Ryska curlingcupen bland mixade lag 2014 | |
---|---|
Stad | Sochi |
Arena | isbit |
datumet | 27–31 augusti 2014 _ |
Vinnare | St Petersburg lag 3 |
Hoppa | Victoria Moiseeva |
Tredje | Alexander Krushelnitsky |
Andra | Maria Duyunova |
Den första | Ilja Badilin |
Finalist | Krasnodar-territoriet ( Olga Zharkova ) |
3:e plats | Team Moscow 1 ( Alexander Kirikov ) |
20132015 |
Den ryska curlingcupen bland mixade lag 2014 ( Rysk curlingcup i mixed disciplin 2014 ) hölls från 27 till 31 augusti 2014 i staden Sochi på Ice Cube- arenan [1 ]. Turneringen hölls för 7:e gången.
I turneringen deltog 13 lag från Moskva (4 lag), St. Petersburg (4 lag), Moskva-regionen (4 lag), Krasnodar-regionen (1 lag), Irkutsk-regionen (2 lag), Samara-regionen (2 lag).
Cupen vanns av Team St. Petersburg 3 ( hoppa över Viktoriya Moiseeva ), som vann Krasnodar Territory-laget (hoppa över Olga Zharkova ) i finalen. Tredjeplatsen togs av Team Moscow 1 (hoppa över Alexander Kirikov ), som vann i matchen för bronslaget Team St. Petersburg 4 (hoppa över Dmitry Startsev).
Lagen delas in i 2 grupper (i grupp A - 7 lag, i grupp B - 6 lag), där de spelar mot varandra i ett round robin-system i en omgång. I gruppspelet tilldelas lagen poäng: för vinst - 3 poäng, för förlust - 1 poäng, för att inte dyka upp till matchen - 0 poäng. Med samma antal segrar (gjorda poäng) rankas lagen enligt följande: huvudindikatorn för att ett lag ska lämna undergruppen är summan av gjorda poäng; i händelse av lika poäng för två lag, utförs deras rankning enligt resultatet av ett personligt möte mellan dem; i händelse av lika poäng för tre eller fler lag, utförs deras rankning av summan av poäng som gjorts i matcher mellan dessa lag.
Därefter går 4 lag som tagit 1:a och 2:a platser i grupper till andra etappen, slutspel , där de spelar enligt det olympiska systemet . Först möts lagen i semifinal; Vinnarna av semifinalerna i finalen spelar om 1:a och 2:a platserna, förlorarna i semifinalerna spelar om 3:e och 4:e platserna.
Alla matcher spelas i 8 ändar , med oavgjort efter det 8:e slutet, det antal extra ändar som krävs för att avgöra vinnaren spelas.
Matchstarttider anges i Moskva-tid (UTC+3) .
Team | 4:a ( hoppa över ) | Tredje | Andra | Den första | Reserv |
---|---|---|---|---|---|
Victoria ( Moskva ) | Jurij Morozov | Svetlana Orlova | Alexey Marchenko | Nadezhda Kulikova | Natalya Burkovskaya, Alexander Kupriyanov |
Krasnodar-regionen | Olga Zharkova | Dmitry Mironov | Julia Guzieva | Alexander Kozyrev | |
Moskvich | Evgenia Demkina | ? | ? | ? | |
Moskva region 1 ( Dmitrov ) | Mikhail Vaskov | Anastasia Moskaleva | Alexander Korsjunov | Marina Verenich | |
Moskva region 2 ( Dmitrov ) | Vasilij Telezhkin | Daria Morozova | Alexey Kulikov | Marina Vdovina | |
Moskva region 3 ( Dmitrov ) | Alexander Eremin | Daria Steksova | Alexey Tuzov | Olga Kotelnikova | |
Moskva region 4 ( Dmitrov ) | Dmitrij Antipov | Elena Solodkaya | Pavel Mishin | ? Mishchenko | |
Team Moskva 1 | Alexander Kirikov | Victoria Makarshina | Dmitry Abanin | Anna Lobova | Vadim Shkolnikov, Valeria Sklyarenko |
Team Moskva 2 | Arthur Ali | ? | Timur Gadzhikhanov | ? | |
St Petersburg lag 1 | Alexey Tselousov | Alina Kovaleva | Alexey Timofeev | Anna Efimova | |
St Petersburg lag 2 | Panteleimon Lappo | Maria Rustamova | Ivan Alexandrov | Ksenya Leontieva | |
St Petersburg lag 3 | Victoria Moiseeva | Alexander Krushelnitsky | Maria Duyunova | Ilja Badilin | |
St Petersburg lag 4 | Dmitry Startsev | Oksana Gertova | Vlad Goncharenko | Olesya Glusjtjenko |
Team | A1 | A2 | A3 | A4 | A5 | A6 | A7 | PÅ | P | O | Plats | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
A1 | Lag från St. Petersburg 3 (Victoria Moiseeva) | * | 1:10 | 10:5 | 7:5 | 6:2 | 8:1 | 3:7 | fyra | 2 | fjorton | 2 |
A2 | Moskva region 3 (Alexander Eremin) | 10:1 | * | 5:8 | 4:8 | 5:7 | 5:7 | 5:7 | ett | 5 | åtta | 7 |
A3 | Moskvich (Evgenia Demkina) | 5:10 | 8:5 | * | 3:7 | 8:7 | 5:7 | 10:5 | 3 | 3 | 12 | fyra |
A4 | St. Petersburg lag 1 (Aleksey Tselousov) | 5:7 | 8:4 | 7:3 | * | 7:2 | 7:1 | 3:6 | fyra | 2 | fjorton | 3 |
A5 | Team Moscow 2 (Arthur Ali) | 2:6 | 7:5 | 7:8 | 2:7 | * | 12:1 | 4:8 | 2 | fyra | tio | 5 |
A6 | Moskva region 1 (Mikhail Vaskov) | 1:8 | 7:5 | 7:5 | 1:7 | 1:12 | * | 4:6 | 2 | fyra | tio | 6 |
A7 | Krasnodar-territoriet (Olga Zharkova) | 7:3 | 7:5 | 5:10 | 6:3 | 8:4 | 6:4 | * | 5 | ett | 16 | ett |
Team | B1 | B2 | B3 | B4 | B5 | B6 | PÅ | P | O | Plats | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
B1 | Moskva region 4 (Dmitry Antipov) | * | 5:6 | 6:7 | 10:4 | 7:8 | 6:8 | ett | fyra | 7 | 5 |
B2 | Lag från St. Petersburg 2 (Panteleimon Lappo) | 6:5 | * | 2:4 | 11:1 | 6:5 | 4:7 | 3 | 2 | elva | 3 |
B3 | St. Petersburg lag 4 (Dmitry Startsev) | 7:6 | 4:2 | * | 12:3 | 5:3 | 7:6 | 5 | 0 | femton | ett |
B4 | Victoria (Yuri Morozov) | 4:10 | 1:11 | 3:12 | * | 6:8 | 3:9 | 0 | 5 | 5 | 6 |
B5 | Moskva region 2 (Vasily Telezhkin) | 8:7 | 5:6 | 3:5 | 8:6 | * | 1:7 | 2 | 3 | 9 | fyra |
B6 | Team Moscow 1 (Alexander Kirikov) | 8:6 | 7:4 | 6:7 | 9:3 | 7:1 | * | fyra | ett | 13 | 2 |
Semifinaler | Den slutliga | |||||||||||||||||||||
A-1 | Krasnodar-territoriet (Zharkova) | ?? | ||||||||||||||||||||
B-2 | Team Moscow 1 (Kirikov) | ?? | ||||||||||||||||||||
Krasnodar-territoriet (Zharkova) | ?? | |||||||||||||||||||||
Lag från St. Petersburg 3 (Moiseeva) | ?? | |||||||||||||||||||||
B-1 | Lag från St. Petersburg 4 (Startsev) | ?? | ||||||||||||||||||||
A-2 | Lag från St. Petersburg 3 (Moiseeva) | ?? | ||||||||||||||||||||
Match om 3:e plats | ||||||||||
Team Moscow 1 (Kirikov) | ?? | |||||||||
Lag från St. Petersburg 4 (Startsev) | ?? | |||||||||
(källan anger inte resultatet för slutspelsmatcherna, det anges bara vem som vann i varje match)
Plats | Team | Och | PÅ | P |
---|---|---|---|---|
Team Saint Petersburg 3 ( Victoria Moiseeva ) | åtta | 6 | 2 | |
Krasnodar-territoriet ( Olga Zharkova ) | åtta | 6 | 2 | |
Team Moscow 1 ( Alexander Kirikov ) | 7 | 5 | 2 | |
fyra | St. Petersburg lag 4 (Dmitry Startsev) | 7 | 5 | 2 |
5 | Team Saint Petersburg 1 ( Aleksey Tselousov ) | 6 | fyra | 2 |
5 | Lag från St. Petersburg 2 (Panteleimon Lappo) | 5 | 3 | 2 |
7 | Moskvich (Evgenia Demkina) | 6 | 3 | 3 |
7 | Moskva region 2 ( Vasilij Telezhkin ) | 5 | 2 | 3 |
9 | Team Moscow 2 ( Arthur Ali ) | 6 | 2 | fyra |
9 | Moskva region 4 (Dmitry Antipov) | 5 | ett | fyra |
elva | Moskva region 1 ( Mikhail Vaskov ) | 6 | 2 | fyra |
elva | Victoria (Yuri Morozov) | 5 | 0 | 5 |
13 | Moskva region 3 ( Alexander Eremin ) | 6 | ett | 5 |