Skjuttävlingar vid Summer Universiaden 2011 hölls från 18 till 22 augusti . Totalt spelades 34 uppsättningar utmärkelser, istället för de planerade 36. Lagtävlingar för kvinnor i lerskytte på stege och dubbelfälla ägde inte rum.
Plats | Land | Guld | Silver | Brons | Total |
---|---|---|---|---|---|
ett | Kina | 13 | tio | 5 | 28 |
2 | Italien | 7 | 0 | 2 | 9 |
3 | Republiken Korea | 3 | fyra | 3 | tio |
fyra | tjeckiska | 2 | 0 | ett | 3 |
5 | Belarus | 2 | 0 | 0 | 2 |
5 | Indien | 2 | 0 | 0 | 2 |
7 | Ryssland | ett | 5 | åtta | fjorton |
åtta | Tyskland | ett | ett | 2 | fyra |
åtta | Thailand | ett | ett | 2 | fyra |
tio | Slovakien | ett | ett | 0 | 2 |
elva | Ukraina | ett | 0 | 3 | fyra |
12 | Frankrike | 0 | 3 | 0 | 3 |
13 | Kazakstan | 0 | 2 | ett | 3 |
fjorton | mongoliet | 0 | 2 | 0 | 2 |
fjorton | Serbien | 0 | 2 | 0 | 2 |
16 | Polen | 0 | ett | 2 | 3 |
17 | Australien | 0 | ett | 0 | ett |
17 | Österrike | 0 | ett | 0 | ett |
19 | kinesiska Taipei | 0 | 0 | ett | ett |
19 | Cypern | 0 | 0 | ett | ett |
19 | Ungern | 0 | 0 | ett | ett |
19 | Sydafrika | 0 | 0 | ett | ett |
19 | Sverige | 0 | 0 | ett | ett |
Total | 34 | 34 | 34 | 102 |
Konkurrens | Guld | Silver | Brons |
---|---|---|---|
Pneumatisk pistol, 10 m
Rapport (länk ej tillgänglig) |
Lee Dai Myung Sydkorea |
Pang Wei Kina |
Kim Kyung Bok Sydkorea |
Luftgevär, 10 m
Rapport (länk ej tillgänglig) |
Niccolo Campriani Italien |
Yoo Jay Chul Sydkorea |
Gong Jiawei Kina |
Snabbpistol, 25 m
Rapport (länk ej tillgänglig) |
Ding Feng Kina |
Zhou Zhiguo Kina |
Li Yuhong Kina |
Standardpistol, 25 m | Ding Feng Kina |
Zhou Zhiguo Kina |
Dmitry Braiko Ryssland |
Pistol, 50 m
Rapport (länk ej tillgänglig) |
Lee Dae-myung Sydkorea |
Damir Mikec Serbien |
Mai Jiaji Kina |
Gevär med 3 positioner, 50 m
Rapport (länk ej tillgänglig) |
Niccolo Campriani Italien |
Kang Hongwei Kina |
Sergei Kamensky Ryssland |
Gevärsläge, 50m
Rapport (länk ej tillgänglig) |
Yury Shcherbatsevich Vitryssland |
Cao Yifei Kina |
Alexander Ermakov Kazakstan |
Skit
Rapport (länk ej tillgänglig) |
Giancarlo Tazza Italien |
Ralf Buchheim Tyskland |
Gorden Ghosh Tyskland |
Stege
Rapport (länk ej tillgänglig) |
Marco Panizza Italien |
Jakub Trebinski Polen |
Simone Lorenzo Prosperi Italien |
Dubbel fälla
Rapport (länk ej tillgänglig) |
Alexander Furasiev Ryssland |
Pan Qiang Kina |
Hwang Sung-jin Sydkorea |
Konkurrens | Guld | Silver | Brons |
---|---|---|---|
Pneumatisk pistol, 10 m
Rapport (länk ej tillgänglig) |
Sydkorea | Kina | Ryssland Sergey Chervyakovsky Alexey Yaskevich Rinat Ayupov |
Luftgevär, 10 m
Rapport (länk ej tillgänglig) |
Italien Niccolò Campriani Tommaso Leonardi Giovanni Matraxia |
Kina | Ryssland Nazar Luginets Andrei Konkov Vladimir Tugushev |
Snabbpistol, 25 m
Rapport (länk ej tillgänglig) |
Kina | Frankrike | Ryssland Rinat Ayupov Dmitry Braiko Ivan Stukachev |
Standardpistol, 25 m
Rapport (länk ej tillgänglig) |
Kina | Ryssland Dmitrij Braiko Sergei Chervyakovsky Ivan Stukachev |
Thailand |
Pistol, 50 m
Rapport (länk ej tillgänglig) |
Kina | Sydkorea | Polen |
Gevär med 3 positioner, 50 m
Rapport (länk ej tillgänglig) |
Kina | Frankrike | Ryssland Sergey Kamensky Vladimir Tugushev Nazar Luginets |
Gevärsläge, 50m
Rapport (länk ej tillgänglig) |
Belarus | mongoliet | Sverige |
Skit
Rapport (länk ej tillgänglig) |
tjeckiska | Ryssland Nikolay Teply Alexander Bondar Nikolay Pilshchikov |
Cypern |
Stege
Rapport (länk ej tillgänglig) |
Italien | Kina | Polen |
Dubbel fälla
Rapport (länk ej tillgänglig) |
Kina | Ryssland Alexander Furasiev Artur Mingazov Roman Zagumennov |
Italien |
Konkurrens | Guld | Silver | Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Pneumatisk pistol, 10 m
Rapport (länk ej tillgänglig) |
Harvin Srao Indien |
Tanyaporn Prukxakorn Thailand |
Elena Kostevich Ukraina |
|||
Luftgevär, 10 m
Rapport (länk ej tillgänglig) |
Petra Zublasing Italien |
Lisa Ungeranck Österrike |
Manuela Kristel Felix Tyskland |
|||
Pistol, 25 m
Rapport (länk ej tillgänglig) |
Tanyaporn Prukxakorn Thailand |
Zorana Arunovic Serbien |
Elena Kostevich Ukraina |
|||
Gevär med 3 positioner, 50 m
Rapport (länk ej tillgänglig) |
Adela Sikorova Tjeckien |
Chuluunbadrakh Narantuya Mongoliet |
Kata Veres Ungern |
|||
Gevärsläge, 50m
Rapport (länk ej tillgänglig) |
Li Pengjin Kina |
Wang Chengyu Kina |
Marley Vlok Sydafrika |
|||
Skit
Rapport (länk ej tillgänglig) |
Monika Zemkova Slovakien |
96 träffade mål (skjutning - 5) |
Danka Bartekova Slovakien |
96(4) | Yu Xiuming Kina |
94 |
Stege
Rapport (länk ej tillgänglig) |
Yana Beckmann Tyskland |
94 träffade mål |
Katerina Skinner Australien |
93 | Kang Ji-young Sydkorea |
92 |
Dubbel fälla
Rapport (länk ej tillgänglig) |
Xiaohyu Yang Kina |
101 träffade mål |
Maria Dmitrienko Kazakstan |
98 (3/4) | Jay Xu Republiken Kina |
98 (2/4) |
Konkurrens | Guld | Silver | Brons |
---|---|---|---|
Pneumatisk pistol, 10 m
Rapport (länk ej tillgänglig) |
Indien | Ryssland Elena Kovalevskaya Alena Suslonova Lyubov Yaskevich |
Ukraina |
Luftgevär, 10 m
Rapport (länk ej tillgänglig) |
Kina | Sydkorea | Ryssland Daria Vdovina Valentina Protasova Anna Sushko |
Pistol, 25 m
Rapport (länk ej tillgänglig) |
Ukraina | Republiken Korea | Kina |
Gevär med 3 positioner, 50 m
Rapport (länk ej tillgänglig) |
Kina | Frankrike | tjeckiska |
Gevärsläge, 50m
Rapport (länk ej tillgänglig) |
Kina | Ryssland Daria Vdovina Valentina Protasova Anna Sushko |
Thailand |
Skit
Rapport (länk ej tillgänglig) |
Kina | Kazakstan | Ryssland Landysh Garayeva Albina Shakirova Anastasia Kitaeva |
Stege | Tävlingen ägde inte rum | ||
Dubbel fälla | Tävlingen ägde inte rum |
Sommaruniversiaden 2011 | |
---|---|