Nedan är en lista över alla medaljörer vid olympiska sommarspelen 1996 , som hölls i Atlanta från 19 juli till 4 augusti 1996. 10 318 idrottare (3 512 kvinnor och 6 806 män) representerande 197 NOCs deltog i tävlingen . 271 uppsättningar medaljer spelades i 26 sporter. För första gången i spelens historia delades medaljer ut i beachvolleyboll , mountainbike och softboll , damfotboll och lättviktsroddtävlingar ingick också i tävlingsprogrammet . Idrottare från 79 NOC blev vinnare av spelen, representanter för 53 NOC blev mästare. Idrottare från Armenien , Azerbajdzjan , Vitryssland , Georgien , Kazakstan , Kirgizistan , Moldavien , Slovakien , Tadzjikistan , Turkmenistan , Ukraina , Uzbekistan och Tjeckien deltog i de olympiska sommarspelen för första gången . Idrottare från Tjeckien och Slovakien representerade tidigare Tjeckoslovakien , medan idrottare från andra länder representerade Sovjetunionen . Av de nyanlända NOC är det bara idrottare från Kirgizistan, Tadzjikistan och Turkmenistan som inte har vunnit medaljer. Förenta staternas idrottare vann flest guldmedaljer (44) och de vann också flest medaljer totalt (101) [1] .
Atleten Marie-Jose Perec , blev den mest framgångsrika representanten för Frankrike vid spelen. Efter att ha blivit mästare vid de olympiska spelen 1992 på 400 meter bekräftade hon igen sin status på 400 meter och vann också 200 meter , tack vare vilket hon gick till historien som den första idrottaren att försvara titeln som olympisk mästare i damernas 400 meter och för första gången i historien att vinna 200 och 400 meter vid samma olympiska spel [2] . Den amerikanske löparen Michael Johnson , upprepade Marie-Jose Perecs prestation , och blev den första mannen i de olympiska spelens historia att vinna 200 och 400 meter vid samma spel [3] . Hans tid i 200 m-finalen var 19,32 sekunder, vilket satte ett nytt världsrekord. Den turkiske idrottaren Naim Suleymanoglu blev den första tyngdlyftaren i historien att vinna tre mästerskapstitlar i rad [4] .
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Herrsingel [19] | Poul-Erik Höyer Larsen ( DEN ) | Dong Jiong ( CHN ) | Rashid Sidek ( MAS ) |
Dubbel herr [20] | Indonesien Ricky Subagja Rexy Mainaki |
Malaysia Xie Shunji Ye Jinfu |
Indonesien Antonius Arianto Denny Cantono |
Damsingel [21] | Bang Soo Hyun ( KOR ) | Mia Audina ( INA ) | Susi Susanti ( INA ) |
Damdubbel [22] | Kina Ge Fei Gu Jun |
Sydkorea Kil Yong Ah Chang Hyeok |
Kina Qin Yiyuan Tang Yongshu |
Mixed dubbel [23] | Sydkorea Kim Dong Moon Kil Young Ah |
Sydkorea Park Chu Bong Na Kyung Min |
Kina Liu Jianjun Sun Man |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Män [26] | Kuba Antonio Pacheco Masso Juan Manrique Antonio Scul Alberto Hernandez Lazaro Vargas Omar Linares Miguel Caldes Luis Juan Padilla Eduardo Paret Jose Estrada Gonzalez Rey Vaillant Luis Ulasia Pedro Luis Laso Omar Ahete Eliecer Montes de Oca José Contreras Omar Luis Ormari Romero Orestes F Kind Jo |
JapanMasahiko Mori Jutaro Kimura Masao Morinaka Hitoshi Ono Takashi Kurosu Masahiro Nojima Makoto Imaoka Kosuke Fukudome Takayuki Takabayashi Yasuyuki Saigo Masanori Sugiura Takeo Kawamura Koichi Misawa Hideaki Okubo Nobuhiko Matsunaka Takahio I Tanguto Takahio Tomuri Takahi |
USA Chris Benson R. A. Dickey Troy Glos Chad Green Seth Gracinger Travis Lee Oji Ojeda Jason Williams Chad Allen Kip Harkrider AJ Hinch Jacques Jones Mark Kotsey Matt Lecroy Brayden Looper Brian Loyd Warren Morris Jeff Weaver Jim Park Billy Koch |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Upp till 48 kg [33] | Sim Gwon Ho ( KOR ) | Alexander Pavlov ( BLR ) | Zafar Guliyev ( RUS ) [a] |
Upp till 52 kg [33] | Armen Nazaryan ( ARM ) | Brandon Paulson ( USA ) | Andrey Kalashnikov ( UKR ) |
Upp till 57 kg [35] | Yuri Melnichenko ( KAZ ) | Dennis Hall ( USA ) | Sheng Zetian ( CHN ) |
Upp till 62 kg [35] | Włodzimierz Zawadzki ( POL ) | Juan Maren ( CUB ) | Mehmet Akif Pirim ( TUR ) |
Upp till 68 kg [36] | Ryszard Wolny ( POL ) | Ghani Yaluz ( FRA ) | Alexander Tretyakov ( RUS ) |
Upp till 74 kg [36] | Filiberto Ascuy ( CUB ) | Marco Asell ( FIN ) | Józef Trach ( POL ) |
Upp till 82 kg [37] | Hamza Yerlikaya ( TUR ) | Thomas Zander ( GER ) | Valery Tsilent ( BLR ) |
Upp till 90 kg [37] | Vyacheslav Oleinik ( UKR ) | Jacek Fafinski ( POL ) | Mike Bullmann ( GER ) |
Upp till 100 kg [38] | Andrzej Wronski ( POL ) | Sergei Lishtvan ( BLR ) | Mikael Ljungberg ( SWE ) |
Upp till 130 kg [38] | Alexander Karelin ( RUS ) | Matt Ghaffari ( USA ) | Sergey Mureiko ( MDA ) |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Upp till 48 kg [39] | Kim Il-young ( PRK ) | Armen Mkrtchyan ( ARM ) | Alexis Vila ( CUB ) |
Upp till 52 kg [39] | Valentin Yordanov ( BUL ) | Namik Abdullayev ( AZE ) | Maulen Mamyrov ( KAZ ) |
Upp till 57 kg [40] | Kendall Cross ( USA ) | Givi Sisauri ( CAN ) | Lee Young Sam ( PRK ) |
Upp till 62 kg [40] | Tom Brands ( USA ) | Jang Jae-sung ( KOR ) | Elbrus Tedeev ( UKR ) |
Upp till 68 kg [41] | Vadim Bogiev ( RUS ) | Townsend Saunders ( USA ) | Zaza Zozirov ( UKR ) |
Upp till 74 kg [41] | Buvaysar Saitiev ( RUS ) | Park Jang-soon ( KOR ) | Takuya Ota ( JPN ) |
Upp till 82 kg [42] | Khadzhimurad Magomedov ( RUS ) | Yang Hyun Mo ( KOR ) | Amir Reza Khadem ( IRI ) |
Upp till 90 kg [42] | Rasool Khadem ( IRI ) | Makharbek Khadartsev ( RUS ) | Eldar Kurtanidze ( GEO ) |
Upp till 100 kg [43] | Kurt Angle ( USA ) | Abbas Jadidi ( IRI ) | Aravat Sabeev ( GER ) |
Upp till 130 kg [43] | Mahmut Demir ( TUR ) | Alexey Medvedev ( BLR ) | Bruce Baumgartner ( USA ) |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Grupplopp, herrar [44] | Pascal Richard ( SUI ) | Rolf Sorensen ( DEN ) | Max Schiandri ( GBR ) |
Individuell tidtagning herrar [45] | Miguel Indurain ( ESP ) | Abraham Olano ( ESP ) | Chris Boardman ( GBR ) |
Grupplopp, damer [45] | Jeannie Longo ( FRA ) | Imelda Chiappa ( ITA ) | Clara Hughes ( CAN ) |
Individuell tidtagning damer [46] | Zulfiya Zabirova ( RUS ) | Jeannie Longo ( FRA ) | Clara Hughes ( CAN ) |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Jakt [47] | Andrea Collinelli ( ITA ) | Philip Ermeno ( FRA ) | Bradley McGee ( AUS ) |
Lagjakten [48] | Frankrike Christophe Capelle Philippe Ermeno Jean-Michel Monin Francis Moreau |
Ryssland Eduard Gritsun Anton Shantyr Alexey Markov Nikolai Kuznetsov |
Australien Brett Aitken Stewart O'Grady Tam O'Shaughnessy Dean Woods |
Sprint [49] | Jens Fiedler ( GER ) | Marty Notstein ( USA ) | Kurt Harnett ( CAN ) |
Git [50] | Florian Russo ( FRA ) | Erin Hartwell ( USA ) | Takanobu Juumonji ( JPN ) |
Poänglopp [51] | Silvio Martinello ( ITA ) | Brian Walton ( CAN ) | Stuart O'Grady ( AUS ) |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Jakt [52] | Antonella Bellutti ( ITA ) | Marion Clinier ( FRA ) | Judith Arndt ( GER ) |
Sprint [53] | Felicia Ballanger ( FRA ) | Michelle Ferris ( AUS ) | Ingrid Haringa ( NED ) |
Poänglopp [51] | Natalie Lancien ( FRA ) | Ingrid Haringa ( NED ) | Lucy Tyler ( AUS ) |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Män [54] | Bart Brentjens ( NED ) | Thomas Frischknecht ( SUI ) | Miguel Martinez ( FRA ) |
Kvinnor [54] | Paola Pezzo ( ITA ) | Alison Sidor ( CAN ) | Susan DeMattey ( USA ) |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Män [55] | SpanienJose Maria Abarca Angel Luis Andreo Daniel Ballart Pedro Francisco Garcia Salvador Gomez Manuel Estiarte Ivan Moro Miguel Angel Oca Jordi Paya Sergi Pedrerol Jesus Miguel Rollan Jordi Sanz Carlos Sanz |
KroatienMaro Balic Perica Bukic Damir Glavan Igor Khinic Vekoslav Kobescak Joshko Krekovich Ognen Krzic Dubravko Shimench Sinisa Skolnekovic Ratko Stritof Renato Vrbicic Tino Vegar Zdeslav Vrdolyak |
ItalienAlberto Angelini Francesco Attolico Fabio Bensivegna Alessandro Bovo Alessandro Calcaterra Roberto Calcaterra Marco Guerini Alberto Gibellini Luca Gistolisi Amedeo Pomiglio Francesco Postiglione Carlo Silipo Leonardo Sottani |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Män [56] | NederländernaMischa Latukhin Henk-Jan Held Brecht Rodenburg Geido Goertzen Bas van de Goor Jan Postuma Olof van der Meulen Peter Blange Rob Grabert Mike van de Goor Richard Schuyl Ron Zwerwer |
ItalienLorenzo Bernardi Vigor Bovolenta Marco Bracci Luca Cantagalli Andrea Gardini Andrea Giani Pasquale Gravina Marco Meoni Samuele Papi Andrea Sartoretti Paolo Tofoli Andrea Zorzi |
JugoslavienVladimir Batez Dejan Brjovic Dorde Daric Andrija Gerich Nikola Grbic Vladimir Grbic Rajko Jokanovic Slobodan Kovac Dula Meshter Zharko Petrovich Zeljko Tanaskovich Goran Vojevic |
Kvinnor [57] | KubaTaismari Aguero Regla Bell Magaliz Carvajal Marlenis Costa Ana Ibis Fernandez Mirca Francia Idalmis Gato Lilia Izquierdo Mireya Luis Raisa O'Farrill Humilka Ruiz Regla Torres |
KinaKui Yongmei He Qi Lai Yawen Li Yan Liu Xiaoning Pan Wenli Sun Yue Wang Ling Wang Yi Wang Qiling Wu Yunmei Zhu Yuning |
BrasilienAna Ida Alvarez Leila Barros Eriklia Bodziak Hilma Caldeira Ana Paula Connelly Marcia Fu Virna Diaz Ana Moser Ana Sanglard Fofan Sandra Zuruagi Fernanda Venturini |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Män [58] | USA Karch Kiraly Kent Staffes |
USA Mike Dodd Mike Whitmarsh |
Kanada John Child Mark Heath |
Kvinnor [59] | Brasilien Jacqueline Silva Sandra Pires |
Brasilien Adriana Samuel Monica Rodriguez |
Australien Natalie Cook Kerry Potthurst |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Män [60] | KroatienPatrick Chavar Valner Frankovic Slavko Goluzha Bruno Gudel Vladimir Jelcic Bozhidar Jovic Nenad Klyajic Venju Losert Walter Matosevic Zoran Mikulich Alvaro Nacinovic Goran Perkovac Iztok Puts Zlatko Saracevic Iofan Smailagic Vladimir Shuyster |
SverigeMagnus Andersson Robert Andersson Per Karlen Martin Fröndesjö Eric Hajas Robert Hedin Andreas Larsson Ola Lindgren Stefan Lövgren Mats Olsson Steffan Olsson Johan Petersson Thomas Svensson Thomas Sivertsson Pierre Thorsson Magnus Wieslander |
SpanienTalang Duishebaev Salvador Esker Aitor Etxaburu Fernandez Jesus Jaime Fort Mateo Garralda Raul Gonzalez Rafael Guijosa Fernando Hernandez Jose Javier Ombrados Demitrio Lozano Jordi Nunez Jesus Olalha Juan Perez Iñaki Urdangarin Alberto Urdiales |
Kvinnor [61] | DanmarkAnja Andersen Camille Andersen Christine Andersen Heidi Astrup Tina Bottzau Marianne Florman Connie Hamann Anja Hansen Anette Hoffmann Tonier Kjærgaard Janne Kolling Suzanne Munch Wielbeck Gitte Madsen Lene Rantala Gitte Sunesen Dorte Tanderup |
SydkoreaCho Eun Hee Han Sun Hee Hong Jong Ho Ha Sun Yang Kim Cheong Sim Kim Eun Mi Kim Jong Mi Kim Mi Sim Kim Ran Kwak Hye Jung Lee Sang Eun Lim Oh Kyung Moon Hyang Ja Oh Song Ok Oh Young Ran Park Yong Lim |
UngernEva Erdos Andrea Farkas Beata Hoffmann Aniko Kantor Erzebet Kocis Beatrix Kökeni Esther Matefi Augusta Matias Aniko Mex Aniko Nagy Helga Nemeth Ildiko Padar Beata Stad Anna Zanto Catalin Silaji Beatrix Toth |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Individuell mångkamp [62] | Lilia Podkopayeva ( UKR ) | Gina Gojang ( ROM ) | Simone Amanar ( ROM ) |
Lavinia Milosovici ( ROM ) | |||
Lag allround [65] | USA Amanda Borden Amy Chow Dominic Doz Shanon Miller Dominic Moseanu Jaycee Phelps Kerry Strug |
Ryssland Elena Dolgopolova Rosalia Galieva Elena Grosheva Svetlana Khorkina Dina Kochetkova Evgeniya Kuznetsova Oksana Lyapina |
Rumänien Simona Amanar Gina Gojan Yonella Loayes Alexandra Marinescu Lavinia Milosevici Mirela Cugurlan |
Valv [64] | Simone Amanar ( ROM ) | Mo Huilan ( CHN ) | Gina Gojang ( ROM ) |
Golvövning [64] | Lilia Podkopayeva ( UKR ) | Simone Amanar ( ROM ) | Dominic Doz ( USA ) |
Ojämna stänger [64] | Svetlana Khorkina ( RUS ) | Bi Wenjing ( USA ) | Ej tilldelad |
Amy Chou ( CHN ) | |||
Logg [64] | Shanon Miller ( USA ) | Lilia Podkopayeva ( UKR ) | Gina Gojang ( ROM ) |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Individuell mångkamp [66] | Ekaterina Serebryanskaya ( UKR ) | Yana Batyrshina ( RUS ) | Elena Vitrichenko ( UKR ) |
Grupp runtom [66] | Spanien Estela Jimenez Marta Baldo Nuria Cabanillas Lorena Gourendez Tanya Lamarca Estibalis Martinez |
Bulgarien Ina Delcheva Valentina Kevliyan Maria Koleva Maya Tabakova Ivelina Taleva Vyara Vatashka |
Ryssland Evgeniya Bochkareva Irina Dzyuba Yulia Ivanova Elena Krivoshey Olga Shtyrenko Angelina Yushkova |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Enkelkajaker, 500 meter [76] | Rita Kyoban ( HUN ) | Caroline Brunet ( CAN ) | Josef Idem ( ITA ) |
Kajaker-tvåor, 500 meter [77] | Sverige Agnetha Andersson Suzanne Gunnarsson |
Tyskland Birgit Fischer Ramona Portwich |
Australien Anna Wood Catherine Borchert |
Kajakfyror, 500 meter [78] | Tyskland Anette Schuck Birgit Fischer Manuela Mukke Ramona Portwich |
Schweiz Gaby Müller Ingrid Haralamov Sabina Eichenberger Daniela Baumer |
Sverige Agnetha Andersson Ingela Eriksson Anna Ulsson Susanna Rosenqvist |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Singelkajaker, män [79] | Oliver Fix ( GER ) | Andraž Vehovar ( SLO ) | Thomas Becker ( GER ) |
Singelkanoter, män [80] | Michal Martikan ( SVK ) | Lukasz Pollert ( CZE ) | Patrice Estanguet ( FRA ) |
Kanottvåor, herrar [80] | Frankrike Frank Addison Wilfried Forgh |
Tjeckien Miroslav Simek Jiri Rohan |
Tyskland Andre Ehrenberg Michael Senft |
Singelkajaker, kvinnor [79] | Stepanka Hilgertova ( CZE ) | Dana Hladek ( USA ) | Miriam Fox-Jerusalmi ( FRA ) |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Upp till 60 kg [81] | Tadahiro Nomura ( JPN ) | Girolamo Giovinazzo ( ITA ) | Richard Trautmann ( GER ) |
Dorjpalamyn Narmandakh ( MGL ) | |||
Upp till 65 kg [82] | Udo Quellmalz ( GER ) | Yukimasa Nakamura ( JPN ) | Israel Hernandez ( CUB ) |
Enrique Guimaraes ( BRA ) | |||
Upp till 71 kg [83] | Kenzo Nakamura ( JPN ) | Kwak Tae-soon ( KOR ) | Christophe Galliano ( FRA ) |
Jimmy Pedro ( USA ) | |||
Upp till 78 kg [84] | Djamel Buras ( FRA ) | Tosohiro Koga ( JPN ) | Soso Liparteliani ( GEO ) |
Cho Incheol ( KOR ) | |||
Upp till 86 kg [85] | Jeon Ki-young ( KOR ) | Armen Bagdasarov ( UZB ) | Marco Spitka ( GER ) |
Mark Huizinga ( NED ) | |||
Upp till 95 kg [86] | Pavel Nastula ( POL ) | Kim Min Soo ( KOR ) | Stéphane Treno ( FRA ) |
Aureliu Miguel ( BRA ) | |||
Över 95 kg [87] | David Douillet ( FRA ) | Ernesto Perez ( ESP ) | Frank Möller ( GER ) |
Harry van Barneveld ( BEL ) |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Upp till 48 kg [88] | Kye Sun-hee ( PRK ) | Ryoko Tani ( JPN ) | Yolanda Soler ( ESP ) |
Amarylis Savon ( CUB ) | |||
Upp till 52 kg [89] | Marie-Claire Restout ( FRA ) | Hyun Suk-hee ( KOR ) | Noriko Narazaki ( JPN ) |
Legna Verdesia ( CUB ) | |||
Upp till 56 kg [90] | Driulis Gonzalez ( CUB ) | Jung Sung-young ( KOR ) | Isabel Fernandez ( ESP ) |
Marisabel Lomba ( BEL ) | |||
Upp till 61 kg [91] | Yuko Emoto ( JPN ) | Gella Vandekaveye ( BEL ) | Jenny Gal ( NED ) |
Jeon Sung-suk ( KOR ) | |||
Upp till 66 kg [92] | Cho Min Sung ( KOR ) | Aneta Szczepanska ( POL ) | Wang Xianbo ( CHN ) |
Claudia Zwirs ( NED ) | |||
Upp till 72 kg [93] | Ulla Verbuk ( BEL ) | Yoko Tanabe ( JPN ) | Ilenia Scapin ( ITA ) |
Diadenis Luna ( CUB ) | |||
Över 72 kg [94] | Sun Fuming ( CHN ) | Estela Rodriguez ( CUB ) | Johanna Hagn ( GER ) |
Christine Siko ( FRA ) |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Personlig dressyr [95] | Isabelle Werth ( GER ) | Anki van Grunsven ( NED ) | Sven Rothenberger ( NED ) |
Lagdressyr [96] | Tyskland Klaus Balkenhol Martin Schaudt Monica Teodorescu Isabelle Werth |
Nederländerna Tineke Bartels Anki van Grunsven Sven Rothenberger Gonnelyn Rothenberger |
USA Gunther Seidel Robert Dover Michel Gibson Steffen Peters |
Individuell tävling [97] | Blythe Tate ( NZL ) | Sally Clark ( NZL ) | Kerry Millikin ( USA ) |
Team Eventing [98] | Australien Wendy Schaeffer Gillian Rolton Andrew Hoy Phillip Dutton |
USA Karen O'Connor Bruce Davidson Jill Henneberg David O'Connor |
Nya Zeeland Blythe Tate Andrew Nicholson Vaughn Jefferies Vicky Latta |
Personlig hoppning [99] | Ulrich Kirchhoff ( GER ) | Willy Melliger ( SUI ) | Alexandra Ledermann ( FRA ) |
Laghoppning [100] | Tyskland Ludger Berbaum Ulrich Kirchhoff Lars Nyberg Franke Slothak |
USA Michael Matz Leslie Burr-Howard Anne Kursinski Peter Leone |
Brasilien Luis Felipi de Azevedo Andre Joannpeter Alvaro de Miranda Neto Rodrigo Pessoa |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Singlar [139] | Liu Guoliang ( CHN ) | Wang Tao ( CHN ) | Jörg Rosskopf ( GER ) |
Dubbel [140] | Kina Liu Guoliang Kong Linghui |
Kina Lu Lin Wang Tao |
Sydkorea Lee Chul Seung Yoo Nam Gyu |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Singlar [141] | Deng Yaping ( CHN ) | Chen Jing ( TPE ) | Qiao Hong ( CHN ) |
Dubbel [142] | Kina Deng Yaping Qiao Hong |
Kina Liu Wei Qiao Yunping |
Sydkorea Park Hae Jung Yoo Ji Hye |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Mistral [143] | Nikos Kaklamanakis ( GRE ) | Carlos Mauricio Espinola ( ARG ) | Gal Friedman ( ISR ) |
Finn [144] | Mateusz Kusnierevic ( POL ) | Sebastien Godefroy ( BEL ) | Roy Heiner ( NED ) |
470 [145] | Ukraina Evgeny Braslavets Igor Matvienko |
Storbritannien Ian Walker John Merricks |
Portugal Hugo Rocha Nuno Barreto |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Mistral [146] | Li Lai Shan ( HKG ) | Barbara Kendall ( NZL ) | Alessandra Sensini ( ITA ) |
Europa [147] | Christine Roeg ( DEN ) | Margriet Matthysse ( NED ) | Courtenay Becker-Day ( USA ) |
470 [148] | Spanien Teresa Sebel Begoña Via Dufresne |
Japan Yamiko Shige Alisha Kinoshita |
Ukraina Ruslana Taran Elena Pakholchik |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Laser [149] | Robert Scheidt ( BRA ) | Ben Ainslie ( GBR ) | Pier Moberg ( NOR ) |
Tornado [150] | Spanien Fernando Lcon Josk Luis Ballester |
Australien Mitch Booth Andrew Landenberger |
Brasilien Lars Grael Enrique Pellicano |
Starry [151] | Brasilien Torben Grael Marcelo Ferreira |
Sverige Hans Wallen Bobby Lohse |
Australien Colin Basil David Giles |
Soling [152] | Tyskland Jochen Schumann Bernd Yeckel Thomas Flach |
Ryssland Georgy Shayduko Dmitry Shabanov Igor Skalin |
USA Jeff Madrigali Jim Barton Kent Massey |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
50 m frisim [153] | Alexander Popov ( RUS ) | Gary Hall Jr . ( USA ) | Fernando Scherer ( BRA ) |
100 m frisim [154] | Alexander Popov ( RUS ) | Gary Hall Jr . ( USA ) | Gustavo Borges ( BRA ) |
200 m frisim [155] | Danyon Loader ( NZL ) | Gustavo Borges ( BRA ) | Daniel Kowalski ( AUS ) |
400 m frisim [156] | Danyon Loader ( NZL ) | Paul Palmer ( GBR ) | Daniel Kowalski ( AUS ) |
1500 m frisim [157] | Kieren Perkins ( AUS ) | Daniel Kowalski ( AUS ) | Graeme Smith ( GBR ) |
100 m fjäril [158] | Denis Pankratov ( RUS ) | Scott Miller ( AUS ) | Vladislav Kulikov ( RUS ) |
200 m fjäril [159] | Denis Pankratov ( RUS ) | Thomas Malchow ( USA ) | Scott Goodman ( AUS ) |
100 meter ryggsim [160] | Jeff Rose ( USA ) | Rodolfo Falcon ( CUB ) | Neisser Bent ( CUB ) |
200 meter ryggsim [161] | Bradley Bridgewater ( USA ) | Tripp Schwenk ( USA ) | Emanuele Merisi ( ITA ) |
100 m bröstsim [162] | Frederick DeBourgrave ( BEL ) | Jeremy Lynn ( USA ) | Mark Warneke ( GER ) |
200 m bröstsim [163] | Norbert Roja ( HUN ) | Karoly Guttler ( HUN ) | Andrey Korneev ( RUS ) [a] |
200 m medley [164] | Attila Price ( HUN ) | Jani Sievinen ( FIN ) | Curtis Maiden ( CAN ) |
400 meter medley [165] | Tom Dolan ( USA ) | Eric Neumesnik ( USA ) | Curtis Maiden ( CAN ) |
Stafett 4 × 100 meter frisim [166] | USA John Olsen Josh Davis Bradley Schumacher Gary Hall Jr. David Fox Scott Tucker |
Ryssland Roman Egorov Alexander Popov Vladimir Predkin Vladimir Pyshnenko Denis Pimankov |
Tyskland Christian Tröger Bengt Zikarsky Björn Zikarsky Mark Pinger Alexander Luderitz |
Stafett 4 × 200 meter frisim [167] | USA Josh Davis Bradley Schumacher Joe Hadepoel Ryan Berube John Olsen |
Sverige Christer Wallin Anders Holmerz Lars Frolander Anders Lierbring |
Tyskland Aimo Heilmann Christian Keller Christian Tröger Steffen Zesner Konstantin Dubrovin Oliver Lampe |
4x100 m medley stafett [168] | USA Jeff Rose Jeremy Lynn Mark Henderson Gary Hall Jr. Josh Davis Kurt Groth John Hargis Tripp Schwenk |
Ryssland Vladimir Selkov Stanislav Lopukhov Denis Pankratov Alexander Popov Roman Ivanovsky Vladislav Kulikov Roman Egorov |
Australien Steven Devic Philip Rogers Scott Miller Michael Klim Toby Haenen |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
50 m frisim [169] | Amy van Dyken ( USA ) | Le Jingyi ( CHN ) | Sandra Wölker ( GER ) |
100 m frisim [170] | Le Jingyi ( CHN ) | Sandra Wölker ( GER ) | Angel Martino ( USA ) |
200 m frisim [171] | Claudia Poll ( CRC ) | Franziska van Almsik ( GER ) | Dagmar Hase ( GER ) |
400 m frisim [172] | Michelle Smith ( IRL ) | Dagmar Hase ( GER ) | Kirsten Vlighuis ( NED ) |
800 m frisim [173] | Brooke Bennett ( USA ) | Dagmar Hase ( GER ) | Kirsten Vlighuis ( NED ) |
100 m fjäril [174] | Amy van Dyken ( USA ) | Liu Limin ( CHN ) | Angel Martino ( USA ) |
200 m fjäril [175] | Susan O'Neill ( AUS ) | Petria Thomas ( AUS ) | Michelle Smith ( IRL ) |
100 meter ryggsim [176] | Beth Botsford ( USA ) | Whitney Hedgepet ( USA ) | Marianne Kriel ( RSA ) |
200 meter ryggsim [177] | Christina Egerszegi ( HUN ) | Whitney Hedgepet ( USA ) | Kathleen Rund ( GER ) |
100 m bröstsim [178] | Penelope Haynes ( RSA ) | Amanda Beard ( USA ) | Samantha Riley ( AUS ) |
200 m bröstsim [179] | Penelope Haynes ( RSA ) | Amanda Beard ( USA ) | Agnes Kovacs ( HUN ) |
200 m individuellt medley [180] | Michelle Smith ( IRL ) | Marianne Limpert ( CAN ) | Lin Li ( CHN ) |
400 meter medley [165] | Michelle Smith ( IRL ) | Allison Wagner ( USA ) | Christina Egerszegi ( HUN ) |
Stafett 4 × 100 meter frisim [167] | USA Angel Martino Amy van Dyken Katherine Fox Jenny Thompson Lisa Jacob Melanie Valerio |
Kina Le Jingyi Chao Na Nian Yun Shan Ying |
Tyskland Sandra Wölker Simone Osigus Antje Busschulte Franziska van Almsik Meike Freitag |
Stafett 4 × 200 meter frisim [168] | USA Trina Jackson Christina Teuscher Sheila Taormina Jenny Thompson Lisa Jacob Annette Salmine Ashley Whitney |
Tyskland Franziska van Almsik Kerstin Kilgass Anke Scholz Dagmar Hase Meike Freitag Simone Osigus |
Australien Julia Greville Nicole Stevenson Emma Johnson Susan O'Neill Lisey Mackie |
4x100 m medley stafett [181] | USA Beth Botsford Amanda Skäggängel Martino Amy van Dyken Katherine Fox Whitney Hedgepet Kristin Kans Jenny Thompson |
Australien Nicole Stevenson Samantha Riley Susan O'Neill Sarah Ryan Helen Denman Angela Kennedy |
Kina Chen Yan Han Xue Cai Huijue Shan Ying |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Springbräda, 3 meter [182] | Xiong Ni ( CHN ) | Yu Jochen ( CHN ) | Mark Lenzi ( USA ) |
Torn, 10 meter [183] | Dmitry Sautin ( RUS ) | Jan Hempel ( GER ) | Xiao Hailiang ( CHN ) |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Springbräda, 3 meter [182] | Fu Mingxia ( CHN ) | Irina Lashko ( RUS ) | Annie Pelletier ( CAN ) |
Torn, 10 meter [183] | Fu Mingxia ( CHN ) | Annika Walter ( GER ) | Mary Ellen Clark ( USA ) |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Grupper [184] | USA Suzanne Bianco Tammy Cleland Becky Duren-Lancer Emily Lesour Heather Pease Jill Savery Natalie Schneider Heather Simmons Jill Sadduth Margot Tien |
Kanada Karen Clarke Sylvie Frechette Janice Bremner Karen Fontaine Christine Larsen Erin Woodley Kari Reid Lisa Alexander Valerie Hould-Marchand Kasia Kulesha |
Japan Miya Tachibana Akiko Kawase Rei Jimbo Miho Takeda Raika Fujii Miho Kawabe Junko Tanaka Riho Nakajima Mayuko Fujiki Kaori Takahashi |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Män [185] | Alexander Parygin ( KAZ ) | Eduard Zenovka ( RUS ) | Janos Martinek ( HUN ) |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Kvinnor [186] | USA Laura Berg Gillian Box Sheila Cornell Lisa Fernandez Michelle Granger Laurie Harrigan Donna Harris Kim Mar Leah O'Brien Dot Richardson Julie Smith Michelle Smith Shelley Stokes Dani Tyler Christa Williams |
Kina An Zhongxin Chen Hong He Liping Lei Li Liu Xuqing Liu Yaju Ma Ying Ou Jingbai Tao Hua Wang Lihong Wang Ying Wei Qiang Xu Jian Yang Fang Zhang Chinfang |
Australien Joan Brown Kim Cooper Carolyn Crudgeonton Kerry Dienelt Peta Edibon Tanya Harding Jennifer Holiday Joyce Lester Sally McDiarmid Francine Macrae Hailea Petrie Nicole Richardson Melanie Roche Natalie Ward Brooke Wilkins |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Luftgevär, 10 meter [187] | Artyom Khadzhibekov ( RUS ) | Wolfram Waibel ( AUT ) | Jean-Pierre Ama ( FRA ) |
Gevärbenägen, 50 meter [188] | Christian Kles ( GER ) | Sergey Belyaev ( KAZ ) | Josef Gönzi ( SVK ) |
Gevär från tre positioner, 50 meter [189] | Jean-Pierre Ama ( FRA ) | Sergey Belyaev ( KAZ ) | Wolfram Waibel ( AUT ) |
Luftpistol, 10 meter [190] | Roberto di Donna ( ITA ) | Wang Yifu ( CHN ) | Tanya Kiryakov ( BUL ) |
Snabbeldpistol, 25 meter [191] | Ralf Schumann ( GER ) | Emil Milev ( BUL ) | Vladimir Vokhmyanin ( KAZ ) |
Pistol, 50 meter [191] | Boris Kokorev ( RUS ) | Igor Basinsky ( BLR ) | Roberto di Donna ( ITA ) |
Stege [192] | Michael Diamond ( AUS ) | Josh Lakatos ( USA ) | Lance Beid ( USA ) |
Dubbelfälla [192] | Russell Mark ( AUS ) | Albano Pera ( ITA ) | Zhang Bing ( CHN ) |
Skit [193] | Ennio Falco ( ITA ) | Miroslav Rzepkowski ( POL ) | Andrea Benelli ( ITA ) |
Luftgevär, löpande mål, 10m [194] | Yang Ling ( CHN ) | Xiao Jun ( CHN ) | Miroslav Janusz ( CZE ) |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Luftgevär, 10 meter [189] | Renata Mauer ( POL ) | Petra Horneber ( GER ) | Alexandra Ivoshev ( YUG ) |
Gevär från tre positioner, 50 meter [188] | Alexandra Ivoshev ( YUG ) | Irina Gerasimyonok ( RUS ) | Renata Mauer ( POL ) |
Luftpistol, 10 meter [187] | Olga Klochneva ( RUS ) | Marina Logvinenko ( RUS ) | Maria Grozdeva ( BUL ) |
Pistol, 25 meter [190] | Li Duihong ( CHN ) | Diana Yorgova ( BUL ) | Marina Logvinenko ( RUS ) |
Dubbelfälla [193] | Kimberley Road ( USA ) | Suzanne Kirmeyer ( GER ) | Desery Huddleston ( AUS ) |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Individuellt mästerskap [195] | Justin Haish ( USA ) | Magnus Petersson ( SWE ) | Oh Gyo Moon ( KOR ) |
Lagmästerskap [196] | USA Justin Haish Butch Johnson Rod White |
Sydkorea Jang Yong Ho Kim Bo Ram Oh Gyo Moon |
Italien Matteo Bisiani Michele Frangilli Andrea Parenti |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Individuellt mästerskap [197] | Kim Kyung-wook ( KOR ) | Hae In ( CHN ) | Elena Sadovnichaya ( UKR ) |
Lagmästerskap [198] | Sydkorea Kim Jo Sun Kim Kyung Wook Yoon Hye Young |
Tyskland Barbara Mensing Cornelia Pfol Sandra Wagner-Sachs |
Polen Iwona Marcinkiewicz Katarzyna Klata Joanna Nowicka |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Singlar [199] | Andre Agassi ( USA ) | Sergi Brugera ( ESP ) | Leander Paes ( IND ) |
Dubbel [200] | Australien Todd Woodbridge Mark Woodford |
Storbritannien Neil Broad Tim Henman |
Tyskland Mark-Kevin Göllner David Prinosil |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Singlar [201] | Lindsay Davenport ( USA ) | Arancha Sanchez Vicario ( ESP ) | Jana Nowotna ( CZE ) |
Dubbel [202] | USA Gigi Fernandez Mary-Jo Fernandez |
Tjeckien Jana Novotna Helena Sukova |
Spanien Arancha Sanchez Vicario Conchita Martinez |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Upp till 54 kg [203] | Khalil Mutlu ( TUR ) | Zhang Xiangsen ( CHN ) | Sevdalin Minchev ( BUL ) |
Upp till 59 kg [203] | Tang Lingsheng ( CHN ) | Leonidas Sabanis ( GRE ) | Nikolay Peshalov ( BUL ) |
Upp till 64 kg [203] | Naim Suleymanoglu ( TUR ) | Valerios Leonidis ( GRE ) | Xiao Jiangang ( CHN ) |
Upp till 70 kg [204] | Zhang Xugang ( CHN ) | Kim Myung Nam ( PRK ) | Attila Feri ( HUN ) |
Upp till 76 kg [204] | Pablo Lara ( CUB ) | Yoto Yotov ( BUL ) | Jung Chul Ho ( PRK ) |
Upp till 83 kg [204] | Pyrros Dimas ( GRE ) | Mark Huster ( GER ) | Andrzej Kofalik ( POL ) |
Upp till 91 kg [205] | Alexey Petrov ( RUS ) | Leonidas Kokas ( GRE ) | Oliver Caruso ( GER ) |
Upp till 99 kg [205] | Akakios Kakiashvilis ( GRE ) | Anatoly Khrapaty ( KAZ ) | Denis Gottfried ( UKR ) |
Upp till 108 kg [205] | Timur Taymazov ( UKR ) | Sergey Syrtsov ( RUS ) | Nicolae Vlad ( ROM ) |
Över 108 kg [206] | Andrey Chemerkin ( RUS ) | Ronnie Weller ( GER ) | Stefan Botev ( AUS ) |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Epee [207] | Alexander Beketov ( RUS ) | Ivan Trevejo ( CUB ) | Geza Imre ( HUN ) |
Kommandosvärd [208] | Italien Sandro Cuomo Angelo Mazzoni Maurizio Randazzo |
Ryssland Alexander Beketov Pavel Kolobkov Valery Zakharevitj |
Frankrike Jean-Michel Henri Robert Leroux Eric Sreki |
Rapier [209] | Alessandro Puccini ( ITA ) | Lionel Plumenay ( FRA ) | Frank Boisden ( FRA ) |
Command Rapier [210] | Ryssland Dmitry Shevchenko Ilgar Mamedov Vladislav Pavlovich |
Polen Piotr Kelpikovsky Adam Kshesinski Richard Sobchak Yaroslav Rodzevich |
Kuba Elvis Gregory Rolando Tuker Oscar Garcia Perez |
Sabre [211] | Stanislav Pozdnyakov ( RUS ) | Sergey Sharikov ( RUS ) | Damien Tuya ( FRA ) |
Kommando Saber [212] | Ryssland Stanislav Pozdnyakov Sergei Sharikov Grigory Kirienko |
Ungern Csaba Köves Jozsef Navarrete Bence Szabo |
Italien Raffaello Caserta Luigi Tarantino Tony Terenzi |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Epee [213] | Laura Flessel ( FRA ) | Valerie Barlois ( FRA ) | Gyöngy Salai ( HUN ) |
Kommandosvärd [208] | Frankrike Laura Flessel Valerie Barlois Sophie Mauresse-Pichot |
Italien Laura Chiesa Elisa Uga Margherita Zalaffi |
Ryssland Maria Mazina Karina Aznavuryan Yulia Garayeva |
Rapier [214] | Laura Badya ( ROM ) | Valentina Vezzali ( ITA ) | Giovanna Trillini ( ITA ) |
Command Rapier [210] | Italien Valentina Vezzali Giovanna Trillini Francesca Bortolozzi-Borella |
Rumänien Laura Badya Sabo River Roxana Scarlat |
Tyskland Anja Fichtel-Moritz Sabine Bau Monika Weber-Costo |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Män [217] | Nederländerna Jacques Brickman Floris Jan Bovelander Moritz Kruk Mark Delissen Jarun Delmy Tako van den Honert Erik Jazet Ronald Jansen Leo Klein Gebbink Brahm Lomans Thön de Neuer Wouter van Pelt Stefan van Hues Vogels Tycho van Mayer Remco van Wijk |
SpanienJaume Amat Paul Amat Javier Arnau Jordi Arnau Oscar Barrena Ignacio Cobos Juan Dinares Juan Escarre Xavier Escude Juantxo Garcia-Maurinho Antonio Gonzalez Ramon Euphresa Joaquim Malgosa Victor Pujol Ramon Sala Pablo Usos |
AustralienMark Hager Stephen Davis Budden Chopy Lachlan Elmer Stewart Carruthers Grant Smith Damon Diletti Lachlan Dreher Brendan Garard Paul Godouin Paul Lewis Matthew Smith Jay Stacey Daniel Sproul Ken Wark Michael York |
Kvinnor [218] | AustralienMichelle Andrews Alison Annan Louise Dobson Renita Farrell Juliet Haslem Rachel Hawkes Clover Maitland Karen Marsden Jenny Morris Nova Paris Jackie Pereira Katrina Powell Lisa Powell Danny Roche Kate Starr Lian Tut |
SydkoreaYoo Jae Suk Lim Jong Suk Oh Seung Shin Woo Hyun Joon Lee Eun Young Lee Eun Kyun Lee Ji Yong Kim Myung Ok Kwon Chang Suk Kwon Soo Hyun Choi Mi Sun Jung Yong Sang Jin Deok Sang Chan Yoon Jung Cho Yoon Joon Choi Eun Kyung |
NederländernaSuzanne Plesman Dillian van den Bougaard Florentine Steenberg Willemine Duister Meintje Donners Fleur Van de Kieft Nicole Coulin Jeanette Levin Witzke de Ruyter Ellen Kuipers Margie Theuwen Karol Tate Jacqueline Toxopeus Stella de Hay Noor Holsboer Suzanne Van der Wielen |
Ledaren i det totala antalet utmärkelser som vunnits med sex medaljer var den ryske gymnasten Alexei Nemov . Han blev spelmästare i laget mångkamp och volt , var tvåa i individuell mångkamp och trea i övningar med häst , ribban och golv . Den amerikanska simmaren Amy van Dyken ( 50 m frisim , 100 m fjärilsim , 4x100 m frisimsstafett och 4x100 m medleystafett ) blev fyrafaldig mästare i spelen.
Tabellen nedan visar idrottare som har vunnit minst tre priser. Som standard sorteras tabellen i fallande ordning efter antalet guldmedaljer. För att sortera efter ett annat attribut, klicka bredvid kolumnnamnet. Det största antalet utmärkelser för varje valör är i fetstil .
Sportsman | Land | Disciplin | Guld | Silver | Brons | Total |
---|---|---|---|---|---|---|
Amy Van Dyken | USA | Simning | fyra | 0 | 0 | fyra |
Michelle Smith | Irland | Simning | 3 | 0 | ett | fyra |
Jenny Thompson | USA | Simning | 3 | 0 | 0 | 3 |
Josh Davis | USA | Simning | 3 | 0 | 0 | 3 |
Alexey Nemov | Ryssland | Gymnastik | 2 | ett | 3 | 6 |
Alexander Popov | Ryssland | Simning | 2 | 2 | 0 | fyra |
Gary Hall Jr. | USA | Simning | 2 | 2 | 0 | fyra |
Ängel Martino | USA | Simning | 2 | 0 | 2 | fyra |
Lilia Podkopayeva | Ukraina | Gymnastik | 2 | ett | 0 | 3 |
Denis Pankratov | Ryssland | Simning | 2 | ett | 0 | 3 |
Simone Amanar | Rumänien | Gymnastik | ett | ett | 2 | fyra |
Le Jingyi | Kina | Simning | ett | 2 | 0 | 3 |
Li Xiaoshuang | Kina | Gymnastik | ett | 2 | 0 | 3 |
Amanda Beard | USA | Simning | ett | 2 | 0 | 3 |
Whitney Hedgepet | USA | Simning | ett | 2 | 0 | 3 |
Susan O'Neill | Australien | Simning | ett | 2 | 0 | 3 |
Franziska van Almsik | Tyskland | Simning | ett | 0 | 2 | 3 |
Dagmar Haze | Tyskland | Simning | 0 | 3 | ett | fyra |
Merlin Otti | Jamaica | Friidrott | 0 | 2 | ett | 3 |
Gina Gojan | Rumänien | Gymnastik | 0 | ett | 3 | fyra |
Daniel Kowalski | Australien | Simning | 0 | ett | 2 | 3 |
Sandra Wölker | Tyskland | Simning | 0 | ett | 2 | 3 |
Vitaly Shcherbo | Belarus | Gymnastik | 0 | 0 | fyra | fyra |
OS | Vinnare av||
---|---|---|
Sommarspel | ||
Vinterspel |