Det 18:e europeiska mästerskapet i fensimning hölls i Aten ( Grekland ) från 14 till 18 juli 1999 .
Disciplin | Guld | Silver | Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
50 m dykning | Mikhail Anisimov Ryssland |
15.57 | David Landi Italien |
15,76 | Sami Sorri Finland |
15,79 |
50 m i fenor | Sergey Akhapov Ryssland |
17.24 | David Landi Italien |
17.30 | Kamil Marsalek Tjeckien |
17.46 |
100 m i fenor | Sergey Akhapov Ryssland |
37,62 | Mikhail Anisimov Ryssland |
38,76 | Luca Tonelli Italien |
38,77 |
200 m i fenor | Sergey Akhapov Ryssland |
1:25,78 | Dimitrios Bazos Grekland |
1:27,69 | Ilya Somov Ryssland |
1:27,83 |
400 m i fenor | Dimitrios Bazos Grekland |
3:10,18 | Dimitrios Thomas Grekland |
3:13.11 | Norbert Savagna Ungern |
3:15,49 |
800 m i fenor | Dimitrios Bazos Grekland |
6:40,29 | Dimitrios Thomas Grekland |
6:44,25 | Norbert Savagna Ungern |
6:48,04 |
1500 m i fenor | Dimitrios Bazos Grekland |
12:45.54 | Dimitrios Thomas Grekland |
12:58,83 | Mikhail Chernov Ryssland |
13:03.38 |
100 m scuba | Maxim Maximov Ryssland |
34,27 | Mikhail Anisimov Ryssland |
35,50 | Kamil Marsalek Tjeckien |
36,24 |
400 m scuba | Maxim Maximov Ryssland |
2:55,45 | Sergey Dokuchaev Ryssland |
2:59,43 | Ronald Katona Ungern |
03:02.46 |
800 m scuba | Sergey Dokuchaev Ryssland |
6:23.13 | Ronald Katona Ungern |
6:27,90 | Andreas Azimakopoulos Grekland |
6:29,52 |
Stafett 4×100 m | Ilya Somov Maxim Maksimov Mikhail Anisimov Sergey Akhapov Ryssland |
2:33,70 | Luca Tonelli Christian Perez Francesco Turcato David Landi Italien |
2:35,56 | Frank Wille Sven Kaiser Sven Gallasch M. Buchl ? Tyskland |
2:38,60 |
Stafett 4×200 m | Ilya Somov Ilya Ulyanov Sergey Dokuchaev Sergey Akhapov Ryssland |
5:57,57 | Luca Tonelli Francesco Turcato Christian Perez Rubes Levada Italien |
6:02.11 | Dimitrios Bazos G. Kofinas Georgios Hatsiagorou Dimitrios Thomas Grekland |
6:04.18 |
Disciplin | Guld | Silver | Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
50 m dykning | Svetlana Ganzha Ryssland |
18.37 | Anna-Maria Samothrace Grekland |
18,93 | D. Riccardi Italien |
19.02 |
50 m i fenor | Svetlana Ganzha Ryssland |
19,90 | Theodora Sehido Grekland |
20.08 | H. Kolurkova Tjeckien |
20.46 |
100 m i fenor | Theodora Sehido Grekland |
44,18 | H. Kolurkova Tjeckien |
45.11 | Suzanne Jentzsch Tyskland |
45,50 |
200 m i fenor | Oksana Koroleva Ryssland |
1:39,11 | B. Müller Tyskland |
1:39,40 | Oksana Kiyko Ryssland |
1:39,67 |
400 m i fenor | B. Müller Tyskland |
3:32,51 | Elena Gracheva Ryssland |
3:35,17 | Yulia Semenchenko Ukraina |
3:35,66 |
800 m i fenor | Elena Gracheva Ryssland |
7:24,80 | B. Müller Tyskland |
7:25,80 | Miriam Willette Frankrike |
7:27,60 |
1500 m i fenor | Elena Gracheva Ryssland |
14:17,72 | E. Michaelidou Grekland |
14:22.01 | Miriam Willette Frankrike |
14:25.24 |
100 m scuba | Suzanne Barkavits Tyskland |
42,41 | Yulia Semenchenko Ukraina |
43,73 | Beatrix Erdodi Ungern |
43,87 |
400 m scuba | Lyn Axelsen Danmark |
3:23,84 | Yulia Semenchenko Ukraina |
03:24.03 | Suzanne Barkavits Tyskland |
3:27,13 |
800 m scuba | Julia Uspenskaya Ukraina |
7:14,19 | Lyn Axelsen Danmark |
7:14,21 | Katerina Khonsu Tjeckien |
7:17,78 |
stafett 4×100 m | Irina Egorushkina Oksana Kiyko Oksana Koroleva Svetlana Ganzha Ryssland |
2:59,88 | Lea Louison Elodie Brion-Lester Celine Karel Miriam Willett Frankrike |
3:04,77 | Aikaterini Panagopoulou Eirini Voskopoulou Evdokia Pavlidou Theodora Sehido Grekland |
3:04,93 |
stafett 4×100 m | Irina Egorushkina Elena Gracheva Oksana Kiyko Oksana Koroleva Ryssland |
6:44,35 | Suzanne Jentzsch Caroline Müller Antje Zwirner B. Müller Tyskland |
6:46,81 | Katerina Khonsu E. Vorlikova H. Vykukalova H. Kokurkova Tjeckien |
6:52,68 |
EM i finsimning | |
---|---|
Angera 1967 -
Alushta 1968 -
Locarno 1969 -
Sabadell 1970 -
Avignon 1971 -
Moscow 1972 -
Potsdam 1974 -
Vittel 1975 -
Dunaujváros 1977 - |