Valen av deputerade för Högsta Sovjet i Lettlands SSR vid den IX:e konvokationen hölls den 15 juni 1975. Totalt valdes 310 suppleanter, varav 170 (54,8%) valdes för första gången. Bland suppleanterna fanns 106 kvinnor. 202 suppleanter var medlemmar eller kandidatmedlemmar i SUKP , 34 var medlemmar av Komsomol . Högsta rådets nationella sammansättning: letter - 220, ryssar - 71, andra nationaliteter - 19 [1] .
Högsta sovjeten i den lettiska SSR vid den IX:e konvokationen höll 12 sessioner (alla i Riga ):
Nej. | Fullständiga namn | Distrikt / stad | Valkrets | Anteckningar |
---|---|---|---|---|
ett | Abolin, Elert Voldemarovich | Saldusregionen | Saldussky № 276 | |
2 | Aboms, Andris Robertovich | Dobele distrikt | Bensky nr 174 | |
3 | Avot, Yuri Karlovich | Riga ( Oktyabrsky-distriktet ) | Riga nr 61 | |
fyra | Avots, Valdis Karlovich | Valka regionen | Smiltene № 298 | |
5 | Adatin, Rhytma Zhanovna | Riga ( Proletarsky-distriktet ) | Riga nr 94 | |
6 | Azan, Boleslav Antonovich | Tukums distrikt | Tukums stad nummer 293 | |
7 | Azan, Vladislav Dominikovich | staden Daugavpils | Daugavpils nr 105 | |
åtta | Aizsilnieks, Indulis Janovich | staden Jelgava | Jelgava nr 121 | |
9 | Alexandrov, Pyotr Ermolaevich | Riga ( Oktyabrsky-distriktet ) | Riga nr 66 | |
tio | Altukhov, Nikolai Grigorievich | Riga regionen | Vangazhsky nr 271 | |
elva | Amelko, Antonina Yanovna | Ludza-regionen | Istrinsky nr 225 | |
12 | Anderson, Imant Avgustovich | Riga ( Kirovskiy-distriktet ) | Riga nr 3 | |
13 | Andersons, Laimonis | Saldusregionen | Brotsensky nr 272 | |
fjorton | Anspock, Kazimir Semyonovich | Ludza-regionen | Karsavsky nr 226 | |
femton | Anchevskis, Janis Antonovich | Rezekne stad | Rezekne nr 137 | |
16 | Anchupans, Alexander Petrovich | Riga regionen | Bergsky nr 261 | |
17 | Afromeeva, Maria Protasevna | Rezekne regionen | Rezekne by nr 255 | |
arton | Babkin, Nikolai Alexandrovich | Jelgava regionen | Jaunsvirlauki № 194 | |
19 | Bagnovets, Harold Vladimirovich | Riga ( Leningradsky-distriktet ) | Riga nr 27 | |
tjugo | Baltin, Gunar Andreevich | Riga ( Moskovsky-distriktet ) | Riga nr 41 | |
21 | Barzdina, Ruta-Marta Augustovna | Riga ( Proletarsky-distriktet ) | Riga nr 95 | |
22 | Bartkevich, Leonard Leopoldovich | Cesis regionen | Vecpiebalgsky № 164 | |
23 | Bartminsky, Vladimir Valentinovich | staden Daugavpils | Daugavpils nr 98 | |
24 | Bartniece, Velta Yanovna | Liepaja stad | Liepaja № 115 | |
25 | Bartusevich, Emilia Yurievna | Preili regionen | Rudzetsky nr 249 | |
26 | Beluza, Leon Iosifovich | staden Daugavpils | Daugavpils nr 99 | |
27 | Belukha, Nikolai Andreevich | Riga ( Leningradsky-distriktet ) | Riga nr 28 | |
28 | Berga, Ksenia Borisovna | Tukums distrikt | Zemitskij nr 295 | |
29 | Bergs, Arnolds Ernestovich | Liepaja-regionen | Durbsky nr 212 | |
trettio | Berzin, Ivan Petrovich | staden Jurmala | Jurmala № 128 | |
31 | Berzin, Genovefa Adamovna | Talsi-regionen | Monternummer 286 | |
32 | Berzin, Leo Yanovich | Madonsky-distriktet | Lyaudonsky nr 236 | |
33 | Berzinya, Aria Yulievna | Cesis regionen | Raunsky nr 162 | |
34 | Berzinya, Maya Augustovna | Valka regionen | Karksky nr 297 | |
35 | Bixons, Gunars Martynovich | Ventspils-regionen | Zirsky nr 310 | |
36 | Birkenfeld, Vsevolod Yanovich | Riga ( Oktyabrsky-distriktet ) | Riga nr 75 | |
37 | Bloombergs, Gunars Ernestovich | Cesis regionen | Cesis № 158 | |
38 | Blum, Viktor Adolfovich | Liepaja-regionen | Aizputsky nr 210 | |
39 | Bogdanov, Ivan Aksentevich | Rezekne regionen | Maltsky nr 254 | |
40 | Bogdanovich, Cheslav Antonovich | Riga regionen | Salaspils nr 265 | |
41 | Bonat, Janis Pavlovich | Bauska distriktet | Ietsava nr 153 | |
42 | Bondaletov, Ivan Vasilievich | staden Daugavpils | Daugavpils nr 97 | |
43 | Brambats, Janis Petrovich | regionen Valmiera | Matishsky nr 303 | |
44 | Briger, Melita Yanovna | Tukums distrikt | Kandavsky nr 291 | |
45 | Bril, Anton Piusovich | Aluksneregionen | Aluksnensky № 141 | |
46 | Bril, Irena Yanovna | Kraslava distriktet | Auleisky nr 198 | |
47 | Britans, Janis Petrovich | Limbazhsky-distriktet | Katwarsky nr 219 | |
48 | Brodelis, Janis Yanovich | regionen Valmiera | Pargauisky № 305 | |
49 | Brolish, Janis Viktorovich | Riga ( Moskovsky-distriktet ) | Riga nr 35 | |
femtio | Brower, Eric Martynovich | Bauska distriktet | Vecumnieki nr 156 | |
51 | Budanova, Skydrite Vasilievna | regionen Valmiera | Diklė nr 301 | |
52 | Bumbiere-Blumberga, Gunta Stanislavovna | Talsi-regionen | Valdemarpils nr 288 | |
53 | Bunyaka, Ruta Albertovna | Talsi-regionen | Dundagsky № 282 | |
54 | Vagris, Jan Yanovich | staden Ventspils | Ventspils nr 135 | |
55 | Valeskaln, Peter Ivanovich | Riga ( Moskovsky-distriktet ) | Riga nr 54 | |
56 | Vannakh, Svyatoslav Eduardovich | Rezekne regionen | Dritsenskiy № 252 | |
57 | Vasiliev, Alexander Pavlovich | Riga ( Leningradsky-distriktet ) | Riga nr 30 | |
58 | Vasilyeva, Zinaida Vladimirovna | Riga ( Oktyabrsky-distriktet ) | Riga nr 62 | |
59 | Veigul, Bronislava Eduardovna | Riga ( Leningradsky-distriktet ) | Riga nr 31 | |
60 | Weiss, Alexander Robertovich | Riga ( Kirovskiy-distriktet ) | Riga nr 8 | |
61 | Veldze, Marta Fritsevna | Talsi-regionen | Sabilsky nr 285 | |
62 | Verro, Rudolf Ottovich | Ogre-distriktet | Ledmansky nr 241 | |
63 | Veselov, Ivan Andreevich | Riga ( Moskovsky-distriktet ) | Riga nr 46 | |
64 | Vikman, Uldis Bernhardovich | Limbazhsky-distriktet | Liepupa № 220 | |
65 | Viksne, Dzintra Yanovna | Riga regionen | Olinsky nr 263 | |
66 | Wilman, Pyotr Donatovich | Riga ( Oktyabrsky-distriktet ) | Riga nr 69 | |
67 | Vitol, Leon Petrovich | Liepaja-regionen | Rutsavsky nr 216 | |
68 | Voika, Arvid Alexandrovich | Tukums distrikt | Engure nr 289 | |
69 | Vorobyov, Vasily Sergeevich | Riga ( Leningradsky-distriktet ) | Riga nr 24 | |
70 | Vorobyova, Anna Isaevna | Madonsky-distriktet | Varaklyansky № 238 | |
71 | Voss, August Eduardovich | Riga ( Proletarsky-distriktet ) | Riga nr 88 | |
72 | Gailis, Imant Adamovich | staden Jurmala | Jurmala № 126 | |
73 | Galvinya, Velta Yanovna | Madonsky-distriktet | Berzaunsky nr 234 | |
74 | Gausena, Anita Ernestovna | Liepaja-regionen | Grobinsky nr 213 | |
75 | Girgenson, Siegfried Viktorovich | Riga regionen | Marupsky nr 262 | |
76 | Golodov, Nikolai Nikitovich | Liepaja stad | Liepaja № 111 | |
77 | Golubev, Sergey Vasilievich | Riga ( Moskovsky-distriktet ) | Riga nr 34 | |
78 | Goris, Aivar Yanovich | regionen Valmiera | Valmiersky № 307 | |
79 | Graudin, Dzntra | Ventspils-regionen | Popsky nr 309 | |
80 | Grauds, Lucia Yurievna | Jelgava regionen | Zalenieksky № 197 | |
81 | Graudumnieks, Peter Alfonovich | Balvi regionen | Viksnensky nr 149 | |
82 | Gredzens, Viesturs Avgustovich | Dobele distrikt | Tervetsky № 179 | |
83 | Gribust, Janis Adamovich | Riga ( Proletarsky-distriktet ) | Riga nr 93 | |
84 | Grigulis, Arvid Petrovich | Stuchkinsky-distriktet | Stuchkinsky nr 281 | |
85 | Grosberg, Arnold Kristapovich | Riga regionen | Stopinski nr 270 | |
86 | Grunerte, Elga Voldemarovna | Limbazhsky-distriktet | Vidrizhsky nr 223 | |
87 | Gubin, Ivan Arkhipovich | Riga ( Proletarsky-distriktet ) | Riga nr 82 | |
88 | David, Ruta | Jelgava regionen | Lielplatonsky nr 196 | |
89 | Dale, Austra Nikolaevna | Riga ( Moskovsky-distriktet ) | Riga nr 37 | |
90 | Daukst, Yazep Bernardovich | Ogre-distriktet | Madliensky nr 243 | |
91 | Demitkov, Gennadij Ivanovich | Riga ( Oktyabrsky-distriktet ) | Riga nr 63 | |
92 | Dzenitis, Janis Eduardovich | Madonsky-distriktet | Madonsky nr 237 | |
93 | Dzirne, Siegfried Nikolaevich | Saldusregionen | Ezersky nr 273 | |
94 | Donkarev, Pyotr Nikolaevich | Riga ( Moskovsky-distriktet ) | Riga nr 39 | |
95 | Dreymane, Aina Yanovna | Riga regionen | Saulkrasti № 267 | |
96 | Drizul, Alexander Arvidovich | Riga ( Kirovskiy-distriktet ) | Riga nr 2 | |
97 | Drozd, Mikhail Filippovich | Jelgava regionen | Tsenskij nr 192 | |
98 | Ducur, Laimon Yanovich | Gulbene-regionen | Belyavsky nr 183 | |
99 | Evdokimova, Velta Alfredovna | Riga regionen | Sigulda № 269 | |
100 | Jaeger, Karl Ottovich | Jekabpils-regionen | Jekabpils nr 186 | |
101 | Egorov, Ivan Trifonovich | staden Jurmala | Jurmala № 129 | |
102 | Emelyanova, Anna Vasilievna | staden Daugavpils | Daugavpils nr 103 | |
103 | Zhilyaev, Viktor Georgievich | Riga ( Oktyabrsky-distriktet ) | Riga nr 72 | |
104 | Zhogota, Agrifina Antonovna | Ludza-regionen | Nautrensky nr 229 | |
105 | Zamure, Rudita Yanovna | Aluksneregionen | Kalncempskpy nr 143 | |
106 | Zandmanis, Arnold Indrikovich | Kuldiga regionen | Skrundsky № 208 | |
107 | Zvaigzne, Dzintars Janovich | regionen Valmiera | Mazsalatsky № 304 | |
108 | Zeltin, Dzidra Martynovna | Riga regionen | Ropazhsky nr 264 | |
109 | Ziemelis, Gunar Krishyanovich | Riga ( Oktyabrsky-distriktet ) | Riga nr 73 | |
110 | Zilbers, Voldemar Karlovich | Gulbene-regionen | Gulbene № 180 | |
111 | Zile, Andrey Avgustovich | Rezekne regionen | Kaunatsky № 253 | |
112 | Zorin, Karl Ernestovich | Rezekne regionen | Berzgalsky nr 251 | |
113 | Zunda, Veneranda Antonovna | Riga ( Proletarsky-distriktet ) | Riga nr 79 | |
114 | Ivanova, Ekaterina Prokofievna | Jekabpils-regionen | Viesitskiy № 191 | |
115 | Ivert, Ilmar Yanovich | Valka regionen | Trikatsky nr 299 | |
116 | Ikaunieks, Alberts Eduardovich | Riga ( Proletarsky-distriktet ) | Riga nr 90 | |
117 | Kalve, Biruta Richardovna | Liepaja-regionen | Vaynedsky nr 217 | |
118 | Kalnberz, Viktor Konstantinovich | Riga ( Oktyabrsky-distriktet ) | Riga nr 68 | |
119 | Kalnberzin, Yan Eduardovich | Riga regionen | Babitsky nr 259 | |
120 | Kalnynia, Erna Alfredovna | Liepaja stad | Liepaja № 110 | |
121 | Kalvis, Anya Erumovna | Ludza-regionen | Ludza № 227 | |
122 | Kamenders, Vilis Alfredovich | Balvi regionen | Balvsky nr 146 | |
123 | Kanep, Wilhelm Wilhelmovich | Riga ( Leninsky-distriktet ) | Riga nr 18 | |
124 | Kål, Maya Nikitichna | Riga ( Leninsky-distriktet ) | Riga nr 10 | |
125 | Karklin, Arnis Friedrichovich | Riga ( Proletarsky-distriktet ) | Riga nr 81 | |
126 | Karklin, Mirdza Yakovlevna | Kuldiga regionen | Kuldiga nr 207 | |
127 | Karpov, Nikolai Alexandrovich | Riga ( Oktyabrsky-distriktet ) | Riga nr 70 | |
128 | Kartashova, Natalya Evgenievna | Riga ( Moskovsky-distriktet ) | Riga nr 47 | |
129 | Kartsev, Alexander Efimovich | Riga ( Moskovsky-distriktet ) | Riga nr 55 | |
130 | Katkovsky, Vladislav Antonovich | Riga ( Leningradsky-distriktet ) | Riga nr 32 | |
131 | Kaulins, Edgar Martynovich | Ogre-distriktet | Ikskiki nr 239 | |
132 | Kaupuzh, Vladimir Iljitj | staden Jelgava | Jelgava nr 125 | |
133 | Keisha, Emilia Yanovna | Riga regionen | Baldonsky nr 260 | |
134 | Keris, Biruta Stanislavovna | Kuldiga regionen | Kabyle nr 206 | |
135 | Kireev, Vyacheslav Evdokimovich | Riga ( Oktyabrsky-distriktet ) | Riga nr 74 | |
136 | Clautzen, Arnold Petrovich | Riga ( Moskovsky-distriktet ) | Riga nr 42 | |
137 | Klibik, Valentina Sergeevna | Riga ( Leninsky-distriktet ) | Riga nr 19 | |
138 | Klavins, Alberts Janovich | Madonsky-distriktet | Erglsky nr 233 | |
139 | Kovalenok, Genovefa Frantsevna | Riga ( Moskovsky-distriktet ) | Riga nr 40 | |
140 | Kodols, Ilgvar Adolfovich | Tukums distrikt | Tukums stad nummer 294 | |
141 | Kolosova, Rita Petrovna | Stuchkinsky-distriktet | Jaunjelgavsky nr 277 | |
142 | Kontant, Viktor Karlovich | staden Jurmala | Jurmala № 130 | |
143 | Kosov, Anatoly Mikhailovich | Riga ( Leningradsky-distriktet ) | Riga nr 23 | |
144 | Koshkina, Gaida Martynovna | Riga ( Proletarsky-distriktet ) | Riga nr 78 | |
145 | Krasnobaev, Nil Ivanovich | Riga ( Moskovsky-distriktet ) | Riga nr 48 | |
146 | Kroger, Mara Ziedonovna | Riga ( Moskovsky-distriktet ) | Riga nr 44 | |
147 | Kron, Voldemar Arnoldovich | Riga ( Oktyabrsky-distriktet ) | Riga nr 67 | |
148 | Kronberg, Valentina Viktorovna | Riga ( Moskovsky-distriktet ) | Riga nr 58 | |
149 | Krotov, Mikhail Petrovich | Riga ( Moskovsky-distriktet ) | Riga nr 59 | |
150 | Krumin, Viktor Mikhailovich | Bauska distriktet | Bauska № 151 | |
151 | Krumin, Ivan Andreevich | Tukums distrikt | Smardsky nr 292 | |
152 | Krumins, Pavils Adamovich | regionen Valmiera | Kauguri № 302 | |
153 | Kuznetsova, Irina Davydovna | Riga ( Proletarsky-distriktet ) | Riga nr 77 | |
154 | Kukarane, Anna Alexandrovna | Balvi regionen | Rugai nr 147 | |
155 | Kurpnieks, Voldemar Janovich | Limbazhsky-distriktet | Salacgrivskiy № 222 | |
156 | Laivin, Vladimir Ivanovich | Dobele distrikt | Dobele stad nummer 177 | |
157 | Lapinya, Velta Martynovna | Bauska distriktet | Pilsrundalsky № 155 | |
158 | Lasinsky, Alexander Alexandrovich | Aluksneregionen | Markalne nr 144 | |
159 | Laudam, Albert Yanovich | Preili regionen | Preili nr 248 | |
160 | Laukman, Vladimir Davidovich | Riga ( Leningradsky-distriktet ) | Riga nr 26 | |
161 | Lashkov, Ignatius Filatovich | Rezekne regionen | Wilyansky № 258 | |
162 | Lebedeva, Maria Vasilievna | Jekabpils-regionen | Jekabpils nr 185 | |
163 | Levarde, Velta Vilievna | Saldusregionen | Pampalsky nr 275 | |
164 | Lenev, Oleg Konstantinovich | Riga ( Proletarsky-distriktet ) | Riga nr 84 | |
165 | Leonova, Vera Vasilievna | Riga ( Oktyabrsky-distriktet ) | Riga nr 64 | |
166 | Lindberg, Laimonis Bernhardovich | Liepaja stad | Liepaja № 119 | |
167 | Linde, Edgar Valdemarovich | Riga ( Moskovsky-distriktet ) | Riga nr 46 | |
168 | Lipska, Zinaida Klementievna | Ludza-regionen | Pildsky nr 230 | |
169 | Lisment, Mikelis Mikelevich | Talsi-regionen | Roysky nr 284 | |
170 | Lovchinovsky, Richard Antonovich | Kraslava distriktet | Indra № 202 | |
171 | Logina, Nadezhda Egorovna | Balvi regionen | Baltinavsky nr 145 | |
172 | Lubotsky, Lev Davidovich | Riga ( Oktyabrsky-distriktet ) | Riga nr 71 | |
173 | Luksjevits, Janis Martynovich | Ogre-distriktet | Lielvard nr 242 | |
174 | Luneva, Anna Nikitichna | Riga ( Moskovsky-distriktet ) | Riga nr 38 | |
175 | Lucinya, Skydrite Teodorovna | Riga ( Leninsky-distriktet ) | Riga nr 11 | |
176 | Lysenkov Vladimir Georgievich | Riga ( Proletarsky-distriktet ) | Riga nr 91 | |
177 | Lyaksa, Valentina Ambrozievna | Kraslava distriktet | Dagda № 200 | |
178 | Madelan, Leon Donatovich | Preili regionen | Varkavsky № 250 | |
179 | Mactams, Alfred Andreevich | staden Ventspils | Ventspils nr 132 | |
180 | Mezhviets, Janis Zhanovich | staden Jelgava | Jelgava nr 124 | |
181 | Mezhetsky, Yazep Vitalievich | Jekabpils-regionen | Salsky nr 190 | |
182 | Mellups, Haralds Antonovich | regionen Valmiera | Rujenskij nr 306 | |
183 | Milantsey, Janis Konstantinovich | Jekabpils-regionen | Leimansky nr 188 | |
184 | Miller, Visvaris Ottovich | Riga ( Kirovskiy-distriktet ) | Riga nr 5 | |
185 | Missans, Leonard Petrovich | Dobele distrikt | Berzsky nr 175 | |
186 | Moiseev, Evgeny Fyodorovich | staden Daugavpils | Daugavpils nr 106 | |
187 | Moses, Janis Yanovich | Stuchkinsky-distriktet | Neretsky nr 279 | |
188 | Moroza, Lyubov Vladimirovna | Rezekne regionen | Rikavskiy nr 256 | |
189 | Mukke, Mikhail Ivanovich | Riga ( Moskovsky-distriktet ) | Riga nr 56 | |
190 | Munda, Maria Nikolaevna | Riga ( Leningradsky-distriktet ) | Riga nr 25 | |
191 | Nagla, Henryk Janovich | Ventspils-regionen | Piltene № 308 | |
192 | Nikitina, Ekaterina Fyodorovna | Ludza-regionen | Merdzensky № 228 | |
193 | Nikitina, Emilia Stanislavovna | staden Daugavpils | Daugavpils nr 101 | |
194 | Novade, Via Karlovna | Liepaja-regionen | Pavilostsky № 214 | |
195 | Nozhinskaya, Nina Laurovna | Riga ( Moskovsky-distriktet ) | Riga nr 52 | |
196 | Odnorukova, Zina Vladimirovna | Liepaja stad | Liepaja № 113 | |
197 | Ozols, Egils Martynovich | Liepaja stad | Liepaja № 109 | |
198 | Osman, Zigmund Donatovich | Riga ( Moskovsky-distriktet ) | Riga nr 50 | |
199 | Ostapishin Stanislav Vladimirovich | Stuchkinsky-distriktet | Plavinsky nr 280 | |
200 | Pavasare, Aya Yanovna | Valka regionen | Birzulsky nr 296 | |
201 | Pavlovskaya, Galina Sergeevna | staden Daugavpils | Daugavpils nr 102 | |
202 | Payder, Leo Yurievich | Madonsky-distriktet | Tsesvainskiy № 232 | |
203 | Patenko, Pyotr Bernardovich | staden Daugavpils | Daugavpils nr 96 | |
204 | Pershina, Nelda Avgustovna | Riga ( Moskovsky-distriktet ) | Riga nr 53 | |
205 | Peterson, Eric Karlovich | Riga ( Moskovsky-distriktet ) | Riga nr 51 | |
206 | Peshkova, Ludmila Ivanovna | Riga ( Leninsky-distriktet ) | Riga nr 16 | |
207 | Pivare, Monika Alexandrovna | Ogre-distriktet | Jaunogrsky № 240 | |
208 | Pikhel, Valentina Samuilovna | staden Jurmala | Jurmala № 131 | |
209 | Plaude, Artur Karlovich | staden Jelgava | Jelgava nr 122 | |
210 | Podvinskaya, Genia-Irena Mikhailovna | Riga ( Proletarsky-distriktet ) | Riga nr 92 | |
211 | Pokatov, Vyacheslav Konstantinovich | Riga ( Leninsky-distriktet ) | Riga nr 17 | |
212 | Polyavin, Karl Yanovich | Stuchkinsky-distriktet | Koknese № 278 | |
213 | Polyakova, Tatiana Mironovna | Rezekne regionen | Ruzhinsky nr 257 | |
214 | Pormeister, Ilga Alexandrovna | Valka regionen | Valka nr 300 | |
215 | Pornieks, Paul Paulovich | staden Ventspils | Ventspils nr 133 | |
216 | Praude, Robert Vladimirovich | Riga ( Proletarsky-distriktet ) | Riga nr 85 | |
217 | Priede, Gunnar Reinholdovich | Riga ( Moskovsky-distriktet ) | Riga nr 45 | |
218 | Pugo, Boris Karlovich | Daugavpils-regionen | Vishksky nr 172 | |
219 | Punga, Velta Yanovna | Jelgava regionen | Kalnciemsky № 195 | |
220 | Putane, Virginia Adamovna | Daugavpils-regionen | Kalupsky nr 167 | |
221 | Raman, Miervald Leonidovich | Liepaja stad | Liepaja № 117 | |
222 | Rantsan, Jan Boleslavovich | Riga ( Kirovskiy-distriktet ) | Riga nr 7 | |
223 | Ratenbergs, Fritsis Fritsevich | Saldusregionen | Lutrinskiy nr 274 | |
224 | Reimane, Irena Albertovna | Riga ( Kirovskiy-distriktet ) | Riga nr 4 | |
225 | Renga, Laima Nikolaevna | Riga ( Proletarsky-distriktet ) | Riga nr 86 | |
226 | Resne, Zinaida Yanovna | Ogre-distriktet | Ogre nr 244 | |
227 | Rivare, Monika Albertovna | Preili regionen | Aglon № 245 | |
228 | Rose, Jacob Yanovich | Cesis regionen | Straupsky nr 163 | |
229 | Roschenkov, Timofey Radionovich | staden Daugavpils | Daugavpils nr 107 | |
230 | Rubins, Janis Feliksovich | Limbazhsky-distriktet | Limbazhsky № 221 | |
231 | Ruben, Yuri Yanovich | Riga ( Leninsky-distriktet ) | Riga nr 15 | |
232 | Rudnev, Oleg Alexandrovich | staden Jurmala | Jurmala № 127 | |
233 | Ruka, Ivita Yanovna | Riga ( Oktyabrsky-distriktet ) | Riga nr 65 | |
234 | Rutenberg, Karl Karlovich | Talsi-regionen | Lauciensky nr 283 | |
235 | Rybalchenko, Petr Alexandrovich | staden Daugavpils | Daugavpils nr 100 | |
236 | Saleev, Nikolai Petrovich | Kraslava distriktet | Kraslavskij nr 203 | |
237 | Samolevsky, Viktor Nikolaevich | Madonsky-distriktet | Lubansky № 235 | |
238 | Samsons, Vilis Petrovich | Balvi regionen | Tilzhsky nr 148 | |
239 | Sedlinsh, Rinald Karlovich | Riga ( Leninsky-distriktet ) | Riga nr 14 | |
240 | Sedols, Vilnns Iorenovich | Riga ( Leningradsky-distriktet ) | Riga nr 29 | |
241 | Sedykh, Vladimir Ivanovich | Rezekne stad | Rezekne nr 139 | |
242 | Seys, Karl Yanovich | Riga ( Moskovsky-distriktet ) | Riga nr 60 | |
243 | Sekreterare, Konstantin Fyodorovich | Liepaja-regionen | Priekulsky nr 215 | |
244 | Sidorik, Vladimir Antonovich | staden Ventspils | Ventspils nr 136 | |
245 | Skrebele, Vaira Yanovna | Aluksneregionen | Apsky nr 142 | |
246 | Scrimble, Helena Yazepovna | Daugavpils-regionen | Subatsky nr 171 | |
247 | Trace, Egon Edgarovich | Gulbene-regionen | Yaungulbensky № 181 | |
248 | Sprudzane, Zinaida Donatovna | Cesis regionen | Cesis stad nummer 157 | |
249 | Sprude, Voldemar Yanovich | Jekabpils-regionen | Krustpils nr 187 | |
250 | Spura, Elvira Yanovna | Bauska distriktet | Mezhotnensky № 154 | |
251 | Stelmachenok, Teressa Antonovna | Riga ( Leninsky-distriktet ) | Riga nr 12 | |
252 | Stepanova, Anna Dementievna | Daugavpils-regionen | Nauensky № 169 | |
253 | Stikane, Evgenia Yanovna | Preili regionen | Galenskij nr 246 | |
254 | Strautmanis, Peter Yakubovich | Riga ( Kirovskiy-distriktet ) | Riga nr 1 | |
255 | Strelch, Yazep Stanislavovich | Riga ( Proletarsky-distriktet ) | Riga nr 87 | |
256 | Strogonova, Valentina Ivanovna | staden Jelgava | Jelgava № 120 | |
257 | Stungrevitz, Oswald Karlovich | Dobele distrikt | Autsky nr 173 | |
258 | Tolmadzhev, Karl Grigorievich | Riga ( Leninsky-distriktet ) | Riga nr 13 | |
259 | Tretyakov, Boris Alekseevich | Riga ( Leninsky-distriktet ) | Riga nr 20 | |
260 | Trifonova, Evdokia Ivanovna | Riga ( Kirovskiy-distriktet ) | Riga nr 9 | |
261 | Tumovs-Bekis, Yazep Donatovich | Riga regionen | Sigulda № 268 | |
262 | Tumushkan, Anatoly Bronislavovich | Ludza-regionen | Zilupsky nr 231 | |
263 | Ubars, Stanislav Vitalievich | Riga ( Leninsky-distriktet ) | Riga nr 21 | |
264 | Udris, Silvia Martynovna | Limbazhsky-distriktet | Aloy nr 218 | |
265 | Uzhane, Helga Vladislavovna | Cesis regionen | Nitaursky nr 160 | |
266 | Ulmanis, Ivar Nikolaevich | Riga ( Leningradsky-distriktet ) | Riga nr 33 | |
267 | Upeniece, Aina Eduardovna | Preili regionen | libanesiska nr 247 | |
268 | Upmalis, Imant Avgustovich | Cesis regionen | Priekulsky nr 161 | |
269 | Ukhov, Georgy Vladimirovich | Rezekne stad | Rezekne nr 138 | |
270 | Feldman, Mayga Yulievna | Jelgava regionen | Elatic nr 193 | |
271 | Fesenko, Violetta Voldemarovna | staden Jelgava | Jelgava nr 123 | |
272 | Folmanis, Jean Karlovich ( Jean Griva ) | Talsi-regionen | Talsi № 287 | |
273 | Freiberg, Leonid Eduardovich | Dobele distrikt | Bikst nr 176 | |
274 | Freimane (Pasternak), Lidia Eduardovna | Riga ( Kirovskiy-distriktet ) | Riga nr 6 | |
275 | Holstein, Zhanis Vilyevich | Jekabpils-regionen | Aknistsky № 184 | |
276 | Hofmanis, Maigonis Yulievich | Riga ( Moskovsky-distriktet ) | Riga nr 57 | |
277 | Tselminya, Inta Robertovna | Dobele distrikt | Dobele landsbygd № 178 | |
278 | Tseske, Edmund Arturovich | Kuldiga regionen | Snepelsky nr 209 | |
279 | Tsunaev, Sergei Kirillovich | Kraslava distriktet | Udrishsky № 204 | |
280 | Tsunsky, Pavel Bolislavovich | Daugavpils-regionen | Daugavpils by nummer 165 | |
281 | Skål, Ivan Yakovlevich | Cesis regionen | Jaunpiebalga № 159 | död 2.08.1977 |
282 | Chevachin, Valery Nikolaevich | Riga ( Proletarsky-distriktet ) | Riga nr 89 | |
283 | Chemm, Vitaly Alexandrovich | Daugavpils-regionen | Ilukstsky № 166 | |
284 | Churgel, Anna Stanislavovna | Kraslava distriktet | Berzinsky nr 199 | |
285 | Shadrich, Oleg Petrovich | Liepaja stad | Liepaja № 108 | |
286 | Shaitsane, Antonia Yanovna | Balvi regionen | Vilyaksky nr 150 | |
287 | Shashok, Eliy Petrovich | Daugavpils-regionen | Skrudaliensky № 170 | |
288 | Shivare, Biruta Ernestovna | Gulbene-regionen | Lizumsky nr 182 | |
289 | Shinkarev, Ivan Pavlovich | Liepaja stad | Liepaja № 114 | |
290 | Shkapars, Albert Frantsevich | Jekabpils-regionen | Mezharsky № 189 | |
291 | Schmitchen, Lyubov Guryevna | Tukums distrikt | Jaunpils nr 290 | |
292 | Schneider, Jan Yanovich | Riga regionen | Salaspils nr 266 | |
293 | Steinberg, Valentin Avgustovich | Riga ( Moskovsky-distriktet ) | Riga nr 43 | |
294 | Eglit, Alfred Oskarovich | Liepaja stad | Liepaja № 116 | |
295 | Eizhvertinya, Kristina Ivanovna | staden Daugavpils | Daugavpils nr 104 | |
296 | Einin, Vladimir Martynovich | Liepaja stad | Liepaja № 118 | |
297 | Elvikh, Andrey Andreevich | Riga ( Moskovsky-distriktet ) | Riga nr 36 | |
298 | Endzelis, Janis-Voldemars Janovich | Bauska distriktet | Tseraukstsky № 152 | |
299 | Yuksh, Peteris Voitsekhovich | Daugavpils-regionen | Liksnensky nr 168 | |
300 | Yureson, Rasma Karlovna | staden Ventspils | Ventspils nr 134 | |
301 | Yursons, Janis Karlovich | Liepaja-regionen | Tsiravsky nr 211 | |
302 | Yablonsky, Eduard Yanovich | Riga ( Proletarsky-distriktet ) | Riga nr 80 | |
303 | Yakovlev, Alexander Efimovich | Kraslava distriktet | Gravyr nr 201 | |
304 | Yakubaitis, Eduard Alexandrovich | Riga ( Proletarsky-distriktet ) | Riga nr 76 | |
305 | Jansens, Juris Arvidovich | Riga ( Proletarsky-distriktet ) | Riga nr 83 | |
306 | Janson, Anton Yazepovich | Kuldiga regionen | Alsungsky nr 205 | |
307 | Yash, Evgenia Samuilovna | Rezekne stad | Rezekne nr 140 | |
308 | Yashkul, Stanislav Vikentievich | Ludza-regionen | Cyblsky nr 224 | |
309 | Babaev, Alexander Stepanovich | Riga ( Leningradsky-distriktet ) | Riga nr 22 | |
310 | Bastin, Ivan Grigorievich | Liepaja stad | Liepaja № 112 |
Listor över deputerade i Republiken Lettland | |
---|---|
Högsta rådet |
|
Seimas |
|