Det statliga ungdomspriset för Mari El uppkallat efter Olyk Ipay är det statliga priset för Republiken Mari El inom området litteratur , kultur och konst , vetenskap, sociala och socialt betydelsefulla aktiviteter för ungdomar . Delas ut en gång vartannat år. Den är uppkallad efter den förträngda Mari - poeten , översättaren och journalisten Olyk Ipay (1912-1937) [1] .
Det inrättades 1968 av Mari Regional Committee of the All-Union Leninist Young Communist League som ett pris av Mari Komsomol uppkallad efter Olyk Ipay [2] .
De första vinnarna av priset är kompositören Eric Sapaev (postumt) och poeten Valentin Kolumb .
Under 48 år har 130 nominerade blivit pristagare av Olyk Ipay-priset [3] . Bland dem är Rysslands folkkonstnär Alexander Bakulevsky , hedrade konstnärer från Ryska federationen Zosim Lavrentiev, Izmail Efimov , Ivan Yamberdov, folkpoeten i Republiken Mari El Semyon Nikolaev, Rysslands hedrade konstnärer Galina Ivanova, Alla Aleksandrova, Ivan Smirnov, kreativ lag av den statliga dansensemblen "Mari El", folketnografiska ensemblen "Mari Pamash", hedrade konstnärer från Ryssland och många andra [4] .
1994, i samband med bildandet av republiken Mari El, blev priset statligt.
Året för 100-årsjubileet av Komsomol (2018) kompletterade regeringen i republiken Mari El republiken Mari Els statliga ungdomspris inom området litteratur, kultur och konst med nya nomineringar:
År 2022 ökades antalet bonusar till 15 och mängden monetära incitament till 40 tusen rubel [5] .
Statens ungdomspriser delas ut till:
Enligt dekret av republikens chef Mari E av den 14 mars 2012 N 22 "Om Republiken Mari Els statliga ungdomspris inom området litteratur, kultur och konst uppkallad efter Olyk Ipay", är priset tilldelas medborgare i Ryska federationen för skapandet av begåvade, nya och originalverk av litteratur och konst, genomförandet av kreativa och forskningsprojekt inom kulturområdet, som har fått offentligt erkännande och är ett betydande bidrag till kulturen i Republiken Mari El [6] .
Åldern på de sökande till priset är från 18 till 35 år (inklusive).
Följande verk kan lämnas in för priset [7] :
Kriterier för att utvärdera inlämnade arbeten [8] :
I kommissionen under republiken Mari Els chef för att tilldela priset ingår representanter för ministeriet för kultur, press och etniska frågor, ministeriet för utbildning och vetenskap i Mari El, chefer för republikanska kulturinstitutioner, kreativa fackföreningar och journalister.
MariUver-portalen överväger priset till dem. O. Ipay en viktig milstolpe i livet för kreativa Mari-ungdomar:
"Det här priset kan tas emot en gång i livet, liksom titeln People's Artist of Russia . Det ger inga sociala förmåner, bara engångsstöd. Men Mari Els ungdom strävar efter att få det, för det är ett steg in i deras kreativa liv” [9] .
Vid prisutdelningen för 2013-2014 i januari 2015 noterade chefen för Mari El L. I. Markelov vikten av detta pris:
”Idag var det ett nöje för mig att dela ut priser till unga och begåvade människor som glorifierar vår republik. Tillsammans arbetade vi aktivt under 2014, som utropades till Kulturåret, introducerade två nya teatrar, en av dem med en orgel, och jag är säker på att 2015, som kommer att präglas av rysk litteratur, också kommer att präglas av nya föremål för republiken, och kreativa ungdomar kommer att visa sig inom sina verksamhetsområden. Dramatiker, konstnärer, skulptörer, sångare, författare - alla borde visa sina talanger och delta i kulturens utveckling" [4] .
Prisets år | Pristagare |
---|---|
1968 | Kolumb Valentin Khristoforovitj , poet [10]
Sapaev Erik Nikitich , kompositör (postumt) |
1969-1970 | Nikolaev Semyon Vasilievich , poet [10]
Lavrentiev Zosim Fedorovich , konstnär Ivanova (Yamaeva) Galina Nikolaevna, skådespelerska |
1971-1973 | Kosorotov Valentin Nikolaevich , författare [10]
Ungdomspoporkester "Orbita" Mikryakovsky ungdomsensemble av guslars i Gornomariy-distriktet Chebaturina Raisa Sergeevna, konstnär |
1973-1974 | Rybakov Nikolay Fedorovich , dramatiker [10]
Shirnin Anatoly Alexandrovich , skulptör Barnkör för internatskola nr 1, Yoshkar-Ola |
1975-1976 | Sychev Alexander Fedorovich , poet [10]
Mikhailin Ivan Alekseevich, konstnär Musikhögskolans symfoniorkester. I. S. Palantaya |
1977-1978 | Artamonov Yuri Mikhailovich, författare [10]
Belkov Yury Sergeevich, konstnär Kvintett av blåsinstrument från Mari State Musical Theatre bestående av: Honored Artist of Mari ASSR K. A. Stepanov (oboe), V. V. Shapkin (flöjt), V. I. Panov (klarinett), P. M. Vasyutin (fagott) och N. M. Gusev (horn), solister av teatern Evgeny Turenko och Inna Alexandrovna Mosaleva |
1979-1980 | Smolnikov Alexey Stepanovich , översättare [10]
Medvedev Anatoly Vasilievich, skulptör Etnografisk folklore-ensemble "Mariy Pamash" VIA "Souvenir" DK im. XXX årsdagen av segern |
1981-1982 | Panov Vladimir Mikhailovich , poet [10]
Yashmolkin Alexey Kirillovich , kompositör Mari State Vocal and Choreographic Ensemble "Mari El" Toktaulov Nikolay Vasilievich, konstnär |
1983-1984 | Timirkaev Anatoly Timirshinovich , poet [10]
Makov Sergey Nikolaevich , kompositör Folksång och dansensemble "Sudarushka" |
1985-1986 | Zakharov Veniamin Alexandrovich , kompositör
Ensemble av sällskapsdans DK im. XXX årsdagen av segern "Youth" |
1987-1988 | Ivanova (Aptullina) Albertina Petrovna , poetinna [10]
Student Folk Ensemble "Riya-Riya" vid Mari State University Yungo-Kusherginskaya folkets amatörfilmstudio i Gornomariy-distriktet "Yungafilm" |
1989-1990 | Abukaev Vyacheslav Alexandrovich , prosaförfattare [10]
Kulshetov Valery Dmitrievich , kompositör Izibaev Alexey Rusaevich, solist i sortgruppen "Cas" Yaranov Evgeny Gerasimovich, målare VIA "Ensul" Morkinsky DK Ensemble av guslars från Elasovsky-kulturpalatset i Gornomariy-distriktet |
1991-1992 | Spiridonov Anatolij Jakovlevich , författare [10]
Ishtrikova Tatyana Vyacheslavovna, poetess [10] Yandubaev Sergey Vasilievich, skulptör Korotaev Evgeny Nikolaevich, skådespelare Folksång och dansensemble "Murseskem" från Ivansolinsky-kulturpalatset i Kuzhenersky-distriktet Kreativ och iscensättande grupp av Park of Culture and Recreation. XXX årsdagen av Komsomol |
1993-1994 | Izilyanova Valentina Mikhaydarovna , poetess [10]
Tanygin Yuri Ivanovich, konstnär Folksång och dansensemble "Nagyrsh" med barnens exemplariska grupp "Hedgehogs" från Yezhov House of Folk Art i Medvedev-distriktet Sång- och dansensemblen "Ervel Mari" från Republican Center of Folk Art |
1995-1996 | Orlova Alla Alekseevna, broderikonstnär
Orchestra of Folk Instruments vid Republican College of Culture and Arts Smirnov Ivan Vikentievich, skådespelare Ensemble of Folk Instruments of the Musical College. I. S. Palantaya |
1997-1998 | Rusanov Yury Petrovich, redaktör för Mari-radion
Malinin Sergey Mikhailovich, solist-instrumentalist i Mari State Philharmonic. Ja, Eshpay Shaydulina Alevtina Andreevna, tillämpad konstnär, lärare för ytterligare utbildning vid Palace of Creativity for Young Yoshkar-Ola Makarova Nina Albertovna, balettdansös i State Dance Ensemble "Mari El" Shabalin Vladimir Evdokimovich, balettsolist vid Mari State Opera and Ballet Theatre. E. Sapaeva Folksång och dansensemble "Peledysh" från det republikanska centret för folkkonst, konstnärlig ledare - Sergeev Evgeny Arkadyevich. Folkdansensemble "Rvezylyk" från Mari Republican College of Culture and Arts |
1999-2000 | Kokovikhin Alexander Mikhailovich, poet [10]
Belugin Yuri Andreevich, konstnär Folklig ballroom dance ensemble "Improviz": ledare Yashkina Zhanna Mikhailovna, koreograf Kolesnikov Pyotr Leonidovich, deltagare Suslina Svetlana, Sarafannikov Andrey, Dvoeglazov Andrey, Romanova Marina Folk Song Ensemble "Erenger": konstnärlig ledare Chernova Svetlana Vasilievna, musikchef Gorbunov Valery Nikolaevich, deltagare Bogatyreva Natalya Ivanovna, Ermakov Anatoly Serafimovich, Paidysheva Nadezhda Nikolaevna Barnteaterstudio "Zerkalo": konstnärliga ledare Lyadova Tatyana Valentinovna, Pchelina Olga Viktorovna |
2001-2002 | Pchyolkina (Ivanova) Tatyana Alexandrovna, poetess [10]
Semyonov Valery Vitalievich, låtskrivare Aldushkin Sergey Sergeevich, konstnär Mingazova Nailya Vakhovna, mästerbrodör Barn- och ungdomsorganisationen "Theatre-Studio "Zerkalo" |
2003-2004 | Pekhmetova Svetlana Fedorovna, journalist
Matveev Mikhail Ivanovich, journalist Nikolaev Vladislav Alekseevich, artist-vokalist Bogomolov Oleg Anatolyevich, konstnär Asmaev Artyom Mikhailovich, skådespelare Makoveev Vladimir Gennadievich, Smirnov Andrey Mikhailovich, träsnidare |
2005-2006 | Det kreativa teamet av "Radio Mari El": Karpov Sergey Vladimirovich, Kozhevnikov Alexander Gennadievich, Pushkina Natalya Vasilievna, Chemesheva Marina Vitalievna, Yakaeva Irina Gennadievna
Popova Elvira Gennadievna, singer-songwriter Talantseva Olga Albertovna, konstnär Aktuganov Igor Vitalievich, skådespelare Yandukova Svetlana Albertovna, singer-songwriter Folkamatörgruppen "Gateater" Semester "i stadsdelen" Staden Yoshkar-Ola "" |
2007-2008 [11] | Gordeeva (Nikitina) Nadezhda Gennadievna, poetess
Rechkin Alexander Sergeevich, sångare Klyukina Maria Yurievna, grafiker Dunaev Konstantin Mikhailovich, Kogan Dmitry Sergeevich, Korotkov Konstantin Valerievich, Novikov Maxim Evgenievich, Parshin Kirill Valerievich, balettdansare (solister) från Mari State Opera and Ballet Theatre. E. Sapaeva Antropova Svetlana Sergeevna, spetsmakare Exemplariskt barnblåsorkester från det ryska kultur- och fritidscentret Kukmor i Medvedevs kommunala distrikt (ledare för orkestern E. E. Yushkin) |
2009-2010 [12] | Det kreativa teamet för tidningen Kugarnya (journalisterna Elvira Kuklina, Irina Stepanova, Alevtina Tanygina, Elvira Terentyeva, Irina Yambarsheva)
Pashkina Nadezhda Valikaevna, singer-songwriter Iglina Elena Alexandrovna, grafiker Lyubov Kupsoltseva, Angela Mamaeva, Lilia Rybakova, Sergey Mamaev, skådespelare från Mari National Drama Theatre. M. Shketana Exemplarisk teater för unga åskådare "Mask" från det regionala centret för kultur och fritid i Medvedevsky Municipal District (chefer för teatern Alla Moskvina och Irina Ivanova) |
2011-2012 [13] | Arkhipov Grigory Vyacheslavovich, kompositör, dirigent
Ivanova Evgenia Alexandrovna, målare Smorodinova Elena Nikolaevna, Pchelkina Aida Pavlovna, bibliografer Iskakova Roza Evgenievna, Vinogorova Elvira Alexandrovna, artister av Mari-poplåten Khabaleva Marina Olegovna, museiforskare |
2013-2014 [14] | Baidimirov Dmitry Alexandrovich, Aiguzina Anastasia Artyomovna, Shurygin Andrey Vladimirovich, forskare, forskare vid Nationalmuseet i Republiken Mari El uppkallad efter. T. Evseeva
Ivanova Elena Aleksandrovna, journalist Maykov Alexander Leonidovich, dirigent för det exemplariska blåsbandet vid Mari Republican College of Culture and Arts uppkallat efter I. S. Palantai Svetlakova (Solovyova) Tatyana Anatolyevna, poet [10] Smirnova Yulia Mikhailovna, konstnär av konst och hantverk |
2015-2016 [15] | Anställda vid Mari Theatre Center för barn och ungdom: Gordeeva Ervina Gennadievna, regissör, Kudryavtsev Alexey Sergeevich, skådespelare, Nikolaeva Natalya Andreevna, skådespelerska, Fedotova Olga Anatolyevna, skådespelerska
Gavrilova Marina Gennadievna, broderare Metelkova Polina Valerievna, konstnär av konst och hantverk Sungurova Raisiya Borisovna, poet [10] Shavkunova Maria Sergeevna, Azikov Nikolai Valentinovich, Gavrosh Alexander Sergeevich, TV-journalister Baibaeva Ekaterina Nikolaevna , balettdansös |
2017-2018 [16] | Inom området litteratur, konst och arkitektur uppkallad efter Olyk Ipay:
Bessonova Svetlana Arkadievna, författare Vedenkin Artyom Aleksandrovich, balettdansös vid Mari State Opera and Ballet Theatre uppkallad efter I.I. E. Sapaeva Popova-Okuneva Tatyana Gennadievna, skådespelerska från Mari Theatre for Young Spectators Fedorova Lyudmila Evgenievna, redaktör för State Television and Radio Broadcasting Company "Mari El" Yamberdova Tatyana Ivanovna, lärare, musiker
Inom området vetenskap, teknik och produktion: Andrianov Denis Yuryevich, student, tekniker, Volga State Technological University; Zvereva Oksana Sergeevna och Kobylina Ekaterina Veniaminovna, anställda vid Volga State Technological University Kondratenko Zarina Kamilevna, anställd vid Mari State University
Inom området för socialt betydelsefulla och sociala aktiviteter: Kukushkin Ivan Konstantinovich, Surkov Ivan Evgenievich, Fisenko Alexandra Sergeevna och Yakimova Anna Alexandrovna, medlemmar av studentsökgruppen "Resurrection" FSBEI HE "Mari State University" Mishakov Alexey Anatolyevich, Kubekov Mikhail Alexandrovich, Salishkina Daria Alekseevna och Samoilova Maria Nikolaevna, representanter för den regionala offentliga organisationen i Republiken Mari El inom området för kulturell utbildning för ungdomar "Youth Initiative Group" |
2019–2020 [17] | Inom området litteratur, konst och arkitektur uppkallad efter Olyk Ipay:
Zavoyskina Marina Albertovna, lärare i den högsta kategorin vid Mari Republican College of Culture and Arts uppkallad efter I. S. Palantai Matveev Vladimir Vladimirovich, Aptulaev Vladimir Vasilyevich, Fedorova Zhanna Yuryevna, team av radiokanalen "Mari El Radio" Pekteev Stepan Vasilyevich, chef för Mari National Drama Theatre uppkallad efter A.I. M. Shketana Popov Igor Gennadievich, poet, chefredaktör för tidningen "Onchyko" [10] Sannikova Anna Andreevna, lärare i teckning, målning, komposition GBPOU Mari El "Yoshkar-Ola Art School" Inom området vetenskap, teknik och produktion: Vaskanova Nadezhda Alexandrovna, senior forskare vid etnografiavdelningen vid Nationalmuseet i Republiken Mari El uppkallad efter T. Evseev Ovchinnikov Vladimir Viktorovich och Ryabova Maria Igorevna, anställda vid Volga State Technological University Toktarov Aleksey Ivanovich och Antonova Alina Gennadievna, anställda på CJSC "Sernur Cheese Plant" Inom området för socialt betydelsefulla och sociala aktiviteter: Belov Ilya Konstantinovich konstnär-designer av E-Studio LLC; Sokolova Anna Nikolaevna, chef, seniortränare för den exemplariska sällskapsdansensemblen i Republiken Mari El i dans- och sportklubben "Debut" |