Det 8 :e världsmästerskapet i fensimning hölls i Dunaujváros ( Ungern ) från 18 till 25 augusti 1996 .
* Värdland
Plats | Land | Guld | Silver | Brons | Total |
---|---|---|---|---|---|
ett | Kina | femton | 7 | fyra | 26 |
2 | Ryssland | 6 | 12 | 9 | 27 |
3 | Ungern * | 2 | ett | fyra | 7 |
fyra | Italien | ett | 2 | 3 | 6 |
5 | Frankrike | 0 | ett | ett | 2 |
6 | Colombia | 0 | ett | 0 | ett |
7 | Finland | 0 | 0 | ett | ett |
7 | Estland | 0 | 0 | ett | ett |
7 | Republiken Korea | 0 | 0 | ett | ett |
Total | 22 | 22 | 22 | 66 |
Disciplin | Guld | Silver | Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
50 m dyk | Liu Xuiron Kina |
15.38 | Oscar Cuartas Colombia |
15,83 | Evgeny Voropay Ryssland |
16.04 |
50 m i fenor | Li Yong Kina |
16,87 | David Landi Italien |
17.18 | Wu Zhaoxian Kina |
17.48 |
100 m i fenor | David Landi Italien |
38.01 | Li Yong Kina |
38,19 | Luca Tonelli Italien |
38,79 |
200 m i fenor | Konstantin Kudryaev Ryssland |
1:25,01 | Alexander Nechitailo Ryssland |
1:25,60 | Luca Tonelli Italien |
1:27,71 |
400 m i fenor | Konstantin Kudryaev Ryssland |
3:07,81 | Norbert Savagna Ungern |
3:10,65 | Hu Hailong Kina |
3:13,33 |
800 m i fenor | Norbert Savagna Ungern |
6:35,74 | Evgeny Chukhnov Ryssland |
6:43,64 | Laszlo Kovacs Ungern |
6:45,79 |
1500 m i fenor | Norbert Savagna Ungern |
12:42,62 | Evgeny Chukhnov Ryssland |
12:58.02 | Mikhail Chernov Ryssland |
13:02.19 |
100 m dykning | Liu Xuiron Kina |
34,39 | Maxim Maximov Ryssland |
35,16 | A. Pavle Finland |
36,71 |
400 m dykning | Andrey Didenko Ryssland |
2:57,41 | Gao Shang Kina |
2:59,54 | Sergey Dokuchaev Ryssland |
2:59,55 |
800 m dykning | Andrey Didenko Ryssland |
6:15,08 | Sergey Dokuchaev Ryssland |
6:21,65 | Zhao Ji Kina |
6:24,69 |
stafett 4×100 m | Sergey Akhapov Evgeny Voropai Alexander Nechitailo Konstantin Kudryaev Ryssland |
2:31,55 | Liu Xuiron Hu Hailong X. Yang L. Li Kina |
2:34,93 | Luca Tonelli Andrea Mangerini Francesco Turcato David Landi Italien |
2:35,53 |
stafett 4×200 m | Vladislav Petrov Alexander Nechitailo Sergey Akhapov Konstantin Kudryaev Ryssland |
5:47,98 | Luca Tonelli Christian Perez Francesco Turcato David Landi Italien |
6:00.34 | Robert Gurisatti Roland Katona Z. Petroczki Norbert Savagna Ungern |
6:01,69 |
Disciplin | Guld | Silver | Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
50 m dyk | Li Shaozhen Kina |
17,63 | Larisa Butenko Ryssland |
18.31 | Zhu Xia Kina |
18.57 |
50 m i fenor | Li Shaozhen Kina |
20.01 | Miriam Willette Frankrike |
20.45 | Larisa Butenko Ryssland |
20,71 |
100 m i fenor | Wu Xiaohui Kina |
43,06 | Y Zhou Kina |
44,05 | Miriam Willette Frankrike |
44,88 |
200 m i fenor | Liu Qi Kina |
1:37,51 | Irina Egorushkina Ryssland |
1:38,66 | Christina Nurk Estland |
1:41,21 |
400 m i fenor | Wang Yang Kina |
3:29,80 | F. Jin Kina |
03:30.09 | Elena Gracheva Ryssland |
3:35,84 |
800 m i fenor | Wang Yang Kina |
7:20,93 | X. Zhao Kina |
7:24,77 | M. Lim Republiken Korea |
7:28,34 |
1500 m i fenor | Wang Yang Kina |
14:16,74 | Elena Gracheva Ryssland |
14:18.47 | Irena Patrusheva Ryssland |
14:23.18 |
100 m dykning | Z. Li Kina |
39,73 | Zhu Xia Kina |
39,73 | Elena Faleeva Ryssland |
41,55 |
400 m dykning | F. Jin Kina |
3:17,76 | Irina Grivenko Ryssland |
3:18,97 | Julia Soboleva Ryssland |
3:21,60 |
800 m dykning | F. Jin Kina |
6:52,23 | Irina Grivenko Ryssland |
6:55,51 | Julia Soboleva Ryssland |
7:06,34 |
stafett 4×100 m | Wu Xiaohui Li Shaozhen Liu Qi Y. Zhou Kina |
2:57,25 | Natalya Raeva Tatiana Shkompletova Irina Egorushkina Larisa Butenko Ryssland |
2:59,27 | Beatrix Erdodi M. Gyiri Victoria Pikaly B. Bimisch Ungern |
03:06.35 |
stafett 4×200 m | Liu Qi Wang Yang F. Jin Wu Xiaohui Kina |
6:40.00 | Elena Gracheva Anna Andrievskikh Svetlana Ganzha Irina Egorushkina Ryssland |
6:51,12 | L. Petofalvi Beata Bozho V. Pikali Villo Varga Ungern |
6:52,71 |
Finsim-VM | |
---|---|