Denna sida är en del av listan över Socialist Labours hjältar och listar i alfabetisk ordning de som har tilldelats titeln Hero of Socialist Labour , vars efternamn börjar med bokstaven " I " .
Nej. | Efternamn, namn, patronym | Livets datum | Aktivitet | Uppdragsdatum _ | HS |
---|---|---|---|---|---|
ett | Yablokov Dmitry Dmitrievich | 1896-11-13 - 1993-02-18 | Professor vid avdelningen för fakultetens terapeutiska klinik vid Tomsk Medical Institute , akademiker vid Akademin för medicinska vetenskaper i USSR | 06.11 . 1986 | [GS 1] |
2 | Yablokov Nikolai Matveevich | 1911-04-29 - 1992-08-12 | Chef för grenen av den statliga gården "Verkhnemullinsky" i Perm-distriktet i Perm-regionen | 11.12 . 1973 | [GS 2] |
3 | Yablokova Alexandra Konstantinovna | 1930 - 2016-11-22 | Länk kollektivgård "Novaya Keshtoma" Poshekhonsky-distriktet i Yaroslavl-regionen | 30.04 . 1966 | [GS 3] |
fyra | Yavdoshin Anatoly Arkhipovich | 1938-07-19 - 2012-02-01 | Traktorförare av den statliga gården "Yaroslavsky" Komsomolsk-distriktet i Aktobe-regionen | 19.02 . 1981 | |
Yavir (Yavor) Maria Ivanovna [1] | 1926-02-08 - 2006-04-22 | Link kollektiv gård uppkallad efter Chkalov , Novo-Moskovsky-distriktet, Dnepropetrovsk-regionen | 04.03 . 1949 | ||
5 | Yavnov Sergey Antonovich | 1937-02-07 - 2016-01-24 | Trolleybussförare av trolleybussdepån i Kirovsky-distriktet i ministeriet för bostäder och kommunala tjänster i RSFSR, stad. Novosibirsk | 14.08 . 1986 | [GS 4] |
6 | Yavorsky Boris Vladimirovich | 1910-08-20 - 1991-03-18 | Direktör för Bidaik State Farm i Kzyltu-distriktet i Kokchetav-regionen | 11.01 . 1957 | [GS 5] |
7 | Yavorsky Vasily Ivanovich | 1876-10-01 - 1974-09-20 | Geolog och paleontolog, anställd vid Leningrad Mining Institute , doktor i geologiska och mineralogiska vetenskaper, berg. Leningrad | 12.01 . 1971 | [GS 6] |
åtta | Yavorsky Pavel Vladimirovich | 1905-04-24 - 1975-06-26 | Direktör för den statliga vingårdsgården uppkallad efter Molotov vid ministeriet för livsmedelsindustri i Sovjetunionen, Anapa-distriktet i Krasnodar-territoriet | 26.09 . 1950 | [GS 7] |
9 | Yagafarov Sabit Fatihovich | 1935-01-01 - 1981-06-15 | Borrchef vid Nizhnevartovsks borravdelning nr 2 i Glavtyumeneftegaz vid ministeriet för oljeindustri i Sovjetunionen, Khanty-Mansiysk National District i Tyumen-regionen | 21.07 . 1975 | [GS 8] |
tio | Yagdzhiev Luka Lazarevich | 1910-06-29 - 1993-08-15 | Chef för produktion av anläggning nr 586 i statskommittén för ministerrådet i Sovjetunionen för försvarsutrustning, berg. Dnepropetrovsk | 17.06 . 1961 | [GS 9] |
elva | Yagmurova Yazgul | 1936-04-15 - ???? | Kollektivbonde på kollektivgården uppkallad efter Andreev, Karabekaul-distriktet , Chardjou-regionen | 14.02 . 1957 | [GS 10] |
12 | Yagola Vasily Andreevich | släkte. 1929 | Brigadier av montörer av bro team nr 2 av Glavmostostroy av transportministeriet Byggnad av Sovjetunionen, berg. Kiev | 09.08 . 1958 | |
13 | Yagotintsev Nikolay Ivanovich | 1936-12-22 - 2001-12-07 | Förman för installatörerna av konstruktions- och installationsavdelningen nr 2 i konstruktions- och installationsförtroendet "Stavropolkhimstroy" vid ministeriet för industriell konstruktion i Sovjetunionen, stad. Nevinnomyssk, Stavropol-territoriet | 24.04 . 1981 | [GS 11] |
fjorton | Yagubov Alisafa Aligeydar oglu | 1937 - 2016-05-24 | Senior herde från Shurabad mejeristatsgård i Apsheron-regionen i Azerbajdzjan SSR | 07.07 . 1986 | [GS 12] |
femton | Yagubov Jahandar Mammad oglu | 1892 - 1968-08-17 | Chefsagronom för distriktsavdelningen för jordbruk i den kazakiska regionen i Azerbajdzjan SSR | 10.03 . 1948 | |
16 | Yadgarova Bagi | 1903-1995 | Länka kollektiv gård uppkallad efter Budyonny, Pakhtaabad-distriktet, Stalinabad-regionen | 01.03 . 1948 | |
17 | Yadenkus Ionas Yuozovich | 1922 - ???? | Grisfarm "Kretingale" Klaipeda-regionen i den litauiska SSR | 22.03 . 1966 | |
arton | Yadrishchensky Anisim Mikhailovich | 1916-09-16 - 1989-04-10 | Förman för traktorbrigaden för Olovyanninskaya MTS i Chita-regionen | 09.03 . 1948 | [GS 13] |
19 | Yazev Vasily Ivanovich | 1913-01-24 - 1999 | Chef för förtroendet "Pribalkhashstroy" i Karagandas ekonomiska råd | 09.08 . 1958 | [GS 14] |
tjugo | Yazmukhamedov Bitdy | 1925 - ???? | Bulldozeroperatör för avdelningen "Karakumgidrostroy", Turkmenska SSR | 31.12 . 1960 | [GS 15] |
21 | Yazovsky Ivan Egorovich | 1917-01-10 - 1974-03-31 | Länka kollektiv gård "Pyatiletka om 4 år" i Kuznetsk-distriktet i Kemerovo-regionen | 25.02 . 1949 | [GS 16] |
22 | Yazulyan Mesrop Ivanovich | 1902 - ???? | Senior herde från Kirovs kollektivgård i Sisian-regionen i den armeniska SSR | 17.08 . 1948 | [GS 17] |
23 | Yazyeva Karlan | 1922 - ???? | Länka kollektiv gård "Teze-El" Bayram-Ali distriktet i Mary regionen | 11.06 . 1949 | [GS 18] |
24 | Yaitskaya Anastasia Sergeevna | 1920 - ???? | Arbetare på Achigvars statliga gård uppkallad efter Mikojan från Sovjetunionens jordbruksministerium, Gali-distriktet i Abkhaz ASSR | 05.07 . 1949 | [HS 19] |
25 | Yayloyan Ekaterina Minasovna | 1917-04-15 - 2006-10-08 | Länka kollektiv gård "Banner of the Commune" i Verkhne-Bakansky-distriktet i Krasnodar-territoriet | 13.08 . 1949 | [GS 20] |
26 | Yakimenko Ekaterina Evdokimovna [2] | 1922 -???? | Zvenevaya från Pervomaisky beetsovchoz från ministeriet för livsmedelsindustrin i Sovjetunionen, Sumy-regionen | 30.04 . 1948 | |
Yakimenko Maria Timofeevna [3] | släkte. 1928 | Länk kollektivgård "Första maj" Ostersky- distriktet i Chernihiv-regionen | 23.04 . 1952 | ||
27 | Yakimov Alexander Panteleimonovich | 1924-1983 | Chef för Nizhneodessa Drilling Department vid Komineft Association vid ministeriet för oljeindustrin i Sovjetunionen, Komi ASSR | 30.03 . 1971 | [HS 21] |
28 | Yakimov Petr Ivanovich | 10/08/1915 - 06/11/2008 | Lärare i stadens yrkesskola nr 9, fjällen. Minsk | 20.07 . 1971 | [HS 22] |
29 | Yakimova Nina Matveevna | 1931 - | Milkmaid av Pobeda kollektivgård, Falensky-distriktet , Kirov-regionen | 08.04 . 1971 | [HS 23] |
trettio | Yakimchuk Ulyan Agafonovich | 1919-06-21 - 1988-08-15 | Förmannen för installationsplatsen nr 1 av förtroendet "Electroyuzhmontazh" av ministeriet för energi och elektrifiering av den ukrainska SSR, berg. Zmiev Charkiv-regionen | 20.04 . 1971 | [GS 24] |
31 | Yakin Viktor Vasilievich | 1928-2004 | Ingenjör av lokdepån Popasnaya på Donetsk-järnvägen, Voroshilovgrad-regionen | 04.05 . 1971 | |
32 | Yakina Maria Mikhailovna | 1926-1977 | Traktorförare av Chermozsky State Farm, Ilyinsky-distriktet , Perm-regionen | 08.04 . 1971 | [GS 25] |
33 | Yakovenko Anna Zakharovna | 1925 - ???? | Statlig gård för grisuppfödning "Retsyukovshchina" från ministeriet för statliga gårdar i Sovjetunionen, Gelmyazovsky- distriktet i Poltava-regionen | 22.10 . 1949 | |
34 | Yakovenko Evfrosiniya Grigorievna | 1918 - ???? | Länk kollektivgård "Socialist Perebudova" Lysogorsky- distriktet i Nikolaev-regionen | 16.02 . 1948 | |
35 | Yakovenko Lydia Ivanovna | släkte. 1941-06-01 | Milkmaid vid Bryukhovetsky State Farm-Technical School, Bryukhovetsky District , Krasnodar Territory | 13.03 . 1981 | [HS 26] |
36 | Yakovenko Nikolai Petrovich | 1913 - 1993-10-23 | Ordförande för kollektivgården "Komsomolskaya Pravda" i Dzhuvalinsky-distriktet i södra Kazakstan | 28.03 . 1948 | [GS 27] |
37 | Yakovenko Petr Trifonovich | 1892 - ???? | Link kollektiv gård uppkallad efter K. Marx Promyshlenny-distriktet i Kemerovo-regionen | 06.03 . 1948 | [GS 28] |
38 | Yakoventsev Anatoly Alexandrovich | 1937-11-06 - 2014-09-24 | Flygplansbefälhavare för Lipetsk Joint Aviation Detachment av Civil Aviation Administration i de centrala regionerna i USSR Ministeriet för civil luftfart | 04.02 . 1983 | [GS 29] |
39 | Yakovkin Vasily Abramovich | 1909 - ???? | Traktorförare av kollektivgården uppkallad efter Michurin Promyshlenny-distriktet i Kemerovo-regionen | 19.04 . 1967 | [HS 30] |
40 | Yakovlev Alexander Efimovich | 1926-1990 | Ordförande för kollektivgården Briviba, Kraslavadistriktet , lettiska SSR | 08.04 . 1971 | [HS 31] |
41 | Yakovlev Anatoly Timofeevich | 1941-01-18 - 2015-11-10 | Direktör för forskningsinstitutet för precisionsteknik vid ministeriet för elektronisk industri i Sovjetunionen, berg. Moskva | 10.03 . 1981 | [HS 32] |
42 | Yakovlev Vasily Afanasyevich | 1920-04-20 - ???? | Förste sekreterare i SUKP:s Mainsky- distriktskommitté, Ulyanovsk-regionen | 07.12 . 1973 | [HS 33] |
43 | Yakovlev Vladimir Vasilievich | 1925 - ???? | Brigadier av murare i den mobila mekaniserade kolumnen nr 1195 i trusten "Vologdaselstroy" från RSFSR:s jordbruksminister, ungdomsmentor | 04.03 . 1976 | |
44 | Yakovlev Vladimir Mikhailovich | 1903-02-05 - 1983-09-20 | Chefsdesigner för Leningrads maskinbyggnadsanläggning "Zvezda" uppkallad efter K. E. Voroshilov vid ministeriet för tung-, energi- och transportteknik i Sovjetunionen | 05.04 . 1971 | [HS 34] |
45 | Yakovlev Grigory Georgievich | 1927-02-28 - 2013-09-14 | Pråmskeppare för Donau State Shipping Company vid ministeriet för marinen i USSR, berg. Izmail, Odessa-regionen | 03.08 . 1960 | [HS 35] |
46 | Yakovlev Evgeny Alekseevich | släkte. 1937-02-27 | Länk Experimentell produktionsgård uppkallad efter Lenin från All-Union Scientific Research Institute of Lin, Torzhoksky District , Kalinin-regionen | 10.02 . 1975 | [HS 36] |
47 | Yakovlev Evgeny Nikolaevich | släkte. 1931-10-17 | Generaldirektör för Tyumentransgaz Production Association for Gas Transportation and Supply of Glavtyumengazprom vid ministeriet för gasindustri i Sovjetunionen, Khanty-Mansiysk autonoma Okrug | 21.02 . 1986 | [HS 37] |
48 | Yakovlev Efim Alekseevich | 1907-11-03 - 1989-12-29 | Ordförande för kollektivgården "Red October" Ananyevsky-distriktet i Odessa-regionen | 08.06 . 1951 | [HS 38] |
49 | Yakovlev Ivan Sergeevich | 1933 - ???? | Förman för den lilla komplexa brigaden för träindustriföretaget Konosha vid ministeriet för skogsbruk, massa och pappers- och träbearbetningsindustrin i Sovjetunionen, Arkhangelsk-regionen | 17.09 . 1966 | [HS 39] |
femtio | Yakovlev Mikhail Timofeevich | 1928-11-14 - 1995-06-09 | Turner-borer av Ural Heavy Machine Building Plant uppkallad efter Sergo Ordzhonikidze från ministeriet för tunga och transportteknik i Sovjetunionen, berg. Sverdlovsk | 11.07 . 1983 | |
51 | Yakovlev Nikolai Fyodorovich | 1904 - ???? | Senior veterinär vid dotterföretaget "Pervomayskoye" i den ekonomiska avdelningen för den statliga säkerhetskommittén under Sovjetunionens ministerråd [4] , Leninsky-distriktet i Moskva-regionen | 05.08 . 1954 | |
52 | Yakovlev Petr Ionovich | 1921-02-22 - 1978-11-07 | Doyar från statsgården "Amginsky" i Amginsky-distriktet i Yakut autonoma sovjetiska socialistiska republiken | 23.12 . 1976 | [HS 40] |
53 | Yakovlev Sergey Vasilievich | 1912 - ???? | Brigadier av murare av förtroendet "Gorstroy" av ministeriet för konstruktion och byggnadsmaterial i den turkmenska SSR, berg. Ashgabat | 09.08 . 1958 | [HS 41] |
54 | Yakovlev Fedor Matveevich | 1920-05-02 - 1975-11-11 | Förman för putsare vid den specialiserade byggavdelningen för stads- och landsbygdsbyggande under Ministerrådet för Karelska ASSR, berg. Petrozavodsk | 09.08 . 1958 | [HS 42] |
55 | Yakovleva Aksinya Iosifovna | 1912 - 1966-05-17 | Länk kollektivgård "Trummis" i Aleksandrovsky- distriktet i Voroshilovgrad-regionen | 16.02 . 1948 | [HS 43] |
56 | Yakovleva Anastasia Yakovlevna | 11/10/1919 - 29/05/1998 | Milkmaid från Arkhangelsky avelsstatsgård, Primorsky-distriktet , Arkhangelsk-regionen | 22.03 . 1966 | [HS 44] |
57 | Yakovleva Galina Petrovna | 1940-07-24 - 2018-10-08 | Comber vid Tyumen Worsted and Cloth Plant vid RSFSR:s textilindustriministerium | 23.05 . 1986 | [HS 45] |
58 | Yakovleva Evdokia Ivanovna | 1924-10-03 - 2005-12-30 | Kalv av kollektivgården till minne av I. V. Stalin, Petrovsky-Zavodsky-distriktet, Chita-regionen | 07.03 . 1960 | [HS 46] |
59 | Yakovleva Zinaida Alekseevna [5] [6] | 24/05/1923 - 23/08/1996 | Link frö kollektiv gård "Stroitel" Slavkovsky distriktet i Pskov regionen | 12.07 . 1949 | [HS 47] |
60 | Yakovleva Zinaida Egorovna | 1926 - 05.1993 | Förman för kollektivgården "New Life" Bezhetsky-distriktet i Kalinin-regionen | 30.04 . 1966 | |
61 | Yakovleva Zoya Ivanovna | 1933-06-18 - 2008-09-15 | Förman-agronom på statsgården "Volgo-Don" Kalachevsky-distriktet i Volgograd-regionen | 30.04 . 1966 | [HS 48] |
Yakovleva Nina Zakharovna [7] | 1930 - ???? | Länk kollektivgård uppkallad efter Budyonny, Berezovsky-distriktet , Odessa-regionen | 21.03 . 1949 | ||
62 | Yakovleva Pavel Petrovna | 1909-06-16 - 1995-07-06 | Milkmaid från kollektivgården "Red October" i byrådet Knyazhestrovsky i Kholmogorsky-distriktet i Arkhangelsk-regionen | 30.08 . 1950 | [HS 49] |
63 | Yakonova Nina Vasilievna [8] | 1928 - ???? | Grisfarm från avelsanläggningen "Ventsy-Zarya" i Kavkazsky-distriktet i Krasnodar-territoriet | 22.03 . 1966 | [HS 50] |
64 | Yaksen Edgar Albertovich | 1922-02-01 - 2009-05-05 | Jourhavande befäl vid Tapa- stationen vid Baltic Railway, Estonian SSR | 04.05 . 1971 | |
65 | Yakubbaev Buvamirza | 1900 - ???? | Förman för traktorbrigaden i den första Namangan MTS Namangan-regionen | 11.01 . 1957 | |
66 | Yakubenko Evgeny Andreevich | 1935 - ???? | Turner-turner från Donetsk Machine-Building Plant uppkallad efter Lenin Komsomol i Ukraina från produktionsföreningen "Donetskgormash" vid ministeriet för tung maskinbyggnad i USSR | 30.11 . 1989 | |
67 | Yakubov Ahmad | 1906 - 1968-11-20 | Förman för bomullsodlingsbrigaden på kollektivgården uppkallad efter Lenin , Deinau-distriktet, Chardjou-regionen | 14.02 . 1957 | [HS 51] |
68 | Yakubov Victor Ivanovich | 10/21/1939 - 12/09/2020 | Pappersmaskinoperatör vid Svetogorsks massa- och pappersbruk vid ministeriet för massa- och pappersindustrin i Sovjetunionen, Leningrad-regionen | 17.01 . 1977 | [HS 52] |
69 | Yakubov Iskandar | 1928 - ???? | Förman för kollektivgården Pravda Vostoka, Leninsky-distriktet , Andijan-regionen | 20.02 . 1978 | |
70 | Yakubov Kuly | 1905 - 1978-10-19 | Länk kollektivgård "8 mars" Kunya-Urgench-distriktet , Tashauz-regionen | 05.04 . 1948 | [HS 53] |
71 | Yakubov Marufbai | 1909 - ???? | Förman för den kollektiva gården uppkallad efter Voroshilov, Leninabad-distriktet, Leninabad-regionen | 17.04 . 1951 | |
72 | Yakubov Mirsaid | 1894 - ???? | Agronom på den kollektiva gården uppkallad efter Lenin, Shakhrinau-distriktet , Stalinabad-regionen | 03.05 . 1949 | |
73 | Yakubov Mirsuleiman | 1902 - ???? | Ordförande för produktivitetsrådet för den kollektiva gården uppkallad efter Kaganovich Yangi-Yulsky-distriktet i Tasjkent-regionen | 13.06 . 1950 | |
74 | Yakubov Tajiahun | 1912 - ???? | Ordförande för den kollektiva gården uppkallad efter Narimanov, Pakhtaabad-distriktet , Andijan-regionen | 11.01 . 1957 | |
75 | Yakubov Fazildin | 1923 - ???? | Förman för traktorbrigaden för den andra Izbaskent MTS i Andijan-regionen | 11.01 . 1957 | |
76 | Yakubova Durdypashsha | 1930 - ???? | Länk kollektiv gård uppkallad efter Stalin i byrådet Gazavat i Kupyr-distriktet i Khorezm-regionen | 13.06 . 1950 | |
77 | Yakubova Oguljik | 1922 - ???? | Länka kollektiv gård "Teze-El" Bayram-Ali distriktet i Mary regionen | 11.06 . 1949 | [HS 54] |
78 | Yakubova Tokhta | släkte. 1936 | Förman för kollektivgården "Namuna" i Turtkul-distriktet i Karakalpak ASSR | 26.02 . 1981 | |
79 | Yakubovich Nadezhda Pavlovna | släkte. 1929 | Förman för skiftet av gjuteriet i Minsk Automobile Plant i Vitryska SSR:s ekonomiska råd | 07.03 . 1960 | |
80 | Yakubonene Mikhalina Teofilevna | 1922 - ???? | Milkmaid på experimentgården vid Litauens forskningsinstitut för jordbruk, Kėdainiai-distriktet | 22.03 . 1966 | |
81 | Yakunadze Dursun Rushenovich | 1909-1966 | Förman för den kollektiva gården uppkallad efter Andreev, Batumi- distriktet, Adjara ASSR | 29.08 . 1949 | [HS 55] |
82 | Yakunenkov Ivan Ivanovich [9] | 1932-12-17 - 2018-04-12 | Direktör för Arzhenka State Breeding Plant, Rasskazovsky District , Tambov-regionen | 08.04 . 1971 | [HS 56] |
83 | Yakunenkov Pjotr Ustinovich | 1928-10-25 - 1990-11-29 | Förman för kollektivgården "Sovjetryssland" Rudnyansky-distriktet i Smolensk-regionen | 23.06 . 1966 | [HS 57] |
84 | Yakunin Alexey Ivanovich | 1902-10-15 - 1968-04-16 | Direktör för Kharkov elektromekaniska anläggning vid ministeriet för elektrisk industri i Sovjetunionen | 17.11 . 1965 | [HS 58] |
85 | Yakunin Ivan Egorovich | 1929 - ???? | Traktorskördetröska för statsgården uppkallad efter Panfilov, Oktyabrsky-distriktet , Kustanai-regionen | 23.06 . 1966 | [HS 59] |
86 | Yakunin Leonid Vasilievich | 1930-08-07 - 2017-13-12 | Brigadier av målare av avdelningen för arbetschefen nr 672 av bygg- och installationsförtroendet nr 94 av byggnadsministeriet i Sovjetunionen, berg. Vladimir | 04.03 . 1976 | [HS 60] |
87 | Yakunkin Leonid Petrovich | 1929-11-23 - 2019-10-05 | Kombinera av kollektivgården "Lenins väg" i Marxovsky-distriktet i Saratov-regionen | 08.04 . 1971 | [HS 61] |
88 | Yakupov Gilman Girfanovich | 20/03/1925 - 2012/02/13 | Förste sekreterare för SUKP:s Khaibullinsky- distriktskommitté, Bashkir ASSR | 08.04 . 1971 | [HS 62] |
89 | Yakushev Grigory Alexandrovich | 1906-11-28 - 1980-02-11 | Chefsagronom på Krasnoselsky-statsgården, Yuryev-Polsky-distriktet, Vladimir-regionen | 23.06 . 1966 | [HS 63] |
90 | Yakusheva Tatyana Ivanovna | 1905 - ???? | Kalv på en kollektiv gård i byn Saratovka, Kalinin-regionen , armeniska SSR | 22.03 . 1966 | [HS 64] |
91 | Yakushin Ivan Alexandrovich | 30/08/1939 - 11/11/2015 | Länk kollektivgård "Zarya" Tambov-distriktet i Amur-regionen | 23.12 . 1976 | [HS 65] |
92 | Yakushin Ivan Nikitovich | 1934-09-18 - 2016-03-25 | Ordförande för den kollektiva gården uppkallad efter Lenin, Lyubertsy-distriktet , Moskva-regionen | 17.08 . 1988 | |
93 | Yakushina Valentina Vasilievna | 1923-02-23 - 2016-04-13 | Stickare vid Kosinskaya Knitting Factory vid ministeriet för lätt industri i RSFSR, Moskva-regionen | 05.04 . 1971 | |
94 | Yakushina Tatyana Danilovna | 1914-04-12 - 1995-12-23 | Förman för statsgården "Shilovsky" Shilovsky-distriktet i Ryazan-regionen | 22.03 . 1966 | [HS 66] |
95 | Yakushkina Lidia Ivanovna | 1924 - ???? | Ordförande för kollektivgården uppkallad efter Parkhomenko, Podvolochissky-distriktet , Ternopil-regionen | 08.04 . 1971 | |
96 | Yakshina Lyubov Stefanovna | 20/05/1928 - 20/09/1997 | Förman för kollektivgården "Rodina" i Krasnogvardeisky-distriktet i den autonoma regionen Adygei | 08.04 . 1971 | [HS 67] |
97 | Yakshtas Alfonsas Antanovich | 1917 - ???? | Förare för Vilnius Motor Transport Office vid ministeriet för motortransport och motorvägar i den litauiska SSR | 05.10 . 1966 | |
98 | Yalagin Ivan Vasilievich | 01/03/1914 - 04/06/1968 | Förman för putsare vid konstruktions- och installationsavdelning nr 4 i Elektrostalstroy -stiftelsen Glavmosoblstroy, Moskva-regionen | 09.08 . 1958 | [HS 68] |
99 | Yalevskiy Vladlen Danilovich | 1926-05-29 - 2005-10-12 | Direktör för Zyryanovskaya-gruvan i Yuzhkuzbassugol Combine vid USSR:s kolindustriministerium, Kemerovo-regionen | 30.03 . 1971 | [HS 69] |
100 | Yalin Petr Pavlovich | 1925-05-16 - 2009-08-13 | Förman för kollektivgården "Red Plowman" Arzamas-distriktet i Gorky-regionen | 11.12 . 1973 | [HS 70] |
101 | Yalovoy Ivan Nikonovich | 1918 - ???? | Ordförande för kollektivgården "Komingern" Nedrigailovsky-distriktet i Sumy-regionen | 08.12 . 1973 | |
102 | Yalukhin Matvei Petrovich | 1908-11-16 - 1992-05-06 | Generaldirektör för produktionsföreningen "Sverdlovskoe" för fjäderfä, Sverdlovsk-regionen | 19.12 . 1988 | [HS 71] |
103 | Yamkovoi Vasily Timofeevich | 1917-01-08 - 1987-03-04 | Senior herde av avelsväxten "Red Shepherd" Chaplinsky-distriktet i Kherson-regionen | 22.03 . 1966 | [HS 72] |
104 | Yamnov Vasily Vasilievich | 1931-02-12 - 2000-04-04 | Förman för gruvarbetarna i arbetsytan i Ayutinskaya-gruvan i Rostovugol- kombinationen vid ministeriet för kolindustrin i Sovjetunionen, Rostov-regionen | 29.12 . 1973 | [HS 73] |
105 | Yampilov Baudorzha Bazarovich | 1916-09-15 - 1989-11-05 | Kompositör och dirigent, People's Artist of the USSR, Buryat ASSR | 12.09 . 1986 | [HS 74] |
106 | Yamulov Ignatiy Romanovich | 21/04/1928 - 2010/10/25 | Massakock vid Mari massa- och pappersbruk vid ministeriet för skogsbruk, massa och pappers- och träbearbetningsindustrin i Sovjetunionen, Mari ASSR | 17.09 . 1966 | [HS 75] |
107 | Yang Chun-sik | 1901 - 1973-07-20 | Ordförande för kollektivgården "Kum-zhota" Sverdlovsk-distriktet i Dzhambul-regionen | 15.06 . 1950 | [HS 76] |
108 | Yanatiev Petr Borisovich | 1896 - ???? | Direktör för den statliga grisuppfödningsgården "Metallist" vid ministeriet för statliga gårdar i Sovjetunionen, Amvrosievsky-distriktet i Stalin-regionen | 06.04 . 1949 | [HS 77] |
109 | Yangireev Davletkirey Saitgareevich | 1927-09-15 - 1999-05-20 | Förman för det lilla integrerade teamet i Beloretsks timmerindustriföretag vid ministeriet för skogsbruk, massa och pappers- och träbearbetningsindustrin i Sovjetunionen, Bashkir ASSR | 17.09 . 1966 | [HS 78] |
110 | Yandovin Sergey Grigorievich | 1911 - 1994-02-12 | Gruvarbetare i gruvan "huvudstad" i den metallurgiska anläggningen uppkallad efter A. K. Serov från Sverdlovsks ekonomiska råd | 19.07 . 1958 | [HS 79] |
111 | Yanenko Ivan Grigorievich | 1933 - ???? | Kombinator av spannmålsgården "Mirolyubovsky" Presnovsky-distriktet i norra Kazakstan-regionen | 23.06 . 1966 | [HS 80] |
112 | Yanenko Nikolai Nikolaevich | 1921-05-22 - 1984-01-16 | Direktör för Institutet för teoretisk och tillämpad mekanik i den sibiriska grenen av USSR Academy of Sciences , fullvärdig medlem av USSR Academy of Sciences, berg. Novosibirsk | 21.05 . 1981 | [HS 81] |
113 | Janes Vambol Hansovich | 1913 - ???? | Agronom på kollektivgården uppkallad efter Stalin Leselidzevsky byråd i Gagra-distriktet i Abkhaz ASSR | 03.05 . 1949 | [HS 82] |
114 | Yankin Illarion Pavlovich | 1910-06-18 - 1964-09-14 | Direktör för Dzerzhinsky- statsgården i Oktyabrsky-distriktet i norra Kazakstan | 11.01 . 1957 | [HS 83] |
115 | Yankovich Dmitry Stepanovich | 1929 - ???? | Förman för kollektivgården "Pershe Travnya" Zbarazhsky-distriktet i Ternopil-regionen | 23.06 . 1966 | |
116 | Yankovsky Alexander Alekseevich | 1911-05-27 - 1999-05-16 | Senior lokomotivförare av lokkolumn nr 3 i specialreserven för folkkommissariatet för järnvägar i Sovjetunionen (depå Orsha Western Railway , Vitebsk-regionen) | 05.11 . 1943 | [HS 84] |
117 | Yankovsky Ivan Dmitrievich | 1924-09-09 - 2009-03-26 | Ordförande för kollektivgården "40 år av oktober" i Stolin-distriktet i Brest-regionen | 30.04 . 1966 | [HS 85] |
118 | Yanovsky Vladimir Romanovich | 1939-02-28 - 1995-06-20 | Förman för traktorförarna på statsgården "Stepnoy" i Kievs militärdistrikt, Dnepropetrovsk-regionen | 24.03 . 1981 | [HS 86] |
119 | Yanovsky Evgeny Nikolaevich | 1930-11-17 - 2004-10-07 | Förman för kollektivgården "Druzhba" Nizhnegorsky-distriktet i Krim-regionen | 23.06 . 1966 | [HS 87] |
120 | Yanok Ishak Ibrahimovic | 1927-05-11 - 2003-03-17 | Förman för kollektivgården "Oktober" Teuchezhsky-distriktet i den autonoma regionen Adygei | 23.06 . 1966 | [HS 88] |
121 | Jansons Ivars Augustovich | 1932-10-26 - 1990-03-12 | Ordförande för kollektivgården "Uzvara" i Bauska-regionen i den lettiska SSR | 30.03 . 1982 | [HS 89] |
122 | Yanushkene Agota Moteevna | 1907 - ???? | Ordförande för kollektivgården "Musu ateitis" Pasvalsky-distriktet i den litauiska SSR | 23.06 . 1966 | |
123 | Yanushkin Mikhail Kirillovich | 1923-10-14 - 2004-05-08 | Traktorförare för statsgården "Röda Kazakstan" i Borodulikha-distriktet i Semipalatinsk-regionen | 19.04 . 1967 | |
124 | Yanchat Vasily Oyunovich | 1932 - 2014-08-08 | Förman för statens gård "Victory" Tandinsky-distriktet i Tuva ASSR | 13.12 . 1972 | [HS 90] |
125 | Yanchevsky Stanislav Mikhailovich | 1937-2007 | Operatören av gruvkombinationen av produktionsföreningen "Beloruskali" uppkallad efter 50-årsdagen av Sovjetunionen av ministeriet för kemisk industri i Sovjetunionen, berg. Soligorsk, Minsk-regionen | 13.05 . 1977 | [HS 91] |
126 | Yanchenko Petr Ivanovich | 1917 - ???? | Förman för statsgården "Dictatoria" vid ministeriet för jordbruk och upphandling i Sovjetunionen, Stalin-regionen | 31.08 . 1953 | [HS 92] |
Yanchuk Ksenia Grigorievna [10] | 07/05/1922 - ???? | Link kollektiv gård uppkallad efter Telman Telmanovsky-distriktet i Stalin-regionen | 02.06 . 1950 | [HS 93] | |
127 | Yanchuk Nikolay Mikhailovich | 1938-02-15 - 2008-06-05 | Mekaniker för Iskra-kollektivgården, Gorodok-distriktet , Khmelnytsky-regionen | 08.12 . 1973 | [HS 94] |
128 | Yanshin Alexander Leonidovich | 1911-03-28 - 1999-10-09 | Biträdande direktör för Institutet för geologi och geofysik i den sibiriska grenen av USSR Academy of Sciences, akademiker vid USSR Academy of Sciences, Gor. Novosibirsk | 27.03 . 1981 | [HS 95] |
129 | Yanyshevsky Vladimir Pavlovich | 21/10/1930 - 05/10/2021 | Förman för det lilla integrerade teamet för träindustriföretaget Kargasoksky vid ministeriet för skogsbruk, massa och pappers- och träbearbetningsindustrin i Sovjetunionen, Tomsk-regionen | 17.09 . 1966 | [HS 96] |
130 | Yanshin Dmitry Vasilievich | 1930-08-11 - 2010-04-26 | Länk till den mekaniserade länken till kollektivgården "Rassvet" Novousmansky-distriktet i Voronezh-regionen | 31.12 . 1965 | [HS 97] |
131 | Yapparov Karam Kharlamovich | 1924-12-24 - 2016-04-06 | Senior agglomerator vid Kachkanars gruv- och bearbetningsanläggning uppkallad efter Ya. M. Sverdlov vid ministeriet för järnmetallurgi i Sovjetunionen, Sverdlovsk-regionen | 30.03 . 1971 | [HS 98] |
132 | Yapryntsev Egor Potapovich | släkte. 1938 | Förman för elektriska svetsare i Kamchatka-husbyggnadsanläggningen vid byggnadsministeriet i Sovjetunionen i regionerna i Fjärran Östern och Transbaikalia, bergen. Petropavlovsk-Kamchatsky | 22.05 . 1986 | |
133 | Yaptune Hansuta Harnovich | 1934-01-04 - 1998-04-29 | Förman för renuppfödningsbrigaden på Zarya Taimyrs kollektivgård, Ust-Yenisei District, Taimyr National District | 08.04 . 1971 | [HS 99] |
134 | Yaraliev Yarmet | 1912-01-07 - 1980-03-06 | Borrförman för borrkontoret nr 1 i trusten "Shirvanburneft" från ministeriet för oljeindustrin i Azerbajdzjan SSR, stad. Baku | 23.05 . 1966 | [GS 100] |
135 | Yaralov Artyom Bugdanovich | 1905-1994 | Chefsagronom vid avdelningen för jordbruk i Lagodekhi-distriktet i den georgiska SSR | 25.09 . 1950 | |
136 | Yarashev Irgash | 1900 - 1960-03-10 | Agronom på kollektivgården "Stalins konstitution" i Stalinabad-distriktet i Tadzjikiska SSR | 05.05 . 1951 | |
137 | Yarv Anna-Elvira Yukhanovna | 1909-08-29 - 2002-03-14 | Rektor för Saku sjuåriga skolan, Harju-regionen i Estniska SSR | 07.03 . 1960 | [HS 101] |
138 | Jarvekug Pelageya Petrovna | 1910-10-17 - 1985-05-16 | Milkmaid från kollektivgården "Koit" i Viljandi-regionen i Estniska SSR | 01.03 . 1958 | [HS 102] |
139 | Yarvi Eugen Matveevich | 1917-10-12 - 1994-10-14 | Elektrisk sågbilist i Nadvoitskys timmerindustriföretag i Segezha-distriktet i Karelska ASSR | 05.10 . 1957 | [HS 103] |
140 | Yaremenko Vasily Makarovich | 1914-03-21 - 1990-03-03 | Direktör för Ussuriysk Oil and Fat Plant vid Ministeriet för livsmedelsindustri i RSFSR, Primorsky Krai | 26.04 . 1971 | [HS 104] |
141 | Yaremenko Vladimir Ivanovich | 1930-08-06 - 1997-02-03 | Förman för driftare vid Pervomaisky Mining Administration vid ministeriet för järnmetallurgi i den ukrainska SSR, berg. Kryvyi Rih, Dnepropetrovsk-regionen | 30.03 . 1971 | [HS 105] |
142 | Yaremiychuk Maria Alekseevna | 1920-07-03 - 2013-09-13 | Link kollektiv gård uppkallad efter Ivan Franko, Gvozdetsky- distriktet, Stanislav-regionen | 13.07 . 1954 | [HS 106] |
143 | Yarisova Maria Nikanorovna | 1904-08-15 - 1980-03-21 | Sektion av spannmålsstatens gård "Kropotkinsky" från ministeriet för statliga gårdar i Sovjetunionen, Kropotkinsky-distriktet i Krasnodar-territoriet | 11.02 . 1949 | [HS 107] |
144 | Yarkin Maxim Fyodorovich | 1912 - 1986-03-25 | Min lastare nr 62 av förtroendet "Gremyachinskugol" av skördetröskan "Molotovugol" från ministeriet för kolindustrin i Sovjetunionen, Molotov-regionen | 26.04 . 1957 | [HS 108] |
145 | Yarmatov Kamil Yarmatovich | 1903-02-05 - 1978-11-17 | Filmregissör, konstnärlig ledare för filmstudion " Uzbekfilm ", Folkets konstnär i Sovjetunionen, berg. Tasjkent | 28.04 . 1973 | [HS 109] |
146 | Yarmatova Dzhambul | 1906 - ???? | Länka kollektiv gård uppkallad efter Stalin, Shaartuz-distriktet , Stalinabad-regionen | 01.03 . 1948 | |
147 | Yarmola Victor Markovich | 1922-11-26 - 1978-05-24 | Direktör för Kievs automationsanläggning uppkallad efter G. I. Petrovsky från ministeriet för varvsindustrin i Sovjetunionen | 26.04 . 1971 | [HS 110] |
148 | Yarmontovich Elena Vasilievna | 1929-08-15 - 1986-09-15 | Länk kollektivgård "Znamya Sovetov" Lida-distriktet , Grodno-regionen | 30.04 . 1966 | [HS 111] |
149 | Yarmoshevich Grigory Nikolaevich | 1928-01-21 - 2013-05-13 | Den första härden för järn- och stålverken i Nizhny Tagil uppkallad efter V. I. Lenin från Sovjetunionens ministerium för järnmetallurgi, Sverdlovsk-regionen | 22.03 . 1966 | [HS 112] |
150 | Yarov Kurban | 1911-04-11 - 1981-03-22 | Direktör för Ordzhonikidzeabad MTS i Ordzhonikidzeabad-distriktet i Tadzjikiska SSR | 17.01 . 1957 | |
151 | Yarovoy Grigory Vasilievich | 1914-1989 | Ordförande för Agricultural Artel uppkallad efter XIX partikongressen i Osakarovsky-distriktet i Karaganda-regionen | 11.01 . 1957 | [HS 113] |
152 | Yarovoy Mikhail Martynovich | 1909-09-28 - 1978-05-28 | Båtsman på ångbåten "Proletarsk" från Azov-avdelningen för kolmalmsflottan från Black Sea Shipping Company vid ministeriet för marinflottan i USSR, berg. Zhdanov, Donetsk-regionen | 29.07 . 1966 | [HS 114] |
153 | Yarovoy Mikhail Savvich | 1925-12-15 - 2007-07-19 | Traktorförare av Borkovsky State Farm, Borovsky District , Kustanai-regionen | 08.04 . 1971 | |
154 | Yarovoy Stepan Petrovich | 1927 - ???? | Förman för installatörerna av Dneprodzerzhinsk specialiserade avdelning "Khimmontazh" nr 208 i trusten "Dneprometallurgmontazh" av ministeriet för installation och speciella byggnadsarbeten i den ukrainska SSR, Dnepropetrovsk-regionen | 23.04 . 1980 | [HS 115] |
155 | Yaronis Arkady Iosifovich | 1885 - ???? | Chef för vattensektionen av avdelningen för bevattningssystem i Oktemberyan-kanalen, Armeniens SSR | 16.10 . 1950 | [HS 116] |
156 | Yaroslavtsev Vladimir Ksenofontovich | 1938-07-22 - 2009-02-03 | Chef för den mekaniserade avdelningen för kollektivgården "Zabaykalets" Sretensky-distriktet i Chita-regionen | 23.12 . 1976 | [HS 117] |
157 | Yarokh Elena Nesterovna | 1908 - ???? | Länkar till kollektivgården "Red October" i Tauride-distriktet i östra Kazakstan-regionen | 28.03 . 1948 | [HS 118] |
158 | Yarotskaya Alicia Fedorovna | 1931 - ???? | Förman för spinnarna i tygfabriken Slavuta vid ministeriet för lätt industri i den ukrainska SSR, Khmelnytsky-regionen | 05.04 . 1971 | |
159 | Yaroshevich Zinaida Petrovna | släkte. 1940-01-07 | Maskinmjölkningsoperatör för kollektivgården "Motherland of Yakub Kolas" Stolbtsy-distriktet , Minsk-regionen | 17.08 . 1988 | [HS 119] |
160 | Yaroshenko Vasily Petrovich | 1903 - ???? | Kombinator av statsgården "Zlatopolsky" i Shchuchinsky-distriktet i Kokchetav-regionen | 23.06 . 1966 | |
161 | Yaroshenko Victor Isidorovich | 1909-03-23 - 1992 | Avdelningschef NII-10 för den statliga kommittén för radioelektronik i Sovjetunionen, berg. Moskva | 28.04 . 1963 | [GS 120] |
162 | Yaroshenko Ivan Vladimirovich | 1926-02-23 - 2015-11-26 | Förman för kollektivgården "Giant" Magdalinsky-distriktet i Dnepropetrovsk-regionen | 23.06 . 1966 | [HS 121] |
163 | Yaroshenko Iosif Demidovich | 1874 - ???? | Länka kollektiv gård "Chervony Prapor" Maryinsky-distriktet i Stalin-regionen | 02.06 . 1950 | [HS 122] |
164 | Yaroshenko Stepan Klimentievich | 1895-1969 | Ordförande för kollektivgården "8:e björk" Kupyansky-distriktet i Kharkov-regionen | 16.02 . 1948 | |
165 | Yarusov Dmitry Antonovich | 1914-01-26 - 1993-07-22 | Seniorsmältverk i Krasnouralsks kopparsmältverk i Sverdlovsks ekonomiska råd | 09.06 . 1961 | [HS 123] |
166 | Yarusov Ivan Fyodorovich | 1934-06-06 - 2007-08-08 | Feller av Kuraginskys timmerindustriföretag i bränsleindustriavdelningen i verkställande kommittén för Krasnoyarsk Regional Council of People's Deputy | 11.07 . 1986 | [HS 124] |
167 | Yartsev Maxim Mikhailovich | 1914 - 1997-05-03 | Förman för traktorbrigaden för Alekseevskaya MTS i Alekseevsky-distriktet i Voronezh-regionen | 07.05 . 1948 | [HS 125] |
168 | Yartsev Pavel Andreevich | släkte. 1929-02-06 | Smed vid diesellokomotivfabriken i Murom uppkallad efter F. E. Dzerzhinsky , ministeriet för tunga, kraft- och transporttekniker i Sovjetunionen, Vladimir-regionen | 05.04 . 1971 | |
169 | Yarchukov Nikolai Anatolievich [11] | 1932-1995 | Mästare på Bryansk cementfabrik vid ministeriet för byggmaterialindustri i RSFSR, Bryansk-regionen | 28.07 . 1966 | [HS 126] |
170 | Yasakova Ekaterina Andreevna | 05.12.1927 - 06.2022 | Kalv på Berezovsky State Farm, Sharlyksky- distriktet , Orenburg-regionen | 22.03 . 1966 | [HS 127] |
171 | Yasas Juozas Prano | 1917-10-22 - 1986-09-29 | Direktör för den statliga gården "Beinorava" Radviliski-distriktet i den litauiska SSR | 22.03 . 1966 | [HS 128] |
172 | Yasinovskaya Vera Stepanovna | 1917-04-26 - 1998-02-18 | Grisfarm från statlig gård "Experience", Podgorensky-distriktet , Voronezh-regionen | 22.03 . 1966 | [HS 129] |
173 | Yasinovsky Valentin Martemyanovich | 1924-08-16 - 2017-03-26 | Turner från Moskva Avangard Machine-Building Plant vid ministeriet för luftfartsindustri i Sovjetunionen | 26.04 . 1971 | [HS 130] |
174 | Yasnov Mikhail Alekseevich | 1906-05-06 - 1991-07-23 | Ordförande för presidiet för RSFSR:s högsta sovjet , berg. Moskva | 04.06 . 1976 | [HS 131] |
175 | Yastrebova Antonina Mikhailovna | 1925-09-28 - 2005-10-08 | Agronom på statsgården "Stemassky" Alatyrsky-distriktet i Chuvash ASSR | 30.04 . 1966 | [HS 132] |
176 | Yaskiv Maria Frankovna | 1913-1998 | Milkmaid av den kollektiva gården uppkallad efter Zhdanov, Zhydachovsky-distriktet , Drohobych-regionen | 26.02 . 1958 | |
177 | Yasyukevich Sergey Filippovich | 1938-01-01 - 2020-07-29 | Elektrisk rörsvetsare vid Pervouralsk New Pipe Plant vid ministeriet för järnmetallurgi i Sovjetunionen, Sverdlovsk-regionen | 04.07 . 1984 | [HS 133] |
178 | Yatimova Sharif | 1924 - ???? | Länka kollektiv gård uppkallad efter Ordzhonikidze, Stalinabad-distriktet, Stalinabad-regionen | 01.03 . 1948 | |
179 | Yaunzheikare Anna Yanovna [12] | 1926-2015 | Grisfarm från statsgården "Berzpils" i Balvi-regionen i den lettiska SSR | 15.02 . 1958 | [HS 134] |
180 | Yakhimets Ivan Ivanovich | 1933-02-19 - 2006-02-09 | Förman för den integrerade brigaden för byggavdelningen nr 1 av förtroende nr 1 i Glavzapaduralstroy vid ministeriet för industriell konstruktion i Sovjetunionen, Perm-regionen | 12.04 . 1974 | [HS 135] |
181 | Yakhin Riza Khazhiakhmetovich | 1935-06-13 - 1998-12-15 | Kombinerare av statsgården "Zilairsky" i Baimaksky-distriktet i den autonoma sovjetiska socialistiska republiken Bashkir | 23.12 . 1976 | [HS 136] |
182 | Yakhin Fazylgayan Fatkulbayanovich | 1923-09-06 - 1999-06-25 | Ordförande för kollektivgården "oktober" Ilishevsky-distriktet i Bashkir ASSR | 23.06 . 1966 | [HS 137] |
183 | Yatsemirsky Sergey Iosifovich | 1928-10-20 - 2009-05-19 | Turner av anläggning nr 933 av ministeriet för radioindustri i USSR, berg. Dnepropetrovsk | 26.07 . 1966 | [HS 138] |
184 | Yatsenko Stepan Semyonovich | 1913 - ???? | Förman för den komplexa brigaden för kollektivgården "Ukraina" Chigirinsky-distriktet i Cherkasy-regionen | 26.02 . 1958 | |
185 | Yatskov Ivan Alekseevich | 1915-01-25 - 1995-12-01 | Chef för sektionen för tunnelrestaurering av avdelningen för militära restaureringsverk nr 12 | 05.11 . 1943 | [HS 139] |
186 | Yatskov Sergey Egorovich | 1927-02-01 - 2012-06-18 | Ellokomotivförare av lokdepån uppkallad efter Ilyich från Moskvas järnväg , berg. Moskva | 13.05 . 1977 | [HS 140] |
187 | Yatsul Anna Nikolaevna | 1916 - ???? | Link kollektiv gård uppkallad efter Kirov , Bolshe-Viskovsky- distriktet, Kirovograd-regionen | 13.05 . 1948 | |
188 | Yatsunenko Alexander Dmitrievich | 1916-1978 | Gruvförman för mig nr 3 i förtroendet "Ordzhonikidzeugol" av skördetröskan " Artyomugol " av ministeriet för kolindustri i den ukrainska SSR, Donetsk-regionen | 29.06 . 1966 | |
189 | Yatsyk Praskovya Ionovna [13] | 1930 - ???? | Länk kollektivgård "Pershe Travnya" Litinsky-distriktet i Vinnitsa-regionen | 28.08 . 1952 | |
190 | Yachevsky Alexey Ivanovich | 1912-04-18 - 1987-02-08 | Kombinator av Luch Ilyicha kollektivgård, Alekseevsky-distriktet , Kuibyshev-regionen | 21.11 . 1958 | [HS 141] |
191 | Yachmenev Arkady Nikolaevich | 1933-02-28 - 2014-11-01 | Chef för rörrullningsbutiken för Pervouralsk New Pipe Plant vid ministeriet för järnmetallurgi i Sovjetunionen, Sverdlovsk-regionen | 02.03 . 1981 | [HS 142] |
192 | Yashen (Nugmanov) Kamil | 1909-12-25 - 1997-09-25 | Ordförande i Union of Writers of the Uzbek SSR, akademiker för Academy of Sciences of the Uzbek SSR , berg. Tasjkent | 27.09 . 1974 | [HS 143] |
193 | Yashin Afanasy Fedorovich | 1887 - 1960-09-04 | Chef för hästuppfödningen på kollektivgården "Hjärta av femårsplanen" Karsunsky-distriktet i Ulyanovsk-regionen | 11.07 . 1950 | [HS 144] |
194 | Yashin Lev Ivanovich | 1929-10-22 - 1990-03-20 | Fotbollsmålvakt, Honored Master of Sports of the USSR , berg. Moskva | 07.03 . 1990 | [HS 145] |
195 | Yashinskas Petras Kostovich | 1914-10-20 - 1986-04-28 | Överläkare på det republikanska sjukhuset Kaunas i den litauiska SSR | 23.10 . 1978 | [HS 146] |
196 | Yashkova Natalya Frolovna | 1930-11-16 - 2019-05-24 | Milkmaid på vägen till kommunismens kollektivgård, Vengerovsky District , Novosibirsk-regionen | 22.03 . 1966 | [HS 147] |
197 | Yashunkin Ivan Alekseevich | 1933-1988 | Förman för kollektivgården "Vperyod" i Novokuznetsk-distriktet i Kemerovo-regionen | 13.12 . 1972 | |
198 | Jasjtjenko Ivan Ivanovich [14] | 1908-01-02 - 1970-08-10 | Tsentralnaya-Zavodskaya gruvtunnel från "Stalinshakhtovosstanovlenie"-stiftelsen vid ministeriet för kolindustrin i de västra regionerna i Sovjetunionen, Stalin-regionen | 28.08 . 1948 | [HS 148] |
199 | Yaschenkova Anisya Savelievna | 1926-12-24 - ???? | Montör av Ust-Kamenogorsk kondensatoranläggning vid ministeriet för elektrisk industri i Sovjetunionen, östra Kazakstan-regionen | 20.04 . 1971 | [HS 149] |
200 | Yashchuk Feodosy Logvinovich | 1905 - ???? | Förman för kollektivgården "1 maj" Vinnitsa-distriktet i Vinnitsa-regionen | 28.08 . 1952 |
Heroes of Socialist Labour på sajten " Heroes of the country "
Socialist Labours hjältar | ||
---|---|---|