Världsmästerskapen i konståkning 2010 | |
---|---|
| |
Typ av tävling | ISU- turnering |
datumet | 22 mars - 28 mars |
Säsong | 2009—2010 |
Plats | Turin |
Arena | palavela |
Vinnare | |
Singelskridskoåkning för män | |
Daisuke Takahashi | |
Damsingel | |
Mao Asada | |
Parskridskoåkning | |
Pang Qing och Tong Jian | |
Dans på is | |
Tessa Virtue och Scott Moir | |
Konkurrens | |
Tidigare | VM 2009 |
Senare | VM 2011 |
2010 World Figure Skating Championships ( Eng. 2010 World Figure Skating Championships ) är en internationell turnering som anordnas av International Skating Union bland världskonståkare säsongen 2009-2010. Idrottare tävlade i herr- och damsingel , parskridskoåkning och isdans .
Mästerskapet hölls i Turin ( Italien ) på Palavela Arena från 22 till 28 mars 2010 [1] .
Den obligatoriska dansen var den gyllene valsen [2] .
Enligt resultaten av konståkarnas prestationer vid mästerskapen 2009 har följande länder rätt att nominera mer än en idrottare/par i varje disciplin till detta mästerskap [3] :
Platser | Män | Kvinnor | Par | Dans |
---|---|---|---|---|
3 | USA Japan |
Japan | Kina Ryssland |
Ryssland USA |
2 | Kanada Frankrike Tjeckien Italien Kazakstan Ryssland |
Kanada Finland Georgien Republiken Korea Ryssland Schweiz USA |
Tyskland Ukraina Kanada USA |
Kanada Frankrike Italien Storbritannien |
Baserat på skridskoåkares prestationer vid det aktuella mästerskapet, är följande länder berättigade att delta i mer än en skridskoåkare/par i varje gren för 2011 års mästerskap :
Platser | Män | Kvinnor | Par | Dans |
---|---|---|---|---|
3 | Kanada Japan USA |
Japan | Kina Ryssland |
Kanada USA |
2 | Belgien Tjeckien Frankrike Italien Sverige |
Kanada Finland Italien Ryssland Republiken Korea Sverige USA |
Kanada Tyskland USA |
Frankrike Ungern Israel Italien Ryssland Storbritannien |
( UTC+1 )
Dag | Tisdagen den 23 mars | Onsdagen den 24 mars | Torsdagen den 25 mars | Fredagen den 26 mars | Lördagen den 27 mars | Söndagen den 28 mars |
---|---|---|---|---|---|---|
Invigningsceremonin | 17:15 - 17:40 | |||||
Män | 09:30 – 17:16 Kort program |
18:15 - Gratis program |
||||
Kvinnor | 09:00 – 17:30 Kort program |
12:30 - Gratis program |
||||
Par | 18:15 – 22:40 Kort program |
18:45 - 23:15 Gratis program |
||||
Dans på is | 12:00 – 16:50 Obligatorisk dans |
12:45 – 16:40 Originaldans |
18:45 – 23:15 Fri dans |
|||
demonstrationsföreställningar | 14:30 - 17:00 | |||||
Dag | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 |
Plats | namn | Land | Summan av poäng |
SP | FS |
---|---|---|---|---|---|
ett | Daisuke Takahashi | Japan | 257,70 | ett | ett |
2 | Patrick Chan | Kanada | 247,22 | 2 | 2 |
3 | Brian Joubert | Frankrike | 241,74 | 3 | fyra |
fyra | Michal Brezina | tjeckiska | 236,06 | 5 | 3 |
5 | Jeremy Abbott | USA | 232,10 | 6 | 6 |
6 | Adam Rippon | USA | 231,47 | 7 | 5 |
7 | Samuel Contesti | Italien | 218,66 | åtta | elva |
åtta | Kevin van der Perren | Belgien | 218,43 | tio | 9 |
9 | Adrian Schultheiss | Sverige | 218,26 | 12 | 7 |
tio | Takahiko Kozuka | Japan | 216,73 | fyra | 12 |
elva | Kevin Reynolds | Kanada | 216,58 | fjorton | åtta |
12 | Javier Fernandez | Spanien | 215,66 | 13 | tio |
13 | Denis Ten | Kazakstan | 202,46 | 9 | femton |
fjorton | Sergej Voronov | Ryssland | 200,60 | elva | fjorton |
femton | Florent Amodio | Frankrike | 197,25 | femton | 13 |
16 | Anton Kovalevsky | Ukraina | 186,03 | 16 | 19 |
17 | Guan Jinlin | Kina | 182,68 | 19 | 16 |
arton | Ryan Bradley | USA | 179,24 | 21 | 17 |
19 | Alexander Kazakov | Belarus | 175,57 | 24 | arton |
tjugo | Victor Pfeiffer | Österrike | 170,79 | 17 | 21 |
21 | Abzal Rakhimgaliev | Kazakstan | 166,20 | 22 | tjugo |
22 | Jamal Othman | Schweiz | 156,41 | tjugo | 22 |
23 | Kim Min Seok | Republiken Korea | 149,31 | arton | 24 |
24 | Ari-Pekka Nurmenkari | Finland | 148,34 | 23 | 23 |
Kvalificerade sig inte för gratisprogrammet | |||||
25 | Peter Liebers | Tyskland | 54,09 | 25 | |
26 | Pavel Kashka | tjeckiska | 50,55 | 26 | |
27 | Kevin Alves | Brasilien | 50,28 | 27 | |
28 | Nobunari Oda | Japan | 50,25 | 28 | |
29 | Boris Martinets | Kroatien | 50,10 | 29 | |
trettio | Matthew Parr | Storbritannien | 49,31 | trettio | |
31 | Petr Reitmayer | Slovakien | 48,72 | 31 | |
32 | Zoltan Kelemen | Rumänien | 46,94 | 32 | |
33 | Damian Ostojic | Bosnien och Hercegovina | 45.30 | 33 | |
34 | Andrew Huertas | Puerto Rico | 45,09 | 34 | |
35 | Maciej Tseplukha | Polen | 44.30 | 35 | |
36 | Viktor Romanenkov | Estland | 44,17 | 36 | |
37 | Stephen Li Chung Kuo | kinesiska Taipei | 44,15 | 37 | |
38 | Salius Abryulevichus | Litauen | 42,37 | 38 | |
39 | Mark Webster | Australien | 42.30 | 39 | |
40 | Georgy Kenchadze | Bulgarien | 42,09 | 40 | |
41 | Tigran Vardanyan | Ungern | 39.30 | 41 | |
42 | Sarkis Hayrapetyan | Armenien | 39,02 | 42 | |
43 | Maxim Shipov | Israel | 38,26 | 43 | |
44 | Humberto Condreras | Mexiko | 37,33 | 44 | |
45 | Ali Demirboga | Kalkon | 36,39 | 45 | |
46 | Girts Jekabsons | Lettland | 31,79 | 46 | |
WD | Joffrey Bourdon | Montenegro | |||
WD | Artyom Borodulin | Ryssland |
Plats | namn | Land | Summan av poäng |
SP | FS |
---|---|---|---|---|---|
ett | Mao Asada | Japan | 197,58 | 2 | 2 |
2 | Kim Young Ah | Republiken Korea | 190,79 | 7 | ett |
3 | Laura Lepisto | Finland | 178,62 | 3 | 6 |
fyra | Miki Ando | Japan | 177,82 | elva | 3 |
5 | Cynthia Faneuf | Kanada | 177,54 | åtta | fyra |
6 | Carolina Costner | Italien | 177,31 | fyra | 5 |
7 | Mirai Nagasu | USA | 175,48 | ett | elva |
åtta | Ksenia Makarova | Ryssland | 169,64 | 5 | åtta |
9 | Rachel Flatt | USA | 167,44 | 6 | 9 |
tio | Victoria Helgesson | Sverige | 161,79 | 9 | tio |
elva | Akiko Suzuki | Japan | 160,04 | tjugo | 7 |
12 | Sarah Hecken | Tyskland | 153,94 | 13 | 13 |
13 | Alena Leonova | Ryssland | 152,86 | fjorton | fjorton |
fjorton | Jenna McCorkle | Storbritannien | 150,90 | femton | 12 |
femton | Julia Shebeshtien | Ungern | 147,66 | tio | femton |
16 | Liu Yan | Kina | 141,29 | arton | 16 |
17 | Cheltzie Lee | Australien | 137,78 | 17 | 17 |
arton | Elene Gedevanishvili | Georgien | 137,33 | 12 | 21 |
19 | Kiira Korpi | Finland | 134,49 | 16 | tjugo |
tjugo | Sonia Lafuente | Spanien | 133,31 | 21 | arton |
21 | Elena Glebova | Estland | 132,85 | 22 | 19 |
22 | Kwak Min Jeong | Republiken Korea | 120,47 | 23 | 22 |
23 | Anastasia Gimazetdinova | Uzbekistan | 113,89 | 19 | 23 |
24 | Manouk Gijsman | Nederländerna | 111,94 | 24 | 24 |
Kvalificerade sig inte för gratisprogrammet | |||||
25 | Ivan Reitmayerov | Slovakien | 45,96 | 25 | |
26 | Sara Mayer | Schweiz | 45,06 | 26 | |
27 | Tamar Katz | Israel | 44,96 | 27 | |
28 | Tuba Karademir | Kalkon | 44,52 | 28 | |
29 | Mirian Samson | Kanada | 44,20 | 29 | |
trettio | Kirstin Frank | Österrike | 43,80 | trettio | |
31 | Victoria Muniz | Puerto Rico | 41,08 | 31 | |
32 | Bettina Heim | Schweiz | 41.00 | 32 | |
33 | Fleur Maxwell | Luxemburg | 40,22 | 33 | |
34 | Teodora Postic | Slovenien | 40,20 | 34 | |
35 | Karina Johnson | Danmark | 38,22 | 35 | |
36 | Zhanna Pugach | Lettland | 38,20 | 36 | |
37 | Mirna Librich | Kroatien | 37,24 | 37 | |
38 | Lauren Ko | Filippinerna | 33,34 | 38 | |
39 | Martina Bocek | tjeckiska | 32,90 | 39 | |
40 | Irina Movchan | Ukraina | 32,60 | 40 | |
41 | Sonya Radeva | Bulgarien | 32.12 | 41 | |
42 | Ana Cecilia Cantu | Mexiko | 31,88 | 42 | |
43 | Kristall Kiang | kinesiska Taipei | 31,72 | 43 | |
44 | George Glastris | Grekland | 31,36 | 44 | |
45 | Gwendolyn Didier | Frankrike | 29.32 | 45 | |
46 | Marina Seeh | Serbien | 28.32 | 46 | |
47 | Clara Peters | Irland | 28.20 | 47 | |
48 | Tamami Ono | Hong Kong | 27,74 | 48 | |
49 | Abigail Pietersen | Sydafrika | 25,76 | 49 | |
femtio | Charissa Tansombun | Thailand | 25.22 | femtio | |
51 | Sabine Pacuyer | Rumänien | 24.42 | 51 | |
52 | Yoniko Eva Washington | Indien | 24.24 | 52 | |
53 | Beatrice Rozinskaite | Litauen | 23,68 | 53 | |
WD | Isabelle Piedman | Belgien | |||
WD | Sonja Mugosa | Montenegro |
Plats | namn | Land | Summan av poäng |
SP | FS |
---|---|---|---|---|---|
ett | Pang Qing / Tong Jian | Kina | 211,39 | ett | ett |
2 | Alyona Savchenko / Robin Szolkowy | Tyskland | 204,74 | 3 | 2 |
3 | Yuko Kawaguchi / Alexander Smirnov | Ryssland | 203,79 | 2 | 3 |
fyra | Maria Mukhortova / Maxim Trankov | Ryssland | 197,39 | fyra | fyra |
5 | Zhang Dan / Zhang Hao | Kina | 195,78 | 5 | 5 |
6 | Jessica Dube / Bryce Davison | Kanada | 177,07 | åtta | 6 |
7 | Cady Denny / Jeremy Barrett | USA | 172,47 | 6 | åtta |
åtta | Vera Bazarova / Yuri Larionov | Ryssland | 172,04 | 7 | 7 |
9 | Amanda Evora / Mark Ladwig | USA | 165,96 | 9 | 9 |
tio | Anabelle Langlois / Cody Hay | Kanada | 154,72 | 12 | tio |
elva | Stefania Burton / Ondrej Hotarek | Italien | 149,78 | elva | elva |
12 | Vanessa James / Yannick Boehner | Frankrike | 146,58 | tio | 13 |
13 | Anais Moran / Antoine Dorsa | Schweiz | 144,46 | 13 | fjorton |
fjorton | Myleene Hausch / Daniel Wende | Tyskland | 142,98 | fjorton | 12 |
femton | Joanna Suley / Mateusz Chruszczyński | Polen | 138,26 | femton | femton |
16 | Stacy Kemp / David King | Storbritannien | 132,87 | 16 | 16 |
Kvalificerade sig inte för gratisprogrammet | |||||
17 | Dong Huibo / Wu Yiming | Kina | 43,08 | 17 | |
arton | Maria Sergeeva / Ilya Glebov | Estland | 41,94 | arton | |
19 | Lyubov Bakirova / Nikolay Kamenchuk | Belarus | 41,44 | 19 | |
tjugo | Amanda Sunyoto-Yang / Darryll Sulindro-Yang | kinesiska Taipei | 41,28 | tjugo | |
21 | Jessica Crenshaw / Chad Tsagris | Grekland | 40,36 | 21 | |
22 | Ekaterina Kostenko / Roman Talan | Ukraina | 39,18 | 22 | |
23 | Nina Ivanova / Philip Zalevsky | Bulgarien | 36,84 | 23 | |
24 | Gabriela Chermanova / Martin Ganulak | Slovakien | 35,18 | 24 | |
25 | Daniel Montalblano / Evgeny Krasnopolsky | Israel | 32.02 | 25 |
Plats | namn | Land | Summan av poäng | CD | OD | FD |
---|---|---|---|---|---|---|
ett | Tessa Virtue / Scott Moir | Kanada | 224,43 | ett | ett | 2 |
2 | Meryl Davis / Charlie White | USA | 223,03 | 2 | 2 | ett |
3 | Federica Faella / Massimo Scali | Italien | 197,85 | 3 | 3 | fyra |
fyra | Nathalie Pechalat / Fabian Bourzat | Frankrike | 194,39 | fyra | fyra | 3 |
5 | Sinead Kerr / John Kerr | Storbritannien | 189,11 | 6 | 5 | 5 |
6 | Alexandra Zaretskaya / Roman Zaretsky | Israel | 181,26 | åtta | 6 | 6 |
7 | Vanessa Kron / Paul Poirier | Kanada | 180,30 | 9 | 7 | 7 |
åtta | Ekaterina Bobrova / Dmitry Solovyov | Ryssland | 177,23 | elva | åtta | åtta |
9 | Emily Samuelson / Evan Bates | USA | 168,77 | tio | tio | tio |
tio | Nora Hoffmann / Maxim Zavozin | Ungern | 166,90 | 13 | elva | 9 |
elva | Anna Cappellini / Luca Lanotte | Italien | 164,52 | 7 | 12 | fjorton |
12 | Pernelle Carron / Lloyd Jones | Frankrike | 161,86 | femton | 13 | 12 |
13 | Ekaterina Rubleva / Ivan Shefer | Ryssland | 161,20 | 16 | 16 | elva |
fjorton | Kimberly Navarro / Brent Baummentre | USA | 159,68 | fjorton | femton | femton |
femton | Kathy Reed / Chris Reid | Japan | 154,93 | 23 | fjorton | 13 |
16 | Lucia Myslivechkova / Matei Novak | tjeckiska | 147,93 | arton | 17 | 17 |
17 | Caitlin Mallory / Christian Rand | Estland | 147,39 | tjugo | 21 | 16 |
arton | Yu Xiaoyang / Wang Chen | Kina | 142,80 | 17 | 19 | 19 |
19 | Kira Gale / Dmitry Matsuk | Österrike | 142,49 | 19 | arton | arton |
WD | Yana Khokhlova / Sergey Novitsky | Ryssland | 91,98 | 5 | 9 | WD |
Kvalificerade sig inte för slumpmässig skugga | ||||||
21 | Allison Reed / Otar Japaridze | Georgien | 69,42 | 22 | 22 | |
22 | Carolina Hermann / Daniel Hermann | Tyskland | 69,17 | 21 | 23 | |
23 | Christina Chitwood / Mark Hanretty | Storbritannien | 68,97 | 24 | tjugo | |
24 | Caitlin Goode / Nikolai Sorensen | Danmark | 63,55 | 25 | 24 | |
25 | Daniel O'Brien / Gregory Merriman | Australien | 59,28 | 26 | 25 | |
26 | Jeannette Mates / Alper Uchar | Kalkon | 49,50 | 27 | 26 | |
WD | Anna Zadorozhnyuk / Sergey Verbillo | Ukraina | 31,66 | 12 |
Världsmästerskapen i konståkning | |
---|---|
konståkning | Säsong 2009-2010 i|
---|---|
OS | |
mästerskap | |
Grand Prix-serien | |
Andra internationella tävlingar | |
Nationella mästerskapen | |
|