Takao | |
---|---|
高尾駅 | |
| |
| |
Plats | |
Prefektur | Tokyo |
Stad | Hachioji |
Berättelse | |
Öppningsår |
JR: 1901 Keio: 1967 |
annan information | |
Operatör |
JR East Keio Corporation |
rader |
Chuo Line Keio Line |
Mediafiler på Wikimedia Commons |
Takao Station (高 尾駅 takao eki ) är en järnvägsstation på Chuo- och Takao- linjerna som ligger i staden Hachioji . Det är den sista stora stationen i Tokyo på den västgående Chuo- linjen , som fungerar som ändstation för många lokal- och expresståg. Det är också ändstationen för tåg på Narita Express -linjen .
JR-stationen har två plattformar av ötyp.
ett | ■ Chuo Line (snabb) | till stationerna Hachioji , Tachikawa , Shinjuku och Tokyo |
2–4 | ■ Chuo Line (snabb) | till stationerna Hachioji , Tachikawa , Shinjuku och Tokyo |
■ Chuo Line | till Otsuki , Kofu och Kobutizawa stationer |
5 | ■ Takao Line | Kitano・Takahatafudo・Futhu・Chofu・Meidaimae・Sasazuka・Shinjuku・( Keio New Line ) Shinjuku・( Shinjuku Line ) Ichigaya・Motoyawata |
6 | ■ Takao Line | Takaosanguchi |
" | Typ av service | » | ||
---|---|---|---|---|
Chuo Line (snabb) | ||||
Nishi-Hachioji | Lokal | Sagamiko | ||
Nishi-Hachioji | Snabb | Sagamiko | ||
Hachioji | Ltd. Snabb | Sagamiko | ||
Chuo linje | ||||
Nishi-Hachioji | Lokal | Sagamiko | ||
Takao Line | ||||
hazama | Lokal | Takaosanguchi |
Chuo Line Stationer (ambulans) | |
---|---|
Tokyo ↔ Kanda ↔ Otyanomizzu ↔ Yutsuya ↔ Sinjuke ↔ Nakano ↔ Coenzy ↔ Asaga ↔ ogikubo ↔ nishi - ogikubo ↔ kitidzoe ↔ musashi - sakai ↔ higasi - kogohaei ↔ Kokubunji ↔ Konitati ↔ Konitati ↔ Konitati _ Toyoda ↔ Hachioji ↔ Nishi-Hachioji ↔ Takao ↔ Sagamiko ↔ Fujino ↔ Uenohara ↔ Shiotsu ↔ Yanagawa ↔ Torisawa ↔ Saruhashi ↔ Ootsuki |
Chuo Main Line Stationer (East Chuo Line)( JR East ) | |
---|---|
Tokyo ↔ Shinjuku ↔ Mitaka ↔ Tatikava ↔ Khino ↔ Toyoda ↔ Hatiodi ↔ nishi - Khatidi ↔ takao ↔ Sagamiko ↔ Fujino ↔ ↔ ↔ yanagawa ↔ Torisava ↔ saruhaki ↔ hatsukari ↔ sasago ↔ Kayato - Budoko ↔ Katsuma - Budoko _ Higasisi - Yamanashi ↔ Yamanashi ↔ Kasugaytyo ↔ Isava - Ong _Jir_aSudzurannosato↔Shiko↔Sudzurannosato↔Sudzurannosato↔fuji↔cobutizava↔hinohara↔anaham↔↔nirasaki↔Syodzaki↔Ruo↔Kofu↔Sakaori↔ _Jir _ _ _ _ _ Old Line : Okaya ↔ Kawagishi ↔ Tatsuno ↔ Shinano-Kawashima ↔ Ono ↔ Shiojiri |
Keio Lines stationer | |
---|---|
Shinjuke ↔ ( till ┆tsutsiubok↔siubok↔karasuyama-titose↔Hatimanama↔kitazava-kami↔sakuraudzuy↔takaido-Simo↔Maidaimae↔daitabasi↔Sasazuka)>>stationMotoyavata ┆ ↔ siubok tsut stationen Musashinodai ↔ Tama-Reien ↔ Higashi-Futchu (linje till Fuchu-Keiba-Seimon-mae Station ) ↔ Fuchu ↔ Bubaigawara ↔ Nakagawara ↔ Seiseki - Sakuragaoka ( ↔Takahata ↔ Minayata ↔ Minayako ↔ Mogushien Station ↔ Mogushien ↔ Mogushien Station till Hirmako ↔ Naganuma ↔ Kitano (>> till Takaosanguchi Station på Keio Takao-linjen) ↔ Keio-Hachioji Keio Sagamihara Line : Chofu ↔ Keio Tamagawa ↔ Keio Inadazutsumi ↔ Keio Yomiuri Rando ↔ Inagi ↔ Wakabadai ↔ Keio Nagayama ↔ Keio Tama Center ↔ Keio Horinouchi ↔ ↔ Hahashi Osawa Keio Takao Line : Kitano ↔ Keio-Katakura ↔ Yamada ↔ Mejirodai ↔ Hazama ↔ Takao ↔ Takaosanguchi |