Kanot-VM 2001
Det 31 :a världsmästerskapet i kajak- och kanotpaddling hölls 2001 i den polska staden Poznan vid Maltasjön (tidigare hade världsmästerskapet hållits här 1990 ). 27 uppsättningar priser spelades, inklusive 18 i kajakpaddling och 9 i kanot. Jämfört med de tidigare världsmästerskapen har fyrasitsiga kvinnor lagt till kilometerlopp till programmet.
Resultat
Män
Kanot
Disciplin
|
Guld
|
Tid
|
Silver
|
Tid
|
Brons
|
Tid
|
C-1 200 m
|
Dmitry Sablin ( UKR ) |
40,443
|
Maxim Opalev ( RUS ) |
40,643
|
Michal Slivinski ( POL ) |
40,823
|
C-1 500 m
|
Maxim Opalev ( RUS ) |
1:53,565
|
György Kolonic ( HUN ) |
1:53,793
|
Andreas Dittmer ( GER ) |
1:54,333
|
C-1 1000 m
|
Andreas Dittmer ( GER ) |
3:56,324
|
Martin Doctor ( CZE ) |
3:57,910
|
György Kolonic ( HUN ) |
3:58,234
|
C-2 200 m
|
Polen Pavel Barashkevich Danel Jendraszko |
36,698
|
Rumänien Yonel Averyan Mihail Vartolemei |
36,762
|
Kuba Ibrahim Rojas Leobaldo Pereira |
36,902
|
C-2 500 m
|
Kuba Ibrahim Rojas Leobaldo Pereira |
1:44,351
|
Polen Danel Jendraszko Pavel Barashkevich |
1:44,367
|
Rumänien Mitike Prikop Florin Popescu |
1:44,791
|
C-2 1000 m
|
Polen Marcin Kobierski Michal Slivinski |
3:39,239
|
Spanien Jose Alfredo Bea David Muscato |
3:40,625
|
Kuba Ibrahim Rojas Leobaldo Pereira |
3:40,847
|
C-4 200 m
|
Ungern Gyorgy Zala Gyorgy Kozmann Bela Belica Gabor Ivan |
33,831
|
Tjeckien Petr Netushil Jan Brzechka Petr Fuksa Karel Kozisek |
33,951
|
Ryssland Alexander Kovalev Alexander Kostoglod Vladislav Polzunov Maxim Opalev |
34,039
|
C-4 500 m
|
Rumänien Yosif Anisim Florin Popescu Mihail Vartolemei Yonel |
1:35,810
|
Ungern Gyorgy Zala Gyorgy Kozmann Bela Belica Gabor Ivan |
1:35,882
|
Ryssland Roman Kruglyakov Konstantin Fomichev Vladimir Ladosha Alexei Volkonsky |
1:36,314
|
C-4 1000 m
|
Ungern Gyorgy Zala Gyorgy Kozmann Bela Belica Gabor Ivan |
3:23,847
|
Vitryssland Ivan Skovorodkin Alexander Bogdanovich Alexander Kurlyandchik Alexander Zhukovsky |
3:25,179
|
Rumänien Yosif Anisim Kiryak Markov Yonel Averyan Mikhail Vartolemei |
3:25,569
|
Kajaker
Disciplin
|
Guld
|
Tid
|
Silver
|
Tid
|
Brons
|
Tid
|
K-1 200 m
|
Ronald Raue ( GER ) |
35,428
|
Alexey Slivinsky ( UKR ) |
35,648
|
Anton Ryakhov ( UZB ) |
35,740
|
K-1 500 m
|
Akos Vereckei ( HUN ) |
1:40,730
|
Anton Ryakhov ( UZB ) |
1:41,198
|
Javier Correa ( ARG ) |
1:41,504
|
K-1 1000 m
|
Babak Amir-Tahmasseb ( FRA ) |
3:34,776
|
Javier Correa ( ARG ) |
3:35,826
|
Lutz Liwowski ( GER ) |
3:36,026
|
K-2 200 m
|
Litauen Alvydas Duonela Egidijus Balciunas |
32,524
|
Tyskland Ronald Raue Tim Wiskötter |
32,628
|
Ukraina Mykola Zaichenkov Mykhailo Luchnik |
32,728
|
K-2 500 m
|
Tyskland Ronald Raue Tim Wiskötter |
1:31,603
|
Litauen Alvydas Duonela Egidijus Balciunas |
1:32,203
|
Sverige Markus Oskarsson Henrik Nilsson |
1:32,495
|
K-2 1000 m
|
Norge Eirik Veros Larsen Niels Olav Fjeldheim |
3:16,685
|
Ungern Christian Bartfai Christian Vereb |
3:18,845
|
Tyskland Mark Westphalen Marko Herszel |
3:18,863
|
K-4 200 m
|
Ungern Gyula Kainer Vince Fehervari Istvan Bee Robert Hegedus |
30,210
|
Ryssland Roman Zarubin Alexander Ivanik Denis Turchenkov Andrey Tissin |
30,254
|
Ukraina Alexey Slivinsky Nikolay Zaychenkov Mikhail Luchnik Boris Markin |
30,318
|
K-4 500 m
|
Ryssland Roman Zarubin Alexander Ivanik Denis Turchenkov Andrey Tissin |
1:21,772
|
Rumänien Vasile Curuzan Marian Baban Geza Magyar Romike Sherban |
1:22,048
|
Slovakien Richard Rischdorfer Michal Rischdorfer Erik Vlcek Juraj Bacha |
1:22,066
|
K-4 1000 m
|
Tyskland Andreas Ihle Mark Zabel Björn Bach Stefan Ulm |
2:56,607
|
Ungern Zoltan Kammerer Botond Storz Roland Koken Gabor Horvath |
2:58,077
|
Ryssland Roman Zarubin Alexander Ivanik Denis Turchenkov Oleg Gorobiy |
2:58,383
|
Kvinnor
Kajaker
Disciplin
|
Guld
|
Tid
|
Silver
|
Tid
|
Brons
|
Tid
|
K-1 200 m
|
Karen Furno ( CAN ) |
40,733
|
Elzbieta Urbanczyk ( POL ) |
41,345
|
Sylvia Sabo ( HUN ) |
41,373
|
K-1 500 m
|
Josef Idem ( ITA ) |
1:53,561
|
Catherine Borchert ( AUS ) |
1:54,137
|
Katalin Kovac ( HUN ) |
1:54,581
|
K-1 1000 m
|
Josef Idem ( ITA ) |
4:02,903
|
Catherine Wagner ( GER ) |
4:05,069
|
Catherine Borchert ( AUS ) |
4:05,243
|
K-2 200 m
|
Spanien Beatriz Munchon Sonia Molanes |
37,028
|
Polen Beata Sokolowska Aneta Pastushka |
37,251
|
Ungern Kinga Decani Erzsebet Vishki |
37,531
|
K-2 500 m
|
Ungern Sylvia Sabo Kinga Bota |
1:44,946
|
Polen Beata Sokolowska Aneta Pastushka |
1:45,378
|
Spanien Sonia Molanes Beatriz Manchon |
1:45,918
|
K-2 1000 m
|
Tyskland Manuela Mukke Nadine Opgen-Rhein |
3:45,824
|
Australien Catherine Borchert Catherine Kieseler |
3:46,940
|
Spanien Beatriz Munchon Sonia Molanes |
3:47,048
|
K-4 200 m
|
Ungern Kinga Decani Christina Fazekas Erzsébet Vishki Katalin Kovacs |
35,715
|
Spanien Maria Teresa Portela Maria Garcia Belen Sanchez Ana Maria Penas |
36,327
|
Polen Karolina Sadalskaya Aneta Herdinna Dorota Kuchkovskaya Joanna Skowron |
36,367
|
K-4 500 m
|
Ungern Katalin Kovacs Sylvia Szabo Kinga Bota Erzsebet Vishki |
1:36,083
|
Tyskland Manuela Mukke Catherine Wagner Anette Schuck Nadine Opgen-Rhein |
1:37,403
|
Spanien Maria Garcia Belen Sanchez Maria Teresa Portela Ana Maria Penas |
1:37,847
|
K-4 1000 m
|
Ungern Kinga Decani Silvia Sabo Erzsébet Vishki Kinga Bota |
3:23.112
|
Polen Karolina Sadalskaya Aneta Bialkowska Dorota Kuchkovska Joanna Skowron |
3:24,564
|
Ukraina Anna Balabanova Natalia Feklisova Inna Osipenko Tatyana Semykina |
3:25,296
|
Medaljställning
Länkar