Denna lista presenterar i alfabetisk ordning alla hjältar i Sovjetunionen , vars efternamn börjar med bokstaven " D " (441 personer totalt, tre av dem tilldelades titeln två gånger ). Listan innehåller datumen för dekreten från presidiet för Sovjetunionens högsta sovjet om tilldelning av titeln, information om typen av trupper, position och militär rang för hjältar på datumet för inlämning för att tilldela titeln Sovjets hjälte Union , år av deras liv.
Betoningarna i hjältarnas namn ges enligt boken " Heroes of the Soviet Union: A Brief Biographical Dictionary / Föreg. ed. collegium I. N. Shkadov . - M . : Military Publishing House , 1987. - T. 1 / Abaev - Lyubichev /. — 911 sid. — 100 000 exemplar. — ISBN ots., Reg. nr i RCP 87-95382. ".
Navigationstabell | |
---|---|
"D" | Davidenko Vasily — Denisov Mikhail |
Denisov Osip - Donskikh Alexander | |
Donskikh Ivan — Dyatlov Ignatius |
nr . p/s |
Fullständiga namn | Dekret datum | Typ av armé | Jobbtitel | Rang | År av livet | BS
HS NL |
---|---|---|---|---|---|---|---|
147 | Denisov Osip Andreevich | 24.03 . 1945 | gruppledare för 341:a gardes gevärsregemente av 119:e gardes gevärsdivision av 10:e gardesarmén av 2:a baltiska fronten | vaktsergeant _ | 02.08 . 1912 - 25.08 . 1957 | [BS 1] | |
148 | Denisov Sergey Evdokimovich | 07.08 . 1943 | batteribefälhavare för 45-mm kanoner från 207:e Guards Rifle Regiment av 70:e Guard Rifle Division av den 13:e armén av centralfronten | vaktlöjtnant _ | 10.08 . 1914 - 19.03 . 1945 | [BS 1] | |
149 | Denisov Sergei Prokofievich | 04.07 . 1937
|
befälhavare för stridsflygenheten I-16 i det spanska flygvapnet
Chef för flygvapnet för 7:e armén av nordvästra fronten |
kapten
|
25.12 . 1909 - 06.06 . 1971 | [BS 1] | |
150 | Denisyuk Fedor Ignatievich ( ukrainska) Denisyuk Fedir Gnatovich |
01.11 . 1943 | skytt av 177:e infanteriregementet av 236:e infanteridivisionen av 46:e armén av 3:e ukrainska fronten | röda arméns soldat | 10.07 . 1910 - 28.12 . 1948 | [BS 2] | |
151 | Denichenko Isai Petrovich | 13.09 . 1944 | gruppledare för den motoriserade gevärsbataljonen av den 2:a mekaniserade brigaden i den 5:e mekaniserade kåren av den 6:e stridsvagnsarmén av den 2:a ukrainska fronten | röda arméns soldat | 01.10 . 1899 - 02.02 . 1980 | [BS 3] | |
152 | Denchik Nikolay Fedorovich ( ukrainska) Denchik Mykola Fedorovich |
04.02 . 1944 | ställföreträdande skvadronbefälhavare för 64:e Guards Fighter Aviation Regiment av 4th Guards Fighter Aviation Division av 1st Guard Fighter Aviation Corps av den 15:e luftarmén vid Bryanskfronten | Vaktöverlöjtnant _ | 01.05 . 1920 - 24.08 . 1996 | [BS 3] | |
153 | Vice Ivan Stepanovich | 28.04 . 1945 | befälhavare för T-34- stridsvagnen för 36:e gardes stridsvagnsbrigad av 4:e gardes mekaniserade kår av 7:e gardesarmén av 2:a ukrainska fronten | vakt juniorlöjtnant | 26.11 . 1922 - 24.07 . 1999 | [BS 3] | |
154 | Derbushev Fedor Mikhailovich | 22.02 . 1944 | beräkningsnummer för pansarvärnsgeväret från 78:e Guards Rifle Regiment av 25:e Guards Rifle Division av 6:e armén på sydvästra fronten | Röda arméns vakt | 14.03 . 1916 - 03.09 . 1981 | [BS 3] | |
155 | Dergach Alexey Nikolaevich | 04.02 . 1944 | ställföreträdande befälhavare och navigatör för skvadronen för 86:e Guards Fighter Aviation Regiment av 240:e Fighter Aviation Division av den 13:e luftarmén i Leningradfronten | vaktkapten _ | 23.03 . 1916 - 17.09 . 1983 | [BS 3] | |
156 | Dergachev Dmitry Andronovich | 24.03 . 1945 | vapenbefälhavare för det 1054:e artilleriregementet i den 416:e gevärsdivisionen av den 5:e chockarmén av den 1:a vitryska fronten | korpral | 19.05 . 1923 - 14.01 . 1945 | [BS 3] | |
157 | Dergilev Egor Ivanovich | 17.10 . 1943 | sanitär instruktör för kompaniet av 605:e infanteriregementet av 132:a infanteridivisionen av 60:e armén av centralfronten | förman | 22.04 . 1920 - 01.06 . 2000 | [BS 4] | |
158 | Derevyanko Alexey Akimovich Derevyanko Oleksiy Yakimovich |
10.01 . 1944 | plutons befälhavare för pansarvärnskanoner från 47:e Guards Rifle Regiment av 15:e Guards Rifle Division av den 7:e gardesarmén vid Voronezh-fronten | vakt juniorlöjtnant | 03.07 . 1922 - 10.07 . 1943 | [BS 5] | |
159 | Derevianko Vasily Semyonovich ( ukrainska) Derevyanko Vasil Semyonovich |
27.06 . 1945 | befälhavare för en stridsvagnspluton av 51:a gardes stridsvagnsregemente av 10:e gardes mekaniserade brigade av 5:e gardes mekaniserade kår av 4:e gardes stridsvagnsarmé av 1:a ukrainska fronten | Vaktöverlöjtnant _ | 22.04 . 1914 - 19.05 . 1988 | [BS 5] | |
160 | Derzhavin Pavel Ivanovich | 22.01 . 1944 | befälhavare för pansarbåtsbrigaden för Azovs militärflottilj | kapten av 3:e rangen | 27.02 . 1904 - 17.02 . 1993 | [BS 5]
—— | |
161 | Derkach Fedor Grigorievich | 25.10 . 1943 | batteribefälhavare för 1593:e anti-tank artilleriregementet av RGK som en del av den 47:e armén av Voronezh Front | överlöjtnant | 04.09 . 1911 - 06.01 . 1944 | [BS 5] | |
162 | Dermanovsky Georgy Dmitrievich | 20.04 . 1945 | kulspruteskytt av den 384:e separata bataljonen av marinsoldater från Odessa flottbas i Svarta havets flotta | sjöman | 18.04 . 1924 - 03.27 . 1944 | [BS 5] | |
163 | Dernov Petr Sergeevich | 24.03 . 1945 | maskinskytt av 24:e gardekavalleriregementet av 5:e gardekavalleridivisionen av 3:e gardekavallerikåren av 2:a vitryska fronten | Röda arméns vakt | 22.10 . 1925 - 24.01 . 1945 | [BS 5] | |
164 | Dernovsky Grigory Borisovich | 26.10 . 1943 | befälhavare för 1181:a luftvärnsartilleriregementet av 5:e luftvärnsartilleridivisionen av RGK som en del av 7:e gardesarmén av stäppfronten | större | 13.09 . 1910 - 19.01 . 1974 | [BS 5] | |
165 | Dertev Evgeny Alexandrovich | 15.01 . 1944 | skytt av 1185:e infanteriregementet av 356:e infanteridivisionen av 61:a armén av centralfronten | korpral | 20.12 . 1918 - 26.12 . 1994 | [BS 6] | |
166 | Deryugin Alexey Vasilievich | 21.03 . 1940 | stridsvagnsbefälhavare för den 108:e stridsvagnsbataljonen av den 35:e lätta stridsvagnsbrigaden av 7:e armén av nordvästra fronten | yngre befälspluton | 05.03 . 1913 - 01.05 . 2005 | [BS 7] | |
167 | Deryabin Alexey Nikitovich [Pr 1] | 19.04 . 1945 | flygbefälhavare för 15:e Guards Assault Aviation Regiment i 277:e Assault Aviation Division av 1:a luftarmén vid 3:e vitryska fronten | vaktlöjtnant _ | 17.11 . 1915 - 08.11 . 1990 | [BS 7] | |
168 | Deryabin Yuri Ivanovich | 20.12 . 1943 | batteribefälhavare för det 93:e kanonartilleriregementet av den 27:e separata tunga kanonartilleribrigaden av RGK som en del av den 37:e armén av stäppfronten | löjtnant | 21.01 . 1923 - 14.07 . 2005 | [BS 7] | |
169 | Desnitsky Pjotr Pavlovich | 31.12 . 1936 | Gunner-radiooperatör för 1st International Bomber Aviation Squadron av flygvapnet i den spanska republiken | yngre befälspluton | 13.07 . 1911 - 19.09 . 1993 | [BS 7]
—— | |
170 | Dekhkanbaev Abdusalim (Dekhkonbaev Abdusalim) [GS 24] uzbekisk. Dehqonboyev Abdusalim |
15.01 . 1944 | skytt av 467:e infanteriregementet av 81:a infanteridivisionen av 61:a armén av centralfronten | röda arméns soldat | 26.10 . 1906 - 08.10 . 1943 | [BS 7] | |
171 | Dekhtyarenko Andrey Nikolaevich Dekhtyarenko Andriy Mykolayovich |
21.07 . 1942 | skvadronchef för 580:e stridsflygregementet i 6:e attackflyggruppen vid Högkvarteret för Högsta kommandot | överlöjtnant | 17.05 . 1909 - 11.07 . 1942 | [BS 7] | |
172 | Deshin Andrey Ivanovich | 16.10 . 1943 | Senior telefonoperatör för 6:e artilleriregementet av 74:e infanteridivisionen av 13:e armén av centralfronten | korpral | 26.04 . 1924 - 21.09 . 1943 | [BS 8] | |
173 | Deshin Ivan Semyonovich | 24.03 . 1945 | bataljonschef för 605:e infanteriregementet av 132:a infanteridivisionen av 47:e armén av 1:a vitryska fronten | kapten | 14.11 . 1918 - 27.08 . 1944 | [BS 9] | |
174 | Deshin Nikolay Ivanovich | 31.05 . 1945 | vapenbefälhavare för 86:e gardes separata pansarstridsstridsbataljon av 82:a gardes gevärsdivision av 8:e gardesarmén av 1:a vitryska fronten | översergeant för gardet | 20.04 . 1901 - 06.06 . 1967 | [BS 9] | |
175 | Dzhabidze David Vasilievich last. ჯაბიძე დავით |
15.05 . 1946 | skvadronchef för 812:e stridsflygregementet av 265:e stridsflygdivisionen av 3: e jaktflygkåren av 16:e luftarmén av 1:a vitryska fronten | kapten | 23.02 . 1916 - 15.12 . 1982 | [BS 9] | |
176 | Dzhabiev Mirza Agamurad ochly Azeri. Cəbiyev Mirzə Ağamurad oğlu |
19.04 . 1945 | plutonschef för 806:e infanteriregementet av 235:e infanteridivisionen av 43:e armén av 3:e vitryska fronten | löjtnant | 22.02 . 1925 - 10.02 . 1978 | [BS 9] | |
177 | Jamalov Kamal Davlyatovich uzbekisk. Jamolov Kamol |
26.10 . 1943 | sappare av den 129:e separata ingenjör-sappningsbataljonen av den 8:e ingenjör-sappningsbrigaden av den 7:e gardesarmén av stäppfronten | röda arméns soldat | 15.07 . 1920 - 08.11 . 1977 | [BS 9] | |
178 | Jamangaraev Kashagan Kaz. Zhamankaraev Kashagan |
17.10 . 1943 | pistolbefälhavare för 1st Guards Cannon Artillery Brigade av 1st Guards Artillery Division av RGK:s genombrott som en del av Voronezhfrontens 60:e armé | översergeant för gardet | 08.05 . 1910 - 22.09 . 2001 | [BS 9] | |
179 | Dzhandzhgava Vladimir Nikolaevich Kaz. ჯანჯღავა ვლადიმერ |
29.05 . 1945 | Befälhavare för 354:e infanteridivisionen av 65:e armén av 2:a vitryska fronten | generalmajor | 01.06 . 1907 - 10.04 . 1982 | [BS 9] | |
180 | Dzhanibekov Vladimir Alexandrovich (Krysin Vladimir Alexandrovich) [GS 34] |
16.03 . 1978
|
befälhavare för den första besöksexpeditionen vid orbitalstationen " Salyut-6 " - " Soyuz-26 " - " Soyuz-27 "
befälhavare för den sovjetisk-mongoliska besättningen på rymdfarkosten Soyuz-39 under programmet för den 10:e besöksexpeditionen vid omloppsstationen Salyut-6 - Soyuz T-4 - Soyuz-39 under Interkosmos - programmet |
överste | släkte. 13.05 . 1942 | [BS 10]
—— | |
181 | Japaridze Tengiz Ivanovich last. ჯაფარიძე, თენგიზ |
23.09 . 1944 | laddar kanoner av T-34- stridsvagnen från 52:a gardes stridsvagnsbrigad av 6:e bevakningsstridsvagnskåren från 3:e gardesstridsvagnsarmén från 1:a ukrainska fronten | vakt junior sergeant | 27.01 . 1925 - 1998 |
[BS 11] | |
182 | Dzharkimbaev kosack Kirg. Zharkymbaev Kazak |
24.03 . 1945 | skytt av ett batteri av 45 mm kanoner från 287:e Guards Rifle Regiment av 95:e Guards Rifle Division av den 5:e gardesarmén av den andra ukrainska fronten | vakt junior sergeant | 10.11 . 1911 - 10.07 . 1969 | [BS 11] | |
183 | Jafarov Agashirin Agamamed ogly Azeri. Cəfərov Ağaşirin Ağaməmməd oğlu |
01.11 . 1943 | tung maskingevärsskytt av 1368:e infanteriregementet av 416:e infanteridivisionen av 51:a armén av sydfronten | Undersergeant | 10.07 . 1906 - 03.05 . 1984 | [BS 11] | |
184 | Gibelli Primo Anzhelovich italienska. Gibelli Primo |
31.12 . 1936 | testpilot vid flygvapnets forskningsinstitut | kapten | 27.12 . 1893 - 10.11 . 1936 | [BS 12]
—— | |
185 | Dzhincharadze Israfil Kemalovich last. ჯინჭარაძე ისრაფილ |
04.02 . 1944 | seniorpilot för 673 :e anfallsflygregementet i 266:e anfallsflygdivisionen i 1:a anfallsflygkåren i den 5:e flygarmén i Stäppfronten | Baner | 26.04 . 1916 - 15.10 . 1943 | [BS 11] | |
186 | Dzhuldasov Lesbek Bainbetovich Kaz. Zholdasov Lesbek Bayimbetuly |
24.03 . 1945 | Plutonchef för 1077:e infanteriregementet av 316:e infanteridivisionen av den 46:e armén av 2:a ukrainska fronten | löjtnant | 11.02 . 1920 - 12.08 . 1980 | [BS 11] | |
187 | Dzhumabaev Tashmamat uzb. Jumaboyev Toshmamat |
30.10 . 1943 | gruppledare för 685:e infanteriregementet av 193:e infanteridivisionen av 65:e armén av centralfronten | sergeant | 24.08 . 1924 - 09.01 . 1995 | [BS 11] | |
188 | Dzhumagulov Elmurza Biymurzaevich | 26.09 . 1944 | befälhavare för en pluton av T-34 stridsvagnar från det 42:a separata stridsvagnsregementet i den 48:e armén av 1:a vitryska fronten | överlöjtnant | 16.11 . 1921 - 26.09 . 2013 | [BS 13] | |
189 | Dzhumaliev Kilmash Dyusegalievich Kaz. Zhumaliev Kilmash |
27.02 . 1945 | assisterande plutonsbefälhavare för 267:e gardets gevärsregemente av 89:e gardets gevärsdivision av 5:e chockarmén av 1:a vitryska fronten | vakt junior sergeant | 1918 - 12.02 . 1945 |
[BS 14] | |
190 | Jumaniyazov Urazbai (Jumaniyazov Urazbai) [GS 44] uzbekisk. Jumaniyozov Oʻrozboy |
17.10 . 1943 | maskinskytt av 985:e infanteriregementet av 226:e infanteridivisionen av 60:e armén av centralfronten | röda arméns soldat | 1924 - december 1943 (saknad) |
[BS 14] | |
191 | Dzhunkovskaya Galina Ivanovna (Markova Galina Ivanovna) [Pr 2] [GS 45] ukrainska Dzhunkovskaya Galina Ivanivna |
18.08 . 1945 | skvadronnavigatör för 125:e gardets bombplansregemente av 4:e gardets bombplansdivision av 1:a gardes bombplansflygkår av 3:e flygarmén av 1:a baltiska fronten | Vaktöverlöjtnant _ | 06.10 . 1922 - 12.09 . 1985 | [BS 14] | |
192 | Dzhunusov Mazhit kaz. Zhunisov Mazhit |
20.12 . 1943 | förman för kompaniet av kulspruteskyttar från det 845:e gevärsregementet i den 303:e gevärsdivisionen av den 57:e armén av Stäppfronten | förman | 21.09 . 1917 - 09.04 . 1945 | [BS 14] | |
193 | Dzigunsky Mikhail Yakovlevich Dzigunsky Mikhailo Yakovych |
24.03 . 1945 | plutonsbefälhavare för 1372:a infanteriregementet av 417:e infanteridivisionen av 51:a armén av 4:e ukrainska fronten | löjtnant | 15.05 . 1921 - 07.05 . 1944 | [BS 14] | |
194 | Dzusov Ibragim Magometovich Osset. Dzusty Ibrahim |
29.05 . 1945 | Befälhavare för 6th Fighter Aviation Corps av 16th Air Army av 1st Vitryska fronten | Generalmajor för gardet | 16.03 . 1905 - 28.10 . 1980 | [BS 15] | |
195 | Dzyuba Ivan Mikhailovich ( ukrainska) Dziuba Ivan Mikhailovich |
21.07 . 1942 | skvadronchef för 12:e stridsflygregementet i 57:e Mixed Aviation Division av 11:e armén av nordvästra fronten | större | 01.05 . 1918 - 12.10 . 1995 | [BS 16] | |
196 | Dziuba Petr Petrovich ukrainsk Dziuba Petro Petrovich |
01.11 . 1943 | assistent för luftgevärstjänst till befälhavaren för 85:e gardets stridsflygregemente av 6:e gardets stridsflygdivision av 8:e flygarmén vid sydfronten | vaktkapten _ | 12.02 . 1915 - 17.01 . 1965 | [BS 16] | |
197 | Dzyubanov Daniil Titovich ( ukrainska) Dzyubanov Danilo Titovich |
29.06 . 1945 | kompanichef för 732:a infanteriregementet av 235:e infanteridivisionen av 43:e armén av 3:e vitryska fronten | överlöjtnant | 24.12 . 1915 - 08.01 . 1999 | [BS 16] | |
198 | Diasamidze Mikhail Stepanovich last. დიასამიძე მიხეილ |
22.12 . 1942 | Befälhavare för 1378:e infanteriregementet av den 87:e infanteridivisionen av Stalingradfrontens 2:a gardesarmé | Överstelöjtnant | 11.04 . 1913 - 03.06 . 1992 | [BS 16] | |
199 | Dibrov Kirill Seliverstovich ukrainska Dibrov Kirilo Seliverstovich |
31.05 . 1944 | befälhavare för en gevärspluton av den 393:e separata bataljonen av Marine Corps of the Black Sea Fleet | Baner | 15.07 . 1914 - 20.03 . 1980 | [BS 16] | |
200 | Dibrov Philip Davydovich Dibrov Pilip Davidovich |
24.03 . 1945 | bataljonschef för 1271:a gevärsregementet av 387:e gevärsdivisionen av 2:a gardesarmén vid 4:e ukrainska fronten | kapten | 11.10 . 1915 - 08.03 . 1996 | [BS 16] | |
201 | Divochkin Alexander Andreevich | 26.08 . 1941 | batteribefälhavare för det 15:e motoriserade gevärsregementet i den fjärde motoriserade gevärsdivisionen av NKVD-trupperna i Sovjetunionen | Baner | 10.03 . 1914 - 19.08 . 1946 | [BS 16]
—— | |
202 | Didenko Gavriil Vlasovich Didenko Gavrilo Vlasovich |
10.04 . 1945 | Befälhavare för 482:a stridsflygregementet av 322: a stridsflygdivisionen av 2:a jaktflygkåren i 2:a flygarmén vid 1:a ukrainska fronten | större | 12.06 . 1908 - 25.01 . 1970 | [BS 17] | |
203 | Didenko Daniil Grigorievich Didenko Danilo Grigorovich |
21.03 . 1940 | stridsvagnsbefälhavare för den 108:e stridsvagnsbataljonen av den 35:e lätta stridsvagnsbrigaden av 7:e armén av nordvästra fronten | förman | 24.12 . 1916 - 20.09 . 1973 | [BS 18] | |
204 | Didenko Nikolai Matveevich | 05.11 . 1944 | ställföreträdande skvadronchef för 2nd Guards Fighter Aviation Regiment av 6th Fighter Aviation Division av flygvapnet i den norra flottan | Vaktöverlöjtnant _ | 05.12 . 1921 - 02.02 . 1975 | [BS 18] | |
205 | Didok Yakov Terentyevich (Dedok Yakov Terentyevich) [GS 59] [NL 54] |
23.09 . 1944 | maskingevärsbefälhavare för 286:e gardets luftvärnsartilleriregemente av 6:e gardets stridsvagnskår av 3:e gardets stridsvagnsarmé av 1:a ukrainska fronten | Röda arméns vakt | 05.03 . 1925 - 05.01 . 1953 | [BS 18] | |
206 | Dikalov Stepan Ivanovich Dikalov Stepan Ivanovich |
29.10 . 1943 | gruppledare för 86:e infanteriregementet av 180:e infanteridivisionen av 51:a infanterikåren av 38:e armén av Voronezh-fronten | stabssergeant | 22.08 . 1912 - 23.10 . 1949 | [BS 18] | |
207 | Dikarev Viktor Mikhailovich | 10.04 . 1945 | befälhavare för en motoriserad gevärsbataljon av 17:e gardets mekaniserade brigade av 6:e gardets mekaniserade kår av 4:e stridsvagnsarmén av den 1:a ukrainska fronten | vaktkapten _ | 15.10 . 1918 - 02.01 . 1995 | [BS 18] | |
208 | Dikiy Mikhail Prokofievich ( ukrainska) Dikiy Mikhailo Prokopovich |
01.05 . 1943 | Chef för luftgevärstjänsten för 236: e stridsflygdivisionen i den transkaukasiska frontens 5:e luftarmé | kapten | 12.08 . 1917 - 30.03 . 1967 | [BS 18] | |
209 | Dikopoltsev Evgeny Alexandrovich | 26.10 . 1943 | befälhavare för kommunikationskompaniet för 235:e gardes gevärsregemente av 81:a gardes gevärsdivision av stäppfrontens 7:e gardesarmé | vaktsergeant _ | 23.11 . 1921 - 17.10 . 1943 | [BS 19] | |
210 | Dikun Georgy Vasilievich ( ukrainska) Dikun Georgy Vasilovich |
24.03 . 1945 | befälhavare för 16:e gardets separata motorcykelbataljon av 2:a bevakningsstridsvagnsarmén vid 1:a vitryska fronten | Vaktmajor _ | 25.05 . 1915 - 03.27 . 1994 | [BS 20] | |
211 | Dityuk Korney Korneevich ( ukrainska) Dityuk Korniy Korniyovych |
24.03 . 1945 | befälhavare för den motoriserade gevärsbataljonen för den 5:e motoriserade gevärsbrigaden i den 5:e stridsvagnskåren vid 2:a baltiska fronten | större | 09.01 . 1922 - 12.08 . 1990 | [BS 20] | |
212 | Dmitriev Alexander Pavlovich | 27.06 . 1945 | Biträdande befälhavare för politiska angelägenheter för 55:e gardets stridsvagnsbrigad av 7:e bevakningsstridsvagnskåren för 3:e bevakningsstridsvagnsarmén vid 1: a ukrainska fronten | vaktöverstelöjtnant _ | 29.07 . 1910 - 04.05 . 1969 | [BS 20] | |
213 | Dmitriev Alexey Petrovich | 23.10 . 1943 | befälhavare för 127:e Guard Rifle Regiment av 42:e Guard Rifle Division av den 40:e armén av Voronezh Front | Vaktmajor _ | 30.03 . 1913 - 23.09 . 1982 | [BS 20] | |
214 | Dmitriev Alexey Fyodorovich | 24.03 . 1945 | Tillförordnad befälhavare för en division av 214:e gardets Howitzer Artillery Regiment av 8th guards Howitzer Artillery Brigade av 3rd Guards Artillery Division av 5th Artillery Corps av RGK-impulsen som en del av 5:e armén av 3:e vitryska fronten | vaktkapten _ | 25.02 . 1919 - 17.10 . 1944 | [BS 20] | |
215 | Dmitriev Boris Mikhailovich | 15.08 . 1944 | aktiv deltagare i partisankampen i Vitryssland , befälhavare för sabotagegruppen för den 211:e partisanavdelningen uppkallad efter K.K. Rokossovsky, Mogilev-regionen | — | 11.06 . 1924 - 23.02 . 1944 | [BS 20] | |
216 | Dmitriev Vasily Antonovich | 24.03 . 1945 | befälhavare för 507:e arméns pansarvärnsartilleriregemente av den 5:e chockarmén av 1:a vitryska fronten | Överstelöjtnant | 22.02 . 1905 - 03.01 . 1984 | [BS 21] | |
217 | Dmitriev Vasily Petrovich | 21.02 . 1944 | militärkommissarie för 267:e infanteridivisionen i Volkhovfrontens 59:e armé | regementskommissarie | 05.06 . 1908 - 07.04 . 1942 | [BS 22] | |
218 | Dmitriev Grigory Yakovlevich | 30.10 . 1943 | gruppledare för den 696:e separata ingenjörsbataljonen i den 60:e gevärsdivisionen av den 65:e armén av centralfronten | Undersergeant | 21.01 . 1921 - 08.02 . 1995 | [BS 22] | |
219 | Dmitriev Ivan Ivanovich | 10.01 . 1944 | befälhavare för pontonplutonen för den 135:e separata motoriserade pontonbrobataljonen för den sjätte pontonbrobrigaden vid RGK vid Voronezh-fronten | löjtnant | 01.05 . 1923 - 22.10 . 2010 | [BS 22] | |
220 | Dmitriev Maxim Vasilievich | 21.03 . 1940 | senior stridsvagnsförare av den 109:e separata spaningsbataljonen av den 86:e motoriserade gevärsdivisionen av den 7:e armén av nordvästra fronten | förman | 14.09 . 1913 - 01.11 . 1990 | [BS 22] | |
221 | Dmitriev Nikolay Mikhailovich | 31.08 . 1941 | skytt av den 123:e separata pansarvärnsstridsbataljonen i den 1:a motoriserade gevärsdivisionen av den 20:e armén på västfronten | röda arméns soldat | 19.12 . 1917 - 19.12 . 1981 | [BS 22] | |
222 | Dmitriev Nikolai Pavlovich | 24.08 . 1943 | skvadronchef för 5th Guards Fighter Aviation Regiment av 207th Fighter Aviation Division av 3rd Mixed Aviation Corps av 17th Air Army of the Southwestern Front | vaktkapten _ | 25.11 . 1917 - 01.08 . 1945 | [BS 22] | |
223 | Dmitriev Pavel Pavlovich | 24.03 . 1945 | assisterande plutonschef för 42:a infanteriregementet av 180:e infanteridivisionen av 27:e armén av 2:a ukrainska fronten | förman | 25.12 . 1909 - 02.09 . 1966 | [BS 23] | |
224 | Dmitriev Petr Dmitrievich | 10.01 . 1944 | Biträdande befälhavare för det 911:e artilleriregementet av den 340:e infanteridivisionen av den 38:e armén på Voronezh-fronten | större | 02.11 . 1905 - 17.03 . 1976 | [BS 24] | |
225 | Dmitriev Petr Dmitrievich | 27.02 . 1945 | kompanichef för 212:e infanteriregementet av 49:e infanteridivisionen av 33:e armén av 1:a vitryska fronten | kapten | 12.07 . 1912 - 17.07 . 1982 | [BS 24] | |
226 | Dmitriev Fedor Pavlovich | 13.09 . 1944 | Assisterande plutonchef för 936:e infanteriregementet av 254:e infanteridivisionen av 52:a armén av 2:a ukrainska fronten | stabssergeant | 20.05 . 1925 - 21.03 . 1997 | [BS 24] | |
227 | Dmitriev Philip Dmitrievich | 24.03 . 1945 | eldplutonsbefälhavare för det 616:e artilleriregementet i den 184:e gevärsdivisionen av den 5:e armén av den 3:e vitryska fronten | löjtnant | 12.10 . 1910 - 14.02 . 1945 | [BS 24] | |
228 | Dmitrievsky Boris Nikolaevich | 29.06 . 1945 | befälhavare för ett stridsvagnskompani från 3rd Guards Tank Brigade av 3rd Guards Tank Corps av 2nd Vitryska fronten | Vaktöverlöjtnant _ | 03.05 . 1922 - 11.03 . 1945 | [BS 24] | |
229 | Dmitrik Pyotr Fedoseevich ( ukrainska) Dmitry Petro Fedosijovich |
24.03 . 1945 | gruppledare för 920:e infanteriregementet av 247:e infanteridivisionen av 69:e armén av 1:a vitryska fronten | sergeant | 15.01 . 1901 - 24.03 . 1982 | [BS 25] | |
230 | Dmitryuk Grigory Fedoseevich | 02.11 . 1944 | skvadronchef för 19:e gardets stridsflygregemente av 1:a bevakningsdivisionen för blandad luftfart av den 7:e luftarmén av den karelska fronten | vaktkapten _ | 12.03 . 1920 - 27.04 . 1982 | [BS 26] | |
231 | Dneprov Pyotr Alekseevich (Pogankin Pyotr Alekseevich) [NL 80] [R 3] |
27.02 . 1945 | Biträdande befälhavare för en stridsvagnsbataljon av 44:e gardes stridsvagnsbrigad av 11:e gardes stridsvagnskår av 1st gardes stridsvagnsarmé av 1:a vitryska fronten | vaktkapten _ | 16.01 . 1919 - 23.07 . 1974 | [BS 26] | |
232 | Dneprovsky Petr Pavlovich | 24.04 . 1944 | gruppledare för 62:a gardets separata ingenjörbataljon av 3:e gardets mekaniserade kår av den 47:e armén av Voronezhfronten | vaktsergeant _ | 1921 - 19.10 . 1943 |
[BS 26] | |
233 | Dobkevich Alexander Antonovich | 13.04 . 1944 | skvadronbefälhavare för 61:a anfallsflygregementet i 291:a anfallsflygdivisionen av 2:a luftarmén vid 1:a ukrainska fronten | kapten | 03.09 . 1909 - 01.01 . 1985 | [BS 26] | |
234 | Dobrikov Ivan Andreevich | 10.01 . 1944 | Stabschef för 1131:a infanteriregementet av 337:e infanteridivisionen av den 40:e armén på Voronezhfronten | kapten | 13.04 . 1914 - 29.10 . 1943 | [BS 26] | |
235 | Dobrovolsky Georgy Timofeevich | 30.06 . 1971 | befälhavare för rymdfarkosten Soyuz-11 och omloppsstationen Salyut | Överstelöjtnant | 01.06 . 1928 - 30.06 . 1971 | [BS 26]
—— | |
236 | Dobrovolsky Erofey Vladimirovich Belor. Dabravolsky Erafei Uladzimiravich |
06.04 . 1945 | befälhavare för 16:e gevärskåren för 33:e armén av 1:a vitryska fronten | Generalmajor för gardet | 09.11 . 1903 - 21.04 . 1987 | [BS 27] | |
237 | Dobrovolsky Yuri Antonovich | 22.06 . 1956 | testpilot av flygplansfabrik nr 18 | — | 18.02 . 1911 - 30.04 . 1979 | [BS 28]
—— | |
238 | Dobrodetsky Anatoly Vasilievich | 04.02 . 1944 | pilot för 297:e stridsflygregementet i 302: a stridsflygdivisionen i 4: e jaktflygkåren i 5:e flygarmén i stäppfronten | Baner | 06.01 . 1923 - 10.08 . 1943 | [BS 28] | |
239 | Dobrodomov Grigory Sergeevich | 10.01 . 1944 | skytt av 764:e infanteriregementet av 232:a infanteridivisionen av 38:e armén på Voronezh-fronten | röda arméns soldat | 1925 - 20.11 . 1944 |
[BS 28] | |
240 | Dobrorez Vasily Pavlovich | 10.04 . 1945 | gruppledare för den 76:e separata överfallsingenjör-sappningsbataljonen av den 16:e överfallsingenjör-sappningsbrigaden i RGK som en del av trupperna från den 1:a ukrainska fronten | stabssergeant | 31.01 . 1917 - 04.04 . 1999 | [BS 28] | |
241 | Dobrosotskikh Vladimir Mitrofanovich | 03.06 . 1944 | bataljonschef för 1040:e infanteriregementet av 295:e infanteridivisionen av 28:e armén av 3:e ukrainska fronten | kapten | 25.06 . 1921 - 11.02 . 1959 | [BS 28] | |
242 | Dobrunov Grigory Timofeevich | 18.12 . 1956 | befälhavare för den 99:e separata spaningsbataljonen av den andra vakternas mekaniserade division av specialkåren av sovjetiska trupper i Ungerska folkrepubliken | vaktöverstelöjtnant _ | 21.01 . 1921 - 08.27 . 2014 | [BS 28]
—— | |
243 | Dobrynin Mikhail Semyonovich | 10.04 . 1945 | spaningspluton för fotspaning av det 538:e gevärsregementet i den 120:e gevärsdivisionen av den 21:a armén av den första ukrainska fronten | korpral | 19.08 . 1924 - 02.01 . 1980 | [BS 28] | |
244 | Dovator Lev Mikhailovich Belor. Davatar Leў Mikhailavich |
21.12 . 1941 | befälhavare för 2nd Guard Cavalry Corps av 16:e armén av västfronten | Generalmajor för gardet | 20.02 . 1903 - 19.12 . 1941 | [BS 29]
—— | |
245 | Dovgopoly Saveliy Denisovich ( ukrainska) Dovgopoliy Saveliy Denisovich |
16.10 . 1943 | befälhavare för murbruksbesättningen för 10:e Guards Rifle Regiment av 6:e Guards Rifle Division av den 60:e armén av centralfronten | översergeant för gardet | 18.12 . 1906 - 22.03 . 1945 | [BS 30] | |
246 | Dovzhenko Viktor Mikhailovich Dovzhenko Viktor Mikhailovich |
27.02 . 1945 | befälhavare för ett kompani kulspruteskyttar från 1281:a gevärsregementet i den 60:e gevärsdivisionen av den 47:e armén av 1:a vitryska fronten | överlöjtnant | 03.03 . 1920 - 04.03 . 1945 | [BS 30] | |
247 | Dovletjanov Berdimurat Turkm. Döwletjanow Berdimyrat |
15.01 . 1944 | sabel av 62:a gardes kavalleriregemente av 16:e gardes kavalleridivision av 7:e gardes kavallerikår av 61:a armén av centralfronten | Röda arméns vakt | 01.01 . 1921 - 19.11 . 1998 | [BS 30] | |
248 | Dogadailo Alexey Dmitrievich | 15.05 . 1946 | flygbefälhavare för 177th Guards Fighter Aviation Regiment av 14th Guards Fighter Aviation Division av 3rd Guards Fighter Aviation Corps av 5th Air Army of the 2nd Ukrainian Front | Vaktöverlöjtnant _ | 20.02 . 1920 - 14.09 . 2010 | [BS 30] | |
249 | Dogaev Vladimir Ivanovich Dogaev Volodymyr Ivanovich |
26.10 . 1944 | skvadronchef för 622:a anfallsflygregementet i 214:e anfallsflygdivisionen av 15:e luftarmén av 2:a baltiska fronten | överlöjtnant | 19.10 . 1921 - 25.02 . 1945 | [BS 30] | |
250 | Dodogorsky Petr Viktorovich | 24.03 . 1945 | Befälhavare för 961:a infanteriregementet av 274:e infanteridivisionen av 69:e armén av 1:a vitryska fronten | överste | 09.01 . 1909 - 04.02 . 1976 | [BS 30] | |
251 | Dodonov Alexander Sergeevich | 25.03 . 1943 | skvadronchef för 746: e flygregementet i 45:e flygdivisionen för långdistansflyg | större | 28.08 . 1907 - 13.05 . 1994 | [BS 31] | |
252 | Doev David Teboevich Osset. Doyats Dauyt |
16.05 . 1944 | krypskytt av 1133:e infanteriregementet av 339:e infanteridivisionen av 56:e armén av den nordkaukasiska fronten | förman | 1912 - 12.11 . 1943 |
[BS 32] | |
253 | Dozortsev Fedor Ivanovich | 10.04 . 1945 | bataljonschef för 29:e gardes motorgevärsbrigad av den 10: e gardesstridsvagnskåren av 4:e stridsvagnsarmén av 1:a ukrainska fronten | vaktkapten _ | 24.05 . 1922 - 22.06 . 1992 | [BS 32] | |
254 | Doichev Vadim Panteleimonovich | 19.04 . 1945 | flygchef för 75th Guards Assault Aviation Regiment av 1st Guards Assault Aviation Division av 1st Air Army av 3rd Vitryska fronten | Vaktöverlöjtnant _ | 31.08 . 1923 - 21.03 . 1945 | [BS 32] | |
255 | Dokasjenko Nikolai Grigorievich Dokasjenko Mykola Grigorovich |
22.04 . 1952 | skvadronchef för 17:e stridsflygregementet i 303:e stridsflygdivisionen i 64:e stridsflygkåren | kapten | 21.11 . 1921 - 22.02 . 1992 | [BS 32]
—— | |
256 | Dokin Sergey Ivanovich | 15.05 . 1946 | skytt av 1955:e pansarvärnsartilleriregementet av den 40:e pansarvärnsartilleribrigaden i RGK som en del av den 3:e chockarmén av 1:a vitryska fronten | stabssergeant | 05.09 . 1918 - 20.11 . 1951 | [BS 32] | |
257 | Dokukin Ivan Arkhipovich | 08.02 . 1943 | Biträdande skvadronledare för 504:e Assault Aviation Regiment av 226:e Assault Aviation Division av 8:e flygarmén i sydöstra fronten | löjtnant | 17.06 . 1920 - 08.07 . 1943 | [BS 32] | |
258 | Dokuchaev Georgy Nikolaevich | 13.09 . 1944 | befälhavare för en pluton av pansarvärnsgevär från 127:e Guards gevärsregemente av 42:a Guards gevärsdivision av den 40:e armén av den andra ukrainska fronten | vakt juniorlöjtnant | 06.12 . 1922 - 04.04 . 1994 | [BS 32] | |
259 | Dokuchaev Mikhail Pavlovich | 24.03 . 1945 | bataljonschef för 1266:e infanteriregementet av 385:e infanteridivisionen av 50:e armén av 2:a vitryska fronten | större | 27.09 . 1921 - 28.02 . 1993 | [BS 33] | |
260 | Dokuchaev Mikhail Stepanovich | 27.02 . 1945 | vapenbefälhavare för 55:e gardekavalleriregementet av 15:e gardekavalleridivisionen av 7:e gardekavallerikåren vid 1:a vitryska fronten | vaktsergeant _ | 02.06 . 1925 - 09.08 . 2003 | [BS 34] | |
261 | Dokuchaev Nikolay Egorovich | 15.01 . 1944 | senior adjutant för den 85:e separata motoriserade pontonbrobataljonen i den 61:a armén av centralfronten | överlöjtnant | 24.12 . 1918 - 07.02 . 2005 | [BS 34] | |
262 | Dokuchalov Pavel Semyonovich | 15.05 . 1946 | flygbefälhavare för 175th Guards Assault Aviation Regiment av 11th Guards Assault Aviation Division av 16:e luftarmén vid 1:a vitryska fronten | Vaktöverlöjtnant _ | 02.07 . 1921 - 23.04 . 1947 | [BS 34] | |
263 | Dolbyoshkin Pyotr Lukich Belor. Daўbyoshkin Pyotr Lukich |
17.11 . 1943 | divisionsbefälhavare för 272:a gardets mortarregemente i 6:e bevakningstankkåren av 3:e stridsvagnsarmén vid Voronezh-fronten | vaktkapten _ | 08.10 . 1912 - 03.10 . 1943 | [BS 34] | |
264 | Dolganov Ivan Iosifovich | 24.03 . 1945 | kanonbefälhavare för 534:e pansarvärnsartilleriregementet av den 14:e pansarvärnsartilleribrigaden i RGK som en del av 2:a gardesarmén vid 1:a baltiska fronten | stabssergeant | 27.11 . 1923 - 01.06 . 1956 | [BS 34] | |
265 | Dolgaryov Pavel Mikhailovich | 29.06 . 1945 | flygbefälhavare för 116:e stridsflygregementet i 295:e stridsflygdivisionen av 17:e luftarmén vid 3:e ukrainska fronten | löjtnant | 22.06 . 1923 - 28.06 . 1994 | [BS 34] | |
266 | Dolgy Boris Semyonovich | 11.04 . 1940 | divisionsbefälhavare för 451:a artilleriregementet av 113:e gevärsdivisionen av 7:e armén av nordvästra fronten | överlöjtnant | 10.07 . 1908 - 10.02 . 1940 | [BS 34] | |
267 | Dolgiy Stepan Ivanovich ( ukrainska) Långa Stepan Ivanovich |
16.10 . 1943 | vapenbefälhavare för den 297:e separata pansarvärnsstridsbataljonen i den 322: a gevärsdivisionen av den 13:e armén av centralfronten | stabssergeant | 07.01 . 1923 - 16.09 . 1943 | [BS 35] | |
268 | Dolgikh Petr Nikolaevich | 01.11 . 1943 | vapenbefälhavare för 107:e gardets anti-tank artilleriregemente av 8:e anti-tank artilleribrigaden i RGK som en del av den 51:a armén av sydfronten | Röda arméns vakt | 03.08 . 1910 - 06.03 . 1945 | [BS 35] | |
269 | Dolgov Alexander Petrovich | 31.05 . 1945 | befälhavare för ett stridsvagnskompani av 8:e gardets separata motorcykelbataljon av 8:e gardets mekaniserade kår av 1:a bevakningsstridsvagnsarmén vid 1: a vitryska fronten | Vaktöverlöjtnant _ | 22.10 . 1917 - 01.05 . 1945 | [BS 35] | |
270 | Dolgov Vladimir Konstantinovich | 24.03 . 1945 | plutonschef för 213:e gardes gevärsregemente av 71:a gardes gevärsdivision av 6:e gardesarmén av 1:a baltiska fronten | vaktlöjtnant _ | 28.03 . 1916 - 24.06 . 1944 | [BS 35] | |
271 | Dolgov Grigory Afanasyevich | 22.07 . 1944 | plutonschef för 201:a gardes gevärsregemente av 67:e gardes gevärsdivision av 6:e gardesarmén av 1:a baltiska fronten | vakt juniorlöjtnant | 05.09 . 1903 - 24.06 . 1944 | [BS 35] | |
272 | Dolgov Ivan Illarionovich | 29.06 . 1945 | seniorpilot för 715:e anfallsflygregementet i 136:e anfallsflygdivisionen i 10:e anfallsflygkåren i den 17:e flygarmén i 3:e ukrainska fronten | löjtnant | 15.04 . 1920 - 08.11 . 1995 | [BS 36] | |
273 | Dolgov Ivan Nikolaevich | 28.04 . 1945 | befälhavare för 734:e infanteriregementet av 233:e infanteridivisionen av 26:e armén av 3:e ukrainska fronten | Överstelöjtnant | 15.06 . 1909 - 04.04 . 1989 | [BS 37] | |
274 | Dolgov Petr Ivanovich | 12.12 . 1962 | senior testinstruktör för fallskärmsutrustning vid forskningsinstitutet för USSR Air Force ; besättningsbefälhavare för den stratosfäriska ballongen "Volga" | överste | 21.02 . 1920 - 01.11 . 1962 | [BS 37]
—— | |
275 | Dolgov Semyon Dmitrievich | 13.11 . 1943 | befälhavare för maskingevärsgruppen för 931:a gevärsregementet i 240:e gevärsdivisionen av den 38:e armén av Voronezh-fronten | stabssergeant | 07.09 . 1904 - 19.08 . 1944 | [BS 37] | |
276 | Dolgopolov Vasily Ivanovich | 24.03 . 1945 | gruppledare för det 257:e separata spaningskompaniet för den 199:e gevärsdivisionen av den 49:e armén av den 2:a vitryska fronten | stabssergeant | 18.04 . 1906 - 18.04 . 1953 | [BS 37] | |
277 | Dolgushin Sergei Fyodorovich | 05.05 . 1942 | skvadronbefälhavare för 180:e stridsflygregementet i 46:e flygdivisionen av Kalinin Front Air Force | löjtnant | 25.09 . 1920 - 29.06 . 2011 | [BS 37] | |
278 | Dolzhansky Nikolay Ivanovich | 26.10 . 1944 | seniorpilot för 165:e Guards Assault Aviation Regiment av 10:e Guards Assault Aviation Division av den 2:a luftarmén av den 1:a ukrainska fronten | vaktlöjtnant _ | 27.09 . 1917 - 25.10 . 2011 | [BS 37] | |
279 | Dolzhansky Yuri Moiseevich | 16.10 . 1943 | Komsomol arrangör av 10:e Guard Rifle Regiment av 6:e Guard Rifle Division av den 60:e armén av centralfronten | Vaktöverlöjtnant _ | 31.05 . 1923 - 27.11 . 1943 | [BS 38] | |
280 | Dolzhenkov Igor Pavlovich | 01.11 . 1943 | batteribefälhavare för det 492:a pansarvärnsartilleriregementet av den 8:e pansarvärnsartilleribrigaden i RGK som en del av den 51:a armén på sydfronten | överlöjtnant | 14.04 . 1914 - 08.08 . 1980 | [BS 39] | |
281 | Dolzhenkov Sergey Anikanovich | 22.02 . 1944 | bataljonschef för 248:e infanteriregementet av 31:a infanteridivisionen av 46:e armén på sydvästra fronten | kapten | 18.09 . 1912 - 1985 | [BS 39] | |
282 | Dolidovich Frol Savelyevich (Dalidovich Frol Savelyevich) [Pr 4] |
10.04 . 1945 | maskinskytt av spaningsplutonen för kontrollkompaniet för 53:e gardes stridsvagnsbrigad av 6:e gardes stridsvagnskår av 3:e gardes stridsvagnsarmé av 1:a ukrainska fronten | Röda arméns vakt | 29.10 . 1925 - 22.09 . 1964 | [BS 39] | |
283 | Dolyna Maria Ivanovna ukrainska Dolina Maria Ivanivna |
18.08 . 1945 | ställföreträdande skvadronchef för 125:e gardets bombplansregemente av 4:e gardets bombplansdivision av 1:a gardes bombplansflygkår av 3:e flygarmén vid 1:a baltiska fronten | vaktkapten _ | 18.12 . 1922 - 03.03 . 2010 | [BS 39] | |
284 | Dolinsky Sergey Andreevich | 18.08 . 1945 | seniorpilot för det 569 :e anfallsflygregementet i den 199:e anfallsflygdivisionen i 4:e anfallsflygkåren i 4:e luftarmén av den 2:a vitryska fronten | Baner | 20.10 . 1920 - 11.08 . 1993 | [BS 39] | |
285 | Dolnikov Grigory Ustinovich Belor. Dolnikau Ryhor Uscinavich |
21.02 . 1978 | medlem av delegationen av generaler och officerare vid USSR:s försvarsministerium i Etiopien , militärrådgivare för luftfart [Pr 5] | generallöjtnant | 08.05 . 1923 - 03.23 . 1996 | [BS 40]
—— | |
286 | Dombrovsky Ivan Alexandrovich | 18.08 . 1945 | assistent för luftgevärstjänst till befälhavaren för 167th Guards Assault Aviation Regiment av 10th Guards Assault Aviation Division av 17th Air Army of the 3rd Ukrainian Front | vaktkapten _ | 27.07 . 1917 - 07.02 . 1974 | [BS 41] | |
287 | Domnikov Vasily Mikhailovich | 29.06 . 1945 | skvadronnavigatör för 34:e Guards Bomber Aviation Regiment av 276:e Bomber Aviation Division av 1:a luftarmén av 3:e vitryska fronten | vaktkapten _ | 04.11 . 1918 - 08.04 . 1945 | [BS 41] | |
288 | Domnin Pavel Ivanovich | 17.10 . 1943 | maskingevärsbefälhavare för 985:e infanteriregementet av 226:e infanteridivisionen av 60:e armén av centralfronten | sergeant | 12.08 . 1912 - december 1943 (saknad) |
[BS 41] | |
289 | Domnich Egor Petrovich | 22.02 . 1944 | biträdande befälhavare för en sapperpluton av det 936:e gevärsregementet i den 254:e gevärsdivisionen av den 52:a armén av Voronezh-fronten | stabssergeant | 02.07 . 1906 - 28.07 . 1985 | [BS 41] | |
290 | Domozhakov Mikhail Egorovich | 23.10 . 1943 | Scout av 957:e infanteriregementet av 309:e infanteridivisionen av 40:e armén på Voronezh-fronten | röda arméns soldat | 20.10 . 1915 - 18.02 . 1993 | [BS 41] | |
291 | Domrachev Alexander Vasilievich | 24.12 . 1943 | befälhavare för 23:e gardes lätta artilleribrigad av 5:e artilleridivisionen av 4:e artillerikåren av RGK:s genombrott som en del av den 61:a armén av centralfronten | vaktöverste _ | 09.06 . 1904 - 24.03 . 1966 | [BS 41] | |
292 | Doniy Zakhar Afanasyevich | 11.04 . 1940 | kommunikationsplutonschef för RGK :s 124:e haubitsartilleriregemente som en del av den 7:e armén av nordvästra fronten | förman | 21.01 . 1914 - 06.08 . 1941 | [BS 41] | |
293 | Donskoy Alexander Ivanovich | 24.03 . 1945 | plutonsbefälhavare för 740:e infanteriregementet av 217:e infanteridivisionen av 48:e armén av 1:a vitryska fronten | stabssergeant | 23.02 . 1918 - 29.07 . 1983 | [BS 42] |
Navigationstabell | |
---|---|
"D" | Davidenko Vasily — Denisov Mikhail |
Denisov Osip - Donskikh Alexander | |
Donskikh Ivan — Dyatlov Ignatius |
Sovjetunionens hjältar | |
---|---|