Ekaterina Anatolyevna Kuzmina | ||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
personlig information | ||||||||||||||||||||||
Golv | feminin | |||||||||||||||||||||
Land | ||||||||||||||||||||||
Specialisering | curling | |||||||||||||||||||||
Klubb | "Adamant" ( S:t Petersburg ) | |||||||||||||||||||||
Födelsedatum | 5 januari 1996 (26 år) | |||||||||||||||||||||
Födelseort | ||||||||||||||||||||||
arbetssidan | höger | |||||||||||||||||||||
Utbildare | Yu.S. Borisova, O.A. Andrianova , A.V. Tselousov | |||||||||||||||||||||
Priser och medaljer
|
Ekaterina Anatolyevna Kuzmina (född 5 januari 1996 , St. Petersburg ) är en rysk curler .
Master of Sports of Russia (curling) [1] [2] , International Master of Sports (2016) [3] .
Spelar för klubben "Adamant" (S:t Petersburg).
En elev från St. Petersburg Olympic Reserve School nr 2. [fyra]
Som en del av det ryska damlaget, en deltagare i vinter-OS 2022 (tog tionde plats), världsmästerskap och EM .
Han spelar huvudsakligen i positionen som första .
Säsong | Fjärde | Tredje | Andra | Den första | Reserv | Turneringar |
---|---|---|---|---|---|---|
2009-10 | Evgenia Demkina | Alina Biktimirova | Valeria Shelkova | Ekaterina Kuzmina | Renata Nurkaeva | CRJ 2010 (10:e plats) |
2010-11 | Evgenia Demkina | Valeria Shelkova | Ekaterina Kuzmina | Renata Nurkaeva | GRC 2010 (9:e plats) | |
2011-12 | Alina Biktimirova | Evgenia Demkina | Valeria Shelkova | Ekaterina Kuzmina | Tatyana Makeeva | GRC 2011 (4:e plats) |
2013-14 | Evgenia Demkina | Valeria Shelkova | Ekaterina Kuzmina | Maria Borisova | Maria Arkhipova | GRC 2013 (11:e plats) |
2014-15 | Evgenia Demkina | Ekaterina Kuzmina | Uliana Vasilyeva | Anastasia Moskaleva | Irina Kolesnikova | |
2014-15 | Uliana Vasilyeva | Maria Baksheeva | Ekaterina Kuzmina | Evgenia Demkina | Anastasia Moskaleva tränare: Anders Kraupp |
WCHJ 2015 (7:e plats) |
2015-16 | Uliana Vasilyeva | Maria Baksheeva | Ekaterina Kuzmina | Evgenia Demkina | Maria Komarova | WCHJ 2016 (7:e plats) |
2015-16 | Alina Kovaleva | Uliana Vasilyeva | Ekaterina Kuzmina | Maria Komarova | Oksana Bogdanova tränare: Alexey Tselousov |
CRJ 2016 |
2016-17 | Maria Baksheeva | Daria Morozova | Maria Komarova | Ekaterina Kuzmina | Olga Kotelnikova tränare: Alexey Tselousov |
WCHJ 2017 (6:e plats) |
2016-17 | Alina Kovaleva | Uliana Vasilyeva | Ekaterina Kuzmina | Maria Komarova | Maria Baksheeva tränare: Alexey Tselousov |
CRJ 2017 |
2017-18 | Uliana Vasilyeva | Irina Nizovtseva | Vera Tyulyakova | Ekaterina Kuzmina | Oksana Bogdanova | GRC 2017 (4:e plats) |
2018-19 | Alina Kovaleva | Anastasia Bryzgalova | Uliana Vasilyeva | Ekaterina Kuzmina | Anastasia Danshina | GRC 2018 |
2018-19 | Alina Kovaleva | Anastasia Bryzgalova | Galina Arsenkina | Ekaterina Kuzmina | Uliana Vasilyeva (EM, World Championship, CPR) tränare: Igor Minin Irina Kolesnikova (EM, World Championship, CPR) |
EM 2018 (4:e plats) VM 2018/19 (steg 2) (6:e plats) World Cup 2019 (5:e plats) CHR 2019 |
2018-19 | Maria Komarova | Uliana Vasilyeva | Anastasia Danshina | Ekaterina Kuzmina | Anna Venevtseva tränar: Alina Kovaleva , Viktor Vorobyov |
ZU 2019 |
2019-20 | Alina Kovaleva | Maria Komarova | Galina Arsenkina | Ekaterina Kuzmina | Anastasia Danshina tränare: Irina Kolesnikova , Daniel Rafael |
EM 2019 (4:e plats) |
2020-21 | Alina Kovaleva | Maria Komarova | Galina Arsenkina | Ekaterina Kuzmina | Vera Tyulyakova tränar: Anastasia Bryzgalova |
GRG 2020 GRG 2020 |
2020-21 | Alina Kovaleva | Julia Portunova | Galina Arsenkina | Ekaterina Kuzmina | Maria Komarova tränare: Sergey Belanov , Irina Kolesnikova |
VM 2021 |
2021-22 | Alina Kovaleva | Julia Portunova | Galina Arsenkina | Ekaterina Kuzmina | Maria Komarova tränare: Sergey Belanov , Irina Kolesnikova |
EM 2021 (4:e plats) OWG 2022 (10:e plats) |
Curling bland mixade lag (mixed curling) | ||||||
2011-12 | Evgeny Tavyrikov | Ekaterina Kuzmina | Alexander Kuzmin | Valeria Shelkova | CHRSK 2012 (7:e plats) | |
2012-13 | Roman Kutuzov | Evgenia Demkina | Sergey Manulychev | Ekaterina Kuzmina | Vadim Raev , Valeria Shelkova |
CHESK 2012 (14:e plats) |
2012-13 | Ekaterina Kuzmina | Alexander Kuzmin | Maria Baksheeva | Sergey Morozov | CHRSK 2013 (15:e plats) | |
2014-15 | Uliana Vasilyeva | Alexey Tselousov | Ekaterina Kuzmina | Evgeny Klimov | tränare: Igor Minin | ChMSK 2015 (4:e plats) |
2018-19 | Alina Kovaleva | Alexey Timofeev | Ekaterina Kuzmina | Evgeny Klimov | CHRSK 2019 (5:e plats) | |
2019-20 | Alexey Timofeev | Alina Kovaleva | Artur Razhabov | Ekaterina Kuzmina | A.V. Timofeev | KRSK 2022 |
Mixed dubbel curling | ||||||
2012-13 | Sergey Manulychev | Ekaterina Kuzmina | KRSP 2012 (9:e plats) | |||
2013-14 | Vadim Golov | Ekaterina Kuzmina | CRSP 2014 (5:e plats) | |||
2014-15 | Sergey Andrianov | Ekaterina Kuzmina | KRSP 2014 (4:e plats) | |||
2015-16 | Evgeny Klimov | Ekaterina Kuzmina | CRSP 2015 (4:e plats) CRSP 2016 (13:e plats) | |||
2016-17 | Ekaterina Kuzmina | Alexander Kuzmin | ||||
2017-18 | Ekaterina Kuzmina | Vladimir Rashoroshin | KRSP 2017 (16:e plats) |
( hopp är i fetstil)
I sociala nätverk | |
---|---|
Tematiska platser |