Canadian Curling Cup 2009 | |
---|---|
2009 Canada Cup of Curling | |
Stad | Yorkton ( Saskatchewan ) |
Arena | Farrell Agencies Arena |
datumet | 18–22 mars 2009 _ |
Närvaro | 27,188 |
Vinnare för män | Kevin Martin (3:e titeln) |
Curlingklubben | Saville SC, Edmonton (Alberta) |
Hoppa | Kevin Martin |
Tredje | John Morris |
Andra | Mark Kennedy |
Den första | Ben Hebert |
Finalist | Randy Furby |
Damvinnare | Shannon Claybrink (2:a titeln) |
Curlingklubben | Calgary WC, Calgary |
Hoppa | Shannon Claybrink |
Tredje | Amy Nixon |
Andra | Bronwyn Webster |
Den första | Chelsea Bell |
Finalist | Marie France Laroche |
20082010 |
2009 års Canada Cup of Curling höllsi Yorkton ( Saskatchewan ) från 18 till 22 mars 2009 för både herr- och damlag [1] . Cupen arrangerades för 7:e gången.
Vinnarna av turneringen fick, förutom prisbeloppen, automatisk kvalificering för deltagande i nästa Canada Cup 2010 , i nästa Continental Cup 2011 (som en del av det nordamerikanska laget), såväl som i nästa kanadensiska Olympisk curling 2013 .
Bland herrlagen, skippa Kevin Martins [2] lag vann cupen för tredje gången.
Bland damlagen var Skip Shannon Claybrinks [3] lag det första damlaget som vann cupen mer än en gång [4] .
10 herr- och 10 damlag deltog i herr- och damcuperna.
Män:
Kvinnor:
I det första gruppspelet spelar lagen, uppdelade i 2 grupper om 5 lag, mot varandra i ett round robin-system i en omgång (detta spelar varje lag en match med ett lag från en annan grupp, bestämt genom slumpmässigt urval, men så att inget lag väljs ut för två eller flera extra matcher). De två bästa lagen från varje grupp går vidare till andra steget, slutspelet , där de spelar enligt Sidsystemet : lagen som tar 1:a plats i grupperna spelar en match om ett direkt inträde i finalen (slutspel 1). Lagen som tar 2:a plats i grupperna spelar om att nå semifinal (slutspel-2). I semifinalen möts förloraren av den första matchen och vinnaren av den andra matchen. I finalen tävlas guldmedaljerna av vinnarna i slutspel 1 och semifinalerna. Det finns ingen match om 3:e platsen.
Matchstarttider anges i UTC−6 .
Hoppa | Tredje | Andra | Den första | Stad, provins |
---|---|---|---|---|
Ted Appelman | Tom Appelman | Brandon Classen | Brendan Melnyk | Edmonton ( Alberta ) |
Kerry Bartnik | Don Valchak | Richard Daneault | Garth Smith | Winnipeg ( Manitoba ) |
David Nedokhin (4:a) | Randy Furby (hoppa över) | Scott Pfeifer | Marseille Roque | Edmonton ( Alberta ) |
Brad Gushu | Mark Nichols | Ryan Fry | Jamie Korab | St. John's (Newfoundland och Labrador) |
Russ Howard | James Grattan | Steven Howard | Jason Vaughan | Moncton ( New Brunswick ) |
Kevin Cui | Blake McDonald | Carter Rycroft | Nolan Thiessen | Edmonton ( Alberta ) |
Kevin Martin | John Morris | Mark Kennedy | Ben Hebert | Edmonton ( Alberta ) |
Mike McEwan | BJ Neufeld | Matt Wozniak | Danny Neufeld | Winnipeg ( Manitoba ) |
Wayne Mido | John Meade | John Epping | Scott Bailey | Toronto ( Ontario ) |
Jeff Stoughton | Kevin Park | Rob Fowler | Steve Gould | Winnipeg ( Manitoba ) |
Leaderboard i slutet av gruppspelet
Grupp A
M | Hoppa | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | Ytterligare match (motståndare, poäng) |
PÅ | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Kevin Martin | * | 5:7 | 9:7 | 8:7 | 8:6 | Ted Appelman 7:6 | fyra | ett |
2 | Wayne Mido | 7:5 | * | 7:6 | 10:5 | 8:9 | Jeff Stoughton 2:5 | 3 | 2 |
3 | Brad Gushu | 7:9 | 6:7 | * | 5:8 | 11:8 | Kerry Bartnik 9:3 | 2 | 3 |
fyra | Mike McEwan | 7:8 | 5:10 | 8:5 | * | 7:2 | Randy Furby 7:8 | 2 | 3 |
5 | Russ Howard | 6:8 | 9:8 | 8:11 | 2:7 | * | Kevin Cui 5:7 | ett | fyra |
Grupp B
M | Hoppa | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | Ytterligare match (motståndare, poäng) |
PÅ | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Randy Furby | * | 9:5 | 6:5 | 6:2 | 4:7 | Mike McEwan 8:7 | fyra | ett |
2 | Jeff Stoughton | 5:9 | * | 7:5 | 9:8 | 8:5 | Wayne Mido 5:2 | fyra | ett |
3 | Kevin Cui | 5:6 | 5:7 | * | 7:2 | 9:4 | Russ Howard 7:5 | 3 | 2 |
fyra | Ted Appelman | 2:6 | 8:9 | 2:7 | * | 6:4 | Kevin Martin 6:7 | ett | fyra |
5 | Kerry Bartnik | 7:4 | 5:8 | 4:9 | 4:6 | * | Brad Gushu 3:9 | ett | fyra |
(källa: [7] )
Kvartsfinal | semifinal | Den slutliga | |||||||||||
A1 | Kevin Martin | 2 | |||||||||||
B1 | Randy Furby | 6 | B1 | Randy Furby | 5 | ||||||||
A1 | Kevin Martin | åtta | A1 | Kevin Martin | åtta | ||||||||
B2 | Jeff Stoughton | 3 | |||||||||||
A2 | Wayne Mido | 3 | |||||||||||
B2 | Jeff Stoughton | 5 |
M | Hoppa | Och | PÅ | P |
---|---|---|---|---|
Kevin Martin | åtta | 6 | 2 | |
Randy Furby | 7 | 5 | 2 | |
Jeff Stoughton | 7 | 5 | 2 | |
fyra | Wayne Mido | 6 | 3 | 3 |
5 | Brad Gushu | 5 | 2 | 3 |
5 | Kevin Cui | 5 | 3 | 2 |
7 | Mike McEwan | 5 | 2 | 3 |
7 | Ted Appelman | 5 | ett | fyra |
9 | Russ Howard | 5 | ett | fyra |
9 | Kerry Bartnik | 5 | ett | fyra |
Hoppa | Tredje | Andra | Den första | Stad, provins |
---|---|---|---|---|
Mary Ann Arceno | Kay Zinck | Lainey Peters | Theresa Breen | Calgary ( Alberta ) |
Cheryl Bernard | Susan O'Connor | Carolyn Derbyshire | Corey Morris | Calgary ( Alberta ) |
Michelle Englot | Deanna Doig | Roberta Materi | Cindy Simmons | Regina ( Saskatchewan ) |
Amber Holland | Kim Schneider | Tammy Schneider | Heather Seeley | Kronau ( Saskatchewan ) |
Katie King | Caitlin Laus | Raylene Rocque | Tracy Bush | Edmonton ( Alberta ) |
Shannon Claybrink | Amy Nixon | Bronwyn Webster | Chelsea Bell | Calgary ( Alberta ) |
Marie France Laroche | Nancy Belanger | Annie Lemay | Joelle Sabourin | Saint-Romuald ( Quebec ) |
Stephanie Lawton | Marlies Kasner | Sherry Singler | Lana Way | Saskatoon ( Saskatchewan ) |
Sherry Mido | Kirsten Wall | Kim Moore | Andra Harmark | Winnipeg ( Manitoba ) |
Kelly Scott | Gina Schröder | Sasha Carter | Rene Simmons | Kelowna ( British Columbia ) |
(källa: [5] )
Leaderboard i slutet av gruppspelet
Grupp A
M | Hoppa | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | Ytterligare match (motståndare, poäng) |
PÅ | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Shannon Claybrink | * | 9:3 | 3:5 | 11:6 | 7:6 | Amber Holland 9:8 | fyra | ett |
2 | Michelle Englot | 3:9 | * | 7:5 | 7:6 | 9:3 | Stephanie Lawton 4:10 | 3 | 2 |
3 | Mary Ann Arceno | 5:3 | 5:7 | * | 7:3 | 9:3 | Cheryl Bernard 6:11 | 3 | 2 |
fyra | Kelly Scott | 6:11 | 6:7 | 3:7 | * | 10:4 | Katie King 6:4 | 2 | 3 |
5 | Sherry Mido | 6:7 | 3:9 | 3:9 | 4:10 | * | Marie-France Laroche 5:8 | 0 | 5 |
Grupp B
M | Hoppa | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | Ytterligare match (motståndare, poäng) |
PÅ | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Marie France Laroche | * | 12:9 | 9:2 | 8:6 | 5:6 | Sherry Mido 8:5 | fyra | ett |
2 | Cheryl Bernard | 9:12 | * | 5:8 | 10:9 | 8:5 | Mary-Ann Arceno 11:6 | 3 | 2 |
3 | Amber Holland | 2:9 | 8:5 | * | 4:7 | 10:8 | Shannon Claybrink 8:9 | 2 | 3 |
fyra | Katie King | 6:8 | 9:10 | 7:4 | * | 10:4 | Kelly Scott 4:6 | 2 | 3 |
5 | Stephanie Lawton | 6:5 | 5:8 | 8:10 | 4:10 | * | Michel Englot 10:4 | 2 | 3 |
Team | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Michelle Englot | 7 | ||||||||||
Mary Ann Arceno | 6 |
Kvartsfinal | semifinal | Den slutliga | |||||||||||
A1 | Shannon Claybrink | 6 | |||||||||||
B1 | Marie France Laroche | fyra | A1 | Shannon Claybrink | 6 | ||||||||
B1 | Marie France Laroche | 7 | B1 | Marie France Laroche | fyra | ||||||||
B2 | Cheryl Bernard | 6 | |||||||||||
A2 | Michelle Englot | 5 | |||||||||||
B2 | Cheryl Bernard | åtta |
M | Hoppa | Och | PÅ | P |
---|---|---|---|---|
Shannon Claybrink | 7 | 6 | ett | |
Marie France Laroche | åtta | 5 | 3 | |
Cheryl Bernard | 7 | fyra | 3 | |
fyra | Michelle Englot | 6 | 3 | 3 |
5 | Mary Ann Arceno | 5 | 3 | 2 |
5 | Amber Holland | 5 | 2 | 3 |
7 | Kelly Scott | 5 | 2 | 3 |
7 | Katie King | 5 | 2 | 3 |
9 | Sherry Mido | 5 | 0 | 5 |
9 | Stephanie Lawton | 5 | 2 | 3 |
Canada Cup of Curling | |
---|---|