Nedan är en lista över alla vinnare av de olympiska sommarspelen 1980 , som hölls i Moskva från 19 juli till 3 augusti 1980. 5179 idrottare (1115 kvinnor och 4064 män) från 80 NOC deltog i tävlingen . 203 set med medaljer spelades (165 för män, 127 för kvinnor och 10 i blandade tävlingar) i 22 sporter .
Den amerikanske presidenten Jimmy Carter tog ledningen och krävde en bojkott av spelen på grund av den sovjetiska invasionen av Afghanistan i december 1979 . Vissa länder, som Storbritannien och Australien , stödde bojkotten men lät idrottarna själva bestämma om de skulle åka till Moskva eller inte. Amerikanska idrottare fick inte den valfriheten, eftersom Carter hotade att återkalla passet för alla idrottare som försökte resa till OS i Moskva. Som ett resultat deltog idrottare från 67 länder inte i spelen, med 45-50 av dessa länder troligen frånvarande på grund av bojkotten. Totalt deltog representanter från 80 länder i spelen, det lägsta antalet sedan OS 1956 . Trots detta deltog idrottare från åtta länder i OS för första gången: Angola , Botswana , Cypern , Laos , Moçambique , Nicaragua och Seychellerna . Men inget av de nyanlända länderna kunde ta medalj. Trots det faktum att idrottare från 36 länder vann spelen, vann den överväldigande majoriteten av medaljerna av idrottare från Sovjetunionen. Zimbabwe - laget var bara inbjudet att tävla fem veckor före öppningsceremonin, men vann en överraskande guldmedalj i damhockey. Den sovjetiske gymnasten Alexander Dityatin blev medaljör i alla discipliner av konstnärlig gymnastik, och blev den första personen att vinna åtta medaljer vid ett enda olympiska spel. Den kubanske boxaren Teofilo Stevenson , som tävlade i tungviktsdivisionen, vann spelens tredje guldmedalj, och Gerd Wessig från DDR blev den första höjdhopparen att sätta världsrekord vid de olympiska spelen. I roddtävlingen bland dubbelåra blev tvillingbröder från DDR ( Bernd och Jörg Landvoigt ) och Sovjetunionen ( Nikolai och Yuri Pimenov ) vinnare respektive silvermedaljörer .
Sovjetunionens idrottare vann rekord med 195 (80 guld) medaljer, vilket är det näst bästa resultatet i historien om de olympiska spelen.
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Upp till 48 kg | Zhaksylyk Ushkempirov ( URS ) | Constantin Alexandru ( ROU ) | Ferenc Sheres ( HUN ) |
Upp till 52 kg | Vakhtang Blagidze ( URS ) | Lajos Ratz ( HUN ) | Mladen Mladenov ( BUL ) |
Upp till 57 kg | Shamil Serikov ( URS ) | Jozef Lipien ( POL ) | Benny Jungback ( SWE ) |
Upp till 62 kg | Stelios Mygiakis ( GRE ) | Istvan Toth ( HUN ) | Boris Kramarenko ( URS ) |
Upp till 68 kg | Stefan Rusu ( ROU ) | Andrzej Supron ( POL ) | Lars-Erik Schöld ( SWE ) |
Upp till 74 kg | Ferenc Kocisz ( HUN ) | Anatoly Bykov ( URS ) | Mikko Huhtala ( FIN ) |
Upp till 82 kg | Gennady Korban ( URS ) | Jan Dolgowicz ( POL ) | Pavel Pavlov ( BUL ) |
Upp till 90 kg | Norbert Neuvenyi ( HUN ) | Igor Kanygin ( URS ) | Petre Dicu ( ROU ) |
Upp till 100 kg | Georgy Raikov ( BUL ) | Roman Berla ( POL ) | Vasile Andrew ( ROU ) |
Över 100 kg | Alexander Kolchinsky ( URS ) | Alexander Tomov ( BUL ) | Hassan Bishara ( LIB ) |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Upp till 48 kg | Claudio Pollio ( ITA ) | Jang Seo-heon ( PRK ) | Sergei Kornilayev ( URS ) |
Upp till 52 kg | Anatoly Beloglazov ( URS ) | Vladislav Stecik ( POL ) | Nermedin Selimov ( BUL ) |
Upp till 57 kg | Sergei Beloglazov ( URS ) | Lee Ho-pyeong ( PRK ) | Dugarsyurengiin Oyuunbold ( MGL ) |
Upp till 62 kg | Magomed-Gasan Abushev ( URS ) | Miho Dukov ( BUL ) | Georgios Hadziioannidis ( GRE ) |
Upp till 68 kg | Saypulla Absaidov ( URS ) | Ivan Yankov ( BUL ) | Shaban Seydi ( YUG ) |
Upp till 74 kg | Valentin Raichev ( BUL ) | Zhamtsyn Davaazhav ( MGL ) | Daniel Karabin ( TCH ) |
Upp till 82 kg | Ismail Abilov ( BUL ) | Magomedkhan Aratsilov ( URS ) | Istvan Kovacs ( HUN ) |
Upp till 90 kg | Sanasar Hovhannisyan ( URS ) | Uwe Neupert ( DDR ) | Oleksandr Tsihon ( POL ) |
Upp till 100 kg | Ilya Mate ( URS ) | Slavcho Chervenkov ( BUL ) | Julius Strnisko ( TCH ) |
Över 100 kg | Soslan Andiev ( URS ) | Jozsef Balla ( HUN ) | Adam Sandurski ( POL ) |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Grupplopp [28] | Sergei Sukhoruchenkov ( URS ) | Czeslaw Lang ( POL ) | Yuri Barinov ( URS ) |
Laglopp [29] | Sovjetunionen Yuri Kashirin Oleg Logvin Sergei Shelpakov Anatoly Yarkin |
DDR Falk Boden Bernd Drogan Olaf Ludwig Hans-Joachim Hartnick |
Tjeckoslovakien Michal Klasa Vlastibor Konechny Alipi Kostadinov Jiri Skoda |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Sprint [30] | Lutz Hesslich ( DDR ) | Java Kaar ( FRA ) | Sergey Kopylov ( URS ) |
Git [31] | Lothar Thoms ( DDR ) | Alexander Panfilov ( URS ) | David Weller ( JAM ) |
Jakt [32] | Robert Dill-Bundy ( SUI ) | Alain Bondu ( FRA ) | Hans-Henrik Oersted ( DEN ) |
Lagjakten [33] | Sovjetunionen Victor Manakov Valery Movchan Vladimir Osokin Vitaly Petrakov Alexander Krasnov [34] |
DDR Herald Mortag Uwe Unterwalder Matthias Wiegand Volker Winkler |
Tjeckoslovakien Teodor Cherny Martin Penc Jiri Pokorny Igor Slama |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Män | USSREvgeny Sharonov Sergey Kotenko Vladimir Akimov Evgeny Grishin Mait Riisman Alexander Kabanov Alexei Barkalov Erkin Shagaev Georgy Mshvenieradze Mikhail Ivanov Vyacheslav Sobchenko |
JugoslavienLuka Vezilić Zoran Gopcevic Damir Polich Ratko Rudic Zoran Mustur Zoran Roje Milivoj Bebic Slobodan Trifunovic Bosco Lojica Predrag Manojlovic Milorad Krivokapic |
UngernEndre Molnar Istvan Sivos Attila Sudar György Gerandas György Horkai Gabor Capo Istvan Kiss Istvan Udvardy Laszlo Kunz Tamas Farago Karoly Hausler |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Män | USSRVladimir Dorokhov Alexander Ermilov Vyacheslav Zaitsev Vladimir Kondra Valery Krivov Fedor Laschenov Vilyar Loor Oleg Moliboga Yuri Panchenko Alexander Savin Pavel Selivanov Vladimir Chernyshev |
BulgarienStoyan Gunchev Hristo Stoyanov Dimitar Zlatanov Dimitar Dimitrov Stefan Dimitrov Yordan Angelov Hristo Iliev Petko Petkov Kaspar Simeonov Emil Vylchev Mitko Todorov Tsano Tsanov |
RumänienCorneliu Oros Laurence Dumenoi Dan Garleanu Niku Stoyan Sorin Macavey Constantin Sterya Nicolae Pop Günter Enescu Walter Chifu Marius Kata-Kitiga Florin Mina Viorel Manole |
Kvinnor | USSRElena Andreyuk Elena Akhaminova Svetlana Badulina Lyubov Kozyreva Lidia Loginova Irina Makogonova Svetlana Nikishina Larisa Pavlova Nadezhda Radzevich Natalya Razumova Olga Solovova Lyudmila Chernysheva |
DDRKatharina Bullin Anke Westendorf Ute Kostrzeva Christine Walther-Mumhardt Heike Lehmann Karin Püschel Karla Roffeis Brigitte Fetzer Andrea Heim Martine Schmidt Anette Schultz Barbara Cekalla |
BulgarienTanya Dimitrova Valentina Haralampieva Silvia Petrunova Anka Uzunova Verka Borisova Rumiana Kaisheva Maya Georgieva Tanya Gogova Tsvetana Bozhurina Rositsa Dimitrova Margarita Gerasimova Galina Stancheva |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Män | DDRHans-Georg Bayer Lothar Döring Günther Dreibrodt Ernst Gerlach Klaus Gruner Rainer Höft Hans-Georg Jaunich Hartmut Krüger Peter Rost Dietmar Schmidt Wieland Schmidt Siegfried Voigt Frank-Michael Wahl Ingolf Wiegert |
USSRAlexander Anpilogov Vladimir Belov Evgeny Chernyshev Anatoly Fedyukin Mikhail Ishchenko Alexander Karshakevich Yuri Kidyaev Vladimir Kravtsov Sergey Kushniryuk Victor Makhorin Waldemar Novitsky Vladimir Repyev Nikolay Tomin Alexey Zhuk |
RumänienStefan Birtalan Joseph Boros Adrian Cosma Cesar Draganita Marian Dumitru Corlelio Durau Alexandru Völker Claudio Ionescu Nicolae Munteanu Vasile Stinga Lucian Vasilache Neculai Vasilca Radu Voina Marichel Voina |
Kvinnor | USSRLarisa Karlova Tatyana Kochergina Valentina Lutaeva Aldona Nenenene Lyubov Odinokova Irina Palchikova Lyudmila Poradnik Yulia Safina Larisa Savkina Sigita Strechen Natalia Timoshkina Zinaida Turchina Olga Zubareva Natalya Lukyanenko |
JugoslavienSvetlana Anastasovska Mirjana Djurica Radmila Drlyacha Katica Ilesh Slavica Jeremic Svetlana Kitic Jasna Merdan Vesna Milosevic Mirjana Ognenovich Vesna Radovic Radmila Savic Ana Titlich Biserka Vishnich Zorica Vojinovic |
DDRBirgit Heinecke Roswitha Krause Waltraud Kretschmar Kathrine Kruger Cornelia Kunish Evelyn Matz Christina Richter Christina Rost Sabina Roether Renata Rudolf Marion Tietz Petra Uhlig Claudia Wunderlich Hannelore Zober |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Enkelkajaker, 500 meter [42] | Birgit Fischer ( DDR ) | Vanya Gesheva ( BUL ) | Antonina Melnikova ( URS ) |
Kayaks-tvåor, 500 meter [43] | DDR Karsta Genoys Martina Bischof |
Sovjetunionen Galina Alekseeva Nina Trofimova |
Ungern Eva Rakus Maria Zakarias |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Upp till 60 kg | Thierry Re ( FRA ) | Jose Rodriguez ( CUB ) | Arambiy Emizh ( URS ) |
Tibor Kinches ( HUN ) | |||
Upp till 65 kg | Nikolay Solodukhin ( URS ) | Cengdiyn Damdin ( MGL ) | Ilian Nedkov ( BUL ) |
Janusz Pawlowski ( POL ) | |||
Upp till 71 kg | Ezio Gamba ( ITA ) | Neil Adams ( GBR ) | Ravdangiin Davaadalai ( MGL ) |
Karl-Heinz Lehmann ( DDR ) | |||
Upp till 78 kg | Shota Khabareli ( URS ) | Juan Ferrer ( CUB ) | Bernard Chuluyan ( FRA ) |
Harald Heinke ( DDR ) | |||
Upp till 86 kg | Jürg Roethlisberger ( SUI ) | Isaac Askuy ( CUB ) | Alexander Yatskevich ( URS ) |
Detlef Ulch ( DDR ) | |||
Upp till 95 kg | Robert Van de Walle ( BEL ) | Tengiz Khubuluri ( URS ) | Henk Nyman ( NED ) |
Dietmar Lorenz ( DDR ) | |||
Över 95 kg | Angelo Parisi ( FRA ) | Dimitar Zapryanov ( BUL ) | Radomir Kovacevic ( YUG ) |
Vladimir Kotsman ( TCH ) | |||
Absolut kategori | Dietmar Lorenz ( DDR ) | Angelo Parisi ( FRA ) | Arthur Mapp ( GBR ) |
Andras Ojvar ( HUN ) |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Dressyr [45] | Elisabeth Theurer på Mont Cherie Österrike |
Yuri Kovshov om Sovjetunionens spelare |
Victor Ugryumov vid Sovjetunionens storm |
Lagdressyr [46] | Sovjetunionen Yuri Kovshov på spelaren Viktor Ugryumov på Flurry Vera Misevich på flotten |
Bulgarien Petr Mandadzhiev på Schibor Svetoslav Ivanov på Aleko Georgy Gadzhev på Vnimalalen |
Rumänien Angelaca Donescu på Dora Dumitru Veliko på Decebal Petre Rosca på Derbista |
Personlig hoppning [47] | Jan Kowalczyk på Artemore Polen |
Nikolai Korolkov på USSR Espadrone |
Joaquin Perez om Alimoni Mexiko |
Laghoppning [48] | Sovjetunionen Vyacheslav Chukanov om hepatit Viktor Poganovsky på Topkom Viktor Asmaev på flyget Nikolai Korolkov på Espadrone |
Polen Marian Kozitsky på Bremen Jan Kowalczyk på Artemore Wiesław Hartman på Norton Janusz Bobik på Champagne |
Mexiko Joaquin Perez på Alimoni Jesus Gomez på Massacre Gerardo Tasser på Caribbean Alberto Valdez Jr på Lady Mirka |
Individuellt event [49] | Federico Roman Euro på Rossinan Italien |
Alexander Blinov på Galzun USSR |
Yuri Salnikov på Pincett USSR |
Team Eventing [50] | USSR Alexander Blinov på Galzun Yuri Salnikov på pincett Valery Volkov på Tskheti Sergei Rogozhin på Gelespont |
Italien Federico Roman Euro på Rossinan Anna Casagrande på Next Mauro Roman Euro på Durakina IV Marina Sciocchetti på Rohan de Lequereo |
Mexiko Manuel Mendivil på Remember David Barcena på Bombon José Luis Perez på Quelit Fabian Vasquez på Cocaleco |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Finn | Esco Reckhardt ( FIN ) | Wolfgang Mayrhofer ( AUT ) | Andrey Balashov ( URS ) |
470 | Brasilien Marcos Soares Eduardo Penido |
DDR Jorn Borowski Egbert Svensson |
Finland Jouko Lindgren Georg Thalberg |
Flygande holländare | Spanien Alejandro Abascal Miguel Noguer |
Irland David Wilkins James Wilkinson |
Ungern Szabolcs Detre Zsolt Detre |
Soling | Danmark Waldemar Bandolovsky Erik Hansen Poul Hoy-Jensen |
Sovjetunionen Boris Budnikov Alexander Budnikov Nikolai Polyakov |
Grekland Anastasios Buduris Anastasios Gavrilis Aristidis Rapanakis |
Stjärna | Sovjetunionen Valentin Mankin Alexander Muzychenko |
Österrike Hubert Raudashl Karl Ferstl |
Italien Giorgio Gorla Alfio Peraboni |
Tornado | Brasilien Lars Sigurd Bjorkström Alexandre Welter |
Danmark Peter Due Per Kjærgård |
Sverige Göran Marström Jørgen Ragnarsson |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Springbräda, 3 meter | Alexander Portnov ( URS ) | Carlos Giron ( MEX ) | Giorgio Cagnotto ( ITA ) |
Torn, 10 meter | Falk Hoffman ( DDR ) | Vladimir Aleinik ( URS ) | David Ambartsumian ( URS ) |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Springbräda, 3 meter | Irina Kalinina ( URS ) | Martina Pröber ( DDR ) | Karin Gutke ( DDR ) |
Torn, 10 meter | Martina Jeschke ( DDR ) | Sirvard Emirzyan ( URS ) | Liana Tsotadze ( URS ) |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Individuellt mästerskap | Anatoly Starostin ( URS ) | Tamas Szombathelyi ( HUN ) | Pavel Lednev ( URS ) |
Lagmästerskap | Sovjetunionen Anatoly Starostin Pavel Lednev Evgeny Lipeev |
Ungern Tamas Szombathelyi Tibor Marachko Laszlo Horváth |
Sverige Svante Rasmusson Lennart Pettersson Gheorghe Horvath |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Individuell all-around | Alexander Dityatin ( URS ) | Nikolai Andrianov ( URS ) | Stoyan Delchev ( BUL ) |
Team all-around | Sovjetunionen Alexander Dityatin Nikolay Andrianov Alexander Tkachev Eduard Azaryan Bogdan Makuts Vladimir Markelov |
DDR Roland Brückner Michael Nicolai Lutz Hoffmann Ralf-Peter Hemmann Andreas Bronst Lutz Mack |
Ungern Ferenc Donat Zoltan Magyar Peter Kovacs György Gutsogi Istvan Vamos Zoltan Kelemen |
Valv | Nikolai Andrianov ( URS ) | Alexander Dityatin ( URS ) | Roland Brückner ( DDR ) |
Golvträning | Roland Brückner ( DDR ) | Nikolai Andrianov ( URS ) | Alexander Dityatin ( URS ) |
Häst | Zoltan Magyar ( HUN ) | Alexander Dityatin ( URS ) | Michael Nicolai ( DDR ) |
Ringar | Alexander Dityatin ( URS ) | Alexander Tkachev ( URS ) | Jiri Tabak ( TCH ) |
Parallella stänger | Alexander Tkachev ( URS ) | Alexander Dityatin ( URS ) | Roland Brückner ( DDR ) |
tvärstång | Stoyan Delchev ( BUL ) | Alexander Dityatin ( URS ) | Nikolai Andrianov ( URS ) |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Individuell all-around | Elena Davydova ( URS ) | Maxi Gnauck ( DDR ) | Ej tilldelad |
Nadia Comaneci ( ROU ) | |||
Team all-around | USSR Elena Davydova Natalia Shaposhnikova Nelly Kim Maria Filatova Stella Zakharova Elena Naimushina |
Rumänien Emilia Eberle Nadia Comaneci Rodica Dunca Melita Ryun Cristina Grigoras Dumitritsa Turner |
DDR Maxi Gnauck Katharina Rensch Steffi Cracker Birgit Süss Sylvia Hindorf Carola Zube |
Valv | Natalia Shaposhnikova ( URS ) | Steffi Kreker ( DDR ) | Melita Rune ( ROU ) |
ojämna galler | Maxi Gnauck ( DDR ) | Emilie Eberle ( ROU ) | Melita Rune ( ROU ) |
Maria Filatova ( URS ) | |||
Steffi Kreker ( DDR ) | |||
Logga | Nadia Comaneci ( ROU ) | Elena Davydova ( URS ) | Natalia Shaposhnikova ( URS ) |
Golvträning | Nellie Kim ( URS ) | Ej tilldelad | Maxi Gnauck ( DDR ) |
Nadia Comaneci ( ROU ) | Natalia Shaposhnikova ( URS ) |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
50m fri pistol |
Alexander Melentiev USSR |
Harald Vollmar DDR |
Lyubcho Dyakov Bulgarien |
Småkalibrigt gevär från liggande position på 50 m |
Karoly Varga Ungern |
Hellfried Heilfort DDR |
Peter Zapryanov Bulgarien |
50 m 3 positions liten kaliber gevär |
Viktor Vlasov Sovjetunionen |
Bernd Hartstein DDR |
Sven Johansson Sverige |
25 m snabb eldpistol |
Corneliu Ion Rumänien |
Jürgen Wiefel DDR |
Gerhard Petrich Österrike |
Olympisk stege | Luciano Giovannetti Italien |
Rustam Yambulatov USSR |
Jörg Damme DDR |
Skit | Hans Kjell Rasmussen Danmark |
Lars-Göran Karlsson Sverige |
Roberto Castrillo Kuba |
50 m rörligt mål |
Igor Sokolov Sovjetunionen |
Thomas Pfeffer DDR |
Alexander Gasov USSR |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Män | Tomi Poikolainen ( FIN ) | Boris Isachenko ( URS ) | Giancarlo Ferrari ( ITA ) |
Kvinnor | Ketevan Losaberidze ( URS ) | Natalia Butuzova ( URS ) | Päivi Meriluoto ( FIN ) |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Upp till 52 kg | Kanybek Osmonaliev ( URS ) | Heo Bong Chul ( PRK ) | Han Kyung-si ( PRK ) |
Upp till 56 kg | Daniel Nunez ( CUB ) | Yuri Sargsyan ( URS ) | Tadeusz Dembonczyk ( POL ) |
Upp till 60 kg | Viktor Mazin ( URS ) | Stefan Dimitrov ( BUL ) | Marek Seweryn ( POL ) |
Upp till 67,5 kg | Janko Rusev ( BUL ) | Joachim Kunz ( DDR ) | Mincho Pashov ( BUL ) |
Upp till 75 kg | Asen Zlatev ( BUL ) | Alexander Perviy ( URS ) | Nedelcho Kolev ( BUL ) |
Upp till 82,5 kg | Yuri Vardanyan ( URS ) | Blagoy Blagoev ( BUL ) | Dusan Polaczyk ( TCH ) |
Upp till 90 kg | Peter Bachako ( HUN ) | Rumen Alexandrov ( BUL ) | Frank Mantek ( DDR ) |
Upp till 100 kg | Ota Zaremba ( TCH ) | Igor Nikitin ( URS ) | Alberto Blanco ( CUB ) |
Upp till 110 kg | Leonid Taranenko ( URS ) | Valentin Hristov ( BUL ) | György Szalai ( HUN ) |
Över 110 kg | Sultan Rakhmanov ( URS ) | Jürgen Heuser ( DDR ) | Tadeusz Rutkowski ( POL ) |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Rapier [98] | Pascal Trenquet-Aschin ( FRA ) | Magda Maros ( HUN ) | Barbara Wysoczanska ( POL ) |
Kommandofolie [99] | Frankrike Pascal Trenquet-Aschin Brigitte Latrille-Gaudin Isabelle Begar Véronique Brouquier Christine Musiot |
Sovjetunionen Valentina Sidorova Nailya Gilyazova Elena Belova Irina Ushakova Larisa Tsagarayeva |
Ungern Ildiko Schwarzenberger Magda Maros Gertrud Stephanek Zsuzsanna Soch Edith Kovacs |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Män | tjecko-SlovakienStanislav Seman Jaroslav Netolichka Ludek Macela Josef Mazura Libor Radimec Zdenek Rygel Ladislav Wizek Jan Berger Jindrich Svoboda Piotr Nemec Lubomir Pokluda Werner Lichka Oldrich Rott Frantisek Stambachr Rostislav Vaclavicek Frantisek Kunzo Zdenek Schreiner |
DDRBodo Rudwaleit Bernd Jakubowski Norbert Triloff Matthias Müller Lothar Hause Matthias Liebers Arthur Ulrich Rüdiger Schnuphase Frank Terletsky Frank Baum Wolf-Rüdiger Netz Dieter Kühn Werner Peter Wolfgang Steinbach Frank Uhlig Jürgen Boehringer Andreas Trautmann |
USSRRinat Dasaev Vladimir Pilgui Tengiz Sulakvelidze Alexander Chivadze Vagiz Khidiyatullin Oleg Romantsev Sergey Baltacha Sergey Nikulin Sergey Shavlo Vladimir Bessonov Yury Gavrilov Fedor Cherenkov Khoren Oganesyan Alexander Prokopenko Sergey Andreev Valery Gazzaev Reva |
OS | Vinnare av||
---|---|---|
Sommarspel | ||
Vinterspel |