Den här sidan är en del av listan över Socialist Labours hjältar och listar i alfabetisk ordning de personer som tilldelats titeln Hero of Socialist Labour vars efternamn börjar med bokstaven Z , från Zbarsky till Zyazin .
Navigationstabell | |
---|---|
"Z" | Zababakhin - Hare |
Zbarsky - Zyazina |
Nej. | Efternamn, namn, patronym | Livedejter | Aktivitet | Uppdragsdatum _ | HS |
---|---|---|---|---|---|
ett | Zbarsky Boris Iljitj | 1885-07-26 - 1954-07-10 | Direktör för forskningslaboratoriet vid V. I. Lenins mausoleum , akademiker vid Akademin för medicinska vetenskaper i Sovjetunionen, berg. Moskva | 26.07 . 1945 | [GS 1] |
2 | Zvagolskaya Ekaterina Akimovna | 1911 - ???? | Länka kollektiv gård "Chervona Khvilya" Krasnoarmeysky-distriktet i Stalin-regionen | 26.03 . 1949 | [GS 2] |
3 | Zvaigznite Lina Andreevna | 1901 - 1973-12-03 | Ordförande för kollektivgården "Lenina celsh" i Valka-regionen i den lettiska SSR | 15.02 . 1958 | [GS 3] |
fyra | Zvarich Gafiya Dmitrievna [1] | släkte. 26/06/1927 | Link kollektiv gård uppkallad efter Dimitrov bergen. Mukachevo, regionen Transcarpathian | 28.02 . 1949 | |
5 | Zvarich Natalya Vladimirovna [2] | 1925-08-31 - 2008-05-28 | Länk kollektivgård "Pratsia" Shargorodsky-distriktet i Vinnitsa-regionen | 16.02 . 1948 | [GS 4] |
6 | Zvezdin Alexander Grigorievich | 1903-11-29 - 1997-12-29 | Ståltillverkare av ugnar med öppen härd i Lublin Casting and Mechanical Plant uppkallad efter L. M. Kaganovich, Moskvaregionen | 05.11 . 1943 | [GS 5] |
7 | Zvezdochkina Maria Ivanovna | 1919 - ???? | Förman för statsgården "Belevsky" i Belevsky-distriktet i Tula-regionen | 11.12 . 1973 | |
åtta | Zverev Alexander Dmitrievich | 1911-01-09 - 1986-04-15 | Chef för huvuddirektoratet för kemisk utrustning vid ministeriet för medelstor maskinbyggnad i Sovjetunionen , generalmajor, Gor. Moskva | 07.03 . 1962 | [GS 6] |
9 | Zverev Alexey Vasilievich | 1911-03-18 - 2002-13-08 | Mästare i Orsha- distriktet för elektriska nätverk i Vitebskenergo vid ministeriet för energi och elektrifiering i Sovjetunionen, Vitebsk-regionen | 04.10 . 1966 | [GS 7] |
tio | Zverev Alexey Ivanovich | 1937 - 1996-03-25 | Förman för den integrerade brigaden för Khimstroy-ledningen för Saratovgesstroy-byggnadsavdelningen vid Sovjetunionens energi- och elektrifieringsministerium, berg. Balakovo, Saratov-regionen | 05.12 . 1988 | [GS 8] |
elva | Zverev Boris Fyodorovich | 1922-02-08 - 1987-09-24 | Vals av Kolchugino icke-järnmetallbearbetningsanläggning uppkallad efter Ordzhonikidze i Vladimir Sovnarkhoz | 09.06 . 1961 | [GS 9] |
12 | Zverev Nikolai Filippovich | släkte. 1928 | Förman för installatörer av avdelningen "Stalmontazh" av specialförtroende nr 93 av byggnadsministeriet för den uzbekiska SSR, Tasjkent-regionen | 12.01 . 1963 | |
13 | Zverev Sergey Alekseevich | 18.10.1912 - 17.12.1978 | Minister för försvarsindustri i Sovjetunionen, berg. Moskva | 17.10 . 1972 | [GS 10] |
fjorton | Zvislo Mikhail Vasilievich | 1910 - 1969-01-14 | Tanner från Lviv Production Leather Association "Rassvet" vid ministeriet för lätt industri i den ukrainska SSR | 09.06 . 1966 | |
femton | Zvonarev Anatoly Ivanovich | 1931-03-01 - 2003-06-27 | Förman för den mekaniserade kolumnen i konstruktionsavdelningen nr 2 i trusten "Omsknefteprovodstroy" av ministeriet för gasindustri i Sovjetunionen, stad. Omsk | 01.07 . 1966 | [GS 11] |
16 | Zvyagilsky Efim Leonidovich | 20/02/1933 - 11/06/2021 | Direktör för gruvan uppkallad efter A.F. Zasiadko från produktionsföreningen "Donetskugol" vid ministeriet för kolindustri i den ukrainska SSR, Donetsk-regionen | 29.04 . 1986 | [GS 12] |
17 | Zvyagin Alexey Mikhailovich | 1914-02-10 - 2000-04-25 | Ordförande för den kollektiva gården uppkallad efter Lenin Beloglinsky-distriktet i Krasnodar-territoriet | 07.12 . 1973 | [GS 13] |
arton | Zvyagintsev Anatoly Petrovich [3] | 1939-1999 | Traktorförare av Armavirsky State Farm, Kurgaldzhinsky-distriktet , Tselinograd-regionen | 08.04 . 1971 | [GS 14] |
19 | Zvyagintsev Ivan Alekseevich | 1910-10-11 - 1988-10-11 | Ordförande för den kollektiva gården uppkallad efter Kalinin, Uyarsky-distriktet , Krasnoyarsk-territoriet | 21.02 . 1949 | [GS 15] |
tjugo | Zvyagintseva Antonina Vlasovna | 1936-02-27 - 1979-01-19 | Milkmaid från statsgården "Trostyansky" i Novoanninsky-distriktet i Volgograd-regionen | 22.03 . 1966 | [GS 16] |
21 | Zguridi Alexander Mikhailovich | 1904-02-23 - 1998-09-16 | Filmregissör, konstnärlig ledare för produktions- och kreativa föreningen "Orbita" i Central Film Studio of Popular Science and Educational Films, berg. Moskva | 14.12 . 1990 | [GS 17] |
22 | Zgursky Valentin Arsentievich | 1927-09-02 - 2014-10-24 | Generaldirektör för Kiev Production Association uppkallad efter S. P. Korolev från Sovjetunionens kommunikationsministerium | 10.03 . 1981 | [GS 18] |
23 | Zdobnov Nikolai Dmitrievich | 1926-09-23 - 1979 | Förman för det integrerade teamet av montörer av husbyggnadsfabriken nr 2 i Glavleningradstroy under den verkställande kommittén för Leningrads kommunfullmäktige för arbetardeputerade | 25.03 . 1971 | [HS 19] |
24 | Hej Maria Gordeevna [4] | 1929-07-29 - 2017-05-08 | Grisfarm från Komintern kollektivgård, Petrikovsky-distriktet , Dnepropetrovsk-regionen | 22.08 . 1950 | [GS 20] |
25 | Zdorovets Maria Vasilievna | 1923-07-02 - 1994-09-02 | Grisfarm från den statliga gården uppkallad efter CPSU i Drabovsky-distriktet i Cherkasy-regionen | 22.03 . 1966 | [HS 21] |
26 | Zdrodovsky Pavel Feliksovich | 1890-05-16 - 1976-07-24 | Chef för avdelningen för experimentell patologi och immunologi, Institutet för epidemiologi och mikrobiologi uppkallad efter N. F. Gamaleya , akademiker vid Akademien för medicinska vetenskaper i USSR, berg. Moskva | 15.05 . 1970 | [HS 22] |
27 | Zebergs Ernest Fritsevich | 1896 - 07.1971 | Länk statlig gård "Okte" från ministeriet för statliga gårdar i Sovjetunionen, Talsi-distriktet i lettiska SSR | 26.04 . 1948 | [HS 23] |
28 | Zebrov Timofei Nikitovich | 1906-05-23 - 1980-12-27 | Länka kollektiv gård "Red partisan" i Novosibirsk-distriktet i Novosibirsk-regionen | 20.03 . 1949 | [GS 24] |
29 | Zedginidze Irakli Sofronovich | 1913 - ???? | Chefsagronom för jordbruksdepartementet i Tsitelitskaro-regionen i den georgiska SSR | 25.11 . 1950 | |
trettio | Zeynalov Murad Mahmud | 1908-06-25 - ???? | Ståltillverkaren i butiken med öppen härd i Baku -rörvalsverket i Azerbajdzjans ekonomiska råd | 19.07 . 1958 | [GS 25] |
31 | Zeynalov Eynulla Amir | släkte. 1924-04-05 | Förman för den kollektiva gården uppkallad efter Bagirov, Akhsu-distriktet i Azerbajdzjan SSR | 10.03 . 1948 | |
32 | Zeynalova Naziha Jafar kyzy | 1944 - 04.2017 | Förman för den kollektiva gården uppkallad efter R. Aliyev i Shamkhor-regionen i Azerbajdzjan SSR | 23.02 . 1981 | [HS 26] |
33 | Zeynalova Sabza Teymur kyzy | 1925-03-20 - 1972-07-27 | Link kollektiv gård uppkallad efter Teymur Kuliyev i Astrakhan-Bazar-regionen i Azerbajdzjan SSR | 17.08 . 1950 | |
Zelaeva Natalia Terentievna [5] | 1926-04-28 - 2002-09-30 | Koppling till den statliga vingårdsgården uppkallad efter Molotov vid ministeriet för livsmedelsindustri i Sovjetunionen, Anapa-distriktet i Krasnodar-territoriet | 26.09 . 1950 | ||
34 | Zelenin Ivan Konstantinovich | 1909-01-15 - 1993-09-06 | Lärare vid Sosnovskaya gymnasieskola i Sharkansky-distriktet i Udmurt autonoma sovjetiska socialistiska republiken | 01.07 . 1968 | [GS 27] |
35 | Zelenkov Alexey Georgievich | 1911-02-19 - 1988-08-04 | Borr av Moskvas instrumentfabrik "Mospribor" från ministeriet för radioindustri i Sovjetunionen | 29.07 . 1966 | [GS 28] |
36 | Zelenkov Serpion Veniaminovich | 1911-09-11 - 1994-09-25 | Chefsdesigner för Ramensky Instrument-Making Design Bureau vid ministeriet för luftfartsindustri i Sovjetunionen, Moskva-regionen | 09.09 . 1976 | [HS 29] |
37 | Zelenkovsky Ivan Fyodorovich | släkte. 1933-06-22 | Förman för kollektivgården "Chyrvonaya Niva" i Bragin-distriktet i Gomel-regionen | 12.12 . 1973 | [HS 30] |
38 | Zelenskaya Natalya Grigorievna | 1924-09-15 - 2005-07-19 | Link kollektiv gård uppkallad efter Chkalov , Novo-Moskovsky-distriktet, Dnepropetrovsk-regionen | 04.03 . 1949 | [HS 31] |
39 | Zelensky Prokofy Trofimovich | 19/07/1898 - 1983/10/13 | Ordförande för kollektivgården uppkallad efter Petrovsky, Bliznyukovsky-distriktet , Kharkov-regionen | 07.05 . 1948 | [HS 32] |
40 | Zelentsov Alexey Ivanovich | 15/06/1928 - 31/08/2017 | Förman för mekanik för mekanisk montering av Gorky Automobile Plant vid ministeriet för bilindustrin i USSR | 18.05 . 1982 | [HS 33] |
41 | Zelentsov Alexey Fedorovich | 1912-12-02 - 1998-12-08 | Ordförande för kollektivgården "13 år i oktober" Kadomsky-distriktet i Ryazan-regionen | 08.01 . 1960 | [HS 34] |
42 | Gröna Pavel Petrovich | 1919-01-21 - 1995-12-11 | Senioringenjör för lokomotivdepån Korosten vid sydvästra järnvägen , Zhytomyr-regionen | 01.08 . 1959 | [HS 35] |
43 | Zelinsky Nikolay Dmitrievich | 1861-02-06 - 1953-07-31 | Professor vid Lomonosov Moscow State University , akademiker vid USSR Academy of Sciences | 10.06 . 1945 | [HS 36] |
44 | Zelinsky Pavel Polikarpovich | släkte. 1928-10-01 | Senior herde från Tsyurupinskys statliga gårdsfabrik, Tsyurupinsky-distriktet , Kherson-regionen | 21.12 . 1983 | |
45 | Zeltynsh Yan Andreevich | 1900 - ???? | Direktör för Dobele MTS, lettiska SSR | 15.02 . 1958 | [HS 37] |
46 | Zemdikhanova Varvara Vasilievna | 1921-09-27 - 2018-02-05 | Milkmaid från kollektivgården " Tuloma " i Kola-distriktet i Murmansk-regionen | 22.03 . 1966 | [HS 38] |
47 | Zemets Viktor Petrovich | 1917-04-17 - 1992-02-08 | Direktör för Kuibyshev Aviation Plant vid ministeriet för luftfartsindustri i Sovjetunionen | 26.03 . 1979 | [HS 39] |
48 | Zemljanaya Tatyana Evseevna | 1917-01-20 - 2000-01-21 | Länk kollektivgård "Iskra" Kishenkovsky- distriktet i Poltava-regionen | 16.06 . 1950 | [HS 40] |
49 | Zemnukhov Nikolay Stepanovich | 1933-01-08 - 2006-06-26 | Länk statlig gård "Kamensky" Kamensky-distriktet i Penza-regionen | 07.12 . 1973 | [HS 41] |
femtio | Zemskova Maria Vasilievna | 1931-10-10 - 1990-03-15 | Grisfarm från Pravda-kollektivgården, Baryshsky-distriktet , Ulyanovsk-regionen | 22.03 . 1966 | [HS 42] |
51 | Zemtsov Alexander Petrovich | 1930-2001 | Gruvarbetare vid gruvans arbetsyta "Tomusinskaya 1-2" av trusten "Tomusaugol" av skördetröskan "Kuzbassugol" från ministeriet för kolindustri i Sovjetunionen, Kemerovo-regionen | 29.06 . 1966 | [HS 43] |
52 | Zemtsov Arkady Semyonovich | släkte. 1930-06-08 | Däckmontör vid Kirov-däckfabriken vid ministeriet för oljeraffinering och petrokemisk industri i Sovjetunionen, berg. Kirov | 10.03 . 1976 | [HS 44] |
53 | Zemtsov Petr Dmitrievich | 1926-04-23 - 1992-04-24 | Senior smältverk vid Chelyabinsk elektrometallurgiska anläggning vid ministeriet för järnmetallurgi i Sovjetunionen | 30.03 . 1971 | [HS 45] |
54 | Zenin Vasily Yakovlevich | 1935-06-03 - 2015-11-28 | Operatör av linoleumbutiken i Biysk Chemical Plant vid ministeriet för maskinteknik i Sovjetunionen, Altai-territoriet | 26.04 . 1971 | [HS 46] |
55 | Zenin Vladimir Yakovlevich | 1928-10-22 - 1982 | Förman för gruvbrigaden för stäppexpeditionen vid USSR:s geologiministerium, Volodarsky-distriktet i Kokchetav-regionen | 20.04 . 1971 | [HS 47] |
56 | Zenkov Nikolai Trofimovich | 1927-02-16 - 1998-01-09 | Förman för det komplexa ledningsteamet "Avtozavodstroy" Kuibyshevgidrostroy vid ministeriet för energi och elektrifiering i Sovjetunionen, Kuibyshev-regionen | 29.12 . 1973 | [HS 48] |
57 | Spegel Ignat Terentievich | 1914-03-01 - 1986-10-29 | Förman för kollektivgården "Pravda" Velikonovoselkovsky-distriktet i Donetsk-regionen | 30.04 . 1966 | [HS 49] |
58 | Zernov Dmitry Mikhailovich | 27/09/1913 - 2011/10/25 | Monteringsmekaniker vid anläggning nr 88 i statskommittén för Sovjetunionens ministerråd för försvarsutrustning, Moskvaregionen | 17.06 . 1961 | [HS 50] |
59 | Zerov Nikolai Petrovich | 1920-05-19 - 1977-10-07 | Mekaniker på motorfartyget "Wilhelm Pik" från Kama River Shipping Company vid ministeriet för flodflottan i RSFSR, stad. Permian | 04.05 . 1971 | [HS 51] |
60 | Ziatdinov Nazip Ziatdinovich | 25/07/1925 - 01/10/2008 | Direktör för statsgården "Gigant" Tukaevsky-distriktet i den tatariska autonoma sovjetiska socialistiska republiken | 23.12 . 1976 | [HS 52] |
61 | Zibarev Anatoly Gordeevich | 1936-11-08 - 2018-02-24 | Senior operatör för produktionsföreningen " Orenburggazzavod " av All-Union Industrial Association "Orenburggazprom" av ministeriet för gasindustri i Sovjetunionen, stad. Orenburg | 21.02 . 1986 | [HS 53] |
62 | Zibrov Vasily Tikhonovich | 1908 - ???? | Direktör för den statliga gården "Khazarbag" Surkhan-Darya-regionen | 11.01 . 1957 | |
63 | Ziganshin Akhmetsha | 1909-11-02 - 1971-12-16 | Förman för driftare vid gruvan nr 8 i trusten "Dalshakhtstroy" vid ministeriet för kolindustrin i de östra regionerna i Sovjetunionen, Primorsky Krai | 28.08 . 1948 | [HS 54] |
64 | Zilaeva Maria Stepanovna | släkte. 1921 | Koppling till den statliga vingårdsgården uppkallad efter Molotov vid ministeriet för livsmedelsindustri i Sovjetunionen, Anapa-distriktet i Krasnodar-territoriet | 26.09 . 1950 | [HS 55] |
65 | Zimbelev Petr Ivanovich | 1902-03-06 - ???? | Zvenevoy från den vinodlade statliga gården uppkallad efter Molotov från ministeriet för livsmedelsindustri i Sovjetunionen, Anapa-distriktet i Krasnodar-territoriet | 26.09 . 1950 | [HS 56] |
66 | Zimenok Vasily Petrovich | släkte. 1934-02-01 | Gruvarbetare i gruvdriften i gruvan nr 121 i Karagandaugol-anläggningen vid ministeriet för kolindustri i Sovjetunionen, Karaganda-regionen | 30.03 . 1971 | [HS 57] |
67 | Zimereva Vera Ilyinichna | 1919 - ???? | Milkmaid på utbildnings- och experimentgården vid Buryat Veterinary Institute | 03.07 . 1959 | [HS 58] |
68 | Zimin Nikolai Yakovlevich | 1933-11-23 - 2015-02-20 | Vals av Magnitogorsk järn- och stålverk uppkallad efter V. I. Lenin, ministeriet för järnmetallurgi i Sovjetunionen, Chelyabinsk-regionen | 28.01 . 1982 | [HS 59] |
69 | Zimnik Leokadiya Boleslavovna | 1936-05-09 - 2012-12-23 | Länk linodlande länk till den kollektiva gården uppkallad efter Chapaev, Miory-distriktet , Vitebsk-regionen | 08.04 . 1971 | [HS 60] |
70 | Zimovets Serafim Nikitovich | 1905 - ???? | Ordförande för Stalins kollektivgård i Salsky-distriktet i Rostov-regionen | 27.07 . 1949 | [HS 61] |
71 | Zimyanin Mikhail Vasilievich | 1914-11-21 - 1995-01-05 | Chefredaktör för tidningen Pravda , bergen. Moskva | 20.11 . 1974 | [HS 62] |
72 | Zinabatdinov Dilyaver | 1933-02-23 - 1999-12-09 | Förman för den mekaniserade isolerings- och läggningskolonnen i konstruktionsavdelningen nr 3 i trusten "Sredazneftegazstroy" från ministeriet för konstruktion av olje- och gasindustriföretag i Sovjetunionen, berg. Frunze från Kirghiz SSR | 30.12 . 1973 | [HS 63] |
73 | Zinenko Pavel Markovich | släkte. 1924-09-21 | Borrförman för Dolinsks borrkontor för trusten "Prikarpatburneft" för föreningen "Ukrzapadneftegaz" vid ministeriet för oljeindustrin i Sovjetunionen, Ivano-Frankivsk-regionen | 23.05 . 1966 | |
74 | Zinina Claudia Vasilievna | släkte. 1929-11-12 | Grisfarm från statsgården "Pioneer" i Shigonsky-distriktet i Kuibyshev-regionen | 08.04 . 1971 | [HS 64] |
75 | Zinkevich Maria Yakovlevna | släkte. 1930 | Zvenevaya från Uzinsky betsovchoz från USSR Ministry of Food Industry, Belotserkovsky-distriktet i Kiev-regionen | 30.04 . 1948 | |
76 | Zinkovsky Anatolij Antonovich | släkte. 1924 | Förman för fältuppfödningsbrigaden på statsgården uppkallad efter Karl Marx från Sovjetunionens livsmedelsindustriministerium, Stavropol-territoriet | 01.11 . 1951 | |
77 | Zinnatullin Rifkat Zinnatullovich | 1928-12-15 - 2005-11-15 | Förman för den kollektiva gården uppkallad efter XXII partikongressen i Ilishevsky-distriktet i den autonoma sovjetiska socialistiska republiken Bashkir | 23.06 . 1966 | [HS 65] |
78 | Zinnik Vera Filippovna [6] | 11/01/1923 - 06/04/1998 | Link grisuppfödning statlig gård i Chernobaevsky-distriktet i ministeriet för statliga gårdar i Sovjetunionen, Poltava-regionen | 14.06 . 1950 | [HS 66] |
79 | Zinovjev Alexander Vasilievich [7] | 1924-07-27 - 1989-01-27 | Kapten på motorfartyget "Alexander Serafimovich" från Far Eastern Shipping Company , berg. Vladivostok Primorsky Krai | 30.05 . 1973 | [HS 67] |
80 | Zinoviev Vasily Petrovich | 1920-1989 | Turner OKB-456 från statskommittén för Sovjetunionens ministerråd för försvarsutrustning, Moskva-regionen | 17.06 . 1961 | [HS 68] |
81 | Zinoviev Vladimir Yakovlevich | släkte. 1931 | Den första härden för den metallurgiska anläggningen i Donetsk uppkallad efter V.I. Lenin från ministeriet för järnmetallurgi i den ukrainska SSR | 30.03 . 1971 | |
82 | Zinoviev Ivan Samuilovich | släkte. 1924-10-16 | Befälhavare för Tu-104-fartyget i Far Eastern Department of Civil Aviation, Khabarovsk-territoriet | 09.02 . 1973 | [HS 69] |
83 | Zinoviev Mikhail Nikolaevich | 1929-11-24 - 2009-07-17 | Länk statlig gård "Velsky" Velsky-distriktet i Archangelsk-regionen | 11.12 . 1973 | [HS 70] |
84 | Zinoviev Nikolai Mikhailovich | 1888-05-20 - 1979-04-06 | Lärare vid Palekh Art School, People's Artist of the USSR, Ivanovo Region | 19.05 . 1978 | [HS 71] |
85 | Zinovieva Maria Zinovievna | 1929-05-03 - 1999-08-29 | Förman för kollektivgården "Lenin's Way" Kanashsky-distriktet i Chuvash ASSR | 23.12 . 1976 | [HS 72] |
Zinchenko Alexandra Timofeevna [8] | 1924-05-16 - 2000-07-03 | Link kollektiv gård "1: a femårsplan" Ovidiopol distriktet i Odessa-regionen | 24.06 . 1949 | ||
86 | Zinchenko Anna Vladimirovna | 1929-02-12 - 2016-13-06 | Zvenevaya från Chistyun- betodlingen vid ministeriet för livsmedelsindustri i Sovjetunionen, Topchikhinsky-distriktet, Altai-territoriet | 14.05 . 1948 | [HS 73] |
87 | Zinchenko Boris Alekseevich | 1924-10-14 - 2004-11-30 | Ordförande för den kollektiva gården uppkallad efter Lenin Zernogradsky-distriktet i Rostov-regionen | 28.06 . 1988 | [HS 74] |
88 | Zinchenko Vasily Moiseevich | 1924-09-14 - 2011-04-22 | Senior herde från Moskalensky statliga avelsanläggning, Moskalensky-distriktet , Omsk-regionen | 29.08 . 1986 | [HS 75] |
89 | Zinchenko Viktor Akimovich | släkte. 1939-03-12 | Operatören av verktygsmaskinen med numerisk kontroll av den södra maskinbyggnadsanläggningen i produktionsföreningen " Södra maskinbyggnadsanläggningen " av Vetenskaps- och produktionsföreningen "Yuzhnoye" vid ministeriet för allmän maskinteknik i USSR, berg. Dnepropetrovsk | 02.03 . 1990 | [HS 76] |
90 | Zinchenko Dmitry Moiseevich | 1908-11-09 - 1998-03-25 | Senior herde för avelsfåruppfödningsanläggningen "Moskalensky" i Moskalensky-distriktet i Omsk-regionen | 22.03 . 1966 | [HS 77] |
91 | Zinchenko Ivan Denisovich | släkte. 1927 | Förman för gruvans arbetstunneler i gruvan uppkallad efter E. T. Abakumov från Rutchenkovugol-fonden i Donetskugol- kombinationen vid ministeriet för kolindustri i den ukrainska SSR, Donetsk-regionen | 29.06 . 1966 | |
92 | Zinchenko Ignat Ignatievich | 1909-12-20 - 1978-10-15 | Förste sekreterare för Solonyansky- distriktskommittén för kommunistpartiet i Ukraina, Dnipropetrovsk-regionen | 26.02 . 1958 | [HS 78] |
93 | Zinchenko Nikolai Minovich | släkte. 1936-11-11 | Kombinator av statsgården "Stepnoy" i Kamensko-Dneprovsky-distriktet i Zaporozhye-regionen | 22.12 . 1977 | |
94 | Zinchenko Pavel Ivanovich | 1927-09-22 - 2005-04-06 | Förman för smältverken i Zaporozhye Abrasive Plant uppkallad efter 50-årsjubileet av Sovjet-Ukraina av ministeriet för maskin- och verktygsindustri i Sovjetunionen | 05.04 . 1971 | [HS 79] |
95 | Zinchenko Petr Evteevich | 1918-02-02 - 1992-09-25 | Kombinera operatör för Aksai MTS i Aksai-distriktet i Rostov-regionen | 26.04 . 1952 | [HS 80] |
96 | Zinchenko Fedor Stepanovich | 1912 - ???? | Senior boskapsspecialist på Kalinins grisuppfödningsgård vid ministeriet för statliga gårdar i USSR, Artyomovsky-distriktet i Stalin-regionen | 24.09 . 1949 | |
97 | Zinchenko Fedosya Yakovlevna | 1914-1961 | Link mejeri statlig gård "Gornyak" från ministeriet för statliga gårdar i Sovjetunionen, Oktyabrsky-distriktet i Rostov-regionen | 01.06 . 1949 | [HS 81] |
98 | Zinchuk Nikolai Filippovich | 1928-11-04 - 2014-08-28 | Direktör för elitfröodlande statlig gård uppkallad efter SUKP:s XXV kongress, Goshchansky-distriktet , Rivne-regionen | 05.12 . 1985 | [HS 82] |
99 | Zinkovskaya Evgenia Timofeevna | släkte. 1921 | Agronom av Leninorden av den kollektiva gården uppkallad efter Stalin, Artyomovsky District , Stalinregionen | 17.06 . 1949 | |
100 | Zinyak Ekaterina Nikolaevna | släkte. 1934 | Milkmaid från kollektivgården "Avangard" Dobropolsky-distriktet i Stalin-regionen | 26.02 . 1958 | |
101 | Zirakadze Domenty Sogratovich | 1902 - ???? | Link kollektiv gård uppkallad efter Charkviani, Mayakovsky-distriktet , georgiska SSR | 09.08 . 1949 | [HS 83] |
102 | Ziyatov Vazykh Ziyatovich | 1927-05-30 - 2002-06-02 | Förman för traktorbrigaden på kollektivgården uppkallad efter 1 maj, Melekessky-distriktet , Ulyanovsk-regionen | 10.05 . 1966 | [HS 84] |
103 | Onda Martha Feodorovna | 1923-07-21 - 1987-05-17 | Milkmaid av den kollektiva gården uppkallad efter Kirov, Nosovsky-distriktet , Chernihiv-regionen | 08.04 . 1971 | [HS 85] |
104 | Zlobin Valery Filippovich | 1929-04-29 - 1991-06-08 | Generaldirektör för produktionsföreningen för cylinderfoder - chef för Kiev -fabriken uppkallad efter Lepse vid ministeriet för traktor- och jordbruksmaskinbyggnad i Sovjetunionen | 11.09 . 1985 | [HS 86] |
105 | Zlobin Leonid Petrovich | 1922-12-03 - 2012-03-20 | Befälhavare för An-10-fartyget från Syktyvkar civila luftfartsskvadron från USSR Ministry of Civil Aviation, Komi ASSR | 28.04 . 1966 | [HS 87] |
106 | Zlobina Anna Karpovna [9] | 1921-07-10 - 1999-06-20 | Betongförman för KMArudstroy-stiftelsen, Belgorod-regionen | 07.03 . 1960 | [HS 88] |
107 | Zlobina Varvara Mikhailovna [10] | 1921-12-15 - 1990-11-16 | Lärare vid Novousmanskaya åttaåriga skolan nr 2 i Novousmansky-distriktet i Voronezh-regionen | 01.07 . 1968 | [HS 89] |
108 | Zlobina Henrietta Semyonovna | 1935-04-13 - 2007-13-12 | Fåruppfödare från kollektivgården "Dvigatel" i Votkinsk-distriktet i Udmurt ASSR | 22.03 . 1966 | [HS 90] |
109 | Zlydnikov Dmitry Afanasyevich | 1928-09-15 - 1998-03-11 | Förman för kollektivgården "Lenins testamente" i Alsheevsky-distriktet i den autonoma sovjetiska socialistiska republiken Bashkir | 23.06 . 1966 | [HS 91] |
110 | Zmachinsky Mikhail Romanovich [11] | 1937-11-14 - 2009 | Förman för fältuppfödningsbrigaden på avelsgården "Industriya" i Pukhovichi-distriktet i Minsk-regionen | 08.04 . 1971 | [HS 92] |
111 | Zmeu Pavel Georgievich | 1913-01-26 - 1987-01-26 | Låssmed vid Bendery lokomotivdepå på den moldaviska järnvägen | 04.05 . 1971 | [HS 93] |
112 | Zmienko Yakov Nikiforovich | släkte. 1922 | Traktorförare för den statliga gården "Kamensky" i Tauride-distriktet i östra Kazakstan | 13.12 . 1972 | [HS 94] |
Znaiko Evdokia Zakharovna [12] | 1925-01-25 - 1988-04-15 | Link kollektiv gård uppkallad efter Lenin, Lubensky-distriktet , Poltava-regionen | 23.06 . 1949 | [HS 95] | |
113 | Zoidze Nina Vladimirovna | 1902 - ???? | Link kollektiv gård uppkallad efter Beria Makharadzevsky-distriktet i den georgiska SSR | 23.07 . 1951 | [HS 96] |
114 | Zoidze Santura Huseynovna | släkte. 1927 | Kollektivbonde på den kollektiva gården uppkallad efter Kalinin, Kobuleti-distriktet , Adjara ASSR | 29.08 . 1949 | |
115 | Zoirov Ali | 1906 - ???? | Länka kollektiv gård uppkallad efter Molotov, Stalinabad-distriktet, Stalinabad-regionen | 01.03 . 1948 | |
116 | Zokirov Bobodzhan | 1896-1966 | Förman för den kollektiva gården uppkallad efter Voroshilov, Leninabad-distriktet, Leninabad-regionen | 17.04 . 1951 | |
117 | Zoldyreva Raisa Nikolaevna | 1936-04-09 - 2016-10-25 | Mästare i maskinmjölkning av Petrovsky State Breeding Plant, Priozersky District , Leningrad-regionen | 26.06 . 1985 | [HS 97] |
118 | Zolin Anatoly Vasilievich | 21/07/1924 - 03/10/2011 | Förman för låssmeder vid Nevinnomyssk Chemical Plant vid ministeriet för kemisk industri i Sovjetunionen, Stavropol-territoriet | 28.05 . 1966 | [HS 98] |
119 | Zolin Dmitry Andreevich | 1927-08-11 - 2013-06-04 | Traktorförare av Izobilnensky State Farm, Izobilnensky District , Stavropol Territory | 12.03 . 1982 | [HS 99] |
120 | Zolin Nikolay Emelyanovich | 1913-03-05 - 1967-04-05 | Direktör för den statliga gården "Urozhayny" Ruzaevsky-distriktet i Kokchetav-regionen | 11.01 . 1957 | [GS 100] |
121 | Zolinov Vladimir Grigorievich | 1925-07-28 - 1995-03-24 | Ingenjör av lokdepå Ulyanovsk , Ufa-järnvägen, Ulyanovsk-regionen | 01.08 . 1959 | [HS 101] |
122 | Zolotaiko Efim Petrovich | 1905 - ???? | Chefdirigent för Ilovaisky Conductor Reserve för Donetsk Railway , Stalin oblast | 01.08 . 1959 | |
123 | Zolotarev Vasily Efimovich [13] | 1914-02-27 - 1970-03-22 | Senior herde för avelsfåruppfödningsstatsgården "Sovjet Runo" från USSRs ministerium för statliga gårdar, Ipatovsky-distriktet i Stavropol-territoriet | 22.10 . 1949 | [HS 102] |
124 | Zolotarev Evgeny Mikhailovich | 1936-02-14 - 2015-06-30 | Förste sekreterare i Tselinograd- distriktskommittén för Kazakstans kommunistiska parti | 13.12 . 1972 | [HS 103] |
125 | Zolotarev Konstantin Yakovlevich | 1905-10-17 - 1983 | Senioringenjör för lokdepån Uzlovaya vid Moskva-Kursk-Donbass järnvägen, Tula-regionen | 01.08 . 1959 | |
126 | Zolotarev Sergey Grigorievich | 1906 - ???? | Direktör för Dzhambul MTS i Dzhambul-regionen | 28.03 . 1948 | [HS 104] |
127 | Zolotareva Daria Petrovna | 1914-2006 | Kalv på den statliga gården Merkutlinsky, Tyukalinsky-distriktet , Omsk-regionen | 22.03 . 1966 | [HS 105] |
128 | Zolotareva Maria Ivanovna [14] | 1923-12-22 - 1993 | Koppling av vinodlingsstatsgården "Praskoveisky" vid ministeriet för livsmedelsindustri i Sovjetunionen, Budyonnovsky-distriktet i Stavropol-territoriet | 16.10 . 1950 | [HS 106] |
129 | Zolotarevsky Nikolay Ivanovich | 1910-11-30 - 1981-04-26 | Chef för huvuddirektoratet för specialkonstruktion under ministeriet för församling och specialarbeten i Sovjetunionen, generalöverste, Gor. Moskva | 06.06 . 1975 | [HS 107] |
130 | Zolotar Evdokia Filippovna | 1907 - ???? | Link kollektiv gård uppkallad efter Voroshilov, Sakhnovshchinsky-distriktet , Charkiv-regionen | 07.05 . 1948 | |
131 | Zolotenkova Ekaterina Dmitrievna | 06.1923 - 1997 | Milkmaid av avelsväxten "Leninsk-Kuznetsky" i Leninsk-Kuznetsky-distriktet i Kemerovo-regionen | 22.03 . 1966 | [HS 108] |
132 | Zolotov Alexey Nikolaevich | 1917-11-17 - 2002-04-05 | Harpunör på valfångstskeppet "Brave" från valfångstflottiljen "Slava", Odessa-regionen | 12.12 . 1960 | [HS 109] |
133 | Zolotov Gavril Nikiforovich | 1913-03-25 - 1997-01-24 | Roller av sektionens rullande butik för den metallurgiska anläggningen "Hammer and Sickle" i Moskvas stads ekonomiska råd | 19.07 . 1958 | [HS 110] |
134 | Zolotukha Savva Ivanovich | 1913-01-01 - 1990-04-30 | Direktör för maskinbyggnadsanläggningen vid ministeriet för medelstor maskinbyggnad i Sovjetunionen, berg. Elektrostal i Moskva-regionen | 30.03 . 1970 | [HS 111] |
135 | Zolotukhin Andrey Dmitrievich | 1902 - ???? | Förvaltare för förtroendet "Dneprostalkonstruktsiya" av byggnadsministeriet för den ukrainska SSR, Dnepropetrovsk-regionen | 09.08 . 1958 | |
136 | Zolotukhin Grigory Sergeevich | 1911-11-21 - 1988-09-20 | USSR:s upphandlingsminister, tidigare förste sekreterare för SUKP :s Krasnodar- territoriumkommitté, berg. Moskva | 07.12 . 1973 | [HS 112] |
137 | Zolotukhin Dmitry Yakovlevich | 1901-1954 | Link Kollektivgård uppkallad efter Stalin, Shilkinsky-distriktet , Chita-regionen | 09.03 . 1948 | [HS 113] |
138 | Zolotukhin Petr Grigorievich | 1927-01-28 - 1974 | Lastbilskranförare för konstruktions- och installationsavdelningen nr 10 i svets- och installationsstiftelsen vid ministeriet för gasindustrin i USSR, Guryev-regionen | 30.03 . 1971 | [HS 114] |
139 | Zolotukhin Fedor Fedorovich | 1906-1968 | Förste sekreterare för SUKP:s Kytmanovsky- distriktskommitté, Altai-territoriet | 11.01 . 1957 | [HS 115] |
140 | Zolotukhina Alexandra Zakharovna | 1914-1993 | Milkmaid från kollektivgården "Zavety Ilyich" Shilkinsky-distriktet i Chita-regionen | 14.12 . 1957 | [HS 116] |
141 | Zolotukhina Ustinia Romanovna | släkte. 1921 | Link kollektiv gård uppkallad efter Frunze, Krasnograd-distriktet , Kharkov-regionen | 28.02 . 1949 | |
142 | Zolotko Maria Ignatievna [15] | släkte. 1924 | Link kollektiv gård uppkallad efter Ilyich Maryinsky-distriktet i Stalin-regionen | 02.06 . 1950 | |
143 | Zonenko Petr Pavlovich | 1905-05-31 - 1981-12-31 | Direktör för Novosibirsks elektrovakuumanläggning vid ministeriet för elektronisk industri i Sovjetunionen | 29.07 . 1966 | [HS 117] |
144 | Zonov Vasily Andrianovich | 20/03/1926 - 06/09/2011 | Länk fjäderfäfarm "Chkalovsky" Nikopol distriktet , Dnepropetrovsk regionen | 24.12 . 1976 | [HS 118] |
145 | Zorin Grigory Savelievich | 1926-01-23 - 2012-02-22 | Förman för montörer vid 1:a Novokuznetsk- församlingsavdelningen för trusten "Sibmetallurgmontazh" vid ministeriet för montering och särskilda byggnadsverk i Sovjetunionen, Kemerovo-regionen | 17.03 . 1976 | [HS 119] |
146 | Zorin Ivan Andreevich | 12/05/1910 - 1981 | Sekreterare för Kanibadam- distriktskommittén för kommunistpartiet (bolsjevikerna) i Tadzjikistan, Leninabad-regionen | 26.06 . 1951 | [GS 120] |
147 | Zorin Ivan Vasilievich | 1906 - 1980-07-09 | Ordförande för kollektivgården "På den stalinistiska vägen" Kurmanaevsky-distriktet i Chkalovsky-regionen | 11.01 . 1957 | [HS 121] |
148 | Zorin Ivan Fyodorovich | 10/27/1899 - 10/10/1966 | Ordförande för kollektivgården "Power of the Soviets" Shatkovsky-distriktet i Gorky-regionen | 12.03 . 1958 | [HS 122] |
149 | Zorin Timofey Lukyanovich | 1913-10-13 - 1966-09-29 | Kombinera operatör av den statliga gården "Ermak" Novovarshavsky-distriktet i Omsk-regionen | 23.06 . 1966 | [HS 123] |
150 | Zorichenko Tamara Fedorovna | släkte. 1930-06-18 | Förman för gipsarbetare i den specialiserade avdelningen "Otdelstroy" av förtroendet "Dzerzhinskstroy" av ministeriet för konstruktion av tunga industriföretag i Sovjetunionen, berg. Dneprodzerzhinsk, Dnepropetrovsk-regionen | 16.05 . 1983 | [HS 124] |
151 | Zorkin Timofey Vasilievich | 1904-07-07 - 1965-03-20 | Förman för traktorbrigaden för Bolshe-Urinskaya MTS i Kansk-distriktet i Krasnoyarsk-territoriet | 21.02 . 1949 | [HS 125] |
152 | Zorkina Zoya Vasilievna | 1928 - ???? | Arbetare vid Ochkhamur State Farm uppkallad efter Stalin vid Sovjetunionens jordbruksministerium, Kobuletsky-distriktet i den autonoma socialistiska sovjetrepubliken Adjara | 27.07 . 1951 | [HS 126] |
153 | Zorko Sergey Evdokimovich | 1897 - 1966-03-09 | Direktör för statsgården "Elite" vid ministeriet för statliga gårdar i Sovjetunionen, Moskalensky-distriktet i Omsk-regionen | 12.11 . 1951 | [HS 127] |
154 | Zorya Ivan Ivanovich | 1918-08-03 - 1994-02-01 | Förman för den kollektiva gården uppkallad efter Zhdanov, Melitopol-distriktet , Zaporozhye-regionen | 30.04 . 1966 | [HS 128] |
155 | Zotikov Vasily Ansikritovich | 1924-01-14 - 1991-10-07 | Länka kollektivgård "Ung leninist" i Novosibirsk-distriktet i Novosibirsk-regionen | 29.05 . 1950 | [HS 129] |
156 | Zotkin Andrey Timofeevich | 1914-1984 | Skördetröska operatören Domanevskaya MTS Odessa-regionen | 06.04 . 1951 | |
157 | Zotkina Tatyana Ivanovna | 1913 - ???? | Länkgård "Petrovskoye" Ukhtomsky-distriktet , Moskva-regionen | 13.07 . 1954 | |
158 | Zotov Vasily Petrovich | 1899-03-17 - 1977-02-06 | Minister för livsmedelsindustrin i Sovjetunionen, berg. Moskva | 14.03 . 1969 | [HS 130] |
159 | Zotov Zinovy Filippovich | 1929-05-20 - 2001-04-17 | Förman för snickare i konstruktions- och installationsavdelningen nr 21 i trusten "Promstroy" från byggnadsministeriet i Sovjetunionen, berg. Ulyanovsk | 07.05 . 1971 | [HS 131] |
160 | Zotov Igor Mikhailovich | 1928-01-16 - 1995-05-30 | Direktör för den statliga gården "Mayak" Nikiforovsky-distriktet i Tambov-regionen | 11.12 . 1973 | [HS 132] |
161 | Zotov Mikhail Egorovich | 1903-11-21 - 1988-01-25 | Ordförande för kollektivgården "New World" Tetyushsky-distriktet i den tatariska autonoma sovjetiska socialistiska republiken | 06.03 . 1948 | [HS 133] |
162 | Zotov Petr Ivanovich | 1901 - ???? | Förman för fältodlingsbrigaden på Merken sockerbetsstatsgård vid ministeriet för livsmedelsindustri i USSR, Merken-distriktet i Dzhambul-regionen | 08.05 . 1948 | |
163 | Zotov Petr Savelyevich | 11.1926 - 1997 | Ståltillverkare från Guryev Metallurgical Plant vid Ministeriet för järnmetallurgi i Sovjetunionen, Kemerovo-regionen | 22.03 . 1966 | [HS 134] |
164 | Zoshchuk Yakov Grigorievich | 1906-1987 | Länk till den humleodlande statliga gården "Reya" från ministeriet för smakindustri i Sovjetunionen, Berdichevsky-distriktet i Zhytomyr-regionen | 29.04 . 1948 | |
165 | Zubakin Vasily Nikolaevich | 1925-01-25 - 1986-01-01 | Senior ståltillverkare vid Chelyabinsk metallurgiska anläggning vid ministeriet för järnmetallurgi i Sovjetunionen | 22.03 . 1966 | [HS 135] |
166 | Zuban Vasily Filippovich | släkte. 1931 | Förman för gruvarbetarna vid stoppplatsen för Podgorodnenka-gruvan i Artyomugol-stiftelsen för Primorskugol-kombinationen av USSR:s kolindustriministerium, Primorsky Krai | 29.06 . 1966 | [HS 136] |
167 | Zubanenko Nadezhda Sergeevna [16] | 1922-10-29 - 2002-05-24 | Link kollektiv gård uppkallad efter Chkalov , Novo-Moskovsky-distriktet, Dnepropetrovsk-regionen | 04.03 . 1949 | [HS 137] |
168 | Zubanov Grigory Alekseevich | släkte. 1925 | Kombinera operatör av den kollektiva gården uppkallad efter Maxim Gorky, Kalininsky-distriktet , Saratov-regionen | 23.06 . 1966 | |
169 | Zubanova Nina Fedorovna | släkte. 1936-05-20 | Låssmed från produktionsföreningen " Gorky Automobile Plant " vid ministeriet för bilindustrin i USSR | 29.07 . 1985 | [HS 138] |
170 | Zubareva Darima Vasilievna | 1914 - 1991-11-07 | Senior herde på statsgården uppkallad efter Pogadaev, Priargunsky-distriktet , Chita-regionen | 22.03 . 1966 | [HS 139] |
171 | Zubareva Maria Mitrofanovna | 1898-02-08 - 1972-08-08 | Länk kollektivgård "Sila" i Verkhne-Khavsky-distriktet i Voronezh-regionen | 07.05 . 1948 | [HS 140] |
172 | Zubareva Tatyana Semyonovna | 1917-06-01 - 1994-05 | Milkmaid of the Komintern kollektivgård, Mogilev-distriktet , Mogilev-regionen | 18.01 . 1958 | [HS 141] |
173 | Zubenko Ivan Egorovich | 1924-05-08 - 1994-06-17 | Senior herde av den kollektiva gården uppkallad efter Lenin Remontnensky-distriktet i Rostov-regionen | 22.03 . 1966 | [HS 142] |
174 | Zubko Pavel Matveevich | 1916-02-26 - 2006-03-16 | Förman för kollektivgården "Druzhba" Berdyansk-distriktet i Zaporozhye-regionen | 23.06 . 1966 | [HS 143] |
175 | Zubkov Grigory Grigorievich | 1912 - ???? | Combiner MTS "Avangard" Akmola-distriktet i Akmola-regionen | 13.06 . 1951 | [HS 144] |
176 | Zubkov Dmitry Petrovich | 1911-2006 | Senior agronom på sockerbetsgården Frunze vid ministeriet för livsmedelsindustri i Sovjetunionen, Kantsky-distriktet i Kirgizisiska SSR | 08.05 . 1948 | [HS 145] |
177 | Zubkov Ivan Georgievich | 1904-07-26 - 1944-06-28 | Chef för avdelningen för militära restaureringsarbeten vid Leningradfronten , specialist inom området transportkonstruktion | 05.11 . 1943 | [HS 146] |
178 | Zubkova Pelageya Egorovna | 1898-12-09 - 1965-12-16 | Link kollektiv gård uppkallad efter Chkalov, Kutkashen-regionen , Azerbajdzjan SSR | 17.06 . 1950 | |
179 | Zubov Vasily Stepanovich | 1915-02-22 - 1995-08-30 | Gruvarbetare i gruvan uppkallad efter Dzerzhinsky Trust "Dzerzhinskugol" vid ministeriet för kolindustri i den ukrainska SSR, Stalinregionen | 26.04 . 1957 | [HS 147] |
180 | Zubov Nikolay Vasilievich | 1911 - 1960-05-17 | Navigatör för Moskva Special Purpose Aviation Group i Polar Aviation Directorate vid huvuddirektoratet för den norra sjövägen | 06.12 . 1949 | [HS 148] |
181 | Zubrak Sara Aronovna | släkte. 1922 | Länka kollektivgård "Khakikat" i Syrdarya-distriktet i Tasjkent-regionen | 24.04 . 1952 | |
182 | Zubtsov Alexander Egorovich | 1926-04-26 - 1998-06-27 | Ordförande för kollektivgården "Leninsky Way" Pochepsky-distriktet i Bryansk-regionen | 08.04 . 1971 | [HS 149] |
183 | Zubchenko Tatyana Prokofievna | 1917 - ???? | Arbetare på Laiturskys statliga gård uppkallad efter Kirov från Sovjetunionens jordbruksministerium, Makharadzevsky-distriktet i den georgiska SSR | 05.07 . 1949 | [GS 150] |
184 | Zubyk Alexandra Petrovna | 1922-07-03 - 2003-12-28 | Milkmaid av den kollektiva gården uppkallad efter Kirov, Zastavnovsky-distriktet , Chernivtsi-regionen | 26.02 . 1958 | [HS 151] |
185 | Zudin Mikhail Yakovlevich | 1919-11-10 - 2002-10-26 | Turner från Tomsks elektromekaniska anläggning "Sibelektromotor" vid ministeriet för elektrisk industri i USSR | 20.04 . 1971 | [HS 152] |
186 | Zudina Valentina Petrovna | 10/06/1938 - 10/04/2012 | Förman för Yakhroma statliga jordbrukstekniska skola i Dmitrovsky-distriktet i Moskva-regionen | 29.05 . 1990 | [HS 153] |
187 | Zuev Afanasy Vikentievich | 1897 - ???? | Chef för sektionen av Novo-Mushketovo-gruvan i Budyonnovugol-stiftelsen vid ministeriet för kolindustri i den ukrainska SSR, Stalin-regionen | 26.04 . 1957 | |
188 | Zuev Vasily Petrovich | 1927-04-05 - 2015-09-13 | Ingenjör för släckningsbilen i Magnitogorsk järn- och stålverk uppkallad efter V. I. Lenin, Sovjetunionens järnmetallurgiministerium, Chelyabinsk-regionen | 30.03 . 1971 | [HS 154] |
189 | Zuev Viktor Nikolaevich | 1930-07-22 - 1991-01-09 | Diesellokomotivförare vid Murom- lokomotivdepån på Gorky Railway, Vladimir-regionen | 02.04 . 1981 | [HS 155] |
190 | Zuev Vladimir Evseevich | 1925-01-29 - 2003-06-06 | Direktör för Institute of Atmospheric Optics i den sibiriska grenen av USSR Academy of Sciences , akademiker vid USSR Academy of Sciences, Tomsk-regionen | 28.01 . 1985 | [HS 156] |
191 | Zuev Gennady Yakovlevich | 1929-01-30 - 2014-11-27 | Turner från Zhdanovs tunga verkstadsanläggning uppkallad efter 50-årsdagen av den stora socialistiska oktoberrevolutionen i Sovjetunionens ministerium för tung, energi och transportteknik, Donetsk-regionen | 29.08 . 1969 | [HS 157] |
192 | Zuev Dmitry Arsentievich | 10/24/1918 - 08/12/1995 | Master of the Kharkov Plant of Transport Engineering uppkallad efter V. A. Malyshev från Sovjetunionens försvarsindustriministerium | 08.09 . 1975 | [HS 158] |
193 | Zuev Evgeny Evlampievich | släkte. 1922 | Chef för Kiselyov-gruvans administration för Torezantracite-stiftelsen för Artyomugol Combine vid ministeriet för kolindustri i den ukrainska SSR, Donetsk-regionen | 29.06 . 1966 | |
194 | Zuev Ivan Nikitovich | 1918-02-06 - 1990-03-23 | Ordförande för kollektivgården "New Labor" i Varnensky-distriktet i Chelyabinsk-regionen | 11.01 . 1957 | [HS 159] |
195 | Zuev Kuzma Feofanovich | 1925-03-07 - 2007-07-31 | Grävmaskinsförare av dagbrott nr 3 i Vakhrushevugol-anläggningen vid ministeriet för kolindustri i Sovjetunionen, Sverdlovsk-regionen | 30.03 . 1971 | |
196 | Zuev Petr Grigorievich | 1930 - 2005 | Direktör för Borodulinsky fjäderfästatlig gård i Sysert-distriktet i Sverdlovsk-regionen | 23.12 . 1976 | [HS 160] |
197 | Zuev Fedor Kiryanovich | 1924 - 1997-01-25 | Borrförman för Belousovskaya geologiska utforskningspartiet i östra Kazakstans geologiska förvaltning vid geologiministeriet i Kazakh SSR, östra Kazakstan-regionen | 04.07 . 1966 | [HS 161] |
198 | Zueva Antonina Illarionovna [17] | 1925-10-11 - ???? | Länka kollektiv gård "Giant" i Tula-regionen i den autonoma regionen Adygei | 06.05 . 1948 | [HS 162] |
199 | Zueva Antonina Mikhailovna | släkte. 1928-02-10 | Länk humleodlingslänk till statsgården "Volga" Kozlovsky-distriktet i Chuvash ASSR | 08.04 . 1971 | [HS 163] |
200 | Zueva Valentina Afanasievna | 1922 - 1994-10-08 | Länk Kollektivgård uppkallad efter Kirov, Krasnoufimsky-distriktet , Sverdlovsk-regionen | 26.05 . 1952 | [HS 164] |
201 | Zueva Zinaida Vasilievna | 1928-02-02 - 2014-11-09 | Gårdschef för Chapaevs kollektivgård, Mikhailovsky-distriktet , Ryazan-regionen | 22.03 . 1966 | [HS 165] |
202 | Zueva Maria Matveevna | 1919-07-20 - 1993-12-24 | Justerare av den sibiriska anläggningen av Omsk Economic Council | 07.03 . 1960 | [HS 166] |
203 | Zurabov Robert Sergeevich | 1904-10-26 - 1991-04-08 | Chef för byggavdelningen, Gor. Angarsk, Irkutsk-regionen | 09.08 . 1958 | [HS 167] |
204 | Zurashvili Iosif Georgievich | 1902 - ???? | Förman för Shroma kollektivgård, Lagodekhi-distriktet , georgiska SSR | 21.02 . 1948 | [HS 168] |
205 | Zufarov Saidmakhmud | 1922 - ???? | Förman för fältuppfödningsbrigaden på den kollektiva gården uppkallad efter Stalin, Akhunbabaevsky-distriktet , Fergana-regionen | 11.01 . 1957 | |
206 | Zybanov Nikolai Fyodorovich | 1927-01-14 - 1997-01-20 | Traktorförare av Rabochiy State Farm, Kinel-Cherkassky-distriktet, Kuibyshev-regionen | 08.04 . 1971 | [HS 169] |
207 | Zykina Ludmila Georgievna | 1929-06-10 - 2009-01-07 | Konstnärlig ledare och solist i den statliga republikanska ryska folkensemblen "Ryssland" , folkets artist i Sovjetunionen, berg. Moskva | 04.09 . 1987 | [HS 170] |
208 | Zykov Matvei Nikolaevich | 1897 - ???? | Ordförande för kollektivgården uppkallad efter Dimitrov, Kuznetsk-distriktet , Kemerovo-regionen | 06.03 . 1948 | [HS 171] |
209 | Zyl Petr Vasilievich | 1924-02-24 - 2010-11-28 | Generaldirektör för den vitryska optiska och mekaniska föreningen vid ministeriet för försvarsindustri i Sovjetunionen, berg. Minsk | 22.03 . 1984 | [HS 172] |
210 | Zymalev Georgy Semyonovich | 1911-11-25 - 1987-05-20 | Chef för förtroendet " Dzerzhinskruda " av ministeriet för järnmetallurgi i den ukrainska SSR, berg. Kryvyi Rih, Dnepropetrovsk-regionen | 22.03 . 1966 | [HS 173] |
211 | Zyrin Nikolai Grigorievich | 1909-11-22 - 1992-10-18 | Chefsdesigner för designbyrån uppkallad efter P. O. Sukhoi från ministeriet för luftfartsindustri i USSR, berg. Moskva | 17.12 . 1982 | [HS 174] |
212 | Zyryanov Ivan Mikhailovich [18] | släkte. 1931-01-18 | Biträdande befälhavare för flygskvadronen för Central Directorate of International Air Communications av Aeroflot vid ministeriet för civil luftfart i USSR, berg. Moskva | 04.02 . 1983 | |
213 | Zyryanov Serafim Polikarpovich | 1904-1955 | Ordförande för den kollektiva gården uppkallad efter Michurin i Altai-regionen i Altai-territoriet | 04.03 . 1948 | [HS 175] |
214 | Zyryanova Valentina Markovna | 1927-05-22 - 2016-09-14 | Förman för statens gård "Ukovsky" Nizhneudinsky-distriktet i Irkutsk-regionen | 08.04 . 1971 | [HS 176] |
215 | Zyuzin Yury Nikolaevich | 1927-11-22 - 1992-10-06 | Förare av Kyzyl Freight Motor Transport Enterprise No. 1 vid Ministeriet för vägtransport i RSFSR, Tuva ASSR | 04.05 . 1971 | [HS 177] |
Zyuzina Vera Vladimirovna [19] | 1935 - 1993-01-09 | Milkmaid från Borisoglebsky State Farm i Oktyabrsky-distriktet i Amur-regionen | 07.03 . 1960 | [HS 178] | |
216 | Zyuzko Lavrenty Antonovich | 1913-1982 | Ordförande för kollektivgården uppkallad efter Shevchenko, Kuibyshevsky-distriktet, Kuibyshev-regionen | 26.02 . 1948 | [HS 179] |
217 | Zyablikova Evgenia Fedorovna | 1920-06-01 - 2019-08-27 | Direktör för den statliga gården "Rationalizer" Pestovsky-distriktet i Novgorod-regionen | 22.03 . 1966 | [GS 180] |
218 | Zyablov Vladimir Grigorievich | 02/05/1928 - 2004 | Grävmaskinsförare vid Dokuchaev Flux and Dolomite Plant vid ministeriet för järnmetallurgi i den ukrainska SSR, Donetsk-regionen | 30.03 . 1971 | [HS 181] |
219 | Zyazina Olga Vasilievna | 1904 - 07.1986 | Ordförande för den fröodlande kollektivgården "Udarnik" i Gryazovetsky-distriktet i Vologda-regionen | 14.04 . 1949 | [HS 182] |
Navigationstabell | |
---|---|
"Z" | Zababakhin - Hare |
Zbarsky - Zyazina |
Heroes of Socialist Labour på sajten " Heroes of the country "
Socialist Labours hjältar | ||
---|---|---|