2013 Canadian Mixed Team Curling Championship | |
---|---|
2013 kanadensiska mästerskapen i mixed curling | |
Stad | Mount Royal ( Quebec ) |
Arena | Staden Mount Royal Curling Club |
datumet | 15–24 november 2012 _ |
Vinnare | Ontario (tredje titeln) |
Curlingklubben | Orillia CC ( Orillia ) |
Hoppa | Cory Heggestad |
Tredje | Heather Graham |
Andra | Greg Balsdon |
Den första | Amy Mackay |
Finalist | Nova Scotia (Brent MacDougall) |
3:e plats | Quebec (Mike Fournier) |
20122014 |
2013 års Canadian Mixed Team Curling Championship hölls från 15 till 24 november 2012 i Mount Royal, Quebec i Town of Mount Royal Curling Club . [1] [2] Mästerskapet hölls för 50:e gången, 3:e gången i provinsen Quebec och första gången i Mount Royal.
För första gången dök ett kvalificeringssteg upp i form av utlottningen av mästerskapet. [3]
Mästerskapet deltog i 14 lag (som bestod av två män och två kvinnor; mixed; engelsk mixed curling ), som representerade Kanadas provinser och territorier .
Mästaren var (3:e gången i mästerskapets historia) ett lag som representerade provinsen Ontario (för laget ledda av Skip Cory Heggestad var detta den 1:a mästerskapssegern), som vann i finalen mot laget som representerade provinsen Nova Scotia (Hoppa över Brent MacDougall). Bronsmedaljer togs av laget som representerade provinsen Quebec (hoppa över Mike Fournier). [4] [5]
Mästerskapet hölls i två steg: kvalificering och huvudturnering.
Kvalificering:
De fyra lagen (provinser och territorier vars landslag har lägst ranking i denna typ av curling på startdatumet för mästerskapet) kvalificerar sig inte automatiskt till huvudturneringen. I den preliminära kvaltävlingen bestämmer de de två lag som går vidare till huvudturneringen. I det första skedet spelar de enligt det olympiska systemet : semifinaler och final; vinnaren av finalen blir det första laget som kvalificerar sig. Det andra laget bestäms i oavgjort enligt det ofullständiga olympiska systemet : först spelar lagen som förlorade i semifinalerna i den första etappen i semifinalen, och sedan spelar vinnaren av semifinalen i finalen med laget som förlorade i finalen i första etappen.
Huvudturnering:
Turneringen består av två steg - gruppspelet och slutspelet . I gruppspelet spelar alla 12 lagen i en grupp sinsemellan i ett round robin-system i en omgång. De tre bästa lagen går vidare till den andra etappen, slutspelet , där de spelar enligt det ofullständiga olympiska systemet : först möts 2:a och 3:e lagen i semifinalen, och sedan spelar vinnaren av semifinalen mot 1:a laget i finalen; förloraren i semifinalen tar den totala 3:e platsen.
Matchstarttider är i UTC-5 .
Team | 4:a ( hoppa över ) | Tredje | Andra | Den första | klubb, stad |
---|---|---|---|---|---|
Newfoundland och Labrador | Kenny Young | Amanda Rumboldt | Stephen Sheppard | Donna Davis | Corner Brook CC ( Corner Brook ) |
Nova Scotia | Brent MacDougall | Christina Black | Chris Granchelli | Jane Snyder | Mayflower CC ( Halifax ) |
Nunavut | Ed Sattelberger | D'Arcy Masson | Dennis Masson | Chantelle Masson | Iqaluit CC ( Iqaluit ) |
Yukon | Steve Fecteau | Helen Strong | Wade Soffin | Patti Willingham | Whitehorse CC ( Whitehorse ) |
Steg 1 semifinal | Etapp 1 final | |||||||||||||||||||||
ett | Newfoundland och Labrador | fyra | ||||||||||||||||||||
fyra | Yukon | 9 | ||||||||||||||||||||
fyra | Yukon | 5 | ||||||||||||||||||||
2 | Nova Scotia | åtta | ||||||||||||||||||||
2 | Nova Scotia | 12 | ||||||||||||||||||||
3 | Nunavut | 3 | ||||||||||||||||||||
15 november, 14:00
Webbplats A | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Newfoundland och Labrador (ung) | 0 | 0 | 3 | ett | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | fyra |
Yukon (Fecteau) | ett | 0 | 0 | 0 | fyra | ett | 2 | ett | X | X | 9 |
Webbplats B | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Nova Scotia (MacDougall) | 0 | ett | 0 | fyra | 0 | 3 | 0 | fyra | X | X | 12 |
Nunavut (Sattelberger) | 0 | 0 | ett | 0 | ett | 0 | ett | 0 | X | X | 3 |
15 november, 19:00
Webbplats C | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Yukon (Fecteau) | ett | 0 | ett | 0 | ett | 0 | ett | 0 | ett | 0 | 5 |
Nova Scotia (MacDougall) | 0 | ett | 0 | ett | 0 | 3 | 0 | ett | 0 | 2 | åtta |
Steg 2 semifinaler | Etapp 2 final | |||||||||||||||||||||
ett | Newfoundland och Labrador | åtta | ||||||||||||||||||||
3 | Nunavut | tio | ||||||||||||||||||||
3 | Nunavut | fyra | ||||||||||||||||||||
fyra | Yukon | tio | ||||||||||||||||||||
15 november, 19:00
Webbplats D | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Nunavut (Sattelberger) | ett | 2 | ett | 0 | ett | 0 | 0 | 3 | 2 | 0 | tio |
Newfoundland och Labrador (ung) | 0 | 0 | 0 | ett | 0 | fyra | 2 | 0 | 0 | ett | åtta |
16 november, 14:00
Webbplats B | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Nunavut (Sattelberger) | 0 | ett | 0 | ett | 0 | 2 | 0 | 0 | X | X | fyra |
Yukon (Fecteau) | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 2 | ett | X | X | tio |
Team | 4:a ( hoppa över ) | Tredje | Andra | Den första | klubb, stad |
---|---|---|---|---|---|
Alberta | Kurt Balderston | Cheryl Bernard | Del Shaughnessy | Stephanie Malekoff | Grande Prairie CC ( Grand Prairie ) |
British Columbia | Tom Buchy | Lori Buchy | Dave Toffolo | Robyn Toffolo | Kimberley CC ( Kimberley ) |
Quebec | Mike Fournier | Alanna Routledge | Mike Kennedy | Joelle St-Hilaire | CC Glenmore ( Montreal ) |
Manitoba | Terry McNamee | Kerry Einarson | Kyle Einarson | Stacey Fordyce | Brandon CC ( Brandon ) |
Nova Scotia | Brent MacDougall | Christina Black | Chris Granchelli | Jane Snyder | Mayflower CC ( Halifax ) |
New Brunswick | James Grattan | Rebecca Atkinson | Kevin Boyle | Jane Boyle | Gage CC (Oromocto) |
Ontario | Cory Heggestad | Heather Marshall | Greg Balsdon | Amy Mackay | Orillia CC ( Orillia ) |
prins Edward ö | Robert Campbell | Rebecca Jean McDonald | Robbie Doherty | Jackie Reid | Charlottetown CC ( Charlottetown ) |
Saskatchewan | Jeff Hartung | Brooklyn citron | Kody Hartung | Nicole Lang | Langenburg CC (Langenburg) |
Norra Ontario | Mike Assad | Ashley Kallos | Taylor Kallos | Kady Stachiw | Fort William CC ( Thunder Bay ) |
Nordvästra territorium | Nick Saturnino | Stephanie Crocker | Richard Gordon | Eileen McKay Saturnino | Inuvik CC ( Inuvik ) |
Yukon | Steve Fecteau | Helen Strong | Wade Soffin | Patti Willingham | Whitehorse CC ( Whitehorse ) |
(källa: [6] )
Leaderboard i slutet av gruppspelet
M | Team | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | elva | 12 | PÅ | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Nova Scotia | * | 11:4 | 8:7 | 7:6 | 8:3 | 6:7 | 9:4 | 10:9 | 9:3 | 4:6 | 13:4 | 9:3 | 9 | 2 |
2 | Ontario | 4:11 | * | 7:4 | 3:8 | 8:4 | 8:5 | 9:8 | 8:4 | 8:5 | 9:8 | 9:1 | 7:2 | 9 | 2 |
3 | Quebec | 7:8 | 4:7 | * | 6:5 | 9:3 | 9:8 | 10:5 | 9:6 | 10:7 | 8:6 | 6:11 | 9:5 | åtta | 3 |
fyra | New Brunswick | 6:7 | 8:3 | 5:6 | * | 4:11 | 10:6 | 8:7 | 10:4 | 3:5 | 12:6 | 10:4 | 9:5 | 7 | fyra |
5 | Saskatchewan | 3:8 | 4:8 | 3:9 | 11:4 | * | 8:2 | 5:6 | 6:7 | 8:3 | 7:5 | 6:3 | 11:5 | 6 | 5 |
6 | Norra Ontario | 7:6 | 5:8 | 8:9 | 6:10 | 2:8 | * | 8:6 | 9:7 | 6:4 | 4:8 | 14:1 | 8:2 | 6 | 5 |
7 | Alberta | 4:9 | 8:9 | 5:10 | 7:8 | 6:5 | 6:8 | * | 8:6 | 5:7 | 7:4 | 10:3 | 9:4 | 5 | 6 |
åtta | British Columbia | 9:10 | 4:8 | 6:9 | 4:10 | 7:6 | 7:9 | 6:8 | * | 10:4 | 7:5 | 10:3 | 10:5 | 5 | 6 |
9 | prins Edward ö | 3:9 | 5:8 | 7:10 | 5:3 | 3:8 | 4:6 | 7:5 | 4:10 | * | 8:6 | 13:4 | 10:5 | 5 | 6 |
tio | Manitoba | 6:4 | 8:9 | 6:8 | 6:12 | 5:7 | 8:4 | 4:7 | 5:7 | 6:8 | * | 9:2 | 7:4 | fyra | 7 |
elva | Nordvästra territorium | 4:13 | 1:9 | 11:6 | 4:10 | 3:6 | 1:14 | 3:10 | 3:10 | 4:13 | 2:9 | * | 12:5 | 2 | 9 |
12 | Yukon | 3:9 | 2:7 | 5:9 | 5:9 | 5:11 | 2:8 | 4:9 | 5:10 | 5:10 | 4:7 | 5:12 | * | 0 | elva |
semifinal | Den slutliga | |||||||||||||||||||||
ett | Nova Scotia | 3 | ||||||||||||||||||||
3 | Ontario | tio | ||||||||||||||||||||
2 | Ontario | 9 | ||||||||||||||||||||
3 | Quebec | åtta | ||||||||||||||||||||
23 november, 19:30
Team | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | elva | Total |
Ontario (Heggestad) | 0 | 0 | ett | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | ett | 9 |
Quebec (Fournier) | 0 | ett | 0 | 3 | 0 | ett | 0 | ett | 0 | 2 | 0 | åtta |
24 november, 14:00
Team | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Nova Scotia (MacDougall) | 0 | ett | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | X | 3 |
Ontario (Heggestad) | ett | 0 | 2 | 2 | ett | 3 | 0 | ett | X | X | tio |
Plats | Team | Hoppa | Och | PÅ | P |
---|---|---|---|---|---|
Ontario | Cory Heggestad | 13 | elva | 2 | |
Nova Scotia | Brent MacDougall | fjorton | elva | 3 [7] | |
Quebec | Mike Fournier | 12 | åtta | fyra | |
fyra | New Brunswick | James Grattan | elva | 7 | fyra |
5 | Saskatchewan | Jeff Hartung | elva | 6 | 5 |
6 | Norra Ontario | Mike Assad | elva | 6 | 5 |
7 | Alberta | Kurt Balderston | elva | 5 | 6 |
åtta | British Columbia | Tom Buchy | elva | 5 | 6 |
9 | prins Edward ö | Robert Campbell | elva | 5 | 6 |
tio | Manitoba | Terry McNamee | elva | fyra | 7 |
elva | Nordvästra territorium | Nick Saturnio | elva | 2 | 9 |
12 | Yukon | Steve Fecteau | fjorton | 2 | 12 [7] |
13 | Nunavut | Ed Sattelberger | 3 | ett | 2 |
fjorton | Newfoundland och Labrador | Kenny Young | 2 | 0 | 2 |
Enligt de bästa resultaten i skottens kvalitet (i procent) i gruppspelsstadiet (Round Robin), bestäms ett "all-star"-lag vid varje position [8] .
Fjärde (hoppa över) | Tredje | Andra | Den första |
---|---|---|---|
Brent MacDougall (81 %) ( Nova Scotia ) |
Cheryl Bernard (82 %) ( Alberta ) |
Del Shaughnessy (82 %) ( Alberta ) |
Jane Snyder (84 %) ( Nova Scotia ) |
Enligt resultatet av omröstningen av skiljemännen som deltar i mästerskapet ( engelsk domare ) bestäms två spelare - bland män och bland kvinnor.