Ryska curlingcupen för kvinnor 2018
Den ryska curlingcupen för kvinnor 2018 hölls från 21 till 25 december 2018 i staden Krasnoyarsk på Ivan Yarygin Sports Palace arena. [1] [2]
16 lag deltog i turneringen.
Cupen vanns av Adamant- St. Petersburg 1-laget ( hoppa över Alina Kovaleva ), som vann Moskvich-Zekurion-laget ( Moskva ; hoppa över Ekaterina Galkina ) i finalen. Den tredje platsen togs av laget "Moskva Region 1" ( Dmitrov ; hoppa över Olga Kotelnikova ).
Tävlingsformat
Lagen delas in i 2 grupper (A, B) om 8 lag, där de spelar mot varandra i ett round robin-system i en omgång. I gruppspelet tilldelas lagen poäng: för en vinst - 2 poäng, för en förlust - 1 poäng. Därefter går 4 lag som tagit 1:a och 2:a platserna i grupperna till slutspel där de spelar enligt det olympiska systemet . Först möts lagen i semifinal (1:a plats i grupp A med 2:a plats i grupp B och 1:a plats i grupp B med 2:a plats i grupp A); Vinnarna av semifinalerna i finalen spelar om 1:a och 2:a platserna, förlorarna i semifinalerna spelar om 3:e och 4:e platserna. I den slutliga klassificeringen rankas de lag som inte kvalificerade sig till slutspelet efter den plats som tagits i gruppen, och mellan lagen som tog samma platser, enligt resultatet av testkast in i huset (TBD, English Draw Shot Challenge, DSC , i centimeter, ett lag med lägre resultat tar en högre plats). Alla matcher spelas i 8 ändar . [3]
Kommandon
Tävlingsresultat
Starttiderna för matcherna anges i lokal tid ( UTC+7 ).
Gruppspel
Grupp A
|
Team
|
A1
|
A2
|
A3
|
A4
|
A5
|
A6
|
A7
|
A8
|
|
|
|
, cm
|
Plats
|
A1 |
Moskvich-MKK (Telnova) |
* |
10:1 |
6:1 |
3:5 |
6:8 |
6:3 |
6:7 |
3:6 |
3 |
fyra |
tio |
68,79 |
5
|
A2 |
Tatarstan (Sushkova) |
1:10 |
* |
5:8 |
2:11 |
4:8 |
1:11 |
2:11 |
2:10 |
0 |
7 |
7 |
132,61 |
åtta
|
A3 |
St. Petersburg – UOR 2 (Margariska) |
1:6 |
8:5 |
* |
5:8 |
4:8 |
11:2 |
5:6 |
7:1 |
3 |
fyra |
tio |
110,73 |
6
|
A4 |
Moskvich-Zekurion (Galkina) |
5:3 |
11:2 |
8:5 |
* |
7:6 |
7:4 |
5:4 |
6:4 |
7 |
0 |
fjorton |
91,20 |
ett
|
A5 |
Moskva region 1 (Kotelnikova) |
8:6 |
8:4 |
8:4 |
6:7 |
* |
8:1 |
8:6 |
10:7 |
6 |
ett |
13 |
100,58 |
2
|
A6 |
Sparrow Hills (Mamykina) |
3:6 |
11:1 |
2:11 |
4:7 |
1:8 |
* |
3:4 |
3:5 |
ett |
6 |
åtta |
130,16 |
7
|
A7 |
Moskvich 2 (Novikova) |
7:6 |
11:2 |
6:5 |
4:5 |
6:8 |
4:3 |
* |
4:7 |
fyra |
3 |
elva |
151,16 |
fyra
|
A8 |
Novosibirsk-regionen (Kungurova) |
6:3 |
10:2 |
1:7 |
4:6 |
7:10 |
5:3 |
7:4 |
* |
fyra |
3 |
elva |
106,45 |
3
|
Grupp B
|
Team
|
B1
|
B2
|
B3
|
B4
|
B5
|
B6
|
B7
|
B8
|
|
|
|
, cm
|
Plats
|
B1 |
Adamant - St. Petersburg 1 (Kovaleva) |
* |
6:5 |
7:4 |
1:4 |
8:1 |
8:2 |
5:3 |
6:4 |
6 |
ett |
13 |
47,77 |
ett
|
B2 |
ShVSM på ZVS (Baksheeva) |
5:6 |
* |
8:2 |
5:4 |
7:3 |
7:3 |
8:9 |
7:6 |
5 |
2 |
12 |
68,36 |
3
|
B3 |
Moskvich 3 (Ryssland) |
4:7 |
2:8 |
* |
1:8 |
7:2 |
12:5 |
5:11 |
6:2 |
3 |
fyra |
tio |
92,05 |
5
|
B4 |
Moskvich 1 (Orazalina) |
4:1 |
4:5 |
8:1 |
* |
5:4 |
17:1 |
4:6 |
10:3 |
5 |
2 |
12 |
69,51 |
fyra
|
B5 |
Moskva region 2 (Tolstova) |
1:8 |
3:7 |
2:7 |
4:5 |
* |
14:0 |
2:6 |
2:4 |
ett |
6 |
åtta |
103,83 |
7
|
B6 |
Sverdlovsk-regionen (Yarutina) |
2:8 |
3:7 |
5:12 |
1:17 |
0:14 |
* |
1:6 |
3:10 |
0 |
7 |
7 |
95,05 |
åtta
|
B7 |
Komsomol 1 (Trukhina) |
3:5 |
9:8 |
11:5 |
6:4 |
6:2 |
6:1 |
* |
1:7 |
5 |
2 |
12 |
107,88 |
2
|
B8 |
Jenisej (Venevtseva) |
4:6 |
6:7 |
2:6 |
3:10 |
4:2 |
10:3 |
7:1 |
* |
3 |
fyra |
tio |
118,02 |
6
|
Gå vidare till slutspel
Slutspel
|
Semifinaler
|
|
|
Den slutliga
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
A-1
|
Moskvich-Zekurion (Galkina)
|
6
|
|
|
B-2
|
Komsomol 1 (Trukhina)
|
fyra
|
|
|
|
Moskvich-Zekurion (Galkina)
|
3
|
|
|
|
|
Adamant - St. Petersburg 1 (Kovaleva)
|
6
|
|
B-1
|
Adamant - St. Petersburg 1 (Kovaleva)
|
tio
|
|
|
A-2
|
Moskva region 1 (Kotelnikova)
|
fyra
|
|
|
Match om 3:e plats
|
|
|
|
|
|
Komsomol 1 (Trukhina)
|
3
|
|
|
Moskva region 1 (Kotelnikova)
|
fyra
|
|
[fyra]
Semifinaler. 24 december, 18:00
Webbplats A
|
ett
|
2
|
3
|
fyra
|
5
|
6
|
7
|
åtta
|
Total
|
Moskva region 1 (Kotelnikova)
|
ett
|
0
|
2
|
0
|
0
|
ett
|
0
|
X
|
fyra
|
Adamant - St. Petersburg 1 (Kovaleva)
|
0
|
2
|
0
|
2
|
3
|
0
|
3
|
X
|
tio
|
Webbplats B
|
ett
|
2
|
3
|
fyra
|
5
|
6
|
7
|
åtta
|
Total
|
Moskvich-Zekurion (Galkina)
|
2
|
0
|
2
|
0
|
0
|
2
|
0
|
X
|
6
|
Komsomol 1 (Trukhina)
|
0
|
ett
|
0
|
2
|
0
|
0
|
ett
|
X
|
fyra
|
Match om 3:e plats. 25 december, 10:00
Webbplats C
|
ett
|
2
|
3
|
fyra
|
5
|
6
|
7
|
åtta
|
9
|
Total
|
Komsomol 1 (Trukhina)
|
0
|
ett
|
0
|
ett
|
0
|
0
|
0
|
ett
|
0
|
3
|
Moskva region 1 (Kotelnikova)
|
ett
|
0
|
0
|
0
|
ett
|
0
|
ett
|
0
|
ett
|
fyra
|
Den slutliga. 25 december, 10:00
Webbplats D
|
ett
|
2
|
3
|
fyra
|
5
|
6
|
7
|
åtta
|
Total
|
Adamant - St. Petersburg 1 (Kovaleva)
|
0
|
0
|
2
|
ett
|
2
|
ett
|
0
|
X
|
6
|
Moskvich-Zekurion (Galkina)
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
0
|
ett
|
X
|
3
|
Slutlig klassificering
Plats
|
Team
|
Hoppa
|
|
|
|
|
, cm
|
01! |
Adamant — St Petersburg 1 |
Alina Kovaleva |
9 |
åtta |
ett |
ett |
47,77
|
02! |
Moskvich-Zekurion (Moskva) |
Ekaterina Galkina |
9 |
åtta |
ett |
ett |
91,20
|
03! |
Moskva region 1 |
Olga Kotelnikova |
9 |
7 |
2 |
2 |
100,58
|
fyra |
Komsomoll 1 (Irkutsk) |
Elizabeth Trukhina |
9 |
5 |
fyra |
2 |
107,88
|
5 |
ShVSM på ZVS (St. Petersburg) |
Maria Baksheeva |
7 |
5 |
2 |
3 |
68,36
|
6 |
Novosibirsk-regionen |
Ekaterina Kungurova |
7 |
fyra |
3 |
3 |
106,45
|
7 |
Moskvich 1 (Moskva) |
Sofia Orazalina |
7 |
5 |
2 |
fyra |
69,51
|
åtta |
Moskvich 2 (Moskva) |
Ksenia Novikova |
7 |
fyra |
3 |
fyra |
151,16
|
9 |
Moskvich-MKK (Moskva) |
Ekaterina Telnova |
7 |
3 |
fyra |
5 |
68,79
|
tio |
Moskvich 3 (Moskva) |
Arina Rusina |
7 |
3 |
fyra |
5 |
92,05
|
elva |
St Petersburg - UOR 2 |
Diana Margaryan |
7 |
3 |
fyra |
6 |
110,73
|
12 |
Jenisej (Krasnoyarsk-territoriet) |
Anna Venevtseva |
7 |
3 |
fyra |
6 |
118,02
|
13 |
Moskva region 2 |
Ekaterina Tolstova |
7 |
ett |
6 |
7 |
103,83
|
fjorton |
Sparrow Hills (Moskva) |
Evgenia Mamykina |
7 |
ett |
6 |
7 |
130,16
|
femton |
Sverdlovsk regionen |
Sofia Yarutina |
7 |
0 |
7 |
åtta |
95,05
|
16 |
Tatarstan |
Anastasia Sushkova |
7 |
0 |
7 |
åtta |
132,61
|
Anteckningar
- ↑ Cup of Russia bland damlag 2018 - Ryska curlingförbundet . Hämtad 6 november 2020. Arkiverad från originalet 6 november 2020. (obestämd)
- ↑ Cup of Russia bland damlag 2018 - Ryska curlingförbundet . Hämtad 6 november 2020. Arkiverad från originalet 20 oktober 2020. (obestämd) (laguppställningar, turneringsframsteg)
- ↑ Konkurrensbestämmelser - Ryska curlingförbundet (webbarkiv)
- ↑ Slutresultatet för slutspelet hämtat från [1] Arkiverad 25 oktober 2020 på Wayback Machine ; där klickar du på "Visa" till höger om spelet och sedan på fliken "Resuts".
Länkar
Se även