USSR:s personliga och lagmästerskap (8:e) vid All-Union-vinterhelgen hölls i Moskva från 24 februari till 6 mars 1935 .
Tävlingar genomfördes i sju grenar - lopp för 20, 30 och 50 km (herrar), lopp för 5, 10 och 20 km (damer), mixed stafett 10 x 5 km (etapp 1-3 - dam, etapp 4-5 - män över 35 år, steg 6-10 - män).
Skidåkare från Finlands och Sveriges arbetaridrottsförbund deltog utanför tävlingen.
Guld | Silver | Brons | |
---|---|---|---|
20 km lopp | Sivonen Geik Röda armén Petrozavodsk |
Brashnin Sergey RKKA Moskva |
Vasiliev Dmitry RKKA Moskva |
30 km lopp | Lebedev Terenty All-Union Central Council of Trade Unions Lysva |
Starodubtsev Konstantin All-Russian Central Council of Trade Unions Sverdlovsk |
Vasiliev Dmitry RKKA Moskva |
50 km lopp | Reponen All-Union Central Council of Trade Unions Petrozavodsk |
Saukko VTsSPS Petrozavodsk |
Keskitalo All-Union Central Council of Trade Unions Petrozavodsk |
Guld | Silver | Brons | |
---|---|---|---|
5 km lopp | Penyazeva-Mikhailova A. Alla fackliga centralråd för fackföreningar ( Moskva ) |
Metso Alma RKKA ( Moskva ) |
Denisova Nina AUCCTU ( Moskva ) |
10 km lopp | Burlachkova Anna All-Union Central Council of Trade Unions ( Moskva ) |
Minina Maria "Dynamo" ( Petrozavodsk ) |
Denisova Nina AUCCTU ( Moskva ) |
20 km lopp | Drozhzhina Claudia All-Union Central Council of Trade Unions ( Moskva ) |
Mikhailova Nadezhda AUCCTU ( Moskva ) |
Shestakova Maria "Dynamo" ( Gorkij ) |
Guld | Silver | Brons | |
---|---|---|---|
Mixstafett 10 x 5 km | Röda armén Mietso Alma Dubinina Nina Kulman Irina Taurikhainen Kh. Pilsyu Brashnin Sergei Kyarki Borisov M. Sivonon Geik Vasiliev Dmitry |
All-Union Central Council of Trade Unions Denisova Nina Burlachkova Anna Penyazeva-Mikhailova A. Loutto Nordling Starodubtsev Konstantin Reponen Yusti Toyto Keskitalo Karpov A. |
Dynamo Minina Maria Dodonova V. Valentina Maksunova Serebryakov Vladimir Maunu Oralov Nikolai Zorin Vladimir Chistyakov Boris Dodonov Arkady Oksanen Vilaho |
USSR skidmästerskap | |
---|---|
|