Sovjetunionen vid olympiska sommarspelen 1968
Den aktuella versionen av sidan har ännu inte granskats av erfarna bidragsgivare och kan skilja sig väsentligt från
versionen som granskades den 23 september 2021; kontroller kräver
3 redigeringar .
Sovjetunionens lag som tävlade vid olympiska sommarspelen 1968 representerades av 313 idrottare (246 män och 67 kvinnor).
Sovjetiska gymnaster presterade bra vid OS och vann 5 guldmedaljer, Natalya Kuchinskaya, Larisa Petrik och Mikhail Voronin vann 2 guld vardera. Tre guldmedaljer togs av fäktare och Elena Novikova blev ägare till två guldmedaljer. Tre guldmedaljer togs med av brottare, tyngdlyftare, idrottare och boxare. Dessutom vann man guldmedaljer i skytte, rodd och kanot, volleyboll, rodd, ridsport och segling. Den berömda sovjetiska tyngdlyftaren Leonid Zhabotinsky blev tvåfaldig olympisk mästare, liksom boxaren Boris Lagutin. Dessutom lyckades idrottarna från Sovjetunionens landslag ta medaljer i simning, dykning, vattenpolo och basket. Vattenpolospelare vann de fjärde olympiska spelen i rad (brons 1956, silver 1960, brons 1964 och silver 1968), basketspelare i femte (silver 1952, 1956, 1960, 1964 och brons 1968). Volleybollspelare vann guld vid andra olympiaden i rad, och volleybollspelare blev olympiska mästare för första gången.
Medaljörer
Medaljörer
Medalj
|
Sportsman
|
Typ av sport
|
Disciplin
|
Guld
|
Valerian Sokolov
|
Boxning
|
Män, upp till 54 kg
|
Guld
|
Boris Lagutin
|
Boxning
|
Herrar 1:a weltervikt
|
Guld
|
Dan Poznyak
|
Boxning
|
Män, upp till 81 kg
|
Guld
|
Boris Gurevich
|
Freestyle brottning
|
Män, upp till 87 kg
|
Guld
|
Alexander Medved
|
Freestyle brottning
|
Män, över 97 kg
|
Guld
|
Romerska Rurua
|
Grekisk-romersk brottning
|
Män, upp till 63 kg
|
Guld
|
Vladimir Belyaev Oleg Antropov Ivan Bugaenkov Vladimir Ivanov Evgeny Lapinsky Valery Kravchenko Vasily Matushevas Victor Mikhalchuk Georgy Mondzolevsky Yuri Poyarkov Eduard Sibiryakov Boris Tereshchuk
|
Volleyboll
|
Män
|
Guld
|
Tatyana Weinberga Vera Galushka Valentina Vinogradova Lyudmila Buldakova Galina Leontyeva Vera Lantratova Ludmila Mikhailovskaya Tatyana Ponyaeva Rosa Salikhova Tatyana Sarycheva Nina Smoleeva Inna Ryskal
|
Volleyboll
|
Kvinnor
|
Guld
|
Mikhail Voronin
|
Gymnastik
|
Män valv
|
Guld
|
Mikhail Voronin
|
Gymnastik
|
Män, ribban
|
Guld
|
Zinaida Voronina Lyubov Burda Olga Karasyova Natalya Kuchinskaya Larisa Petrik Lyudmila Turishcheva
|
Gymnastik
|
Damlagtävling
|
Guld
|
Larisa Petrik
|
Gymnastik
|
Kvinnor, golvträning
|
Guld
|
Natalya Kuchinskaya
|
Gymnastik
|
Kvinnor, logga
|
Guld
|
Anatoly Sass Alexander Timoshinin
|
rodd
|
Dubbelsculler för män
|
Guld
|
Alexander Shaparenko Vladimir Morozov
|
Rodd och kanot
|
Kajak-tvåa herrar, 1000 m
|
Guld
|
Ludmila Pinaeva
|
Rodd och kanot
|
Singelkajak dam 500m
|
Guld
|
Ivan Kizimov
|
Ridning
|
Dressyr för män
|
Guld
|
Vladimir Golubnichy
|
Friidrott
|
Män går 20 km
|
Guld
|
Viktor Saneev
|
Friidrott
|
Tresteg för män
|
Guld
|
Janis Lusis
|
Friidrott
|
Män som kastar spjut
|
Guld
|
Valentin Mankin
|
Segling
|
Män, "finn"
|
Guld
|
Grigory Kosykh
|
Kulskjutning
|
Män, liten kaliber enskottspistol
|
Guld
|
Evgeny Petrov
|
Bänkskytte
|
Män, runt stativ
|
Guld
|
Viktor Kurentsov
|
Tyngdlyftning
|
Män, upp till 75 kg
|
Guld
|
Boris Selitsky
|
Tyngdlyftning
|
Män, upp till 82,5 kg
|
Guld
|
Leonid Zhabotinsky
|
Tyngdlyftning
|
Män, över 90 kg
|
Guld
|
Eduard Vinokurov Umar Mavlikhanov Vladimir Nazlymov Viktor Sidyak Mark Rakita
|
Fäktning
|
Sabellagsevenemang för herrar
|
Guld
|
Elena Novikova
|
Fäktning
|
kvinnor, gripare
|
Guld
|
Galina Gorokhova Alexandra Zabelina Elena Novikova Tatyana Samusenko Svetlana Chirkova
|
Fäktning
|
Kvinnors folielagstävling
|
Silver
|
Alexey Kiselyov
|
Boxning
|
Män, upp till 75 kg
|
Silver
|
Jonas Chepulis
|
Boxning
|
Män, över 81 kg
|
Silver
|
Shota Lomidze
|
Freestyle brottning
|
Män, upp till 97 kg
|
Silver
|
Vladimir Bakulin
|
Grekisk-romersk brottning
|
Män, upp till 52 kg
|
Silver
|
Valentin Olenik
|
Grekisk-romersk brottning
|
Män, upp till 87 kg
|
Silver
|
Nikolai Yakovenko
|
Grekisk-romersk brottning
|
Män, upp till 97 kg
|
Silver
|
Anatoly Roshchin
|
Grekisk-romersk brottning
|
Män, över 97 kg
|
Silver
|
Alexei Barkalov Oleg Bovin Alexander Dolgushin Vadim Gulyaev Yuri Grigorovsky Boris Grishin Leonid Osipov Vladimir Semyonov Vyacheslav Skok Givi Chikvanaya Alexander Shidlovsky
|
Vattenpolo
|
Män
|
Silver
|
Mikhail Voronin
|
Gymnastik
|
Individuellt mästerskap för män
|
Silver
|
Sergei Diomidov Mikhail Voronin Valery Karasyov Viktor Klimenko Viktor Lissitzky Valery Ilyinykh
|
Gymnastik
|
Lagtävling för herrar
|
Silver
|
Mikhail Voronin
|
Gymnastik
|
män, ringar
|
Silver
|
Mikhail Voronin
|
Gymnastik
|
män, barer
|
Silver
|
Zinaida Voronina
|
Gymnastik
|
Individuellt mångkamp damer
|
Silver
|
Alexander Shaparenko
|
Rodd och kanot
|
Singelkajak herrar 1000m
|
Silver
|
Ivan Kalita Ivan Kizimov Elena Petushkova
|
Ridning
|
Dressyr, lagmästerskap
|
Silver
|
Romuald Klim
|
Friidrott
|
Män som kastar hammare
|
Silver
|
Antonina Okorokova
|
Friidrott
|
Kvinnor höjdhopp
|
Silver
|
Vladimir Kosinsky
|
Simning
|
100 m bröstsim herrar
|
Silver
|
Vladimir Kosinsky
|
Simning
|
200 m bröstsim herrar
|
Silver
|
Semyon Belits-Geiman Leonid Ilyichev Georgy Kulikov Viktor Mazanov
|
Simning
|
4x100 m frisim herrar
|
Silver
|
Galina Prozumenshchikova
|
Simning
|
100 m bröstsim damer
|
Silver
|
Tamara Pogozheva
|
Dykning
|
Kvinnor, språngbräda
|
Silver
|
Natalia Lobanova
|
Dykning
|
Kvinnor, torn
|
Silver
|
Pavel Lednev Boris Onishchenko Stasis Shaparnis
|
Modern femkamp
|
Lagmästerskap för herrar
|
Silver
|
Valentin Kornev
|
Kulskjutning
|
Herr, gratis gevär, 3x40
|
Silver
|
Dito Shanidze
|
Tyngdlyftning
|
Män, upp till 60 kg
|
Silver
|
Vladimir Belyaev
|
Tyngdlyftning
|
Män, upp till 82,5 kg
|
Silver
|
Jaan Talts
|
Tyngdlyftning
|
Män, upp till 90 kg
|
Silver
|
Viktor Putyatin tyska Sveshnikov Yuri Sisikin Vasily Stankovich Yuri Sharov
|
Fäktning
|
Foil lagtävling för män
|
Silver
|
Grigory Criss
|
Fäktning
|
Män, svärd
|
Silver
|
Iosif Vitebsky Grigory Criss Alexey Nikanchikov Viktor Modzolevsky Yuri Smolyakov
|
Fäktning
|
Herrar, epee, lagtävling
|
Silver
|
Mark Rakita
|
Fäktning
|
Män, sabel
|
Brons
|
Sergei Belov Vladimir Andreev Gennadij Volnov Vadim Kapranov Yaak Lipso Sergei Kovalenko Anatoly Krikun Modestas Paulauskas Anatoly Polivoda Zurab Sakandelidze Yuri Selikhov Priit Tomson
|
Basketboll
|
Män
|
Brons
|
Vladimir Musalimov
|
Boxning
|
Män, upp till 67 kg
|
Brons
|
Ivan Kochergin
|
Grekisk-romersk brottning
|
Män, upp till 57 kg
|
Brons
|
Mikhail Voronin
|
Gymnastik
|
män, häst
|
Brons
|
Sergej Diomidov
|
Gymnastik
|
Män valv
|
Brons
|
Victor Klimenko
|
Gymnastik
|
män, barer
|
Brons
|
Natalya Kuchinskaya
|
Gymnastik
|
Individuellt mångkamp damer
|
Brons
|
Natalya Kuchinskaya
|
Gymnastik
|
Kvinnor, golvträning
|
Brons
|
Zinaida Voronina
|
Gymnastik
|
Damvalv
|
Brons
|
Zinaida Voronina
|
Gymnastik
|
kvinnor, ojämna barer
|
Brons
|
Larisa Petrik
|
Gymnastik
|
Kvinnor, logga
|
Brons
|
Zigmas Yukna Antanas Bogdanavičius Vytautas Bredis Yuri Lorentsson Valentin Kravchuk Alexander Martyshkin Vladimir Sterlik Viktor Suslin Juozas Jagelavičius
|
rodd
|
män, åtta
|
Brons
|
Vitaly Galkov
|
Rodd och kanot
|
Kanot singel herrar 1000m
|
Brons
|
Naum Prokupets Mikhail Zamotin
|
Rodd och kanot
|
Herrkanot dubbel 1000 m
|
Brons
|
Lyudmila Pinaeva Antonina Seredina
|
Rodd och kanot
|
Damkajak två, 500 m
|
Brons
|
Nikolai Smaga
|
Friidrott
|
Män går 20 km
|
Brons
|
Valentin Gavrilov
|
Friidrott
|
Höjdhopp för män
|
Brons
|
Edward Gushchin
|
Friidrott
|
Män, kulstötning
|
Brons
|
Natalia Burda
|
Friidrott
|
400 m löpning damer
|
Brons
|
Lyudmila Zharkova Galina Bukharina Vera Popkova Lyudmila Samotesova
|
Friidrott
|
Damer, 4x100m stafett
|
Brons
|
Valentina Kozyr
|
Friidrott
|
Kvinnor höjdhopp
|
Brons
|
Tatyana Talysheva
|
Friidrott
|
Längdhopp för kvinnor
|
Brons
|
Nadezhda Chizhova
|
Friidrott
|
Kvinnor kulstöt
|
Brons
|
Nikolai Pankin
|
Simning
|
100 m bröstsim herrar
|
Brons
|
Vladimir Bure Semyon Belits-Geiman Leonid Ilyichev Georgy Kulikov
|
Simning
|
4x200 m frisim herrar
|
Brons
|
Yuri Gromak Leonid Ilyichev Vladimir Kosinsky Vladimir Nemshilov
|
Simning
|
4x100 m medley herrar stafett
|
Brons
|
Galina Prozumenshchikova
|
Simning
|
200 m bröstsim damer
|
Brons
|
Pavel Lednev
|
Modern femkamp
|
Individuellt mästerskap för herrar
|
Brons
|
Vitaly Parkhimovich
|
Kulskjutning
|
Herr, liten kaliber gevär, 3x40
|
Brons
|
Renat Suleimanov
|
Kulskjutning
|
Män, liten kaliber enskottspistol
|
Medaljer efter sport
Tävlingsresultat
Rodd
Flera av de bästa ekipagena från varje race gick vidare till nästa omgång (beroende på disciplin). De 6 starkaste ekipagen gick vidare till final A, ytterligare 6 ekipage som slogs ut i semifinalen fördelade platser i lilla final B.
Den nuvarande trefaldige olympiska singelmästaren Vyacheslav Ivanov förberedde sig för spelen i Mexico City, men efter beslut av landslagsledningen tävlade Viktor Melnikov istället för Ivanov [1] . Efter att ha fått veta att Ivanov inte deklarerades för spelen var Internationella olympiska kommittén redo att tillåta honom att tävla utanför konkurrensen, medan om Ivanov vann skulle idrottaren själv, såväl som roddaren som tog andraplatsen, få guldmedaljer, men ledningen för USSR:s landslag vägrade en sådan möjlighet [2] .
Män
Konkurrens
|
Idrottare
|
Checka in
|
kvalkörning
|
semifinal
|
Den slutliga
|
Finalplats _
|
checka in
|
Tid
|
Plats
|
checka in
|
Tid
|
Plats
|
checka in
|
Tid
|
Plats
|
Tid
|
Plats
|
ensamvargar
|
Viktor Melnikov
|
2
|
8:03,29
|
3
|
2
|
7:46,86
|
2Q
|
2
|
7:50.30
|
fyra
|
Final B
|
12
|
|
tvåor
|
Apolinaris Grigas Vladimir Rikkanen
|
3
|
7:35,61
|
fyra
|
2
|
|
6
|
avslutade föreställningen
|
Ridsport
Team
|
Konkurrens
|
1:a omgången
|
2:a omgången
|
Den slutliga
|
Plats
|
Bra
|
Bra
|
|
Com.
|
|
Com.
|
Evgeny Kuzin på Figlyar Viktor Matveev på Tiny Gennady Samosedenko på Aeron
|
Laghoppning
|
76,00 23,75 25,25 |
125,00 (13)
|
45,00 17,75 42,75 |
105,50 (11)
|
230,50
|
13
|
Anteckningar
- ↑ Rodd. Vyacheslav Ivanov. Enda. Dokumentation SE . Hämtad 14 augusti 2018. Arkiverad från originalet 24 april 2021. (obestämd)
- ↑ Förlängd spurt av Vyacheslav Ivanov . Hämtad 14 augusti 2018. Arkiverad från originalet 14 augusti 2018. (obestämd)
Länkar