Academy Award för bästa ljudmixning är ett pris från American Academy of Motion Picture Arts and Sciences , som delas ut årligen sedan 1930. Det innebär det tekniska arbetet av en ljudtekniker att blanda tal, musik och olika typer av brus, det vill säga ljudspåret för filmen i en sammanställning av alla dess komponenter. Inte att förväxla med Sound Effects Award , som har delats ut sedan 1964.
• Pristagarna markeras i en separat färg.
Ceremoni | Film | |
---|---|---|
3:e (1930/II) | • Douglas Shearer (Metro-Goldwyn-Mayer SSD) | " Skatkammaren " |
• John E. Tribby (RKO Radio SSD) | " Fallet med sergeant Grisha " | |
• Franklin Hansen (Paramount Famous Lasky SSD) | " Kärleksparad " | |
• Oskar Lagerström (United Artists SSD) | " Lotteri " | |
• George Groves (First National SSD) | " Sång om lågan " | |
4:e (1931) | • Paramount Publix Studio Sound Department | 1931 och 1932 var utmärkelserna och nomineringarna för bästa ljudinspelning inte knutna till några specifika filmer. |
• Metro-Goldwyn-Mayer Studio Sound Department | ||
• RKO Radio Studio Ljudavdelning | ||
• Samuel Goldwyn - United Artists Studio Sound Department | ||
5:e (1932) | • Paramount Publix Studio Sound Department | |
• Metro-Goldwyn-Mayer Studio Sound Department | ||
• RKO Radio Studio Ljudavdelning | ||
• Warner Bros.-First National Studio Sound Department | ||
6:e (1934) | • Franklin Hansen (Paramount SSD) | " Adjö vapen! » |
• Nathan Levinson (Warner Bros. SSD) | " Jag är en flykting dömd " | |
• Nathan Levinson (Warner Bros. SSD) | " Gold Diggers 1933 " | |
• Nathan Levinson (Warner Bros. SSD) | " 42nd Street " | |
7:e (1935) | • John P. Livadari (Columbia SSD) | " En natt av kärlek " |
• Nathan Levinson (Warner Bros.-First National SSD) | " Flirting Track " | |
• Carl Dreher (RKO Radio SSD) | "Den glada skilsmässan " | |
• Thomas T. Moulton (United Artists SSD) | " Cellini-romanerna " | |
• Franklin Hansen (Paramount SSD) | " Kleopatra " | |
• Theodore Soderbergh (Universal SSD) | " Imitation of Life " | |
• Douglas Shearer (Metro-Goldwyn-Mayer SSD) | " Länge leve Villa! » | |
• Edmund H. Hansen (Fox SSD) | " White Coat Parade " | |
8:e (1936) | • Douglas Shearer (Metro-Goldwyn-Mayer SSD) | " Stygg Marietta " |
• Nathan Levinson (Warner Bros.-First National SSD) | " Captain Blood 's Odyssey " | |
• Franklin Hansen (Paramount SSD) | " The Life of a Bengal Lancer " | |
• Republic Studio Sound Department | " Tusen dollar i minuten " | |
• Gilbert Kurland (Universal SSD) | " Bruden av Frankenstein " | |
• Thomas T. Moulton (United Artists SSD) | " mörk ängel " | |
• Carl Dreher (RKO Radio SSD) | " Jag drömmer för mycket " | |
• John P. Livadari (Columbia SSD) | " Älska mig för alltid " | |
• Edmund H. Hansen (20th Century-Fox SSD) | " En miljon tack " | |
9:e (1937) | • Douglas Shearer (Metro-Goldwyn-Mayer SSD) | " San Francisco " |
• Edmund H. Hansen (20th Century-Fox SSD) | " Banjo på mitt knä " | |
• Nathan Levinson (Warner Bros. SSD) | " Det lätta kavalleriets laddning " | |
• Thomas T. Moulton (United Artists SSD) | " Dodsworth " | |
• Elmer Raguse (Hal Roach SSD) | " General Spanky " | |
• John P. Livadari (Columbia SSD) | " Mr. Deeds flyttar till stan " | |
• Franklin Hansen (Paramount SSD) | " Texas Rangers " | |
• John Aalberg (RKO Radio SSD) | " Den där tjejen från Paris " | |
• Homer G. Tasker (Universal SSD) | " Tre trevliga tjejer " | |
10:e (1938) | • Thomas T. Moulton (United Artists SSD) | " Orkan " |
• AE Kaye (Grand National SSD) | " Flickan som säger nej " | |
• John Aalberg (RKO Radio SSD) | " Till nya höjder " | |
• Edmund H. Hansen (20th Century-Fox SSD) | " I gamla Chicago " | |
• Nathan Levinson (Warner Bros. SSD) | " Emile Zolas liv " | |
• John P. Livadari (Columbia SSD) | " Förlorad horisont " | |
• Douglas Shearer (Metro-Goldwyn-Mayer SSD) | " majdagar " | |
• Homer G. Tasker (Universal SSD) | " Hundra män och en flicka " | |
• Elmer Raguse (Hal Roach SSD) | " Topper " | |
• Lauren L. Ryder (Paramount SSD) | " Wells Fargo " | |
11:e (1939) | • Thomas T. Moulton (United Artists SSD) | " Cowboy och Lady " |
• Charles L. Lutens (Republic SSD) | " Arméflicka " | |
• Nathan Levinson (Warner Bros. SSD) | " Fyra döttrar " | |
• Lauren L. Ryder (Paramount SSD) | " Om jag var kung " | |
• Elmer Raguse (Hal Roach SSD) | " Vi har kul " | |
• Douglas Shearer (Metro-Goldwyn-Mayer SSD) | " Älskade " | |
• Edmund H. Hansen (20th Century-Fox SSD) | " Suez " | |
• Bernard B. Brown (Universal SSD) | " Samma ålder " | |
• John Aalberg (RKO Radio SSD) | " Den livliga damen " | |
• John P. Livadari (Columbia SSD) | " Du kan inte ta det med dig " | |
12:e (1940) | • Bernard B. Brown (Universal SSD) | " Håll gryningen " |
• Douglas Shearer (Metro-Goldwyn-Mayer SSD) | " Balalaika " | |
• Thomas T. Moulton (Samuel Goldwyn SSD) | " Borta med vinden " | |
• A. W. Watkins (Denham SSD) | " Adjö, Mr Chips " | |
• Lauren L. Ryder (Paramount SSD) | "Den store Victor Herbert " | |
• John Aalberg (RKO Radio SSD) | " Puckelryggen från Notre Dame " | |
• Charles L. Lutens (Republic SSD) | " Segerman " | |
• John P. Livadari (Columbia SSD) | " Mr Smith åker till Washington " | |
• Elmer Raguse (Hal Roach SSD) | " Om möss och män " | |
• Nathan Levinson (Warner Bros. SSD) | " Elisabeths och Essex privata liv " | |
• Edmund H. Hansen (20th Century-Fox SSD) | " Regnet kom " |
Ceremoni | Film | |
---|---|---|
13:e (1941) | • Douglas Shearer (Metro-Goldwyn-Mayer SSD) | " Spela musiker " |
• Charles L. Lutens (Republic SSD) | " En reporters liv " | |
• Elmer Raguse (Hal Roach SSD) | " Kaptens uppmärksamhet " | |
• Edmund H. Hansen (20th Century-Fox SSD) | " Vredens druvor " | |
• Jack Whitney (General Service SSD) | "The Howards of Virginia " | |
• John Aalberg (RKO Radio SSD) | " Kitty Foyle " | |
• Lauren L. Ryder (Paramount SSD) | " Nordvästberidna polisen " | |
• Thomas T. Moulton (Samuel Goldwyn SSD) | " Vår stad " | |
• Nathan Levinson (Warner Bros. SSD) | " Sea Hawk " | |
• Bernard B. Brown (Universal SSD) | " Vårvals " | |
• John P. Livadari (Columbia SSD) | " För många män " | |
14:e (1942) | • Jack Whitney (General Service SSD) | " Lady Hamilton " |
• Bernard B. Brown (Universal SSD) | " Kärleksdatum " | |
• Thomas T. Moulton (Samuel Goldwyn SSD) | " Med en gnista " | |
• Douglas Shearer (Metro-Goldwyn-Mayer SSD) | " Chokladsoldat " | |
• John Aalberg (RKO Radio SSD) | " Medborgare Kane " | |
• Charles L. Lutens (Republic SSD) | " Djävulens muta " | |
• Edmund H. Hansen (20th Century-Fox SSD) | " Hur grön var min dal " | |
• John P. Livadari (Columbia SSD) | " Männen i hennes liv " | |
• Nathan Levinson (Warner Bros. SSD) | " Sergeant York " | |
• Lauren L. Ryder (Paramount SSD) | " Lärka " | |
• Elmer Raguse (Hal Roach SSD) | "The Topper Returns " | |
15:e (1943) | • Nathan Levinson (Warner Bros. SSD) | " Yankee Doodle Dandy " |
• Bernard B. Brown (Universal SSD) | " Arabiska nätter " | |
• CO Slyfield (Walt Disney SSD) | " Bambi " (m/k) | |
• Daniel J. Bloomberg (Republic SSD) | " Flygande tigrar " | |
• Jack Whitney (Sound Service Inc.) | " Vänliga fiender " | |
• James L. Fields (RCA Sound) | " Guldrush " | |
• Douglas Shearer (Metro-Goldwyn-Mayer SSD) | " Mrs Miniver " | |
• Stephen Dunn (RKO Radio SSD) | " Once Upon a Honeymoon " | |
• Thomas T. Moulton (Samuel Goldwyn SSD) | " Pride of the Yankees " | |
• Lauren L. Ryder (Paramount SSD) | " Vägen till Marocko " | |
• Edmund H. Hansen (20th Century-Fox SSD) | " Framför allt " | |
• John P. Livadari (Columbia SSD) | " Du har aldrig varit mer fantastisk " | |
16:e (1944) | • Stephen Dunn (RKO Radio SSD) | " Detta land är mitt " |
• Jack Whitney (Sound Service Inc.) | " Bödlar dör också " | |
• Douglas Shearer (Metro-Goldwyn-Mayer SSD) | " Madame Curie " | |
• Thomas T. Moulton (Samuel Goldwyn SSD) | " Nordstjärna " | |
• Bernard B. Brown (Universal SSD) | " The Phantom of the Opera " | |
• Lauren L. Ryder (Paramount SSD) | "Ridning högt" | |
• John P. Livadari (Columbia SSD) | " Sahara " | |
• CO Slyfield (Walt Disney SSD) | Hej vänner! » (m/f) | |
• James L. Fields (RCA Sound) | " Här kommer Washington " | |
• Edmund H. Hansen (20th Century-Fox SSD) | " Sång om Bernadette " | |
• Nathan Levinson (Warner Bros. SSD) | " Detta är armén " | |
• Daniel J. Bloomberg (Republic SSD) | " I gamla Oklahoma " | |
17:e (1945) | • Edmund H. Hansen (20th Century-Fox SSD) | " Wilson " |
• Daniel J. Bloomberg (Republic SSD) | " Brasilien " | |
• Thomas T. Moulton (Samuel Goldwyn SSD) | " Casanova Brown " | |
• John P. Livadari (Columbia SSD) | " Omslagsflicka " | |
• Lauren L. Ryder (Paramount SSD) | " Dubbel ersättning " | |
• Bernard B. Brown (Universal SSD) | " Hans Butlers syster " | |
• Nathan Levinson (Warner Bros. SSD) | " Hollywood Troop Shop " | |
• Jack Whitney (Sound Service Inc.) | " Det hände imorgon " | |
• Douglas Shearer (Metro-Goldwyn-Mayer SSD) | " Kismet " | |
• Stephen Dunn (RKO Radio SSD) | " Musik på Manhattan " | |
• Mac Dalglish (RCA-ljud) | " Röst i vinden " | |
18:e (1946) | • Stephen Dunn (RKO Radio SSD) | " St. Mary's Bells " |
• Daniel J. Bloomberg (Republic SSD) | " Hjärtat av Barbarys kust " | |
• Bernard B. Brown (Universal SSD) | " Damen på tåget " | |
• Thomas T. Moulton (20th Century-Fox SSD) | " Gud vare hennes domare " | |
• Nathan Levinson (Warner Bros. SSD) | " Rhapsody in Blue " | |
• John P. Livadari (Columbia SSD) | " Sång för minne " | |
• Jack Whitney (Sound Service Inc.) | " Söderlänning " | |
• Douglas Shearer (Metro-Goldwyn-Mayer SSD) | " De var oumbärliga " | |
• CO Slyfield (Walt Disney SSD) | " Tre Caballeros " (m/k) | |
• WV Wolfe (RCA-ljud) | "Tre är en familj" | |
• Lauren L. Ryder (Paramount SSD) | " Osynlig " | |
• Gordon Sawyer (Samuel Goldwyn SSD) | " Under man " | |
19:e (1947) | • John P. Livadari (Columbia SSD) | " The Jolson Story " |
• Gordon Sawyer (Samuel Goldwyn SSD) | " De bästa åren i våra liv " | |
• John Aalberg (RKO Radio SSD) | " Detta underbara liv " | |
20:e (1948) | • Gordon Sawyer (Samuel Goldwyn SSD) | " Biskopens fru " |
• Douglas Shearer (Metro-Goldwyn-Mayer SSD) | " Gröna delfingatan " | |
• Jack Whitney (Sound Service Inc.) | " T-People " | |
21:a (1949) | • Thomas T. Moulton (20th Century-Fox SSD) | " Snake Pit " |
• Nathan Levinson (Warner Bros. SSD) | " Johnny Belinda " | |
• Daniel J. Bloomberg (Republic SSD) | " Månuppgång " | |
22:a (1950) | • Thomas T. Moulton (20th Century-Fox SSD) | " Vertikal start " |
• Leslie I. Carey (Universal-International SSD) | " En gång till min älskling " | |
• Daniel J. Bloomberg (Republic SSD) | " Sands of Iwo Jima " |
Ceremoni | Film | |
---|---|---|
23:e (1951) | • Thomas T. Moulton (20th Century-Fox SSD) | " Allt om Eva " |
• CO Slyfield (Walt Disney SSD) | " Askungen " (m/k) | |
• Leslie I. Carey (Universal-International SSD) | " Louise " | |
• Gordon Sawyer (Samuel Goldwyn SSD) | " Mycket personligt " | |
• Cyril Crowhurst (Pinewood SSD) | " Trio " | |
24:e (1952) | • Douglas Shearer (Metro-Goldwyn-Mayer SSD) | "Den store Caruso " |
• Leslie I. Carey (Universal-International SSD) | " Briljant seger " | |
• Gordon Sawyer (Samuel Goldwyn SSD) | " Jag vill ha dig " | |
• Nathan Levinson (Warner Bros. SSD) | " Spårvagnsönskemål " | |
• John Aalberg (RKO Radio SSD) | " Två biljetter till Broadway " | |
25:e (1953) | • London Film Sound Department | " Ljudbarriären " |
• Gordon Sawyer (Samuel Goldwyn SSD) | " HC Andersen " | |
• Pinewood Studios Sound Department | " Trickster " | |
• Daniel J. Bloomberg (Republic SSD) | "Den tysta mannen " | |
• Thomas T. Moulton (20th Century-Fox SSD) | " Med en sång i mitt hjärta " | |
26:e (1954) | • John P. Livadari (Columbia SSD) | " Härifrån till evigheten " |
• William A. Muller (Warner Bros. SSD) | " Katastrof Jane " | |
• A. W. Watkins (Metro-Goldwyn-Mayer SSD) | " Riddarna av det runda bordet " | |
• Leslie I. Carey (Universal-International SSD) | " Mississippi-spelare " | |
• Lauren L. Ryder (Paramount SSD) | " Världarnas krig " | |
27:e (1955) | • Leslie I. Carey (Universal-International SSD) | " The Glenn Miller Story " |
• Wesley S. Miller (Metro-Goldwyn-Mayer SSD) | " Brigadoon " | |
• John P. Livadari (Columbia SSD) | " Ritt on the Kane " | |
• Lauren L. Ryder (Paramount SSD) | " Fönster mot gården " | |
• John Aalberg (RKO Radio SSD) | " Susan sov här " | |
28:e (1956) | • Fred Hines (Todd-AO SSD) | Oklahoma ! » |
• Carlton W. Faulkner (20th Century-Fox SSD) | " Kärlek är det vackraste i världen " | |
• Wesley S. Miller (Metro-Goldwyn-Mayer SSD) | " Älska mig eller lämna mig " | |
• William A. Muller (Warner Bros. SSD) | " Mr Roberts " | |
• Watson Jones (Radio Corporation of America SD) | " Inte som en främling " | |
29:e (1957) | • Carlton W. Faulkner (20th Century-Fox SSD) | " Kungen och jag " |
• Buddy Myers (King Bros. Productions, Inc. SD) | " Modig " | |
• John P. Livadari (Columbia SSD) | " The Eddie Duchin Story " | |
• Gordon R. Glennan (Westrex Sound Services), Gordon Sawyer (Samuel Goldwyn SSD) | " Vänlig uppmaning " | |
• Lauren L. Ryder (Paramount SSD) | " Tio budord " | |
30:e (1958) | • George Groves (Warner Bros. SSD) | " Sayonara " |
• George Dutton (Paramount SSD) | « Gunfight i O.K. Corral » | |
• Wesley S. Miller (Metro-Goldwyn-Mayer SSD) | " Tjejer " | |
• John P. Livadari (Columbia SSD) | " Pal Joey " | |
• Gordon Sawyer (Samuel Goldwyn SSD) | " Vittne för åklagaren " | |
31:a (1959) | • Fred Hines (Todd-AO SSD) | " Södra Stilla havet " |
• Gordon Sawyer (Samuel Goldwyn SSD) | " Jag vill leva! » | |
• Leslie I. Carey (Universal-International SSD) | "En tid att älska och en tid att dö " | |
• George Dutton (Paramount SSD) | " Vertigo " | |
• Carlton W. Faulkner (20th Century-Fox SSD) | " Unga Lions " | |
32:a (1960) | • Franklin Milton (Metro-Goldwyn-Mayer SSD) | " Ben-Hur " |
• Carlton W. Faulkner (20th Century-Fox SSD) | " Resan till jordens centrum " | |
• A. W. Watkins (Metro-Goldwyn-Mayer London SSD) | " Förtal " | |
• George Groves (Warner Bros. SSD) | " Nunnans berättelse " | |
• Gordon Sawyer (Samuel Goldwyn SSD), Fred Hines (Todd-AO SSD) | " Porgy och Bess " |
Ceremoni | Film | |
---|---|---|
33:e (1961) | • Gordon Sawyer (Samuel Goldwyn SSD), Fred Hines (Todd-AO SSD) | " Fort Alamo " |
• Gordon Sawyer (Samuel Goldwyn SSD) | " lägenhet " | |
• Franklin Milton (Metro-Goldwyn-Mayer SSD) | " Cimarron " | |
• Charles Rice (Columbia SSD) | " Mexikansk i Hollywood " | |
• George Groves (Warner Bros. SSD) | " Soluppgång vid Campobello " | |
34:e (1962) | • Fred Hines (Todd-AO SSD), Gordon Sawyer (Samuel Goldwyn SSD) | " West Side Story " |
• Gordon Sawyer (Samuel Goldwyn SSD) | " Barnens timme " | |
• Waldon O. Watson (Revue SSD) | " Sången om blommorna " | |
• John Cox (Shepperton SSD) | " The Guns of Navarone " | |
• Robert O. Cook (Walt Disney SSD) | " Föräldrafälla " | |
35:e (1963) | • John Cox (Shepperton SSD) | " Lawrence av Arabien " |
• Robert O. Cook (Walt Disney SSD) | " Lycklig resa " | |
• George Groves (Warner Bros. SSD) | " musiker " | |
• Waldon O. Watson (Universal City SSD) | " Den där minkpälsen " | |
• Joseph D. Kelly (Seven Arts-Warner Bros. Glen Glenn Sound Department) | " Vad hände med Baby Jane? » | |
36:e (1964) | • Franklin Milton (Metro-Goldwyn-Mayer SSD) | " Hur väst vanns " |
• Charles Rice (Columbia SSD) | " Hejdå Birdie " | |
• Waldon O. Watson (Universal City SSD) | " Kapten Newman, M.D. " | |
• James P. Corcoran (20th Century-Fox SSD), Fred Hines (Todd-AO SSD) | " Kleopatra " | |
• Gordon Sawyer (Samuel Goldwyn SSD) | " Den här galna, galna, galna, galna världen " | |
37:e (1965) | • George Groves (Warner Bros. SSD) | " My Fair Lady " |
• John Cox (Shepperton SSD) | " Becket " | |
• Waldon O. Watson (Universal City SSD) | " Pappa Gås " | |
• Robert O. Cook (Walt Disney SSD) | " Mary Poppins " | |
• Franklin Milton (Metro-Goldwyn-Mayer SSD) | " Den osänkbara Molly Brown " | |
38:e (1966) | • James P. Corcoran (20th Century-Fox SSD), Fred Hines (Todd-AO SSD) | "The Sound of Music " |
• James P. Corcoran (20th Century-Fox SSD) | " Smärta och glädje " | |
• A.W. Watkins (Metro-Goldwyn-Mayer brittisk SSD), Franklin Milton (Metro-Goldwyn-Mayer SSD) | " Doktor Zhivago " | |
• George Groves (Warner Bros. SSD) | " Stora lopp " | |
• Waldon O. Watson (Universal City SSD) | " Shenandoah " | |
39:e (1967) | • Franklin Milton (Metro-Goldwyn-Mayer SSD) | " Grand Prix " |
• Waldon O. Watson (Universal City SSD) | " Gambit " | |
• Gordon Sawyer (Samuel Goldwyn SSD) | " Hawaii " | |
• James P. Corcoran (20th Century-Fox SSD) | " Sandsten " | |
• George Groves (Warner Bros. SSD) | Vem är rädd för Virginia Woolf ? » | |
40:e (1968) | • Samuel Goldwyn Studio Sound Department | " Svulmande södernatt " |
• Warner Bros.-Seven Arts Studio Sound Department | " Camelot " | |
• Metro-Goldwyn-Mayer Studio Sound Department | " Smutsiga dussin " | |
• 20th Century-Fox Studio Sound Department | " Doktor Dolittle " | |
• Universal City Studios ljudavdelning | " En högmodern Millie " | |
41:a (1969) | • Shepperton Studio Sound Department | " Oliver! » |
• Warner Bros.-Seven Arts Studio Sound Department | " Bullitt " | |
• Warner Bros.-Seven Arts Studio Sound Department | " Finians regnbåge " | |
Columbia Studio Sound Department | " Rolig tjej " | |
• 20th Century-Fox Studio Sound Department | " Stjärna! » | |
42:a (1970) | • Jack Solomon, Murray Spivak | " Hej Dolly! » |
• John Aldred | " Annas tusen dagar " | |
• William Edmondson, David Dockendorf | " Butch Cassidy and the Sundance Kid " | |
• Robert Martin, Clem Portman | " Gailey, Gailey " | |
• Les Fresholz, Artur Piantadosi | " Förlorad " |
Ceremoni | Film | |
---|---|---|
43:e (1971) | • Douglas O. Williams, Don J. Bassman | " Patton " |
• Ronald Pierce, David H. Moriarty | " Flygplats " | |
• Gordon K. McCallum, John Bramall | " Ryans dotter " | |
• Murray Spivak, Herman Lewis | " Tora! Tora! Tora! » | |
• Dan Wallin, L. A. Johnson | " Woodstock " | |
44:e (1972) | • Gordon K. McCallum, David Hildyard | " Spelman på taket " |
• Gordon K. McCallum, John W. Mitchell, Al Overton st. | " Diamanter är för alltid " | |
• Theodore Soderbergh, Christopher Newman | " Fransk anslutning " | |
• Richard Portman, Jack Solomon | " Kotch " | |
• Bob Jones, John Aldred | " Maria, drottning av skotten " | |
45:e (1973) | • Robert Knudson, David Hildyard | " Cabaret " |
• Arthur Piantadosi, Charles T. Knight | " Fjärilar är gratis " | |
• Richard Portman, Gene S. Cantamessa | " Kandidaten " | |
• Charles Grenzbach , Richard Portman, Christopher Newman | " Gudfader " | |
• Theodore Soderbergh, Herman Lewis | " Poseidonäventyret " | |
46:e (1974) | • Robert Knudson, Christopher Newman | " Exorcisten " |
• Richard Portman, Larry Jost | " Delfinens dag " | |
• Donald O. Mitchell, Larry Jost | " Papper Chase " | |
• Richard Portman, Les Fresholtz | " Papper Moon " | |
• Ronald Pierce, Robert R. Bertrand | " Scam " | |
47:e (1975) | • Ronald Pierce, Melvin M. Metcalfe Art. | " Jordbävning " |
• Charles Grenzbach , Larry Jost | " Chinatown " | |
• Walter Murch, Art Rochester | " Konversation " | |
• Theodore Soderbergh, Herman Lewis | " Helvetet i himlen " | |
• Richard Portman, Gene S. Cantamessa | " Ung Frankenstein " | |
48:e (1976) | • Robert L. Hoyt, Roger Heman Jr., Earl Madery, John R. Carter | " Käftar " |
• Arthur Piantadosi, Les Freshholtz, Richard Tyler, Al Overton Jr. | " Taste the Bullet " | |
• Richard Portman, Don MacDougall, Curly Thirlwell, Jack Solomon | " Rolig dam " | |
• Leonard Peterson, John A. Bolger Jr., John L. Mack, Don Sharpless | " Hindenburg " | |
• Harry W. Tetrick, Aaron Rochin, William L. McCaughey, Roy Charman | " Vind och lejon " | |
49:e (1977) | • Arthur Piantadosi, Les Freshholtz, Dick Alexander, James E. Webb | " Alla presidentens män " |
• Harry W. Tetrick ( postumt ) , William L. McCaughey, Aaron Rochin, Jack Solomon | " King Kong " | |
• Harry W. Tetrick (postum) , William L. McCaughey, Lyle J. Burbridge, Bud Alper | " Stenig " | |
• Donald O. Mitchell, Douglas O. Williams, Richard Tyler, Harold M. Etherington | " Silverpil " | |
• Robert Knudson, Dan Wallin, Robert Glass, Tom Overton | " En stjärna är född " | |
50:e (1978) | • Don McDougall, Ray West, Bob Minkler, Derek Ball | " Star Wars. Avsnitt IV: A New Hope » |
• Robert Knudson, Robert Glass, Don MacDougall, Gene S. Cantamessa | " Nära möten av tredje slaget " | |
• Walter Goss, Dick Alexander, Tom Beckert, Robin Gregory | " Avgrund " | |
• Robert Knudson, Robert Glass, Richard Tyler, Jean-Louis Ducarme | " Trollkarl " | |
• Theodore Soderbergh, Paul Wells, Douglas O. Williams, Jerry Jost | " Vändpunkt " | |
51:a (1979) | • Richard Portman, William L. McCaughey, Aaron Rochin, Darin Knight | " The Deer Hunter " |
• Tex Rudloff, Joel Fane, Curly Thirlwell, Willie D. Burton | " The Buddy Holly Story " | |
• John Wilkinson, Robert W. Glass Jr., John T. Reitz, Barry Thomas | " Skördedagar " | |
• Robert Knudson, Robert Glass, Don McDougall, Jack Solomon | " Hooper " | |
• Gordon K. McCallum, Graham W. Hartstone, Nicolas Le Messurier, Roy Charman | " Stålmannen " | |
52:a (1980) | • Walter Murch, Mark Berger, Richard Baggs, Nathan Boxer | " Apokalyps nu " |
• Arthur Piantadosi, Les Freshholtz, Michael Minkler, Al Overton Jr. | " Elektrisk åkare " | |
• William L. McCaughey, Aaron Rochin, Michael J. Kohut, Jack Solomon | " Meteor " | |
• Robert Knudson, Robert Glass, Don MacDougall, Gene S. Cantamessa | " Tusenniohundrafyrtiioen " | |
• Theodore Soderbergh, Douglas O. Williams, Paul Wells, James E. Webb | " Ros " |
Ceremoni | Film | |
---|---|---|
53:e (1981) | • Bill Varney, Steve Maslow, Gregg Landaker, Peter Sutton | " Star Wars. Avsnitt V: The Empire Strikes Back » |
• Arthur Piantadosi, Les Freshholtz, Michael Minkler, Willie D. Burton | " Andra hypotaser " | |
• Richard Portman, Roger Heman Jr., James R. Alexander | " Gruvarbetarens dotter " | |
• Michael J. Kohut, Aaron Rochin, Jay M. Harding, Christopher Newman | " Ära " | |
• Donald O. Mitchell, Bill Nicholson, David J. Kimball, Les Lazarowitz | " Ringing Bull " | |
54:e (1982) | • Bill Varney, Steve Maslow, Gregg Landaker, Roy Charman | " Indiana Jones: Raiders of the Lost Ark " |
• Richard Portman, David M. Ronn | " På den gyllene sjön " | |
• John Wilkinson, Robert W. Glass Jr., Robert Thurlwell, Robin Gregory | " Främmande land " | |
• Michael J. Kohut, Jay M. Harding, Richard Tyler, Al Overton Jr. | " Penny from Heaven " | |
• Dick Vorisek, Tom Fleischman , Simon Kaye | " Röda " | |
55:e (1983) | • Robert Knudson, Robert Glass, Don Digirrolamo, Gene S. Cantamessa | " Alien " |
• Milan Bor, Trevor Pike, Mike Le Mare | " Båt " | |
• Jerry Humphreys, Robin O'Donoghue, Jonathan Bates, Simon Kaye | " Gandhi " | |
• Arthur Piantadosi, Les Fresholtz, Dick Alexander, Les Lazarowitz | " Tootsie " | |
• Michael Minkler, Bob Minkler, Lee Minkler, James LaRue | " Tron " | |
56:e (1984) | • Mark Berger, Thomas Scott, Randy Tom, David MacMillan | " killar vad du behöver " |
• Alan Splet , Todd Boeckelheid, Randy Tom, David Parker | " Ring inte vargarna " | |
• Ben Burtt , Gary Summers, Randy Thom, Tony Dow | " Star Wars. Avsnitt VI: Return of the Jedi » | |
• Donald O. Mitchell, Rick Kline, Kevin O'Connell , James R. Alexander | " Ändens språk " | |
• Michael J. Kohut, Carlos Delarios, Aaron Rochin, Willie D. Burton | " Krigsspel " | |
57:e (1985) | • Mark Berger, Thomas Scott, Todd Boeckelheid, Christopher Newman | " Amadeus " |
• Bill Varney, Steve Maslow, Kevin O'Connell , Nelson Stoll | " Dune " | |
• Graham W. Hartstone, Nicolas Le Messurier, Michael A. Carter, John W. Mitchell | " Resan till Indien " | |
• Nick Alfin, Robert Thurlwell, Richard Portman, David M. Ronn | " flod " | |
• Michael J. Kohut, Aaron Rochin, Carlos Delarios, Gene S. Cantamessa | " Space Odyssey 2010 " | |
58:e (1986) | • Chris Jenkins, Gary Alexander, Larry Stensvold, Peter Handford | " Ut ur Afrika " |
• Bill Varney, B. Tennyson Sebastian II, Robert Thurlwell, William B. Kaplan | " Tillbaka till framtiden " | |
• Donald O. Mitchell, Michael Minkler, Jerry Humphreys, Christopher Newman | "A corps de ballet " | |
• Les Fresholz, Dick Alexander, Vern Poor, Bad Alper | " Lady Hawk " | |
• Donald O. Mitchell, Rick Kline, Kevin O'Connell , David M. Ronn | " Silverado " | |
59:e (1987) | • John Wilkinson, Richard D. Rogers, Charles Grenzbach , Simon Kaye | " Pluton " |
• Graham W. Hartstone, Nicolas Le Messurier, Michael A. Carter, Roy Charman | " Aliens " | |
• Les Freshholtz, Dick Alexander, Vern Poor, Bill Nelson | " Heartbreak Pass " | |
• Terry Porter , Mel Metcalfe , David J. Hudson , Jean S. Cantamessa | " Star Trek 4: Vägen hem " | |
• Donald O. Mitchell, Kevin O'Connell , Rick Kline, William B. Kaplan | " Top Gun " | |
60:e (1988) | • Bill Rowe, Ivan Sharrock | " Den siste kejsaren " |
• Robert Knudson, Don Digirolamo, John Boyd, Tony Doe | " Empire of the Sun " | |
• Les Freshholtz, Dick Alexander, Vern Poor, Bill Nelson | " Dödligt vapen " | |
• Michael J. Kohut, Carlos Delarios, Aaron Rochin, Robert Wald | " Robot polis " | |
• Wayne Artman, Tom Beckert, Tom E. Dahl, Art Rochester | " Häxor från Eastwick " | |
61:a (1989) | • Les Freshholz, Dick Alexander, Vern Poor, Willie D. Burton | " Fågel " |
• Don J. Bassman, Kevin F. Cleary, Richard Overton, Al Overton Jr. | " Die Hard " | |
• Andy Nelson, Brian Sanders, Peter Handford | " Gorillor i dimman " | |
• Robert J. Litt, Elliot Tyson, Rick Kline, Danny Michael | " Mississippi on Fire " | |
• Robert Knudson, John Boyd, Don Digirrolamo, Tony Dow | " Vem inramade Roger Rabbit " | |
62:a (1990) | • Donald O. Mitchell, Gregg Rudloff, Elliot Tyson, Russell Williams II | " Ära " |
• Don J. Bassmania, Kevin F. Cleary, Richard Overton, Lee Orloff | " Avgrund " | |
• Donald O. Mitchell, Kevin O'Connell , Greg P. Russell, Keith A. Wester | " Svart regn " | |
• Michael Minkler, Gregory H. Watkins, Wylie Stateman, Tod A. Maitland | " Född den fjärde juli " | |
• Ben Burtt , Gary Summers, Sean Murphy, Tony Dow | " Indiana Jones och det sista korståget " |
Ceremoni | Film | |
---|---|---|
63:e (1991) | • Russell Williams II, Geoffrey Perkins, Bill W. Benton, Gregory H. Watkins | " Dansa med vargar " |
• Charles M. Wilborn, Donald O. Mitchell, Rick Kline, Kevin O'Connell | " Dagar av åska " | |
• Thomas Cosey, Chris Jenkins, David E. Campbell, Doug Hemphill | " Dick Tracy " | |
• Richard Bryce Goodman, Richard Overton, Kevin F. Cleary, Don J. Bassman | " Jakten på röda oktober " | |
• Nelson Stoll, Michael J. Kohut, Carlos Delarios, Aaron Rochin | " Totalt återkallande " | |
64:e (1992) | • Tom Johnson, Gary Rydström , Gary Summers, Lee Orloff | " Terminator 2: Judgment Day " |
• Gary Summers, Randy Tom, Gary Rydström , Glenn Williams | " Eldvirvel " | |
• Terry Porter , Mel Metcalfe , David J. Hudson , Doc Kane | " Skönheten och odjuret " (m/k) | |
• Michael Minkler, Gregg Landaker, Tod A. Maitland | « John F. Kennedy. Skott i Dallas " | |
• Tom Fleischman , Christopher Newman | " Lammens tystnad " | |
65:e (1993) | • Chris Jenkins, Doug Hemphill, Mark Smith, Simon Kaye | " Sista av mohikanerna " |
• Terry Porter , Mel Metcalfe , David J. Hudson , Doc Kane | " Aladdin " (m/k) | |
• Kevin O'Connell , Rick Kline, Robert Eber | " Några bra killar " | |
• Donald O. Mitchell, Frank A. Montano, Rick Hart, Scott D. Smith | " Under belägring " | |
• Les Freshholz, Vern Poor, Dick Alexander, Rob Young | " Oförlåten " | |
66:e (1994) | • Gary Summers, Gary Rydström , Sean Murphy, Ron Judkins | " Jurassic Park " |
• Michael Minkler, Bob Beamer, Tim Cooney | " Klätterare " | |
• Donald O. Mitchell, Michael Herbick, Frank A. Montano, Scott D. Smith | " Rumning " | |
• Chris Carpenter, Doug Hemphill, Bill W. Benton, Lee Orloff | " Geronimo: En amerikansk legend " | |
• Andy Nelson, Steve Pederson, Scott Millan, Ron Judkins | " Schindlers lista " | |
67:e (1995) | • Gregg Landaker, Steve Maslow, Bob Beamer, David MacMillan | " Hastighet " |
• Donald O. Mitchell, Michael Herbick, Frank A. Montano, Art Rochester | " Omedelbart och tydligt hot " | |
• Randy Thom, Tom Johnson, Dennis S. Sands , William B. Kaplan | " Forrest Gump " | |
• Paul Massey, David E. Campbell, Chris David, Douglas Ganton | " Legender om hösten " | |
• Robert J. Litt, Elliot Tyson, Michael Herbick, Willie D. Burton | "The Shawshank Redemption " | |
68:e (1996) | • Rick Dior, Steve Pederson, Scott Millan, David McMillan | " Apollo 13 " |
• Donald O. Mitchell, Frank A. Montano, Michael Herbick, Petur Hliddal | " Batman Forever " | |
• Andy Nelson, Scott Millan, Anna Belmer, Brian Simmons | " Modigt hjärta " | |
• Kevin O'Connell , Rick Kline, Gregory H. Watkins, William B. Kaplan | " Crimson Tide " | |
• Steve Maslow, Gregg Landaker, Keith A. Wester | " Vattenvärlden " | |
69:e (1997) | • Walter Murch, Mark Berger, David Parker, Christopher Newman | " Den engelska patienten " |
• Andy Nelson, Anna Belmer, Ken Weston | " Evita " | |
• Chris Carpenter, Bill W. Benton, Bob Beamer, Jeff Wexler | " Independence Day " | |
• Kevin O'Connell , Greg P. Russell, Keith A. Wester | " Klippan " | |
• Steve Maslow, Gregg Landaker, Kevin O'Connell , Jeffrey Patterson | " Tornado " | |
70:e (1998) | • Gary Rydström , Tom Johnson, Gary Summers, Mark Ulano | " Titanic " |
• Paul Massey, Rick Kline, Doug Hemphill, Keith A. Wester | " Presidentens plan " | |
• Kevin O'Connell , Greg P. Russell, Art Rochester | " Con Air " | |
• Randy Thom, Tom Johnson, Dennis S. Sands , William B. Kaplan | " Kontakt " | |
• Andy Nelson, Anna Belmer, Kirk Francis | " LA Confidential " | |
71:a (1999) | • Gary Rydström , Gary Summers, Andy Nelson, Ron Judkins | " Rädda menige Ryan " |
• Kevin O'Connell , Greg P. Russell, Keith A. Wester | " Harmageddon " | |
• Kevin O'Connell , Greg P. Russell, Pad Cusack | " Mask of Zorro " | |
• Robin O'Donoghue, Dominic Lester, Peter Glossop | " Shakespeare förälskad " | |
• Andy Nelson, Anna Belmer, Paul 'Salty' Brincat | " Den tunna röda linjen " | |
72:a (2000) | • John T. Reitz, Gregg Rudloff, David E. Campbell, David Lee | " The Matrix " |
• Robert J. Litt, Elliot Tyson, Michael Herbick, Willie D. Burton | " Green Mile " | |
• Andy Nelson, Doug Hemphill, Lee Orloff | " Din man " | |
• Leslie Schatz, Chris Carpenter, Rick Kline, Chris Munro | " Mamma " | |
• Gary Rydström , Tom Johnson, Sean Murphy, John Midgley | " Star Wars. Avsnitt I: The Phantom Menace » |
Ceremoni | Film | |
---|---|---|
73:e (2001) | • Scott Millan, Bob Beamer, Ken Weston | " gladiator " |
• Randy Thom, Tom Johnson, Dennis S. Sands , William B. Kaplan | " Utkastad " | |
• Kevin O'Connell , Greg P. Russell, Lee Orloff | " patriot " | |
• John T. Reitz, Gregg Rudloff, David E. Campbell, Keith A. Wester | "Den perfekta stormen " | |
• Steve Maslow, Gregg Landaker, Rick Kline, Ivan Sharrock | " Yu-571 " | |
74:e (2002) | • Michael Minkler, Myron Nettinga, Chris Munro | " Black Hawk " |
• Vincent Arnardi, Guillaume Lerichet, Jean Umansky | " Amelie " | |
• Christopher Boyes, Michael Semanik, Gethin Krieg, Hammond Pick | " The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring " | |
• Andy Nelson, Anna Belmer, Roger Savage, Guntis Six | " Moulin Rouge! » | |
• Greg P. Russell, Peter J. Devlin, Kevin O'Connell | " Pearl Harbor " | |
75:e (2003) | • Michael Minkler, Dominic Tavella, David Lee | " Chicago " |
• Tom Fleishman , Eugene Jarty, Ivan Sharrock | " Gäng of New York " | |
• Christopher Boyes, Michael Semanik, Michael Hedges, Hammond Pick | " Sagan om ringen: De två tornen " | |
• Scott Millan, Bob Beamer, John Pritchett | " Förbannat sätt " | |
• Kevin O'Connell , Greg P. Russell, Ed Novick | " Spider-Man " | |
76:e (2004) | • Christopher Boyes, Michael Semanick, Michael Hedges och Hammond Pick | " The Lord of the Rings: The Return of the King " |
• Andy Nelson, Anna Belmer och Jeff Wexler | " Den siste samurajen " | |
• Paul Massey, Doug Hemphill och Art Rochester | " Mästare och befälhavare: Vid jordens ände " | |
• Christopher Boyes, David Parker, David E. Campbell och Lee Orloff | " Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl " | |
• Andy Nelson, Anna Belmer och Tod A. Maitland | " Favorit " | |
77:e (2005) | • Scott Millan, Greg Orloff, Bob Beamer och Steve Cantamessa | " Ray " |
• Tom Fleishman och Petur Gliddal | " Aviator " | |
• Randy Tom, Gary Rizzo och Doc Kane | " De otroliga " | |
• William B. Kaplan, Randy Thom, Tom Johnson och Dennis S. Sands | " Polar Express " | |
• Kevin O'Connell , Greg P. Russell, Jeffrey J. Habosh och Joseph Geisinger | " Spider-Man 2 " | |
78:e (2006) | • Christopher Boyes, Michael Semanick, Michael Hedges och Hammond Pick | " King Kong " |
• Terry Porter , Dean A. Zupancic och Tony Johnson | " The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe " | |
• Kevin O'Connell , Greg P. Russell, Rick Kline och John Pritchett | " Memoirs of a Geisha " | |
• Paul Massey, Doug Hemphill och Peter F. Kurland | " Walk the Line " | |
• Andy Nelson, Anna Belmer och Ron Judkins | " Världarnas krig " | |
79:e (2007) | • Michael Minkler, Bob Beamer och Willie D. Burton | " Drömtjejer " |
• Kevin O'Connell , Greg P. Russell och Fernando Camara | " Apokalypsen " | |
• Andy Nelson, Anna Belmer och Ivan Sharrock | " Blood Diamond " | |
• John T. Reitz, David E. Campbell, Gregg Rudloff och Walt Martin | " Våra fäders flaggor " | |
• Paul Massey, Christopher Boyes och Lee Orloff | " Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest " | |
80:e (2008) | • Scott Millan, David Parker och Kirk Francis | " The Bourne Ultimatum " |
• Kevin O'Connell , Greg P. Russell och Peter J. Devlin | " Transformers " | |
• Randy Tom, Michael Semanick och Doc Kane | " Ratatouille " (m/k) | |
• Skip Livesey, Craig Burkey, Greg Orloff och Peter F. Kurland | " Inget land för gamla män " | |
• Paul Massey, David Giammarco och Jim Stuebe | " Tåg till Yuma " | |
81:a (2009) | • Ian Tapp, Richard Pryke och Resul Pookutty | " Slumdog Millionaire " |
• Chris Jenkins, Frank A. Montano och Peter Foreit | " Särskilt farligt " | |
• Tom Myers, Michael Semanick och Ben Burtt | " WALL-E " (m/f) | |
• Laura Hirshberg, Gary Rizzo och Ed Novick | " Dark Knight " | |
• David Parker, Michael Semanick, Ren Klais och Mark Weingarten | " The Curious Case of Benjamin Button " | |
82:a (2010) | • Paul N. J. Ottosson och Ray Beckett | " Stormens Herre " |
• Christopher Boyes, Gary Summers, Andy Nelson och Tony Johnson | " Avatar " | |
• Greg P. Russell, Gary Summers och Jeffrey Patterson | " Transformers: Revenge of the Fallen " | |
• Anna Belmer, Andy Nelson och Peter J. Devlin | " Star Trek " | |
• Michael Minkler, Tony Lamberti och Mark Ulano | " Inglourious Basterds " |
Ceremoni | Film | |
---|---|---|
83:e (2011) | • Laura Hirshberg, Gary Rizzo och Ed Novick | " Börja " |
• Paul Hamblin, Martin Jensen och John Midgley | " Kungen talar! » | |
• Jeffrey J. Habosh, William Sarokin, Scott Millan och Greg P. Russell | " Salt " | |
• Ren Klais, David Parker, Michael Semanick och Mark Weingarten | "Det sociala nätverket " | |
• Skip Livesey, Craig Burkey, Greg Orloff och Peter F. Kurland | " Järngrepp " | |
84:e (2012) | • Tom Fleishman och John Midgley | " Time Keeper " |
• David Parker, Michael Semanick, Ren Klais och Bo Persson | " Flickan med draktatueringen " | |
• Deb Adair, Ron Bochar, David Giammarco och Ed Novick | " Mannen som förändrade allt " | |
• Greg P. Russell, Gary Summers, Jeffrey J. Habosh och Peter J. Devlin | " Transformers 3: Dark of the Moon " | |
• Gary Rydström , Andy Nelson, Tom Johnson och Stuart Wilson | " Krigshäst " | |
85:e (2013) | • Andy Nelson, Mark Patterson och Simon Hayes | " Les Misérables " |
• John Reitz, Gregg Rudloff och José Antonio Garcia | " Operation Argo " | |
• Ron Bartlett, D. M. Hemphill och Drew Kunin | " Livet av Pi " | |
• Andy Nelson, Gary Rydström och Ronald Judkins | " Lincoln " | |
• Scott Millan, Greg P. Russell och Stuart Wilson | " 007: Skyfall-koordinater " | |
86:e (2014) | • Skip Livesey, Niv Adiri, Christopher Bensteed och Chris Munro | " Gravitation " |
• Chris Burdon, Mark Taylor, Mike Prestwood Smith och Chris Munro | " Kapten Phillips " | |
• Christopher Boyes, Michael Hedges, Michael Semanick och Tony Johnson | " The Hobbit: The Desolation of Smaug " | |
• Skip Livesey, Greg Orloff och Peter F. Courland | " Inuti Llewyn Davis " | |
• Andy Koyama, Beau Borders och David Brownlow | " Överlevande " | |
87:e (2015) | • Craig Mann, Ben Wilkins och Thomas Kerley | " Besatthet " |
• John Reitz, Gregg Rudloff och Walt Martin ( postumt ) | " Sniper " | |
• John Taylor, Frank A. Montagno och Thomas Varga | " Fågelman " | |
• Gary Rizzo, Gregg Landaker och Mark Weingarten | " Interstellar " | |
• John Taylor, Frank A. Montano och David Lee | " Obruten " | |
88:e (2016) | • Chris Jenkins, Gregg Rudloff och Ben Osmo | " Mad Max: Fury Road " |
• Andy Nelson, Gary Rydström och Drew Kunin | " Spy Bridge " | |
• Paul Massey, Mark Taylor och Mac Ruth | " Marsmannen " | |
• John Taylor, Frank A. Montagno, Randy Thom och Chris Duesterdeck | " Överlevande " | |
• Andy Nelson, Christopher Scarabosio, Matthew Wood och Stuart Wilson | " Star Wars: The Force Awakens " | |
89:e (2017) | • Kevin O'Connell , Andy Wright, Robert McKenzie och Peter Grace | " samvetsgrant " |
• Bernard Garipy Strobl och Claude LaHaye | " Ankomst " | |
• Andy Nelson, Ai-Ling Lee och Stephen Morrow | " La La Land " | |
• David Parker, Christopher Scarabosio och Stuart Wilson | " Rogue One. Star Wars Tales » | |
• Greg P. Russell, Gary Summers, Jeffrey J. Habosh och Mac Ruth | " 13.00: The Secret Soldiers of Benghazi " | |
90:e (2018) | • Mark Weingarten, Gregg Landaker och Gary Rizzo | " Dunkirk " |
• Julian Slater, Tim Cavagin och Mary H. Ellis | " Babyförare " | |
• Ron Bartlett, Doug Hemphill och Mac Ruth | " Blade Runner 2049 " | |
• Christian Cooke, Brad Zoern och Glenn Gauthier | " Vattnets form " | |
• David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce och Stuart Wilson | " Star Wars: The Last Jedi " | |
91:a (2019) | • Paul Messi, Tim Cavagin och John Casali | " Bohemian Rhapsody " |
• Steve Boddecker, Brandon Proctor och Peter Devlin | " Svart panter " | |
• John Taylor, Frank A. Montagno, Ai-Ling Lee och Mary H. Ellis | " Mannen i månen " | |
• Skip Lievsi, Craig Henigan och Jose Antonio Garcia | " romer " | |
• Tom Ozanic, Dean Zupancic, Jason Ruder och Stephen Morrow | " En stjärna är född " | |
92:a (2020) | • Mark Taylor och Stuart Wilson | " 1917 " |
• Gary Rydström , Tom Johnson och Mark Ulano | " Till stjärnorna " | |
• Paul Massey, David Giammarco och Stephen A. Morrow | " Ford vs Ferrari " | |
• Tom Ozanic, Dean Zupancic och Tod A. Maitland | " Joker " | |
• Michael Minkler, Christian P. Minkler och Mark Ulano | " Once Upon a Time in Hollywood " |
Ceremoni | Film | |
---|---|---|
93:e (2021) | • Nicholas Becker, Jaime Bakst, Michel Cuttolenc, Carlos Cortes och Philip Blood | " The Sound of Metal " |
• Warren Shaw, Michael Minkler, Beau Borders och David Wyman | " Greyhound " | |
• Ren Klais, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance och Drew Kunin | " Mank " | |
• Oliver Tarney, Mike Prestwood Smith, William Miller och John Pritchett | " Nyheter från hela världen " | |
• Ren Klais, Koya Elliot och David Parker | " Själ " | |
94:e (2022) | • Mac Ruth, Mark Mangini , Theo Green, Doug Hemphill och Ron Bartlett | " Dune " |
• Denis Yard, Simon Chase, James Mather och Niv Adiri | " Belfast " | |
• Simon Hayes, Olivia Tarney, James Harrison, Paul Massey och Mark Taylor | " Ingen tid att dö " | |
• Richard Flynn, Robert McKenzie och Tara Webb | " Hundens kraft " | |
• Todd Maitland, Gary Rydstrom, Brian Chumney, Andy Nelson och Sean Murphy | " West Side Story " |
Flest utmärkelser | 4 utmärkelser | Ben Burtt | 8 nomineringar |
Richard King | 6 nomineringar | ||
Flest nomineringar | 10 nomineringar | Alan Robert Murray | 2 utmärkelser |
Flest utmärkelser | 5 utmärkelser | Thomas T. Molton | 16 nomineringar |
Douglas Shearer | 15 nomineringar | ||
Fred Hines | 7 nomineringar | ||
Flest nomineringar | 16 nomineringar | Thomas T. Molton | 5 utmärkelser |
Greg P. Russell | 0 utmärkelser | ||
Flest nomineringar utan vinst |