USSR:s personliga lagmästerskap (54:e) (final i V-vintern Spartakiad av Sovjetunionens folk) hölls i Krasnoyarsk från 5 mars till 14 mars 1982 . 8 set medaljer delades ut i loppen 15, 30 och 50 km, 4x10 km stafett (herrar), i 5, 10 och 20 km lopp, 4x5 km stafett (damer).
Guld | Silver | Brons | |
---|---|---|---|
15 km lopp | Burlakov Yuri "Petrel" Khabarovsk |
Belyaev Evgeny "Dynamo" Leningrad |
Romanov Anatoly Armed Forces Kazan |
30 km lopp | Burlakov Yuri "Petrel" Khabarovsk |
Nikitin Vladimirs väpnade styrkor Izhevsk |
Zimyatov Nikolai Armed Forces Moskva-regionen |
50 km lopp | Sakhnov Vladimir Alma-Ata väpnade styrkor |
Bakiyev Rozalin Armed Forces Kazan |
Polukhin Mikhail "Harvest" Sverdlovsk |
Stafett 4x10 km | RSFSR Nikitin Vladimir Zavyalov Alexander Zimyatov Nikolai Burlakov Yuri |
Moskva Abysov Alexey Lukyanov Vladimir Malkin Vitaly Chaiko Alexander |
RSFSR Borodavko Yuri Ivanov Anatoly Olyushin Leonid Mazalov Vladimir |
Guld | Silver | Brons | |
---|---|---|---|
5 km lopp | Amosova Zinaida "Trud" Sverdlovsk |
Lyadova Lyubov Armed Forces Moskva |
Rybakova Tatyana "Trud" Perm |
10 km lopp | Kulakova Galina "Trud" Izhevsk |
Amosova Zinaida "Trud" Sverdlovsk |
Gavrikova (Khvorova) Raisa "Dynamo" Leningrad |
20 km lopp | Amosova Zinaida "Trud" Sverdlovsk |
Kulakova Galina "Trud" Izhevsk |
Pershina Tatyana "Trud" Leningrad |
Stafett 4x5 km | Moskva Suslova Iraida Shamakova Nadezhda Makarova Evgenia Lyadova Lyubov |
RSFSR Samorukova Natalya Stepanova Yulia Stremousova Valentina Spiridonova Alevtina |
RSFSR Rybakova Tatyana Amosova Zinaida Zabolotskaya Lyubov Kulakova Galina |
USSR:s personliga lagmästerskap (21:a) i 70 km skidlopp bland män hölls i Kandalaksha den 11 april 1982 .
Guld | Silver | Brons | |
---|---|---|---|
70 km lopp | Sergeev Sergey Armed Forces Leningrad |
Lukyanov Vladimir Dynamo Moskva |
Bakiyev Rozalin Armed Forces Kazan |
USSR:s personliga lagmästerskap (8:e) i 30 km skidlopp bland kvinnor hölls i Apatity , Murmansk-regionen den 10 april 1982 .
Guld | Silver | Brons | |
---|---|---|---|
30 km lopp | Amosova Zinaida "Trud" Sverdlovsk |
Lyadova Lyubov Armed Forces Moskva |
Tsvetkova Irina "Harvest" Moskva-regionen |
USSR skidmästerskap | |
---|---|
|