Canadian Curling Cup 2011 | |
---|---|
2011 Capital One Canada Cup of Curling | |
Stad | Cranbrook ( British Columbia ) |
Arena | Cranbrook rekreationskomplex |
datumet | 30 november – 4 december 2011 |
Vinnare för män | Kevin Martin (4:e titeln) |
Curlingklubben | Saville SC, Edmonton |
Hoppa | Kevin Martin |
Tredje | John Morris |
Andra | Mark Kennedy |
Den första | Ben Hebert |
Finalist | Glenn Howard |
Damvinnare | Jennifer Jones (2:a titeln) |
Curlingklubben | St. Vital CC, Winnipeg |
Hoppa | Jennifer Jones |
Tredje | Caitlin Lowes |
Andra | Joelle Sabourin |
Den första | Don Eskin |
Finalist | Chelsea Carey |
20102012 |
Canadian Curling Cup 2011 ( eng. 2011 Capital One Canada Cup of Curling ) hölls i Cranbrook ( British Columbia ) från 30 november till 4 december 2011 för både herr- och damlag. Cupen arrangerades för nionde gången.
Vinnarna av turneringen fick, förutom prisbeloppen, automatisk kvalificering för deltagande i nästa Canada Cup 2012 , i nästa 2013 Continental Cup (som en del av det nordamerikanska laget), såväl som i nästa kanadensiska OS curling 2013 .
Bland herrlagen vann skipparet Kevin Martin .
Bland damlagen var laget av skip Jennifer Jones vinnare .
7 herr- och 7 damlag deltog i utlottningen av herr- och damcuperna. Vinnarna av den tidigare Canada Cup 2010 (hoppa över lagen Glenn Howard och Stephanie Lawton ) kvalificerade sig automatiskt till cupen . Också automatiskt kvalificerade var vinnarna av 2011 års kanadensiska mästerskap för män och damer (lag av hopparna Geoff Stoughton respektive Amber Holland ). De återstående 5 platserna i var och en av dragningarna fylldes av lag som, exklusive ovanstående lag, enligt resultaten från säsongen 2010-2011, de fem bästa platserna i CTRS kanadensiska lagrankingsystem( Engelska kanadensiska lagrankingsystemet ) [1] [2] .
I det första gruppspelet spelar lagen sinsemellan i ett round robin-system i en omgång. De tre bästa lagen i gruppspelet går vidare till andra steget, slutspelet , där de spelar enligt det olympiska systemet : laget som tar 1:a plats går direkt till finalen, lagen som tar 2:a och 3:e platsen i gruppspelet i semifinal för att nå finalen.
Matchstarttider anges i UTC−7 .
Hoppa | Tredje | Andra | Den första | Stad, provins |
---|---|---|---|---|
Glenn Howard | Wayne Mido | Brent Laing | Craig Saville | Coldwater ( Ontario ) |
Brad Jacobs | och Jay Harnden | Ryan Harnden | Scott Seabrook | Sault Ste . Marie ( Ontario ) |
Kevin Cui | Pat Simmons | Carter Rycroft | Nolan Thiessen | Edmonton ( Alberta ) |
Steve Laycock | Joel Jordan | Brennen Jones | Dallan Muyres | Regina ( Saskatchewan ) |
Kevin Martin | John Morris | Mark Kennedy | Ben Hebert | Edmonton ( Alberta ) |
Mike McEwan | BJ Neufeld | Matt Wozniak | Danny Neufeld | Winnipeg ( Manitoba ) |
Jeff Stoughton | John Meade | Reed Carruthers | Steve Gould | Winnipeg ( Manitoba ) |
(källa: [3] )
Leaderboard i slutet av gruppspelet
M | Hoppa | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | PÅ | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Kevin Martin | * | 10:8 | 7:6 | 8:7 | 7:5 | 9:4 | 8:4 | 6 | 0 |
2 | Glenn Howard | 8:10 | * | 4:3 | 7:5 | 8:4 | 7:9 | 6:3 | fyra | 2 |
3 | Jeff Stoughton | 6:7 | 3:4 | * | 10:8 | 7:2 | 9:6 | 7:4 | fyra | 2 |
fyra | Kevin Cui | 7:8 | 5:7 | 8:10 | * | 7:4 | 7:4 | 9:6 | 3 | 3 |
5 | Mike McEwan | 5:7 | 4:8 | 2:7 | 4:7 | * | 8:2 | 6:4 | 2 | fyra |
6 | Steve Laycock | 4:9 | 9:7 | 6:9 | 4:7 | 2:8 | * | 4:11 | ett | 5 |
7 | Brad Jacobs | 4:8 | 3:6 | 4:7 | 6:9 | 4:6 | 11:4 | * | ett | 5 |
semifinal | Den slutliga | |||||||||||||||||||||
ett | Kevin Martin | 7 | ||||||||||||||||||||
2 | Glenn Howard | fyra | ||||||||||||||||||||
2 | Glenn Howard | 9 | ||||||||||||||||||||
3 | Jeff Stoughton | 5 | ||||||||||||||||||||
Semifinal. 3 december, 18:00
Webbplats C | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Glenn Howard | 2 | 0 | ett | 0 | ett | 0 | 3 | 0 | 2 | X | 9 |
Jeff Stoughton | 0 | ett | 0 | ett | 0 | ett | 0 | 2 | 0 | X | 5 |
Den slutliga. 4 december, 13:30
Webbplats C | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Kevin Martin | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | ett | 0 | ett | ett | 7 |
Glenn Howard | 0 | ett | 0 | ett | 0 | ett | 0 | ett | 0 | 0 | fyra |
M | Hoppa | Och | PÅ | P |
---|---|---|---|---|
Kevin Martin | 7 | 7 | 0 | |
Glenn Howard | åtta | 5 | 3 | |
Jeff Stoughton | 7 | fyra | 3 | |
fyra | Kevin Cui | 6 | 3 | 3 |
5 | Mike McEwan | 6 | 2 | fyra |
6 | Steve Laycock | 6 | ett | 5 |
7 | Brad Jacobs | 6 | ett | 5 |
(källa: [3] )
Leaderboard i slutet av gruppspelet
M | Hoppa | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | PÅ | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Chelsea Carey | * | 7:6 | 8:7 | 9:3 | 9:3 | 7:8 | 5:4 | 5 | ett |
2 | Shannon Claybrink | 6:7 | * | 9:7 | 6:5 | 7:6 | 9:8 | 8:4 | 5 | ett |
3 | Jennifer Jones | 7:8 | 7:9 | * | 9:6 | 8:7 | 9:6 | 6:7 | 3 | 3 |
fyra | Rachel Homan | 3:9 | 5:6 | 6:9 | * | 10:7 | 9:6 | 8:9 | 2 | fyra |
5 | Amber Holland | 3:9 | 6:7 | 7:8 | 7:10 | * | 8:7 | 7:5 | 2 | fyra |
6 | Heather Nedokhin | 8:7 | 8:9 | 6:9 | 6:9 | 7:8 | * | 7:6 | 2 | fyra |
7 | Stephanie Lawton | 4:5 | 4:8 | 7:6 | 9:8 | 5:7 | 6:7 | * | 2 | fyra |
semifinal | Den slutliga | |||||||||||||||||||||
ett | Chelsea Carey | fyra | ||||||||||||||||||||
3 | Jennifer Jones | 9 | ||||||||||||||||||||
2 | Shannon Claybrink | 3 | ||||||||||||||||||||
3 | Jennifer Jones | 6 | ||||||||||||||||||||
Semifinal. 3 december, 13:00
Webbplats B | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Shannon Claybrink | 0 | ett | 0 | 0 | 0 | 0 | ett | 0 | 0 | ett | 3 |
Jennifer Jones | 2 | 0 | 0 | 0 | ett | ett | 0 | ett | ett | 0 | 6 |
Den slutliga. 4 december, 9:00
Webbplats C | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Chelsea Carey | 0 | 0 | ett | 0 | 0 | ett | 0 | 2 | X | X | fyra |
Jennifer Jones | ett | ett | 0 | 3 | ett | 0 | 3 | 0 | X | X | 9 |
M | Hoppa | Och | PÅ | P |
---|---|---|---|---|
Jennifer Jones | åtta | 5 | 3 | |
Chelsea Carey | 7 | 5 | 2 | |
Shannon Claybrink | 7 | 5 | 2 | |
fyra | Rachel Homan | 6 | 2 | fyra |
5 | Amber Holland | 6 | 2 | fyra |
6 | Heather Nedokhin | 6 | 2 | fyra |
7 | Stephanie Lawton | 6 | 2 | fyra |
Canada Cup of Curling | |
---|---|