Denna lista inkluderar:
Den andra och tredje delen av listan kan vara ofullständig på grund av bristen på data om födelseorten och dödsorten för ett antal hjältar.
Tabellerna visar hjältarnas efternamn, namn och patronym, position och arbetsplats vid den tidpunkt då titeln tilldelades, datumet för dekretet från presidiet för Sovjetunionens högsta sovjet , grenen av den nationella ekonomin, födelseort, samt en länk till en biografisk artikel på sajten " Heroes of the Country ". Tabellformatet ger möjlighet att sortera efter de angivna parametrarna genom att klicka på pilen i önskad kolumn.
Den första tilldelningen av titeln Hero of Socialist Labour i Astrakhan-regionen ägde rum den 5 november 1943 , då, genom dekret från presidiet för Sovjetunionens högsta sovjet, för särskilda meriter för att tillhandahålla transporter för fronten och nationalekonomi och enastående prestationer för att återställa järnvägsekonomin under svåra krigstidsförhållanden, tilldelades förmannen för Astrakhan-distansen I. I. Navolokin .
De flesta av hjältarna från socialistiskt arbete i Astrakhan-regionen är inom jordbruket - 14 personer. Resten av hjältarna arbetade inom transportområdet - 6, fiske - 5, radioindustri, landåtervinning, kommunikationer, sjukvård - 1 vardera.
Nej. | Efternamn, namn, patronym | Livedejter | Aktivitet | Uppdragsdatum _ | Industri | Födelseort | HS |
---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Avdeev Konstantin Frolovich | 1931-10-29 - 2001-02-20 | Senior herde på den kollektiva gården uppkallad efter Lenin i Limansky-distriktet i Astrakhan-regionen | 22.03 . 1966 | jordbruks | Limansky-distriktet | [GS 1] |
Anufrienko Vasily Nikiforovich | 1900-1958 | Senior herde av den kollektiva gården uppkallad efter Stalin, Stepnovsky-distriktet , Astrakhan-regionen | 22.08 . 1950 | jordbruks | * Kalmykien | [GS 2] | |
2 | Anshakov Ivan Yakovlevich | 1930-1993 | Grävmaskinsförare av en mobil mekaniserad kolumn nr 26 i Sevvodstroy-trusten av chefen för Strakhanrisstroy vid ministeriet för landåtervinning och vattenresurser i RSFSR, Astrakhan-regionen | 08.04 . 1971 | meliovodhoz | Astrakhan regionen | [GS 3] |
3 | Babaev Nabi Khairshahovich | släkte. 1934-10-07 | Senior herde på statsgården "Volzhsky" Enotaevsky-distriktet i Astrakhan-regionen | 22.03 . 1966 | jordbruks | Kharabalinsky-distriktet | [GS 4] |
fyra | Baikov Sergey Alekseevich | 1927-08-14 - 1988-10-14 | Direktör för statsgården "Astrakhansky" i Narimanov-distriktet i Astrakhan-regionen | 13.03 . 1981 | jordbruks | Astrakhan | [GS 5] |
5 | Belyakova Nina Semyonovna | 1916-2002 | Läkare på stadssjukhuset nr 2, bergen. Astrakhan | 20.07 . 1971 | sjukvård | Astrakhan | [GS 6] |
6 | Bukov Ivan Yakovlevich | 1925-05-05 - 2014-07-14 | Lokdepåförare Upper Baskunchak , Privolzhskaya järnvägen, Astrakhan-regionen | 01.08 . 1959 | transport | * Pskov-regionen | [GS 7] |
7 | Vakser Nikolai Alekseevich | 1915-1984 | Gassvetsare vid reparationsanläggningen för Astrakhan diesellokomotiv , Astrakhan-regionen | 01.08 . 1959 | transport | * Voronezh-regionen | [GS 8] |
Gerasimenko Anastasia Andreevna | 03/07/1907 - 10/1980 | Cowgirl från Priozerny köttstatsgård vid Ministeriet för statliga gårdar i Sovjetunionen, Nikolsky-distriktet i Astrakhan-regionen | 17.09 . 1949 | jordbruks | * Rostov-regionen | [GS 9] | |
Grebenyuk Andrey Gavrilovich | 1902-1979 | Nötkreatur från Priozerny köttstatsgård vid Ministeriet för statliga gårdar i Sovjetunionen, Nikolsky-distriktet i Astrakhan-regionen | 17.09 . 1949 | jordbruks | * Kalmykien | [GS 10] | |
Grebenyuk Maria Andreevna | 1925-02-13 - 1994-10-31 | Cowgirl från Priozerny köttstatsgård vid Ministeriet för statliga gårdar i Sovjetunionen, Nikolsky-distriktet i Astrakhan-regionen | 17.09 . 1949 | jordbruks | * Kalmykien | [GS 11] | |
åtta | Dedov Ivan Andreevich | 1929-08-15 - 2010-03-19 | Förman för kollektivgården "General Labor" i Limansky-distriktet i Astrakhan-regionen | 07.12 . 1973 | jordbruks | Limansky-distriktet | [GS 12] |
9 | Evseev Vasily Petrovich | 1909-05-04 - 1970-05-29 | Kapten för fiskenotfartyget "Astrakhanets" på fiskekollektivfarmen "Pamyat Ilyich" i landsbygdsdistriktet Kamyzyak i Astrakhan-regionen | 13.04 . 1963 | fiskodling | Kamyzyaksky-distriktet | [GS 13] |
Efentiev Vasily Yakovlevich | 1905-1982 | Nötkreatur från Priozerny köttstatsgård vid Ministeriet för statliga gårdar i Sovjetunionen, Nikolsky-distriktet i Astrakhan-regionen | 17.09 . 1949 | jordbruks | * Kalmykien | [GS 14] | |
Ångade Stepan Mikheevich [1] | 1904-04-17 - 1988-03-06 | Senior herde på statsgården "Zapadny" från ministeriet för statliga gårdar i Sovjetunionen, Stepnovsky-distriktet i Astrakhan-regionen | 01.12 . 1949 | jordbruks | * Rostov-regionen | [GS 15] | |
tio | Kalieva Jamilya | 1934-01-09 - 2006-12-12 | Senior herde på kollektivgården "Dawn of Communism" Kharabalinsky-distriktet i Astrakhan-regionen | 22.03 . 1966 | jordbruks | Kharabalinsky-distriktet | [GS 16] |
elva | Kamnev Georgy Zakharovich | 1925-05-05 - 1988-10-15 | Ordförande för kollektivgården "Red Partizan" Kharabalinsky-distriktet i Astrakhan-regionen | 10.03 . 1976 | jordbruks | Kharabalinsky-distriktet | [GS 17] |
12 | Karimov Lati | släkte. 1930 | Senior herde på kollektivgården "Kzyl-Tan" Marfinsky-distriktet i Astrakhan-regionen | 10.06 . 1949 | jordbruks | Volodarsky-distriktet | [GS 18] |
13 | Kinzhibaev Karim Shakhnazarovich | 1924-09-15 - 1994-03-30 | Förman för kollektivgården "Aktiv" i Narimanov-distriktet i Astrakhan-regionen | 30.04 . 1966 | jordbruks | Privolzhsky-distriktet | |
fjorton | Kozhevnikov Alexey Kirillovich | 1919 - 1996-12-10 | Förman för den kollektiva gården uppkallad efter Kirov, Kharabalinsky-distriktet , Astrakhan-regionen | 23.12 . 1976 | jordbruks | Kharabalinsky-distriktet | [HS 19] |
femton | Kolchin Anatoly Ivanovich | släkte. 1932 | Länka fiskare från fiskekollektivfarmen uppkallad efter XX partikongressen i Volodarsky-distriktet i Astrakhan-regionen | 17.02 . 1986 | fiskodling | Astrakhan regionen | |
16 | Konoplev Grigory Georgievich | 1925-10-21 - 2017-04-13 | Ordförande för den kollektiva gården uppkallad efter Kirov, Kharabalinsky-distriktet , Astrakhan-regionen | 07.12 . 1973 | jordbruks | Kharabalinsky-distriktet | [GS 20] |
17 | Kopylov Ivan Vasilievich | 1926-06-07 - 2017-04-18 | Turner-borer av fartygsreparations- och varvsfabriken uppkallad efter Lenin från Volga oljelastande flodrederi " Volgotanker " från ministeriet för flodflottan i RSFSR, berg. Astrakhan | 02.04 . 1981 | transport | * Penza-regionen | [HS 21] |
Kornienko Nikolai Iljitj | 1898-1972 | Senior herde av den kollektiva gården uppkallad efter Stalin, Stepnovsky-distriktet , Astrakhan-regionen | 22.08 . 1950 | jordbruks | * Kalmykien | [HS 22] | |
Logvinenko Gordey Andreevich | 1916 - 1962-11-24 | Senior herde från Molotovs kollektivgård, Stepnovsky-distriktet , Astrakhan-regionen | 10.06 . 1949 | jordbruks | * Kalmykien | [HS 23] | |
arton | Mendgaziev Baimash | 1890-01-03 - 1975-06-14 | Senior herde från Karakul State Farm "Polyny" från Ministeriet för statliga gårdar i USSR, Enotaevsky-distriktet i Astrakhan-regionen | 26.09 . 1950 | jordbruks | Kharabalinsky-distriktet | [GS 24] |
19 | Navolokin Ivan Ivanovich | 1892-01-24 - 1960-04-09 | Förman för Astrakhan -spårets avstånd från Ryazan-Ural Railway | 05.11 . 1943 | transport | * Tambov-regionen | [GS 25] |
tjugo | Pavlova Antonina Nikolaevna | 1911 - ???? | Kvarn från Astrakhan Machine-Building Plant "Oktyabr" från Astrakhan Economic Council | 07.03 . 1960 | fiskodling | Astrakhan | [HS 26] |
Popenko Yakov Iljitj | 1897-1978 | Senior herde av den kollektiva gården uppkallad efter Stalin, Stepnovsky-distriktet , Astrakhan-regionen | 10.06 . 1949 | jordbruks | * Rostov-regionen | [GS 27] | |
21 | Popova Nina Mikhailovna | 1928-08-01 - 2016-11-05 | Telegrafoperatör för Astrakhan- telegraf- och telefonstationen vid Sovjetunionens kommunikationsministerium | 04.05 . 1971 | förbindelse | Astrakhan | [GS 28] |
22 | Rozhkov Boris Sergeevich | släkte. 1937-01-08 | Verktygstillverkare av Astrakhan Machine-Building Plant "Progress" från ministeriet för radioindustri i USSR | 29.03 . 1976 | radioindustrin | Astrakhan | [HS 29] |
23 | Sablin Petr Petrovich | släkte. 1927-05-18 | Kapten för muddringsprojektilen för Kaspiska offshoredirektoratet för sjövägar vid ministeriet för marinen i Sovjetunionen, Astrakhan-regionen | 03.08 . 1960 | transport | * Lipetsk-regionen | [HS 30] |
24 | Saveliev Ivan Ageevich | 1912-02-13 - 1982-02-18 | Ordförande för kollektivgården "Vägen till kommunismen" Vladimirovsky-distriktet Astrakhan-regionen | 30.04 . 1966 | jordbruks | * Saratov-regionen | [HS 31] |
25 | Safronov Petr Alekseevich | 1912 - 10.1981 | Kapten på notfartyget "Nekrasov" från statens havsfiskebas, Astrakhan-regionen | 13.04 . 1963 | fiskodling | Ikryaninsky-distriktet | [HS 32] |
26 | Svinareva Zinaida Ivanovna | 27/10/1929 - 24/11/2014 | Förman för den kollektiva gården uppkallad efter Kalinin, Chernoyarsk-distriktet , Astrakhan-regionen | 30.04 . 1966 | jordbruks | Chernoyarsky-distriktet | |
Semenenko Afanasy Andreevich [2] | 1907-1978 | Senior herde från den karakuluppfödande statsgården "Western" i Stepnovsky-distriktet i Astrakhan-regionen | 01.12 . 1949 | jordbruks | * Rostov-regionen | [HS 33] | |
27 | Sisekenov Salimbay | släkte. 1934 | Senior herde av Aksaraisky State Farm, Krasnoyarsk-distriktet , Astrakhan-regionen | 08.04 . 1971 | jordbruks | Krasnoyarsk-regionen | [HS 34] |
28 | Timofeev Nikolai Yakovlevich | 1921-12-19 - 1988-12-12 | Kapten-assistent mekaniker på fartyget "Dunaisky-41" från Volga oljelastande flodrederi "Volgotanker" från ministeriet för flodflottan i RSFSR, stad. Astrakhan | 04.05 . 1971 | transport | Enotaevsky-distriktet | [HS 35] |
Shchepin Tikhon Mikhailovich | 1904 - 1984-02-29 | Senior herde av den kollektiva gården uppkallad efter Stalin, Stepnovsky-distriktet , Astrakhan-regionen | 10.06 . 1949 | jordbruks | * Kalmykien | [HS 36] | |
29 | Shchurenko Vladimir Kirillovich | 1927-03-15 - 2009-11-02 | Kapten-direktör för fiskefrysfartyget "Kaspiy" från fiskebasen i Astrakhan vid USSR:s fiskeriministerium | 26.04 . 1971 | fiskodling | * Kiev-regionen | [HS 37] |
Nej. | Efternamn, namn, patronym | Livedejter | Aktivitet | Uppdragsdatum _ | Industri | Födelseort | HS |
---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Shtepo Victor Ivanovich | 1928-02-12 - 2004-12-09 | Generaldirektör för Volgo-Don State Farm Specialized Association i Kalachevsky-distriktet i Volgograd-regionen | 08.04 . 1971 09.09 . 1987 | jordbruks | Akhtubinsky-distriktet | [GS 1] |
Nej. | Efternamn, namn, patronym | Livedejter | Aktivitet | Uppdragsdatum _ | Industri | Födelseort | HS |
---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Abakumov Alexander Viktorovich | 1929-04-10 - 2020-03-14 | Flaggkapten för sillflottans administration, Murmansk-regionen | 13.04 . 1963 | fiskodling | Enotaevsky-distriktet | [GS 2] |
2 | Aleshkin Pavel Egorovich | 1913 - ???? | Kapten för den medelstora fisketrålaren "Polyarnik" från trålflottans avdelning i Glavkamchatrybprom vid USSR:s fiskeriministerium, Kamchatka-regionen | 02.03 . 1957 | fiskodling | Astrakhan | [GS 3] |
3 | Belyaeva Valentina Yakovlevna | släkte. 1937-12-31 | Chef för det komplexa tekniska flödet nr 3 av svets- och monteringsstiftelsen vid ministeriet för konstruktion av olje- och gasindustriföretag i Sovjetunionen, Gorky-regionen | 06.10 . 1983 | konstruktion | Kamyzyaksky-distriktet | [GS 4] |
fyra | Boltinsky Vasily Nikolaevich | 1904-04-01 - 1977-02-01 | Akademiker vid All-Union Academy of Agricultural Sciences uppkallad efter V. I. Lenin , berg. Moskva | 04.01 . 1974 | vetenskapen | Astrakhan | [GS 5] |
5 | Budanova (Lucevaya) Maria Timofeevna [1] | släkte. 1921-01-01 | Länka kollektiv gård uppkallad efter Chapaev, Molotovabad-distriktet , Stalinabad-regionen | 01.03 . 1948 | jordbruks | Astrakhan regionen | |
6 | Dedov Fedor Ivanovich | 1907-1977 | Ordförande för den kollektiva gården "Proletär seger" i den västra regionen i Kalmyk ASSR | 21.08 . 1959 | jordbruks | Limansky-distriktet | [GS 6] |
7 | Denekin Ivan Ignatievich | 1911-1990 | Förman för fiskebrigaden för kollektivgården "Dawn of the North" i Okhotsk-distriktet i Khabarovsk-territoriet | 02.03 . 1957 | fiskodling | Astrakhan regionen | [GS 7] |
åtta | Denisov Vasily Vasilievich | 1926-06-12 - 2002-10-05 | Verktygstillverkare vid Ulyanovsk maskinbyggnadsfabrik uppkallad efter Volodarsky, ministeriet för maskinteknik i Sovjetunionen | 26.04 . 1971 | försvarsindustrin | Astrakhan | [GS 8] |
9 | Kalyagin Viktor Vladimirovich | släkte. 1932-07-15 | Förste sekreterare för Ipatovsky- distriktskommittén för SUKP, Stavropol-territoriet | 22.02 . 1978 | allmän administration | Ikryaninsky-distriktet | [GS 9] |
tio | Kapp Eugen Arturovich | 26/05/1908 - 29/10/1996 | Styrelseordförande för Union of Composers of Estonia, People's Artist of the USSR , berg. Tallinn | 26.05 . 1978 | kultur | Astrakhan | [GS 10] |
elva | Kirillov Vladimir Andreevich | 28/08/1925 - 20/08/1999 | Kapten på det dieselelektriska fartyget "Lenin" från Volga United River Shipping Company vid ministeriet för flodflottan i RSFSR, berg. Bitter | 13.05 . 1977 | transport | Enotaevsky-distriktet | [GS 11] |
12 | Kovalev Ivan Vasilievich | 1908-01-03 - 1967-01-03 | Ordförande för fiskekollektivfarmen uppkallad efter Voroshilov Nevelsky-distriktet i Sakhalin-regionen | 02.03 . 1957 | fiskodling | Akhtubinsky-distriktet | [GS 12] |
13 | Korobkova Evdokia Grigorievna | släkte. 1935 | Pressare vid Volgograd- fabriken för silikatbyggnadsmaterial vid ministeriet för industri av byggmaterial i RSFSR | 22.05 . 1986 | industriella byggmaterial | Astrakhan regionen | |
fjorton | Kochina Pelageya Yakovlevna | 13/05/1899 - 1999/07/13 | Chef för avdelningen för tillämpad hydrodynamik vid Institutet för hydrodynamik i den sibiriska grenen av USSR Academy of Sciences , akademiker vid USSR Academy of Sciences, Gor. Novosibirsk | 13.03 . 1969 | vetenskapen | Astrakhan | [GS 13] |
femton | Kuznetsov Alexander Andreevich | 1912 - 10.1977 | Kapten för den medelstora fisketrålaren "Sever" från trålflottans avdelning i Glavkamchatrybprom vid USSR:s fiskeriministerium, Kamchatka-regionen | 02.03 . 1957 | fiskodling | Astrakhan | [GS 14] |
16 | Ladushkin Ilya Ivanovich | 1909-02-08 - 1975-10-15 | Förste sekreterare för Upper Chirchik District Committee för kommunistpartiet i Uzbekistan, Tasjkent-regionen | 08.04 . 1971 | allmän administration | Astrakhan | [GS 15] |
17 | Lidovsky Nikolai Gavrilovich | släkte. 1925-07-11 | Förman för slaktarna i Sikhali-anläggningen i Primorsky Economic Council | 09.06 . 1961 | metallurgi | Kharabalinsky-distriktet | |
arton | Marisov Valery Konstantinovich | 1915-10-23 - 1992-01-18 | Förste sekreterare i SUKP:s Udmurts regionala kommitté | 30.08 . 1982 | allmän administration | Astrakhan | [GS 16] |
19 | Nenashev Pavel Nikolaevich | 1914 - ???? | Senior herde från Bolshoi Tsaryn State Farm, Sarpinsky-distriktet , Kalmyk ASSR | 22.03 . 1966 | jordbruks | Chernoyarsky-distriktet | [GS 17] |
tjugo | Nikolaev Pavel Nikolaevich | 1913 - ???? | Befälhavare för Joint Aviation Detachement av den kazakiska territoriella administrationen av Civil Air Fleet, berg. Aktobe | 16.04 . 1963 | transport | Astrakhan | |
21 | Pashkov Georgy Nikolaevich | 1909-04-15 - 1993-03-20 | Vice ordförande i kommissionen för presidiet för ministerrådet i Sovjetunionen om militär-industriella frågor , berg. Moskva | 17.06 . 1961 | försvarsindustrin | Ikryaninsky-distriktet | [GS 18] |
22 | Polyushchenko Vasily Nikolaevich | 27.02. 1922 - 1986-09-26 | Borrförman för Prikumsk Drilling Department vid Stavropolneftegaz Association of the USSR Ministry of Oil Industry, Stavropol Territory | 30.03 . 1971 | oljeindustri | Krasnoyarsk-regionen | [HS 19] |
23 | Smolentsev Mikhail Konstantinovich | släkte. 1934-10-27 | Gruvarbetare i gruvdriften av gruvan nr 4 i Sakhalinugol Combine, ministeriet för kolindustrin i Sovjetunionen, Sakhalin-regionen | 30.03 . 1971 | kolindustrin | Enotaevsky-distriktet | [GS 20] |
24 | Sutyrin Valery Alexandrovich | 1905-03-14 - 1968-06-01 | Direktör för Kirov Machine-Building Plant uppkallad efter XX partikongressen för CPSU vid ministeriet för luftfartsindustri i Sovjetunionen, berg. Kirov | 22.07 . 1966 | maskinteknik | Astrakhan | [HS 21] |
25 | Urazgaliev Utegul | 1900 - ???? | Chef för den regionala avdelningen för jordbruk i Irgiz-distriktet i Aktobe-regionen | 23.07 . 1948 | jordbruks | Kharabalinsky-distriktet | |
26 | Usankov Fedor Andreevich | 1901 - ???? | Ordförande för Seversky District Executive Committee, Krasnodar Territory | 06.05 . 1948 | allmän administration | Astrakhan regionen | |
27 | Fomenko Petr Kirillovich | 1915 - 1997 | Kapten för havsnotfartyget "Gzhelka" på fiskfabriken "First Seiner" Glavprimorrybprom, Primorsky Krai | 02.03 . 1957 | fiskodling | Astrakhan regionen |
Nej. | Efternamn, namn, patronym | Livedejter | Aktivitet | Uppdragsdatum _ | Industri | Bostadsområde | HS |
---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Gurkalova Olga Filippovna | 1915 - ???? | Zvenevaya från Oktemberyan Fruit and Grape State Farm vid ministeriet för livsmedelsindustri i Sovjetunionen, Armenian SSR | 26.09 . 1950 | jordbruks |
över hjältar av socialistiskt arbete | Listor||
---|---|---|
Regioner i Ryssland |
| |
Städer i Ryssland | ||
Belarus | Brest-regionen (64) Vitebsk-regionen (88) Gomel-regionen (86) Grodno-regionen Minsk regionen Mogilev-regionen | |
Kazakstan | Akmola-regionen (139) Aktobe-regionen (105) Alma-Atas region Atyrau-regionen (68) Region östra Kazakstan (161) Zhambyl-regionen (252) Väst-Kazakstan regionen Karaganda-regionen (143) Kyzylorda-regionen Kostanay-regionen (149) Mangystau-regionen (23) Pavlodar-regionen (66) Region Nordkazakstan (117) Turkestan regionen | |
Uzbekistan | Andijan-regionen Bukhara-regionen Jizzakh-regionen Karakalpakstan (36) Kashkadarya-regionen Navoi-regionen Namangan-regionen Samarkand regionen Surkhandarya-regionen Syrdarya regionen Tasjkent-regionen Fergana-regionen Khorezm-regionen | |
Ukraina | Vinnytsia regionen Volyn regionen Dnipropetrovsk-regionen Donetsk-regionen Zhytomyr oblast Transcarpathian region (45) Zaporozhye-regionen Ivano-Frankivsk regionen Kiev regionen Kirovograd regionen Lugansk-regionen (211) Lviv-regionen (95) Mykolaiv-regionen (139) Odessa-regionen (184) regionen Poltava Rivne-regionen (39) Sumy regionen Ternopil regionen Kharkov regionen Cherson regionen Khmelnitsky-regionen Cherkasy regionen Chernihiv regionen Chernivtsi-regionen | |
Andra tidigare republiker i Sovjetunionen |
| |
Yrken | ||
Nationaliteter |