Vitryska mästerskapen i curling bland mixeddubbel 2018 | |
---|---|
Curlingmästerskapen i Republiken Vitryssland bland mixeddubbel 2018 | |
Stad | Minsk |
Arena | Minsk Arena |
datumet | 25–28 januari 2018 _ |
Vinnare | Dmitry Barkan / Alina Pavlyuchik (1 titel) |
Finalist | Ilya Sholomitsky / Tatyana Torsunova |
3:e plats | Evgeny Klevets / Irina Belko |
20162019 |
Det vitryska mästerskapet i curling bland mixeddubbel 2018 hölls från 25 till 28 januari 2018 i staden Minsk på Minsk-Arena arena .
12 lag deltog i mästerskapet.
Vinnaren av mästerskapet var (för första gången i dess historia) laget Dmitry Barkan / Alina Pavlyuchik , som besegrade laget Ilya Sholomitsky / Tatyana Torsunova i finalen . Bronsmedaljer togs av laget Evgeny Klevets / Irina Belko, som vann matchen om 3:e plats laget Nikolay Kryshtopa / Evgeniya Orlis . [ett]
Lagen delas in i 2 grupper om 6 lag, där de spelar i ett round robin-system i en omgång. Lag som tar förstaplatsen i grupperna går direkt till slutspelssemifinalerna ; lag som tar 2:a och 3:e plats i grupp spelar i kvartsfinal om att ta sig till semifinal på tvären (2:a plats i grupp A med 3:e plats i grupp B och vice versa). Vidare i slutspelet hålls lottningen enligt det olympiska systemet : semifinaler, en match om 3:e plats och final.
Matcherna spelas i 8 ändar.
Vid rankning av lag enligt resultaten i gruppspelet, om antalet segrar är lika, kommer vinnaren av head-to-head-matchen att ha företräde.
Team | Hanen | Kvinna | |
---|---|---|---|
Grupp A | |||
A1 | I. Sholomitsky / T. Torsunova | Ilya Sholomitsky | Tatyana Torsunova |
A2 | A. Demeshchenko / S. Pleshak | Alexander Demeschenko | Sveta Pleshak |
A3 | E. Klevets / I. Belko | Evgeniy Klevets | Irina Belko |
A4 | V. Burmistrov / N. Sverzhinskaya | Vitaly Burmistrov | Natalia Sverzhinskaya |
A5 | N. Kryshtopa / E. Orlis | Nikolai Kryshtopa | Evgenia Orlis |
A6 | A. Kruchina / T. Filipenko | Anton Kruchina | Tatiana Filipenko |
Grupp B | |||
B1 | D. Barkan / A. Pavlyuchik | Dmitry Barkan | Alina Pavlyuchik |
B2 | Y. Pavlyuchik / I. Pavlyuchik | Yuri Pavlyuchik | Inessa Pavlyuchik |
B3 | A. Smotrin / M. Deshuk | Alexey Smotrin | Marguerite Deshuk |
B4 | D. Syukhin / E. Chechet | Dmitry Syukhin | Ekaterina Chechet |
B5 | D. Rudnitsky / E. Kirillova | Dmitry Rudnitsky | Ekaterina Kirillova |
B6 | I. Kozlovsky / N. Rudnitskaya | Ilya Kozlovsky | Natalya Rudnitskaya |
Hoppa | A1 | A2 | A3 | A4 | A5 | A6 | PÅ | P | Plats | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
A1 | I. Sholomitsky / T. Torsunova | * | 9:2 | 5:6 | 10:6 | 9:2 | 8:2 | fyra | ett | 2 |
A2 | A. Demeshchenko / S. Pleshak | 2:9 | * | 4:12 | 1:19 | 6:8 | 2:10 | 0 | 5 | 6 |
A3 | E. Klevets / I. Belko | 6:5 | 12:4 | * | 6:3 | 13:3 | 9:8 | 5 | 0 | ett |
A4 | V. Burmistrov / N. Sverzhinskaya | 6:10 | 19:1 | 3:6 | * | 2:8 | 13:2 | 2 | 3 | fyra |
A5 | N. Kryshtopa / E. Orlis | 2:9 | 8:6 | 3:13 | 8:2 | * | 8:5 | 3 | 2 | 3 |
A6 | A. Kruchina / T. Filipenko | 2:8 | 10:2 | 8:9 | 2:13 | 5:8 | * | ett | fyra | 5 |
Hoppa | B1 | B2 | B3 | B4 | B5 | B6 | PÅ | P | Plats | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
B1 | D. Barkan / A. Pavlyuchik | * | 10:4 | 7:6 | 8:4 | 9:8 | 10:1 | 5 | 0 | ett |
B2 | Y. Pavlyuchik / I. Pavlyuchik | 4:10 | * | 6:4 | 0:1 | 5:10 | 0:1 | ett | fyra | 5 |
B3 | A. Smotrin / M. Deshuk | 6:7 | 4:6 | * | 0:1 | 0:13 | 6:3 | ett | fyra | 6 |
B4 | D. Syukhin / E. Chechet | 4:8 | 1:0 | 1:0 | * | 10:4 | 4:10 | 3 | 2 | 2 |
B5 | D. Rudnitsky / E. Kirillova | 8:9 | 10:5 | 13:0 | 4:10 | * | 7:3 | 3 | 2 | 3 |
B6 | I. Kozlovsky / N. Rudnitskaya | 1:10 | 1:0 | 3:6 | 10:4 | 3:7 | * | 2 | 3 | fyra |
Kvartsfinal | Semifinaler | Den slutliga | ||||||||||||||||||||||||||||||||
E. Klevets / I. Belko | 3 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
I. Sholomitsky / T. Torsunova | tio | |||||||||||||||||||||||||||||||||
A-2 | I. Sholomitsky / T. Torsunova | 5 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
B-3 | D. Rudnitsky / E. Kirillova | fyra | ||||||||||||||||||||||||||||||||
I. Sholomitsky / T. Torsunova | fyra | |||||||||||||||||||||||||||||||||
D. Barkan / A. Pavlyuchik | 6 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
D. Barkan / A. Pavlyuchik | elva | |||||||||||||||||||||||||||||||||
N. Kryshtopa / E. Orlis | 5 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
B-2 | D. Syukhin / E. Chechet | fyra | Match om 3:e plats | |||||||||||||||||||||||||||||||
A-3 | N. Kryshtopa / E. Orlis | åtta | ||||||||||||||||||||||||||||||||
E. Klevets / I. Belko | tio | |||||||||||||||||||||||||||||||||
N. Kryshtopa / E. Orlis | åtta | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Plats | Team (hoppa över) | Och | PÅ | P |
---|---|---|---|---|
Dmitry Barkan / Alina Pavlyuchik | 7 | 7 | 0 | |
Ilya Sholomitsky / Tatyana Torsunova | åtta | 6 | 2 | |
Evgeny Klevets / Irina Belko | 7 | 6 | ett | |
fyra | Nikolay Kryshtopa / Evgenia Orlis | åtta | fyra | fyra |
5 | Dmitry Syukhin / Ekaterina Chechet | 6 | 3 | 3 |
6 | Dmitry Rudnitsky / Ekaterina Kirillova | 6 | 3 | 3 |
7 | Ilya Kozlovsky / Natalya Rudnitskaya | 5 | 2 | 3 |
åtta | Vitaly Burmistrov / Natalia Sverzhinskaya | 5 | 2 | 3 |
9 | Yuri Pavlyuchik / Inessa Pavlyuchik | 5 | ett | fyra |
tio | Anton Kruchina / Tatyana Filipenko | 5 | ett | fyra |
elva | Alexey Smotrin / Margarita Deshuk | 5 | ett | fyra |
12 | Alexander Demeshchenko / Sveta Pleshak | 5 | 0 | 5 |