Världsmästerskapen i snabbåkning på en distans 2013 | ||||
---|---|---|---|---|
500 m | män | kvinnor | ||
1000 m | män | kvinnor | ||
1500 m | män | kvinnor | ||
3000 m | kvinnor | |||
5000 m | män | kvinnor | ||
10 000 m | män | |||
laglopp | män | kvinnor |
Världsmästerskapet i snabbskridskoåkning [1] hölls från 21 till 24 mars 2013 i Sotji [2] . För första gången sedan inrättandet av mästerskap i individuella distanser 1996 hölls det på Rysslands territorium.
Mästerskapet blev ett testevenemang inför OS 2014 på Adler-Arena inomhusskridskobana i Sotji . [3]
Tävlingar hölls på distanserna 500, 1000, 1500, 5000 meter för herrar och damer, 3000 meter för damer och 10000 för herrar, samt laglopp för 6 varv för damer och 8 varv för herrar.
datumet | Tid [4] | Män | Kvinnor |
---|---|---|---|
21 mars | 1500 m | 3000 m | |
22 mars | 1000 m 5000 m |
1500 m | |
23 mars | 10 000 m | 1000 m 5000 m | |
24 mars | 500m × 2 laglopp |
500m × 2 laglopp |
Distans | Guld | Silver | Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
500 m × 2 | Mo Tae Beom Republiken Korea |
69,76 | Joji Kato Japan |
69,82 +0,06 |
Jan Smeekens Nederländerna |
69,86 +0,10 |
1000 m | Denis Kuzin Kazakstan |
1:09.14 | Mo Tae Beom Republiken Korea |
1:09,24 +0,10 |
Shani Davis USA |
1: 09,30 +0,16 |
1500 m | Denis Yuskov Ryssland |
1:46,32 | Shani Davis USA |
1:46,83 +0,51 |
Ivan Skobrev Ryssland |
1:46,97 +0,65 |
5000 m | Sven Kramer Nederländerna |
6:14,41 | Jorrit Bergsma Nederländerna |
6:17,94 +3,53 |
Ivan Skobrev Ryssland |
6:18,31 +3,90 |
10 000 m | Jorrit Bergsma Nederländerna |
12:57,69 | Sven Kramer Nederländerna |
12:59,71 +2,02 |
Bob de Jong Nederländerna |
12:59,98 +2,57 |
laglopp | Nederländerna Jan Blockhuisen Sven Kramer Kuhn Verwey |
3:42,03 | Republiken Korea Choo Hyun Chun Kim Cheol Min Lee Seung Hoon |
3:44,60 +2,57 |
Polen Zbigniew Brudka Konrad Niedzwiedzki Jan Szymanski |
3:45,22 +3,19 |
Distans | Guld | Silver | Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
500 m × 2 | Lee Sang-hwa Republiken Korea |
75,34 | Wang Beixing Kina |
76,04 +0,69 |
Olga Fatkulina Ryssland |
76,09 +0,74 |
1000 m | Olga Fatkulina Ryssland |
1:15,44 | Irene Wüst Nederländerna |
1:15,71 +0,27 |
Brittany Bow USA |
1:15,87 +0,43 |
1500 m | Irene Wüst Nederländerna |
1:55,38 | Lotte van Beek Nederländerna |
1:58,02 +2,64 |
Christine Nesbitt Kanada |
1:58,07 +2,69 |
3000 m | Irene Wüst Nederländerna |
4:02,43 | Martina Sablikova Tjeckien |
4:04,80 +2,37 |
Claudia Pechstein Tyskland |
4:07,75 +5,32 |
5000 m | Martina Sablikova Tjeckien |
6:54,31 | Irene Wüst Nederländerna |
7:02,96 +8,65 |
Claudia Pechstein Tyskland |
7:04,07 +9,76 |
laglopp | Nederländerna Marrit Lenstra Irene Wust Diane Valkenburg |
3:00.02 | Polen _ _ _ |
3:04,91 +4,89 |
Republiken Korea Kim Bo-reum No Song-young Park Do-young |
03:05.32 +5.30 |
Plats | Land | Guld | Silver | Brons | Total |
---|---|---|---|---|---|
ett | Nederländerna | 6 | 5 | 2 | 13 |
2 | Republiken Korea | 2 | 2 | ett | 5 |
3 | Ryssland | 2 | 0 | 3 | 5 |
fyra | tjeckiska | ett | ett | 0 | 2 |
5 | Kazakstan | ett | 0 | 0 | ett |
6 | USA | 0 | ett | 2 | 3 |
7 | Polen | 0 | ett | ett | 2 |
åtta | Japan | 0 | ett | 0 | ett |
Kina | 0 | ett | 0 | ett | |
tio | Tyskland | 0 | 0 | 2 | 2 |
elva | Kanada | 0 | 0 | ett | ett |
Total | 12 | 12 | 12 | 36 |