Ryska curlingcupen bland män 2019 | |
---|---|
Stad | Sochi |
Arena | Curlingcenter " Iskub " |
datumet | 2–6 december 2019 _ |
Vinnare | Krasnodar-territoriet ( Arthur Ali ) |
Hoppa | Arthur Ali |
Tredje | Dmitry Mironov |
Andra | Arseniy Meshkovich |
Den första | Stepan Sevryukov |
Reserv | Albert Topchyan |
Finalist | Komsomol 1 (Artyom Karetnikov) |
3:e plats | Novosibirsk oblast ( Artyom Shmakov ) |
20182020 |
Den ryska curlingcupen bland män 2019 hölls från 2 december till 6 december 2019 i staden Sochi på arenan för Ice Cube Curling Center . Turneringen hölls i e gången. [1] [2]
16 lag deltog i turneringen.
Cupen vanns av Krasnodar Territory-laget ( Sochi ; skippa Artur Ali ), som vann Komsomol 1-laget ( Irkutsk ; skippa Artyom Karetnikov ) i finalen. Den tredje platsen togs av laget "Novosibirsk Region" (hoppa över Artyom Shmakov ).
Lagen delas in i 2 grupper (A, B) om 8 lag, där de spelar mot varandra i ett round robin-system i en omgång. I gruppspelet tilldelas lagen poäng: för vinst - 2 poäng, för förlust - 1 poäng, för att inte dyka upp till en match (tekniskt nederlag) - 0 poäng. Därefter går 4 lag som tagit 1:a och 2:a platserna i grupperna till slutspel där de spelar enligt det olympiska systemet . Först möts lagen i semifinal (1:a plats i grupp A med 2:a plats i grupp B och 1:a plats i grupp B med 2:a plats i grupp A); Vinnarna av semifinalerna i finalen spelar om 1:a och 2:a platserna, förlorarna i semifinalerna spelar om 3:e och 4:e platserna. I den slutliga klassificeringen rankas de lag som inte kvalificerade sig till slutspelet efter den plats som tagits i gruppen, och mellan lagen som tog samma platser, enligt resultatet av testkast in i huset (TBD, English Draw Shot Challenge, DSC , i centimeter, ett lag med lägre resultat tar en högre plats). [3]
Team | Hoppa | Tredje | Andra | Den första | Reserv | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Grupp A | |||||||
A1 | Moskva region 1 ( Dmitrov ) |
Kirill Surovov | Alexey Filippov | Daniel Shmelev | Yuri Shustrov | Ivan Konosevich | |
A2 | St Petersburg 3 | Gleb Lyasnikov | Dmitry Logvin | Matvey Vakin | Alexander Terentiev | Andrey Kogevin | |
A3 | Moskvich 3 ( Moskva ) | Andrey Ilyin | Alexander Burdakov | Artyom Kachimov | Alexander Gapanchuk | Maxim Buylov | |
A4 | Sankt Petersburg 2 | Alexander Bystrov | Sergey Morozov | Vadim Shvedov | Konstantin Manasevich | Nikita Ignatkov | |
A5 | Novosibirsk-regionen | Artyom Shmakov | Nikita Kukunin | Ivan Kazachkov | Daniel Zazulskikh | ||
A6 | Sankt Petersburg 1 | Oleg Krasikov | Artyom Bukarev | Sergey Varlamov | Daniel Kiba | Rudolf Zakharyan | |
A7 | Moskvich 4 ( Moskva ) | Maxim Shibilkin | Grigorij Lavrov | Andrey Shestopalov | Mikhail Golikov | Dmitrij Sirotkin | |
A8 | Chelyabinsk regionen | Dmitry Solomatin | Yaroslav Ulman | Anton Mishin | Vyacheslav Masrukov | Nikita Moskvin | |
Grupp B | |||||||
B1 | Moskvich 1 ( Moskva ) | tyska Doronin | Timofey Nasonov | Danila Tsymbal | Georgy Yepremyan | Alexey Torbin | |
B2 | Moskvich-MKK ( Moskva ) | Vadim Raev | Evgeny Arkhipov | Lev Puzakov | Sergey Andrianov | Nikolay Levashev | |
B3 | Yenisei ( Krasnoyarsk Krai ) | Vasilij Groshev | Vladislav Velichko | Valery Kochergin | Pavel Bezrukikh | ||
B4 | Komsomol 1 ( Irkutsk ) | Andrey Dudov (4:a) | Artyom Karetnikov (hoppa över) | Nikolay Lysakov | Mikhail Vlasenko | Kirill Grekhnev | |
B5 | Krasnodar Krai ( Sochi ) | Arthur Ali | Dmitry Mironov | Arseniy Meshkovich | Stepan Sevryukov | Albert Topchyan | |
B6 | St Petersburg 4 | Artur Razhabov | Evgeny Klimov | Panteleimon Lappo | Konstantin Nessler | Nikolaj Filaretov | |
B7 | Moskva region 2 ( Dmitrov ) |
Mikhail Vaskov | Alexey Kulikov | Pjotr Kuznetsov | Kirill Savenkov | ||
B8 | Vorobyovy Gory ( Moskva ) | Alexander Kirikov | Andrey Drozdov | Vadim Shkolnikov | Sergey Morozov | Dmitry Abanin |
Matchstarttider anges i Moskva-tid (UTC+3) .
Team | A1 | A2 | A3 | A4 | A5 | A6 | A7 | A8 | PÅ | P | O | TBD , cm | Plats | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
A1 | Moskva region 1 (Surov) | * | 11:6 | 4:3 | 1:5 | 2:7 | 7:5 | 7:8 | 8:6 | fyra | 3 | elva | 61,68 | fyra |
A2 | St. Petersburg 3 (Lyasnikov) | 6:11 | * | 4:6 | 5:6 | 3:6 | 3:8 | 5:9 | 1:3 | 0 | 7 | 7 | 41,27 | åtta |
A3 | Moskvich 3 (Ilyin) | 3:4 | 6:4 | * | 9:4 | 4:8 | 5:6 | 8:6 | 6:7 | 3 | fyra | tio | 53,42 | 7 |
A4 | St. Petersburg 2 (Bystrov) | 5:1 | 6:5 | 4:9 | * | 6:3 | 5:4 | 3:6 | 3:7 | fyra | 3 | elva | 89,00 | 3 |
A5 | Novosibirsk-regionen (Shmakov) | 7:2 | 6:3 | 8:4 | 3:6 | * | 7:3 | 7:6 | 8:5 | 6 | ett | 13 | 36,67 | ett |
A6 | St. Petersburg 1 (Krasikov) | 5:7 | 8:3 | 6:5 | 4:5 | 3:7 | * | 6:8 | 7:5 | 3 | fyra | tio | 66,15 | 5 |
A7 | Moskvich 4 (Shibilkin) | 8:7 | 9:5 | 6:8 | 6:3 | 6:7 | 8:6 | * | 7:6 | 5 | 2 | 12 | 133,94 | 2 |
A8 | Chelyabinsk-regionen (Solomatin) | 6:8 | 3:1 | 7:6 | 7:3 | 5:8 | 5:7 | 6:7 | * | 3 | fyra | tio | 89,89 | 6 |
Team | B1 | B2 | B3 | B4 | B5 | B6 | B7 | B8 | PÅ | P | O | TBD , cm | Plats | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
B1 | Moskvich 1 (Doronin) | * | 6:7 | 2:5 | 7:8 | 4:5 | 10:9 | 3:9 | 3:6 | ett | 6 | åtta | 66,74 | åtta |
B2 | Moskvich-MKK (Raev) | 7:6 | * | 9:4 | 5:6 | 3:7 | 8:2 | 7:10 | 2:6 | 3 | fyra | tio | 49,98 | 6 |
B3 | Jenisej (Groshev) | 5:2 | 4:9 | * | 5:7 | 2:4 | 4:8 | 5:6 | 7:5 | 2 | 5 | 9 | 85,54 | 7 |
B4 | Komsomol 1 (Karetnikov) | 8:7 | 6:5 | 7:5 | * | 5:4 | 6:7 | 6:5 | 8:7 | 6 | ett | 13 | 49,09 | ett |
B5 | Krasnodar-territoriet (Ali) | 5:4 | 7:3 | 4:2 | 4:5 | * | 7:4 | 11:5 | 3:6 | 5 | 2 | 12 | 68,63 | 2 |
B6 | St. Petersburg 4 (Razhabov) | 9:10 | 2:8 | 8:4 | 7:6 | 4:7 | * | 6:4 | 5:4 | fyra | 3 | elva | 45,75 | 3 |
B7 | Moskva region 2 (Vaskov) | 9:3 | 10:7 | 6:5 | 5:6 | 5:11 | 4:6 | * | 4:5 | 3 | fyra | tio | 72,78 | 5 |
B8 | Sparrow Hills (Kirikov) | 6:3 | 6:2 | 5:7 | 7:8 | 6:3 | 4:5 | 5:4 | * | fyra | 3 | elva | 39,04 | fyra |
Semifinaler | Den slutliga | |||||||||||||||||||||
A-1 | Novosibirsk-regionen (Artyom Shmakov) |
3 | ||||||||||||||||||||
B-2 | Krasnodar-territoriet (Arthur Ali) |
7 | ||||||||||||||||||||
Krasnodar-territoriet (Arthur Ali) |
åtta | |||||||||||||||||||||
Komsomol 1 (Artyom Karetnikov) |
6 | |||||||||||||||||||||
B-1 | Komsomol 1 (Artyom Karetnikov) |
5 | ||||||||||||||||||||
A-2 | Moskvich 4 (Maxim Shibilkin) |
fyra | ||||||||||||||||||||
Match om 3:e plats | ||||||||||||||||||||||
Novosibirsk-regionen (Artyom Shmakov) |
tio | |||||||||||||||||||||
Moskvich 4 (Maxim Shibilkin) |
fyra | |||||||||||||||||||||
Semifinaler. 6 december, 10:00
Webbplats A | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | Total |
Krasnodar-territoriet (Arthur Ali) | 0 | 3 | 0 | 2 | 2 | 0 | X | X | 7 |
Novosibirsk-regionen (Artyom Shmakov) | ett | 0 | ett | 0 | 0 | ett | X | X | 3 |
Webbplats B | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | Total |
Komsomol 1 (Artyom Karetnikov) | ett | 0 | 0 | ett | ett | 0 | ett | 0 | ett | 5 |
Moskvich 4 (Maxim Shibilkin) | 0 | 0 | ett | 0 | 0 | 2 | 0 | ett | 0 | fyra |
Match om 3:e plats. 6 december, 15:00
Webbplats D | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | Total |
Novosibirsk-regionen (Artyom Shmakov) | ett | 2 | ett | 0 | 2 | 0 | fyra | X | tio |
Moskvich 4 (Maxim Shibilkin) | 0 | 0 | 0 | ett | 0 | 3 | 0 | X | fyra |
Den slutliga. 6 december, 15:00
Webbplats C | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | Total |
Krasnodar-territoriet (Arthur Ali) | 0 | 3 | 0 | fyra | 0 | 0 | ett | 0 | åtta |
Komsomol 1 (Artyom Karetnikov) | 2 | 0 | 2 | 0 | ett | 0 | 0 | ett | 6 |
Plats | Team | Hoppa | Och | PÅ | P | MG | TBD , cm |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Krasnodar-regionen | Arthur Ali | 9 | 7 | 2 | 2 | 68,63 | |
Komsomol 1 | Artyom Karetnikov | 9 | 7 | 2 | ett | 49,09 | |
Novosibirsk-regionen | Artyom Shmakov | 9 | 7 | 2 | ett | 36,67 | |
fyra | Moskvich 4 | Maxim Shibilkin | 9 | 5 | fyra | 2 | 133,94 |
5 | St Petersburg 4 | Artur Razhabov | 7 | fyra | 3 | 3 | 45,75 |
6 | Sankt Petersburg 2 | Alexander Bystrov | 7 | fyra | 3 | 3 | 89,00 |
7 | Sparrow Hills | Alexander Kirikov | 7 | fyra | 3 | fyra | 39,04 |
åtta | Moskva region 1 | Kirill Surovov | 7 | fyra | 3 | fyra | 61,68 |
9 | Sankt Petersburg 1 | Oleg Krasikov | 7 | 3 | fyra | 5 | 66,15 |
tio | Moskva region 2 | Mikhail Vaskov | 7 | 3 | fyra | 5 | 72,78 |
elva | Moskvich-MKK | Vadim Raev | 7 | 3 | fyra | 6 | 49,98 |
12 | Chelyabinsk regionen | Dmitry Solomatin | 7 | 3 | fyra | 6 | 89,89 |
13 | Moskvich 3 | Andrey Ilyin | 7 | 3 | fyra | 7 | 53,42 |
fjorton | Jenisej | Vasilij Groshev | 7 | 2 | 5 | 7 | 85,54 |
femton | St Petersburg 3 | Gleb Lyasnikov | 7 | 0 | 7 | åtta | 41,27 |
16 | Moskvich 1 | tyska Doronin | 7 | ett | 6 | åtta | 66,74 |