Det nionde världsmästerskapet i fensimning hölls i staden Cali ( Colombia ) från 29 augusti till 6 september 1998 .
Plats | Land | Guld | Silver | Brons | Total |
---|---|---|---|---|---|
ett | Kina | 16 | åtta | 3 | 27 |
2 | Ryssland | 5 | fyra | tio | 19 |
3 | Ungern | 3 | 2 | ett | 6 |
fyra | Italien | 0 | 5 | 2 | 7 |
5 | Tyskland | 0 | 2 | 2 | fyra |
6 | Danmark | 0 | ett | 2 | 3 |
6 | tjeckiska | 0 | ett | 2 | 3 |
åtta | Grekland | 0 | ett | 0 | ett |
9 | Frankrike | 0 | 0 | 2 | 2 |
Total | 24 | 24 | 24 | 72 |
Disciplin | Guld | Silver | Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
50 m dyk | Li Yong Kina |
15.22 | David Landi Italien |
15,79 | J. Andersen Danmark |
15,88 |
50 m i fenor | Li Yong Kina |
16.59 | David Landi Italien |
15,90 | Sergey Akhapov Ryssland |
17.30 |
100 m i fenor | Sergey Akhapov Ryssland |
38.01 | Luca Tonelli Italien |
38,82 | David Landi Italien |
39.11 |
200 m i fenor | Sergey Akhapov Ryssland |
1:27,86 | Ilya Somov Ryssland |
1:28,52 | Luca Tonelli Italien |
1:29,31 |
400 m i fenor | Norbert Savagna Ungern |
3:15,42 | Gergely Yuhos Ungern |
3:16,23 | Benoit Castera Frankrike |
3:16,46 |
800 m i fenor | Norbert Savagna Ungern |
6:50,96 | Dimitrios Bazos Grekland |
6:52,03 | Hu Hailong Kina |
6:52,54 |
1500 m i fenor | Norbert Savagna Ungern |
13:10.01 | Gergely Yuhos Ungern |
13:11.30 | Hu Hailong Kina |
13:18,73 |
100 m dykning | Li Yong Kina |
34,72 | Zhao Ji Kina |
35.30 | Maxim Maximov Ryssland |
35,62 |
400 m dykning | Sergey Dokuchaev Ryssland |
2:57,33 | Zhao Ji Kina |
2:58,82 | Bo Jacobsen Danmark |
2:59,20 |
800 m dykning | Zhao Ji Kina |
6:20,52 | Bo Jacobsen Danmark |
6:24,39 | Ralf Steinert Tyskland |
6:30.24 |
4x100m stafett | Alexander Nechitailo Evgeny Voropai Ilya Somov Sergey Akhapov Ryssland |
2:33,02 | Luca Tonelli Francesco Turcato Andrea Mangerini David Landi Italien |
2:33,26 | Zhao Ji Jian Tianyou Hu Hailon Li Yong Kina |
2:36,26 |
4x200m stafett | Alexander Nechitailo Evgeny Voropai Sergey Akhapov Ilya Somov Ryssland |
5:56,81 | Christian Perez Rubes Levada Luca Tonelli Francesco Turcato Italien |
6:00,98 | Z. Petroczki Roland Katona Gergely Juhos Norbert Savagna Ungern |
6:03,49 |
Disciplin | Guld | Silver | Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
50 m dyk | Li Shaozhen Kina |
17.25 | Liu Qi Kina |
17,78 | Tatiana Komarova Ryssland |
18.58 |
50 m i fenor | Liu Qi Kina |
19.80 | Tatiana Komarova Ryssland |
20.12 | Helena Kocurkova Tjeckien |
20.59 |
100 m i fenor | Liu Qi Kina |
42,77 | Li Shaozhen Kina |
43,29 | Tatiana Komarova Ryssland |
44,37 |
200 m i fenor | Wang Yang Kina |
1:37,65 | Wu Xiaohui Kina |
1:38,67 | Natalya Muzychenko Ryssland |
1:39,22 |
400 m i fenor | Wang Yang Kina |
3:32,29 | Bettina Müller Tyskland |
3:36,12 | Elena Gracheva Ryssland |
3:37,73 |
800 m i fenor | Wang Yang Kina |
7:27,58 | Bettina Müller Tyskland |
7:35.35 | Elena Gracheva Ryssland |
7:38,55 |
1500 m i fenor | Wang Yang Kina |
14:22.26 | Hana Vykukalova Tjeckien |
14:34,71 | Bettina Müller Tyskland |
14:41.30 |
100 m dykning | Li Shaozhen Kina |
38,33 | Liu Qi Kina |
38,57 | Tatiana Komarova Ryssland |
40,90 |
400 m dykning | Wu Xiaohui Kina |
3:18,70 | Chao Cheng Kina |
3:21,99 | Maria Kupressova Ryssland |
3:26,56 |
800 m dykning | Wu Xiaohui Kina |
7:01,78 | Chao Cheng Kina |
7:02,37 | Maria Kupressova Ryssland |
7:14,14 |
4x100m stafett | Wu Xiaohui Y. Zhou Liu Qi Li Shaozhen Kina |
2:56,78 | Elena Gracheva Natalya Muzychenko Tatiana Komarova Oksana Kiyko Ryssland |
2:59,68 | Miriam Willett Elodie Shaino Celine Karel Lea Louison Frankrike |
3:03,75 |
4x200m stafett | Wu Xiaohui Wang Yang Liu Qi Li Shaozhen Kina |
6:39,70 | Tatyana Komarova Oksana Kiyko Elena Gracheva Natalya Muzychenko Ryssland |
6:41,93 | Helena Kocurkova E. Lamkova Hana Vykukalova Katerina Konsu Tjeckien |
6:49,74 |
Finsim-VM | |
---|---|