Pristagare av Stalinpriset i litteratur och konst (1952)
Den aktuella versionen av sidan har ännu inte granskats av erfarna bidragsgivare och kan skilja sig väsentligt från
versionen som granskades den 3 juli 2020; kontroller kräver
3 redigeringar .
År 1952 utsågs pristagarna för 1951 i dekretet från Sovjetunionens ministerråd "Om tilldelningen av Stalin-priserna inom konst och litteratur för 1951" (publicerad i Pravda tidningen den 15 mars 1952 ) .
a. Skönlitteratur
Första graden - 100 000 rubel
- Zlobin, Stepan Pavlovich - för romanen "Stepan Razin" (1951)
- Latsis, Vilis Tenisovich - för romanen "To the New Shore" (1950-1951)
Andra graden - 50 000 rubel
- Vasilevskaya, Wanda Lvovna - för trilogin "Sång över vattnet" ("Lågan i träskarna", "Stjärnorna i sjön", "Floder brinner") (1940-1951)
- Galan, Yaroslav Alexandrovich (postumt) - för pamfletter från samlingen "Selected" (1951)
- Ding Ling för solen över floden Sangan (1948)
- Zadornov, Nikolai Pavlovich - för romanerna: "Amur Father" (1940-1946), "Far Land" (1946), "To the Ocean" (1949)
- Maltsev (Rovinsky) Orest Mikhailovich - för romanen "Den jugoslaviska tragedin" (1951)
- Style, André för The First Strike (1951)
Tredje graden - 25 000 rubel
- Atzel, Tamas - för romanen "Under frihetens skugga" (1949)
- Belyaev, Vladimir Pavlovich - för trilogin "Den gamla fästningen" (1937-1951)
- Bryl Yanka (Ivan Antonovich) - för berättelsen "It's dawning in the Swamp" (1950)
- Eremin, Dmitry Ivanovich - för romanen Åskväder över Rom (1951)
- Markov, Georgy Mokeevich - för romanen "Strogovs" (1939-1946)
- Muratov, Igor Leontievich - för "The Bukovinian Tale" (1951)
- Nagy, Sandor - för berättelsen "Försoning"
- Nikulin, Lev Veniaminovich (Olkonitsky Lev Vladimirovich) - för romanen "Rysslands trogna söner" (1950)
- Nosov, Nikolai Nikolaevich - för berättelsen " Vitya Maleev i skolan och hemma " (1951)
- Oseeva (Oseeva-Khmeleva) Valentina Alexandrovna - för 1-2 böcker av berättelsen "Vasek Trubachev och hans kamrater" (1947-1952)
- Poltoratsky (Pogostin) Viktor Vasilievich - för boken med essäer På vägen och hemma (1950) och essäer 1951
- Popovkin, Evgeny Efimovich - för romanen Rubanyuk Family (1947-1950)
- Chou Li-bo - för romanen "Hurricane" (1948)
b. Poesi
Första graden - 100 000 rubel
- Tikhonov, Nikolai Semyonovich - för diktcyklerna "Två strömmar" (1951) och "Vid den andra världsfredskongressen" (1950-1951)
Andra graden - 50 000 rubel
- Venclova Antanas Tomasovich - för diktsamlingen "Selected" (1951)
- Kaputikyan Silva (Sirvard) Barunakovna - för diktsamlingen "Mina släktingar" (1951)
- Leonidze, Georgy Nikolaevich - för dikterna "Bershoula" (1951) och "Portokhala" (1951)
Tredje graden - 25 000 rubel
- Gamzatov, Rasul Gamzatovich - för samlingen av dikter och dikter "Min födelseår" (1950)
- Zamyatin, Vladimir Dmitrievich (postumt) - för dikten "The Green Barrier" (1950)
- Nagnibeda Mikola (Nikolai Lvovich) - för samlingen "Dikter" (1951)
- Smuul, Johan (Shmuul Johannes Yurievich) - för samlingen Dikter. Dikter" (1951)
i. Dramaturgi
Andra graden - 50 000 rubel
- He Jing-chih och Ding-Ni - för pjäsen "The Grey-haired Girl"
Tredje graden - 25 000 rubel
- Kahhar, Abdullah - för pjäsen "On the New Land" (1950)
- Malyarevsky, Pavel Grigorievich - för pjäsen The Eve of the Thunderstorm (1949)
d. Litteraturkritik och konsthistoria
Tredje graden - 25 000 rubel
- Brainina, Berta Yakovlevna - för boken "Konstantin Fedin" (1951)
- Gorchakov, Nikolai Mikhailovich - för boken "Director's lessons of K. S. Stanislavsky " (1951; 2: a upplagan)
e. Filmfilm
Första graden - 100 000 rubel
- Savchenko, Igor Andreevich (postumt) , manusförfattare och regissör; Demutsky, Daniil Porfiryevich och Koltsatiy Abram Kopelevich (Arkady Nikolaevich) , operatörer; Lyatoshinsky, Boris Nikolaevich , kompositör; Shengelia, Levan Alexandrovich och Nemechek, Boris Konstantinovich , konstnärer; Bondarchuk, Sergei Fedorovich , utförare av titelrollen (liksom utföraren av rollen som Sergei Timofeevich Tutarinov i filmen "Chevalier of the Golden Star"), Pereverzev, Ivan Fedorovich , utförare av rollerna som S. I. Serakovsky och brandmannen Ivan Ivanovich Razin, Kuznetsov, Mikhail Artemyevich , utförare av rollen soldat Skobelev - för färgfilmen "Taras Shevchenko" ( 1951 ) producerad av Kiev Film Studio
- Raizman, Yuly Yakovlevich , regissör; Parkhomenko, Alexey Ivanovich , konstnär; Urusevsky, Sergey Pavlovich , operatör; Chemodurov, Anatoly Vladimirovich , utförare av rollen som Semyon Afanasyevich Goncharenko, Kanaeva, Kira Konstantinovna , utförare av rollen som Irina Ivanovna Lyubasheva, Komissarov, Nikolai Valerianovich , utförare av rollen som Fyodor Lukich Khokhlakov, Ratom utför rollen som Fyodor Lukich Khokhlakov, Ratom. av rollen som Stefan Petrovich Ragulin, Gritsenko, Nikolai Olimpievich , utförare av rollen som Alexei Stepanovich Artamashov - för färgfilmen " Chevalier of the Golden Star " ( 1950 ) producerad av filmstudion " Mosfilm "
Andra graden - 50 000 rubel
- Lukov, Leonid Davydovich , regissör; Gorbatov, Boris Leontievich och Alekseev (Rozenshtein) Vladimir Abramovich , manusförfattare; Khrennikov, Tikhon Nikolaevich , kompositör; Pashkevich, Pyotr Isidorovich , konstnär; Kirillov, Mikhail Nikolaevich , operatör; Merkuriev, Vasily Vasilyevich , utförare av rollen som Sidor Trofimovich Gorovoy, Chirkov, Boris Petrovich , utförare av rollen som Stepan Pavlovich Nedoli, Zueva, Anastasia Platonovna , utförare av rollen som Evdokia Prokhorovna Nedoli, Petrov, Andrey Alekseevich roll som Vasily Orlov, - för färgfilmen " Donetsk miners " (1950) producerad av M. Gorky Central Children's and Youth Faculty
Tredje graden - 25 000 rubel
- Rappaport, Herbert Moritzevich , regissör; Ivanov Sergey Vasilyevich , operatör; Ots, Georg Karlovich , utförare av rollen som Paul Runge, Randviyr, Alexander Augustovich , utförare av rollen som Vao, Tern, Valentina Georgievna , utförare av rollen som Aino, Kivilo, Elmar Hansovich , utförare av rollen som Semidor, Rauer -Sikkel, Evi Kustovna , spelar rollen som Roosi, Laur, Hugo Tynuvich , som spelar lantarbetaren Saamu, för färgfilmen The Light in Koordi ( 1951 ), producerad av Lenfilm Studio och Tallinn Film Studio
- Brown, Vladimir Alexandrovich , regissör; Cherny, Mikhail Kirillovich , operatör för undervattens- och kombinerad filmning; Timofeev Nikolai Dmitrievich , utförare av rollen som kapten 3: e rang Ivan Petrovich Afanasiev, Grechany, Alexander Vasilyevich , utförare av rollen som midshipman Taras Fomich Grigorenko, för färgfilmen " In Peaceful Days " ( 1950 ) producerad av Kiev Film Studio
e. Nyhetsfilm-dokumentär kinematografi
Andra graden - 40 000 rubel
- Kogan, Solomon Yakovlevich , kameraman, för färgfilmen "Sovjet Whalers" (1951)
Tredje graden - 20 000 rubel
- Slutsky, Mikhail Yakovlevich , regissör; Bogdan, Konstantin Ivanovich , Katsman, Isaac Solomonovich , Marchenko, Yakov, Grigoryevich , kameramän - för färgfilmen Blooming Ukraine (1951)
- Kimyagarov Bentsion Arievich , regissör; Baramykov, Ibragim Izetullovich , kameraman, för färgfilmen "Sovjetiska Tadzjikistan" (1951)
- Carmen (Kornman) Roman Lazarevich , fotografichef; Feldman, Zinovy Lvovich , Lavrov, Vladimir Alexandrovich , kameramän, för färgfilmen "Sovjetiska Turkmenistan" (1950)
- Stepanova, Lidia Ilyinichna , regissör; Aranyshev, Mikhail Fedorovich , Frolov Alexander Ivanovich , kameramän - för färgfilmen "Sovjetiska Kazakstan" (1950)
- Poselsky, Iosif Mikhailovich , Matsulevichus Lyudgard Iosifovich , regissörer; Panov, Ivan Vasilievich , Staroshas Viktor Vladimirovich (Viktoras Vlado) , operatörer; Dvarionas Balis Domenikovich , kompositör - för färgfilmen "Sovjet Litauen" (1952)
- Chulkov, Sergei Fedorovich , Svistunov, Ilya Yakovlevich , Antonov, Leonid Aleksandrovich , regissörer; Aristakesov, Leon Gazarovich (Levon Aristakesyants), Pakhomov, Vasily Nikitich , kameramän - för färgfilmsmagasinet "Agricultural News" (nr 1-12, 1951)
och. Musik
I. Stora musikaliska scen- och vokalverk
Andra graden - 50 000 rubel
- Kapp, Eugen Arturovich - för operan Frihetens sångare (1950)
- Shostakovich, Dmitry Dmitrievich - för tio dikter för kör utan ackompanjemang till dikter av revolutionära poeter (1951)
Tredje graden - 25 000 rubel
- Ashrafi, Mukhtar Ashrafovich - för kantaten Song of Happiness (1951)
- Levitin, Yuri Abramovich - för oratoriet "Ljus över Volga" (1951)
II. Stora instrumentala verk
Andra graden - 50 000 rubel
- Mukhatov Veli (Velimukhamed) - för den symfoniska dikten "Mitt moderland" (1951)
- Taktakishvili, Otar Vasilyevich - för konserten för piano och orkester (1950)
- Shtogarenko, Andrey Yakovlevich - för den symfoniska sviten "In Memory of Lesya Ukrainka " (1951)
Tredje graden - 25 000 rubel
- Afanasiev, Leonid Viktorovich - för violinkonsert
- Hajiyev, Ahmed Dzhevdet Ismail oglu - för den symfoniska dikten "For Peace" (1951)
- Leman, Albert Semyonovich - för violinkonsert
- Mazaev, Arkady Nikolaevich - för den symfoniska dikten "Krasnodontsy" (1951)
III. Verk av små former
Andra graden - 50 000 rubel
- Satyan, Ashot Movsesovich - för cykeln "Songs of the Ararat Valley" (1950)
- Shaporin Yuri (Georgy) Alexandrovich - för romanserna "Under den blå himlen", "Trollformel", "Höstlov", "På kvällen tystnade kriget" och arrangemang av folksånger "Ingenting gungar i stolpen", "Barkett" sång", "Inte ensam väg i fältet"
Tredje graden - 25 000 rubel
- Bely Viktor Aronovich (Arkadyevich) - för låtarna "In Defense of Peace" (1949) och "Alexander Matrosov" (1951)
- Kochurov, Yuri Vladimirovich - för romanserna "Dedication", "Joy of Life", "Spring", "After the Rain", "Love", "Spring"
- Lukin, Filipp Mironovich - för låtarna "Happiness is Given to Us by Stalin", "Song of Moscow", "Song of Youth", "Table", "Song of Happy Friendship"
- Starokadomsky, Mikhail Leonidovich - för sånger för barn "Under fredens fana", "Song of older brothers", "Song of exercise", "Merry travellers"
IV. Konsert- och uppträdandeaktiviteter
Första graden - 100 000 rubel
- Zakharov, Vladimir Grigorievich , konstnärlig ledare; Kazmin, Pyotr Mikhailovich , konstnärlig ledare och regissör; Ustinova, Tatyana Alekseevna , chef för dansgruppen; Khvatov, Vasily Vasilyevich , ledare för orkestern; Kozlova-Vladimirova, Anna Efimovna , Klodnina, Valentina Efremovna , Prokoshina, Alexandra Vasilievna , Podlatova, Maria Ilyinichna , Zaitseva, Maria Petrovna , Kuznetsova, Ekaterina Mitrofanovna , solister; Turchenkov, Ivan Stepanovich , Klimov, Andrey Andreevich , Danilina, Alexandra Nikolaevna , Moskvitina, Maria Ilyinichna , Sorokin, Pyotr Ivanovich , solister i dansgruppen GARNH uppkallad efter M. E. Pyatnitsky
- Moiseev, Igor Alexandrovich , konstnärlig ledare; Galperin, Samson Semyonovich , chef. musikalisk del och dirigent; Lakov, Nikolai Andreevich , kap. målare; Seifert, Tamara Alekseevna , Kartashev, Ivan Dmitrievich , Timofeeva, Lidia Sergeevna , Golovanov, Lev Viktorovich , Mozalevskaya, Tamara Sergeevna , Aristov, Viktor Petrovich , Savin Vasily Vasilievich , Shishkin, Mikhail Alekseevich T , Alexandra Semyonovichna T , Alexandra Semyonovichna , artist GAANT USSR
Andra graden - 50 000 rubel
- Gmyrya, Boris Romanovich , sångare
- Rakhlin, Natan Grigorievich , dirigent
Tredje graden - 25 000 rubel
- Batalbekova, Isbat Gaidarbekovna , solist i T. Muradov Children 's State Philharmonic Theatre , sångare
- Nasyrova, Ashura , folkdansös
- Necheporenko, Pavel Ivanovich , konstnär av N. P. Osipov GANO , balalajkaspelare
- Shafran, Daniil Borisovich , MGAF- solist , cellist
- Chiaureli, Boris Ivanovich , Khatiashvili, Givi Vladimirovich , Begalishvili, Alexander Grigorievich , Barnabishvili, Georgy Kirillovich , artister från den georgiska SSR:s statliga kvartett
h. Målning
Första graden - 100 000 rubel
- Neprintsev, Yuri Mikhailovich - för målningen "Vila efter slaget" (1951) (baserad på dikten av A. T. Tvardovsky " Vasily Terkin ")
Tredje graden - 25 000 rubel
- Gritsai, Alexei Mikhailovich , Efanov, Vasily Prokofievich , Kotlyarov, Lev Serafimovich , Maksimov, Konstantin Mefodievich , Stavitsky, Boris Vikentievich , Sudakov, Pavel Fedorovich , Shcherbakov, Boris Presimovich, "Medium of the painting Academy of USSR" och för en serie porträtt av sovjetiska vetenskapsmän
och. Grafik
Tredje graden - 20 000 rubel
- Prorokov, Boris Ivanovich - för teckningar till dikterna av V. V. Mayakovsky "Mayakovsky om Amerika", såväl som för teckningar " Trumans tankar - till botten!" och "Amerikanska gendarmer i Japan"
k. Skulptur
Första graden - 100 000 rubel:
- Mukhina, Vera Ignatievna , Zelenskaya, Nina Germanovna , Ivanova, Zinaida Grigoryevna , Shadr (Ivanov) Ivan Dmitrievich (postumt) - för monumentet till A. M. Gorky i Moskva
Andra graden - 50 000 rubel:
- Tomsky (Grishin) Nikolai Vasilievich - för marmorbysten av N. V. Gogol
Tredje graden - 25 000 rubel:
- Movchun, Pyotr Fedoseevich - för den skulpturala marmorfiguren av V. G. Belinsky
- Ryabinin, Nikolai Leonidovich och Skolozdra, Vladimir Ivanovich - för den skulpturala figuren "Dovbush"
- Vatagin, Vasily Alekseevich - för skulpturala verk på djuriska teman
l. Arkitektur
Andra graden - 50 000 rubel
- Shchusev, Alexey Viktorovich (postumt) , arkitekt; Korin, Pavel Dmitrievich , konstnär, för arkitekturen av Komsomolskaya-Koltsevaya-stationen i Moskvas tunnelbana uppkallad efter L. M. Kaganovich
Tredje graden - 25 000 rubel
- Bykova, Nadezhda Aleksandrovna , Taranov, Ivan Georgievich , arkitekter; Opryshko, Grigory Ivanovich , konstnär - för arkitekturen av Belorusskaya-Koltsevaya-stationen i Moskvas tunnelbana uppkallad efter L. M. Kaganovich
m. Teater- och dramakonst
Första graden - 100 000 rubel
- Kedrov, Mikhail Nikolaevich , regissör; Toporkov, Vasily Osipovich , utförare av rollen som Alexei Vladimirovich Krugosvetlov, Gribov, Alexei Nikolaevich , Zhiltsov, Alexei Vasilyevich , utförare av rollen som den 2: a mannen, Gribkov, Vladimir Vasilyevich , utförare av rollen som den 3: e mannen (Geuse, Stanitsyn ) Viktor Yakovlevich , utförare av rollen som Leonid Fedorovich Zvezdintseva, Koreneva, Lidia Mikhailovna , utförare av rollen som Anna Pavlovna Zvezdintseva, Stepanova Angelina Iosifovna (Osipovna) , utförare av rollen som Betsy, Zabrodina i rollen, Tatyanaer roll av Tanya, Massalsky, Pavel Vladimirovich , utförare av rollen som Vasily Leonidovich Zvezdintsev, Ktorov, Anatoly Petrovich , utförare av rollen som Koko, Shishkov, Anatoly Grigorievich , utförare av rollen som barman Yakov - för pjäsen " The Fruits of Enlightenment " av L. N. Tolstoy (1951), iscensatt på scenen av Moskvas konstteater uppkallad efter M. Gorky
- Androvskaya (Schultz) Olga Nikolaevna och Elanskaya, Claudia Nikolaevna - för enastående prestationer i att skapa föreställningar av Gorky Moscow Art Theatre
Andra graden - 50 000 rubel
- Zakhava, Boris Evgenievich , regissör; Lukyanov, Sergei Vladimirovich , utförare av titelrollen, Alekseeva, Elizaveta Georgievna , Andreeva, Dina Andreevna , utförare av rollen som pigan Glafira, Pashkova, Galina Alekseevna , utförare av rollen som Alexandra, Koltsov, Viktor Grigorievich av Alexandra , utföra roll som trumpetare, Rusinova, Nina Pavlovna , utförare av rollen som abbedissan Melanie, Ponsova, Elena Dmitrievna , utförare av rollen som trollkvinnan Zobunova, Lyubimov, Yuri Petrovich , utförare av rollen som Tyatin, Pashkov, Larisa Alekseevna , utförare rollen som Varvara, - för pjäsen "Egor Bulychov och andra" av M. Gorky (1951), uppsatt på scenen av Moskvas statsteater uppkallad efter E. B. Vakhtangov
- Chkhartishvili, Archil Evstafievich , regissör; Sumbatashvili, Iosif Georgievich , konstnär; Zakariadze Sergo (Sergey Aleksandrovich) , utförare av rollen som Gigauri, Godziashvili, Vasily Davydovich , utförare av rollen, Anjaparidze Veriko (Vera Ivlianovna) , utförare av rollen som Daredzhan, Kobakhidze Pyotr Kalistratovich av rollen som Vasistratovitj, Shavgu , Georgy Vladimirovich , utförare av rollen som Nikifor, Kvantaliani, Akaki Lukich , utförare av rollen som Nebieridze, Omiadze, Alexander Aslanovich , utförare av rollen som Iase, - för pjäsen "His Star" av I. O. Mosashvili , iscensatt på scen av Grand Theatre uppkallad efter K. A. Marjanishvili
Tredje graden - 25 000 rubel
- Grybauskas Iozas Jurgivich , regissör; Jankus, Juozas Yurgisovich , konstnär; Siparis, Juozas Vintsovich , utförare av rollen som V. I. Lenin , Rudzinskas, Juozas Pranovich , utförare av rollen, Mironaite Monika Petrasovna , utförare av rollen som Olga Simeonovna Butkevich, Kavaliauskas, Jonas Jonovich , utförare av rollen som Volodya Sabailor, Volodya Sabailor Zulonas, Petras Jonovich , utförare av rollen som Alexander Apollonovich Rybaltovsky - för pjäsen "Oförglömlig 1919" av V. V. Vishnevsky , iscensatt på scenen av LitGTD
- Sannikov, Konstantin Nikolaevich , regissör; Dedyushko, Vladimir Iosifovich , utförare av rollen som Makar Filippovich Pytlevany, Platonov, Boris Viktorovich , utförare av rollen som Ivan Mikhailovich Tumilovich, Pollo, Vera Nikolaevna , utförare av rollen som Pavlina, Drozdova, Lilia Stepanovna , utförare av rollen som Nastya Verbitskaya, Rzhetskaya, Lidia Ivanovna , utförare av rollen som Avdotya Zakharovna Verbitskaya - för föreställningen "The Larks Sing" av K. Krapiva , iscensatt på scenen av BelADT uppkallad efter Y. Kupala
- Tovstonogov, Georgy Alexandrovich , regissör; Ivanov, Vyacheslav Veniaminovich , konstnär; Volosov-Merin, David Lvovich , utförare av rollen, Rozanov, Mikhail Aleksandrovich , utförare av rollen - för pjäsen "The Road of Immortality" av G. A. Tovstonogov och V. G. Bragin , iscensatt på scenen av LDT uppkallad efter Lenin Komsomol
- Medvedev, Nikolai Alexandrovich , regissör; Ledare David Danilovich , konstnär; Leskova Anastasia Spiridonovna , utförare av titelrollen, Yuzhanov (Teoharidi) Vladimir Alexandrovich , utförare av rollen som kommissionär Roman Koshkin, Ageev, Evgeny Ivanovich , utförare av rollen som sjöman Shvandi, Baratova, Isabella Grigoryevna , utförare av rollen som Pavla Petrovna Panova, - för pjäsen "Love Yarovaya" K A. Treneva , uppsatt på scenen av Chelyabinsk State Traffic Theatre uppkallad efter S. M. Zwilling
- Leshchev, Vasily Vasilyevich , utförare av rollen som Fedor Semyonovich Fedorov, Baranova, Ekaterina Evgenievna , utförare av rollen som Pelageya Petrovna Russkikh, Yureneva, Rosalia Frantsevna , utförare av rollen som Malanya Tikhonovna, Kharchenko av rollen, Nikolai Iosifer . av Nikita Yegorovich Russkikh, Terentyev, Alexander Nikolaevich , utförare av rollen Pyotr Fedorovich Demchinov, Serebryakov, Vladimir Vasilievich , utförare av rollen som Yegor Semyonovich Eremin, Baykov, Rimma Ivanovna , utförare av rollen som Dasha - för pjäsen "Thunderstorm Eve " av P. G. Malyarevsky , uppsatt på scenen av Irkutsk-teatern uppkallad efter N. P. Okhlopkov
- Vagharshyan, Vagharsh Bogdanovich , regissör; Dzhanibekyan (Ter-Khachatryan) Gurgen Dzhanibekovich och Ashugyan Gevork Alexandrovich , utförare av rollen som Galumyan, Gulazyan, Olga Nikolaevna , utförare av rollen, Malyan, David Melkumovich , utförare av rollen, Yegyan, Anatolia Benieraminovna i rollen, - för pjäsen "Dare" M. F Ovchinnikov , uppsatt på ArmADT uppkallad efter G. M. Sundukyan
- Aimanov, Shaken Kenzhetaevich , regissör; Golubovich, Vasily Vasilyevich , konstnär; Badyrov, Kapan Uralovich , utförare av titelrollen , Kuanyshpaev, Kalibek , utförare av rollen som Kunanbai, Kozhamkulov, Seraly , utförare av rollen som Maibasar, Koichubaeva, Rakhiya Ryspaevna , utförare av rollen som Zere, Umurzakov, Yeleu av rollen som Dariesh-bay, Bukeeva, Khadisha , utförare av rollen Ledande - för föreställningen "Abai" av M. O. Auezov , iscensatt på scenen av KazGATD uppkallad efter M. O. Auezov
- Polyakov, Andrey Konstantinovich , regissör; Myalton, Alexander Haraldovich , utförare av rollen som V. I. Lenin , Laar, Alexander Augustovich , utförare av rollen, Kasuk, Arnold Khugovich , utförare av rollen, Tamul, Elo Karlovna , utförare av rollen, Lauter, Ants Mikhkelevich , utförare av rollen, - för pjäsen "Oförglömlig 1919" av V. V. Vishnevsky , uppsatt på scenen i Vanemuine-teatern ( Tartu )
- Galitsky, Vladimir Alexandrovich , regissör; Marin, Ivan Nikitovich , utförare av rollen som Prokopych, Bunin, Alexei Fedorovich , utförare av rollen, Kalinichenko, Vasily Ivanovich , utförare av rollen, Kovarskaya, Maria Ivanovna , utförare av rollen, - för pjäsen "In the Swan " av D. P. Devyatov , iscensatt på scenen av Tambovsky DT uppkallad efter A. V. Lunacharsky
- Kiselyov, Yuri Petrovich , regissör; Arkhangelsky, Nikolai Alexandrovich , konstnär; Fomina, Serafima Alekseevna , utförare av titelrollen , Chernova, Zinaida Aleksandrovna , utförare av rollen som farmor Akulina Ivanovna, Nachinkin, Vasily Nikiforovich , utförare av rollen som farfar Vasily Vasilyevich Kashirin, Shchegolev av rollen, Alexander Ivanovich Farbror Yakov, Tkachev, Pavel Dmitrievich , utförare av rollen som Grigory Ivanovich, Bystryakov, Alexei Stepanovich , utförare av rollen som zigenare, Ermolaev, Vasily Petrovich , utförare av rollen som farbror Mikhail - för pjäsen "Alyosha Peshkov" av I. Gruzdev och O. D. Forsh , iscensatt på scenen av Lenin Komsomol STUZ
- Berkun, Ilya Moiseevich , regissör; Arkadiev (Kuderko) Arkady Ivanovich , utförare av rollen som Julius Fuchik , Golubinsky (Trostyansky) Dmitry Mikhailovich , utförare av rollen som Peshek, Maximov, Alexei Matveevich , utförare av rollen som Bem, Piktorskaya, Lidia Vasilievna av rollen , Gavrilchenko, Yulia Filippovna , utförare av rollen, - för framförandet "Prague remains mine" av Yu. A. Buryakovsky , iscensatt på scenen i Odessa DTSA
- Gaideburov, Pavel Pavlovich , regissör och utövare av titelrollen - för pjäsen "The Old Man" av M. Gorky , iscensatt på scenen av Krim ODT uppkallad efter M. Gorky ( Simferopol )
n. Operakonst
Andra graden - 50 000 rubel
- Raudsepp, Kirill Dmitrievich , dirigent; Viner, Alexander Borisovich , regissör; Targama, Tiyu Augustovna , körledare; Kuuzik Tiit (Dietrich Janovich) , artist av Rayu, Maazik, Elza Pavlovna , artist av Armu, Pärn, August Johannesovich , artist av delen, - för operaföreställningen "Frihetens sångare" av E. A. Kappa (1950), iscensatt på STOB ESSR:s scen
- Samousud, Samuil Abramovich , dirigent; Baratov, Leonid Vasilyevich , Kemarskaya, Nadezhda Fedorovna , regissörer; Volkov, Boris Ivanovich , konstnär; Kandelaki, Vladimir Arkadievich , artist av titeldelen, Yanko, Tamara Fedorovna , artist av delen av Euphrosyne, Yunitsky, Yury Pavlovich , artist av delen av Stepan, Yudina, Tatyana Sergeevna , artist av delen, Tsenin, Sergey Alexandrovich , utförare av Nazars del, - för operaföreställningen "Family Taras" av D. B. Kabalevsky (1947, 2:a upplagan, 1951), uppsatt på MAMT uppkallad efter K. S. Stanislavsky och V. I. Nemirovich-Danchenko
Tredje graden - 25 000 rubel
- Bronzov, Ivan Lavrentievich , artist av titeldelen , Kozinets, Dmitry Ivanovich , Butkov, Boris Grigoryevich , Putnev, Vladimir Nikolaevich , artister av delarna, Skorobogatko, Pavel Aleksandrovich , utförare av delen av Vasily Shuisky , - för operan Boris Godunov av M. P. Mussorgsky iscensatt på scenen av HATOB uppkallad efter N. V. Lysenko
handla om. Balettkonst
Andra graden - 50 000 rubel
- Gadzhibekov, Sultan Ismail oglu , kompositör; Almas-Zade Gamer Haji Aga kyzy , koreograf; Niyazi (Tagi-zade-Hadzhibekov Niyazi Zulfugarovich), dirigent; Batashov, Konstantin Nikolayevich , artist av Azads del, Yury Nikolayevich Kuznetsov , artist av rollen, - för balettföreställningen "Gyulshen" av S. I. Gadzhibekov , iscensatt på scenen av AzGATOB uppkallad efter M. F. Akhundov (1950)