EM i volleyboll bland damungdomslag 1998 | |
---|---|
1998 Damernas U19 Volleyboll EM 1998 Europees Kampioenschap Volleybal Dames Onder 19 Championnat d'Europe féminin de volley-ball des moins de 20 ans 1998 | |
Tidsutgifter | 22 – 30 augusti |
Antal deltagare | 12 |
Stadioner | (2 - Vilvoorde , Ottigny-Louvain-la-Neuve ) |
Officiell sida | cev.eu |
Slutligt arrangemang | |
Mästare | Italien |
Silvermedaljör | Ryssland |
Tredje plats | tjeckiska |
Turneringsstatistik | |
Spelade matcher | 42 |
Turneringsspelare | Nadia Centoni |
19962000 |
Det 16 :e EM i volleyboll för kvinnor (finalturnering) hölls 22-30 augusti 1998 i två städer i Belgien ( Vilvoorde och Ottigny-Louvain-la-Neuve ) med deltagande av 12 landslag bestående av spelare under 19 år . Det italienska ungdomslaget vann mästerskapstiteln för andra gången i rad .
Kvalificering (uttagningsturnering) av mästerskapet hölls från 27 till 31 maj 1998 med deltagande av 24 lag. 8 resor till den sista turneringen i EM spelades. Belgien (värdlandets lag), Italien, Ryssland, Polen (enligt resultaten från föregående EM ) släpptes från kvalificeringen.
Kvalturneringen omfattade ett gruppspel, där de två bästa lagen från grupperna gick vidare till slutskedet av EM.
Plats | Grupp A ( Adapazari ) |
Grupp B ( Daugavpils ) |
Grupp C ( Pula ) |
Grupp D ( Bacau ) |
---|---|---|---|---|
ett | Kalkon | tjeckiska | Kroatien | Jugoslavien |
2 | Frankrike | Bulgarien | Tyskland | Nederländerna |
3 | Schweiz | Ukraina | Finland | Rumänien |
fyra | Spanien | Lettland | Portugal | Belarus |
5 | Albanien | Slovakien | Österrike | Grekland |
6 | Bosnien och Hercegovina | Slovenien | Sverige | Israel |
Tävlingen bestod av en förberedande etapp och ett slutspel. I det preliminära skedet delades 12 deltagande lag in i 2 grupper, där de spelade i en omgång. De två bästa lagen från varje grupp gick vidare till slutspelssemifinalerna och fastställde sedan vinnarna av mästerskapet. Enligt samma system spelades de sista 5:e-8:e och 9:e-12:e platserna av lag som tog 3:e-4:e respektive 5:e-6:e platserna i grupper.
Kvalificerad i slutspelet till 1-4 platser | |
Kvalificerad i slutspelet till 5:e-8:e platser |
M | Team | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | Och | PÅ | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Ryssland | 3:0 | 3:0 | 2:3 | 3:0 | 3:0 | 5 | fyra | ett | 14:3 | 9 | |
2 | tjeckiska | 0:3 | 1:3 | 3:1 | 3:0 | 3:0 | 5 | 3 | 2 | 10:7 | åtta | |
3 | Polen | 0:3 | 3:1 | 3:1 | 2:3 | 3:0 | 5 | 3 | 2 | 11:8 | åtta | |
fyra | Jugoslavien | 3:2 | 1:3 | 1:3 | 3:1 | 2:3 | 5 | 2 | 3 | 10:12 | 7 | |
5 | Tyskland | 0:3 | 0:3 | 3:2 | 1:3 | 3:1 | 5 | 2 | 3 | 7:12 | 7 | |
6 | Kalkon | 0:3 | 0:3 | 0:3 | 3:2 | 1:3 | 5 | ett | fyra | 4:14 | 6 |
22 augusti
Ryssland - Tyskland 3:0 (15:6, 15:9, 15:12); Polen - Turkiet 3:0 (15:2, 15:5, 15:5); Tjeckien - Jugoslavien 3:1 (16:14, 15:9, 12:15, 15:6).23 augusti
Tyskland - Polen 3:2 (12:15, 15:10, 15:9, 6:15, 18:16); Tjeckien - Turkiet 3:0 (17:15, 15:9, 15:0); Jugoslavien - Ryssland 3:2 (8:15, 4:15, 15:12, 15:10, 15:13).24 augusti
Tjeckien - Tyskland 3:0 (15:12, 15:8, 15:13); Ryssland - Polen 3:0 (15:7, 15:11, 15:6); Turkiet - Jugoslavien 3:2 (4:15, 15:9, 12:15, 15:12, 15:8).augusti, 26:e
Polen - Tjeckien 3:1 (5:15, 15:13, 15:8, 15:12); Jugoslavien - Tyskland 3:1 (15:11, 13:15, 15:6, 15:13); Ryssland - Turkiet 3:0 (15:5, 16:14, 15:6).27 augusti
Polen - Jugoslavien 3:1 (15:11, 15:11, 11:15, 15:10); Tyskland - Turkiet 3:1 (15:8, 15:5, 11:15, 15:3); Ryssland - Tjeckien 3:0 (15:8, 15:11, 15:1).M | Team | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | Och | PÅ | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Italien | 3:0 | 3:0 | 3:0 | 3:0 | 3:0 | 5 | 5 | 0 | 15:0 | tio | |
2 | Belgien | 0:3 | 3:1 | 3:0 | 3:0 | 3:2 | 5 | fyra | ett | 12:6 | 9 | |
3 | Nederländerna | 0:3 | 1:3 | 3:1 | 3:1 | 3:0 | 5 | 3 | 2 | 10:8 | åtta | |
fyra | Kroatien | 0:3 | 0:3 | 1:3 | 3:1 | 3:0 | 5 | 2 | 3 | 7:10 | 7 | |
5 | Bulgarien | 0:3 | 0:3 | 1:3 | 1:3 | 3:1 | 5 | ett | fyra | 5:13 | 6 | |
6 | Frankrike | 0:3 | 2:3 | 0:3 | 0:3 | 1:3 | 5 | 0 | 5 | 3:15 | 5 |
22 augusti
Italien - Kroatien 3:0 (15:4, 17:15, 15:4); Nederländerna - Bulgarien 3:1 (6:15, 15:11, 15:5, 15:170); Belgien - Frankrike 3:2 (12:15, 15:13, 15:4, 5:15, 15:7).23 augusti
Italien - Bulgarien 3:0 (15:11, 15:9, 15:3); Kroatien - Frankrike 3:0 (15:11, 15:7, 16:14); Belgien - Nederländerna 3:1 (15:6, 5:15, 15:11, 15:7).24 augusti
Kroatien - Bulgarien 3:1 (16:14, 11:15, 15:9, 16:14); Nederländerna - Frankrike 3:0 (15:6, 15:6, 15:9); Italien - Belgien 3:0 (15:4, 15:7, 15:8).augusti, 26:e
Nederländerna - Kroatien 3:1 (4:15, 15:10, 15:8, 15:8); Italien - Frankrike 3:0 (15:4, 15:0, 15:5); Belgien - Bulgarien 3:0 (15:11, 15:5, 15:1).27 augusti
Italien - Nederländerna 3:0 (15:9, 15:8, 15:6); Bulgarien - Frankrike 3:1 (16:17, 15:7, 15:7, 15:8); Belgien - Kroatien 3:0 (17:16, 15:9, 16:14).Vilvoorde (1:a-4:e, 9:e-12:e platser), Ottignies-Louvain-la-Neuve (5:e-8:e platser)
29 augusti
Frankrike - Tyskland 3:2 (17:15, 10:15, 13:15, 15:6, 15:10). Turkiet - Bulgarien 3:2 (15:12, 15:10, 13:15, 11:15, 15:6).29 augusti
Polen - Kroatien 3:2 (13:15, 6:15, 15:13, 15:11, 15:11). Jugoslavien - Nederländerna 3:1 (15:10, 15:0, 13:15, 15:5).29 augusti
Italien - Tjeckien 3:1 (9:15, 15:7, 15:4, 15:6). Ryssland - Belgien 3:0 (15:12, 15:9, 15:1).30 augusti
Tyskland - Bulgarien 3:2 (13:15, 15:7, 9:15, 15:7, 15:13).30 augusti
Turkiet - Frankrike 3:2 (15:11, 15:8, 5:15, 8:15, 15:10).30 augusti
Kroatien - Nederländerna 3:1 (12:15, 15:6, 15:6, 15:13).30 augusti
Polen - Jugoslavien 3:2 (11:15, 15:4, 8:15, 15:6, 15:12).30 augusti
Tjeckien - Belgien 3:1 (15:7, 13:15, 16:14, 15:5).30 augusti
Italien - Ryssland 3:1 (6:15, 15:6, 15:11, 15:5).
|
Italien : Rachele Sangiuliano , Stefania Donelli, Valentina Serena, Nadia Centoni, Antonella Del Core , Elisa Cella, Natalia Serena, Valeria Rosso, Barbara Campanari, Jenny Barazza, Sara Anzanello , Paola Cardullo .
Ryssland : Anna Artamonova, Anna Velikanova, Ekaterina Gamova , Tatyana Gorshkova , Anzhela Guryeva , Olga Konovalova, Olesya Makarova, Anna Popova, Valeria Pushnenkova, Olga Chukanova , Ekaterina Shitselova, Anastasia Yartseva Huvudtränare - Valery Yuriev.
Tjeckien : Yana Shimankova, Katerzyna Hroustovska, Helena Gorka, Yana Yamborova, Yana Shenkova, Zuzana Chernyanska, Lyudmila Khvatalova, Petra Novotna, Yana Breikhova, Magda Kralikova, Vendula Garagova, Barbora Nevosadova.
EM i volleyboll för ungdomar | |
---|---|
Män | |
Kvinnor |