2006 års EM i boxning hölls i Plovdiv ( Bulgarien ) från 13 till 23 juli . Det var det 36:e mästerskapet som anordnades av European Amateur Boxing Association (EABA). Mästerskapet deltog av 236 idrottare från 40 länder (Storbritannien representerades av fyra lag).
Mästerskapet dominerades av boxare från Ryssland, som tog sig till mästerskapsfinalen med full kraft. Ryska boxare förlorade i två finaler, vilket gjorde att lagen från Bulgarien och Ukraina kunde vinna en guldmedalj vardera. Totalt blev tjugo lag vinnare av mästerskapet.
En av upptäckterna av turneringen var den ukrainske boxaren Denis Poyatsyka , som lyckades vinna mästartiteln i viktkategorin upp till 91 kilo, efter att ha vunnit fem tidiga segrar.
Nationella förbund som är medlemmar i European Amateur Boxing Association bjöds in att delta i mästerskapet. Således representerades Storbritannien av fyra lag: England, Irland, Wales och Skottland. Det hölls tävlingar i elva viktklasser. Varje lag kunde anmäla en deltagare i varje viktkategori. Det maximala antalet boxare i laget fick alltså inte överstiga elva personer. Men endast sju lag anmälde idrottare i alla viktkategorier, och resten var representerade i ofullständiga trupper.
Kampen bestod av fyra omgångar, dock kan kampen avslutas före schemat på grund av en klar fördel (genom domarnas beslut, på slag mot huvudet eller på poäng med en fördel av en av motståndarna med mer än 20 poäng ) av en av motståndarna eller en knockout. I de sista matcherna togs 20-träffgränsen bort. Under kampen räknar domarna antalet slag mot kroppen och huvudet. I slutet av fyra omgångar avgör domarna vinnaren baserat på antalet slag av motståndarna. Inför varje match hölls en öppen lottning av domare. Armbågsslag och slag mot bakhuvudet är förbjudet.
Landslag | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Viktkategori | Guld | Silver | Brons |
---|---|---|---|
Minsta vikt (upp till 48 kg) |
David Hayrapetyan Ryssland |
Alfonso Pinto Italien |
Mumin Veli Makedonien Hovhannes Danielyan |
Flugvikt (upp till 51 kg) |
Georgy Balakshin Ryssland |
Samir Mammadov Azerbajdzjan |
Bato-Munko Vankeev Vitryssland Jérôme Thomas |
Bantamvikt (upp till 54 kg) |
Ali Aliyev Ryssland |
Detelin Dalakliev Bulgarien |
Mirsad Ahmeti Kroatien Zsolt Bedak |
Fjädervikt (upp till 57 kg) |
Albert Selimov Ryssland |
Shahin Imranov Azerbajdzjan |
Stephen Smith England Alexey Shaidulin |
Lätt vikt (upp till 60 kg) |
Alexey Tishchenko Ryssland |
Hrachik Javakhyan Armenien |
Vazgen Safariants Vitryssland Oleksandr Klyuchko |
Weltervikt (upp till 64 kg) |
Boris Georgiev Bulgarien |
Oleg Komissarov Ryssland |
Ionut Gheorghe Rumänien Gyula Kate |
Första mellanvikten (upp till 69 kg) |
Andrey Balanov Ryssland |
Spas Genov Bulgarien |
Alexander Stretsky Ukraina Kakhaber Zhvania |
Andra mellanvikt (upp till 75 kg) |
Matvey Korobov Ryssland |
Raghib Beylyarov Azerbajdzjan |
Oleksandr Usyk Ukraina Fundo Moura |
Lätt tungvikt (upp till 81 kg) |
Artur Beterbiev Ryssland |
Ismail Sillah Ukraina |
Kenneth Egan Irland Constantin Begenaru |
Första tunga vikten (upp till 91 kg) |
Denis Poyatsyka Ukraina |
Roman Romanchuk Ryssland |
Elchin Alizade Azerbajdzjan Alexander Povernov |
Tungvikt (över 91 kg) |
Islam Timurziev Ryssland |
Robert Helenius Finland |
Kubrat Pulev Bulgarien Kurban Gunebakan |
1/8 finaler | Kvartsfinal | Semifinaler | Den slutliga | |||||||||||
16 juli 2006 | ||||||||||||||
David Hayrapetyan | 29 | |||||||||||||
19 juli 2006 | ||||||||||||||
Georgy Chigaev | 22 | |||||||||||||
David Hayrapetyan | 34 | |||||||||||||
16 juli 2006 | ||||||||||||||
Pal Bedak | 25 | |||||||||||||
Pal Bedak | recension(2) | |||||||||||||
21 juli 2006 | ||||||||||||||
Julius Poscho | ||||||||||||||
David Hayrapetyan | i.p.o.(3) | |||||||||||||
16 juli 2006 | ||||||||||||||
Hovhannes Danelyan | ||||||||||||||
Hovhannes Danelyan | 28 | |||||||||||||
19 juli 2006 | ||||||||||||||
Vyacheslav Gozhan | 23 | |||||||||||||
Hovhannes Danelyan | 33 | |||||||||||||
16 juli 2006 | ||||||||||||||
Jeyhun Abiyev | 19 | |||||||||||||
Jeyhun Abiyev | 21 | |||||||||||||
23 juli 2006 | ||||||||||||||
Mohamed Nasir | 17 | |||||||||||||
David Hayrapetyan | 36 | |||||||||||||
16 juli 2006 | ||||||||||||||
Alfonso Pinto | 24 | |||||||||||||
Alfonso Pinto | 48 | |||||||||||||
19 juli 2006 | ||||||||||||||
Lukasz Maschuk | 32 | |||||||||||||
Alfonso Pinto | i.p.o.(2) | |||||||||||||
16 juli 2006 | ||||||||||||||
Amin Lamiri | ||||||||||||||
Amin Lamiri | 48 | |||||||||||||
21 juli 2006 | ||||||||||||||
Zviadi Khaduri | 28 | |||||||||||||
Alfonso Pinto | 47 | |||||||||||||
16 juli 2006 | ||||||||||||||
Mumin Veli | 39 | Tredje plats | ||||||||||||
Mumin Veli | i.p.o(3) | |||||||||||||
19 juli 2006 | inte genomförs enligt reglerna | |||||||||||||
Ronnie Beblick | ||||||||||||||
Mumin Veli | i.p.o.(3) | |||||||||||||
16 juli 2006 | ||||||||||||||
Jose Kelvin de la Nieve | ||||||||||||||
Jose Kelvin de la Nieve | i.p.o(3) | |||||||||||||
Kadri Cordel | ||||||||||||||
Kvalmatcher:
1/8 finaler | Kvartsfinal | Semifinaler | Den slutliga | |||||||||||
17 juli 2006 | ||||||||||||||
Georgy Balakshin | 27 | |||||||||||||
20 juli 2006 | ||||||||||||||
Frantisek Faber | 3 | |||||||||||||
Georgy Balakshin | 34 | |||||||||||||
17 juli 2006 | ||||||||||||||
Igor Samoilenko | 16 | |||||||||||||
Igor Samoilenko | i.p.o.(3) | |||||||||||||
21 juli 2006 | ||||||||||||||
Juan Padilla | ||||||||||||||
Georgy Balakshin | 28 | |||||||||||||
17 juli 2006 | ||||||||||||||
Bato-Munko Vankeev | 9 | |||||||||||||
Stuart Langley | 39 | |||||||||||||
20 juli 2006 | ||||||||||||||
Atagun Yalchinkaya | 31 | |||||||||||||
Bato-Munko Vankeev | 24 | |||||||||||||
17 juli 2006 | ||||||||||||||
Stuart Langley | 9 | |||||||||||||
Bato-Munko Vankeev | 39 | |||||||||||||
23 juli 2006 | ||||||||||||||
Vitaly Volkov | 24 | |||||||||||||
Georgy Balakshin | 43 | |||||||||||||
17 juli 2006 | ||||||||||||||
Samir Mammadov | trettio | |||||||||||||
Vachagan Avagyan | i.p.o.(3) | |||||||||||||
20 juli 2006 | ||||||||||||||
Norbert Kalushcha | ||||||||||||||
Samir Mammadov | 43 | |||||||||||||
17 juli 2006 | ||||||||||||||
Vachagan Avagyan | tjugo | |||||||||||||
Samir Mammadov | i.p.o.(2) | |||||||||||||
21 juli 2006 | ||||||||||||||
Vincenzo Picardi | ||||||||||||||
Samir Mammadov | 51 | |||||||||||||
17 juli 2006 | ||||||||||||||
Jerome Thomas | 33 | Tredje plats | ||||||||||||
Jerome Thomas | i.p.o.(2) | |||||||||||||
20 juli 2006 | inte genomförs enligt reglerna | |||||||||||||
Peter Moishenzon | ||||||||||||||
Jerome Thomas | 35 | |||||||||||||
17 juli 2006 | ||||||||||||||
Salim Salimov | 23 | |||||||||||||
Salim Salimov | 43 | |||||||||||||
Giorgi Kilanava | 17 | |||||||||||||
Kvalmatcher:
1/8 finaler | Kvartsfinal | Semifinaler | Den slutliga | |||||||||||
18 juli 2006 | ||||||||||||||
Ali Aliyev | 38 | |||||||||||||
19 juli 2006 | ||||||||||||||
Vittorio Parrinelo | 17 | |||||||||||||
Ali Aliyev | i.p.o.(2) | |||||||||||||
18 juli 2006 | ||||||||||||||
Ibrahim Aydogan | ||||||||||||||
Ibrahim Aydogan | 49 | |||||||||||||
21 juli 2006 | ||||||||||||||
Krzysztof Rogowski | 37 | |||||||||||||
Ali Aliyev | i.p.o.(3) | |||||||||||||
18 juli 2006 | ||||||||||||||
Zsolt Bedak | 9 | |||||||||||||
Zsolt Bedak | 32 | |||||||||||||
19 juli 2006 | ||||||||||||||
Gabriel Tolmayan | 29 | |||||||||||||
Zsolt Bedak | 36 | |||||||||||||
18 juli 2006 | ||||||||||||||
Alexander Kirichenko | 19 | |||||||||||||
Alexander Kirichenko | icke infinnande | |||||||||||||
23 juli 2006 | ||||||||||||||
Francisco Castillejo | ||||||||||||||
Ali Aliyev | 36 | |||||||||||||
18 juli 2006 | ||||||||||||||
Detelin Dalakliev | 24 | |||||||||||||
Detelin Dalakliev | 46 | |||||||||||||
19 juli 2006 | ||||||||||||||
Ali Hallab | 43 | |||||||||||||
Detelin Dalakliev | 34 | |||||||||||||
18 juli 2006 | ||||||||||||||
Joseph Murray | arton | |||||||||||||
Joseph Murray | 29 | |||||||||||||
21 juli 2006 | ||||||||||||||
Rahim Najafov | 17 | |||||||||||||
Detelin Dalakliev | recension (2) | |||||||||||||
18 juli 2006 | ||||||||||||||
Mirsad Ahmeti | Tredje plats | |||||||||||||
Mirsad Ahmeti | i.p.o(3) | |||||||||||||
19 juli 2006 | Utförs inte enligt reglerna | |||||||||||||
Julian Stan | ||||||||||||||
Mirsad Ahmeti | 32 | |||||||||||||
18 juli 2006 | ||||||||||||||
Nikolos Izoria | 28 | |||||||||||||
Nikolos Izoria | 35 | |||||||||||||
Andrea Bogdanovich | tjugo | |||||||||||||
Kvalmatcher:
1/8 finaler | Kvartsfinal | Semifinaler | Den slutliga | |||||||||||
17 juli 2006 | ||||||||||||||
Shahin Imranov | 40 | |||||||||||||
20 juli 2006 | ||||||||||||||
Hedafi Gelhir | 29 | |||||||||||||
Shahin Imranov | 38 | |||||||||||||
17 juli 2006 | ||||||||||||||
Dmitrij Bulenkov | 21 | |||||||||||||
Dmitrij Bulenkov | 46 | |||||||||||||
21 juli 2006 | ||||||||||||||
georgiska Popescu | 25 | |||||||||||||
Shahin Imranov | 37 | |||||||||||||
17 juli 2006 | ||||||||||||||
Alexey Shaidulin | 26 | |||||||||||||
Alexey Shaidulin | i.p.o.(3) | |||||||||||||
20 juli 2006 | ||||||||||||||
Erik Donovan | ||||||||||||||
Alexey Shaidulin | recension(4) | |||||||||||||
17 juli 2006 | ||||||||||||||
Dejan Zlaticanin | ||||||||||||||
Dejan Zlaticanin | i.p.o(2) | |||||||||||||
23 juli 2006 | ||||||||||||||
Jason Hastie | ||||||||||||||
Albert Selimov | 28 | |||||||||||||
17 juli 2006 | ||||||||||||||
Shahin Imranov | tio | |||||||||||||
Albert Selimov | i.p.o.(2) | |||||||||||||
20 juli 2006 | ||||||||||||||
Sandor Rasch | ||||||||||||||
Albert Selimov | i.p.o.(2) | |||||||||||||
17 juli 2006 | ||||||||||||||
Edgar Manukyan | ||||||||||||||
Edgar Manukyan | 31 | |||||||||||||
21 juli 2006 | ||||||||||||||
Koba Pkhakadze | 17 | |||||||||||||
Albert Selimov | i.p.o.(2) | |||||||||||||
17 juli 2006 | ||||||||||||||
Stephen Smith | Tredje plats | |||||||||||||
Stephen Smith | i.p.o.(3) | |||||||||||||
20 juli 2006 | Utförs inte enligt reglerna | |||||||||||||
Andrzej Lichik | ||||||||||||||
Stephen Smith | 28 | |||||||||||||
17 juli 2006 | ||||||||||||||
Mikhail Bernadsky | 16 | |||||||||||||
Mikhail Bernadsky | i.p.o.(3) | |||||||||||||
Bashir Hassan | ||||||||||||||
Kvalmatcher:
1/8 finaler | Kvartsfinal | Semifinaler | Den slutliga | |||||||||||
17 juli 2006 | ||||||||||||||
Hrachik Javakhyan | 34 | |||||||||||||
19 juli 2006 | ||||||||||||||
Ividiu Bobirnat | 17 | |||||||||||||
Hrachik Javakhyan | tjugo | |||||||||||||
17 juli 2006 | ||||||||||||||
Krzysztof Schot | tio | |||||||||||||
Krzysztof Schot | i.p.o.(3) | |||||||||||||
21 juli 2006 | ||||||||||||||
Marius Narkevicius | ||||||||||||||
Hrachik Javakhyan | 25 | |||||||||||||
17 juli 2006 | ||||||||||||||
Vazgen Safariants | 16 | |||||||||||||
Vazgen Safariants | femtio | |||||||||||||
19 juli 2006 | ||||||||||||||
Miklos Varga | trettio | |||||||||||||
Vazgen Safariants | 45 | |||||||||||||
17 juli 2006 | ||||||||||||||
Konstantin Kupatadze | 24 | |||||||||||||
Konstantin Kupatadze | i.p.o.(3) | |||||||||||||
23 juli 2006 | ||||||||||||||
Martin Galach | ||||||||||||||
Alexey Tishchenko | 39 | |||||||||||||
17 juli 2006 | ||||||||||||||
Hrachik Javakhyan | femton | |||||||||||||
Alexey Tishchenko | i.p.o.(2) | |||||||||||||
19 juli 2006 | ||||||||||||||
Odyseas Saridis | ||||||||||||||
Alexey Tishchenko | misslyckande(2) | |||||||||||||
17 juli 2006 | ||||||||||||||
Samet Huseynov | ||||||||||||||
Samet Huseynov | 47 | |||||||||||||
21 juli 2006 | ||||||||||||||
Adrian Alexandru | trettio | |||||||||||||
Alexey Tishchenko | 42 | |||||||||||||
17 juli 2006 | ||||||||||||||
Alexander Klyuchko | 29 | Tredje plats | ||||||||||||
Alexander Klyuchko | 36 | |||||||||||||
19 juli 2006 | inte genomförs enligt reglerna | |||||||||||||
Arthur Schmidt | 23 | |||||||||||||
Alexander Klyuchko | 42 | |||||||||||||
17 juli 2006 | ||||||||||||||
Frankie Gavin | 26 | |||||||||||||
Frankie Gavin | DSC(3) | |||||||||||||
Aydin Selcuk | ||||||||||||||
1/8 finaler | Kvartsfinal | Semifinaler | Den slutliga | |||||||||||
18 juli 2006 | ||||||||||||||
Boris Georgiev | 25 | |||||||||||||
20 juli 2006 | ||||||||||||||
Emil Maharramov | 22 | |||||||||||||
Boris Georgiev | trettio | |||||||||||||
18 juli 2006 | ||||||||||||||
Boris Katalinich | 9 | |||||||||||||
Boris Katalinich | i.p.o.(3) | |||||||||||||
21 juli 2006 | ||||||||||||||
Emir Telelovich | ||||||||||||||
Boris Georgiev | 31 | |||||||||||||
18 juli 2006 | ||||||||||||||
Ionut George | arton | |||||||||||||
Ionut George | i.p.o.(2) | |||||||||||||
20 juli 2006 | ||||||||||||||
Jan Romanovsky | ||||||||||||||
Ionut George | trettio | |||||||||||||
18 juli 2006 | ||||||||||||||
Nikolai Semenyaga | 26 | |||||||||||||
Nikolai Semenyaga | 31 | |||||||||||||
23 juli 2006 | ||||||||||||||
Sergey Kudryavtsev | 22 | |||||||||||||
Boris Georgiev | 25 | |||||||||||||
18 juli 2006 | ||||||||||||||
Oleg Komissarov | 17 | |||||||||||||
Gyula Kate | i.p.o.(2) | |||||||||||||
20 juli 2006 | ||||||||||||||
Yakko Mulla | ||||||||||||||
Gyula Kate | 46 | |||||||||||||
18 juli 2006 | ||||||||||||||
Gevorg Tamazyan | 24 | |||||||||||||
Gevorg Tamazyan | i.p.o.(2) | |||||||||||||
21 juli 2006 | ||||||||||||||
Alesh Surbek | ||||||||||||||
Oleg Komissarov | skada(4) | |||||||||||||
18 juli 2006 | ||||||||||||||
Gyula Kate | Tredje plats | |||||||||||||
Oleg Komissarov | icke infinnande | |||||||||||||
20 juli 2006 | inte genomförs enligt reglerna | |||||||||||||
Jonas Christodoulou | ||||||||||||||
Oleg Komissarov | i.p.o.(3) | |||||||||||||
18 juli 2006 | ||||||||||||||
Sergey Evstafiev | ||||||||||||||
Sergey Evstafiev | i.p.o.(3) | |||||||||||||
Aner Agbaria | ||||||||||||||
Kvalmatcher:
1/8 finaler | Kvartsfinal | Semifinaler | Den slutliga | |||||||||||
16 juli 2006 | ||||||||||||||
Andrey Balanov | skada (2) | |||||||||||||
19 juli 2006 | ||||||||||||||
Bulent Ulusoy | ||||||||||||||
Andrey Balanov | i.p.o.(2) | |||||||||||||
16 juli 2006 | ||||||||||||||
Stepan Horvath | ||||||||||||||
Stepan Horvath | 24 | |||||||||||||
21 juli 2006 | ||||||||||||||
Dmitry Shostak | 16 | |||||||||||||
Andrey Balanov | 31 | |||||||||||||
16 juli 2006 | ||||||||||||||
Alexander Stretskij | elva | |||||||||||||
Alexander Stretskij | recension(3) | |||||||||||||
19 juli 2006 | ||||||||||||||
Borna Catalinich | ||||||||||||||
Alexander Stretskij | i.p.o.(3) | |||||||||||||
16 juli 2006 | ||||||||||||||
Samvel Matevosyan | ||||||||||||||
Samvel Matevosyan | 42 | |||||||||||||
23 juli 2006 | ||||||||||||||
Istvan Zhili | 24 | |||||||||||||
Andrey Balanov | 32 | |||||||||||||
16 juli 2006 | ||||||||||||||
Spas Genov | 12 | |||||||||||||
Kakhaber Zhvania | 21 | |||||||||||||
19 juli 2006 | ||||||||||||||
Vitaly Grushak | 12 | |||||||||||||
Kakhaber Zhvania | j.p.(1) | |||||||||||||
16 juli 2006 | ||||||||||||||
Roy Sheehan | ||||||||||||||
Roy Sheehan | 38 | |||||||||||||
21 juli 2006 | ||||||||||||||
Artur Akavov | 17 | |||||||||||||
Spas Genov | 26 | |||||||||||||
16 juli 2006 | ||||||||||||||
Kakhaber Zhvania | 19 | Tredje plats | ||||||||||||
Spas Genov | i.p.o.(3) | |||||||||||||
19 juli 2006 | inte genomförs enligt reglerna | |||||||||||||
Michal Starbala | ||||||||||||||
Spas Genov | 40 | |||||||||||||
16 juli 2006 | ||||||||||||||
Zoran Mitrovic | 21 | |||||||||||||
Zoran Mitrovic | 28 | |||||||||||||
Magomed Nurudinov | 25 | |||||||||||||
Kvalmatcher:
1/8 finaler | Kvartsfinal | Semifinaler | Den slutliga | |||||||||||
18 juli 2006 | ||||||||||||||
Ragib Beylyarov | skada (2) | |||||||||||||
20 juli 2006 | ||||||||||||||
Alexey Ribchev | ||||||||||||||
Ragib Beylyarov | misslyckande(2) | |||||||||||||
18 juli 2006 | ||||||||||||||
Guzman Castillo | ||||||||||||||
Guzman Castillo | i.p.o.(3) | |||||||||||||
21 juli 2006 | ||||||||||||||
Bosko Draskovic | ||||||||||||||
Ragib Beylyarov | 23 | |||||||||||||
18 juli 2006 | ||||||||||||||
Fundo Mura | arton | |||||||||||||
Fundo Mura | trettio | |||||||||||||
20 juli 2006 | ||||||||||||||
Alexander Rubyuk | 16 | |||||||||||||
Fundo Mura | i.p.o.(3) | |||||||||||||
18 juli 2006 | ||||||||||||||
Darren O'Neill | ||||||||||||||
Darren O'Neill | 36 | |||||||||||||
23 juli 2006 | ||||||||||||||
Dimitri Serdyurk | fjorton | |||||||||||||
Matvey Korobov | 37 | |||||||||||||
18 juli 2006 | ||||||||||||||
Ragib Beylyarov | 16 | |||||||||||||
Matvey Korobov | recension(1) | |||||||||||||
20 juli 2006 | ||||||||||||||
Sebastian Radkevich | ||||||||||||||
Matvey Korobov | 38 | |||||||||||||
18 juli 2006 | ||||||||||||||
Savas Kaya | fjorton | |||||||||||||
Savas Kaya | i.p.o.(2) | |||||||||||||
21 juli 2006 | ||||||||||||||
Anastasios Berdesis | ||||||||||||||
Matvey Korobov | i.p.o(3) | |||||||||||||
18 juli 2006 | ||||||||||||||
Oleksandr Usyk | Tredje plats | |||||||||||||
Oleksandr Usyk | i.p.o.(3) | |||||||||||||
20 juli 2006 | inte genomförs enligt reglerna | |||||||||||||
Badow Yak | ||||||||||||||
Oleksandr Usyk | 38 | |||||||||||||
18 juli 2006 | ||||||||||||||
Revaz Karelishvili | femton | |||||||||||||
Revaz Karelishvili | skada (2) | |||||||||||||
Andranik Hakobyan | ||||||||||||||
Kvalmatcher:
1/8 finaler | Kvartsfinal | Semifinaler | Den slutliga | |||||||||||
17 juli 2006 | ||||||||||||||
Constantin Bejenaru | i.p.o.(3) | |||||||||||||
19 juli 2006 | ||||||||||||||
Daugirdas Shemetas | ||||||||||||||
Constantin Bejenaru | 43 | |||||||||||||
17 juli 2006 | ||||||||||||||
Javid Tagiev | 22 | |||||||||||||
Javid Tagiev | i.p.o.(2) | |||||||||||||
21 juli 2006 | ||||||||||||||
Andrey Barabanov | ||||||||||||||
Ismail Sillah | i.p.o.(3) | |||||||||||||
17 juli 2006 | ||||||||||||||
Constantin Bejenaru | ||||||||||||||
Ismail Sillah | i.p.o.(2) | |||||||||||||
19 juli 2006 | ||||||||||||||
Andrey Miruk | ||||||||||||||
Ismail Sillah | skada (1) | |||||||||||||
17 juli 2006 | ||||||||||||||
Imre Schello | ||||||||||||||
Imre Schello | i.p.o.(3) | |||||||||||||
23 juli 2006 | ||||||||||||||
Babakar Kamara | ||||||||||||||
Arthur Beterbiev | 34 | |||||||||||||
17 juli 2006 | ||||||||||||||
Ismail Sillah | 23 | |||||||||||||
Arthur Beterbiev | 38 | |||||||||||||
19 juli 2006 | ||||||||||||||
Tervel Pylev | 22 | |||||||||||||
Arthur Beterbiev | i.p.g.(2) | |||||||||||||
17 juli 2006 | ||||||||||||||
Artak Malumyan | ||||||||||||||
Artak Malumyan | i.p.o.(2) | |||||||||||||
21 juli 2006 | ||||||||||||||
Robert Kramberger | ||||||||||||||
Arthur Beterbiev | i.p.o.(2) | |||||||||||||
17 juli 2006 | ||||||||||||||
Kenneth Egan | Tredje plats | |||||||||||||
Kenneth Egan | i.p.o.(2) | |||||||||||||
19 juli 2006 | inte genomförs enligt reglerna | |||||||||||||
Robert Aage | ||||||||||||||
Kenneth Egan | i.p.o.(3) | |||||||||||||
17 juli 2006 | ||||||||||||||
Mamadou Diamban | ||||||||||||||
Mamadou Diamban | 27 | |||||||||||||
Mario Shivolaya | 23 | |||||||||||||
Kvalmatcher:
1/8 finaler | Kvartsfinal | Semifinaler | Den slutliga | |||||||||||
17 juli 2006 | ||||||||||||||
Elchin Alizade | i.p.o.(3) | |||||||||||||
20 juli 2006 | ||||||||||||||
Lukas Victor | ||||||||||||||
Elchin Alizade | KO1 | |||||||||||||
17 juli 2006 | ||||||||||||||
Viktor Zuev | ||||||||||||||
Viktor Zuev | 37 | |||||||||||||
21 juli 2006 | ||||||||||||||
John Bunba | 26 | |||||||||||||
Denis Poyatsyka | misslyckande(4) | |||||||||||||
17 juli 2006 | ||||||||||||||
Elchin Alizade | ||||||||||||||
Jozsef Darmos | 25 | |||||||||||||
20 juli 2006 | ||||||||||||||
Mikhail Muntyan | åtta | |||||||||||||
Denis Poyatsyka | KO1 | |||||||||||||
17 juli 2006 | ||||||||||||||
Jozsef Darmos | ||||||||||||||
Denis Poyatsyka | 45 | |||||||||||||
23 juli 2006 | ||||||||||||||
Vitalius Subachius | 19 | |||||||||||||
Denis Poyatsyka | i.p.g.(3) | |||||||||||||
17 juli 2006 | ||||||||||||||
Roman Romanchuk | ||||||||||||||
Alexander Povernov | i.p.o.(2) | |||||||||||||
20 juli 2006 | ||||||||||||||
Yildirim Tarhan | ||||||||||||||
Alexander Povernov | trettio | |||||||||||||
17 juli 2006 | ||||||||||||||
Clement Russo | 21 | |||||||||||||
Clement Russo | i.p.o(3) | |||||||||||||
21 juli 2006 | ||||||||||||||
Spiridon Kladukhas | ||||||||||||||
Roman Romanchuk | i.p.o.(3) | |||||||||||||
17 juli 2006 | ||||||||||||||
Alexander Povernov | Tredje plats | |||||||||||||
Roman Romanchuk | i.p.o(2) | |||||||||||||
20 juli 2006 | inte genomförs enligt reglerna | |||||||||||||
Lukasz Janick | ||||||||||||||
Roman Romanchuk | i.p.o.(2) | |||||||||||||
17 juli 2006 | ||||||||||||||
Jarno Rosberg | ||||||||||||||
Jarno Rosberg | 31 | |||||||||||||
Vedran Dipalno | 25 | |||||||||||||
Kvalmatcher:
1/8 finaler | Kvartsfinal | Semifinaler | Den slutliga | |||||||||||
16 juli 2006 | ||||||||||||||
Kurban Gunebakan | DSC(3) | |||||||||||||
19 juli 2006 | ||||||||||||||
Iuza Klordava | ||||||||||||||
Kurban Gunebakan | 36 | |||||||||||||
16 juli 2006 | ||||||||||||||
Emil Kerimov | 17 | |||||||||||||
Emil Kerimov | 29 | |||||||||||||
21 juli 2006 | ||||||||||||||
Joy Janasya | 26 | |||||||||||||
Robert Helenius | i.p.o.(2) | |||||||||||||
16 juli 2006 | ||||||||||||||
Kurban Gunebakan | ||||||||||||||
Robert Helenius | skada (1) | |||||||||||||
19 juli 2006 | ||||||||||||||
Dogdan Dinu | ||||||||||||||
Robert Helenius | j.p.(2) | |||||||||||||
16 juli 2006 | ||||||||||||||
Mohamed Samoudi | ||||||||||||||
Mohamed Samoudi | icke infinnande | |||||||||||||
23 juli 2006 | ||||||||||||||
Vladislav Stankevich | ||||||||||||||
Islam Timurziev | 32 | |||||||||||||
16 juli 2006 | ||||||||||||||
Robert Helenius | fjorton | |||||||||||||
Kubrat Pulev | 28 | |||||||||||||
19 juli 2006 | ||||||||||||||
Vyacheslav Glazkov | elva | |||||||||||||
Kubrat Pulev | i.p.o.(2) | |||||||||||||
16 juli 2006 | ||||||||||||||
Chaba Kurtush | ||||||||||||||
Chaba Kurtush | i.p.o.(3) | |||||||||||||
21 juli 2006 | ||||||||||||||
Vitas Paulus | ||||||||||||||
Islam Timurziev | i.p.o.(3) | |||||||||||||
16 juli 2006 | ||||||||||||||
Kubrat Pulev | Tredje plats | |||||||||||||
Islam Timurziev | vägran | |||||||||||||
19 juli 2006 | inte genomförs enligt reglerna | |||||||||||||
Marko Tomasovich | ||||||||||||||
Islam Timurziev | 36 | |||||||||||||
16 juli 2006 | ||||||||||||||
Roberto Cammarelle | 21 | |||||||||||||
Roberto Cammarelle | DSC(3) | |||||||||||||
modo sallah | ||||||||||||||
Kvalmatcher:
Land | Guld | Silver | Brons | Total |
---|---|---|---|---|
Ryssland | 9 | 2 | 0 | elva |
Bulgarien | ett | 2 | 2 | 5 |
Ukraina | ett | ett | 3 | 5 |
Azerbajdzjan | 0 | 3 | ett | fyra |
Armenien | 0 | ett | ett | 2 |
Finland | 0 | ett | 0 | ett |
Italien | 0 | ett | 0 | ett |
Belarus | 0 | 0 | 2 | 2 |
Ungern | 0 | 0 | 2 | 2 |
Rumänien | 0 | 0 | 2 | 2 |
England | 0 | 0 | ett | ett |
Tyskland | 0 | 0 | ett | ett |
Georgien | 0 | 0 | ett | ett |
Irland | 0 | 0 | ett | ett |
Makedonien | 0 | 0 | ett | ett |
Kalkon | 0 | 0 | ett | ett |
Frankrike | 0 | 0 | ett | ett |
Kroatien | 0 | 0 | ett | ett |
Skottland | 0 | 0 | ett | ett |
Den här tabellen återspeglar resultaten av personliga matcher mellan medlemmarna i lagen. Varje cell innehåller en post som: V−P=±, där:
Denna matris tar endast hänsyn till resultaten av matcherna för ländernas vinnare av mästerskapen.
Länder | ± [1] | Totalt [2] | ||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Ryssland | 1−0=+1 | 4−0=+4 | 3−0=+3 | 2−0=+2 | 5−1=+4 | 4−0=+4 | 1−0=+1 | 0−0=0 | 1−0=+1 | 3−0=+3 | 0−0=0 | 0−0=0 | 3−0=+3 | 5−1=+4 | 2−0=+2 | 0−0=0 | 1−0=+1 | 1−0=+1 | +34 | 45-2=+43 | ||
England | 0−1=−1 | 1−0=+1 | 1−2=−1 | 0−1=−1 | 0−0=0 | 0−0=0 | 0−0=0 | 0−0=0 | 0−0=0 | 0−1=−1 | 0−0=0 | 2−0=2 | 0−1=−1 | 0−0=0 | 0−0=0 | 0−0=0 | 0−0=0 | −3 | 6-9=-3 | |||
Armenien | 1−1=0 | 1−0=+1 | 0−0=0 | 2−2=0 | 0−0=0 | 1−1=0 | 0−0=0 | 0−0=0 | 0−0=0 | 0−0=0 | 0−0=0 | 0−1=−1 | 0−0=0 | 0−0=0 | 0−0=0 | 0−0=0 | −3 | 11-9=+2 | ||||
Azerbajdzjan | 2−0=+2 | 4−2=+2 | 0−0=0 | 0−0=0 | 0−0=0 | 0−0=0 | 1−0=+1 | 0−0=0 | 0−1=−1 | 0−1=−1 | 1−1=0 | 0−0=0 | 2−0=+2 | 0−0=0 | 1−0=+1 | +2 | 17-11=+6 | |||||
Belarus | 0−1=−1 | 1−0=+1 | 0−0=0 | 1−0=+1 | 0−0=0 | 0−0=0 | 0−0=0 | 1−0=+1 | 0−0=0 | 1−2=−1 | 0−0=0 | 1−0=+1 | 0−0=0 | 0−0=0 | −2 | 11-10=+1 | ||||||
Bulgarien | 1−0=+1 | 1−0=+1 | 2−0=+2 | 1−0=+1 | 1−0=+1 | 1−0=+1 | 2−0=+2 | 0−0=0 | 1−0=+1 | 0−0=0 | 1−1=0 | 2−0=+2 | 0−0=0 | +8 | 21-10=+11 | |||||||
Ungern | 0−0=0 | 0−0=0 | 0−0=0 | 0−0=0 | 0−1=−1 | 1−0=+1 | 0−0=0 | 1−3=−2 | 1−0=+1 | 0−0=0 | 0−0=0 | 0−0=0 | −7 | 11-11=0 | ||||||||
Tyskland | 0−0=0 | 0−1=−1 | 1−0=+1 | 0−0=0 | 0−0=0 | 1−0=+1 | 0−1=−1 | 0−0=0 | 0−0=0 | 0−0=0 | 0−0=0 | −2 | 3-6=-3 | |||||||||
Georgien | 1−0=+1 | 0−0=0 | 0−0=0 | 1−0=+1 | 0−1=−1 | 0−2=−2 | 1−0=+1 | 0−1=−1 | 0−1=−1 | 0−0=0 | −5 | 7-10=-3 | ||||||||||
Irland | 1−0=+1 | 0−0=0 | 0−0=0 | 1−0=+1 | 0−1=−1 | 0−0=0 | 1−0=+1 | 0−0=0 | 0−1=−1 | −1 | ||||||||||||
Italien | 1−0=+1 | 0−0=0 | 0−0=0 | 0−1=−1 | 1−0=+1 | 0−0=0 | 0−0=0 | 0−0=0 | −6 | |||||||||||||
Makedonien | 0−0=0 | 0−0=0 | 0−2=−2 | 0−0=0 | 0−0=0 | 0−0=0 | 1−0=+1 | −1 | ||||||||||||||
Rumänien | 1−0=+1 | 1−2=−1 | 0−0=0 | 0−0=0 | 1−0=+1 | 0−0=0 | −3 | |||||||||||||||
Kalkon | 0−0=0 | 1−1=0 | 1−0=+1 | 0−0=0 | 0−0=0 | −5 | ||||||||||||||||
Ukraina | 0−0=0 | 0−0=0 | 1−0=+1 | 0−0=0 | +9 | |||||||||||||||||
Finland | 1−0=+1 | 1−0=+1 | 0−0=0 | −3 | ||||||||||||||||||
Frankrike | 1−0=0 | 0−0=0 | −5 | |||||||||||||||||||
Kroatien | 0−0=0 | −5 | ||||||||||||||||||||
Skottland | −1 | |||||||||||||||||||||
Länder | ± |