Denna sida är en del av listan över Socialist Labours hjältar och listar i alfabetisk ordning de personer som tilldelats titeln Hero of Socialist Labour vars efternamn börjar med bokstaven " R " , från Ruban till Ryashin.
Navigationstabell | |
---|---|
"R" | Slav - Reshetov |
Rzhanikov - Roshchina | |
Ruban - Ryashina |
Nej. | Efternamn, namn, patronym | Livets datum | Aktivitet | Uppdragsdatum _ | HS |
---|---|---|---|---|---|
ett | Ruban Alexander Nikitovich | 10/07/1910 - 11/06/1994 | Direktör för statlig grisuppfödningsgård nr 5 vid ministeriet för kött och mejeriindustri i Sovjetunionen, Chuguevsky-distriktet i Kharkov-regionen | 24.04 . 1948 | |
2 | Ruban Marina Petrovna | 1907 - ???? | Länk kollektivgård "Zhovten" i Grunsky- distriktet i Sumy-regionen | 16.02 . 1948 | |
3 | Ruban Nina Mikhailovna | släkte. 06.1933 | Kollektivbonde på den kollektiva gården uppkallad efter Lenin, Chernyakhovsky-distriktet , Zhytomyr-regionen | 08.12 . 1973 | |
fyra | Rubanov Anatolij Ivanovich | 1937-09-06 - 2021-03-01 | Ståltillverkare av Magnitogorsk järn- och stålverk vid ministeriet för järnmetallurgi i Sovjetunionen, Chelyabinsk-regionen | 22.03 . 1966 | [GS 1] |
5 | Rubanov Sergey Fyodorovich | 10/07/1914 - 1987/01/13 | Rektor för gymnasieskolan nr 10, fjällen. Slutsk, Minsk-regionen | 01.07 . 1968 | [GS 2] |
6 | Skjorta Sofia Petrovna | släkte. 1942-02-04 | Kalv från kollektivgården "Progress" i Kamensko-Bugsky-distriktet i Lviv-regionen | 04.03 . 1982 | |
7 | Rubachev Alexey Ivanovich | 1926-10-02 - ???? | Senior herde på Yankulsky State Farm, Aleksandrovsky District , Stavropol Territory | 22.03 . 1966 | [GS 3] |
åtta | Rubel Petr Ivanovich | 1911 - ???? | Direktör för Myastkovskaya MTS, Kryzhopolsky-distriktet , Vinnytsia-regionen | 26.02 . 1958 | |
9 | Rubitel Ekaterina Zakharovna | 1924-05-12 - 2009-10-09 | Länk kollektivgård "Progress" Dubrovensky-distriktet i Vitebsk-regionen | 30.04 . 1966 | [GS 4] |
tio | Rubish Yuri Mikhailovich | 1915 - ???? | Link kollektiv gård uppkallad efter Lenin Mukachevo- distriktet i Transcarpathian-regionen | 28.02 . 1949 | |
elva | Rubtsov Alexander Iljitj | 1887-05-25 - 1974-01-17 | Länk kollektivgård "Kolos" Bogdanovichsky-distriktet i Sverdlovsk-regionen | 19.03 . 1947 | [GS 5] |
12 | Rubtsov Vasily Sergeevich | 1916-04-27 - 2010-01-16 | Monteringsmontör för Voronezh -fabriken för tunga mekaniska pressar från ministeriet för verktygsmaskiner och verktygsindustri i Sovjetunionen | 05.04 . 1971 | [GS 6] |
13 | Rubtsov Mikhail Alekseevich | 1925-01-17 - 2000-07-26 | Förman för installatörerna av Magnitogorsk Construction and Installation Department i trusten "Uralstalkonstruktsiya" vid ministeriet för installation och speciella byggnadsverk i Sovjetunionen, Chelyabinsk-regionen | 26.07 . 1966 | |
fjorton | Rubtsov Pavel Petrovich | 1905-01-15 - 1982-13-11 | Förman för Shishovskaya MTS i Bobrovsky-distriktet i Voronezh-regionen | 07.05 . 1948 | [GS 7] |
femton | Rubtsova Ekaterina Mikhailovna [1] | 1907 - 1991-03-06 | Milkmaid från kollektivgården "Trummis" i Nolinsky-distriktet i Kirov-regionen | 24.04 . 1958 | [GS 8] |
16 | Rudavin Nikolai Viktorovich | 1935-11-09 - 2017-12-28 | Kombinator av kollektivgården "Dawn of Communism" Novooskolsky-distriktet i Belgorod-regionen | 23.06 . 1966 | [GS 9] |
17 | Rudavsky Alexander Semyonovich | 1913-12-30 - 1989-08-17 | Förman för traktorbrigaden för Petrikovskaya MTS, Polesye-regionen | 25.07 . 1952 | [GS 10] |
arton | Rudakov Ivan Ivanovich | 1923 - 2002-04-04 | Senior herde från experimentgården "Temnolesskoye" vid All-Union Research Institute of Sheep and Goat Breeding, Shpakovsky District , Stavropol Territory | 23.12 . 1976 | [GS 11] |
19 | Rudakov Leonid Vasilievich | 1935-10-10 - 2019-01-18 | Operatör av Biysk Chemical Plant vid ministeriet för maskinteknik i Sovjetunionen, Altai-territoriet | 16.01 . 1974 | [GS 12] |
tjugo | Rudakov Leopold Evgenievich | 1927-09-21 -? | Turner-borer av den förenade designbyrån " Vympel " vid ministeriet för radioindustri i USSR, berg. Moskva | 26.04 . 1971 | [GS 13] |
21 | Rudakov Nikolay Petrovich | 1919 - 1990-05-24 | Direktör för den fjärde statliga lageranläggningen vid ministeriet för bilindustrin i USSR, berg. Kuibyshev | 11.03 . 1976 | [GS 14] |
22 | Rudenko Alexander Andreevich | 1922 - 1986-01-07 | Förman för kollektivgården "Red Plowman" i Berezovsky-distriktet i Krasnoyarsk-territoriet | 01.06 . 1949 | [GS 15] |
23 | Rudenko Anna Timofeevna | släkte. 1931 | Länka kollektiv gård "Väg till kommunismen" Dubovyazovsky- distriktet, Sumy-regionen | 27.07 . 1954 | |
24 | Rudenko Vasily Stefanovich | 24/08/1924 -? | Senior herde från Ipatovsky-uppfödningsgården i Ipatovsky-distriktet i Stavropol-territoriet | 22.03 . 1966 | [GS 16] |
25 | Rudenko Vladimir Nikiforovich | 1913 - ???? | Chefsboskapsspecialist på Petrikovsky State Farm, Dnepropetrovsk-distriktet , Dnepropetrovsk-regionen | 22.03 . 1966 | |
26 | Rudenko Ivan Vasilievich | 1902 - ???? | Förman för kollektivgården uppkallad efter Ordzhonikidze, Lozovsky-distriktet , Kharkov-regionen | 07.05 . 1948 | |
27 | Rudenko Ivan Efimovich | 1907 - ???? | Direktör för gödningsstatsgården "Kievskiy" vid ministeriet för kött och mejeriindustri i den ukrainska SSR, Kiev-regionen | 26.04 . 1971 | |
28 | Rudenko Ivan Efimovich | 1906-12-07 - 1984-10-09 | Ordförande för jordbruksarteln uppkallad efter Molotov, Ruzaevsky-distriktet , Kokchetav-regionen | 11.01 . 1957 | [GS 17] |
29 | Rudenko Ivan Romanovich | 1908-04-25 - 1985-11-29 | Styrelseordförande för Stalin Agricultural Artel i Shebekinsky-distriktet i Belgorod-regionen | 11.03 . 1958 | [GS 18] |
trettio | Rudenko Maria Prokopievna | 1935-10-31 - 2016-06-09 | Milkmaid från kollektivgården "Dawn of Communism" i Omsk-distriktet i Omsk-regionen | 13.03 . 1981 | [HS 19] |
31 | Rudenko Nadezhda Ilyinichna | 1926-01-23 - 1980-04-09 | Länk statlig gård "Pyatiozerny" Krasnoperekopsky-distriktet i Krim-regionen | 23.06 . 1966 | [GS 20] |
32 | Rudenko Nikolay Vasilievich | 1924-01-01 - 1999-05-19 | Förman för traktorbrigaden för Turov MTS, Turov-distriktet , Gomel-regionen | 18.01 . 1958 | [HS 21] |
33 | Rudenko Nikolai Korneevich | 1923-12-19 - 1987-12-06 | Länka kollektiv gård "Red Plowman" Berezovsky-distriktet i Krasnoyarsk-territoriet | 01.06 . 1949 | [HS 22] |
34 | Rudenko Pavel Zinovievich | 1911 - ???? | Senior mekaniker från Dzhambul MTS i Dzhambul-regionen | 28.03 . 1948 | [HS 23] |
35 | Rudenko Petr Alekseevich | släkte. 1928-02-18 | Ingenjör för lokdepån Bataysk i norra Kaukasus järnväg, Rostov-regionen | 15.12 . 1982 | [GS 24] |
36 | Rudenko Roman Andreevich | 1907-07-30 - 1981-01-23 | USSR:s generalåklagare , tillförordnad statsråd för justitiefrågor, bergen. Moskva | 25.05 . 1972 | [GS 25] |
37 | Rudenko Semyon Andreevich | 1904 - 1967-11-14 | Ordförande för kollektivgården "Radyanske by" Lebedinsky-distriktet i Sumy-regionen | 16.02 . 1948 | [HS 26] |
38 | Rudenko Fedor Mikhailovich | 02/06/1920 - ???? | Vält från Dnepropetrovsks rörvalsverk uppkallad efter V. I. Lenin från ministeriet för järnmetallurgi i den ukrainska SSR | 30.03 . 1971 | |
39 | Rudenok Savely Borisovich | 1905-04-01 - 1992-07-04 | Förman för plåtvalsverket i Novo-Moscow Metallurgical Plant av Dnepropetrovsk Economic Council | 19.07 . 1958 | [GS 27] |
40 | Rudik Anna Vasilievna | 1902-01-02 - 1982-05-02 | Grisfarm på spannmålsstatens gård "Bolshe-Tokmaksky" från ministeriet för statliga gårdar i USSR, Tokmaksky-distriktet i Zaporozhye-regionen | 22.10 . 1949 | [GS 28] |
41 | Rudikovsky Viktor Konstantinovich | 1909-02-15 - 2001-11-05 | Ingenjör för lokdepån Nizhneudinsk på den östra sibiriska järnvägen, Irkutsk-regionen | 01.08 . 1959 | [GS 29] |
42 | Rudko Maria Stepanovna | 1922-10-10 - 2010 | Milkmaid på Krasnaya Zvezda avelsgård, Nesvizh-distriktet , Minsk-regionen | 22.03 . 1966 | [HS 30] |
43 | Rudkov Andrey Konstantinovich | 1911-1986 | Chef för sinterbutiken för Dneprovsky Metallurgical Plant uppkallad efter F. E. Dzerzhinsky från Dnepropetrovsk Economic Council | 19.07 . 1958 | [HS 31] |
44 | Rudkovsky Iosif Maksimovich | 1931-02-15 - 1996-08-01 | Borrchef för Mozyr- kontoret för prospekteringsborrning av Belneftegazrazvedka-förtroendet vid Institutionen för geologi under ministerrådet för den vitryska SSR, Gomel-regionen | 04.07 . 1966 | [HS 32] |
45 | Rudnev Konstantin Nikolaevich | 1911-06-22 - 1980-13-08 | Tidigare ordförande för den statliga kommittén för försvarsteknik under Sovjetunionens ministerråd - Sovjetunionens minister, Gor. Moskva | 17.06 . 1961 | [HS 33] |
46 | Rudnev Nikolai Nikolaevich | 1910-07-21 - 1989-11-21 | Direktör för Bryansk-fabriken för vägmaskiner uppkallad efter 50-årsdagen av den stora oktoberrevolutionen av ministeriet för bygg-, väg- och kommunalteknik i Sovjetunionen | 20.04 . 1971 | [HS 34] |
47 | Rudneva Valentina Prokopievna | 1926 - 1999-01-24 | Eldfast brännare vid Bogdanovichi eldfasta anläggning vid ministeriet för järnmetallurgi i Sovjetunionen, Sverdlovsk-regionen | 22.03 . 1966 | [HS 35] |
48 | Rudnitskaya Elena Iosifovna | 1925 - ???? | Zvenevaya Grain State Farm uppkallad efter den 18:e partikongressen för USSR:s ministerium för statliga gårdar, Telmanovsky-distriktet i Stalinregionen | 14.05 . 1949 | [HS 36] |
49 | Rudnitskaya Nadezhda Kirillovna | släkte. 1918-08-25 | Länk kollektivgård uppkallad efter Kuibyshev, Bobruisk-distriktet , Bobruisk-regionen | 28.03 . 1949 | |
Rudnitskaya Nadezhda Sergeevna [2] | 1922-10-29 - 2002-05-24 | Link kollektiv gård uppkallad efter Chkalov , Novo-Moskovsky-distriktet, Dnepropetrovsk-regionen | 04.03 . 1949 | [HS 37] | |
femtio | Rudnitsky Viktor Adamovich | 29/04/1910 - 10/2002 | Biträdande chefsdesigner för uppskjutning och tankning av markutrustning för bärraketen, State Union Design Bureau Spetsmash vid Moskvas stads ekonomiska råd | 21.12 . 1957 | [HS 38] |
51 | Rudnitsky Vitaly Valeryanovich | 1912-05-10 - 2004-10-11 | Brigadier i det komplexa teamet av murare i trusten "Stalingradstroy" av Stalingrad Economic Council | 09.08 . 1958 | [HS 39] |
52 | Rudov Ivan Afanasyevich | släkte. 1931-06-12 | Förman för fältuppfödningsbrigaden för den kollektiva gården uppkallad efter Lenin, Telmanovsky-distriktet , Donetsk-regionen | 08.12 . 1973 | |
53 | Rudoy Avksenty Fedorovich | 1902 - ???? | Förman för kollektivgården uppkallad efter Frunze, Adler-distriktet , Krasnodar-territoriet | 16.04 . 1949 | |
54 | Rudoy Ivan Emelyanovich | 1907 - ???? | Senior veterinär vid Kalinins grisuppfödningsgård vid ministeriet för statliga gårdar i USSR, Artyomovsky-distriktet i Stalin-regionen | 24.09 . 1949 | |
55 | Rudometkin Sergey Petrovich | 1918 - ???? | Förman för gips- och målarteamet vid Lenins konstruktionsavdelning i Karagandashakhtostroy Combine vid ministeriet för konstruktion av kolindustriföretag i Sovjetunionen, Karaganda-regionen | 26.04 . 1957 | [HS 40] |
56 | Rudskoy Ivan Ivanovich | 1929-03-12 - 1985-01-01 | Förman för traktorbrigaden för Dzharkul MTS i Fedorovsky-distriktet i Kustanai-regionen | 11.01 . 1957 | [HS 41] |
57 | Rudy Vatslav Adolfovich | 1936-04-10 - 1994-05-13 | Förman för den komplexa brigaden för den mobila mekaniserade kolumnen nr 26 i avdelningen "Grodnoselstroy" vid ministeriet för jordbrukskonstruktion i den vitryska SSR, Shchuchinsky-distriktet i Grodno-regionen | 12.05 . 1977 | [HS 42] |
58 | Rudko Maria Ivanovna | släkte. 1920 | Länka kollektiv gård uppkallad efter Petrovsky Lozovsky-distriktet i Pavlodar-regionen | 28.03 . 1948 | [HS 43] |
59 | Rudyak Grigory Safronovych | 1908 - ???? | Kombinator av den kollektiva gården uppkallad efter Dzerzhinsky, Zhmerinsky-distriktet , Vinnitsa-regionen | 23.06 . 1966 | |
60 | Rudyak Evgeny Georgievich | 1908-02-01 - 1991-04-04 | Chefsprojektdesigner och chef för designbyrån för TsKB-34- anläggningen i USSR:s statliga kommitté för försvarsteknik, berg. Leningrad | 28.04 . 1963 | [HS 44] |
61 | Ruzakov Georgy Andreevich | 1895-05-20 - 1954-11-14 | Chef för den regionala jordbruksavdelningen i Minusinsk District Council i Krasnoyarsk-territoriet | 07.01 . 1948 | [HS 45] |
62 | Ruzaliev Abdullazhon | släkte. 1930 | Förman för kollektivgården uppkallad efter XX partikongressen i Buvaidinsky-distriktet i Fergana-regionen | 26.02 . 1981 | |
63 | Ruziev Javli | släkte. 1932 | Senior herde på statsgården uppkallad efter Akhunbabaev, Chirakchi-distriktet , Kashkadarya-regionen | 01.03 . 1965 | |
64 | Ruziev Mark | 1886 - ???? | Länka kollektiv gård uppkallad efter Marx, Kitab-distriktet , Kashka-Darya-regionen | 27.04 . 1948 | |
65 | Ruzimuratov Tashman | släkte. 1923 | Förman för kollektivgården uppkallad efter Kalinin, Payaryk-distriktet , Samarkand-regionen | 08.04 . 1971 | |
66 | Ruzmatov Miraziz | 1919 - ???? | Ordförande för den kollektiva gården uppkallad efter Akhunbabaev, Srednechirchik-distriktet , Tasjkent-regionen | 05.03 . 1982 | |
67 | Ruzmatova Adalat | släkte. 1934 | Förman för den kollektiva gården uppkallad efter Lenin, Bekabad-distriktet , Tasjkent-regionen | 26.02 . 1981 | |
68 | Ruks Zenta Nikolaevna | släkte. 1930 | Mästare på Riga bageri nr 3 av ministeriet för livsmedelsindustrin i den lettiska SSR | 21.07 . 1966 | |
69 | Rumyantsev Alexey Tarasovich | 1927-04-13 - 1997-03-26 | Senior ugn i Zaporozhye Titanium and Magnesium Plant i USSR Ministry of Nonferrous Metallurgy | 30.03 . 1971 | [HS 46] |
70 | Rumyantsev Ivan Arkhipovich | 1926-05-09 - 1998-02-18 | Montörmönster av Novosibirsk-anläggningen " Sibselmash " från ministeriet för maskinteknik i Sovjetunionen | 26.04 . 1971 | [HS 47] |
71 | Rumyantsev Ivan Vladimirovich | 1902-09-27 - 1978-12-30 | Förste sekreterare för SUKP:s Sarajevo -distriktskommitté , Ryazan-regionen | 08.01 . 1960 | [HS 48] |
72 | Rumyantsev Ivan Ivanovich | 11/04/1913 - 10/06/1992 | Generaldirektör för produktionsföreningen "Znamya Revolyutsii" vid ministeriet för luftfartsindustri i Sovjetunionen, berg. Moskva | 13.06 . 1984 | [HS 49] |
73 | Rumyantsev (penna) Mikhail Nikolaevich | 1901-10-12 - 1983-03-31 | Cirkusclown "Pencil", folkets artist i Sovjetunionen , berg. Moskva | 20.12 . 1979 | [HS 50] |
74 | Rumyantsev Nikolai Nikolaevich | 1915-04-12 - 1994-04-08 | Direktör för Yakovlevskys linbruk vid ministeriet för textilindustri i RSFSR, Ivanovo-regionen | 04.03 . 1976 | [HS 51] |
75 | Rumyantsev Nikolai Sergeevich | 1918-01-03 - 2003-09-22 | Grävmaskinsförare av den specialiserade avdelningen "Mosenergostroymekhanizatsiya" av förtroendet "Mosenergostroy" av ministeriet för energi och elektrifiering av Sovjetunionen, stad. Moskva | 20.04 . 1971 | |
76 | Rumyantseva Alexandra Ivanovna | 1913-05-31 - 1996-10-02 | Närmare vid Noginsk Fuel Equipment Plant vid Ministeriet för traktor- och jordbruksteknik i Sovjetunionen, Moskva-regionen | 05.08 . 1966 | [HS 52] |
77 | Rumyantseva Ludmila Vasilievna | 03/08/1937 - 07/13/2020 | Skärare från Moskvaföreningen för skoföretag "Zarya" från RSFSR:s lättindustriministerium | 31.12 . 1973 | [HS 53] |
78 | Rumyantseva Maria Andreevna | 1906 - ???? | Länka kollektiv gård "Krasny linuppfödare" i Nekouzsky-distriktet i Yaroslavl-regionen | 28.03 . 1949 | [HS 54] |
79 | Rurenko Agrafina Irinarkhovna | släkte. 1930-08-07 | Grisfarm från Rossiya kollektivgård, Katerinopolsky-distriktet , Cherkasy-regionen | 08.04 . 1971 | |
80 | Rusavsky Nikolai Alexandrovich | 1925 - ???? | Ordförande för kollektivgården uppkallad efter Karl Marx, Ulyanovsk-distriktet , Kirovograd-regionen | 08.12 . 1973 | |
81 | Rusak Anatoly Ippolitovich | 1929-12-18 - 1992-11-05 | Kapten-direktör för den stora fiskeburktrålaren "Natalia Kovshova" från Sevastopol Department of Oceanic Fisheries i USSR:s fiskeriministerium, Krim-regionen | 07.07 . 1966 | [HS 55] |
82 | Rusakov Vladimir Ivanovich | 1925 - ???? | Specialist på företaget vid ministeriet för luftfartsindustri i Sovjetunionen, Moskva-regionen | 26.04 . 1971 | |
83 | Rusakov Dmitry Vasilievich | 1929-06-24 - 2002-10-02 | Förman för kollektivgården uppkallad efter A. Matrosov, Ishim-distriktet , Tyumen-regionen | 08.04 . 1971 | [HS 56] |
84 | Rusakov Dmitry Ignatievich | 1924-10-25 - 1997-12-05 | Förman för installatörerna av konstruktions- och installationsavdelningen nr 3 i trusten "Novosibirskzhilstroy-1" från byggnadsministeriet i Sovjetunionen, Novosibirsk-regionen | 07.05 . 1971 | [HS 57] |
85 | Rusakov Konstantin Viktorovich | 1909-12-31 - 1993-12-29 | Sekreterare för SUKP:s centralkommitté , chef för avdelningen för SUKP:s centralkommitté för förbindelser med kommunist- och arbetarpartierna i de socialistiska länderna, bergen. Moskva | 29.12 . 1979 | [HS 58] |
86 | Rusakov Nikolai Nikolaevich | 1912-12-19 -? | Verktygstillverkare av Leningrad Electric Machine-Building Association "Elektrosila" uppkallad efter S. M. Kirov från ministeriet för elektrisk industri i Sovjetunionen | 08.08 . 1966 | [HS 59] |
87 | Rusanov Evgeny Anatolievich | 10/03/1928 - 05/11/2002 | Massakokare vid Poronais massa- och pappersbruk vid ministeriet för skogsbruk, massa och pappers- och träbearbetningsindustrin i Sovjetunionen, Sakhalin-regionen | 17.09 . 1966 | [HS 60] |
88 | Rusanov Ivan Ustinovich | 1929-09-16 - 2013-04-09 | Senior förman för Gatchinsky-torvföretaget vid ministeriet för bränsleindustrin i RSFSR, Gatchinsky-distriktet i Leningrad-regionen | 20.04 . 1971 | [HS 61] |
89 | Rusanov Nikolai Yakovlevich | 03.1922 - 26.09.1979 | Kombinera av Iskra kollektiva gård, Topchikhinsky-distriktet , Altai-territoriet | 23.06 . 1966 | [HS 62] |
90 | Rusanova Maria Nikolaevna | 1913-02-02 - 1990 | Föraren av gruvans lyftmaskin uppkallad efter Stalin från Kemerovos ekonomiska råd, berg. Prokopyevsk | 07.03 . 1960 | [HS 63] |
91 | Rusanovsky Anatoly Maksimovich | 1918 - ???? | Förman för traktorbrigaden för Berestovsky MTS i Lipovo-Dolinsky-distriktet i Sumy-regionen | 26.02 . 1958 | |
92 | Rusin Alexey Mikhailovich | 1928-03-30 - 2002-08-04 | Ståltillverkare i butiken med öppen spis i Seversky Metallurgical Plant i Sverdlovsk Economic Council | 19.07 . 1958 | |
93 | Rusina Nina Alexandrovna | 20/03/1925 - 04/06/2018 | Chef för grisfarmen på den kollektiva gården uppkallad efter Zhdanov, Starokonstantinovsky-distriktet , Khmelnytsky-regionen | 08.04 . 1971 | [HS 64] |
94 | Rusinko Maria Mikhailovna | släkte. 1925 | Zvenyeva från Mukachevo vinodlingsstatsgård vid Sovjetunionens livsmedelsindustriministerium, Mukachevo-distriktet i Transcarpathian-regionen | 05.10 . 1949 | |
95 | Rusinov Ivan Sergeevich | 1925-1982 | Mästare på Kuibyshev Chemical Plant vid USSR Ministry of Chemical Industry | 15.01 . 1974 | |
96 | Rusnak Alexander Alexandrovich | släkte. 1925 | Chef för gården på kollektivgården "Pogranichnik" i Briceni-distriktet i Moldavien SSR | 16.03 . 1981 | |
97 | Russev Fedor Rodionovich | 1912 - 1968-05-20 | Förman för den kollektiva gården uppkallad efter Kalinin, Bolgradsky-distriktet , Odessa-regionen | 30.04 . 1966 | [HS 65] |
98 | Ryska Ivan Mikhailovich | 1911-02-02 - ???? | Ordförande för den kollektiva gården uppkallad efter SUKP:s XX kongress , Kamensko-Bugsky- distriktet, Lviv-regionen | 22.03 . 1966 | |
99 | Russo Georgy Andreevich | 1901-10-25 - 1966-05-02 | Biträdande chef och chefsingenjör vid avdelningen för design, undersökningar och forskning för konstruktion av hydrauliska strukturer ("Hydroprojekt") vid Sovjetunionens inrikesministerium, överste ingenjör | 19.09 . 1952 | [HS 66] |
100 | Russu Valentina Martynovna | 1920-05-12 - ???? | Milkmaid av den statliga gården uppkallad efter Kirov, Telman-distriktet , Karaganda-regionen | 22.03 . 1966 | [HS 67] |
101 | Russu Nikolay Yakovlevich | 1925-01-18 - ???? | Milkmaid från kollektivgården "Lenins testamente" i Floresti-distriktet i Moldavien SSR | 15.02 . 1957 | [HS 68] |
102 | Rustamzade Suleyman Ali Abbas | 1906-11-27 - 1989-06-10 | Folkets poet i Azerbajdzjan SSR, ordförande för den högsta sovjeten i Azerbajdzjan SSR , berg. Baku | 15.06 . 1976 | [HS 69] |
103 | Rustamov Dzhiyankul Alimkulovich | släkte. 1942 | Brigadier, förare av en bomullsskördare på statsgården uppkallad efter Budyonny, Sherabad-distriktet , Surkhandarya-regionen | 06.11 . 1974 | |
104 | Rustamov Ishniyaz | släkte. 1927 | Förste sekreterare i Jarkurgan- distriktskommittén för kommunistpartiet i Uzbekistan, Surkhandarya-regionen | 05.03 . 1982 | [HS 70] |
105 | Rustamov Nurmamat | släkte. 1928 | Direktör för den statliga avelsanläggningen "Uzbekistan" i Bahoristan-distriktet i Kashkadarya-regionen | 26.02 . 1981 | [HS 71] |
106 | Rustamov Rakhmat | 1909 - ???? | Link kollektiv gård uppkallad efter Andreev, Gissar-distriktet , Stalinabad-regionen | 01.03 . 1948 | |
107 | Rustamov Rustam Aziz-ogly | 1910 - 1961-10-17 | Borrförman för borrkontoret "Stalinneft" i Azneftekombinat, Azerbajdzjan SSR | 24.01 . 1944 | [HS 72] |
108 | Rustamov Teyyar Sadykh ogly | 1910-1995 | Chef för hästgården på Kirovs kollektivgård i Tauz-regionen i Azerbajdzjan SSR | 17.08 . 1948 | |
109 | Rustamov Tuktamysh | 1919 - ???? | Länka kollektiv gård uppkallad efter Stalin, Denau-distriktet , Surkhan-Darya-regionen | 19.06 . 1951 | |
110 | Rustamov Khalil Gambar | släkte. 1922-03-25 | Förman för den kollektiva gården uppkallad efter Lenin i Shamkhor-regionen i Azerbajdzjan SSR | 30.04 . 1966 | |
111 | Rustamov Yagub Abulfat oglu | 20/10/1942 - 11/12/2011 | Assisterande förman för Mingachevir Textile Plant uppkallad efter 50-årsdagen av Komsomol vid ministeriet för lätt industri i Azerbajdzjan SSR | 30.04 . 1980 | [HS 73] |
112 | Rustamova Gulzar Mahmud kyzy | 1917 - 1982-05-20 | Link kollektiv gård uppkallad efter Lenin i Karyagin-regionen i Azerbajdzjan SSR | 10.03 . 1948 | |
113 | Rustamova Karamat | släkte. 1923 | Ordförande för kollektivgården "XIX Party Congress" i Kitab-distriktet i Kashka-Darya-regionen | 11.01 . 1957 | |
114 | Rustamova Kumrikhon | släkte. 1928 | Länka kollektiv gård uppkallad efter Kirov, Stalin-distriktet , Andijan-regionen | 11.01 . 1957 | |
115 | Rustamova Razia Ali kyzy | släkte. 1936-07-14 | Länka kollektiv gård "rådet" i Ilyichevsk-distriktet i Nakhichevan autonoma sovjetiska socialistiska republiken | 30.04 . 1966 | |
Rusu Fevronia Fedorovna [3] | 1925-01-09 - 2003-01-06 | Link kollektiv gård uppkallad efter Vatutin, Novoselytskyi-distriktet , Chernivtsi-regionen | 06.06 . 1952 | [HS 74] | |
116 | Rukhadze Feodosia Alekseevna | 1888 - ???? | Kollektivbonde på kollektivgården uppkallad efter Sturua Tsulukidzevsky-distriktet i den georgiska SSR | 19.07 . 1950 | [HS 75] |
117 | Rukhaya Samuil Antonovich | 1897 - ???? | Ordförande för den kollektiva gården uppkallad efter Stalin Gagra-distriktet i Abkhaz ASSR | 21.02 . 1948 | [HS 76] |
118 | Rukhvadze Vladimir Tarasovich | 1905 - ???? | Link Collective Farm uppkallad efter Andreev, Zestafon District , Georgian SSR | 09.08 . 1949 | [HS 77] |
Rukhlyada Valentina Ivanovna [4] | 1930-12-12 - 2011-08-22 | Grisfarm från M. Gorkys grisuppfödande statlig gård vid ministeriet för statliga gårdar i Sovjetunionen, Kavkazsky-distriktet i Krasnodarterritoriet | 17.05 . 1951 | [HS 78] | |
119 | Penna Daniel Trofimovich | 1900 - ???? | Herde från den kommunistiska avelsfåruppfödningsstatens gård, Akimovsky-distriktet , Zaporozhye-regionen | 26.02 . 1958 | |
120 | Ruchkin Vasily Fyodorovich | 04/05/1929 - 09/08/2013 | Kompositör av tåg vid stationen Sverdlovsk-Sortirovochny vid Sverdlovsk järnvägen, Sverdlovsk-regionen | 01.08 . 1959 | [HS 79] |
121 | Rushenene Emelia Mikolovna | släkte. 1921 | Grisfarm från statsgården "Onushkis" i Rokiskis-distriktet i den litauiska SSR | 08.04 . 1971 | |
122 | Rusheshnikov Nikolay Prokopevich | släkte. 25.09.1926 | Borrförman för Shalym geologiska utforskningsexpeditionen av den västsibiriska geologiska förvaltningen vid RSFSR:s geologiministerium, Kemerovo-regionen | 20.04 . 1971 | [HS 80] |
123 | Rushkov Alexey Maksimovich | 1911-04-28 - 1976-06-25 | Turner från Zlatoust Machine-Building Plant i USSR Ministry of General Engineering, Chelyabinsk Region | 26.07 . 1966 | [HS 81] |
124 | Rybak Alexander Gavrilovich | 1913 - ???? | Kombinera operatör för Sofiyivskaya MTS i Nikolaev-regionen | 04.07 . 1951 | |
125 | Rybak Ksenia Alekseevna | 1919 - ???? | Länk frö kollektiv gård "Zhovten" Novgorod-Seversky distriktet Chernihiv regionen | 04.05 . 1951 | |
126 | Rybak Yuri Petrovich | släkte. 1935-01-01 | Snickare vid Zhytomyrs möbelfabrik vid ministeriet för skogsbruk och träbearbetningsindustri i den ukrainska SSR | 07.05 . 1971 | [HS 82] |
127 | Rybakov Alexander Ivanovich | 1908 - ???? | Förman för takläggarna på Spetsstroy-avdelningen i Lipetskstroy-trusten i Lipetsk Economic Council | 09.08 . 1958 | |
128 | Rybakov Anatoly Yakovlevich | 1927-09-09 - 2012-07-04 | Turner från Moskvas maskinfabrik "Red Proletarian" uppkallad efter A. I. Efremov från ministeriet för verktygsmaskiner och verktygsindustri i Sovjetunionen | 03.03 . 1976 | [HS 83] |
129 | Rybakov Boris Alexandrovich | 1908-03-06 - 2001-12-27 | Direktör för Institutet för arkeologi i USSR Academy of Sciences , akademiker vid USSR Academy of Sciences, berg. Moskva | 02.06 . 1978 | [HS 84] |
130 | Rybakov Vasily Denisovich | 1925-04-14 - 1999-04-11 | Länk Kollektivgård "Beacon of Communism" Korenovsky District Krasnodar Territory | 07.12 . 1973 | [HS 85] |
131 | Rybakov Viktor Petrovich | 1932-04-17 - 2000-04-07 | Förman för montörer vid Dzerzhinsky- församlingsavdelningen för trusten "Volgoneftekhimmontazh" vid ministeriet för montering och särskilda byggnadsverk i Sovjetunionen, Gorky-regionen | 18.05 . 1983 | [HS 86] |
132 | Rybakov Nikolay Efremovich | 1918 - 1984-10-09 | Grävmaskinsförare vid konstruktionsavdelningen för mekaniserade verk nr 5 i Kuibyshevgidrostroy vid ministeriet för energi och elektrifiering i Sovjetunionen, Orenburg-regionen | 11.12 . 1974 | [HS 87] |
133 | Rybakova Galina (Agafya) Illarionovna | 1939-02-19 - 2018-04 | Förman för statsgården "Zaoksky" i Serpukhov-distriktet i Moskva-regionen | 30.04 . 1966 | [HS 88] |
134 | Rybakova Feodosia Markovna | släkte. 1935 | Twister vid Daugavpils kemiska fiberfabrik uppkallad efter Lenin Komsomol vid ministeriet för kemisk industri i Sovjetunionen, lettiska SSR | 20.04 . 1971 | |
135 | Fiske Vasily Dmitrievich | 1905-07-04 - 1981-08-26 | Direktör för Dobrovolsky MTS i Charkiv-regionen | 07.05 . 1948 | [HS 89] |
136 | Fiske Viktor Emelyanovich | släkte. 1935-06-19 | Länk till den mekaniserade avskildheten av statsgården "New Aidar" Novoaydarsky-distriktet i Voroshilovgrad-regionen | 08.04 . 1971 | |
137 | Fiske Grigory Yakovlevich | 1909 - ???? | Senior masugnsbutik Almaznyansky metallurgisk anläggning , Luhansk-regionen | 19.07 . 1958 | |
138 | Rybalkin Vasily Prokofievich | 1922-01-08 - 1996-10-01 | Nötkreatur på kollektivgården uppkallad efter den 17:e partikonferensen i Kirovsky-distriktet i Cherkess autonoma region | 02.10 . 1950 | [HS 90] |
139 | Rybalko Ivan Vasilievich | släkte. 1939-10-09 | Shepherd of the state farm "Stepnoy" Rodinsky-distriktet i Altai-territoriet | 22.03 . 1966 | [HS 91] |
140 | Rybalko Fedor Petrovich | 1935-06-01 - 1982-06-16 | Senior herde av den statliga avelsväxten "Ipatovsky" i Ipatovsky-distriktet i Stavropol-territoriet | 10.03 . 1976 | [HS 92] |
141 | Rybalchenko Anatoly Ivanovich | 1933-06-21 - 1994-12-15 | Senior Roller vid Nikopol South Pipe Metallurgical Plant uppkallad efter 50-årsdagen av den stora socialistiska oktoberrevolutionen av ministeriet för järnmetallurgi i den ukrainska SSR, Dnepropetrovsk-regionen | 30.03 . 1971 | [HS 93] |
142 | Rybalchenko Vasily Efremovich | 1929-06-10 - 2008-03-15 | Traktorförare för fårfarmen "Stepnoy" i Proletarsky-distriktet i Rostov-regionen | 10.02 . 1975 | [HS 94] |
143 | Rybalchenko Ivan Stepanovich | 1922-08-17 - 2004-07-30 | Traktorförare av den statliga gården "Druzhba" Svatovsky-distriktet i Luhansk-regionen | 23.06 . 1966 | [HS 95] |
144 | Rybachek Vera Nikolaevna | släkte. 1932 | Milkmaid av kollektivgården "Krasnoe Sormovo" Nekhaevsky-distriktet i Stalingrad-regionen | 25.12 . 1959 | [HS 96] |
145 | Rybin Vasily Nikolaevich | 1928-05-14 - 1984-03-09 | Ordförande för den kollektiva gården uppkallad efter Ilyich Starorussky-distriktet i Novgorod-regionen | 08.04 . 1971 | [HS 97] |
146 | Rybin Petr Nikitovich | 1924-12-07 - 1979-07-07 | Tidigare ordförande för kollektivgården "Chervoniy Zhovten" i Lutuginsky-distriktet, nu den förste sekreteraren för Lutuginsky- distriktskommittén för kommunistpartiet i Ukraina, Lugansk-regionen | 22.03 . 1966 | [HS 98] |
147 | Rybka Alexander Gavrilovich | släkte. 1928-02-08 | Kompositör av tåg vid Lozova- stationen i Southern Railway, Charkiv-regionen | 16.01 . 1974 | |
148 | Rybnikov Kirill Nesterovich | 1889 - ???? | Ordförande för kollektivgården "Lenins föreskrifter" Kazachinsky-distriktet i Krasnoyarsk-territoriet | 10.04 . 1948 | [HS 99] |
149 | Rybnikov Fedor Fedorovich | 1914-02-14 - 2004-09-30 | Förman för traktorbrigaden för Promyshlenny MTS i Promyshlenny-distriktet i Kemerovo-regionen | 06.03 . 1948 | [GS 100] |
Rybolovleva Ekaterina Mikhailovna [5] | 1907-1996 | Milkmaid från kollektivgården "Trummis" i Nolinsky-distriktet i Kirov-regionen | 24.04 . 1958 | [HS 101] | |
150 | Rybchenko Ivan Danilovich | 1925-10-10 - 2002-10-17 | Maskinoperatör av Tabunsky State Farm, Kulundinsky-distriktet , Altai-territoriet | 23.06 . 1966 | [HS 102] |
151 | Rygaeva Nina Pavlovna | 1927-02-01 - 2008-04-27 | Milkmaid av statsgården "Konstantinovo" Podolsky-distriktet i Moskva-regionen | 30.01 . 1957 | [HS 103] |
152 | Ryzhak Vladimir Zakharovich | släkte. 1929-04-17 | Gruvarbetare vid stoppplatsen för A.F. Zasyadko-gruvans administration av Donetskugol Combine vid ministeriet för kolindustri i den ukrainska SSR, Donetsk-regionen | 30.03 . 1971 | |
153 | Ryzhenko Viktor Pavlovich | 1931-02-23 - 1996-11-09 | Kombinator av den statliga avelsanläggningen "Syvasky" i Genichesk-distriktet i Kherson-regionen | 10.02 . 1975 | [HS 104] |
154 | Ryzhenko Nikolai Andreevich | 1909-01-05 - 1992-09-17 | Chefsmekaniker för Magnitogorsk järn- och stålverk vid Chelyabinsk Economic Council | 19.07 . 1958 | [HS 105] |
155 | Ryzhykh Mikhail Ivanovich | 21/11/1910 - 23/02/1982 | Direktör för M.V. Khrunichev Machine-Building Plant vid USSR Ministry of General Mechanical Engineering, berg. Moskva | 26.07 . 1966 | [HS 106] |
156 | Ryzhkin Alexander Vasilievich | 1919-09-20 - 1995-07-10 | Filialchef för den statliga gården uppkallad efter Dimitrov, Kolomna-distriktet , Moskva-regionen | 23.06 . 1966 | [HS 107] |
157 | Ryzhkov Vladimir Ivanovich | 1932-09-30 - 2018-02-25 | Bilförare av Novochunskys timmerindustriföretag vid ministeriet för skogsbruk och träbearbetningsindustri i Sovjetunionen, Chunsky-distriktet i Irkutsk-regionen | 10.03 . 1976 | [HS 108] |
158 | Ryzhkov Dmitry Ivanovich | 1912-10-18 - 1998-04-14 | Ingenjör-teknolog för kallbearbetning av metaller vid Scientific Research Institute of Technology and Organization of Production vid ministeriet för elektronisk industri i Sovjetunionen, berg. Bitter | 26.04 . 1971 | [HS 109] |
159 | Ryzhkov Ivan Gavrilovich | 1907 - ???? | Förman för traktorbrigaden i Ordzhonikidze MTS , Grozny-regionen | 19.03 . 1948 | |
160 | Ryzhkov Ivan Ivanovich | 1912-05-12 - 1989-05-15 | Förman för kollektivgården "Red October" Levo-Rossoshansky-distriktet i Voronezh-regionen | 18.01 . 1948 | [HS 110] |
161 | Ryzhkova Maria Ivanovna [6] | 1928-06-22 - 1984-03-04 | Länk kollektivgård "Red October" Levo-Rossoshansky-distriktet i Voronezh-regionen | 18.01 . 1948 | [HS 111] |
162 | Ryzhkova Taisya Alexandrovna | 1928-10-06 - 2001-10-03 | Grisfarm från Butkinsky State Farm, Talitsky-distriktet , Sverdlovsk-regionen | 22.03 . 1966 | [HS 112] |
163 | Ryzhnikov Mikhail Ivanovich | 1921-08-11 - 1982-02-09 | Förste sekreterare för Rybnovsky- distriktskommittén för SUKP, Ryazan-regionen | 07.02 . 1957 | [HS 113] |
164 | Ryzhov Alexander Nikolaevich | 1924-08-04 - 1986-11-20 | Förman för montörer av anläggningen " Penzkhimmash " i Penza Economic Council | 17.06 . 1961 | [HS 114] |
165 | Ryzhov Ivan Filippovich | släkte. 1928 | Förman för traktorbrigaden på den statliga gården uppkallad efter Dzhangildin, Kustanai-regionen | 11.01 . 1957 | |
166 | Ryzhova Alexandra Ivanovna | släkte. 1939 | Delartestare vid Kaluga radiorörsanläggning vid ministeriet för elektronisk industri i Sovjetunionen | 10.03 . 1981 | |
167 | Ryzhova Natalia Mikhailovna [7] | 1929-08-29 - 1985-08-05 | Förman för statens gård "Morskoy", berg. Feodosia, Krim-regionen | 30.04 . 1966 | [HS 115] |
168 | Ryzhova Nina Markovna | 1942-02-04 - 2010-04-13 | Link kollektiv gård "kommunist" i Petropavlovsk-distriktet i Dnepropetrovsk-regionen | 23.06 . 1966 | [HS 116] |
169 | Ryzhuk Maria Matveevna | 1933-01-14 - 2017-10-16 | Förman för fältodlingsbrigaden på kollektivgården "Väg till kommunen" i Tetievsky-distriktet i Kiev-regionen | 08.04 . 1971 | [HS 117] |
170 | Rykov Alexander Iljitj | 1900-10-28 - 1994 | Chef för Volkhovstroevsky-spåravståndet för den norra järnvägen, Leningrad-regionen | 05.11 . 1943 | [HS 118] |
171 | Rykov Valentin Pavlovich | 1926-05-30 - 2015-07-21 | Senior auktoriserad officer i Baltic Group of the State Acceptation of Ships of the Navy of the USSR, kapten av 1: a rang, berg. Leningrad | 02.02 . 1984 | [HS 119] |
172 | Rykunov Georgy Sergeevich | 1913 - ???? | Ingenjör av lokdepån Znamenka på Odessa-järnvägen , Kirovohrad-regionen | 01.08 . 1959 | |
Rylik Anna Nikolaevna [8] | släkte. 1923 | Länk kollektivgård uppkallad efter Pariskommunen i Kegichevsky-distriktet i Kharkov-regionen | 18.06 . 1949 | ||
173 | Rylko Petr Dmitrievich | 1904-08-25 - 1993-07-06 | Direktör för Kokinsky statliga jordbrukstekniska skola i Vygonichsky-distriktet i Bryansk-regionen | 03.11 . 1980 | [GS 120] |
174 | Ryndin Panteley Dmitrievich | 02.1911 - 04.08.1977 | Gruva nr 10 uppkallad efter Artyom i Voroshilovgradugol Combine från ministeriet för kolindustri i Sovjetunionens västra regioner, Voroshilovgrad-regionen | 28.08 . 1948 | [HS 121] |
175 | Ryndin Timofey Radionovich | 1907-1970 | Tidigare chef för Kagarlyksky- distriktets produktionsavdelning för jordbruk i Kiev-regionen | 31.12 . 1965 | |
176 | Ryndina Varvara Ilyinichna [9] | 1927-12-14 - ???? | Milkmaid av den statliga gården "Kon-Kolodezsky" Khlevensky-distriktet i Lipetsk-regionen | 08.04 . 1971 | [HS 122] |
177 | Rypalenko Petr Afanasyevich | 25/04/1926 - 11/07/2003 | Brigadier för låssmeder vid Slavyansk- anläggningen för konstruktionsmaskiner vid ministeriet för konstruktion, väg- och kommunalteknik i Sovjetunionen, Donetsk-regionen | 20.04 . 1971 | [HS 123] |
178 | Rysbaev Almat | 1882 - ???? | Senior herdare på Ak-Bulak-kollektivgården, Irgiz-distriktet , Aktobe-regionen | 07.10 . 1949 | |
179 | Ryskaliyev Salih | 1926-1973 | Borrchef för Zhetybay Oil Exploration Expedition av Mangyshlakneftegazrazvedka Trust vid West Kazakhstans geologiska avdelning vid geologiska ministeriet för Kazakh SSR, Guryev-regionen | 04.07 . 1966 | |
180 | Ryskalin Ivan Yakovlevich | 31/03/1931 - 13/01/2012 | Förman för montörer vid monterings- och konstruktionsavdelningen nr 95 i Union Assembly Trust vid ministeriet för medelstor maskinbyggnad i Sovjetunionen, Moskvaregionen | 29.07 . 1966 | [HS 124] |
181 | Ryskalov Bakhit | 1902 - 08.1955 | Ordförande för kollektivgården "Tastyubek" i Aral-distriktet i Kzyl-Orda-regionen | 23.07 . 1948 | [HS 125] |
182 | Ryskulov Akhmetkul | släkte. 1927 | Agronom på Dzhanalyk kollektivgård, Taldy-Kurgan-distriktet , Taldy-Kurgan-regionen | 20.05 . 1949 | [HS 126] |
183 | Ryskulov Matish | 1892-1979 | Nötkreatur från den kollektiva gården "sovjeten" i Karkaralinsky-distriktet i Karaganda-regionen | 12.07 . 1949 | [HS 127] |
184 | Ryskulova Jamal | 1905 - ???? | Länka kollektiv gård "Alga" Ili distriktet Alma-Ata regionen | 28.03 . 1948 | [HS 128] |
185 | Rysmambetova Umutker Kalievna | släkte. 1932 | Chef för avdelningen för distriktssjukhuset i Tonsky-distriktet i Kirgizisiska SSR | 04.02 . 1969 | [HS 129] |
186 | Ryspaev Alpamysh | 1884 - ???? | Senior herde från Kommunars kollektivgård, Sary-Suu-distriktet, Dzhambul-regionen | 12.07 . 1949 | |
187 | Ryspaev Sadvokas | 1899 - ???? | Länka fåruppfödning statlig gård "Merkensky" från ministeriet för statliga gårdar i Sovjetunionen, Merkensky-distriktet i Dzhambul-regionen | 03.05 . 1948 | [HS 130] |
188 | Rytov Alexander Porfiryevich | 1928-03-08 - 1991-10-12 | Installatör av konstruktionsavdelningen "TETSstroy" av förtroendet "Zhdanovmetallurgstroy" av ministeriet för konstruktion av tungindustriföretag i Sovjetunionen, Donetsk-regionen | 08.06 . 1978 | [HS 131] |
189 | Rytova Valentina Iosifovna [10] | 1930 - ???? | Milkmaid från Azinsky stuteri nr 105, Chernushinsky-distriktet, Perm-regionen | 22.03 . 1966 | [HS 132] |
190 | Rytsev Ivan Egorovich | 1914-04-16 - 2001-07-19 | Kombinera operatör för Nukut MTS i Nukut-distriktet i Irkutsk-regionen | 11.01 . 1957 | [HS 133] |
191 | Rytsenko Maria Semyonovna | släkte. 1926 | Länk kollektivgård uppkallad efter Karl Liebknecht, Odessa-distriktet , Odessa-regionen | 04.07 . 1949 | |
192 | Ryabenko Viktor Efimovich | 1918-11-11 - 1998-04-23 | Chef för Irkutsks geologiska avdelning vid ministeriet för geologi i RSFSR | 04.07 . 1966 | [HS 134] |
193 | Ryabenko Timofei Ignatievich | 1900 - ???? | Chef för hästgården på Krasnaya Zvezdas kollektivgård, Beysky-distriktet , Khakass autonoma region | 10.08 . 1949 | |
194 | Ryabikov Vasily Mikhailovich | 1907-01-14 - 1974-07-19 | Förste vice folkkommissarien för krigsmateriel i Sovjetunionen, generallöjtnant för ingenjörs- och artilleritjänsten, berg. Moskva | 16.09 . 1945 | [HS 135] |
195 | Ryabinin Ivan Gordeevich | 1916-1993 | Förman för kollektivgården "Red Banner" i Sarkand-distriktet i Taldy-Kurgan-regionen | 28.03 . 1948 | [HS 136] |
196 | Ryabinin Nikolay Pavlovich | 1928-05-16 - 2005-11-05 | Befälhavare för Domodedovo Production Association vid Moskvas transportadministration för civil luftfart vid ministeriet för civil luftfart i Sovjetunionen | 04.02 . 1983 | [HS 137] |
197 | Ryabinkin Vasily Vasilievich | 1921-1985 | Elektrisk svetsare för det centrala produktions- och reparationsföretaget Lenenergo vid ministeriet för energi och elektrifiering i Sovjetunionen, berg. Leningrad | 03.01 . 1974 | [HS 138] |
198 | Ryabinsky Stepan Petrovich | 1913 - ???? | Förman för traktorbrigaden för Lugovskaya MTS i Dzhambul-regionen | 28.03 . 1948 | [HS 139] |
199 | Ryabko Claudia Alekseevna | 1918 - ???? | Länk kollektivgård "Progress" Stalinsky-distriktet i Frunze-regionen | 26.03 . 1948 | [HS 140] |
200 | Ryabko Nikolai Iosifovich | 1905 - ???? | Chef för grenen av Congressovsky sockerbetsfarm vid ministeriet för livsmedelsindustri i Sovjetunionen, Zolochevsky-distriktet i Kharkov-regionen | 30.04 . 1948 | |
201 | Ryabov Alexander Ivanovich | släkte. 1921 | Smed vid Arsenievsky maskinbyggnadsanläggning "Askold" från ministeriet för varvsindustrin i Sovjetunionen, Primorsky Krai | 30.03 . 1970 | |
202 | Ryabov Vasily Ignatievich | 1923-02-06 - 1981-02-07 | Mekanisk montör NII-885 från statskommittén för ministerrådet i Sovjetunionen för radioelektronik, berg. Moskva | 17.06 . 1961 | [HS 141] |
203 | Ryabov Vasily Petrovich | 1908-03-20 - 1989-01-15 | Direktör för produktionsföreningen "Oktober" vid ministeriet för radioindustri i Sovjetunionen, berg. Kamensk-Uralsky, Sverdlovsk-regionen | 17.02 . 1975 | [HS 142] |
204 | Ryabov Victor Ivanovich | 1924-11-20 - 2000-05-15 | Förman för traktorbrigaden på Kalinin kollektivgård, Zelenogradsky-distriktet , Kaliningrad-regionen | 23.06 . 1966 | [HS 143] |
205 | Ryabov Evtey Yakovlevich | 1906 - ???? | Förman för traktorbrigaden för Kitab MTS i Kashka-Darya-regionen | 27.04 . 1948 | |
206 | Ryabov Fedor Andreevich | 1914-01-20 - 1962-05-02 | Förman för traktorbrigaden för Bazanovskaya-maskinen och traktorstationen i Birsky-distriktet i Bashkir ASSR | 02.04 . 1948 | [HS 144] |
207 | Ryabova Pelageya Sidorovna | 1924-10-31 - 1997-01-20 | Milkmaid från Peschansky avelsstatsgård, Kachir-distriktet , Pavlodar-regionen | 22.03 . 1966 | |
Ryabokon Anna Vasilievna [11] | släkte. 1922 | Link kollektiv gård "Kommunar" Ulanovskiy distriktet Vinnytsia regionen | 28.08 . 1952 | ||
208 | Ryabokorovka Nikita Kasyanovich | 1914 - ???? | Kombinera operatör av den kollektiva gården uppkallad efter Shevchenko, Gayvoronsky-distriktet , Kirovograd-regionen | 23.06 . 1966 | |
209 | Ryaboshapka Nikolai Nikolaevich | 1924-06-01 - 1998-04-25 | Ordförande för den kollektiva gården uppkallad efter Kirov , Voznesensky-distriktet, Nikolaev-regionen | 08.12 . 1973 | [HS 145] |
210 | Ryabukha Ivan Vasilievich | 1929-09-22 - 2019-11-08 | Förman för snickare på byggavdelningen nr 252 i byggstiftelsen nr 6 i Glavdalstroy vid byggnadsministeriet i Sovjetunionen i regionerna i Fjärran Östern och Transbaikalia, Khabarovsk-territoriet | 19.03 . 1981 | [HS 146] |
211 | Ryabukha Irina Dmitrievna [12] | släkte. 1926-10-18 | Koppling av den fröodlande statliga gården uppkallad efter Nansen från ministeriet för statliga gårdar i Sovjetunionen, Apostolovsky-distriktet i Dnepropetrovsk-regionen | 16.04 . 1949 | [HS 147] |
212 | Ryabukha Nina Egorovna | släkte. 1927 | Grisfarm uppkallad efter Karl Marx Novovodolazhsky-distriktet i Kharkov-regionen | 08.04 . 1971 | |
213 | Ryabushkina Evgenia Nikolaevna | 07/03/1931 - 10/10/2015 | Milkmaid på Druzhba State Farm, Orenburg-distriktet , Orenburg-regionen | 22.03 . 1966 | [HS 148] |
214 | Ryabtsev Grigory Vasilievich | 1929 - ???? | Förman för gruvarbetarna vid gruvans hållplats nr 19-20 i Gukovugol-stiftelsen för Rostovugol-kombinationen vid USSR:s kolindustriministerium, Rostov-regionen | 29.06 . 1966 | [HS 149] |
215 | Ryabtsovsky Iosif Grigorievich | 1926-02-21 - 2013-12-01 | Grävmaskinsförare av den södra kolgropen av förtroendet "Cheremkhovugol" av skördetröskan " Vostsibugol " från ministeriet för kolindustri i Sovjetunionen, Irkutsk-regionen | 29.06 . 1966 | [GS 150] |
216 | Ryabchikov Vladimir Ivanovich | 1934-04-12 - 2002-11-01 | Turner från Cheboksary Production Association "Prompribor" vid ministeriet för instrumentteknik, automation och styrsystem i Sovjetunionen, Chuvash ASSR | 31.03 . 1981 | [HS 151] |
217 | Ryabchikov Pyotr Alekseevich | 1924-07-13 - 1974-04-19 | Länka kollektiv gård "Red partisan" i Novosibirsk-distriktet i Novosibirsk-regionen | 20.03 . 1949 | [HS 152] |
218 | Ryazanov Petr Yakovlevich | 1911 - ???? | Förman för traktorbrigaden för 1:a Yangi-Yul MTS i Tashkent-regionen | 27.04 . 1948 | |
219 | Ryazanov Fedor Fedorovich | 1900 - 1981-04-11 | Direktör för Krivoy Rog Metallurgical Plant av Dnepropetrovsk Economic Council | 19.07 . 1958 | [HS 153] |
220 | Ryazanova Ludmila Vasilievna | 1931-07-04 - 2013-02-21 | Stickare på Ivanteevskaya Knitting Factory uppkallad efter F. E. Dzerzhinsky, Ministeriet för textilindustri i RSFSR, Moskva-regionen | 16.01 . 1974 | [HS 154] |
221 | Ryazansky Mikhail Sergeevich | 04/05/1909 - 08/05/1987 | Direktör och chefsdesigner för det vetenskapliga forskningsinstitutet nr 885 vid ministeriet för radioteknikindustrin i USSR, motsvarande medlem av USSR Academy of Sciences, berg. Moskva | 20.04 . 1956 | [HS 155] |
222 | Ryazantsev Emelyan Savelyevich | 1906-06-08 - 2005-05-15 | Kombinera operatör för den sovjetiska MTS i det sovjetiska distriktet i Krasnodar-territoriet | 21.05 . 1951 | [HS 156] |
223 | Ryazantsev Pyotr Yakovlevich | 1909 - 2004-08-13 | Ingenjör av Ilanskaya lokomotivdepån av Krasnoyarsk Railway, Krasnoyarsk Territory | 01.08 . 1959 | [HS 157] |
224 | Ryazantsev Yakov Evlampievich | 1911-05-12 - 1980-03-24 | Senior operatör för den rullande verkstaden i Zaporozhye elektrometallurgiska anläggning "Dneprospetsstal" uppkallad efter A. N. Kuzmin från Zaporozhye Economic Council | 19.07 . 1958 | [HS 158] |
225 | Ryaize Evdokia Ivanovna [13] | 1913-05-23 - 1985-03-04 | Milkmaid på Torosovo Dairy Breeding State Farm vid Ministeriet för statliga gårdar i USSR, Volosovsky District , Leningrad-regionen | 22.10 . 1949 | [HS 159] |
226 | Ryani Edith Hermanovna | 20/08/1928 - 2006 | Milkmaid från kollektivgården "Kaardivyaelane" i Tapa-regionen i Estniska SSR | 01.03 . 1958 | [HS 160] |
227 | Ryaposov Ivan Iosifovich | 1922 - 2012-03-14 | Förman för elektrolysarbetare vid Solikamsk magnesiumfabrik i Perm Economic Council | 09.06 . 1961 | [HS 161] |
228 | Ryaskina Ekaterina Ivanovna | 1927-05-20 - 2004-06-15 | Förman för montörer i Lviv Production Association uppkallad efter 50-årsdagen av oktober för ministeriet för radioindustri i Sovjetunionen | 26.04 . 1971 | [HS 162] |
229 | Ryauzov Andrey Stefanovich | 1926-12-09 - 2003-04-15 | Mekaniker för kollektivgården uppkallad efter Ilyich, Ostrogozhsky-distriktet , Voronezh-regionen | 23.06 . 1966 | [HS 163] |
230 | Ryashentseva Zinaida Vasilievna | 1927 - 07.1993 | Arbetare vid Urek State Farm vid Sovjetunionens jordbruksministerium, Makharadzevsky-distriktet i den georgiska SSR | 05.07 . 1949 | [HS 164] |
231 | Ryashina Solomeya Demidovna | 1924-08-14 - 2003-04-26 | Elektrisk svetsare av Krasnoyarsk lokomotiv-bil reparationsanläggning av ministeriet för järnvägar i Sovjetunionen | 04.05 . 1971 | [HS 165] |
Navigationstabell | |
---|---|
"R" | Slav - Reshetov |
Rzhanikov - Roshchina | |
Ruban - Ryashina |
Heroes of Socialist Labour på sajten " Heroes of the country "
Socialist Labours hjältar | ||
---|---|---|