Ryska friidrottsmästerskapet inomhus 2020
De ryska friidrottsmästerskapen 2020 hölls den 25-27 februari i Moskva på CSKA LFC-arenan . Under 3 dagar spelades 24 set med medaljer.
Den 31 januari 2020 avbröt Ryska federationens idrottsminister den statliga ackrediteringen av Allryska friidrottsförbundet i en månad . Anledningen var kränkningarna av förbundstjänstemännen som begicks under dopingfallet Danil Lysenko . På grund av dessa överträdelser förlängde World Athletics Council i november 2019 återigen avstängningen av ryska idrottare från internationella tävlingar, som började i november 2015 . I januari 2020 skickade ARAF förklaringar om situationen med Lysenko-fallet, som inte tillfredsställde Athletics Integrity Unit(ett oberoende organ som hanterar dopningsfall) - han rekommenderade att World Athletics Council helt utesluter Ryska federationen från sina medlemmar [1] .
Således hade ARAF inte befogenhet att organisera det ryska vintermästerskapet 2020 på grund av bristen på ackreditering. Samtidigt betonade idrottsministeriet i ett officiellt pressmeddelande separat att detta beslut "inte kommer att påverka integriteten för de allryska och interregionala tävlingarna" [2] .
Det ryska mångkampsmästerskapet inomhus hölls separat den 16-18 februari i Kirov [3] .
Vinnare
Män
Disciplin
|
Guld
|
Silver
|
Brons
|
60 m
|
Dmitry Khomutov Krasnodar-territoriet |
6,70
|
Ruslan Perestyuk Krasnodar-territoriet |
6,71
|
Dmitry Lopin Krasnodar Territory Samara Region |
6,72
|
400 m
|
Mikhail Filatov St Petersburg |
47.11
|
Andrey Kukharenko St Petersburg |
47,16
|
Maxim Fedyaev Moskva-regionen Kursk-regionen |
47,44
|
800 m
|
Konstantin Kholmogorov Moskva Perm-regionen |
1.48.56
|
Nikolai Verbitsky Moskva-regionen Buryatia |
1.49.38
|
Sergey Dubrovsky Moskva-regionen Belgorod-regionen |
1.49.66
|
1500 m
|
Konstantin Plokhotnikov Krasnodar-territoriet |
3.44.70
|
Nikolai Gorin Moskva Mordovia |
3.44.72
|
Evgeny Kunz Moskva Altai-territoriet |
3.45.01
|
3000 m
|
Vladimir Nikitin Moskva Perm Territory |
7.48.15
|
Anatoly Rybakov Kemerovo-regionen |
7.54.78
|
Evgeny Rybakov Kemerovo-regionen |
7.54.86
|
60 m häck
|
Konstantin Shabanov Moskva Pskov-regionen |
7,67
|
Semyon Manakov Tatarstan |
7,85
|
Sergey Solodov St Petersburg |
7,85
|
höjdhopp
|
Ilya Ivanyuk Bryansk-regionen Smolensk-regionen |
2,33 m
|
Nikita Anishchenkov Moskva Chelyabinsk-regionen |
2,28 m
|
Mikhail Akimenko Moskva Kabardino-Balkaria |
2,24 m
|
Stavhopp
|
Timur Morgunov Chelyabinsk-regionen Moskva-regionen |
5,65 m
|
Georgy Gorokhov Moskva Bryansk-regionen |
5,55 m
|
Ilya Mudrov Moskva-regionen Yaroslavl-regionen |
5,55 m
|
långt hopp
|
Anatoly Ryapolov Krasnodar-territoriet |
8,01 m
|
Artyom Primak Krasnodar-territoriet Khabarovsk-territoriet |
7,93 m
|
Fedor Kiselkov Moskva-regionen Primorsky-territoriet |
7,82 m
|
Trippelhopp
|
Dmitry Chizhikov Moskva |
16,77 m
|
Denis Obertyshev Krasnodar Territory Samara Region |
16,60 m
|
Alexander Yurchenko Moskva-regionen Samara-regionen |
16,56 m
|
Kulstötning
|
Maxim Afonin Moskva Moskva-regionen |
20,62 m
|
Pavel Derkach Moskva Nizhny Novgorod-regionen |
20,47 m
|
Maxim Sidorov Moskva-regionen |
20,08 m
|
Stafett 4×400 m
|
St. Petersburg Maxim Rafilovich Andrey Kukharenko Konstantin Prokofiev Mikhail Filatov |
3.09.28
|
Moskva Dmitry Efimov Andrey Efremov Ivan Loginov Fedor Ivanov |
3.11.84
|
Moskvaregionen Egor Filippov Vladimir Lysenko Sergey Dubrovsky Leonid Karasyov |
3.11.87
|
Kvinnor
Disciplin
|
Guld
|
Silver
|
Brons
|
60 m
|
Kristina Makarenko Moskva |
7.09
|
Kristina Khorosheva Penza-regionen Tula-regionen |
7,44
|
Olesya Soldatova Krasnodar-territoriet |
7.45
|
400 m
|
Antonina Krivoshapka Moskva Volgograd-regionen |
52,02
|
Polina Miller Krasnodar Territory Altai Territory |
52,39
|
Ekaterina Renzhina Moskva Tula-regionen |
52,44
|
800 m
|
Alexandra Gulyaeva Moskva Ivanovo-regionen |
2.01.83
|
Svetlana Uloga Tatarstan |
2.04.14
|
Ekaterina Kupina Kursk-regionen |
2.05.13
|
1500 m
|
Elena Korobkina Moskva Lipetsk-regionen |
4.10.62
|
Anna Shchagina Moskva |
4.11.88
|
Dina Alexandrova Kursk-regionen |
4.13.04
|
3000 m
|
Elena Korobkina Moskva Lipetsk-regionen |
8.50.99
|
Anna Shchagina Moskva |
8.52.53
|
Ekaterina Ivonina Perm -territoriet i Moskvaregionen |
8.55.56
|
60 m häck
|
Anastasia Nikolaeva Moskva-regionen Samara-regionen |
8.19
|
Anna Vatropina Tatarstan |
8.35
|
Maria Aglitskaya Moskva |
8.35
|
höjdhopp
|
Maria Lasitskene Moskva-regionen Kabardino-Balkaria |
2,00 m
|
Anna Chicherova Moskva Rostov-regionen |
1,91 m
|
Kristina Koroleva Lipetsk Region Kemerovo Region |
1,88 m
|
Stavhopp
|
Anzhelika Sidorova Moskva Chuvashia |
4,92 m
|
Polina Knoroz Moskva St Petersburg |
4,65 m
|
Angelina Zhuk-Krasnova Moskva Irkutsk-regionen |
4,60 m
|
långt hopp
|
Elena Sokolova Moskva Belgorod-regionen |
6,48 m
|
Julia Pidluzhnaya Sverdlovsk-regionen |
6,42 m
|
Veronika Semashko St Petersburg |
6,41 m
|
Trippelhopp
|
Natalia Evdokimova Moskva |
14,16 m
|
Ekaterina Koneva Krasnodar-territoriet Khabarovsk-territoriet |
14,13 m
|
Valentina Kosolapova Volgograd-regionen Moskva |
13,85 m
|
Kulstötning
|
Anna Avdeeva Samara-regionen |
17,50 m
|
Alena Gordeeva Moskva Tver-regionen |
17,09 m
|
Evgenia Solovyova Moskva-regionen Chelyabinsk-regionen |
16,93 m
|
Stafett 4×400 m
|
St Petersburg Ksenia Mosolova Polina Kondrashova Lyubov Semyonova Vera Alymova |
3.38.75
|
Moskva Anna Popova Victoria Tsyganova Daria Tikhonova Ekaterina Vakhrusheva |
3.38.83
|
Novosibirsk-regionen Alexandra Timofeeva Olga Palienko Ksenia Rudenko Anastasia Bragina |
3.39.04
|
Ryska All-Around Championship
Landets mästare i herrarnas sjukamp och femkamp för damer fastställdes den 16-18 februari 2020 i Kirov på friidrottsarenan Veresniki. 22-årige Artyom Makarenko blev rysk inomhusmästare för andra gången i karriären. Under vintersäsongen 2020 utmärkte han sig på 60 m häck och satte ett högt personbästa på 7,55. I Kirov realiserade Makarenko sig själv i mångkampen: i summan av sju händelser fick han 6320 poäng, vilket visade det tredje resultatet i Rysslands historia. Tidigare var det bara Lev Lobodin (6412 poäng) och Ilya Shkurenev (6353 poäng) som satt högre personliga prestationer [4] . Vinstsumman bildades av följande resultat i individuella tävlingar: 60 m - 6,75, längd - 7,64 m, kärna - 14,33 m, höjd - 2,06 m, 60 m s/b - 7,72, stav - 4,80 m, 1000 m - 2,40. 57 [5] . Gapet mellan mästaren och silvermedaljören Sergey Timshin var 526 poäng – det största värdet i historien om landets vintermästerskap.
Alexandra Butvina vann vinterns femkamp för fjärde gången i karriären. Sålunda, när det gäller antalet mästerskapstitlar, tog hon en tydlig förstaplats bland kvinnor och upprepade prestationen av Alexander Pogorelov . När det gäller antalet priser lyckades hon förbättra sitt eget absoluta rekord: sedan 2011 har Butvina varit på prispallen för åttonde gången. 2020 räckte summan av 4259 poäng för att vinna – den minsta bland alla ryska mästare sedan 1992.
Män
Kvinnor
Se även
- Ryska friidrottsmästerskapet 2020
Anteckningar
- ↑ Athletics Integrity Unit hänvisar RusAF-avgifter till World Athletics Council och rekommenderar att man överväger att utesluta förbundet ( PDF). Atletics Integrity Unit (29 januari 2020). Hämtad 1 februari 2020. Arkiverad från originalet 1 februari 2020.
- ↑ Ryska federationens idrottsministerium upphävde den statliga ackrediteringen av All-Russian Federation of Athletics (VFLA) , Ryska federationens idrottsminister ( 31 januari 2020). Arkiverad från originalet den 1 februari 2020. Hämtad 1 februari 2020.
- ↑ Regler för de allryska friidrottstävlingarna för 2020 (PDF). ARAF (2 december 2019). Hämtad 12 januari 2020. Arkiverad från originalet 12 januari 2020. (obestämd)
- ↑ Resultat av allround-mästerskapet och mästerskapen i Kirov från huvudtränaren , VFLA (22 februari 2020). Arkiverad från originalet den 23 februari 2020. Hämtad 23 februari 2020.
- ↑ Ryska allroundmästerskap inomhus: resultat från andra dagen, foto, sändning av tredje dagen , VFLA (17 februari 2020). Arkiverad från originalet den 23 februari 2020. Hämtad 23 februari 2020.
Länkar