USA i OS | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
IOC-kod | USA | ||||||||
NOC |
USA:s olympiska kommittés officiella webbplats |
||||||||
OS i Mexico City | |||||||||
Idrottare | 357 i 18 sporter | ||||||||
fanbärare | Janice Romary | ||||||||
Medaljer plats 1 |
|
||||||||
Deltagande i olympiska sommarspelen | |||||||||
Deltagande i vinter-OS | |||||||||
se även | |||||||||
Vid olympiska sommarspelen 1968 representerades USA av 357 idrottare (274 män, 83 kvinnor). De vann 45 guld, 28 silver och 34 brons, vilket förde laget till 1:a plats i den inofficiella lagställningen.
Medalj | Sportsman | Typ av sport | Disciplin |
---|---|---|---|
Guld | Jim Hines | Friidrott | 100 m herrar |
Guld | Thomas Smith | Friidrott | 200 m herrar |
Guld | Lee Evans | Friidrott | 400 m herrar |
Guld | Wilbur Davenport | Friidrott | 110 m häck herrar |
Guld | Charles Green Melvin Pender Ronnie Smith Jim Hines |
Friidrott | Herrar stafett 4 × 100 m |
Guld | Vincent Matthews Ron Freeman Larry James Lee Evans |
Friidrott | Herrar stafett 4 × 400 m |
Guld | Richard Fosbury | Friidrott | Höjdhopp för män |
Guld | Robert Seagren | Friidrott | Män stavhopp |
Guld | Robert Beamon | Friidrott | Längdhopp för herrar |
Guld | Randy Matson | Friidrott | Män, kulstötning |
Guld | Alfred Oerter | Friidrott | Diskuskast män |
Guld | Bill Toomey | Friidrott | Tiokamp herrar |
Guld | Wyomia Thayes | Friidrott | 100 m damer |
Guld | Madeline Manning | Friidrott | 800 m damer |
Guld | Margaret Bales Barbara Ferrell Mildrett Netter Wyomia Thyes |
Friidrott | Damer, stafett 4 × 100 m |
Guld | Mike Barrett John Clawson Donald Dee Calvin Fowler Spencer Haywood Bill Hosket James King Glynn Salters Charlie Scott Michael Siliman Ken Spanien Joseph White |
Basketboll | Män |
Guld | Ronald Harris | Boxning | Män, upp till 60 kg |
Guld | George Foreman | Boxning | Män, över 81 kg |
Guld | William Steinkrous | Ridning | Hoppning, individuellt mästerskap |
Guld | George Friedrichs Barton Jenke Gerald Skrek |
Segling | Dragon klass |
Guld | Lowell North Peter Barrett |
Segling | Stjärnklass |
Guld | Michael Burton | Simning | 400 m frisim herrar |
Guld | Michael Burton | Simning | 1500 m frisim herrar |
Guld | Don Mackenzie | Simning | 100 m bröstsim herrar |
Guld | Douglas Russell | Simning | 100 m fjärilsim herrar |
Guld | Carl Roby | Simning | 200 m fjärilsim herrar |
Guld | Charles Hickcox | Simning | 200 m individuellt medley herrar |
Guld | Charles Hickcox | Simning | 400 m individuellt medley herrar |
Guld | Zachary Zorn Stephen Roerich Kenneth Walsh Mark Spitz |
Simning | 4x100 m fristil herrar |
Guld | John Nelson Stephen Roerich Mark Spitz Don Schollander |
Simning | 4x200 m fristil herrar |
Guld | Charles Hickcox Don Mackenzie Douglas Russell Kenneth Walsh |
Simning | Herrar stafett 4 × 100 m kombinerat |
Guld | Jan Henne | Simning | 100 m frisim damer |
Guld | Deborah Meyer | Simning | 200 m frisim damer |
Guld | Deborah Meyer | Simning | 400 m frisim damer |
Guld | Deborah Meyer | Simning | 800 m frisim damer |
Guld | Kay Hall | Simning | 100 m ryggsim damer |
Guld | Lillian Watson | Simning | 200 m ryggsim damer |
Guld | Sharon Wichman | Simning | 200 m bröstsim damer |
Guld | Claudia Kolb | Simning | 200 m individuellt medley damer |
Guld | Claudia Kolb | Simning | 400 m individuellt medley damer |
Guld | Jane Barkman Linda Gustavson Susan Pedersen Jan Henne |
Simning | 4x100 m fristil damer |
Guld | Kay Hall Katherine Ball Eleanor Daniel Susan Pedersen |
Simning | Damstafett 4 × 100 m kombinerat |
Guld | Bernard Wrightson | Dykning | 3 m språngbräda för herrar |
Guld | Suzanne Gossick | Dykning | 3 m språngbräda damer |
Guld | Gary Andersson | Skytte | Trepositionsfri gevär herrar 300m |
Medalj | Sportsman | Typ av sport | Disciplin |
---|---|---|---|
Silver | Larry James | Friidrott | 400 m herrar |
Silver | Jim Ryan | Friidrott | 1500 m herrar |
Silver | Erwin Hall | Friidrott | 110 m häck herrar |
Silver | Ed Caruthers | Friidrott | Höjdhopp för män |
Silver | George Woods | Friidrott | Män, kulstötning |
Silver | Barbara Ferrell | Friidrott | 100 m damer |
Silver | Larry Hough Tony Johnson |
rodd | Män, styrman tvåor |
Silver | Albert Robinson | Boxning | Män, upp till 57 kg |
Silver | Richard Sanders | Kamp | Herrar, fribrottning, upp till 52 kg |
Silver | Donald Bem | Kamp | Herrar, fribrottning, upp till 57 kg |
Silver | Michael Page James Wofford Michael Plumb |
Ridning | Triathlon, lagmästerskap |
Silver | Kenneth Walsh | Simning | 100 m frisim herrar |
Silver | Don Sholander | Simning | 200 m frisim herrar |
Silver | John Kinsella | Simning | 1500 m frisim herrar |
Silver | Charles Hickcox | Simning | 100 m ryggsim herrar |
Silver | Mitchell Ivey | Simning | 200 m ryggsim herrar |
Silver | Mark Spitz | Simning | 100 m fjärilsim herrar |
Silver | Gregory Buckingham | Simning | 200 m individuellt medley herrar |
Silver | Gary Hall Sr. | Simning | 400 m individuellt medley herrar |
Silver | Susan Pedersen | Simning | 100 m frisim damer |
Silver | Jan Henne | Simning | 200 m frisim damer |
Silver | Linda Gustavson | Simning | 400 m frisim damer |
Silver | Pamela Crews | Simning | 800 m frisim damer |
Silver | Eleanor Daniel | Simning | 100 m fjäril damer |
Silver | Susan Pedersen | Simning | 200 m individuellt medley damer |
Silver | Lynn Vidali | Simning | 400 m individuellt medley damer |
Silver | John Reiter | Skytte | Herrar, småborrat gevär från tre positioner, 50 m |
Silver | Thomas Garrigas | Skytte | Män, stege |
Medalj | Sportsman | Typ av sport | Disciplin |
---|---|---|---|
Brons | Charles Green | Friidrott | 100 m herrar |
Brons | John Carlos | Friidrott | 200 m herrar |
Brons | Ronald Freeman | Friidrott | 400 m herrar |
Brons | Tom Farrell | Friidrott | 800 m herrar |
Brons | George Young | Friidrott | 3000 m häck herrar |
Brons | Larry Young | Friidrott | Män går 50 km |
Brons | Ralph Boston | Friidrott | Längdhopp för herrar |
Brons | John Nunn Bill Mar |
rodd | Män dubbelsculler |
Brons | Harlan Marbley | Boxning | Män, upp till 48 kg |
Brons | James Wallington Jr. | Boxning | Män, upp till 63,5 kg |
Brons | John Baldwin | Boxning | Män, upp till 71 kg |
Brons | Alfred Jones | Boxning | Män, upp till 75 kg |
Brons | Alfred Jones | Ridning | Triathlon, individuellt mästerskap |
Brons | Mark Spitz | Simning | 100 m frisim herrar |
Brons | John Nelson | Simning | 200 m frisim herrar |
Brons | Ronald Mills | Simning | 100 m ryggsim herrar |
Brons | Jack Horsley | Simning | 200 m ryggsim herrar |
Brons | Brian Job | Simning | 200 m bröstsim herrar |
Brons | Ross Wales | Simning | 100 m fjärilsim herrar |
Brons | John Ferris | Simning | 200 m fjärilsim herrar |
Brons | John Ferris | Simning | 200 m individuellt medley herrar |
Brons | Linda Gustavson | Simning | 100 m frisim damer |
Brons | Jane Barkman | Simning | 200 m frisim damer |
Brons | Jane Swagerty | Simning | 100 m ryggsim damer |
Brons | Kay Hall | Simning | 200 m ryggsim damer |
Brons | Sharon Wichman | Simning | 100 m bröstsim damer |
Brons | Susan Shields | Simning | 100 m fjäril damer |
Brons | Eleanor Daniel | Simning | 200 m fjäril damer |
Brons | Jan Henne | Simning | 200 m individuellt medley damer |
Brons | James Henry | Dykning | 3 m språngbräda för herrar |
Brons | Edwin Young | Dykning | Herrar, 10m plattform |
Brons | Keala O'Sullivan | Dykning | 3 m språngbräda damer |
Brons | Ann Peterson | Dykning | 10 m plattform damer |
Brons | Joseph Dube | Tyngdlyftning | Män, över 90 kg |
Flera av de bästa ekipagena från varje race gick vidare till nästa omgång (beroende på disciplin). De 6 starkaste ekipagena gick vidare till final A, ytterligare 6 ekipage som slogs ut i semifinalerna fördelade platser i lilla finalen B
MänKonkurrens | Idrottare | Checka in | kvalkörning | semifinal | Den slutliga | Finalplats _ | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
checka in | Tid | Plats | checka in | Tid | Plats | checka in | Tid | Plats | Tid | Plats | |||
ensamvargar | John Van Blom | 3 | 7:54,79 | 3 | ett | 7:43.00 | 1 Q | 2 | 7:49,85 | 3 QA | Final A | fyra | |
8:00.51 | fyra | ||||||||||||
tvåor | Larry Hough Tony Johnson |
3 | 7:19,92 | 1 Q | deltog inte | 2 | 7:21,50 | 1 QA | Final A | ||||
7:26,71 | 2 |
olympiska sommarspelen 1968 | Länder vid|
---|---|
Asien | |
Amerika |
|
Afrika | |
Europa | |
Oceanien |