14:e FINA världsmästerskapen (25m) | |
---|---|
värdstad | Hangzhou , Kina |
Deltagande länder | 178 |
Deltagarna | 960 |
medaljer | 46 set |
Öppning | 11 december 2018 |
stängning | 16 december 2018 |
datumet | 2018 |
Stadion | |
Windsor 2016Abu Dhabi 2020 |
Det 14:e FINA- VM i simning ( 25 m) är det 14:e FINA-VM i simning i 25 m pool. Hålls från 11 december till 16 december 2018 i Hangzhou ( Kina ). 960 idrottare från 178 länder tävlade om 46 uppsättningar priser.
P | preliminära | PF | semifinal | F | Den slutliga |
morgonpass | 09:30 | Kvällspass | 19:00 |
|
|
|
* Värdland
Plats | Land | Guld | Silver | Brons | Total |
---|---|---|---|---|---|
ett | USA | 17 | femton | fyra | 36 |
2 | Ryssland | 6 | 5 | 3 | fjorton |
3 | Ungern | fyra | ett | 0 | 5 |
fyra | Nederländerna | 3 | 6 | 2 | elva |
5 | Kina * | 3 | 5 | 5 | 13 |
6 | Sydafrika | 3 | 2 | 2 | 7 |
7 | Australien | 2 | 2 | åtta | 12 |
åtta | Japan | 2 | ett | 5 | åtta |
9 | Brasilien | 2 | 0 | 6 | åtta |
tio | Jamaica | 2 | 0 | ett | 3 |
elva | Litauen | ett | 2 | 0 | 3 |
12 | Ukraina | ett | 0 | 0 | ett |
13 | Italien | 0 | 3 | fyra | 7 |
fjorton | Belarus | 0 | 2 | 0 | 2 |
femton | Norge | 0 | ett | ett | 2 |
16 | Österrike | 0 | ett | 0 | ett |
17 | Belgien | 0 | 0 | ett | ett |
Storbritannien | 0 | 0 | ett | ett | |
Tyskland | 0 | 0 | ett | ett | |
Irland | 0 | 0 | ett | ett | |
Polen | 0 | 0 | ett | ett | |
Trinidad och Tobago | 0 | 0 | ett | ett | |
Frankrike | 0 | 0 | ett | ett | |
Total | 46 | 46 | 48 | 140 |
Distans | Guld | Silver | Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Freestyle | ||||||
50 m | Vladimir Morozov Ryssland |
20.33 | Caleb Dressel USA |
20.54 | Brad Tandy Sydafrika |
20,94 |
100 m | Caleb Dressel USA |
45,62 | Vladimir Morozov Ryssland |
45,64 | Chad Le Clos Sydafrika |
45,89 |
200 m | Blake Pironi USA |
1:41,49 | Danas Rapshis Litauen |
1:41,78 | Alexander Graham Australien |
1:42,28 |
400 m | Danas Rapshis Litauen |
3:34.01 CR | Henrik Christiansen Norge |
3:36,64 | Gabriele Detti Italien |
3:37,54 |
1500 m | Mikhail Romanchuk Ukraina |
14:09.14 CR | Gregorio Paltrinieri Italien |
14:09.87 | Henrik Christiansen Norge |
14:19.39 |
Tillbaka | ||||||
50 m | Evgeny Rylov Ryssland |
22.58 | Ryan Murphy USA |
22,63 | Shane Ryan Irland |
22,76 |
100 m | Ryan Murphy USA |
49,23 | Xu Jiayu Kina |
49,26 | Kliment Kolesnikov Ryssland |
49,40 |
200 m | Evgeny Rylov Ryssland |
1:47,02 | Ryan Murphy USA |
1:47,34 | Radoslav Kaventsky Polen Mitch Larkin Australien |
1:48,25 |
Bröstsim | ||||||
50 m | Cameron Van der Burgh Sydafrika |
25.41 CR | Ilya Shimanovich Vitryssland |
25,77 | Felipe Lima Brasilien |
25,80 |
100 m | Cameron Van der Burgh Sydafrika |
56,01 CR | Ilya Shimanovich Vitryssland |
56,10 | Yasuhiro Koseki Japan |
56,13 |
200 m | Kirill Prigoda Ryssland |
2:00.16 WR | Qin Haiyan Kina |
2:01.15 A.R. | Marco Koch Tyskland |
2:01,42 |
Fjäril | ||||||
50 m | Nicholas Santos Brasilien |
21,81 CR | Chad Le Clos Sydafrika |
21,97 | Dylan Carter Trinidad och Tobago |
22.38 |
100 m | Chad Le Clos Sydafrika |
48,50 | Caleb Dressel USA |
48,71 | Li Zhuhao Kina |
49,25AR _ |
200 m | Daya Seto Japan |
1: 48,24WR | Chad Le Clos Sydafrika |
1 : 48,32AR | Li Zhuhao Kina |
1:50,39 |
Integrerad simning | ||||||
100 m | Kliment Kolesnikov Ryssland |
50.63 CR , Mall:WJ | Marco Orsi Italien |
51,03 | Hiromasa Fujimori Japan |
51,53 |
200 m | Wang Shun Kina |
1:51,01 | Josh Preno USA |
1:52,69 | Hiromasa Fujimori Japan |
1:52,73 |
400 m | Daya Seto Japan |
3:56,43 | Thomas Fraser-Holmes Australien |
4:02,74 | Brandonn Almeida Brasilien |
4:03,71 |
stafettlopp | ||||||
4×50 m/s | USA Caleb Dressel(45.66) Ryan Geld(45.76) Jack Conger(45.86) Michael Chadwick(45.86) Kyle De Coursay Michael Jensen Matthew Grivers |
1:21,80 WR | Ryssland Vladimir Morozov(20.39) Evgeny Sedov(20.82) Ivan Kuzmenko(20.64) Evgeny Rylov(20.37) Sergey Fesikov Kliment Kolesnikov |
1:22,22 | Italien Santo Condorelli(21.27) Andrea Vergani(20.44) Lorenzo Zazeri(20.57) Alessandro Miressi(20.62) |
1:22,90 |
4×100 m/s | USA Caleb Dressel(20.43) Blake Pironi(20.25) Michael Chadwick(20.59) Ryan Geld(20.53) Kyle De Courcey Michael Jensen Michael Andreu |
03:03.03 WR | Ryssland Vladislav Grinev(46.38) Sergei Fesikov(46.21) Vladimir Morozov(45.06) Kliment Kolesnikov(45.46) Evgeny Rylov Ivan Kuzmenko Mikhail Vekovishchev Ivan Girev |
03:03.11 ER | Brasilien Matheus Santana(46.83) Marcelo Chierigini(46.37) Cesar Cielo(46.34) Breno Correia(45.61) |
3:05.15 A.R. |
4×200 m/s | Brasilien Luis Altamir Melu(1:42.03) Fernando Skeffer(1:40.99) Leonardo Coelho Santos(1:42.81) Breno Correia(1:40.98) Leonardi de Deus |
6:46,81 WR | Ryssland Martin Malyutin(1:42.34) Mikhail Vekovishchev(1:41.57) Ivan Girev(1:41.85) Alexander Krasnykh(1:41.08) Vladislav Grinev Mikhail Dovgalyuk |
6:46,84 E.R. | Kina Ji Xinjie(1:42.67) Xu Jiayu(1:41.68) Sun Yang(1:41.25) Wang Shun(1:41.93) Shang Keyuan Qian Zhiyong |
6:47,53 A.R. |
kombinerad stafett 4×50 m |
Ryssland Kliment Kolesnikov(22.87) Oleg Kostin(25.36) Mikhail Vekovishchev(22.09) Evgeny Rylov(20.22) Kirill Prigoda Roman Shevlyakov Ivan Kuzmenko |
1:30,54 | USA Ryan Murphy(22.73) Michael Andreu(26.16) Caleb Dressel(21.70) Ryan Geld(20.31) Matthew Grivers Andrew Wilson Jack Conger Michael Chadwick |
1:30,90 | Brasilien Guilherme Guido(22.97) Felipe Lima(25.48) Nicolas Santos(22.02) Cesar Cielu(21.02) Matheus Santana |
1:31,49 |
kombinerat relä 4 × 100 m |
USA Ryan Murphy(49.63) Andrew Wilson(56.84) Caleb Dressel(48.28) Ryan Geld(45.23) Matthew Grivers Michael Andreu Jack Conger Blake Pironi |
3:19.98 CR AR | Ryssland Kliment Kolesnikov(49.62) Kirill Prigoda(55.98) Mikhail Vekovishchev(50.00) Vladimir Morozov(45.01) Andrey Shabasov Oleg Kostin Alexander Kharlanov Vladislav Grinev |
3:20,61 | Japan | 03:21.07 A.R. |
Distans | Guld | Silver | Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Freestyle | ||||||
50 m | Ranomi Kromovidjoyo Nederländerna |
23.19 CR | Femke Heemskerk Nederländerna |
23,67 | Estienne Medeiros Brasilien |
AR 23,76 |
100 m | Ranomi Kromovidjoyo Nederländerna |
51.14CR _ | Femke Heemskerk Nederländerna |
51,60 | Mallory Comerford USA |
51.63AR _ |
200 m | Ariarne Titmus Australien |
1 : 51,38AR | Mallory Comerford USA |
1:51,81 | Femke Heemskerk Nederländerna |
1:52,36 |
400 m | Ariarne Titmus Australien |
3:53,92 WR | Wang Jianjiahe Kina |
3:54,56 | Li Bingjie Kina |
3:57,99 |
800 m | Wang Jianjiahe Kina |
8:04.35 | Simona Quadarella Italien |
8:08.03 | Leah Smith USA |
8:08,75 |
Tillbaka | ||||||
50 m | Olivia Smoliga USA |
25.83NR _ | Karolina Pilach Österrike |
NR 25,99 | Holly Barratt Australien |
26.04 |
100 m | Olivia Smoliga USA |
56,19 | Katinka Hossu Ungern |
56,26 | Georgia Davis Storbritannien Minna Atherton Australien |
56,74 |
200 m | Lisa Bratton USA |
2:00,71 | Caitlin Baker USA |
2:00,79 | Emily Seabom Australien |
2:01,37 |
Bröstsim | ||||||
50 m | Alia Atkinson Jamaica |
29.05 | Ruta Meilutite Litauen |
29,38 | Martina Carraro Italien |
29,59 |
100 m | Alia Atkinson Jamaica |
1:03,05 | Cathy Meili USA |
1:03,63 | Jessica Hansen Australien |
1:04,61 |
200 m | Annie Lazor USA |
2:18,32 | Bethany Galat USA |
2:18,62 | Fanny Lecluse Belgien |
2:18,85 |
Fjäril | ||||||
50 m | Ranomi Kromovidjoyo Nederländerna |
24.47CR _ | Holly Barratt Australien |
24,80 | Kelsey Worrell Dahlia USA |
24,97 |
100 m | Kelsey Worrell Dahlia USA |
55,01 | Kendyl Stewart USA |
56,22 | Dayne Diaz Brasilien |
56,31 |
200 m | Katinka Hossu Ungern |
2:01,60 | Kelsey Worrell Dahlia USA |
2:01,73 A.R. | Suzuka Hasegawa Japan |
2:04.04 |
Integrerad simning | ||||||
100 m | Katinka Hossu Ungern |
57,26 | Rune Imai Japan |
57,85 | Alia Atkinson Jamaica |
58,11 |
200 m | Katinka Hossu Ungern |
2:03,25 | Melanie Margalis USA |
2:04,62 | Caitlin Baker USA |
2:05,54 |
400 m | Katinka Hossu Ungern |
4:21,40 | Melanie Margalis USA |
4:25,84 | Fantin Lesaffre Frankrike |
4:27,31 |
stafettlopp | ||||||
4 x 50 m ö.h. | USA Madison Kennedy(24.05) Mallory Comerford(23.28) Kelsey Worrell Dahlia(23.37) Erica Brown(23.33) Leah Neal Veronica Burchill Olivia Smoliga |
1:34.03 CR AR | Nederländerna Ranomi Kromovidjojo(23.60) Femke Heemskerk(23.32) Kim Busch(23.84) Valeria van Roon(23.79) Maike de Waard |
1:34,55 | Australien Holly Barratt(24.04) Emily Seebom(24.10) Minna Atherton(24.02) Carla Buchanan(24.18) Ariarne Titmus |
1:36,34 |
4 x 100 m/s | USA Olivia Smoliga(52.71) Leah Neal(52.58) Mallory Comerford(51.09) Kelsey Worrell Dahlia(51.40) Veronica BurchillErica Brown |
3:27,78 | Nederländerna Kim Busch(53.19) Femke Heemskerk(50.93) Maike de Waard(53.13) Ranomi Kromovidjoyo(50.77) Valeria van |
3:28,02 | Kina Zhu Menghui(52.58) Yang Junxuan(52.28) Liu Xiaohan(53.26) Wang Jingzhuo(52.80) |
3:30,92 |
4 x 200 m/s | Kina Li Bingjie(1:54.56) Yang Junxuan(1:53.06) Zhang Yuhan(1:53.94) Wang Jianjiahe(1:52.52) Ai Yanhan Liu Xiaohan |
7:34.08 A.R. | USA Lea Smith(1:55,85) Mallory Comerford(1:53,00) Melony Margalis(1:53,59) Erica Brown(1:52,86) Veronica BurchillLeah Neal |
7:35.30 NR | Australien | 7:36.40 A.R. |
kombinerat 4×50 m |
USA Olivia Smoliga(25.97) Cathy Maley(29.29) Kelsey Worrell Dahlia(24.02) Mallory Comerford(23.10) Caitlin Baker Kendyl Stewart Erica Brown |
1 : 42,38WR | Kina Fu Yuanhui(26.20)(29.63)Wang Yichun(24.84) WuYue(23.64) |
1: 44,31AR | Nederländerna Maike de Waard(26.46) Kim Busch(30.73) Ranomi Kromovidjojo(24.21) Femke Heemskerk(23.17) |
1:44,57 |
kombinerat 4×100 m |
USA | 3:45,58 CR | Kina | 3:48,80 | Italien | 3:51,38 NR |
Disciplin | Guld | Silver | Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
4×50 m/s | USA Caleb Dressel(20.43) Ryan Geld(20.60) Mallory Comerford(23.44) Kelsey Worrell Dahlia(23.42) Michael Andreu Michael Chadwick Olivia Smoliga Madison Kennedy |
1 : 27,89WR | Nederländerna Jesse Poots(21.17) Stan Peinenbürg(21.18) Ranomi Kromovidjoyo(23.09) Femke Heemskerk(23.07) Kim Bues Valerie van Ron |
1:28,51 | Ryssland Vladimir Morozov(20.75) Evgeny Sedov(20.66) Maria Kameneva(23.66) Rosalia Nasretdinova(23.66) Evgeny Rylov Ivan Kuzmenko Arina Surkova |
1:28,73 |
4×50 m sammanlagt |
USA Olivia Smoliga(25.85) Michael Andreu(25.75) Kelsey Worrell Dahlia(24.71) Caleb Dressel(20.09) Michael Chadwick Ryan Murphy Cathy Maley Kendile Stewart |
1:36.40 WR | Nederländerna Jesse Poots(23.87) Thies Elzerman(26.01) Ranomi Kromovidjoyo(24.27) Femke Heemskerk(22.90) Kim Bues Maike de |
1:37.05 ER | Ryssland Kliment Kolesnikov(22.97) Oleg Kostin(25.52) Rosalia Nasretdinova(25.23) Maria Kameneva(23.61) Evgeny Rylov Arina Surkova |
1:37,33 NR |
Världsmästerskapen i kortbanesimning | |
---|---|