen | 19.03 . 1948 | [HS 48] | |
59 | Arifzhanova Umir [1] | släkte. 1922 | Förman för kollektivgården "Moskva" i Jizzakh-distriktet i Jizzakh-regionen | 06.03 . 1980 | |
60 | Arkabaev Nurmagambet | 1882-1950 | Senior herde från Zhana-Kush kollektivgård, Zhilokosinsky-distriktet , Guryev-regionen | 23.07 . 1948 | [HS 49] |
61 | Arkaniya Mikhail Nestorovich [1] | släkte. 1929 | Link kollektiv gård uppkallad efter Beria Gali-distriktet i Abkhaz ASSR | 21.02 . 1948 | |
62 | Arkarkozov Zhylkybai [1] | 1873-1972 | Nötkreatur på Zhonshilik-kollektivgården, Karkaraly-distriktet , Karaganda-regionen | 12.07 . 1949 | |
63 | Arkatov Mikhail Kuzmich | 1936-11-02 - | Förman för smeder och stansare vid Volgograd Traktorfabrik uppkallad efter F. E. Dzerzhinsky Production Association "Volgograd Tractor Plant uppkallad efter F. E. Dzerzhinsky" vid ministeriet för traktor- och jordbruksmaskinbyggnad i Sovjetunionen | 10.03 . 1981 | [HS 50] |
64 | Armashova Anna Fedorovna | 02/03/1910 - 08/09/1981 | Förman för betongarbetare i trusten "Krivorozhstroy", Krivoy Rog , Dnepropetrovsk-regionen | 07.03 . 1960 | [HS 51] |
65 | Armeniannik Semyon Antonovich | släkte. 1925 | Förman för traktor-fält-gröda brigaden på kollektivgården "Vägen till kommunism" i Suvorov-distriktet i Moldavien SSR | 08.04 . 1971 | |
66 | Arnageldiyev Arna Ovez | 1904 - 1976-10-06 | Ordförande för kollektivgården "20 år av oktober" Takhta-Bazar-distriktet i Mary-regionen | 11.06 . 1949 | [HS 52] |
67 | Arnapolina Elena Kalmanovna | släkte. 1945-01-21 | Sömmerska vid Birobidzhan Strumpor och stickningsfabriken vid ministeriet för textilindustri i RSFSR, den judiska autonoma regionen | 02.08 . 1983 | [HS 53] |
68 | Arnaut Elizaveta Fedorovna | 1918-02-01 - ???? | Länka tobaksodlingsbrigaden för den kollektiva gården "Ryssland" Kamensky-distriktet i Moldavien SSR | 08.04 . 1971 | |
69 | Arnaut Ilja Iljitj [1] | släkte. 1937 | Förste sekreterare i Ceadir-Lungsky- distriktskommittén för Moldaviens kommunistiska parti | 07.03 . 1980 | |
70 | Arseeva Anastasia Nikolaevna | 1914-05-16 - 2006-01-21 | Grisfarm från grönsaks- och mejeristatsgården uppkallad efter Ordzhonikidze vid ministeriet för statliga gårdar i Sovjetunionen, Dnepropetrovsk-regionen | 10.09 . 1952 | [HS 54] |
71 | Arsenishvili Longinoz Georgievich [1] | 1909 - ???? | Filialchef för Tsinandals vinodlingsstatsgård vid ministeriet för livsmedelsindustri i Sovjetunionen, Telavi-regionen i den georgiska SSR | 05.10 . 1949 | |
72 | Arsentieva Praskovya Vasilievna | 1921-04-17 - 2009-03-27 | Milkmaid på experimentgården "Istrinskoe" i Istra-distriktet i Moskva-regionen | 08.04 . 1971 | |
Arsent'eva Fenya Semyonovna [4] | släkte. 1925 | Link kollektiv gård uppkallad efter Lenin, Vradievsky-distriktet , Odessa-regionen | 24.06 . 1949 | ||
73 | Arsenyeva Lidia Pavlovna | 1940-04-12 - 2020-06-16 | Spinner vid Kalinin Cotton Mill vid RSFSR:s textilindustriministerium | 17.03 . 1981 | [HS 55] |
74 | Arsenyeva Nadezhda Pavlovna | 1929-03-13 - 1989-01-21 | Milkmaid på Veino State Farm, Mogilev District , Mogilev Region | 22.03 . 1966 | [HS 56] |
75 | Arstanaliev Kairzhan | 1917 - ???? | Mästare på Ural läder- och skofabriken uppkallad efter Zemlyachka från ministeriet för lätt industri i den kazakiska SSR | 09.06 . 1966 | [HS 57] |
76 | Arstynbaev Laik Mukhtarovich | 1931-05-21 - 1994-02-16 | Senior herde på statsgården "Put Oktyabrya" Kizilsky-distriktet i Chelyabinsk-regionen | 22.03 . 1966 | [HS 58] |
77 | Artamonov Boris Semyonovich | 1910 - 1981-04-10 | Assembler-mekaniker TsKB-589 från statskommittén för Sovjetunionens ministerråd för försvarsutrustning, berg. Moskva | 17.06 . 1961 | [HS 59] |
78 | Artamonov Vladimir Alexandrovich | 1924-07-14 - 2010-10-07 | Förste sekreterare i Krivoy Rog City Committee i Ukrainas kommunistiska parti, Dnipropetrovsk-regionen | 30.03 . 1971 | [HS 60] |
79 | Artamonov Mikhail Petrovich | 10/22/1914 - 02/02/1966 | Senior förman för butiken med öppen härd i Magnitogorsk Iron and Steel Works i Chelyabinsk Economic Council | 19.07 . 1958 | [HS 61] |
80 | Artamonov Nikolai Nikolaevich | 1927-1979 | Kombinator av Pobeda kollektivgård, Yelansky-distriktet , Volgograd-regionen | 23.06 . 1966 | [HS 62] |
81 | Artamonov Prokopy Semyonovich | 1912-1971 | Förman för kollektivgården uppkallad efter Frunze, Vikulovsky-distriktet , Tyumen-regionen | 18.03 . 1948 | [HS 63] |
82 | Artamonova Nadezhda Ivanovna | 1908-11-09 - 1972-03-30 | Chefsingenjör för Barnaul Melange Combine , Altai Territory | 07.03 . 1960 | [HS 64] |
83 | Artyomenko Anna Fedorovna | 1924-03-12 - 2010-07-31 | Stickare vid Vitebsk Strumpfabriken uppkallad efter KIM från ministeriet för lätt industri i den vitryska SSR | 05.04 . 1971 | [HS 65] |
84 | Artemenko Mikhail Vasilievich | 02.1922 - 08.31.2003 | Nötkreatur-herde från statsgården "Maya 1" i Rogachev-distriktet i Gomel-regionen | 22.03 . 1966 | [HS 66] |
85 | Artemyonok Semyon Amosovich | 1927 - 1998-04-25 | Ramarbetare vid Tavdinskys timmerbearbetningsanläggning uppkallad efter V. V. Kuibyshev vid ministeriet för skogsbruk, massa och pappers- och träbearbetningsindustrin i Sovjetunionen, Sverdlovsk-regionen | 17.09 . 1966 | [HS 67] |
86 | Artyomov Alexander Sergeevich | 1930 - 05.12.2012 | Zvenevoi Burgun-Madzharsky vinodlingsstatlig gård vid ministeriet för livsmedelsindustri i Sovjetunionen, Levokumsky-distriktet i Stavropol-territoriet | 05.10 . 1949 | [HS 68] |
87 | Artemov Mikhail Ivanovich | 1909-01-10 - 1974-03-15 | Ordförande för kollektivgården uppkallad efter Telman, Essentuki-distriktet , Stavropol-territoriet | 30.01 . 1948 | [HS 69] |
88 | Artyomova Claudia Alexandrovna | släkte. 1927-05-20 | Stämplingsarbetare vid Moskvas bilfabrik uppkallad efter I. A. Likhachev från ministeriet för bilindustrin i USSR | 05.04 . 1971 | [HS 70] |
89 | Artemiev Andrey Lavrentievich | 1915-09-13 - 1993-07-26 | Vägman på Petrovsko-Zavodskaya spåravstånd för Trans-Baikal Railway, Chita-regionen | 01.08 . 1959 | [HS 71] |
90 | Artemiev Vasily Alexandrovich | 1915-01-25 - 1991-04-20 | Chef för grisfarmen på Molotovs kollektivgård, Murom-distriktet , Vladimir-regionen | 10.09 . 1949 | [HS 72] |
91 | Artemiev Evgeny Alexandrovich | 1937-07-27 - 1986-03-08 | Turner från Leningrad Machine-Building Plant "Zvezda" uppkallad efter K. E. Voroshilov från ministeriet för tung- och transportteknik i Sovjetunionen | 10.03 . 1976 | [HS 73] |
92 | Artemiev Ivan Andreevich | 1932-10-05 - 1978-12-24 | Traktorförare för kollektivgården "Dawn" i Tulunsky-distriktet i Irkutsk-regionen | 23.06 . 1966 | [HS 74] |
93 | Artemiev Yakov Andreyanovich | 1927 - 1995-10-15 | Länka kollektiv gård "Arbetsrådet" Kuraginsky-distriktet i Krasnoyarsk-territoriet | 23.06 . 1966 | [HS 75] |
94 | Artobolevsky Ivan Ivanovich | 1905-09-10 - 1977-09-21 | Chef för avdelningen för kinematik och maskindynamik vid Institutet för maskinteknik vid USSR Academy of Sciences, professor vid Moscow Aviation Institute , akademiker vid USSR Academy of Sciences | 13.03 . 1969 | [HS 76] |
95 | Artykbaev Kerey [1] | 1908 - ???? | Senior herde på kollektivgården "Kenestu" Temir-distriktet i Aktobe-regionen | 07.10 . 1949 | |
96 | Artykov Abdulla [1] | 1911 - 1967-07-03 | Ordförande för kollektivgården "leninism" i Yangiyul-distriktet i Tasjkent-regionen | 11.01 . 1957 | |
97 | Artykov Gafurdzhan | 1903 - 1956-06-06 | Ordförande för den kommunistiska kollektivgården i Kanibadam-distriktet i Leninabad-regionen | 01.03 . 1948 | [HS 77] |
98 | Artykov Rakhmatulla | 1899 - ???? | Ordförande för kollektivgården "Moskva" i Chartak-distriktet i Namangan-regionen | 11.01 . 1957 | [HS 78] |
99 | Artykov Sultan | 1912 - ???? | Förman för den kollektiva gården uppkallad efter Telman, Ilyalinsky-distriktet , Tashauz-regionen | 30.07 . 1951 | [HS 79] |
100 | Artykova Farahat [1] | 1918 - ???? | Förman för bomullsodlingsbrigaden på kollektivgården uppkallad efter Chkalov, Khatyrchi-distriktet , Samarkand-regionen | 14.12 . 1972 | |
101 | Artyukhina Alexandra Vasilievna | 11/06/1889 - 04/07/1969 | Fackföreningsman, personlig pensionär, Moskva | 07.03 . 1960 | [HS 80] |
102 | Artyukhov Anatolij Andreevich | 1937 - 2001-09-18 | Förman för plåtslagarna vid Bryansk Automobile Plant i Production Association BAZ vid ministeriet för bilindustrin i USSR | 31.03 . 1981 | [HS 81] |
103 | Artyukhov Anton Akimovich | 1914-08-07 - 1995-09-13 | Förman för den komplexa brigaden för kollektivgården "Zapovit Ilyicha" Mezhevsky-distriktet i Dnepropetrovsk-regionen | 26.02 . 1958 | [HS 82] |
104 | Artyukhov Mikhail Fomich | 1912 - 1974-11-04 | Senior mekaniker för Stakhanovskaya MTS i Oktyabrsky-distriktet i Stalinabad-regionen | 03.05 . 1949 | [HS 83] |
105 | Artyukhov Nikolay Ivanovich | 1923-11-19 - 1984-12-31 | Förste sekreterare för Gagarin City Committee i SUKP, Smolensk-regionen | 08.04 . 1971 | [HS 84] |
106 | Arustamyan Madat Sarukhanovich [1] | 1907 - ???? | Link kollektiv gård uppkallad efter Tula-arbetarna i Martuni-regionen i den autonoma regionen Nagorno-Karabach | 10.03 . 1948 | |
107 | Arustamyan Smbat Balasanovich | 1908 - ???? | Chef för gården på den kollektiva gården "Druzhba" i Sisian-regionen i den armeniska SSR | 18.06 . 1949 | [HS 85] |
108 | Arutyunov Alexander Ivanovich | 1904-03-01 - 1975-05-06 | Direktör för Institutet för neurokirurgi vid USSR Academy of Medical Sciences uppkallad efter N. N. Burdenko, akademiker vid Academy of Medical Sciences i USSR , berg. Moskva | 02.01 . 1974 | [HS 86] |
109 | Arutyunov Bagrat Nikolaevich | 1889-10-31 - 1953-01-24 | Biträdande folkkommissarie för järnvägar i Sovjetunionen , Moskva | 05.11 . 1943 | [HS 87] |
110 | Arutyunov Bakhtyar Galoevich [1] | 1913 - ???? | Senior brudgum på kollektivgården "Red Banner" i Tetritskaro-regionen i den georgiska SSR | 04.08 . 1951 | |
111 | Arutyunov Hovhannes Grigorievich | 1889 - ???? | Länka kollektiv gård uppkallad efter Kamo Khanlar-regionen i Azerbajdzjan SSR | 21.07 . 1949 | |
112 | Arutyunov Sergey Gevondovich | 1920-10-25 - 1995-11-05 | Chef för Dobropolugol-förtroendet för Donetskugol- kombinationen av ministeriet för kolindustri i den ukrainska SSR, Donetsk-regionen | 29.06 . 1966 | [HS 88] |
113 | Harutyunyan Agnes Geghamovna | släkte. 1931 | Link kollektiv gård uppkallad efter Ordzhonikidze, Oktemberyan-regionen , Armeniska SSR | 14.06 . 1950 | [HS 89] |
114 | Harutyunyan Amalia Gaykovna | 1933-1997 | Weaver av Leninakan Cotton Production Association uppkallad efter majupproret av ministeriet för lätt industri i den armeniska SSR | 17.03 . 1981 | [HS 90] |
115 | Harutyunyan Artsvik Matsakovna | släkte. 1929-12-22 | Link kollektiv gård uppkallad efter Shaumyan i Echmiadzin-regionen i Armeniens SSR | 25.07 . 1951 | [HS 91] |
116 | Harutyunyan Vagan Samsonovich | 1911-1988 | Senior agronom för Oktemberyan MTS i Oktemberyan-regionen i Armenian SSR | 16.10 . 1950 | [HS 92] |
117 | Harutyunyan Martin Karapetovich | 1928-10-02 - 2010-11-15 | Förste sekreterare i Hrazdan- distriktskommittén för Armeniens kommunistiska parti | 16.03 . 1981 | [HS 93] |
118 | Harutyunyan Nikoghos Agabekovich | 1912 - ???? | Combiner av Garibdzhanian MTS, Armenian SSR | 05.08 . 1952 | [HS 94] |
119 | Harutyunyan Satenik Sedrakovna | 1900 - ???? | Link kollektiv gård uppkallad efter Zhdanov, regionen Oktemberyan , Armenian SSR | 14.06 . 1950 | [HS 95] |
120 | Harutyunyan Fenya Ezekimovna | 1922 - ???? | Länk kollektiv gård uppkallad efter Molotov i Nor-Bayazet-regionen i Armeniens SSR | 16.04 . 1949 | [HS 96] |
121 | Arkhabaev Kudas | 1902 - ???? | Senior herde på statsgården "Dzharty-Tobe" i Suzak-distriktet i Chimkent-regionen | 22.03 . 1966 | [HS 97] |
122 | Arkhabaev Mailagan | 1910 - ???? | Senior herde på Komsomols kollektivgård, Talas-distriktet , Dzhambul-regionen | 12.07 . 1949 | [HS 98] |
123 | Arkhangelsky Alexander Alexandrovich | 1892-12-29 - 1978-12-18 | Biträdande chefsdesigner , Tupolev Design Bureau , Moskva | 08.08 . 1947 | [HS 99] |
124 | Arkhangelsky Mikhail Sergeevich | 19/09/1898 - 20/06/1987 | Förvaltare för förtroendet "Voroshilovugol" för skördetröskan " Voroshilovgradugol " av ministeriet för kolindustri i de västra regionerna i Sovjetunionen, Voroshilovgrad-regionen | 28.08 . 1948 | [GS 100] |
125 | Arkhestov Khabas Kashifovich | 1924-01-01 - 1991-03-09 | Gruvarbetare vid molybdengruvan i Tyrnyauz Tungsten-Molybden Combine vid USSR Ministeriet för icke-järnmetallurgi, Kabardino-Balkarian autonoma sovjetiska socialistiska republiken | 20.05 . 1966 | [HS 101] |
126 | Arkhipenko Alexander Timofeevich | 1911-10-15 - 1975-04-09 | Kombinator av Barrikadnaya MTS i Isil-Kulsky-distriktet i Omsk-regionen | 11.01 . 1957 | [HS 102] |
127 | Arkhipkina Anastasia Mitrofanovna | 1908 - ???? | Grisfarm från Kalinins grisuppfödande statlig gård från ministeriet för statliga gårdar i Sovjetunionen, Artyomovsky-distriktet i Stalin-regionen | 24.09 . 1949 | [HS 103] |
128 | Arkhipov Alexander Konstantinovich | släkte. 1923 | Kombinator av den kollektiva gården "bolsjevik" i Ilovlinsky-distriktet i Stalingrad-regionen | 20.11 . 1958 | [HS 104] |
129 | Arkhipov Vedeny Ivanovich | 1925-06-12 - 2016-01-25 | Direktör för Zavodoukovsky experimentella produktionsanläggning vid Forskningsinstitutet för jordbruk i norra Trans-Uralerna, Tyumen-regionen | 13.03 . 1981 | [HS 105] |
130 | Arkhipov Ivan Vasilievich | 1907-01-05 - 1998-02-28 | Vice ordförande i Sovjetunionens ministerråd , Moskva | 29.04 . 1977 | [HS 106] |
131 | Arkhipova Ekaterina Vasilievna | släkte. 1927 | Koppling till den statliga vingårdsgården uppkallad efter Molotov vid ministeriet för livsmedelsindustri i Sovjetunionen, Anapa-distriktet i Krasnodar-territoriet | 26.09 . 1950 | [HS 107] |
132 | Arkhipova Irina Konstantinovna | 1925-02-01 - 2010-11-02 | Solist vid den statliga akademiska Bolsjojteatern i Sovjetunionen , Sovjetunionens folkkonstnär, berg. Moskva | 29.12 . 1984 | [HS 108] |
133 | Artsibasov Pavel Sergeevich | 1907-09-23 - 1988 | Montör av amiralitetsanläggningen i Leningrads ekonomiska råd | 14.05 . 1960 | [HS 109] |
134 | Artsividze Ivan Alexandrovich | 1921 - ???? | Link Collective Farm uppkallad efter Bakradze, Mayakovsky District , Georgian SSR | 09.08 . 1949 | [HS 110] |
135 | Artsimovich Lev Andreevich | 1909-02-25 - 1973-01-03 | Avdelningschef , I. V. Kurchatov Institute of Atomic Energy vid USSR Academy of Sciences, akademiker vid USSR Academy of Sciences, Moskva | 25.02 . 1969 | [HS 111] |
136 | Archevnishvili Mikhail Georgievich [1] | 1906 - ???? | Chefsagronom vid jordbruksdepartementet i Gurjaani-regionen i den georgiska SSR | 09.08 . 1949 | |
137 | Arshba Vartan Mutovich | 1877 - ???? | Link kollektiv gård uppkallad efter Stalin, Ochemchira- distriktet, Abkhaz ASSR | 21.02 . 1948 | [HS 112] |
138 | Arshba Vladimir Vartanovich < | 1912 - ???? | Förman för den kollektiva gården uppkallad efter Stalin i Ochemchir- distriktet i Abkhaz ASSR | 21.02 . 1948 | [HS 113] |
139 | Arshba Gvanja Pekhovich | 1901 - 1982-12-25 | Brigad för kollektivgården uppkallad efter Beria Ochemchira-distriktet i Abkhaz ASSR | 03.05 . 1949 | [HS 114] |
140 | Arshba Mushni Tarashovich | 1910-10-20 - 1985-01-19 | Ordförande för kollektivgården uppkallad efter Stalin i Ochemchira-distriktet i Abkhaz ASSR | 03.05 . 1949 | [HS 115] |
141 | Arshba Sivarna Kidsakovich | 1877 - 06.1964 | Brigad för kollektivgården uppkallad efter Beria Ochemchira-distriktet i Abkhaz ASSR | 03.05 . 1949 | [HS 116] |
142 | Arshba Toto Pehovich | 1902-1958 | Ordförande för den kollektiva gården uppkallad efter Beria i Ochemchira-distriktet i Abkhaz ASSR | 03.05 . 1949 | [HS 117] |
143 | Arshinov Anatoly Vasilievich | släkte. 1930-12-03 | Förman för monteringsmontörer vid Zvezda Zagorsks elektromekaniska anläggning vid ministeriet för radioindustri i Sovjetunionen, Moskvaregionen | 26.04 . 1971 | |
144 | Aryutova Maria Stepanovna | 11/06/1928 - 04/11/2010 | Länka kollektiv gård uppkallad efter Lenin, Khorolsky-distriktet , Poltava-regionen | 10.02 . 1975 | [HS 118] |
145 | Asabaev Kisenbai [1] | släkte. 1935 | Senior herde på statsgården "Communism Tany" i Emba-distriktet i Guryev-regionen | 24.12 . 1976 | |
146 | Asadov Hikmat | 1926 - ???? | Ordförande för kollektivgården uppkallad efter Engels från Samarkanddistriktet i Samarkandregionen | 20.02 . 1978 | [HS 119] |
147 | Asadova Alagez Mammadali kyzy [1] | släkte. 1925 | Länka kollektiv gård uppkallad efter Ordzhonikidze Agdam-regionen i Azerbajdzjan SSR | 25.07 . 1951 | |
148 | Asadulaev Alikper | 1915 - ???? | Skördetröskor vid Bayan MTS , Presnovsky- distriktet, norra Kazakstan | 28.06 . 1952 | [GS 120] |
149 | Asaev Rais Badygutdinovich | 1931-06-05 - 2001-03-03 | Ordförande för kollektivgården "Luch" Chishminsky-distriktet i Bashkir ASSR | 26.06 . 1990 | [HS 121] |
150 | Asainov Zhabarkan | 11.1919 - 03.03.1963 | Resenär av 81:a separata röda banerkonstruktions- och spårjärnvägsbataljonen, 10:e järnvägsbrigaden | 05.11 . 1943 | [HS 122] |
151 | Asambaev Bazarbay | 1904 - ??? | Förman för Dzhanalyk kollektivgård, Taldy-Kurgan-distriktet , Taldy-Kurgan-regionen | 28.03 . 1948 | [HS 123] |
152 | Asanbaev Abduvahab [1] | släkte. 1927 | Länka kollektiv gård uppkallad efter Kaganovich Yangi-Yulsky-distriktet i Tasjkent-regionen | 27.04 . 1948 | |
153 | Asanbekov Tolonbay | 1925-1998 | Chef för hästuppfödningen på Kon-Orchek kollektivgård, Aktalinsky-distriktet , Tien Shan-regionen | 15.09 . 1948 | [HS 124] |
154 | Asanidze Nikolai Alekseevich | 1892 - ???? | Länka kollektiv gård "Medgari Shroma" Ordzhonikidzevsky-distriktet i den georgiska SSR | 05.09 . 1950 | [HS 125] |
155 | Asanishvili Archil Feodorovich | 1914 - ???? | Chefsagronom vid avdelningen för jordbruk i Kvareli-distriktet i den georgiska SSR | 19.04 . 1951 | [HS 126] |
156 | Asanov Aitzhan | 1901 - ???? | Nötkreatur på köttstatsgården "Kuduksaysky" från ministeriet för statliga gårdar i USSR, Novorossiysk-distriktet i Aktobe-regionen | 23.07 . 1948 | |
157 | Asanov Ahmetchi | 1886-1975 | Senior herde från Syr-Daryinskys fåruppfödningsstatsgård vid ministeriet för statliga gårdar i Sovjetunionen, Sary-Agach-distriktet i regionen Sydkazakstan | 23.07 . 1948 | [HS 127] |
158 | Asanov Jamantai | 1918-1997 | Länka kollektiv gård "Erkin-Too" Uzgen-distriktet i Osh-regionen | 16.05 . 1949 | [HS 128] |
159 | Asanov Dosym | 1892-1992 | Senior herde av den kollektiva gården uppkallad efter Kuibyshev, Markakol-distriktet , östra Kazakstan-regionen | 23.07 . 1948 | [HS 129] |
160 | Asanov Kasym Abuovich | 1931-01-01 - 2006-12-05 | Ordförande för kollektivgården uppkallad efter XXII partikongressen i Taldy-Kurgan-distriktet i Alma-Ata-regionen | 31.12 . 1965 | |
161 | Asatiani Alexander Mikhailovich | 1903 - ???? | Link Collective Farm uppkallad efter Stalin, Bolnisi District , Georgian SSR | 03.07 . 1950 | [HS 130] |
162 | Asatiani Vakhtang Alexandrovich | 1920 - ???? | Link Collective Farm uppkallad efter Stalin, Bolnisi District , Georgian SSR | 03.07 . 1950 | [HS 131] |
163 | Asatiani Vladimir Alekseevich | 1930-01-01 - 1979-06-15 | Montör av Tbilisi Aviation Plant uppkallad efter G. Dimitrov från USSRs luftfartsindustriminister, georgiska SSR | 26.04 . 1971 | [HS 132] |
164 | Asatiani Gavriil Bichievich [1] | 1910 - ???? | Förman för kollektivgården "Gantiadi" Tsageri-distriktet i den georgiska SSR | 05.09 . 1950 | |
165 | Asatiani Dimitri Stepanovich [1] | 1919 - ???? | Arbetare på utbildnings- och experimentgården "Esheri" vid Georgian Agricultural Institute uppkallad efter L.P. Beria, berg. Tbilisi | 09.03 . 1951 | |
166 | Asatryan Avetis Vaganovich | 1906 - ???? | Senior herde från den kollektiva gården "Druzhba" i Sisian-regionen i den armeniska SSR | 18.06 . 1949 | [HS 133] |
167 | Asatryan Alexan Asaturovich | 1907 - ???? | Direktör för Shagriar MTS i Oktemberyan-regionen i Armenian SSR | 16.10 . 1950 | [HS 134] |
168 | Asatryan Anushavan Zohrabovich | 1907 - ???? | Länka kollektiv gård "Karmir Oktember" Nor-Bayazet-regionen i Armeniens SSR | 02.02 . 1948 | [HS 135] |
169 | Asatryan Gukas Fanosovich | 1919-1998 | Senior apparatchik av anläggningen "Polyvinylacetat" av ministeriet för kemisk industri i Sovjetunionen, stad. Jerevan Armenian SSR | 20.04 . 1971 | |
170 | Asatryan Lenik Nikolaevich | släkte. 1941 | Milkmaid av den kollektiva gården i byn Urut, Stepanavan-regionen , Armeniska SSR | 22.03 . 1966 | [HS 136] |
171 | Asatryan Siranush Jeremovna | 1922-2011 | Länk kollektiv gård uppkallad efter Molotov i Nor-Bayazet-regionen i Armeniens SSR | 16.04 . 1949 | [HS 137] |
172 | Assaubaev Abdikhan | släkte. 1937 | Direktör för den statliga avelsanläggningen "Syrdarya" i Saryagach-distriktet i Chimkent-regionen | 18.12 . 1991 | |
173 | Aseev Ivan Egorovich | 1913-02-19 - 1974-09-26 | Förman för montörer för byggandet av " Angaragesstroy " vid ministeriet för kraftverk i Sovjetunionen, Irkutsk-regionen | 09.08 . 1958 | [HS 138] |
174 | Askarov Asanbay | 1922-09-15 - 2001-13-08 | Förste sekreterare för Chimkents regionala kommitté för Kazakstans kommunistiska parti | 22.02 . 1982 | [HS 139] |
175 | Askarov Salimgarey Sakhibgareevich | 1936-12-12 - 1991-08-03 | Operatör av Sterlitamak syntetisk gummifabrik uppkallad efter 50-årsdagen av Bashkir SSR vid ministeriet för oljeraffinering och petrokemisk industri i Sovjetunionen, Bashkir ASSR | 23.03 . 1976 | [HS 140] |
176 | Askerov Kushdar Kubad oglu [1] | 1909-05-07 - 1972-07-15 | Länka kollektiv gård "Krasny Alar" Astrakhan-Bazar-distriktet i Azerbajdzjan SSR | 01.07 . 1949 | |
177 | Askerov Mammad Hasan | 1918-12-25 - 1988-07-27 | Förste sekreterare i Shamkhor- distriktskommittén för Azerbajdzjans kommunistiska parti | 12.12 . 1973 | [HS 141] |
178 | Askerov Mansum Gyulmammad oglu [1] | 1908-1994 | Senior herde på den kollektiva gården uppkallad efter Bagirov, Kubatly-regionen i Azerbajdzjan SSR | 24.06 . 1949 | |
179 | Askerova Minavvar Mokhbaly kyzy [1] | 03/06/1914 - 10/01/2001 | Link kollektiv gård uppkallad efter Lenin i Abrakunis-distriktet i Nakhichevan autonoma socialistiska sovjetrepubliken | 21.07 . 1949 | |
180 | Askerova Saltanat Magamed kyzy [1] | släkte. 1930-12-13 | Link kollektiv gård uppkallad efter Bagirov, Safaraliev-regionen , Azerbajdzjan SSR | 12.07 . 1950 | |
181 | Askochensky Alexander Nikolaevich | 09/05/1898 - 03/05/1973 | Akademiker - sekreterare vid avdelningen för vattenteknik och landåtervinning vid All-Union Academy of Agricultural Sciences uppkallad efter V.I. Lenin Moskva | 04.09 . 1968 | [HS 142] |
182 | Aslanov Agayar Khubiyar oglu | 1931 - inga uppgifter | Traktorförare för Astrakhan-Bazar MTS i Astrakhan-Bazar-regionen i Azerbajdzjan SSR | 17.08 . 1950 | [HS 143] |
183 | Aslanova Zamina Sardar kyzy | 1940-01-06 - 2019-06-23 | Förman för den kollektiva gården uppkallad efter 26 Baku-kommissarier i Sabirabad-regionen i Azerbajdzjan SSR | 07.03 . 1980 | [HS 144] |
184 | Aslanova Margarita Semyonovna | 1910-06-23 - 1984-10-31 | Chef för avdelningen för All-Union Research Institute of Fiberglass and Glass Fiber med en pilotanläggning av USSR Ministry of Chemical Industry, stad. Moskva | 13.08 . 1980 | [HS 145] |
Aslanova Maria Illarionovna [5] | 1920-12-02 - 2014-12-12 | Förman för den statliga vingården "Rekonstruktor" vid ministeriet för livsmedelsindustri i Sovjetunionen, Aksai-distriktet i Rostov-regionen | 05.10 . 1949 | [HS 146] | |
185 | Aslanyan Mairam Melikovna | 1901 - ???? | Länka kollektiv gård "Paris kommun" i Artashat-regionen i den armeniska SSR | 16.10 . 1950 | [HS 147] |
186 | Asmanov Yakov Fyodorovich | 1914-06-26 - 1986-11-02 | Förman för montörer vid Gorky -fabriken för fräsmaskiner vid ministeriet för verktygsmaskiner och verktygsindustri i Sovjetunionen | 08.08 . 1966 | [HS 148] |
187 | Asotsky Pavel Nikolaevich | 1907-06-22 - 1995-01-25 | Förman för traktorbrigaden för Labinsk MTS i Labinsk-distriktet i Krasnodar-territoriet | 31.10 . 1957 | [HS 149] |
Asoyan Parzik Hayrikovna [6] | 1929-2011 | Länk kollektiv gård uppkallad efter Molotov i Nor-Bayazet-regionen i Armeniens SSR | 16.04 . 1949 | [GS 150] | |
188 | Aspenbetov Dzhumagali [1] | 1895 - ???? | Senior herde på den kollektiva gården uppkallad efter Stalin, Dzhengalinsky-distriktet , Västra Kazakstan-regionen | 23.07 . 1948 | |
189 | Astaev Pavel Ivanovich | 1887-1971 | Länka kollektiv gård "På den stalinistiska vägen" Kurmanaevsky-distriktet i Chkalovsky-regionen | 29.09 . 1954 | [HS 151] |
190 | Astankov Alexey Fyodorovich | 1925-02-17 - 1985-05-25 | Ordförande för kollektivgården uppkallad efter Frunze, Dobrinsky-distriktet , Lipetsk-regionen | 23.06 . 1966 | [HS 152] |
191 | Astapeeva Elena Ivanovna | 1918-05-15 - 2002-06-24 | Länka kollektiv gård "Röd trädgårdsmästare" Maykop-distriktet i den autonoma regionen Adygei | 06.05 . 1948 | [HS 153] |
192 | Astapov Ivan Fedorovich [1] | släkte. 1935 | Combiner av den statliga gården "Razvilnensky" Gvardeisky-distriktet i Taldy-Kurgan-regionen | 10.12 . 1973 | |
193 | Astapova Evdokia Semyonovna [7] | 1917-02-25 - 2003-01-16 | Länk sockerbetsgård "Mikhailovsky" Paninsky-distriktet i Voronezh-regionen | 18.05 . 1948 | [HS 154] |
194 | Astafiev Viktor Petrovich | 1924-01-05 - 2001-11-29 | Författare, offentlig person, berg. Krasnojarsk | 21.08 . 1989 | [HS 155] |
195 | Astafiev Petr Vasilievich | 1919-09-14 - 2009-12-21 | Ordförande för kollektivgården "Red Plowman" Piy-Khemsky-distriktet i Tuva ASSR | 22.03 . 1966 | [HS 156] |
196 | Astakhova Anna Yakovlevna | 26/08/1923 - 2007/06/21 | Milkmaid av Kirovs kollektivgård, Shilovsky-distriktet , Ryazan-regionen | 21.08 . 1953 | [HS 157] |
197 | Astashin Evgeny Petrovich | 10/17/1934 - 11/10/2015 | Förman för driftare vid Norilsk Mining and Metallurgical Plant uppkallad efter A.P. Zavenyagin vid USSR Ministry of Nonferrous Metallurgy, Krasnoyarsk Territory | 02.03 . 1981 | [HS 158] |
198 | Astashkevich Semyon Semyonovich | 1919 - 1995-09-27 | Chef för den mekaniserade kolumnen nr 30 i trusten "Vostoksibelektrosetstroy" vid transportministeriets konstruktion av Sovjetunionen, Irkutsk-regionen | 02.06 . 1962 | [HS 159] |
199 | Astashkin Nikolai Stepanovich | 1934-10-12 - 2014 | Förman för avverkningsbrigaden vid Lobvinsky timmerbearbetningsanläggning vid ministeriet för skogsbruk, massa och pappers- och träbearbetningsindustrin i Sovjetunionen, Sverdlovsk-regionen | 29.06 . 1984 | [HS 160] |
200 | Astashov Alexey Filippovich | 1912-10-20 - 1979-02-07 | Combiner MTS uppkallad efter Kirov Otradnensky-distriktet i Krasnodar-territoriet | 27.02 . 1951 | [HS 161] |
201 | Astashova Praskovya Ananievna | 1929-02-16 - 1987-10-05 | Milkmaid på Kirov Collective Farm, Verkhnedonsky District , Rostov-regionen | 22.03 . 1966 | [HS 162] |
202 | Astratov Andrian Trofimovich | 1904-08-18 - 1995-08-16 | Murare vid avdelningen för arbetschefen nr 787 i Construction Trust nr 97 i Tomsk Economic Council | 09.08 . 1958 | [HS 163] |
203 | Astreiko Vladimir Timofeevich | 1930-09-18 - 2008-03-26 | Länk kollektivgård "Vitryssland" i Luban-distriktet i Minsk-regionen | 12.12 . 1973 | [HS 164] |
204 | Astrov Nikolai Alexandrovich | 1906-04-28 - 1992-04-04 | Chefsdesigner för Mytishchis maskinbyggnadsanläggning vid ministeriet för bilindustrin i Sovjetunionen, Moskvaregionen | 21.05 . 1976 | [HS 165] |
205 | Asfandyarova Rafika Abdulkhamitovna | 1928-04-24 - 2003-09-18 | Fjäderfäfarm "Pervomaisky" Perelyubsky-distriktet i Saratov-regionen | 08.04 . 1971 | [HS 166] |
206 | Asfyandiarov Farit Suleimanovich | 1927-02-16 - 2016-11-02 | Ordförande för kollektivgården "Lenin's Way" i Dergachevsky-distriktet i Saratov-regionen | 20.11 . 1958 | [HS 167] |
207 | Askhadullin Galimulla Askhadullovich | 1928-04-14 - 2013-05-19 | Fräsoperatör för Kazan Aviation Plant uppkallad efter S. V. Gorbunov, ministeriet för luftfartsindustri i Sovjetunionen, Tatar ASSR | 16.01 . 1974 | [HS 168] |
208 | Askhadullin Fidus Faizovich | släkte. 1941-12-12 | Senior förman för kärnkraftverket för ånggenerering av isbrytaren " Arktika " från Murmansk Shipping Company vid ministeriet för marinen i USSR | 14.09 . 1977 | [HS 169] |
209 | Asylbekova Dakeya | 1892 - ???? | Länkkollektivgård uppkallad efter Doskey, Telman-distriktet , Karaganda-regionen | 28.03 . 1948 | [HS 170] |
210 | Asylbekova Tolysh [8] | släkte. 1928 | Link kollektiv gård uppkallad efter Voroshilov , Pakhta-Aral-distriktet , södra Kazakstan-regionen | 08.06 . 1957 | [HS 171] |
211 | Asyutchenko Anatoly Alexandrovich | släkte. 1937-09-06 | Förman för gruvarbetarna i gruvans stope uppkallad efter tidningen "Socialist Donbass" från produktionsföreningen " Donetskugol " vid ministeriet för kolindustri i den ukrainska SSR, Donetsk-regionen | 25.08 . 1980 |
Navigationstabell | |
---|---|
"MEN" | Abaev — Avshalumov |
Agha Dadash - Akyniyazov | |
Alabugina - Alyamkina | |
Amadaliev - Anyukhovskaya | |
Apaykov — Asyutchenko | |
Atabaev - Ayauskaite |
Heroes of Socialist Labour på sajten " Heroes of the country "
Socialist Labours hjältar | ||
---|---|---|