Danssporttävlingar hölls vid Asian Summer Games en gång - vid 2010 Games ; utmärkelser delades ut i europeisk sällskapsdans ( quickstep , slow foxtrot , tango och vals ) och latinamerikansk sällskapsdans ( cha-cha-cha , jive , paso doble och samba ). Det är planerat att inkludera danssporttävlingar (endast breakdance för män och kvinnor) i programmet för spelen 2022. Vid spelen 1998 presenterades sportdans (i disciplinen "fem danser", engelska "fem danser" ) som en demonstrationssport .
1998 | 2010 | 2022 | år | |
---|---|---|---|---|
europeiskt program | ||||
Fem danser | d | X | ett | |
Snabbt steg | X | ett | ||
Långsam Foxtrot | X | ett | ||
Tango | X | ett | ||
Vals | X | ett | ||
Latinamerikanskt program | ||||
Fem danser | d | X | ett | |
Cha-cha-cha | X | ett | ||
Jive | X | ett | ||
paso dubbelt | X | ett | ||
Samba | X | ett | ||
Bromskraft | ||||
Män | X | ett | ||
Kvinnor | X | ett | ||
Total | 0 | tio | 2 |
År | Guld | Silver | Brons |
---|---|---|---|
2010 | Kina Yang Chao Tan Yiling |
Republiken Korea Jo Sang-hyo Lee Se-hee |
Kazakstan Timur Namazbayev Amanda Batkalova |
År | Guld | Silver | Brons |
---|---|---|---|
2010 | Kina Yang Chao Tan Yiling |
Japan Masayuki Ishihara Ayami Kubo |
Republiken Korea Lee Sang-min Kim Hye-in |
År | Guld | Silver | Brons |
---|---|---|---|
2010 | Kina Wu Zhian Lei Ying |
Republiken Korea Nam Sang-wung Song Yi-na |
Japan Tsuyoshi Nukina Mariko Shibahara |
År | Guld | Silver | Brons |
---|---|---|---|
2010 | Kina Shen Hong Liang Yujie |
Republiken Korea Nam Sang-wung Song Yi-na |
Japan Minato Kojima Megumi Morita |
År | Guld | Silver | Brons |
---|---|---|---|
2010 | Kina Shen Hong Liang Yujie |
Japan Masayuki Ishihara Ayami Kubo |
Republiken Korea Jo Sang-hyo Lee Se-hee |
År | Guld | Silver | Brons |
---|---|---|---|
2010 | Kina Shi Lei Zhang Baiyu |
Japan Yumiya Kubota Rara Kubota |
Republiken Korea Kim Dae-dong Yoo Hae-sook |
År | Guld | Silver | Brons |
---|---|---|---|
2010 | Kina Shi Lei Zhang Baiyu |
Sydkorea Kim Do-hyeon Park Su-myo |
Filippinerna Ronnie Vergara Charlea Lagaras |
År | Guld | Silver | Brons |
---|---|---|---|
2010 | Kina -fan Wenbo Chen Shiyao |
Sydkorea Kim Do-hyeon Park Su-myo |
Japan Yumiya Kubota Rara Kubota |
År | Guld | Silver | Brons |
---|---|---|---|
2010 | Kina Wang Wei Chen Jin |
Republiken Korea Jang Se-jin Lee Hae-in |
Filippinerna Ronnie Vergara Charlea Lagaras |
År | Guld | Silver | Brons |
---|---|---|---|
2010 | Kina Wang Wei Chen Jin |
Republiken Korea Jang Se-jin Lee Hae-in |
Japan Tsuneki Masatani Megumi Saito |
totala medaljer för landet i alla typer av tävlingar
Plats | Land | Guld | Silver | Brons | Total |
---|---|---|---|---|---|
ett | Kina | tio | 0 | 0 | tio |
2 | Republiken Korea | 0 | 7 | 3 | tio |
3 | Japan | 0 | 3 | fyra | 7 |
fyra | Filippinerna | 0 | 0 | 2 | 2 |
5 | Kazakstan | 0 | 0 | ett | ett |
Totalt antal länder: 5 | tio | tio | tio | trettio |