USSR:s personliga lagmästerskap (46:e) (final av den tredje vinterns Spartakiad av Sovjetunionens folk ) hölls i Sverdlovsk från 10 mars till 16 mars 1974 .
Tävlingsprogrammet omfattade sju grenar - 15, 30 och 50 km lopp, 4x10 km stafett (herrar), 5 och 10 km lopp, 4x5 km stafett (damer). Följande resultat visades i lagets ställning: Moskva - 512 poäng, Leningrad - 451 poäng, Sverdlovsk-regionen - 318 poäng, Komi ASSR - 308 poäng, Kirov-regionen - 265,5 poäng, Kazakiska SSR - 245 poäng [1] .
Guld | Silver | Brons | |
---|---|---|---|
15 km lopp | Rochev Vasily "Dynamo" Syktyvkar 50:11.37 |
Simashev Fedor Dynamo Moskva 50:47,71 |
Bazhukov Nikolai "Trud" (väpnade styrkor?) Syktyvkar 50:57.41 |
30 km lopp | Rochev Vasily "Dynamo" Syktyvkar 1:40.01.79 |
Simashev Fedor Dynamo Moskva 1:40.23.60 |
Garanin Ivan "Enbek" Rudny 1:41.10.39 |
50 km lopp | Simashev Fedor Dynamo Moskva 2:56.30.48 |
Yurasov Alexander Dynamo Moskva 3:01.51.83 |
Garanin Ivan "Enbek" Rudny 3:02.27.28 |
Stafett 4x10 km | RSFSR - 1 Gennady Ilyin ( Trud Kalinin ) Nikolay Bazhukov ( Trud Troitsko-Pechorsky ) Yury Skobov ( Spartak Kirov ) Vasily Rochev ( Dynamo Syktyvkar ) 2:20.00 |
RSFSR -2 Trefilov Vladimir ( Trud Kirov ) Dolganov Vladimir (väpnade styrkor Novosibirsk ) Valiullin Samat ( Trud Ulyanovsk ) Sergey Savelyev ( Burevestnik Khabarovsk ) 2:22.18 |
Moskva Alexander Yurasov ( Dynamo ) Vladimir Lukyanov ( Dynamo ) Anatoly Shmigun ( Dynamo ) Fedor Simashev ( Dynamo ) 2:22.48 |
Guld | Silver | Brons | |
---|---|---|---|
5 km lopp | Kulakova Galina "Trud" Izhevsk 17:30.89 |
Selyunina Nina Spartak ( "Labor"? ) Yoshkar-Ola 17:42.55 |
Amosova Zinaida Armed Forces Novosibirsk 17:44.77 |
10 km lopp | Kulakova Galina "Trud" Izhevsk 36:42.68 |
Amosova Zinaida Armed Forces Novosibirsk 37:10.57 |
Smetanina Raisa "Harvest" Syktyvkar 37:22.76 |
Stafett 4x5 km | RSFSR - 1 Amosova Zinaida (väpnade styrkor Novosibirsk ) Smetanina Raisa ( Skörde Syktyvkar ) Olyunina Alevtina ( Trud Gorky ) Galina Kulakova ( Trud Izhevsk ) 1:18.04 |
Leningrad Nina Baldycheva ( Trud ) Nina Shebalina ( Spartak ) Egorova Nadezhda ( Zenit ) Lyubov Mukhacheva ( Trud ) 1:19.13 |
RSFSR - 2 Tropak Valentina ( Dynamo Yuzhno-Sakhalinsk ) Dina Grigorieva ( Lokomotiv Kanash ) Nina Selyunina ( Spartak Yoshkar-Ola ) Lyudmila Dulova ( Spartak Kirov ) 1:20.51 |
USSR:s personliga lagmästerskap (13:e) i 70 km skidlopp bland män hölls i Kandalaksha den 7 april 1974 [2] .
Guld | Silver | Brons | |
---|---|---|---|
70 km lopp | Garanin Ivan "Enbek" Rudny 4:15.52 |
Simashev Fedor Dynamo Moskva 4:15.55 |
Popov Vladimir "Dynamo" Sverdlovsk 4:17.51 |
USSR skidmästerskap | |
---|---|
|