1989 Canadian Women's Curling Championship | |
---|---|
1989 Scott Tournament of Hearts | |
Stad | Kelowna ( British Columbia ) |
datumet | 25 februari - 4 mars 1989 |
Vinnare | Kanada (1 titel) |
Curlingklubben | Lakehead Ladies CC, Thunder Bay |
Hoppa | Heather Houston |
Tredje | Lorraine Lang |
Andra | Diana Adams |
Den första | Tracey Kennedy |
Reserv | Gloria Taylor |
Finalist | Manitoba (Chris More) |
19881990 |
Det 30 :e Canadian Women's Curling Championship 1989 ( eng. 1989 Scott Tournament of Hearts ) hölls i Kelowna ( British Columbia ) från 25 februari till 4 mars 1989 . I provinsen British Columbia hölls mästerskapet för 4:e gången, i Kelowna - för första gången. [ett]
Vinnaren fick rätten att representera Kanada (som "Team Canada"; engelska Team Canada ) vid världsmästerskapet 1989 , som ägde rum i april 1989 i Milwaukee ( USA ), och även uppträda under detta namn vid nästa kanadensiska mästerskap 1990 .
12 lag deltog i turneringen: 11 lag representerade Kanadas provinser och territorier , och det vinnande laget från det tidigare mästerskapet 1988 (som "Team Canada").
Mästaren var (första gången i mästerskapshistorien) "Team Canada" (Skip Heather Houston ; för laget självt var det den andra segern i mästerskapen och den andra i rad), och vann i finalen mot laget som representerade provinsen från Manitoba (Hoppa över Chris Mor ). 3:e platsen togs av laget som representerade provinsen Saskatchewan (hoppa över Michelle Schneider ).
I det första gruppspelet spelar 12 lag mot varandra i ett round robin-system i en omgång. De tre bästa lagen från gruppspelet går vidare till andra steget, slutspelet , där 1:a laget går direkt till finalen, medan 2:an och 3:an möts i semifinalerna.
Kanada | Alberta | British Columbia | |
---|---|---|---|
fjärde tredje andra första reservklubben _ |
Heather Huston Lorraine Lang Diana Adams Tracey Kennedy Gloria Taylor Lakehead dam CC Thunder Bay |
Debbie Shermack Penny Ryan Diane Alexander Twyla Pruden Sandra Rippel Shamrock CC Edmonton |
Julia Sutton Pat Sanders Georgina Hawkes Melissa Soligo Diana Nelson Victoria CC, Victoria |
Quebec | Manitoba | Nova Scotia | |
fjärde tredje andra första reservklubben _ |
Agnes Charette Guylaine Deschatelets Frankrike Charette Helene Chicoine Josee L'Ecuyer Buckingham CC, Buckingham |
Chris Mer Karen Purdy Lori Zeller Kristen Kuruluk Lori Allen Fort Rouge CC Winnipeg |
Colin Jones Mary Mattatall Monica Moriarty Kelly Anderson Kim Ackles Halifax CC Halifax |
New Brunswick | Newfoundland och Labrador | Ontario | |
fjärde tredje andra första reservklubben _ |
Heidi Hanlon Kathy Floyd Sheri Stewart Judy Blanchard Mary Harding Thistle St. Andrews CC, Saint John |
Laura Phillips Diane Ryan Sandra Sparrow Karen Thomas Michele Renouf St. John's CC, St. John 's |
Jill Greenwood Yvonne Smith Carol Davis Fran Gareau Chris Hushagen Humber Highlands CC, Etobicoke |
prins Edward ö | Saskatchewan | Northwest Territories / Yukon | |
fjärde tredje andra första reservklubben _ |
Kathie Gallant Susan McInnis Kathy O'Rourke Bea Graham-MacDonald Joan Butcher Charlottetown CC, Charlottetown |
Michelle Schneider Joan Stricker Lorie Kehler Leanne Eberle Kenda Richards Tartan CC Regina |
Shirley King Colleen Rudd Linda Carter Donna Hunt Susan Taylor Whitehorse CC, Whitehorse |
( hoppningar är i fetstil; data hämtade från: [1] )
Turneringstabell efter slutet av gruppspelet
M | Team | Hoppa | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | elva | 12 | PÅ | P | PB |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Manitoba | Chris More | * | 7:6 | 7:10 | 9:8 | 7:3 | 5:7 | 10:8 | 8:0 | 8:5 | 6:7 | 11:3 | 11:5 | åtta | 3 | 75 % |
2 | Saskatchewan | Michelle Schneider | 6:7 | * | 8:6 | 7:5 | 5:4 | 6:8 | 4:8 | 7:6 | 9:6 | 3:9 | 10:1 | 9:3 | 7 | fyra | 73 % |
2 | Kanada | Heather Houston | 10:7 | 6:8 | * | 9:8 | 3:7 | 6:5 | 4:5 | 6:7 | 7:6 | 10:3 | 8:6 | 7:4 | 7 | fyra | 77 % |
2 | New Brunswick | Heidi Hanlon | 8:9 | 5:7 | 8:9 | * | 7:3 | 6:5 | 8:6 | 5:8 | 5:3 | 9:4 | 13:5 | 8:5 | 7 | fyra | 74 % |
2 | Nova Scotia | Colin Jones | 3:7 | 4:5 | 7:3 | 3:7 | * | 9:2 | 6:4 | 8:2 | 5:10 | 7:5 | 11:2 | 12:9 | 7 | fyra | 74 % |
2 | British Columbia | Julia Sutton | 7:5 | 8:6 | 5:6 | 5:6 | 2:9 | * | 9:3 | 6:7 | 7:4 | 11:2 | 6:4 | 9:3 | 7 | fyra | 77 % |
7 | Quebec | Agnes Charette | 8:10 | 8:4 | 5:4 | 6:8 | 4:6 | 3:9 | * | 6:3 | 7:6 | 4:5 | 9:1 | 9:3 | 6 | 5 | 71 % |
åtta | Alberta | Debbie Shermack | 0:8 | 6:7 | 7:6 | 8:5 | 2:8 | 7:6 | 3:6 | * | 9:4 | 6:8 | 6:5 | 15:6 | 6 | 5 | 75 % |
9 | prins Edward ö | Kathie Gallant | 5:8 | 6:9 | 6:7 | 3:5 | 10:5 | 4:7 | 6:7 | 4:9 | * | 13:3 | 8:7 | 9:7 | fyra | 7 | 71 % |
tio | Ontario | Jill Greenwood | 7:6 | 9:3 | 3:10 | 4:9 | 5:7 | 2:11 | 5:4 | 8:6 | 3:13 | * | 2:6 | 1:10 | fyra | 7 | 67 % |
elva | Northwest Territories / Yukon | Shirley King | 3:11 | 1:10 | 6:8 | 5:13 | 2:11 | 4:6 | 1:9 | 5:6 | 7:8 | 6:2 | * | 7:6 | 2 | 9 | 61 % |
12 | Newfoundland och Labrador | Laura Phillips | 5:11 | 3:9 | 4:7 | 5:8 | 9:12 | 3:9 | 3:9 | 6:15 | 7:9 | 10:1 | 6:7 | * | ett | tio | 66 % |
Tie-break-1: I den första omgången möttes lagen från New Brunswick och British Columbia; förloraren tog den sista 6:e platsen. I den 2:a omgången mötte vinnaren av den 1:a omgången Saskatchewan-laget för att nå slutspelssemifinalerna, där de möter vinnaren av tie-break-2; förloraren i 2:a omgången rankades 5:e totalt.
Omgång 1 | Runda 2 | |||||||||||||||||||||
New Brunswick | 2 | |||||||||||||||||||||
British Columbia | 9 | |||||||||||||||||||||
British Columbia | 3 | |||||||||||||||||||||
Saskatchewan | 5 | |||||||||||||||||||||
Tiebreak 2: Tiebreak 2 var mellan Kanada och Nova Scotia. Vinnaren gick vidare till slutspelssemifinalerna, där de möter vinnaren av tie-break-1; förloraren var 4:e totalt.
Den slutliga | ||||||||||
Kanada | åtta | |||||||||
Nova Scotia | 6 | |||||||||
Enligt resultaten av tie-breaks i slutspelet kom Saskatchewan-laget från 2:a plats, Kanada-laget från 3:e, Nova Scotia-laget tog den sista 4:e platsen, British Columbia-laget tog den sista 5:e, sista 6:e var laget New Brunswick.
semifinal | Den slutliga | |||||||||||||||||||||
ett | Manitoba | 5 | ||||||||||||||||||||
3 | Kanada | elva | ||||||||||||||||||||
2 | Saskatchewan | 6 | ||||||||||||||||||||
3 | Kanada | åtta | ||||||||||||||||||||
M | Team | Hoppa | Och | PÅ | P |
---|---|---|---|---|---|
Kanada | Heather Houston | fjorton | tio | fyra | |
Manitoba | Chris More | 12 | åtta | fyra | |
Saskatchewan | Michelle Schneider | 13 | åtta | 5 | |
fyra | Nova Scotia | Colin Jones | 12 | 7 | 5 |
5 | British Columbia | Julia Sutton | 13 | åtta | 5 |
6 | New Brunswick | Heidi Hanlon | 12 | 7 | 5 |
7 | Quebec | Agnes Charette | elva | 6 | 5 |
åtta | Alberta | Debbie Shermack | elva | 6 | 5 |
9 | prins Edward ö | Kathie Gallant | elva | fyra | 7 |
tio | Ontario | Jill Greenwood | elva | fyra | 7 |
elva | Northwest Territories / Yukon | Shirley King | elva | 2 | 9 |
12 | Newfoundland och Labrador | Laura Phillips | elva | ett | tio |
Enligt resultaten av noggrannheten av kast (i procent) av spelarna i round robin-matcherna vid varje position, bestäms lagets sammansättning. [2]
Fjärde (hoppa över) | Tredje | Andra | Den första |
---|---|---|---|
Chris More | Karen Purdy | Diane Alexander | Tracey Kennedy |
(Se Marj Mitchell Sportsmanship Award )
Priset , uppkallat efter Sylvia Fedoruk vid mästerskapen 1989 , gick till Heidi Hanlon ( New Brunswick) . [2]
Canadian Women's Curling Championship (Scotties Tournament of Hearts) | |
---|---|
Diamond D Championship | |
Canadian Ladies Curling Association Championship | |
Macdonald Lassies Championship | |
Canadian Ladies Curling Association Championship | |
Scott Tournament of Hearts | |
Scotties Tournament of Hearts |