7:e asiatiska friidrottsmästerskapen inomhus 2016 | |
---|---|
värdstad | Doha ( Qatar ) |
Deltagande länder | 36 |
medaljer | 26 |
Öppning | 19 februari 2016 |
stängning | 21 februari 2016 |
datumet | 2016 |
Stadion | |
|
VII Asian Indoor Athletics Championships är en friidrottstävling som hölls i Qatars huvudstad - Doha från 19 februari till 21 februari 2016 . Idrottare från 36 asiatiska länder deltog i det. 26 uppsättningar priser spelades vid turneringen.
Discipliner | Guld | Silver | Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
60 meter | Hasan Taftyan | 6,56 | Reza Ghasemi | 6,66 | Eric Cray | 6,70 |
400 meter | Abdallah Haroun | 45,88 | Abubarak Abbas | 46,60 | Mikhail Litvin | 46,80 |
800 meter | Musayeb Abdulrahmar Balla | 1:46,92 | Jamal Khairan | 1:48,05 | Mustafa Ibrahimi | 1:48,26 |
1500 meter | Mohamad Al Garni | 3:36,35 | Benson Seurey | 3:37,08 | Sa Aden Said | 3:37,29 |
3000 meter | Mohamad Al Garni | 7:39,23 | Albert Kibichii Rop | 7:40,27 | Sa Aden Said | 7:44,69 |
60 meter häck | Abdulaziz Al Mandil | 7,60 | Yacoub Mohamed Al Yuha | 7,65 | Zhang Hongling | 7,73 |
stafett 4×400 m | Qatar Mohamed Nazir Abbas Baker Haidel Abdallah Musayeb Abdulrahman Balla Abdalelalah Haroun |
03:08.20 | Iran Reza Ghasemi Mehdi Zamani Mustafa Ibrahimi Sayyad Hashemi |
3:11,86 | Bara två lag | |
höjdhopp | Mutaz Essa Barshim | 2,35 m | Majededdin Ghazal | 2,28 m | Manjula Kumara | 2,24 m |
Stavhopp | Juan Bocay | 5,75 m | Seito Yamamoto | 5,60 m | Hiroki Ogita | 5,50 m |
långt hopp | Zhang Yaoguang | 7,99 m | Kumaravel Premkumar | 7,92 m | Chan Ming Tai | 7,85 m |
Trippelhopp | Roman Valiev | 16,69 m | Renjit Maheshwari | 16,16 m | Rashid Al Mannai | 15,97 m |
Kärna | Liu Yang | 19.30 m | Tian Zhizhong | 18,88 m | Om Prakash Karhana | 18,77m |
sjukamp | Akihiko Nakamura | 5831 poäng | Hu Yufei | 5745 poäng | Marat Khaidarov | 5619 poäng |
Discipliner | Guld | Silver | Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
60 m | Victoria Zyabkina | 7,27 | Yuan Qiqi | 7,33 | Plikt Chand | 7,37 |
400 m | Kemi Adekoya | 51,67 | Elina Mikhina | 53,85 | Kwach Ti Liang | 55,69 |
800 m | Martha Hirpato Yota | 2:04,59 | Nivali Valivarsha Arachchige | 2:04,88 | Tatiana Neroznak | 2:06,32 |
1500 m | Belaine Desalen | 4:21,65 | Tigist Belay | 4:22,17 | Sugandha Kumari | 4;29,06 |
3000 m | Belaine Desalen | 8:44,59 | Ruth Jebet | 8:47,24 | Alia Said Mohamad | 8:48,62 |
60 m häck | Anastasia Soprunova | 8.17 | Anastasia Pilipenko | 8.17 | Valentina Kibalnikova | 8.32 |
stafett 4×400 m | Bahrain Salwa Eid Nasser Uwaseun Yusuf Jamal Iman Isa Yassim Kemi Adekoya |
03:35.07 | Iran Farzaneh Fazihi Elnaz Company Sepide Tawakkoli Mariam Tusi |
4:06,51 | Jordan Rashem Yaqub Hashem Khattab Omar Boshnak Suleiman Maradat Abdulkadir Alkadi |
4:10,55 |
höjdhopp | Svetlana Radzivil | 1,92 m | Nadia Dusanova | 1,88 m | Zheng xingjuan | 1,84 m |
Stavhopp | Lee Ling | 4,70 m | Ren Mengqian | 4,30 m | Tomomi Abiko | 4,15 m |
långt hopp | Mayoka Joni | 6,35 m | Bui Thi Thu Thao | 6,30 m | Olga Rypakova | 6,22 m |
Trippelhopp | Olga Rypakova | 14,32 m | Mayoka Joni | 14.00 m | Irina Ektova | 13,48 m |
Kärna | Geng Shuang | 18,06 m | Guo Tianqian | 17,44 m | Nora Jasim | 16,26 m |
Femkamp | Ekaterina Voronina | 4224 poäng | Sepideh Tavakkoli | 3828 poäng | Chi Kiriyama | 3637 poäng |
Värdland
Plats | Land | Guld | Silver | Brons | Total |
---|---|---|---|---|---|
ett | Qatar | 6 | ett | 3 | tio |
2 | Kina | 5 | 5 | 2 | 12 |
3 | Kazakstan | fyra | 2 | fyra | tio |
fyra | Bahrain | 3 | 5 | ett | 9 |
5 | Uzbekistan | 2 | ett | 2 | 5 |
6 | UAE | 2 | 0 | ett | 3 |
7 | Iran | ett | fyra | ett | 6 |
åtta | Indien | ett | 3 | 3 | 7 |
9 | Japan | ett | ett | 3 | 5 |
tio | Kuwait | ett | ett | 0 | 2 |
11= | Sri Lanka | 0 | ett | ett | 2 |
11= | Vietnam | 0 | ett | ett | 2 |
13 | Syrien | 0 | ett | 0 | ett |
14= | Hong Kong | 0 | 0 | ett | ett |
14= | Jordanien | 0 | 0 | ett | ett |
14= | Filippinerna | 0 | 0 | ett | ett |
Total | 26 | 26 | 25 | 77 |
asiatiska friidrottsmästerskapen | |
---|---|
Sommar | |
I rummet |