2015 kanadensiska mästerskapen i curling för herrar | |
---|---|
2015 Tim Hortons Brier | |
Stad | Calgary ( Alberta ) |
Arena | Scotiabank Saddledome |
datumet | 28 februari – 8 mars 2015 |
Närvaro | 151,835 |
Vinnare | Kanada (1 titel) |
Hoppa | Pat Simmons |
Tredje | John Morris |
Andra | Carter Rycroft |
Den första | Nolan Thiessen |
Reserv | Tom Sollows |
Tränare | Earl Morris |
Finalist | Northern Ontario (Brad Jacobs) |
3:e plats | Saskatchewan (Steve Laycock) |
20142016 |
2015 Canadian Curling Championship ( eng. 2015 Tim Hortons Brier ) hölls i Calgary , Alberta från 28 februari till 8 mars 2015 . I Alberta hölls mästerskapet för 14:e gången, i Calgary - för 7:e gången. [ett]
Vinnaren fick rätten att representera Kanada (som "Team Canada"; engelska Team Canada ) vid världsmästerskapet 2015 , som hölls i mars-april 2015 i Halifax ( Nova Scotia , Kanada ), och även uppträda under detta namn på nästa kanadensiska mästerskap 2016 .
15 lag tävlade i turneringen: 14 lag som representerade Kanadas provinser och territorier , och det vinnande laget från det tidigare mästerskapet 2014 (som "Team Canada").
Mästaren var (första gången i mästerskapets historia) "team Canada" (för laget självt, ledd av skip Pat Simmons , var det den första segern med detta skip, men bara 3:a och 2:a i rad; för Pat Simmons som en spelare - 2:a vinst och 2:a i rad), som vann i finalen mot laget som representerade provinsen Northern Ontario (Skip Brad Jacobs ). Bronsmedaljer vanns av Saskatchewan -laget (Skip Steve Laycock), som besegrade Newfoundland och Labrador -laget (Skip Brad Gushu ) i matchen om 3:e plats .
Antalet deltagare utökades för att inkludera Nunavut -laget (aldrig innan de spelade i det kanadensiska mästerskapet; till slut vägrade att delta den här gången [2] ), Yukon- och Northwest Territories -lagen , som tidigare tävlade som ett enat lag. Dessutom fick vinnaren av föregående års turnering, som redan var fallet i Canadian Women's Championship , automatiskt en biljett för att delta i turneringen som "Team Canada" ( Eng. Team Canada ).
När antalet deltagare ökade, för att behålla antalet deltagare i huvudturneringen på 12, lades en preliminär kvalturnering till (se "Tävlingsformat") [3] .
Med start från detta mästerskap skickas laget som slutar sist i gruppspelet automatiskt till kvalturneringen vid nästa mästerskap [3] .
Samma ändringar gjordes i reglerna för det kanadensiska mästerskapet för damer (som börjar med mästerskapet 2015 ). Således har nu reglerna för båda mästerskapen - herr och dam - blivit desamma, eftersom tidigare ett separat lag från norra Ontario deltog i herrmästerskapet, men det fanns inget "Team Canada".
Kvalificering: Från och med denna dragning av mästerskapet, får endast de 11 bästa lagen från det föregående mästerskapet en automatisk biljett till huvudturneringen. Resten av lagen spelar i pre-qualifying tournament ( eng. pre-qualifying tournament ) om den tolfte biljetten till huvudturneringen [3] . Först spelar de sinsemellan i ett round robin-system i en omgång, och sedan spelar de två bästa mot varandra i kvalfinalen.
Huvudturnering: I det första gruppspelet spelar 12 lag mot varandra i ett round robin-system i en omgång. Det sist placerade laget går till den preliminära kvalturneringen följande år. De fyra bästa lagen i gruppspelet går vidare till den andra etappen, slutspelet , där de spelar enligt sidsystemet : de två bästa lagen i slutet av gruppspelet spelar en match om ett direkt inträde i finalen (slutspel 1 ). 3:e och 4:e lagen spelar om att nå semifinal (slutspel-2). I semifinalen möts förloraren av den första matchen och vinnaren av den andra matchen. I finalen tävlas guldmedaljerna av vinnarna i slutspel 1 och semifinalerna. Bronsmedaljer spelas (sedan 2010) av förlorarna i semifinalerna och i slutspelet 2.
Kanada | Alberta | British Columbia | |
---|---|---|---|
4 :a 3 : a 2 : a första reservtränarklubben |
Pat Simmons [4] John Morris [4] Carter Rycroft Nolan Thiessen Tom Sollows Earl Morris The Glencoe Club, Calgary |
Kevin Cui Mark Kennedy Brent Laing Ben Hebert Jamie King John Dunn The Glencoe Club, Calgary |
Jim Kotter Ryan Kuhn Tyrell Griffith Rick Sawatsky Grant Olsen Pat Ryan Vernon CC, Vernon Kelowna CC, Kelowna |
Quebec | Manitoba | Nova Scotia | |
4 :a 3 : a 2 : a första reservtränarklubben |
Jean-Michel Ménard Martin Crête Eric Sylvain Philippe Ménard Pierre Charette Robert Ménard CC Etchemin, Saint-Romuald |
Reed Carruthers Braden Muscovy Derek Samagalski Colin Hodgson Steve Gould Norm Gould West St. Paul CC, West St. Paul |
Peter Burgess Glen MacLeod Colten Steele Robbie McLean Paul Flemming Stuart MacLean Mayflower CC, Halifax |
Nunavut | New Brunswick | Newfoundland och Labrador | |
4 :a 3 : a 2 : a första reservtränarklubben |
drog sig ur mästerskapet [2] | Jeremy Mallais Zach Eldridge Chris Jeffrey Jared Bezanson Jason Vaughan Mark Ward Thistle St. Andrews CC, Saint John |
Brad Gushu Mark Nichols Brett Gallant Jeff Walker . Ken Bagnell Bally Haly G&CC, St. John's |
Ontario | prins Edward ö | Saskatchewan | |
4 :a 3 : a 2 : a första reservtränarklubben |
Mark Kean Mathew Camm David Mathers Scott Howard Brian Cochrane Brian Cochrane Fenelon Falls CC, Fenelon Falls |
Adam Casey Josh Barry Anson Carmody Robbie Doherty Robert Campbell Lincoln Peters Silver Fox C&YC, Summerside Charlottetown CC, Charlottetown |
Steve Laycock Kirk Myers Colton Flesh Dallan Muyres Gerry Adam Lyle Muyres Nutana CC Saskatoon |
Norra Ontario | Nordvästra territorium | Yukon | |
4 :a 3 : a 2 : a första reservtränarklubben |
Brad Jacobs Ryan Fry Eric Harnden Ryan Harnden Eric Harnden Tom Coulterman Soo Curlers Association, Sault Ste. Marie |
Jamie Cui Mark Whitehead Brad Chorostkowski Robert Borden Bill Merklinger Terry Shea Yellowknife CC, Yellowknife |
Bob Smallwood Wade Soffin Steve Fecteau Clint Irland Scott Odian Bill Cheerhart Whitehorse CC, Whitehorse |
( hopp är i fetstil; data om tränare är hämtade från [5] )
Starttiden för matcher anges i UTC−7 [6] .
Från och med 2015 års mästerskap är det bara de 11 bästa lagen från det tidigare mästerskapet som får en automatisk biljett till huvudturneringen. Resten av lagen spelar i pre-qualifying tournament ( eng. pre-qualifying tournament ) om den tolfte biljetten till huvudturneringen [3] . Först spelar de sinsemellan i ett round robin-system i en omgång, och sedan spelar de två bästa mot varandra i kvalfinalen.
Leaderboard efter slutet av gruppspelet
M | Team | Hoppa | ett | 2 | 3 | PÅ | P | KZ | KP | VE | PE | OE | UE | PB |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Yukon | Bob Smallwood | * | 8:1 | 5:9 | ett | ett | 13 | tio | 9 | 6 | ett | 5 | 73 % | |
prins Edward ö | Adam Casey | 1:8 | * | 11:3 | ett | ett | 12 | elva | 6 | 9 | 0 | ett | 79 % | |
Nova Scotia | Glen MacLeod | 9:5 | 3:11 | * | ett | ett | 12 | 16 | åtta | åtta | 0 | 2 | 75 % |
Session 1. 26 februari, 19:00
Webbplats B | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Yukon (Smallwood) | 2 | 2 | 0 | ett | ett | ett | ett | X | X | X | åtta |
Prince Edward Island (Casey) | 0 | 0 | ett | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | ett |
Session 2. 27 februari, 08:00
Webbplats B | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Nova Scotia (MacLeod) | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | ett | 0 | ett | 2 | X | 9 |
Yukon (Smallwood) | 0 | 2 | 0 | 2 | ett | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 5 |
Session 3. 27 februari, 15:30
Webbplats B | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Prince Edward Island (Casey) | 2 | 0 | ett | fyra | 0 | 2 | 0 | 2 | X | X | elva |
Nova Scotia (MacLeod) | 0 | ett | 0 | 0 | ett | 0 | ett | 0 | X | X | 3 |
Eftersom alla tre lagen hade 1 vinst och 1 förlust enligt resultaten av gruppspelet, gjordes rankningen för att nå finalen enligt resultaten av förspelsdragningar till knappen före turneringen . Som ett resultat nådde lag från Yukon och Prince Edward Island finalen. [7]
Den slutliga
28 februari, 13:30
Webbplats D | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | elva | Total |
Yukon (Smallwood) | ett | ett | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | ett | ett | 0 | 6 |
Prince Edward Island (Casey) | 0 | 0 | 3 | ett | ett | 0 | 0 | ett | 0 | 0 | ett | 7 |
Som ett resultat av kvalet gick Prince Edward Island-laget vidare till huvudturneringen, medan Yukon- och Nova Scotia-lagen i det kanadensiska mästerskapet 2016 gick till kvalet.
Leaderboard efter slutet av gruppspelet
M | Team | Hoppa | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | elva | 12 | PÅ | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Norra Ontario | Brad Jacobs | * | 5:6 | 5:3 | 6:3 | 9:5 | 7:4 | 7:5 | 7:3 | 11:1 | 7:2 | 7:4 | 9:4 | tio | ett |
2 | Newfoundland och Labrador | Brad Gushu | 6:5 | * | 7:5 | 9:7 | 8:7 | 7:4 | 3:6 | 8:6 | 9:6 | 5:8 | 10:2 | 8:5 | 9 | 2 |
3 | Saskatchewan | Steve Laycock | 3:5 | 5:7 | * | 8:4 | 6:5 | 5:7 | 4:2 | 7:8 | 7:6 | 7:4 | 7:4 | 10:6 | 7 | fyra |
fyra | Kanada | Pat Simmons | 3:6 | 7:9 | 4:8 | * | 6:3 | 7:5 | 8:7 | 7:4 | 4:7 | 6:4 | 6:5 | 6:3 | 7 | fyra |
5 | Alberta | Kevin Cui | 5:9 | 7:8 | 5:6 | 3:6 | * | 7:5 | 7:8 | 7:3 | 8:4 | 8:7 | 8:3 | 7:4 | 6 | 5 |
6 | Quebec | Jean-Michel Menard | 4:7 | 4:7 | 7:5 | 5:7 | 5:7 | * | 8:6 | 8:9 | 6:5 | 7:4 | 8:5 | 8:5 | 6 | 5 |
7 | British Columbia | Jim Kotter | 5:7 | 6:3 | 2:4 | 7:8 | 8:7 | 6:8 | * | 8:3 | 5:6 | 3:8 | 7:4 | 6:2 | 5 | 6 |
åtta | Ontario | Mark Kean | 3:7 | 6:8 | 8:7 | 4:7 | 3:7 | 9:8 | 3:8 | * | 8:7 | 8:7 | 4:9 | 8:4 | 5 | 6 |
9 | prins Edward ö | Adam Casey | 1:11 | 6:9 | 6:7 | 7:4 | 4:8 | 5:6 | 6:5 | 7:8 | * | 5:2 | 8:4 | 9:5 | 5 | 6 |
tio | Manitoba | Reed Carruthers | 2:7 | 8:5 | 4:7 | 4:6 | 7:8 | 4:7 | 8:3 | 7:8 | 2:5 | * | 9:4 | 11:3 | fyra | 7 |
elva | New Brunswick | Jeremy Mallais | 4:7 | 2:10 | 4:7 | 5:6 | 3:8 | 5:8 | 4:7 | 9:4 | 4:8 | 4:9 | * | 6:5 | 2 | 9 |
12 | Nordvästra territorium | Jamie Cui | 4:9 | 5:8 | 6:10 | 3:6 | 4:7 | 5:8 | 2:6 | 4:8 | 5:9 | 3:11 | 5:6 | * | 0 | elva |
Statistik efter gruppspelets slut
M | Team | Hoppa | PÅ | P | KZ | KP | VE | PE | OE | UE | PB |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Norra Ontario | Brad Jacobs | tio | ett | 80 | 39 | 49 | 34 | arton | elva | 88 % |
2 | Newfoundland och Labrador | Brad Gushu | 9 | 2 | 80 | 61 | 51 | 42 | 12 | elva | 85 % |
3 | Saskatchewan | Steve Laycock | 7 | fyra | 68 | 58 | 42 | 40 | 23 | åtta | 86 % |
fyra | Kanada | Pat Simmons | 7 | fyra | 64 | 61 | 44 | 43 | 17 | 9 | 87 % |
5 | Alberta | Kevin Cui | 6 | 5 | 72 | 63 | 49 | 42 | 13 | fjorton | 89 % |
6 | Quebec | Jean-Michel Menard | 6 | 5 | 70 | 67 | 45 | femtio | elva | fyra | 85 % |
7 | British Columbia | Jim Kotter | 5 | 6 | 63 | 60 | 46 | 38 | 21 | tio | 82 % |
åtta | Ontario | Mark Kean | 5 | 6 | 64 | 79 | 41 | 49 | fjorton | 6 | 83 % |
9 | prins Edward ö | Adam Casey | 5 | 6 | 64 | 69 | 44 | 48 | elva | elva | 83 % |
tio | Manitoba | Reed Carruthers | fyra | 7 | 66 | 63 | 41 | 46 | 13 | åtta | 88 % |
elva | New Brunswick | Jeremy Mallais | 2 | 9 | femtio | 79 | 38 | femtio | tio | fyra | 81 % |
12 | Nordvästra territorium | Jamie Koe | 0 | elva | 46 | 88 | 37 | 47 | 12 | fyra | 9 |
Session 1. 28 februari, 13:30
Webbplats A | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Northern Ontario (Jacobs) | 0 | 2 | 0 | ett | 0 | ett | 0 | 2 | 0 | ett | 7 |
Quebec (Menar) | 0 | 0 | ett | 0 | ett | 0 | ett | 0 | ett | 0 | fyra |
Webbplats B | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Saskatchewan (Laycock) | 0 | 0 | 0 | ett | 0 | ett | 0 | 3 | 0 | 0 | 5 |
Newfoundland och Labrador (Gushu) | 0 | ett | 0 | 0 | 2 | 0 | ett | 0 | 0 | 3 | 7 |
Webbplats C | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Kanada (Morris) | 0 | ett | 0 | 0 | 0 | 2 | ett | ett | 0 | ett | 6 |
Manitoba (Carruthers) | 0 | 0 | 2 | 0 | ett | 0 | 0 | 0 | ett | 0 | fyra |
Session 2. 28 februari, 18:30
Webbplats A | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Manitoba (Carruthers) | 0 | ett | 0 | 0 | ett | 0 | 0 | 2 | 0 | X | fyra |
Saskatchewan (Laycock) | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | ett | X | 7 |
Webbplats B | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | elva | Total |
Alberta (C. Cui) | 0 | ett | 0 | 2 | 0 | ett | ett | 0 | 0 | 2 | 0 | 7 |
British Columbia (Kotter) | ett | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | ett | åtta |
Webbplats C | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Ontario (Kean) | ett | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | ett | ett | åtta |
Prince Edward Island (Casey) | 0 | ett | 0 | 2 | 0 | 2 | ett | ett | 0 | 0 | 7 |
Webbplats D | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Northwest Territories (J. Cui) | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | ett | 0 | 5 |
New Brunswick (Mallais) | ett | 0 | 0 | ett | 0 | 0 | ett | ett | 0 | 2 | 6 |
Session 3. 1 mars, 08:30
Webbplats B | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Ontario (Kean) | 2 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | ett | 0 | ett | 0 | 9 |
Quebec (Menar) | 0 | 2 | 0 | ett | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | ett | åtta |
Webbplats C | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Northern Ontario (Jacobs) | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | X | 9 |
Alberta (C. Cui) | 0 | 0 | 2 | ett | 0 | ett | 0 | ett | 0 | X | 5 |
Webbplats D | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | elva | Total |
Newfoundland och Labrador (Gushu) | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | ett | 0 | ett | 0 | 0 | 2 | 9 |
Kanada (Morris) | 0 | 0 | ett | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | ett | 0 | 7 |
Pass 4. 1 mars, 13:30
Webbplats A | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Newfoundland och Labrador (Gushu) | ett | 0 | 3 | 0 | 0 | ett | 0 | 3 | 0 | X | åtta |
Northwest Territories (J. Cui) | 0 | ett | 0 | ett | ett | 0 | ett | 0 | ett | X | 5 |
Webbplats B | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Prince Edward Island (Casey) | ett | 0 | ett | 2 | 0 | 0 | ett | 0 | ett | ett | 7 |
Kanada (Morris) | 0 | ett | 0 | 0 | ett | ett | 0 | ett | 0 | 0 | fyra |
Webbplats C | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
New Brunswick (Mallais) | ett | 0 | ett | ett | 0 | ett | 0 | ett | 0 | X | 5 |
Quebec (Menar) | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | ett | X | åtta |
Webbplats D | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Northern Ontario (Jacobs) | 2 | 0 | ett | 0 | ett | 0 | 0 | ett | 2 | 0 | 7 |
British Columbia (Kotter) | 0 | 2 | 0 | ett | 0 | ett | 0 | 0 | 0 | ett | 5 |
Pass 5. 1 mars, 18:30
Webbplats A | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Prince Edward Island (Casey) | 0 | ett | 0 | ett | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 6 |
British Columbia (Kotter) | 0 | 0 | ett | 0 | ett | 0 | ett | 0 | ett | ett | 5 |
Webbplats B | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
New Brunswick (Mallais) | 0 | ett | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | ett | 0 | X | fyra |
Manitoba (Carruthers) | ett | 0 | 2 | ett | 0 | 2 | ett | 0 | 2 | X | 9 |
Webbplats C | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Northwest Territories (J. Cui) | 0 | ett | 0 | 0 | 2 | ett | 0 | 2 | X | X | 6 |
Saskatchewan (Laycock) | 2 | 0 | 0 | fyra | 0 | 0 | fyra | 0 | X | X | tio |
Webbplats D | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Ontario (Kean) | ett | 0 | 0 | ett | 0 | ett | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
Alberta (C. Cui) | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | ett | X | 7 |
Pass 6. 2 mars, 13:30
Webbplats A | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
New Brunswick (Mallais) | 0 | 2 | 0 | ett | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 5 |
Kanada (Morris) | ett | 0 | ett | 0 | 0 | ett | 0 | ett | 0 | 2 | 6 |
Webbplats B | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Northwest Territories (J. Cui) | 0 | 0 | 0 | ett | 0 | ett | 0 | 2 | X | X | fyra |
Northern Ontario (Jacobs) | 0 | 2 | ett | 0 | fyra | 0 | 2 | 0 | X | X | 9 |
Webbplats C | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Newfoundland och Labrador (Gushu) | 0 | 2 | 0 | ett | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 |
British Columbia (Kotter) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | ett | ett | 2 | 6 |
Webbplats D | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Prince Edward Island (Casey) | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | ett | 0 | 5 |
Quebec (Menar) | 0 | ett | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | ett | 6 |
Pass 7. 2 mars, 18:30
Webbplats A | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Alberta (C. Cui) | ett | 0 | 2 | 0 | 0 | ett | ett | ett | 0 | ett | 7 |
Quebec (Menar) | 0 | 2 | 0 | ett | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Webbplats B | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Saskatchewan (Laycock) | 3 | 0 | ett | 3 | 0 | ett | 0 | 0 | X | X | åtta |
Kanada (Morris) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | ett | ett | X | X | fyra |
Webbplats C | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Northern Ontario (Jacobs) | 0 | 0 | 3 | ett | 0 | 0 | 2 | 0 | ett | X | 7 |
Ontario (Kean) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ett | 0 | 2 | 0 | X | 3 |
Webbplats D | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Manitoba (Carruthers) | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | ett | X | åtta |
Newfoundland och Labrador (Gushu) | 0 | 0 | ett | ett | 0 | ett | 0 | 2 | 0 | X | 5 |
Session 8. 3 mars, 08:30
Webbplats A | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Manitoba (Carruthers) | ett | 2 | 0 | 5 | 0 | 2 | 0 | ett | X | X | elva |
Northwest Territories (J. Cui) | 0 | 0 | ett | 0 | ett | 0 | ett | 0 | X | X | 3 |
Webbplats B | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Prince Edward Island (Casey) | 0 | ett | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | ett | X | X | fyra |
Alberta (C. Cui) | 2 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | ett | 0 | X | X | åtta |
Webbplats C | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Saskatchewan (Laycock) | ett | 0 | 0 | 2 | 0 | ett | 0 | 3 | 0 | X | 7 |
New Brunswick (Mallais) | 0 | 0 | ett | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | ett | X | fyra |
Webbplats D | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Ontario (Kean) | 0 | 0 | 0 | ett | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 3 |
British Columbia (Kotter) | 0 | 2 | ett | 0 | ett | 0 | 0 | 0 | fyra | X | åtta |
Pass 9. 3 mars, 13:30
Webbplats A | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Northern Ontario (Jacobs) | ett | ett | 2 | 2 | 3 | ett | 0 | ett | X | X | elva |
Prince Edward Island (Casey) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ett | 0 | X | X | ett |
Webbplats B | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Newfoundland och Labrador (Gushu) | ett | ett | ett | 0 | 2 | 0 | 2 | 3 | X | X | tio |
New Brunswick (Mallais) | 0 | 0 | 0 | ett | 0 | ett | 0 | 0 | X | X | 2 |
Webbplats C | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Quebec (Menar) | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | fyra | 0 | åtta |
British Columbia (Kotter) | 0 | ett | 0 | ett | 0 | ett | ett | ett | 0 | ett | 6 |
Webbplats D | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Northwest Territories (J. Cui) | 0 | 0 | 0 | ett | 0 | 0 | ett | 0 | ett | 0 | 3 |
Kanada (Simmons) | 0 | 0 | ett | 0 | ett | 2 | 0 | ett | 0 | ett | 6 |
Pass 10. 3 mars, 18:30
Webbplats A | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Newfoundland och Labrador (Gushu) | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | ett | ett | 0 | 2 | åtta |
Ontario (Kean) | 0 | 2 | ett | 0 | ett | ett | 0 | 0 | ett | 0 | 6 |
Webbplats B | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Manitoba (Carruthers) | 0 | 0 | 0 | 0 | ett | 0 | ett | 0 | X | X | 2 |
Northern Ontario (Jacobs) | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | ett | X | X | 7 |
Webbplats C | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Kanada (Simmons) | 0 | 2 | 0 | ett | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | ett | 6 |
Alberta (C. Cui) | ett | 0 | ett | 0 | 0 | ett | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 |
Webbplats D | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Quebec (Menar) | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | ett | 0 | 0 | 2 | 7 |
Saskatchewan (Laycock) | 0 | ett | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | ett | ett | 0 | 5 |
Session 11. 4 mars, 8:30
Webbplats A | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Kanada (Simmons) | 0 | 0 | ett | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 2 | åtta |
British Columbia (Kotter) | ett | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 7 |
Webbplats B | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Quebec (Menar) | 2 | 0 | 0 | ett | ett | 0 | 3 | 0 | ett | X | åtta |
Northwest Territories (J. Cui) | 0 | ett | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | X | 5 |
Webbplats C | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Newfoundland och Labrador (Gushu) | 0 | ett | 0 | 3 | 3 | ett | 0 | ett | 0 | X | 9 |
Prince Edward Island (Casey) | ett | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | ett | X | 6 |
Webbplats D | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
New Brunswick (Mallais) | 0 | 0 | 0 | ett | 0 | 2 | 0 | ett | 0 | X | fyra |
Northern Ontario (Jacobs) | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | ett | 0 | ett | X | 7 |
Session 12. 4 mars, 13:30
Webbplats A | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Saskatchewan (Laycock) | 0 | ett | 0 | ett | 0 | 0 | 0 | 0 | ett | 0 | 3 |
Northern Ontario (Jacobs) | ett | 0 | ett | 0 | ett | 0 | 0 | ett | 0 | ett | 5 |
Webbplats B | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Ontario (Kean) | 0 | 0 | 0 | ett | 0 | ett | 0 | 2 | 0 | 0 | fyra |
Kanada (Simmons) | ett | 0 | ett | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | ett | 7 |
Webbplats C | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Manitoba (Carruthers) | 0 | ett | ett | 0 | 0 | ett | 0 | ett | 0 | X | fyra |
Quebec (Menar) | 2 | 0 | 0 | ett | ett | 0 | ett | 0 | 2 | X | 7 |
Webbplats D | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Alberta (C. Cui) | 0 | ett | 0 | 2 | ett | 0 | ett | 0 | 2 | 0 | 7 |
Newfoundland och Labrador (Gushu) | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | ett | 0 | 2 | 0 | ett | åtta |
Session 13. 4 mars, 18:30
Webbplats A | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Alberta (C. Cui) | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | ett | 0 | 0 | 2 | X | 7 |
Northwest Territories (J. Cui) | 0 | ett | 0 | 2 | 0 | 0 | ett | 0 | 0 | X | fyra |
Webbplats B | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | elva | Total |
Saskatchewan (Laycock) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | ett | ett | 0 | ett | 7 |
Prince Edward Island (Casey) | 0 | 0 | ett | 0 | 3 | 0 | ett | 0 | 0 | ett | 0 | 6 |
Webbplats C | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Ontario (Kean) | 0 | 2 | 0 | ett | 0 | 0 | ett | 0 | X | X | fyra |
New Brunswick (Mallais) | 2 | 0 | ett | 0 | 2 | 3 | 0 | ett | X | X | 9 |
Webbplats D | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Manitoba (Carruthers) | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | ett | 0 | 3 | X | X | åtta |
British Columbia (Kotter) | ett | 0 | 0 | ett | 0 | 0 | ett | 0 | X | X | 3 |
Session 14. 5 mars, 08:30
Webbplats A | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Prince Edward Island (Casey) | 0 | fyra | ett | 0 | ett | ett | 0 | 0 | ett | X | åtta |
New Brunswick (Mallais) | 2 | 0 | 0 | ett | 0 | 0 | 0 | ett | 0 | X | fyra |
Webbplats B | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Newfoundland och Labrador (Gushu) | 0 | ett | ett | ett | 0 | ett | 0 | ett | 0 | ett | 6 |
Northern Ontario (Jacobs) | 0 | 0 | 0 | 0 | ett | 0 | 3 | 0 | ett | 0 | 5 |
Webbplats C | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
British Columbia (Kotter) | 0 | 2 | 0 | 0 | ett | ett | 0 | 0 | 2 | X | 6 |
Northwest Territories (J. Cui) | 0 | 0 | 0 | ett | 0 | 0 | 0 | ett | 0 | X | 2 |
Webbplats D | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Quebec (Menar) | 0 | 0 | ett | 0 | ett | 0 | ett | 0 | 2 | X | 5 |
Kanada (Simmons) | 0 | ett | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | X | 7 |
Pass 15. 5 mars, 13:30
Webbplats A | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Manitoba (Carruthers) | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | ett | 0 | 2 | 0 | 7 |
Ontario (Kean) | 0 | 3 | ett | 0 | 0 | ett | 0 | 2 | 0 | ett | åtta |
Webbplats B | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
New Brunswick (Mallais) | 0 | 2 | 0 | ett | 0 | 0 | ett | 0 | 0 | X | fyra |
British Columbia (Kotter) | ett | 0 | 2 | 0 | ett | ett | 0 | 2 | 0 | X | 7 |
Webbplats C | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Alberta (C. Cui) | ett | 0 | 2 | 0 | ett | 0 | 0 | ett | 0 | 0 | 5 |
Saskatchewan (Laycock) | 0 | ett | 0 | ett | 0 | ett | ett | 0 | 0 | 2 | 6 |
Webbplats D | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Northwest Territories (J. Cui) | 0 | ett | 0 | ett | ett | 0 | 0 | 2 | X | X | 5 |
Prince Edward Island (Casey) | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | fyra | ett | 0 | X | X | 9 |
Session 16. 5 mars, 18:30
Webbplats A | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Quebec (Menar) | 0 | 0 | ett | 0 | 0 | ett | 0 | 2 | 0 | 0 | fyra |
Newfoundland och Labrador (Gushu) | 0 | ett | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | ett | ett | 7 |
Webbplats B | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Alberta (C. Cui) | 0 | 0 | 0 | 2 | ett | 0 | 2 | 0 | 2 | ett | åtta |
Manitoba (Carruthers) | ett | 0 | ett | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | 7 |
Webbplats C | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Northern Ontario (Jacobs) | ett | 0 | 0 | 0 | 0 | ett | 0 | 2 | 0 | 2 | 6 |
Kanada (Simmons) | 0 | ett | 0 | 0 | 0 | 0 | ett | 0 | ett | 0 | 3 |
Webbplats D | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | elva | Total |
Ontario (Kean) | ett | 0 | 0 | 0 | 0 | ett | 0 | 5 | 0 | 0 | ett | åtta |
Saskatchewan (Laycock) | 0 | ett | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | ett | 2 | 0 | 7 |
Session 17. 6 mars, 8:30
Webbplats A | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
British Columbia (Kotter) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ett | 0 | ett | 0 | X | 2 |
Saskatchewan (Laycock) | 0 | ett | 0 | 0 | ett | 0 | ett | 0 | ett | X | fyra |
Webbplats B | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Ontario (Kean) | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | X | X | åtta |
Northwest Territories (J. Cui) | ett | 0 | 0 | ett | 0 | ett | 0 | ett | X | X | fyra |
Webbplats C | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Prince Edward Island (Casey) | 0 | ett | ett | 0 | 0 | ett | 0 | 0 | ett | ett | 5 |
Manitoba (Carruthers) | 0 | 0 | 0 | ett | 0 | 0 | 0 | ett | 0 | 0 | 2 |
Webbplats D | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Alberta (C. Cui) | ett | 0 | 3 | ett | ett | 0 | 0 | 2 | X | X | åtta |
New Brunswick (Mallais) | 0 | ett | 0 | 0 | 0 | ett | ett | 0 | X | X | 3 |
Kvartsfinal | semifinal | Den slutliga | |||||||||||
ett | Norra Ontario | 7 | |||||||||||
2 | Newfoundland och Labrador | 5 | ett | Norra Ontario | 5 | ||||||||
2 | Newfoundland och Labrador | 6 | fyra | Kanada | 6 | ||||||||
fyra | Kanada | åtta | |||||||||||
3 | Saskatchewan | 7 | |||||||||||
fyra | Kanada | åtta |
Match om 3:e plats | ||||||||||
2 | Newfoundland och Labrador | 5 | ||||||||
3 | Saskatchewan | 7 | ||||||||
1:a laget vs 2:a
6 mars, 18:30
Webbplats B | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Northern Ontario (Jacobs) | ett | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | ett | 0 | 2 | X | 7 |
Newfoundland och Labrador (Gushu) | 0 | 2 | 0 | ett | 0 | ett | 0 | ett | 0 | X | 5 |
3:e laget mot 4:e
7 mars, 13:00
Webbplats B | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | elva | Total |
Saskatchewan (Laycock) | ett | 0 | ett | 0 | 0 | ett | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 7 |
Kanada (Simmons) | 0 | ett | 0 | 3 | 0 | 0 | ett | 0 | 2 | 0 | ett | åtta |
7 mars, 18:00
Webbplats C | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Total |
Newfoundland och Labrador (Gushu) | ett | 0 | ett | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Kanada (Simmons) | 0 | 2 | 0 | ett | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | åtta |
8 mars, 9:30
Team | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | elva | Total |
Newfoundland och Labrador (Gushu) | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | ett | 0 | 0 | 0 | 5 |
Saskatchewan (Laycock) | 0 | ett | 2 | 0 | ett | 0 | 0 | 0 | 0 | ett | 2 | 7 |
8 mars, 17:00
Webbplats C | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | elva | Total |
Northern Ontario (Jacobs) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | ett | 0 | 2 | 0 | 5 |
Kanada (Simmons) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | ett | 6 |
M | Team | Hoppa | Och | PÅ | P |
---|---|---|---|---|---|
Kanada | Pat Simmons | fjorton | tio | fyra | |
Norra Ontario | Brad Jacobs | 13 | elva | 2 | |
Saskatchewan | Steve Laycock | 13 | åtta | 5 | |
fyra | Newfoundland och Labrador | Brad Gushu | fjorton | 9 | 5 |
5 | Alberta | Kevin Cui | elva | 6 | 5 |
6 | Quebec | Jean-Michel Menard | elva | 6 | 5 |
7 | British Columbia | Jim Kotter | elva | 5 | 6 |
åtta | Ontario | Mark Kean | elva | 5 | 6 |
9 | prins Edward ö | Adam Casey | 14 * | 7 | 7 |
tio | Manitoba | Reed Carruthers | elva | fyra | 7 |
elva | New Brunswick | Jeremy Mallais | elva | 2 | 9 |
12 | Nordvästra territorium | Jamie Cui | elva | 0 | elva |
13 | Yukon | Bob Smallwood | 3 | ett | 2 |
fjorton | Nova Scotia | Glen MacLeod | 2 | ett | ett |
* - med hänsyn till 3 matcher från Prince Edward Island-laget i förkvalificeringen
Enligt resultaten av noggrannheten av kast (i procent) av spelarna i matcherna i round robin-stadiet, bestäms två lag vid varje position: den bästa spelaren ingår i det första laget, den andra i betyget - i andra [8] .
Fjärde (hoppa över) | Tredje | Andra | Den första | |
---|---|---|---|---|
ett | Brad Jacobs ( Norra Ontario ) |
Ryan Fry ( Norra Ontario ) |
Carter Rycroft | Colin Hodgson |
2 | Brad Gushu | Mark Kennedy | Brent Laing | Ben Hebert |
(Ross Hardston-priset för förkroppsligandet av idrottsandan)
Paul McLean Award [8](Paul McLean-priset för bästa mediabevakning av mästerskapet)
( Most Valuable Player Award uppkallad efter Hector Gervais )
Kanadensiska mästerskap i curling för herrar (Tim Hortons Brier) | |
---|---|
Macdonald Brier | |
Labat Brier | |
Nokia Brier | |
Tim Hortons Brier |