Denna lista inkluderar:
Den andra och tredje delen av listan kan vara ofullständig på grund av bristen på uppgifter om födelseorten och bostaden för ett antal hjältar.
Tabellerna visar hjältarnas efternamn, namn och patronym, position och arbetsplats vid tidpunkten för tilldelning av titeln, datum för dekretet från presidiet för Sovjetunionens högsta sovjet , gren av den nationella ekonomin, födelseort / bostad, samt en länk till en biografisk artikel på webbplatsen " Heroes of the country ". Tabellformatet ger möjlighet att sortera efter de angivna parametrarna genom att klicka på pilen i önskad kolumn.
Den första på territoriet i den moderna regionen östra Kazakstan, titeln Hero of Socialist Labour tilldelades G. D. Sinyagin , som tilldelades denna högsta grad av utmärkelse genom dekretet från presidiet för Sovjetunionens högsta sovjet den 19 mars, 1947 för att få en hög veteskörd.
Den stora majoriteten av Heroes of Socialist Labour i regionen östra Kazakstan är jordbruksarbetare - 111 personer; metallurgi - 23; konstruktion - 6; offentlig förvaltning - 3; kärnkraft, träindustri, energi, transport, utbildning - 2 vardera; elektroteknik, lätt industri, livsmedelsindustri, byggmaterialindustri, geologi, kommunikation, försvar, sjukvård - 1 st.
Nej. | Efternamn, namn, patronym | Livedejter | Aktivitet | Uppdragsdatum _ | Industri | Födelseort | HS |
---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Abzhanov Bekenbay | 1907-1964 | * Senior herde från Karakol State Farm, Ayaguz-distriktet , Semipalatinsk-regionen | 29.03 . 1958 | jordbruks | Abaysky-distriktet | |
2 | Avdeychik Mikhail Filippovich | 1933-2003 | Förman för driftare i gruvan uppkallad efter 40-årsjubileet av Komsomol Leninogorsk polymetallanläggning vid ministeriet för icke-järnmetallurgi i den kazakiska SSR, östra Kazakstan-regionen | 02.03 . 1981 | metallurgi | * Krasnoyarsk-territoriet | |
3 | Azimbaev Chingis | 1885-1973 | * Senior herde på kollektivgården uppkallad efter Abay, Abaevsky-distriktet , Semipalatinsk-regionen | 23.07 . 1948 | jordbruks | Abaysky-distriktet | |
fyra | Aidarkhanov cykel | 1918-12-05 - 1970-10-28 | Blandare vid blyfabriken i Leninogorsk polymetallanläggning vid ministeriet för icke-järnmetallurgi i SSR, östra Kazakstan | 20.05 . 1966 | metallurgi | * Pavlodar-regionen | [GS 1] |
5 | Akimzhanov Adylkan | 1922-1993 | Senior herde på statsgården "Kurchumsky" i Kurchum-distriktet i östra Kazakstan-regionen | 08.04 . 1971 | jordbruks | Kurchumsky-distriktet | [GS 2] |
6 | Akpaev Kayrakpay | 1909 - 2002-04-19 | *Nötkreatur på köttstatsgården "Myn-Bulaksky" vid ministeriet för statliga gårdar i USSR, Ayaguzsky-distriktet i Semipalatinsk-regionen | 23.07 . 1948 | jordbruks | Ayagoz-distriktet | [GS 3] |
7 | Aktanov Sabyrbek Janyrbaevich | släkte. 1937 | Senior herde av Gornovsky State Farm, Markakol-distriktet , östra Kazakstan-regionen | 06.06 . 1990 | jordbruks | Kurchumsky-distriktet | |
åtta | Aldabergenov Zhapek Nurgazinovich | 1932-06-05 - 1994-06-09 | Raffinator av bly-zinkfabriken i Ust-Kamenogorsk uppkallad efter V. I. Lenin från East Kazakhstans ekonomiska råd | 20.07 . 1963 | metallurgi | Ulansky-distriktet | [GS 4] |
9 | Alimbekov Ashimbek | 1882-1950 | * Senior herde från kollektivgården "Ashi-Su" i Abralinsky-distriktet i Semipalatinsk-regionen | 23.07 . 1948 | jordbruks | Familjer | |
tio | Almagambetov Shabdan | 02.1909 - 1980-12.22 | *Ordförande för kollektivgården "Zharly-Kamys" i Abaevsky-distriktet i Semipalatinsk-regionen | 23.07 . 1948 | jordbruks | ||
elva | Ambrosenko Alexey Petrovich | släkte. 1925-01-05 | * Operatör av spårläggningskranen för bygg- och installationsstiftelsen "Turksibtransstroy" vid transportministeriet i Sovjetunionen, Semipalatinsk-regionen | 27.04 . 1961 | konstruktion | * Vitebsk-regionen | [GS 5] |
12 | Ankyshpaev Koilibai | 1905-1991 | Senior brudgum på kollektivgården "Kzyl-Tu" Kurchum-distriktet i östra Kazakstan-regionen | 23.07 . 1948 | jordbruks | Kurchumsky-distriktet | [GS 6] |
13 | Antonenko Ivan Emelyanovich | 1892-1959 | * Senior brudgum på kollektivgården "Zavety Ilyich" Borodulikha-distriktet , Semipalatinsk-regionen | 23.07 . 1948 | jordbruks | ||
fjorton | Antropova Olga Ivanovna [1] | 1922 - ???? | Link kollektiv gård uppkallad efter den 18:e partikongressen i Verkhubinsky- distriktet i östra Kazakstan | 20.05 . 1949 | jordbruks | Glubokovsky-distriktet | [GS 7] |
femton | Asanov Dosym | 1892-1992 | Senior herde av den kollektiva gården uppkallad efter Kuibyshev, Markakol-distriktet , östra Kazakstan-regionen | 23.07 . 1948 | jordbruks | Kurchumsky-distriktet | [GS 8] |
16 | Akhmedzhanov Nikolai Mustafovich | 1927-1976 | Senior lastare av smältverkstaden för bly-zinkfabriken i Ust-Kamenogorsk uppkallad efter V.I. Lenin, regionen östra Kazakstan | 28.05 . 1960 | metallurgi | ||
17 | Akhmetov Turuspek | 1914 - 1991-04-12 | Förman för den lilla komplexa brigaden för Zyryanovsky timmerindustriföretag vid ministeriet för skogsbruk, massa och pappers- och träbearbetningsindustrin i Sovjetunionen, östra Kazakstan | 17.09 . 1966 | träindustri | Ulansky-distriktet | [GS 9] |
arton | Bagdatov Bolat | 1939-07-18 - 2005-03-11 | * Senior herde från Arkatsky State Farm, Abay-distriktet , Semipalatinsk-regionen | 19.02 . 1981 | jordbruks | Abaysky-distriktet | |
19 | Baelov Sultash | 1902-1989 | *Nötkreatur-herde från kollektivgården "Sargoryk" i Abaevsky-distriktet i Semipalatinsk-regionen | 23.07 . 1948 | jordbruks | Abaysky-distriktet | |
tjugo | Baizakov Walkhan | 1933-07-03 - 2001-05-26 | * Senior boskapsskötare på Sulutalsky-statsgården, Aksuat-distriktet , Semipalatinsk-regionen | 22.03 . 1966 | jordbruks | Tarbagatai-distriktet | [GS 10] |
21 | Baiseitov Ospan | 1910 - 1977-01-17 | Senior herdare vid Pravda-kollektivgården, Zaisan-distriktet , östra Kazakstan-regionen | 23.07 . 1948 | jordbruks | Zaysan-distriktet | [GS 11] |
22 | Baysemizov Musa | 1879-1969 | * Senior herde från Zhurek-Adyrs kollektivgård, Abaevsky-distriktet , Semipalatinsk-regionen | 23.07 . 1948 | jordbruks | Katon-Karagay-distriktet | |
23 | Baiskakov Tuitebek | 1929—2020 | * Boskapskämpe från Semipalatinsk köttförpackningsanläggning vid ministeriet för kött och mejeriindustri i den kazakiska SSR | 14.06 . 1966 | jordbruks | Abaysky-distriktet | |
24 | Barlykbaev Isembay | 1913 - ???? | * Senior herde på kollektivgården "Red Mountain Eagles" Urdzharsky-distriktet i Semipalatinsk-regionen | 29.03 . 1958 | jordbruks | Urdzharsky-distriktet | |
25 | Baskarbaev Yergaliy | släkte. 1921 | * Montör av Semipalatinsks operativa och tekniska kommunikationscenter vid Sovjetunionens kommunikationsministerium | 18.07 . 1966 | förbindelse | Familjer | [GS 12] |
26 | Baukova Alexandra Petrovna | släkte. 1928-01-13 | Senior flottningsoperatör för Belousovsky- koncentreringsanläggningen i polymetallfabriken Irtysh uppkallad efter 50-årsdagen av den kazakiska SSR av ministeriet för icke-järnmetallurgi i Sovjetunionen, östra Kazakstan-regionen | 30.03 . 1971 | metallurgi | * Saratov-regionen | [GS 13] |
27 | Bakhtybaev Khairulla | släkte. 1925 | Smältverk av bly-zinkfabriken i Ust-Kamenogorsk uppkallad efter V.I. Lenin vid ministeriet för icke-järnmetallurgi i Sovjetunionen, regionen östra Kazakstan | 30.03 . 1971 | metallurgi | Tarbagatai-distriktet | [GS 14] |
28 | Beisenbaev Muratkan | 1926-02-03 - 1998-03-07 | *Maskinist för roterande ugnar i Semipalatinsk cementfabrik vid ministeriet för industri för byggmaterial i Sovjetunionen | 07.05 . 1971 | industriella byggmaterial | Familjer | [GS 15] |
29 | Berezin Ivan Terentievich | 1910 - 1958-12-27 | * Combiner av Naualinskaya MTS i Semipalatinsk-regionen | 22.06 . 1951 | jordbruks | ||
trettio | Bulgak Anatoly Yakovlevich | släkte. 1937 | * Kombinator av statsgården "bolsjevik" i Kokpektinsky-distriktet i Semipalatinsk-regionen | 19.04 . 1967 | jordbruks | * Moldavien | |
31 | Bulychev Anatoly Egorovich | släkte. 1931 | * Combiner av Makanchinsky State Farm, Urdzharsky-distriktet , Semipalatinsk-regionen | 19.04 . 1967 | jordbruks | * Kirov-regionen | |
32 | Bykanov Vasily Kuzmich | 1925 - 1995-10-22 | Förman för den komplexa ledningsgruppen "Zhilstroy" av förtroendet "Zyryanovskstroy", berg. Zyryanovsk , regionen östra Kazakstan | 11.08 . 1966 | konstruktion | * Kursk-regionen | [GS 16] |
33 | Vartanyan Artyom Misakovich | 1912-06-25 - 1980-10-12 | Tidigare direktör för bly-zinkfabriken i Ust-Kamenogorsk uppkallad efter V.I. Lenin från East Kazakhstan Economic Council | 20.07 . 1963 | metallurgi | * Turkiet | [GS 17] |
34 | Vasilyeva Evdokia Panteleevna | släkte. 1930 | * Förman-skärare av Semipalatinsk skofabrik i Semipalatinsk Economic Council | 07.03 . 1960 | ljusindustri | Borodulikha-distriktet | |
35 | Milstolpe Fedor Mikhailovich | släkte. 1927 | *Kombiner Makanchinsk MTS Semipalatinsk-regionen | 22.06 . 1951 | jordbruks | ||
36 | Voronin Ivan Semyonovich | 1924-1981 | Direktör för bly-zinkfabriken i Ust-Kamenogorsk uppkallad efter V. I. Lenin, ministeriet för icke-järnmetallurgi i Sovjetunionen, regionen östra Kazakstan | 30.03 . 1971 | metallurgi | * Almaty-regionen | [GS 18] |
37 | Voronkov Anatoly Dmitrievich | 1918 - ???? | *Ordförande för jordbruksartellen "Red Mountain Eagles" Urdzharsky-distriktet i Semipalatinsk-regionen | 11.01 . 1957 | jordbruks | * Tasjkent-regionen | |
38 | Gabdullin Nurken | släkte. 1925 | * Senior herde från Kzyl-Kains kollektivgård, Aksuat-distriktet , Semipalatinsk-regionen | 23.07 . 1948 | jordbruks | ||
39 | Gaidaichuk Ivan Arsentievich | 1922-1975 | Förman för traktorbrigaden för Shemonaikha MTS i östra Kazakstan-regionen | 11.01 . 1957 | jordbruks | * Khmelnitsky-regionen | [HS 19] |
40 | Golintsev Pavel Dmitrievich | 1914 - ???? | *Ordförande för kollektivgården "Zavety Ilyich" i Borodulikha-distriktet i Semipalatinsk-regionen | 28.03 . 1948 | jordbruks | * Novosibirsk-regionen | [GS 20] |
41 | Grebenyuk Vasily Andreevich | 1924-09-29 - 2000-09-06 | Direktör för Leninogorsk polymetallanläggning vid ministeriet för icke-järnmetallurgi i Sovjetunionen, östra Kazakstan | 30.03 . 1971 | metallurgi | * Altai territorium | [HS 21] |
42 | Grechanik Artemy Stepanovich | 1906 - ???? | Kombinera av den proletära MTS i Tauride-distriktet i östra Kazakstan-regionen | 11.01 . 1957 | jordbruks | Ulansky-distriktet | [HS 22] |
43 | Gureev Ivan Nikolaevich | 1906-08-19 - 1977-07-19 | * Befälhavare för militär enhet 52605 vid USSR:s försvarsministerium, generalmajor, Semipalatinsk-regionen | 07.03 . 1962 | försvar | * Moskva-regionen | [HS 23] |
44 | Danilenko Ivan Illarionovich | 1906-04-23 - 1985-08-05 | *Direktör för Arkaldinsky State Farm, Urdzharsky-distriktet , Semipalatinsk-regionen | 22.03 . 1966 | jordbruks | * Stavropol-territoriet | [GS 24] |
45 | Dautpaev Sharyp | 1924-1953 | Senior herde på kollektivgården "Pogranichnik" i Markakol-distriktet i östra Kazakstan-regionen | 23.07 . 1948 | jordbruks | Kurchumsky-distriktet | [GS 25] |
46 | Degtyarev Vasily Dmitrievich | 1915-04-25 - ???? | Katodarbetare vid bly-zinkfabriken i Ust-Kamenogorsk uppkallad efter V. I. Lenin från Östkazakstans ekonomiska råd | 20.07 . 1963 | metallurgi | ||
47 | Demagin Nikolai Semyonovich | 1929 - ???? | Gruvarbetare vid Belousovsky-gruvan i Irtysh Polymetallic Combine vid ministeriet för icke-järnmetallurgi i Sovjetunionen, östra Kazakstan | 20.05 . 1966 | metallurgi | * Altai territorium | [HS 26] |
48 | Demeubaev kazbekisk | 1928 - ???? | * Senior herde på statsgården uppkallad efter Amangeldy, Aksuat-distriktet , Semipalatinsk-regionen | 21.12 . 1983 | jordbruks | Tarbagatai-distriktet | |
49 | Dzhemagulova Biken | släkte. 1941 | Maskinmjölkningsoperatör vid den östra Kazakstans jordbruksexperimentstation, Glubokovsky-distriktet i östra Kazakstan-regionen | 24.12 . 1976 | jordbruks | ||
femtio | Dorosh Victor Anufrievich | 1924-04-22 - 2009-06-11 | Smörtillverkare -mästare för Predgornensky Butter Plant vid ministeriet för kött och mejeriindustri i den kazakiska SSR, Glubokovsky-distriktet i östra Kazakstan | 26.04 . 1971 | livsmedelsindustrin | Glubokovsky-distriktet | [GS 27] |
51 | Egorin Ivan Pavlovich | 1909 - ???? | Förman för traktorbrigaden för Zaulba MTS i östra Kazakstan-regionen | 28.03 . 1948 | jordbruks | Katon-Karagay-distriktet | [GS 28] |
52 | Ekibaev Zhienbay | 1888 - 1966-07-01 | * Senior herde från Zharly-Kamys kollektivgård, Abaevsky-distriktet , Semipalatinsk-regionen | 23.07 . 1948 | jordbruks | Abaysky-distriktet | |
53 | Eremenko Vasily Vasilievich | 1923-2009 | *Ordförande för kollektivgården uppkallad efter Lenin, Novoshulbinsk-distriktet , Semipalatinsk-regionen | 10.12 . 1973 | jordbruks | Borodulikha-distriktet | [HS 29] |
54 | Efimenko Vasily Kuzmich | 1926-12-28 - 2002-06-07 | Operatör av Ulba Metallurgical Plant vid ministeriet för medelstor maskinbyggnad i USSR, berg. Ust-Kamenogorsk, regionen östra Kazakstan | 26.04 . 1971 | atomprom | Ust-Kamenogorsk | [HS 30] |
55 | Zhakina Zhumagaisha | 1915 - ???? | * Chef för gården på Zharly-Kamys kollektiva gård, Abaevsky-distriktet , Semipalatinsk-regionen | 23.07 . 1948 | jordbruks | ||
56 | Zhaksybaev Nabi Kulchamanovich | 1912-02-28 - 1975-08-08 | Direktör för blyfabriken i Zyryanovsk vid ministeriet för icke-järnmetallurgi i Sovjetunionen, regionen östra Kazakstan | 20.05 . 1966 | metallurgi | * Aktobe-regionen | [HS 31] |
57 | Zhaksybekov rådet Shpekbaevich | 1932-10-08 - 2014-01-02 | * Senior herde på statsgården uppkallad efter B. Abzhanov, Ayaguz-distriktet , Semipalatinsk-regionen | 22.03 . 1966 | jordbruks | Urdzharsky-distriktet | [HS 32] |
58 | Zhaksybekov Shpekbay [2] | 1888 - 1968-10-07 | * Senior herde från Karakols fåruppfödningsstatsgård vid ministeriet för statliga gårdar i USSR, Ayaguz-distriktet i Semipalatinsk-regionen | 23.07 . 1948 | jordbruks | ||
59 | Zhanasylov Buzhek | släkte. 1936 | * Senior herde på statsgården "Fåruppfödare" i Ayaguz-distriktet i Semipalatinsk-regionen | 08.04 . 1971 | jordbruks | Urdzharsky-distriktet | [HS 33] |
60 | Zholdoyakov Kadyrbay | 1887-1955 | * Senior herde på kollektivgården "New Village" Borodulikha-distriktet i Semipalatinsk-regionen | 23.07 . 1948 | jordbruks | ||
61 | Zakharov Matvei Ivanovich | 1918-11-18 - 1978-01-02 | Förman för traktorbrigaden för Kumashinsky MTS i Kurchum-distriktet i östra Kazakstan-regionen | 28.03 . 1948 | jordbruks | Kurchumsky-distriktet | [HS 34] |
62 | Zmienko Yakov Nikiforovich | släkte. 1922 | Traktorförare för den statliga gården "Kamensky" i Tauride-distriktet i östra Kazakstan | 13.12 . 1972 | jordbruks | Ulansky-distriktet | [HS 35] |
63 | Zuev Fedor Kiryanovich | 1924 - 1997-01-25 | Borrförman för Belousovskaya geologiska utforskningspartiet i östra Kazakstans geologiska förvaltning vid geologiministeriet i Kazakh SSR, östra Kazakstan-regionen | 04.07 . 1966 | geologi | Glubokovsky-distriktet | [HS 36] |
64 | Ibraev Bakir Ibraevich | 1905-1965 | Instruktör för utbildning av betongarbetare i avancerade arbetsmetoder från Altaisvinetsstroy-stiftelsen i East Kazakhstan Economic Council | 09.08 . 1958 | konstruktion | * Karaganda-regionen | [HS 37] |
65 | Ilbekov Kairbek | 1923-2004 | * Äldre brudgum på kollektivgården Kalinin, Aksuat-distriktet , Semipalatinsk-regionen | 23.07 . 1948 | jordbruks | Tarbagatai-distriktet | |
66 | Inyushin Mikhail Vasilievich | 1906-04-25 - 1965-02-22 | Chef för konstruktion "Irtyshgesstroy" vid ministeriet för kraftverk i Sovjetunionen, östra Kazakstan | 09.08 . 1958 | energi | * Tula-regionen | [HS 38] |
67 | Ipatko Ivan Evstifeevich | 1908 - ???? | * Förman för kollektivgården uppkallad efter Zhdanov, Kokpektinsky-distriktet , Semipalatinsk-regionen | 28.03 . 1948 | jordbruks | Kokpektinsky-distriktet | [HS 39] |
68 | Itemirov Amyrkhan | 1900 - ???? | * Chef för gården på Zhurek Adyrs kollektivgård, Abaevsky-distriktet , Semipalatinsk-regionen | 23.07 . 1948 | jordbruks | ||
69 | Kazanbaev Orazgali | 1903 - 1981-04-09 | *Ordförande för kollektivgården "Sargoryk" i Abaevsky-distriktet i Semipalatinsk-regionen | 23.07 . 1948 | jordbruks | ||
70 | Kaliev Autalip Eltrenovich | 1925-10-15 - 2016-02-04 | Elektrolyscell i bly-zinkfabriken i Ust-Kamenogorsk uppkallad efter V.I. Lenin vid ministeriet för icke-järnmetallurgi i Sovjetunionen, regionen östra Kazakstan | 20.05 . 1966 | metallurgi | Katon-Karagay-distriktet | [HS 40] |
71 | Kashaganov Kalybay | 1885 - ???? | * Chef för hästuppfödning vid Enbek kollektivgård, Abralinsky-distriktet , Semipalatinsk-regionen | 23.07 . 1948 | jordbruks | ||
72 | Kenzhalov Bekturgan | 1907 - ???? | * Senior herde från Zharbulaksky State Farm, Urdzharsky-distriktet , Semipalatinsk-regionen | 22.03 . 1966 | jordbruks | Borodulikha-distriktet | |
73 | Kerebaev Blyal | släkte. 1928 | Senior herde av Buranovsky State Farm, Markakol-distriktet , östra Kazakstan-regionen | 22.03 . 1966 | jordbruks | Kurchumsky-distriktet | [HS 41] |
74 | Kirilenko Fedor Petrovich | 1886-1955 | * Senior herde från kollektivgården "Awakening" i Novo-Pokrovsky-distriktet i Semipalatinsk-regionen | 23.07 . 1948 | jordbruks | * Krasnodar-territoriet | |
75 | Kitapbaev Boshai | 1923-02-09 - 2015-07-09 | Ordförande för den kollektiva gården uppkallad efter Lenin Bolshenarymsky-distriktet i östra Kazakstan | 08.04 . 1971 | jordbruks | Katon-Karagay-distriktet | [HS 42] |
76 | Kozybaev Torsogat | 1878-1957 | Senior herde från Komintern kollektivgård, Markakol-distriktet , östra Kazakstan-regionen | 23.07 . 1948 | jordbruks | Kurchumsky-distriktet | [HS 43] |
77 | Kolesnikova Agrafena Nikolaevna | släkte. 1926 | Milkmaid av den kollektiva gården uppkallad efter Kuibyshev, Glubokovsky-distriktet , östra Kazakstan-regionen | 22.03 . 1966 | jordbruks | Glubokovsky-distriktet | [HS 44] |
78 | Kopyakov Viktor Nikolaevich | släkte. 1926-06-30 | Länka kollektiv gård "1 maj" Kirovsky-distriktet i östra Kazakstan-regionen | 20.05 . 1949 | jordbruks | * St Petersburg | [HS 45] |
79 | Korobitsin Ivan Vasilievich | 1925-09-09 - 1994-06-27 | * Kaptenen på ångbåten för Upper Irtysh River Shipping Company i huvuddirektoratet för flodflottan under ministerrådet för den kazakiska SSR, berg. Semipalatinsk | 14.09 . 1966 | transport | * Pavlodar-regionen | [HS 46] |
80 | Krasnobaeva Praskovya Sidorovna | släkte. 1922 | Link kollektiv gård uppkallad efter den 18:e partikongressen i Verkhubinsky- distriktet i östra Kazakstan | 20.05 . 1949 | jordbruks | Glubokovsky-distriktet | [HS 47] |
81 | Kuzmin Nikolai Fyodorovich | 1928-05-28 - 1992-12-05 | Förste sekreterare för Zyryanovsk stadskommitté för kommunistpartiet i Kazakstan, östra Kazakstan | 30.03 . 1971 | allmän administration | Shemonaikha-distriktet | [HS 48] |
82 | Laptev Epifan Tarasovich | 1896-08-15 - 1977-02-11 | Senior brudgum på kollektivgården uppkallad efter Voroshilov, Zyryanovsky-distriktet , östra Kazakstan-regionen | 04.07 . 1949 | jordbruks | Zyryanovsky-distriktet | [HS 49] |
83 | Lozovoy Nikolay Ivanovich | 1922-01-19 - 2007-02-04 | Ordförande för den kollektiva gården uppkallad efter Kalinin Bolshenarymsky-distriktet i östra Kazakstan-regionen | 23.06 . 1966 | jordbruks | * Kursk-regionen | [HS 50] |
84 | Maltsev Andrey Grigorievich | 1904 - ???? | Link kollektiv gård uppkallad efter Kuibyshev, Kirovsky-distriktet , östra Kazakstan-regionen | 20.05 . 1949 | jordbruks | Glubokovsky-distriktet | [HS 51] |
85 | Marchenko Mikhail Averyanovich | släkte. 1934-05-15 | Förman för betongsnickare vid konstruktionsavdelningen "Zavodstroy" i trusten "Altaisvinetsstroy" vid ministeriet för konstruktion av tungindustriföretag i den kazakiska SSR, regionen östra Kazakstan | 05.04 . 1971 | konstruktion | * Mogilev-regionen | [HS 52] |
86 | Migaev Mikhail Danilovich | 1901-08-20 - 1978-04-20 | Senior brudgum på Kommunars kollektivgård, Zyryanovsky-distriktet , östra Kazakstan-regionen | 04.07 . 1949 | jordbruks | * Almaty-regionen | [HS 53] |
87 | Mikhailenko Vasily Ivanovich | släkte. 1929 | Kombinator av den kollektiva gården uppkallad efter Zhdanov, Shemonaikha-distriktet , östra Kazakstan-regionen | 23.06 . 1966 | jordbruks | Shemonaikha-distriktet | [HS 54] |
88 | Morozov Nikolay Efimovich | 12/03/1929 - 03/05/2012 | *Förste sekreterare för Urdzhar- distriktskommittén för kommunistpartiet i Kazakstan, Semipalatinsk-regionen | 22.03 . 1966 | allmän administration | Familjer | [HS 55] |
89 | Motorny Alexander Rodionovich | 1909 - ???? | Ordförande för den kollektiva gården uppkallad efter Kirov, Glubokovsky-distriktet , östra Kazakstan-regionen | 30.04 . 1966 | jordbruks | Borodulikha-distriktet | [HS 56] |
90 | Mukanov Shaimerden | släkte. 1924 | Senior herde på Karabulaksky State Farm, Zaisan-distriktet , östra Kazakstan-regionen | 22.03 . 1966 | jordbruks | Zaysan-distriktet | [HS 57] |
91 | Mukhamedzhanov Bapan | 1925 - ???? | Katodarbetare vid bly-zinkfabriken i Ust-Kamenogorsk uppkallad efter V.I. Lenin vid ministeriet för icke-järnmetallurgi i den kazakiska SSR, regionen östra Kazakstan | 29.12 . 1973 | metallurgi | Ulansky-distriktet | [HS 58] |
92 | Narynchinov Ibragim Zarlykanovich | släkte. 1932 | Förman för borrarna i blyfabriken i Zyryanovsk vid ministeriet för icke-järnmetallurgi i Sovjetunionen, regionen östra Kazakstan | 30.03 . 1971 | metallurgi | Katon-Karagay-distriktet | [HS 59] |
93 | Nemtsev Illarion Eliseevich | släkte. 1929 | Förman för avverkningsbrigaden för Leninogorsks timmerindustriföretag vid ministeriet för skogsbruk och träbearbetningsindustri i den kazakiska SSR, regionen östra Kazakstan | 07.05 . 1971 | träindustri | Ridder | [HS 60] |
94 | Nesterenko Seliverst Ivanovich | 1903 - ???? | *Kombiner Makanchinsk MTS Semipalatinsk-regionen | 22.06 . 1951 | jordbruks | ||
95 | Nosova Maria Alekseevna | 1918-12-31 - 2002 | Biträdande direktör för gymnasieskolan nr 11, stad. Ust-Kamenogorsk , regionen östra Kazakstan | 01.07 . 1968 | utbildning | Shemonaikha-distriktet | [HS 61] |
96 | Nurzhanova Raisa Nurgalievna | 1931-05-23 - 2004-02-05 | * Chef för avdelningen för den regionala anti-tuberkulosdispensären, bergen. Semipalatinsk | 23.10 . 1978 | sjukvård | * Regionen norra Kazakstan | [HS 62] |
97 | Oekenev Nuratsalik [3] | 1916-1967 | Chef för hästgården på kollektivgården "Pogranichnik" i Markakol-distriktet i östra Kazakstan-regionen | 23.07 . 1948 | jordbruks | Kurchumsky-distriktet | [HS 63] |
98 | Omarov Gainolla Omarovich | 1910 - ???? | Ordförande för jordbruksarteln uppkallad efter Abay i Bolshe-Narymsky-distriktet i östra Kazakstan-regionen | 11.01 . 1957 | jordbruks | Katon-Karagay-distriktet | [HS 64] |
99 | Omarov Sagandyk | 1913-1979 | Senior turbinförare vid Ust-Kamenogorsk CHPP vid ministeriet för energi och elektrifiering av den kazakiska SSR, regionen östra Kazakstan | 20.04 . 1971 | energi | Ulansky-distriktet | [HS 65] |
100 | Orlov Alexander Ivanovich | 1911 - ???? | *Direktör för Makanchinskaya MTS i Semipalatinsk-regionen | 11.01 . 1957 | jordbruks | * Tambov-regionen | |
101 | Ostankov Fedor Afanasyevich [4] | 1906-1951 | * Förman för kollektivgården "Zavety Ilyich" Borodulikha-distriktet i Semipalatinsk-regionen | 28.03 . 1948 | jordbruks | Borodulikha-distriktet | [HS 66] |
102 | Panin Petr Ivanovich | släkte. 1928 | Förman för driftare vid Ognevka-gruvan i Belogorsks gruv- och bearbetningsanläggning vid USSR:s ministerium för icke-järnmetallurgi, regionen östra Kazakstan | 20.05 . 1966 | metallurgi | * Altai territorium | [HS 67] |
103 | Pariy Daria Mikhailovna | 1918 - 01.2001 | Förste sekreterare för Predgornensky- distriktskommittén för kommunistpartiet i Kazakstan, östra Kazakstan | 11.01 . 1957 | allmän administration | Kokpektinsky-distriktet | [HS 68] |
104 | Pervak Petr Vasilievich | släkte. 1932 | * Traktorförare av Borodulikha State Farm, Borodulikha-distriktet , Semipalatinsk-regionen | 13.12 . 1972 | jordbruks | * Khmelnitsky-regionen | [HS 69] |
105 | Plotnikov Boris Vasilievich | 1929-10-27 - 2000-11-25 | Förman för driftare vid Leninogorsk polymetallanläggning i East Kazakhstan Economic Council | 09.06 . 1961 | metallurgi | * Voronezh-regionen | [HS 70] |
106 | Podoinikov Alexey Semyonovich | släkte. 1929 | Kombinator av den kollektiva gården uppkallad efter Kirov, Glubokovsky-distriktet , östra Kazakstan-regionen | 10.12 . 1973 | jordbruks | Glubokovsky-distriktet | [HS 71] |
107 | Podorogin Grigory Dmitrievich | 1913 - ???? | *Kombiner Makanchinsk MTS Semipalatinsk-regionen | 11.01 . 1957 | jordbruks | ||
108 | Pokataeva Nina Ivanovna | 1924-12-31 - 2003-07-13 | *Grisfarm på statsgården "Röda Kazakstan" Borodulikha-distriktet i Semipalatinsk-regionen | 22.03 . 1966 | jordbruks | * Altai territorium | |
109 | Polyansky Pavel Timofeevich | släkte. 1933-10-14 | Direktör för den statliga gården "Pervorossiysky", berg. Serebryansk , regionen östra Kazakstan | 10.12 . 1973 | jordbruks | Zyryanovsky-distriktet | [HS 72] |
110 | Putoraikina Pelageya Antonovna | 1918 - ???? | Förman för filterpressarna i bly-zinkfabriken i Ust-Kamenogorsk i East Kazakhstan Economic Council | 07.03 . 1960 | metallurgi | * Altai territorium | [HS 73] |
111 | Raev Kumar Grigorievich | 1922 - 03.1978 | * Gårdschef för den statliga köttgården Kokpektinsky vid ministeriet för statliga gårdar i Sovjetunionen, Kokpektinsky-distriktet i Semipalatinsk-regionen | 03.05 . 1948 | jordbruks | [HS 74] | |
112 | Rakhimov Ganiyatolla Baibazarovich | släkte. 1939 | * Senior herde från Koktalsky-kollektivgården, Makanchinsky-distriktet , Semipalatinsk-regionen | 06.06 . 1990 | jordbruks | * Kina | |
113 | Reznikova (Alyamkina) Zinaida Vasilievna [5] | släkte. 1927 | Länka kollektiv gård "Krasnaya Zarya" i Kirovsky-distriktet i östra Kazakstan-regionen | 20.05 . 1949 | jordbruks | Glubokovsky-distriktet | [HS 75] |
114 | Sadovsky Mikhail Alexandrovich | 1904-06-11 - 1994-12-10 | *Vetenskaplig handledare för Semipalatinsk kärnprovsplats , Semipalatinsk-regionen | 29.10 . 1949 | atomprom | * St Petersburg | [HS 76] |
115 | Sadyrbaev Zhauken | 1890-1970 | * Senior herde från Zhana Arna kollektivgård, Abaevsky-distriktet , Semipalatinsk-regionen | 23.07 . 1948 | jordbruks | Katon-Karagay-distriktet | |
116 | Samarsky Mikhail Alekseevich | 1927 - ???? | * Länka kollektiv gård uppkallad efter Zhdanov, Kokpektinsky-distriktet , Semipalatinsk-regionen | 28.03 . 1948 | jordbruks | Kokpektinsky-distriktet | [HS 77] |
117 | Sayakupov Kuanyshbai | släkte. 1931 | * Kombinator av statsgården "Tas-Bulak" Urdzharsky-distriktet i Semipalatinsk-regionen | 10.12 . 1973 | jordbruks | Urdzharsky-distriktet | [HS 78] |
118 | Sayakhimov Nazarbek | 1928-05-12 - 1983-04-04 | *Ledare för köttstatsgården "Kokpektinsky" vid ministeriet för statliga gårdar i Sovjetunionen, Kokpektinsky-distriktet i Semipalatinsk-regionen | 03.05 . 1948 | jordbruks | Kokpektinsky-distriktet | [HS 79] |
119 | Sebsekenov backar | 1914-08-14 - 1996-10-17 | Senior herde på den statliga fåruppfödningsgården "Chiliktinsky" vid ministeriet för statliga gårdar i USSR, Tarbagatai-distriktet i östra Kazakstan | 23.07 . 1948 | jordbruks | Tarbagatai-distriktet | [HS 80] |
120 | Semyonova Claudia Fedorovna | 1922-1988 | Förman för putsare av CHPPstroy of trust "Leninogorsksvinetsstroy", regionen östra Kazakstan | 07.03 . 1960 | konstruktion | * Pskov-regionen | [HS 81] |
121 | Semushkina Anna Ivanovna | 1927-06-09 - 2003 | * Länk kollektivgård "Red Mountain Eagles" Urdzharsky-distriktet i Semipalatinsk-regionen | 08.04 . 1971 | jordbruks | Urdzharsky-distriktet | [HS 82] |
122 | Serikbaev Battal | 1900 - ???? | * Chef för hästfarmen på Kalinin-kollektivgården, Aksuat-distriktet , Semipalatinsk-regionen | 23.07 . 1948 | jordbruks | ||
123 | Sidorov Ivan Stepanovich | 1920 - ???? | Senior elektrolysarbetare vid titan- och magnesiumfabriken i Ust-Kamenogorsk, uppkallad efter 50-årsdagen av oktoberrevolutionen i USSR:s ministerium för icke-järnmetallurgi, regionen östra Kazakstan | 30.03 . 1971 | metallurgi | * Perm-regionen | [HS 83] |
124 | Sidorov Mikhail Pavlovich | 1927 - ???? | Link kollektiv gård uppkallad efter Kuibyshev, Kirovsky-distriktet , östra Kazakstan-regionen | 20.05 . 1949 | jordbruks | Glubokovsky-distriktet | [HS 84] |
125 | Sinyagin Gavriil Dmitrievich | 1888 - 1955-03-30 | *Ordförande för kollektivgården uppkallad efter Voroshilov, Borodulikha-distriktet , Semipalatinsk-regionen | 19.03 . 1947 | jordbruks | * Penza-regionen | [HS 85] |
126 | Slabodchikov Silivestr Klimovich | släkte. 1938 | Maskinoperatör för statsgården "40 år av Kazakstan" Bolshenarimsky-distriktet i östra Kazakstan-regionen | 19.02 . 1981 | jordbruks | * Mogilev-regionen | [HS 86] |
127 | Starushkin Vasily Semyonovich | släkte. 1930 | * Traktorförare för kollektivgården "Red Partisan" Urdzharsky-distriktet i Semipalatinsk-regionen | 19.04 . 1967 | jordbruks | Urdzharsky-distriktet | |
128 | Suleimenov Balgabek Kamelevich | 1924-01-21 - 1978-08-07 | * Senior boskapsskötare från avelsanläggningen "Chalobay", Zharma-distriktet i Semipalatinsk-regionen | 08.04 . 1971 | jordbruks | Zharma-distriktet | [HS 87] |
129 | Sufiyanov Aglulla Gibatovich | 25/02/1927 - 02/06/2009 | Förman för driftare i Maslyansky-gruvan i Zyryanovsky-blyfabriken i East Kazakhstan Economic Council | 09.06 . 1961 | metallurgi | * Basjkortostan | [HS 88] |
130 | Syrbaev Akhmetkali Irgalievich | 1928-1973 | * Mekaniker för ångbåten "Alexander Popov" från huvuddirektoratet för flodflottan under ministerrådet för den kazakiska SSR, stad. Semipalatinsk | 04.05 . 1971 | transport | Familjer | [HS 89] |
131 | Sychuk Alexander Emelyanovich | släkte. 1930-03-13 | Kombinator av statsgården "Khairuzovsky" i Bolshenarimsky- distriktet i östra Kazakstan-regionen | 19.04 . 1967 | jordbruks | Katon-Karagay-distriktet | [HS 90] |
132 | Tabaev Orazbek | 1902-1969 | *Hoved för gården på kollektivgården "Sargoryk" i Abaevsky-distriktet i Semipalatinsk-regionen | 23.07 . 1948 | jordbruks | Familjer | |
133 | Talmurzin Serik Kayranovich | 1938-01-01 - 2002-10-07 | * Senior herde från Arkaldinsky State Farm, Urdzharsky-distriktet , Semipalatinsk-regionen | 22.03 . 1966 | jordbruks | * Kina | |
134 | Taushaev Sailaubek Isagulovich | släkte. 1948-09-20 | * Förman för Aksuatsky State Farm, Aksuat-distriktet , Semipalatinsk-regionen | 22.02 . 1982 | jordbruks | Tarbagatai-distriktet | [HS 91] |
135 | Tkachev Ivan Arkhipovich | 1912-05-13 - 1979-12-27 | * Combiner av Naualinskaya MTS i Semipalatinsk-regionen | 22.06 . 1951 | jordbruks | Urdzharsky-distriktet | [HS 92] |
136 | Tlespaev Temerzhan | 1899-1954 | Senior brudgum på kollektivgården "Red Partizan" i Kirovsky-distriktet i östra Kazakstan-regionen | 04.07 . 1949 | jordbruks | [HS 93] | |
137 | Tleuberlin Ryzdykbay | 1903-03-06 - 1994-03-26 | *Nötkreatur på statsgården uppkallad efter Valikhanov, Chubartau-distriktet , Semipalatinsk-regionen | 22.03 . 1966 | jordbruks | Ayagoz-distriktet | |
138 | Togasbaev Rakhmet | 1871 - ???? | * Senior herde på kollektivgården uppkallad efter Karl Marx, Aksuat-distriktet , Semipalatinsk-regionen | 23.07 . 1948 | jordbruks | ||
139 | Tokareva Anna Nikolaevna | 1923-09-02 - 1996-10-30 | Senior flottningsoperatör för Leninogorsk Polymetallic Plant vid Ministeriet för icke-järnmetallurgi i Sovjetunionen, östra Kazakstan | 20.05 . 1966 | metallurgi | Ridder | [HS 94] |
140 | Tulegenov Mukhamady [6] | 1899 - ???? | *Senior herde på köttstatsgården "bolsjevik" vid ministeriet för statliga gårdar i USSR, Kokpektinsky-distriktet i Semipalatinsk-regionen | 23.07 . 1948 | jordbruks | Tarbagatai-distriktet | |
141 | Tuleubekov Rakhimgali | släkte. 1927 | *Direktör för Zharbulaksky State Farm, Makanchinsky-distriktet , Semipalatinsk-regionen | 08.04 . 1971 | jordbruks | Ayagoz-distriktet | [HS 95] |
142 | Turarov Turabay | 1876–08.1949 | Senior herde på kollektivgården "Krasny Dzhemeney" Zaisan-distriktet i östra Kazakstan-regionen | 23.07 . 1948 | jordbruks | Zaysan-distriktet | [HS 96] |
143 | Tyutyunkov Pavel Parfyonovich | 1918 - 1986-02-03 | Traktorförare av Zhdanovsky State Farm, Shemonaikha-distriktet , östra Kazakstan-regionen | 19.04 . 1967 | jordbruks | Shemonaikha-distriktet | [HS 97] |
144 | Umirbekov Tileukabyl | släkte. 1939 | * Senior herde på statsgården uppkallad efter Kalinin, Chubartau-distriktet , Semipalatinsk-regionen | 06.09 . 1973 | jordbruks | Ayagoz-distriktet | [HS 98] |
145 | Urazbaev Akbay | släkte. 1924 | * Förman för banarbetarna i bygg- och installationsstiftelsen "Turksibtransstroy" vid transportministeriet i Sovjetunionen, Semipalatinsk-regionen | 27.04 . 1961 | konstruktion | * Kyzylorda-regionen | |
146 | Uryvsky Nikolay Ivanovich | 1929 - ???? | Förman för sänken i Zyryanovsk blyfabrik vid Sovjetunionens ministerium för icke-järnmetallurgi, östra Kazakstan | 20.05 . 1966 | metallurgi | * Voronezh-regionen | [HS 99] |
147 | Ustimenko Evgenia Egorovna | släkte. 1933 | Milkmaid av den kollektiva gården uppkallad efter Kirov, Glubokovsky-distriktet , östra Kazakstan-regionen | 08.04 . 1971 | jordbruks | * Tambov-regionen | [GS 100] |
148 | Utemurzin Gabdulla | 1892-1968 | * Senior herde på kollektivgården "Kzyl-Tu" i Abaevsky-distriktet i Semipalatinsk-regionen | 23.07 . 1948 | jordbruks | Ayagoz-distriktet | |
149 | Fomin Nikolai Nikolaevich | 1916 - ???? | Förman för den kollektiva gården uppkallad efter Kuibyshev, Kirovsky-distriktet , östra Kazakstan-regionen | 20.05 . 1949 | jordbruks | Glubokovsky-distriktet | [HS 101] |
150 | Chayzhunusov Zhakia | 1914-05-29 - 1983-02-09 | *Föreståndare för barnhemmet Kokpekty uppkallat efter M. Gorky, Kokpekty-distriktet, Semipalatinsk-regionen | 01.07 . 1968 | utbildning | Abaysky-distriktet | [HS 102] |
151 | Chashchin Sergey Petrovich | 1931-10-10 - 2008-02-15 | Förman för driftare vid Glubochansky gruvbyggnadsavdelning i trusten "Svinetsshakhtostroy" vid ministeriet för icke-järnmetallurgi i den kazakiska SSR, östra Kazakstan-regionen | 12.05 . 1977 | metallurgi | * Tyumen-regionen | [HS 103] |
152 | Chokakov Sartyk | 1888 - ???? | Senior herde på kollektivgården "Pogranichnik" i Markakol-distriktet i östra Kazakstan-regionen | 23.07 . 1948 | jordbruks | Kurchumsky-distriktet | [HS 104] |
153 | Shevtsov Stepan Ivanovich | 07/05/1918 - 1994 | *Ordförande för jordbruksarteln "Vesely Labour" i Beskaragai-distriktet i Pavlodar-regionen | 11.01 . 1957 | jordbruks | Beskaragai distrikt | |
154 | Shevchenko Vasily Tikhonovich | 1919 - ???? | *Kombinator av Urdzhar MTS i Semipalatinsk-regionen | 22.06 . 1951 | jordbruks | ||
155 | Shelekhov Nikolai Arsentievich | 1910 - ???? | Förman för traktorbrigaden för Zaulbinskaya MTS i Kirov-distriktet i östra Kazakstan-regionen | 20.05 . 1949 | jordbruks | Glubokovsky-distriktet | [HS 105] |
156 | Shmurygin Petr Mironovich | 1909 - ???? | Länka kollektiv gård uppkallad efter Kirov, Kirovsky-distriktet , östra Kazakstan-regionen | 20.05 . 1949 | jordbruks | Glubokovsky-distriktet | [HS 106] |
157 | Shulenbaev Zhanarbek | släkte. 1932-01-05 | * Senior herde, mentor för Komsomols ungdomsbrigad på statsgården uppkallad efter Valikhanov, Chubartaussky-distriktet , Semipalatinsk-regionen | 24.12 . 1976 | jordbruks | Ayagoz-distriktet | [HS 107] |
158 | Shulepova Maria Yakovlevna | 1925 - ???? | * Länka kollektiv gård "Zavety Ilyich" Borodulikha-distriktet , Semipalatinsk-regionen | 28.03 . 1948 | jordbruks | * Novosibirsk-regionen | [HS 108] |
159 | Yanushkin Mikhail Kirillovich | 1923-10-14 - 2004-05-08 | * Traktorförare för den statliga gården "Red Kazakhstan" Borodulikha-distriktet , Semipalatinsk-regionen | 19.04 . 1967 | jordbruks | * Mordovia | |
160 | Yarokh Elena Nesterovna | 1908 - ???? | Länkar till kollektivgården "Red October" i Tauride-distriktet i östra Kazakstan-regionen | 28.03 . 1948 | jordbruks | Ulansky-distriktet | [HS 109] |
161 | Yaschenkova Anisya Savelievna | släkte. 1926 | Montör av Ust-Kamenogorsk kondensatoranläggning vid ministeriet för elektrisk industri i Sovjetunionen, östra Kazakstan-regionen | 20.04 . 1971 | elektrisk industri | Glubokovsky-distriktet | [HS 110] |
Nej. | Efternamn, namn, patronym | Livedejter | Aktivitet | Uppdragsdatum _ | Industri | Födelseort | HS |
---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Akulov Petr Filimonovich | 1913 - 09.1974 | Förman för drifters av mina nr 33/34 i Karagandaugol-anläggningen vid ministeriet för kolindustri i de östra regionerna i Sovjetunionen, Karaganda-regionen | 28.08 . 1948 | kolindustrin | Ust-Kamenogorsk | [GS 1] |
2 | Aleev Alexey Grigorievich | 1929-04-22 - 2006-04-17 | Förman för montörer på Krasnoyarsk monteringsplats för Gidromontazh trust av USSR Ministeriet för energi och elektrifiering | 01.06 . 1973 | energi | Urdzharsky-distriktet | [GS 2] |
3 | Barannikov Viktor Dmitrievich | släkte. 1942-07-24 | Förman för den komplexa brigaden i Sargat Intercollective Farm Construction Organization, Omsk-regionen | 28.02 . 1974 | konstruktion | Ayagoz-distriktet | [GS 3] |
fyra | Belousova Maria Ignatievna | 1921-03-18 - 2013-01-08 | Förman för mejeri- och grönsaksgården "Novoaltaysky" Pervomaisky-distriktet i Altai-territoriet | 30.04 . 1966 | jordbruks | Borodulikha-distriktet | [GS 4] |
5 | Bogaev Nabi | 1917 - ???? | Gipsare av konstruktions- och installationsavdelningen nr 22 av Almaatapromstroy trust, berg. Alma-Ata | 11.08 . 1966 | konstruktion | ||
6 | Gupalov Viktor Kirillovich | 20/02/1936 - 05/11/2020 | Generaldirektör för det statliga företaget " Krasmashzavod " vid ministeriet för allmän maskinbyggnad i Sovjetunionen, berg. Krasnojarsk | 14.06 . 1982 | maskinteknik | Kurchumsky-distriktet | [GS 5] |
7 | Doroshenko Natalya Egorovna | 1927-07-24 - 1995-08-01 | Link sockerbetsfarm uppkallad efter Frunze från ministeriet för livsmedelsindustri i Sovjetunionen, Kantsky-distriktet i Kirghiz SSR | 08.05 . 1948 | livsmedelsindustrin | Shemonaikha-distriktet | [GS 6] |
åtta | Yesentaev Nurmukhamed | 1909 - 1975-08-23 | Chef för filialen uppkallad efter Dzerzhinsky bomullsfarm "Pahta-Aral" Ilyichevsk- distriktet i regionen Sydkazakstan | 08.06 . 1957 | jordbruks | Zaysan-distriktet | [GS 7] |
9 | Zhaksybaev Aitmolla | 1893-1972 | Herde från Zhanazhol-kollektivgården, Kuvsky-distriktet, Karaganda-regionen | 29.03 . 1958 | jordbruks | [GS 8] | |
tio | Ivanov Anatolij Stepanovich | 1928-05-05 - 1999-05-31 | Skribent, chefredaktör för tidningen Young Guard , bergen. Moskva | 16.11 . 1984 | kultur | Shemonaikha-distriktet | [GS 9] |
elva | Ivanov Grigory Fedorovich | 1910-12-26 - 1979-06-16 | Direktör för den statliga gården "Boevoy" Isilkulsky-distriktet i Omsk-regionen | 08.04 . 1971 | jordbruks | Shemonaikha-distriktet | [GS 10] |
12 | Ismagulov Nariman Gazizovich | 1925-12-04 - 2010-11-01 | Chefskirurg för den regionala avdelningen för hälsa, bergen. Kustanai | 04.02 . 1969 | sjukvård | Familjer | [GS 11] |
13 | Karbolin Mikhail Dmitrievich | 1925 - ???? | Chef för flygteststationen för Tashkent Aviation Production Association uppkallad efter V.P. Chkalov vid ministeriet för luftfartsindustri i Sovjetunionen | 03.04 . 1975 | maskinteknik | Ust-Kamenogorsk | [GS 12] |
fjorton | Kirpichenko Tatyana Ivanovna | 1927-10-10 - 2016-01-19 | Länk kollektivgård uppkallad efter Kirov, Pavlodar-distriktet , Pavlodar-regionen | 28.03 . 1948 | jordbruks | Shemonaikha-distriktet | [GS 13] |
femton | Kotsubeeva Aksinya Filippovna | 1909 - ???? | Länka kollektiv gård "Kollektivt arbete" i Sarkand-distriktet i Taldy-Kurgan-regionen | 28.03 . 1948 | jordbruks | Shemonaikha-distriktet | [GS 14] |
16 | Leunov Ivan Ivanovich | 11/11/1928 - 30/10/2014 | Direktör för den statliga gården "Berdsky" Iskitimsky-distriktet i Novosibirsk-regionen | 13.03 . 1981 | jordbruks | Glubokovsky-distriktet | [GS 15] |
17 | Lozhenko Pelageya Makarovna | 1904-1988 | Förman för Alamedin Dairy Breeding State Farm vid Ministeriet för statliga gårdar i USSR, Voroshilovsky-distriktet i Frunze-regionen | 27.03 . 1948 | jordbruks | Urdzharsky-distriktet | [GS 16] |
arton | Lysenko Alexey Avramovich | 1929-02-22 - 2004-10-01 | Förman för grävmaskinerna i den mekaniserade sektionen för konstruktionsavdelningen " Nurekgesstroy " vid ministeriet för energi och elektrifiering i Sovjetunionen, Tadzjikiska SSR | 11.04 . 1980 | energi | Ulansky-distriktet | [GS 17] |
19 | Marchenko Alexey Pakhomovich | 20/10/1938 - 28/11/2017 | Fräsmaskinoperatör vid fabriken för pappersmaskiner i produktionsföreningen för pappersmaskinsbyggnad av ministeriet för oljeraffinering och petrokemisk maskinbyggnad i Sovjetunionen, berg. Izhevsk, Udmurt ASSR | 10.06 . 1986 | petrokhimmash | Ulansky-distriktet | [GS 18] |
tjugo | Musin Shaikhislyam Serikzhanovich | 1933-01-01 - 2004-12-16 | Direktör för den statliga gården "Kasteksky" i Dzhambul-distriktet i Alma-Ata-regionen | 22.03 . 1966 | jordbruks | Abaysky-distriktet | [HS 19] |
21 | Nazarov Vasily Vasilievich | 1924-10-20 - 1975-09-20 | Turner från Omsk- varvet vid ministeriet för flodflottan i RSFSR | 04.05 . 1971 | transport | Kurchumsky-distriktet | [GS 20] |
22 | Nikonov Valentin Ivanovich | 1923-12-18 - 2006-11-02 | Förste sekreterare i SUKP: s Omsk- distriktskommitté, Omsk-regionen | 11.12 . 1973 | allmän administration | Shemonaikha-distriktet | [HS 21] |
23 | Panasevich Vera Ivanovna | släkte. 1937-01-26 | Förman för det komplexa teamet i Surgut -husbyggnadsanläggningen vid ministeriet för energi och elektrifiering i Sovjetunionen, Khanty-Mansiysk autonoma Okrug | 29.04 . 1986 | energi | Borodulikha-distriktet | [HS 22] |
24 | Sergazin Shaidakhmet | 1920-2006 | Ordförande i Esil- distriktets verkställande kommitté i Akmola-regionen | 11.01 . 1957 | allmän administration | Beskaragai distrikt | [HS 23] |
25 | Sotnikov Veniamin Konstantinovich | 1929-02-09 - 1994-02-26 | Generaldirektör för produktionsföreningen " Uralvagonzavod " vid ministeriet för försvarsindustri i Sovjetunionen, Sverdlovsk-regionen | 03.03 . 1986 | försvarsindustrin | Katon-Karagay-distriktet | [GS 24] |
26 | Tulegenova Bibigul Akhmetovna | släkte. 1929-12-16 | Operasolist från Kazakh State Academic Opera and Ballet Theatre uppkallad efter Abai , bergen. Alma-Ata | 21.12 . 1991 | kultur | Familjer | [GS 25] |
27 | Tupitsin Ivan Nikolaevich | 1923-02-25 - 2008-03-19 | Förman för elektriska linjemän i den mekaniserade kolumnen nr 71 i förtroendet "Sredazelektrosetstroy" från ministeriet för energi och elektrifiering i Sovjetunionen, Tasjkent-regionen | 20.04 . 1971 | energi | Kokpektinsky-distriktet | [HS 26] |
28 | Chmyr Pyotr Yakovlevich | 1925-11-18 - 1976-09-17 | Brigadier vid den kirgiziska experimentella uppfödningsstationen för sockerbetor, Sokuluk-distriktet i Kirgisiska SSR | 08.04 . 1971 | jordbruks | [GS 27] | |
29 | Ettenko Alexey Mikhailovich | släkte. 1937-03-20 | Kombinera operatör av statsgården uppkallad efter 50-årsdagen av Sovjetunionen i det sovjetiska distriktet i norra Kazakstan | 10.12 . 1973 | jordbruks | Ridder | [GS 28] |
Nej. | Efternamn, namn, patronym | Livedejter | Aktivitet | Uppdragsdatum _ | Industri | Bostadsort | HS |
---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Babentsev Ilya Semyonovich | 1902-01-08 - 1984-07-24 | Sekreterare för distriktskommittén för kommunistpartiet (bolsjevikerna) i Kazakstan i distriktet uppkallad efter 28 gardister från Taldy-Kurgan-regionen | 28.03 . 1948 | allmän administration | Ust-Kamenogorsk | [GS 1] |
Nej. | Efternamn, namn, patronym | Livedejter | Aktivitet | Uppdragsdatum _ | Datum för berövande | Industri | Födelseort | HS |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Tsepura Maxim Stepanovich | 1908-01-19 - ???? | Direktör för köttstatsgården "Kokpektinsky" vid ministeriet för statliga gårdar i Sovjetunionen, Kokpektinsky-distriktet i Semipalatinsk-regionen | 03.05 . 1948 | 19.07 . 1963 | jordbruks | * Vitryssland | [GS 1] |
2 | Shilov Nikita Petrovich | 1909 - ???? | Ordförande för kollektivgården "Free Way" Urdzharsky-distriktet i Semipalatinsk-regionen | 28.03 . 1948 | 26.02 . 1954 | jordbruks | Urdzharsky-distriktet | [GS 2] |
över hjältar av socialistiskt arbete | Listor||
---|---|---|
Regioner i Ryssland |
| |
Städer i Ryssland | ||
Belarus | Brest-regionen (64) Vitebsk-regionen (88) Gomel-regionen (86) Grodno-regionen Minsk regionen Mogilev-regionen | |
Kazakstan | Akmola-regionen (139) Aktobe-regionen (105) Alma-Atas region Atyrau-regionen (68) Region östra Kazakstan (161) Zhambyl-regionen (252) Väst-Kazakstan regionen Karaganda-regionen (143) Kyzylorda-regionen Kostanay-regionen (149) Mangystau-regionen (23) Pavlodar-regionen (66) Region Nordkazakstan (117) Turkestan regionen | |
Uzbekistan | Andijan-regionen Bukhara-regionen Jizzakh-regionen Karakalpakstan (36) Kashkadarya-regionen Navoi-regionen Namangan-regionen Samarkand regionen Surkhandarya-regionen Syrdarya regionen Tasjkent-regionen Fergana-regionen Khorezm-regionen | |
Ukraina | Vinnytsia regionen Volyn regionen Dnipropetrovsk-regionen Donetsk-regionen Zhytomyr oblast Transcarpathian region (45) Zaporozhye-regionen Ivano-Frankivsk regionen Kiev regionen Kirovograd regionen Lugansk-regionen (211) Lviv-regionen (95) Mykolaiv-regionen (139) Odessa-regionen (184) regionen Poltava Rivne-regionen (39) Sumy regionen Ternopil regionen Kharkov regionen Cherson regionen Khmelnitsky-regionen Cherkasy regionen Chernihiv regionen Chernivtsi-regionen | |
Andra tidigare republiker i Sovjetunionen |
| |
Yrken | ||
Nationaliteter |