Världsmästerskapen i snabbåkning på en distans 2000 | |
---|---|
Mästerskapsdetaljer | |
Plats | M-Wave ( Nagano , Japan ) |
Turneringsdatum | 3 till 5 mars 2000 |
Världsmästerskapen för snabbskridning på en distans hölls 3-5 mars 2000 på M-Wave- skridskobanan i Nagano ( Japan ).
datumet | Konkurrens |
---|---|
3 mars | 5000 m män |
500 m damer (1:a) | |
500 m damer (2:a) | |
3000 m kvinnor | |
4 mars | 500 m herrar (1:a) |
500 m herrar (2:a) | |
1500 m män | |
1000 m kvinnor | |
5000 m kvinnor | |
5 mars | 1000 m män |
10 000 m män | |
1500 m kvinnor |
Plats | Land | Guld | Silver | Brons | Total |
---|---|---|---|---|---|
ett | Tyskland | 5 | 3 | ett | 9 |
2 | Nederländerna | 3 | fyra | 2 | 9 |
3 | Norge | ett | ett | 0 | 2 |
fyra | Japan | ett | 0 | 2 | 3 |
5 | Kanada | 0 | ett | 3 | fyra |
6 | Ryssland | 0 | ett | 0 | ett |
7 | Österrike | 0 | 0 | ett | ett |
åtta | USA | 0 | 0 | ett | ett |
Total | tio | tio | tio | trettio |
händelse | Guld | Silver | Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
500 m | Hiroyasu Shimizu Japan |
1.10.49 35.30 35.19 |
Mike Irland Kanada |
1.11.14 35.80 35.34 |
Jeremy Wotherspoon Kanada |
1.11.38 35.75 35.62 |
1000 m | Odne Sondrol Norge |
1.09.96 | Jan Bos Nederländerna |
1.09.98 | Mike Irland Kanada |
1.10.58 |
1500 m | Eads Postma Nederländerna |
1.47.98 | Odne Sondrol Norge |
1.48.61 | Jan Bos Nederländerna |
1.48.66 |
5000 m | Gianni Romme Nederländerna |
6.23.31 | Bob de Jong Nederländerna |
6.25.40 | Keiji Shirahata Japan |
6.31.16 |
10 000 m | Gianni Romme Nederländerna |
13.12.27 | Bob de Jong Nederländerna |
13.21.74 | Frank Dittrich Tyskland |
13.27.93 |
händelse | Guld | Silver | Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
500 m | Monique Garbrecht Tyskland |
1.17.48 38.78 38.70 |
Svetlana Zhurova Ryssland |
1.17.64 38.79 38.85 |
Catriona LeMay-Doane Kanada |
1.17.78 38.96 38.82 |
1000 m | Monique Garbrecht Tyskland |
1.16.59 | Marianne Timmer Nederländerna |
1.16.71 | Chris Whitty USA |
1.17.28 |
1500 m | Claudia Pechstein Tyskland |
1.58.43 | Annie Friesinger Tyskland |
1.58.62 | Emese Hunyadi Österrike |
1.58.97 |
3000 m | Claudia Pechstein Tyskland |
4.05.68 | Gunda Niemann-Stirnemann Tyskland |
4.05.75 | Maki Tabata Japan |
4.09.18 |
5000 m | Gunda Niemann-Stirnemann Tyskland |
6.58.71 | Claudia Pechstein Tyskland |
7.00.68 | Tonny de Jong Nederländerna |
7.06.30 |