Elfenbenskustens OS-lag | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Smeknamn | Les Petit Éléphants (De små elefanterna) | |||||||||
Konfederation | CAF | |||||||||
Federation | Ivorianska fotbollsförbundet | |||||||||
Huvudtränare | Soualiho Haidara | |||||||||
Kapten | Max Gradel | |||||||||
FIFA-kod | IV | |||||||||
Formen | ||||||||||
|
||||||||||
Det första spelet | ||||||||||
Elfenbenskusten 1:0 Nigeria (1991) |
||||||||||
Största vinsten | ||||||||||
Elfenbenskusten 6:1 Niger ( Abidjan , Elfenbenskusten ; 25 mars 2019) |
||||||||||
Det största nederlaget | ||||||||||
Zambia 4:0 Elfenbenskusten ( Johannesburg , Sydafrika ; 10 september 1999) |
||||||||||
Senaste spelet | ||||||||||
|
Elfenbenskustens olympiska fotbollslag eller Elfenbenskustens nationella under-23 fotbollslag ( Eng. Elfenbenskustens nationella under-23 fotbollslag ) är ett lag som representerar Elfenbenskusten vid de olympiska och afrikanska i disciplinen " Fotboll ", också som vid Africa Cup of Nations bland ungdomslag . Ansökan från landslaget för de olympiska spelen kan omfatta spelare som inte är äldre än 23 år, med undantag för tre spelare som kan vara äldre än denna ålder [1] .
OS-prestationssiffror | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
År | Runda | Plats | M | PÅ | H | P | MOH | MP |
1900-1988 | se Elfenbenskustens fotbollslandslag | |||||||
1992 | Kvalificerade sig inte | |||||||
1996 | Kvalificerade sig inte | |||||||
2000 | Kvalificerade sig inte | |||||||
2004 | Kvalificerade sig inte | |||||||
2008 | Kvartsfinal | 6 | fyra | 2 | 0 | 2 | 6 | 6 |
2012 | Kvalificerade sig inte | |||||||
2016 | Kvalificerade sig inte | |||||||
2020 | Kvartsfinal | 7 | fyra | ett | 2 | ett | fyra | fyra |
Total | åtta | 3 | ett | fyra | tio | tio |
Prestationssiffror vid de afrikanska spelen | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
År | Runda | Plats | M | PÅ | H | P | MOH | MP |
1900-1988 | se Elfenbenskustens fotbollslandslag | |||||||
1991 | Kvalificerade sig inte | |||||||
1995 | Kvalificerade sig inte | |||||||
1999 | Gruppscen | 6 | 3 | ett | ett | ett | fyra | 7 |
2003 | Deltog inte | |||||||
2007 | Deltog inte | |||||||
2011 | Deltog inte | |||||||
2015 | Kvalificerade sig inte | |||||||
2019 | Deltog inte | |||||||
Total | 3 | ett | ett | ett | fyra | 7 |
Africa Cup of Nations ungdomslags prestation | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
År | Runda | Plats | M | PÅ | H | P | MOH | MP |
2011 | Gruppscen | - | 3 | ett | ett | ett | 3 | fyra |
2015 | Kvalificerade sig inte | |||||||
2019 | Silver | 2 | 5 | 3 | 0 | 2 | 5 | 5 |
Total | 1 Silver | 1 medalj | åtta | fyra | ett | 3 | åtta | 9 |
Africa Cup of Nations ungdomslag
Nedan listas spelarna som ingick i Elfenbenskustens trupp till OS 2020 i Japan . Enligt reglerna kan 3 spelare över 23 år ingå i ansökan.
Nej. | namn | Klubb | Födelsedatum | Ålder | Spel | Mål |
---|---|---|---|---|---|---|
Målvakter | ||||||
ett | Maxim Nagoli | SOL | 20 december 2000 | 20 år | ||
16 | Ira Eliezer Tape | San Pedro | 31 augusti 1997 | 23 år gammal | ||
22 | Nicolas Tie | Vitoria | 13 februari 2001 | 20 år | ||
Försvarare | ||||||
2 | Silas Gnaka | Eupen | 18 december 1998 | 22 | ||
3 | Eric Bailly | Manchester United | 12 april 1994 | 27 år | ||
fyra | Kouadio Yves Dabila | Mouscron | 1 januari 1997 | 24 år | ||
5 | Ismael Diallo | Ajaccio | 29 januari 1997 | 24 år | ||
6 | Wilfried Singo | Torino | 25 december 2000 | 20 år | ||
17 | Se Ouattara | Vitoria | 9 januari 2000 | 21 år gammal | ||
19 | Kaffe Kuao | Vizela | 20 maj 1998 | 23 år gammal | ||
Mittfältare | ||||||
7 | Idrissa Doumbia | Huesca | 14 april 1998 | 23 år gammal | ||
åtta | Frank Kessier | Milano | 19 december 1996 | 24 år | ||
12 | Kouassi Eboue | Genk | 13 december 1997 | 23 år gammal | ||
fjorton | Parfait Guyagon | Beitar Tel Aviv Ramla | 22 februari 2001 | 20 år | ||
arton | Sheik Timite | Amiens | 20 november 1997 | 23 år gammal | ||
framåt | ||||||
9 | Yusuf Dao | Sparta | 5 mars 1998 | 23 år gammal | ||
tio | Amad Diallo | Manchester United | 11 juli 2002 | 19 år | ||
elva | Christian Kouame | Fiorentina | 6 december 1997 | 23 år gammal | ||
13 | Kader Keita | Westerlo | 6 november 2000 | 20 år | ||
femton | Max Gradel | Sivasspor | 30 november 1987 | 33 år | ||
tjugo | Abubakar Doumbia | Maccabi (Netanya) | 12 november 1999 | 21 år gammal | ||
Huvudtränare | ||||||
Soualiho Haidara | 30 december 1974 | 46 år gammal |
1991 Kval, afrikanska spelen 1991 | Elfenbenskusten | 1:0 | Nigeria | |
|
1991 Kval, afrikanska spelen 1991 | Nigeria | 0:3 | Elfenbenskusten | |
|
1995 Kval, African Games 1995 | Nigeria | 1:0 | Elfenbenskusten | |
|
1995 Kval, African Games 1995 | Elfenbenskusten | 0:2 | Nigeria | |
|
13 juni 1999 Kval, olympiska sommarspelen 2000 | Algeriet | 1:3 | Elfenbenskusten | |
|
|
27 juni 1999 Kval, olympiska sommarspelen 2000 | Elfenbenskusten | 1:1 | Algeriet | |
|
|
1 augusti 1999 Kval, African Games 1999 | Elfenbenskusten | 1:1 | Nigeria | |
|
|
3 augusti 1999 Kval, African Games 1999 | Burkina Faso | 0:2 | Elfenbenskusten | |
|
5 augusti 1999 Kval, African Games 1999 | Elfenbenskusten | 0:0 | Ghana |
10 september 1999 Gruppspel, Afrikanska spelen 1999 | Zambia | 4:0 | Elfenbenskusten | Johannesburg , Sydafrika |
|
Stadion: Orlando |
12 september 1999 Gruppspel, Afrikanska spelen 1999 | Elfenbenskusten | 3:2 | Mauritius | Johannesburg , Sydafrika |
|
|
Stadion: Orlando |
14 september 1999 Gruppspel, Afrikanska spelen 1999 | Kamerun | 1:1 | Elfenbenskusten | Johannesburg , Sydafrika |
|
|
Stadion: Orlando |
16 september 1999 Match om 5:e plats, African Games 1999 | Algeriet | 2:0 | Elfenbenskusten | Johannesburg , Sydafrika |
|
Stadion: Orlando |
17 oktober 1999 Kval, olympiska sommarspelen 2000 | Tunisien | 1:1 | Elfenbenskusten | |
|
|
31 oktober 1999 Kval, olympiska sommarspelen 2000 | Elfenbenskusten | 4:1 | Marocko | |
|
|
20 februari 2000 Kval, olympiska sommarspelen 2000 | Elfenbenskusten | 3:3 | Egypten | |
|
|
27 februari 2000 Kval, olympiska sommarspelen 2000 | Egypten | 2:1 | Elfenbenskusten | |
|
|
12 mars 2000 Kval, olympiska sommarspelen 2000 | Elfenbenskusten | 3:1 | Tunisien | |
|
|
26 mars 2000 Kval, olympiska sommarspelen 2000 | Marocko | 2:1 | Elfenbenskusten | |
|
|
26 oktober 2003 Kval, olympiska sommarspelen 2004 | Mali | 3:0 | Elfenbenskusten | |
|
21 december 2003 Kval, olympiska sommarspelen 2004 | Elfenbenskusten | 4:1 | DR Kongo | |
|
|
3 januari 2004 Kval, olympiska sommarspelen 2004 | Elfenbenskusten | 1:1 | Kamerun | |
|
|
22 februari 2004 Kval, olympiska sommarspelen 2004 | Kamerun | 2:0 | Elfenbenskusten | |
|
13 mars 2004 Kval, olympiska sommarspelen 2004 | Elfenbenskusten | 2:1 | Mali | |
|
|
27 mars 2004 Kval, olympiska sommarspelen 2004 | DR Kongo | 1:0 | Elfenbenskusten | |
|
7 februari 2007 Kval, olympiska sommarspelen 2008 | Egypten | 1:1 | Elfenbenskusten | Kairo , Egypten |
|
|
Stadion: Cairo International Stadium Domare: Mohamed Ghezzaz |
24 mars 2007 Kval, olympiska sommarspelen 2008 | Elfenbenskusten | 3:1 | Egypten | Abidjan , Elfenbenskusten |
|
3 juni 2007 Kval, olympiska sommarspelen 2008 | Zambia | 2:0 | Elfenbenskusten | Chingola , Zambia |
|
Stadion: Nchanga Stadium Domare: Tapelo Disang |
22 augusti 2007 Kval, olympiska sommarspelen 2008 | Elfenbenskusten | 2:0 | Senegal | Abidjan , Elfenbenskusten |
9 september 2007 Kval, olympiska sommarspelen 2008 | Elfenbenskusten | 3:1 | Mali | Abidjan , Elfenbenskusten |
|
13 oktober 2007 Kval, olympiska sommarspelen 2008 | Mali | 1:2 | Elfenbenskusten | Bamako , Mali |
|
18 november 2007 Kval, olympiska sommarspelen 2008 | Elfenbenskusten | 4:1 | Zambia | Abidjan , Elfenbenskusten |
|
2007 Kval, African Games 2007 | Elfenbenskusten | 2:0 | Ghana |
2007 Kval, African Games 2007 | Ghana | 2:0 ( 4:3 penna. ) | Elfenbenskusten |
26 mars 2008 Kval, olympiska sommarspelen 2008 | Senegal | 1:3 | Elfenbenskusten | Dakar , Senegal |
|
|
27 juli 2008 Vänskapsmatch | Republiken Korea | 2:1 | Elfenbenskusten | Suwon , Gyeonggi-do , Republiken Korea |
20:00 (UTC+09:00) |
|
|
Stadion: Suwon World Cup Stadium Publik: 31 266 Domare: Huang Junjie |
7 augusti 2008 Gruppspel, olympiska sommarspelen 2008 | Elfenbenskusten | 1:2 | Argentina | Shanghai , Kina |
19:45 (UTC+8:00) |
|
(Rapportera) | Stadion: Shanghai Stadium Publik: 43 266 Domare: Wolfgang Stark |
10 augusti 2008 Gruppspel, olympiska sommarspelen 2008 | Elfenbenskusten | 4:2 | Serbien | Shanghai , Kina |
19:45 (UTC+8:00) | (Rapportera) |
|
Stadion: Shanghai Stadium Publik: 38 320 Domare: Roberto Moreno Salazar |
13 augusti 2008 Gruppspel, olympiska sommarspelen 2008 | Elfenbenskusten | 1:0 | Australien | Tianjin , Kina |
19:45 (UTC+8:00) |
|
(Rapportera) | Stadion: Tianjin Olympic Center Stadium Publik: 50 437 Domare: Jair Marrufo |
16 augusti 2008 Gruppspel, olympiska sommarspelen 2008 | Nigeria | 2:0 | Elfenbenskusten | Qinhuangdao , Kina |
21:00 (UTC+8:00) |
|
(Rapportera) | Stadion: Qinhuangdao Olympic Sports Complex Stadium Publik: 28 944 Domare: Masoud Moradi |
27 mars 2011 Första kvalomgången, African Cup of Nations Youth Teams 2011 | Elfenbenskusten | 4:0 | Liberia | Accra , Ghana |
20 april 2011 Första kvalomgången, African Cup of Nations Youth Teams 2011 | Liberia | 0:0 | Elfenbenskusten | Monrovia , Liberia |
5 juni 2011 Andra kvalomgången, African Cup of Nations Youth Teams 2011 | Republiken Kongo | 1:2 | Elfenbenskusten | |
|
|
18 juni 2011 Andra kvalomgången, African Cup of Nations Youth Teams 2011 | Elfenbenskusten | 1:0 | Republiken Kongo | |
|
27 november 2011 Gruppspel, African Cup of Nations ungdomslag 2011 | Sydafrika | 1:1 | Elfenbenskusten | Marrakech , Marocko |
20:30 (UTC+1:00) |
|
|
Arena: Marrakech Domare: Bushayb El Ahrah |
30 november 2011 Gruppspel, African Cup of Nations ungdomslag 2011 | Elfenbenskusten | 1:0 | Egypten | Marrakech , Marocko |
20:30 (UTC+1:00) |
|
Arena: Marrakech Domare: Hamada Nampiandraza |
3 december 2011 Gruppspel, African Cup of Nations ungdomslag 2011 | Gabon | 3:1 | Elfenbenskusten | Marrakech , Marocko |
19:00 (UTC+1:00) |
|
|
Arena: Marrakech Domare: Hamada Nampiandraza |
22 mars 2015 Kval, African Games 2015 | Burkina Faso | 2:1 | Elfenbenskusten | Ouagadougou , Burkina Faso |
16:00 (UTC+0:00) |
|
|
Stadion: Stadion 4 augusti Domare: Ousmane Sidibe |
11 april 2015 Kval, African Games 2015 | Burkina Faso | 0:0 | Elfenbenskusten | Abidjan , Elfenbenskusten |
15:30 (UTC+0:00) | Stadion: Robert Champrou Stadium Domare: El Fatih Wadid Khalil |
18 juli 2015 Tredje kvalomgången, African Cup of Nations Youth Teams 2015 | Elfenbenskusten | 0:0 | Zambia | Abidjan , Elfenbenskusten |
15:00 (UTC+0:00) | Stadion: Robert Champrou Stadium Domare: Boukari Ouedraogo |
1 augusti 2015 Tredje kvalomgången, African Cup of Nations Youth Teams 2015 | Zambia | 0:0 ( 4:3 penna. ) | Elfenbenskusten | Lusaka , Zambia |
15:00 (UTC+2:00) | Stadion: Ncoloma Stadium Domare: Tirelo Mositvane | |||
Straff | ||||
22 mars 2019 Andra kvalomgången, African Cup of Nations Youth Teams 2019 | Niger | 1:2 | Elfenbenskusten | Niamey , Niger |
16:30 (UTC+1:00) |
|
Stadion: General Seini Kunche Stadium Domare: Alhadi Mahamat |
25 mars 2019 Andra kvalomgången, African Cup of Nations Youth Teams 2019 | Elfenbenskusten | 6:1 | Niger | Abidjan , Elfenbenskusten |
17:00 (UTC+0:00) |
|
|
Stadion: Felix Houphouet-Boigny Stade Domare: Bashir Salisu |
7 september 2019 Tredje kvalomgången, African Cup of Nations Youth Teams 2019 | Elfenbenskusten | 0:1 | Guinea | Niamey , Niger |
17:00 (UTC+1:00) |
|
Stadion: General Seini Kunche Stadium Domare: Yelebodom Gado Mawabwe Bojona |
10 september 2019 Tredje kvalomgången, African Cup of Nations Youth Teams 2019 | Guinea | 1:2 | Elfenbenskusten | Niamey , Niger |
16:00 (UTC+1:00) |
|
Stadion: Stade Doubs 28 september Domare: Jerry Yeke |
9 november 2019 Gruppspel, African Cup of Nations ungdomslag 2019 | Nigeria | 0:1 | Elfenbenskusten | Kairo , Egypten |
17:00 (UTC+2:00) | (Rapportera) |
|
Stadion: Al Salam Stadium Domare: Mohamed Maarouf |
12 november 2019 Gruppspel, African Cup of Nations ungdomslag 2019 | Elfenbenskusten | 0:1 | Sydafrika | Kairo , Egypten |
17:00 (UTC+2:00) | (Rapportera) |
|
Stadion: Al Salam Stadium Domare: Suleiman Ahmed Jama |
15 november 2019 Gruppspel, African Cup of Nations ungdomslag 2019 | Elfenbenskusten | 1:0 | Zambia | Kairo , Egypten |
20:00 (UTC+2:00) |
|
(Rapportera) | Stadion: Cairo International Stadium Domare: Louis Hungnandande |
15 november 2019 Semifinal, African Cup of Nations ungdomslag 2019 | Elfenbenskusten | 2:2 ( 3:2 penna. ) | Ghana | Kairo , Egypten |
20:00 (UTC+2:00) |
|
(Rapportera) |
|
Stadion: Cairo International Stadium Domare: Louis Hungnandande |
Straff | ||||
|
22 november 2019 Final, African Cup of Nations ungdomslag 2019 | Egypten | 2:1 ( förlängning ) | Elfenbenskusten | Kairo , Egypten |
20:00 (UTC+2:00) |
|
(Rapportera) |
|
Stadion: Cairo International Stadium Domare: Andofetra Rakotojaona |
13 oktober 2020 Vänskapsmatch | Saudiarabien | 0:0 | Elfenbenskusten | Ed Dammam , Saudiarabien |
18:00 (UTC+3:00) | (Rapportera) | Stadion: Prince Mohamed bin Fahd Stadium |
22 juli 2021 Gruppspel, olympiska sommarspelen 2020 | Elfenbenskusten | 2:1 | Saudiarabien | Yokohama , Kanagawa , Japan |
17:30 (UTC+9:00) |
|
(Rapportera) |
|
Arena: Nissan Publik: 0 Domare: Matthews Konger |
25 juli 2021 Gruppspel, olympiska sommarspelen 2020 | Brasilien | 0:0 | Elfenbenskusten | Yokohama , Kanagawa , Japan |
17:30 (UTC+9:00) | (Rapportera) | Arena: Nissan Åskådare: 0 Domare: Ismail Elfat |
28 juli 2021 Gruppspel, olympiska sommarspelen 2020 | Tyskland | 1:1 | Elfenbenskusten | Rifu , Miyagi , Japan |
17:00 (UTC+9:00) |
|
(Rapportera) |
|
Arena: Miyagi Publik: 0 Domare: Leodan Gonzalez |
31 juli 2021 Kvartsfinal, olympiska sommarspelen 2020 | Spanien | 5:2 ( a.t.l. ) | Elfenbenskusten | Rifu , Miyagi , Japan |
17:00 (UTC+9:00) | (Rapportera) | Stadion: Miyagi Publik: 5 526 Domare: Jesus Valenzuela |
Elfenbenskustens landslag - OS 2008 | ||
---|---|---|
Elfenbenskustens lag - OS 2020 | ||
---|---|---|