Den ryska kyrkans heliga nya martyrer och bekännare är en grupp helgon från den ryska ortodoxa kyrkan som blev martyrer för Kristus eller förföljdes efter oktoberrevolutionen 1917 .
Rysslands katedral för nya martyrer och bekännare började ta form 1989 , när det första helgonet, patriark Tikhon , helgonförklarades .
Ytterligare helgonförklaring gick till enligt följande:
|
|
Genom beslut av den heliga synoden under mellanrådsperioden kanoniserades ytterligare 664 helgon, nämligen:
Totalt: per 15 oktober 2018, 1784 helgon. |
Bild | helgon | Titel | Livstid | Minnesdagen | Ansikte | Kanoniserad [1] | Material (kyrka/stift/kloster) |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tikhon (Bellavin) | Patriark av Moskva | 1865–1925 | 25 mars / 7 april, 26 september / 9 oktober | helgon | AS ROC, 1989 | ||
Vladimir (Bogoyavlensky) | Metropoliten i Kiev | 1848-1918 | 25 januari / 7 februari | helig martyr | AS ROC, 1992 | ||
Veniamin (Kazan) | Metropoliten i Petrograd | 1873–1922 | 31 juli / 13 augusti | helig martyr | AS ROC, 1992 | ||
Sergius (Shein) | arkimandrit | 1870–1922 | 31 juli / 13 augusti | helig martyr | AS ROC, 1992 | ||
Yuri Novitsky | 1882–1922 | 31 juli / 13 augusti | martyr | AS ROC, 1992 | |||
Ivan Kovsharov | 1878–1922 | 31 juli / 13 augusti | martyr | AS ROC, 1992 | |||
Elizaveta Feodorovna (se Alapaevsk martyrer ) |
storhertiginna | 1864–1918 | 5/18 juli | ärevördig martyr | AS ROC, 1992 | ||
Varvara (Yakovleva) (se Alapaevsk martyrer ) |
nunna | OK. 1850–1918 | 5/18 juli | ärevördig martyr | AS ROC, 1992 | ||
Kochurov, Ivan Alexandrovich | ärkepräst | 1871–1917 | 31 oktober / 13 november | helig martyr | AS ROC, 1994 | ||
Hotovitsky, Alexander Alexandrovich | protopresbyter | 1872–1937 | 7/20 augusti | helig martyr | AS ROC, 1994 | ||
Peter (Polyansky) | Patriarkal Locum Tenens Metropolitan of Krutitsy | 1862–1937 | 27 september / 10 oktober | helig martyr | AS ROC, 1997 | ||
Serafim (Chichagov) | Metropoliten i Leningrad | 1856–1937 | 28 november / 11 december | helig martyr | AS ROC, 1997 | ||
Thaddeus (antagande) | Ärkebiskop av Kalinin | 1872–1937 | 18/31 december | helig martyr | AS ROC, 1997 | ||
Nikolai (Mogilevsky) | Metropoliten i Alma-Ata | 1877–1955 | helgon | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | ||
Eugene (Zernov) | Storstad i Gorkij | 1877–1937 | helig martyr | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | ||
Zakharia (Lobov) | Ärkebiskop av Voronezh | 1865–1937 | helig martyr | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | ||
Alexander (Shchukin) | Ärkebiskop av Semipalatinsk | 1891–1937 | helig martyr | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | ||
Krig (Shmarin) | Biskop av Lipetsk | 1880–1938 | helig martyr | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | ||
Methodius (Krasnoperov) | Biskop av Petropavlovsk | 1868–1921 | helig martyr | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | ||
Damaskus (Cedric) | Biskop av Starodub | 1877–1937 | helig martyr | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | ||
Veniamin (Zykov) | arkimandrit | 1870–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Gregory (Rebeza) | arkimandrit | 1872–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Mauritius (Poletaev) | arkimandrit | 1880–1937 | ärevördig martyr | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | ||
Theogen (Kozyrev) | arkimandrit | 1862–1939 | helig martyr | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | ||
Alexander Serebrov | ärkepräst | 1868–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Alexander Skalsky | ärkepräst | 1867–1933 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Vladimir Dzhurinsky | ärkepräst | 1885–1920 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Vladimir Tsidrinskiy | ärkepräst | †1920 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Dimitri Rozhdestvensky | ärkepräst | 1868–1921 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Evfimy Goryachev | ärkepräst | 1884–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
John Granitov | ärkepräst | 1875–1920 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
John Malinovsky | ärkepräst | 1881–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
John Rodionov | ärkepräst | 1881–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Konstantin Mikhailovsky | ärkepräst | 1874–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Nikolai Romanovsky | ärkepräst | 1869–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Nikolai Suschevsky | ärkepräst | †1923 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Pavel Dobromyslov | ärkepräst | 1877–1940 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Stefan Ponomarev | ärkepräst | 1878–1933 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Feoktist Smelnitsky | ärkepräst | 1863–1937 | helig martyr | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | ||
Feofan Sokolov | ärkepräst | 1875–1920 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Philip Grigoriev | ärkepräst | 1870–1933 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Philip Shatsky | ärkepräst | †1918 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Eugene (Vyzhva) | hegumen | 1883–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Nikolai (Ashchepiev) | hegumen | 1878–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Alexander Aksenov | Präst | 1886–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Alexander Mishutin | Präst | 1885–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Alexander Orlov | Präst | 1875–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Alexander Yuzefovich | Präst | †1921 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Alexy Ilyinsky | Präst | 1870–1931 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Andrey Dalnikov | Präst | †1920 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Vasilij Zelenskij | Präst | 1881–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Vasilij Kalmykov | Präst | †1918 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Vasily Krasivsky | Präst | 1861–1919 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Vasilij Krasnov | Präst | 1886–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Vasily Sokolsky | Präst | 1878–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Viktor Basov | Präst | 1892–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Victor Ellansky | Präst | 1875–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Vissarion Selinin | Präst | †1918 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Vladimir Dmitrievsky | Präst | †1918 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Vladimir Morinsky | Präst | 1882–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Vladimir Pankin | Präst | †1920 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Vladimir Sadovsky | Präst | †1921 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Georgy Stepanyuk | Präst | 1880–1918 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Dimitri Vlasenkov | Präst | 1880–1942 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Evstafiy Malakhovskiy | Präst | †1918 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Evfimy Krugovykh | Präst | †1924 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
och med honom 4 martyrer | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||||
Zinovy Sutormin | Präst | †1920 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Zosima Pepenin | Präst | 1888–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Ignatius Teslin | Präst | 1873–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Izmail Bazilevsky | Präst | 1881–1941 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Hilarion Solovyov | Präst | 1868–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Ilja Berezovsky | Präst | 1890–1938 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
John Anserov | Präst | 1867–1940 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
John Ganchev | Präst | 1876–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
John Glazkov | Präst | 1884–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
John Zasedatelev | Präst | 1867–1942 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
John Zemlyanoy | Präst | 1867–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
John Melnichenko | Präst | 1889–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Johannes pyramiden | Präst | 1877–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
John Rechkin | Präst | 1872–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
John Rybin | Präst | 1877–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
John Smolichev | Präst | 1889–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
John Florovsky | Präst | 1877–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Josef Arkharov | Präst | 1874–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Leonid (Lebedev) | Präst | †1921 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Leonid Nikolsky | Präst | 1876–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Leonty Klimenko | Präst | 1887–1920 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
och med honom 5 martyrer | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||||
Nicholas Amasiy | Präst | 1889–1938 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Nikolay Benevolsky | Präst | 1877–1941 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Nikolaj Kovalev | Präst | 1884–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Nikolay Figurov | Präst | 1886–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Pavel Gaidai | Präst | 1896–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Parthenius Krasivsky | Präst | 1859–1919 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Petr Kondarov | Präst | 1870–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Petr Kravets | Präst | 1885–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Petr Novoselsky | Präst | 1883–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Petr Pokrovsky | Präst | 1872–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Roman Marchenko | Präst | †1929 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Simeon Afonkin | Präst | 1870–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Simeon Krivosheev | Präst | 1878–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Stefan Kostogryz | Präst | 1887–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Stefan Kreidich | Präst | 1874–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Stefan Yaroshevich | Präst | 1883–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Theodotos Shatokhin | Präst | 1888–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Meletius (Golokolosov) | hieromonk | †1918 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Pachomiy (Ionov) | hieromonk | 1883–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Matthew Kazarin | protodiakon | 1886–1942 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Nikita Almazov | protodiakon | 1874–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Grigory Dolinin | diakon | 1875–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Konstantin Zverev | diakon | 1881–1920 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Mikhail Isaev | diakon | 1875–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Petr Sorokin | diakon | 1885–1953 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Stefan Ponomarev | diakon | 1880–1933 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Agafich (Krapivnikova) | nunna | 1890–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Evdokia (Andrianova) | nunna | 1886–1942 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Xenia (Cherlina-Brailovskaya) | nunna | 1881–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Margarita (Zakachurina) | nunna | 1883–1937 | Pastor Martyr | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | ||
Maria (Portnova) | nunna | 1888–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Pelagia (vätska) | nunna | 1897–1944 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Tamara (Provorkina) | nunna | 1879–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Fevronia (Ishina) | nunna | †1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Agrippina Kiseleva | 1903–1942 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | ||||
Akilina Dubovskaya | 1892–1942 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | ||||
Alexander Lebedev | 1874–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | ||||
Alexandra Smolyakova | 1880–1942 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | ||||
Anatoly Rozhdestvensky | 1891–1921 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | ||||
Anna Borovskaya | 1907–1942 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | ||||
Anna Vodolanova | 1890–1942 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | ||||
Anna Popova | 1898–1942 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | ||||
Valentin Kornienko | 1873–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | ||||
Varvara Derevyagina | 1912–1942 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | ||||
Vasilij Kondratiev | 1887–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | ||||
Vladimir Pravdolyubov | 1888–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | ||||
Georgy Yurenev | 1887–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | ||||
Dimitri Morozov | 1875–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | ||||
Domna Vasilkova | 1887–1942 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | ||||
Evdokia Guseva | 1912–1942 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | ||||
Evdokia Nazina | 1902–1942 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | ||||
Euphrosyne Denisova | 1906–1942 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | ||||
Euphrosyne Dzhurinskaya | 1888–1920 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | ||||
John Melkov | 1884–1920 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | ||||
Joseph Bespalov | †1921 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | ||||
och med honom 37 martyrer | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||||
Irina Gumenyuk | 1885–1942 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | ||||
Isidor Reshetkin | †1921 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | ||||
Justina Melanich | 1887–1942 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | ||||
Ksenia Radun | 1875–1942 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | ||||
Leonid Salkov | 1886–1938 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | ||||
Maria Dmitrievskaya | 1879–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | ||||
Maria Stephanie | 1878–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | ||||
Marfa Dudarenko | 1885–1942 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | ||||
Matrona Navolokina | 1894–1942 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | ||||
Natalia Vasilyeva | 1899–1942 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | ||||
Natalia Karikh | 1885–1942 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | ||||
Natalia Kopytina | 1885–1942 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | ||||
Natalia Siluyanova | 1905–1942 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | ||||
Natalia Sundukova | 1887–1942 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | ||||
Pavel Bocharov | 1882–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | ||||
Petr Antonov | 1872–1938 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | ||||
Peter Bordan | 1895–1937 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | ||||
Tatyana Kushnir | 1889–1942 | AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | ||||
Jacob (Maskaev) | Ärkebiskop av Barnaul | 1878–1937 | helig martyr | AS ROC, 2000 | Barnauls stift | ||
Petr Gavrilov | Präst | 1870–1937 | AS ROC, 2000 | Barnauls stift | |||
John Mozhirin | Präst | 1870–1937 | AS ROC, 2000 | Barnauls stift | |||
Theodore (Nikitina) | munk | 1873–1937 | AS ROC, 2000 | Barnauls stift | |||
John Protopopov | 1902–1937 | AS ROC, 2000 | Barnauls stift | ||||
Anthony (Pankeev) | Biskop av Belgorod | 1892–1938 | helig martyr | AS ROC, 2000 | Belgorods stift | ||
Alexander Eroshov | Präst | 1884–1938 | AS ROC, 2000 | Belgorods stift | |||
Alexander Saulsky | Präst | 1876–1938 | AS ROC, 2000 | Belgorods stift | |||
Vasilij Ivanov | Präst | 1876–1938 | AS ROC, 2000 | Belgorods stift | |||
Viktor Karakulin | Präst | 1887–1937 | AS ROC, 2000 | Belgorods stift | |||
Ippolit Krasnovsky | Präst | 1883–1938 | AS ROC, 2000 | Belgorods stift | |||
Maxim Bogdanov | Präst | 1883–1938 | AS ROC, 2000 | Belgorods stift | |||
Matthew Voznesensky | Präst | †1919 | AS ROC, 2000 | Belgorods stift | |||
Mitrofan Wilhelmsky | Präst | 1883–1938 | AS ROC, 2000 | Belgorods stift | |||
Mikhail Deineka | Präst | 1894–1938 | AS ROC, 2000 | Belgorods stift | |||
Nikolai Kulakov | Präst | 1876–1938 | AS ROC, 2000 | Belgorods stift | |||
Nikolay Sadovsky | Präst | 1894–1938 | AS ROC, 2000 | Belgorods stift | |||
Pavel Bryantsev | Präst | 1889–1938 | AS ROC, 2000 | Belgorods stift | |||
Pavel Popov | Präst | 1890–1938 | AS ROC, 2000 | Belgorods stift | |||
Grigory Bogoyavlensky | 1883–1938 | AS ROC, 2000 | Belgorods stift | ||||
Mikhail Voznesensky | 1900–1938 | AS ROC, 2000 | Belgorods stift | ||||
Athanasius (Sakharov) | biskop av Kovrov | 1887–1962 | präst | AS ROC, 2000 | Vladimir stift | ||
Petr Cheltsov | ärkepräst | 1888–1972 | AS ROC, 2000 | Vladimir stift | |||
Alexy (Belkovsky) | Ärkebiskop av Veliky Ustyug | 1842–1937 | 18 september, minnet av alla martyrer och biktfader av Veliky Ustyug | helig martyr | AS ROC, 2000 | Vologda stift | |
Nikolai (Karaulov) | Biskop av Velsk | 1871–1932 | helig martyr | AS ROC, 2000 | Vologda stift | ||
Varsonofy (Lebedev) | Biskop av Kirillovsky | 1871–1918 | helig martyr | AS ROC, 2000 | Vologda stift | ||
Serafim (Sulimova) | abbedissa | 1858–1918 | AS ROC, 2000 | Vologda stift | |||
Konstantin Bogoslovsky | ärkepräst | 1871–1937 | AS ROC, 2000 | Vologda stift | |||
Sergiy Rokhletsov | ärkepräst | 1876–1938 | AS ROC, 2000 | Vologda stift | |||
John Ivanov | Präst | 1864–1918 | AS ROC, 2000 | Vologda stift | |||
Prokopy Popov | Präst | †1918 | AS ROC, 2000 | Vologda stift | |||
Nikifor (Jugov) | munk | †1918 | AS ROC, 2000 | Vologda stift | |||
Philip Maryshev | 1864–1918 | AS ROC, 2000 | Vologda stift | ||||
Anatolij Barashkov | 1870–1918 | AS ROC, 2000 | Vologda stift | ||||
Mikhail Trubnikov | 1855–1918 | AS ROC, 2000 | Vologda stift | ||||
Nikolaj Burlakov | 1889–1918 | AS ROC, 2000 | Vologda stift | ||||
Nina Kuznetsova | 1887–1938 | AS ROC, 2000 | Vologda stift | ||||
Peter (Zverev) | Ärkebiskop av Voronezh | 1878–1929 | helig martyr | AS ROC, 2000 | Voronezh stift | ||
Tikhon (Nikanorov) | Ärkebiskop av Voronezh | 1855–1919 | helig martyr | AS ROC, 2000 | Voronezh stift | ||
Ignatius (Biryukov) | arkimandrit | 1865–1932 | AS ROC, 2000 | Voronezh stift | |||
Oskyldig (problem) | arkimandrit | 1881–1928 | ärevördig martyr | AS ROC, 2000 | Voronezh stift | ||
Tikhon (Krechkov) | arkimandrit | 1862–1930 | AS ROC, 2000 | Voronezh stift | |||
Alexander Archangelsky | ärkepräst | 1874–1930 | 20 juli / 2 augusti | helig martyr | AS ROC, 2000 | Voronezh stift | |
Georgy Nikitin | Präst | 1870-1930 | AS ROC, 2000 | Voronezh stift | |||
John Steblin-Kamensky | Präst | 1887–1930 | AS ROC, 2000 | Voronezh stift | |||
Sergiy Gortinsky | Präst | 1889–1930 | AS ROC, 2000 | Voronezh stift | |||
Feodor Yakovlev | Präst | 1897–1930 | AS ROC, 2000 | Voronezh stift | |||
George (brand) | hieromonk | †1930 | AS ROC, 2000 | Voronezh stift | |||
Cosma (Vyaznikov) | hieromonk | †1930 | AS ROC, 2000 | Voronezh stift | |||
Yefim Grebenshchikov | †1930 | AS ROC, 2000 | Voronezh stift | ||||
Petr Vyaznikov | †1930 | AS ROC, 2000 | Voronezh stift | ||||
Viktor (Ostrovidov) | Biskop av Glazov | 1875–1934 | AS ROC, 2000 | Vyatka stift | |||
Augustine (Belyaev) | Ärkebiskop av Kaluga | 1886–1937 | helig martyr | AS ROC, 2000 | Ivanovo stift | ||
Vasily (Preobrazhensky) | Biskop av Kineshma | 1876–1945 | AS ROC, 2000 | Ivanovo stift | |||
Ioanniky (Dmitriev) | arkimandrit | 1873–1937 | ärevördig martyr | AS ROC, 2000 | Ivanovo stift | ||
Leonty (Stakhevich) | arkimandrit | 1884–1972 | AS ROC, 2000 | Ivanovo stift | |||
John Dobrokhotov | ärkepräst | 1870–1938 | AS ROC, 2000 | Ivanovo stift | |||
John Speransky | ärkepräst | 1864–1937 | AS ROC, 2000 | Ivanovo stift | |||
Nikolaj Bucharin | ärkepräst | 1871–1938 | AS ROC, 2000 | Ivanovo stift | |||
Pavel Svetozarov | ärkepräst | 1866–1922 | AS ROC, 2000 | Ivanovo stift | |||
Feodor Lebedev | ärkepräst | 1875–1937 | AS ROC, 2000 | Ivanovo stift | |||
Grigory Averin | Präst | 1889–1937 | AS ROC, 2000 | Ivanovo stift | |||
Evfimy Tikhonravov | Präst | 1881–1938 | AS ROC, 2000 | Ivanovo stift | |||
Jacob Zyablitsky | Präst | 1878–1938 | AS ROC, 2000 | Ivanovo stift | |||
John Rumyantsev | Präst | 1889-? | AS ROC, 2000 | Ivanovo stift | |||
John Korzhavin | Präst | 1866–1938 | AS ROC, 2000 | Ivanovo stift | |||
John Rozhdestvensky | Präst | 1872–1922 | AS ROC, 2000 | Ivanovo stift | |||
John Rozanov | Präst | 1873–1938 | AS ROC, 2000 | Ivanovo stift | |||
John Uspensky | Präst | 1870–1938 | AS ROC, 2000 | Ivanovo stift | |||
Konstantin Razumov | Präst | 1869-? | AS ROC, 2000 | Ivanovo stift | |||
Leonid Vinogradov | Präst | 1897–1941 | AS ROC, 2000 | Ivanovo stift | |||
Petr Zyablitsky | Präst | 1873–1938 | AS ROC, 2000 | Ivanovo stift | |||
Stefan Preobrazhensky | Präst | 1860–1938 | AS ROC, 2000 | Ivanovo stift | |||
Nifont (Vyblov) | hieromonk | 1882–1931 | AS ROC, 2000 | Ivanovo stift | |||
Arsenia (Dobronravova) | abbedissa | 1879–1939 | AS ROC, 2000 | Ivanovo stift | |||
Boris Semyonov | diakon | 1900-? | AS ROC, 2000 | Ivanovo stift | |||
Elisaveta Rumyantseva | AS ROC, 2000 | Ivanovo stift | |||||
Maxim Rumyantsev | †1928 | AS ROC, 2000 | Ivanovo stift | ||||
Mikhail Arefiev | 1865–1937 | AS ROC, 2000 | Ivanovo stift | ||||
Nikolay Malkov | †1922 | AS ROC, 2000 | Ivanovo stift | ||||
Nikolay Smirnov | 1886-? | AS ROC, 2000 | Ivanovo stift | ||||
Olga Maslennikova | 1874–1941 | AS ROC, 2000 | Ivanovo stift | ||||
Petr Yazykov | 1881–1922 | AS ROC, 2000 | Ivanovo stift | ||||
Avksenty Kalashnikov | †1922 | AS ROC, 2000 | Ivanovo stift | ||||
Alexander Medem | 1870–1931 | AS ROC, 2000 | Ivanovo stift | ||||
Alexy Voroshin | †1937 | AS ROC, 2000 | Ivanovo stift | ||||
Alexy Gorbatjov | 1892–1937 | AS ROC, 2000 | Ivanovo stift | ||||
Anastasia | †1922 | AS ROC, 2000 | Ivanovo stift | ||||
Anna Ostroglazova | 1900-? | AS ROC, 2000 | Ivanovo stift | ||||
Anna Serova | AS ROC, 2000 | Ivanovo stift | |||||
Apollon Babichev | 1874–1937 | AS ROC, 2000 | Ivanovo stift | ||||
Sergiy Methodiev | †1922 | AS ROC, 2000 | Ivanovo stift | ||||
Feoktista Chentsova | 1880–1942 | AS ROC, 2000 | Ivanovo stift | ||||
Kirill (Smirnov) | Metropoliten i Kazan | 1863–1937 | AS ROC, 2000 | Kazan stift | |||
Dimitri Shishokin | Präst | 1880–1918 | AS ROC, 2000 | Kazan stift | |||
Filaret Velikanov | Präst | 1873–1918 | AS ROC, 2000 | Kazan stift | |||
Amphilochius (Skvortsov) | Biskop av Jenisej | 1885–1937 | AS ROC, 2000 | Krasnoyarsk stift | |||
Nikolai Kazansky | ärkepräst | 1874–1942 | helig martyr | AS ROC, 2000 | Krasnoyarsk stift | ||
Alexander Polivanov | Präst | †1919 | AS ROC, 2000 | Krasnoyarsk stift | |||
Amos Ivanov | Präst | †1919 | AS ROC, 2000 | Krasnoyarsk stift | |||
Vladimir Fokin | Präst | †1919 | AS ROC, 2000 | Krasnoyarsk stift | |||
Dimitry Nerovetsky | Präst | †1919 | AS ROC, 2000 | Krasnoyarsk stift | |||
John Prigorovsky | Präst | 1878–1918 | AS ROC, 2000 | Krasnoyarsk stift | |||
Mikhail Vologodsky | Präst | †1920 | AS ROC, 2000 | Krasnoyarsk stift | |||
Mikhail Kargopolov | Präst | †1919 | AS ROC, 2000 | Krasnoyarsk stift | |||
Nikolai Silin | Präst | †1919 | AS ROC, 2000 | Krasnoyarsk stift | |||
Porfiry Felonin | Präst | †1919 | AS ROC, 2000 | Krasnoyarsk stift | |||
Stefan Semenchenko | Präst | †1919 | AS ROC, 2000 | Krasnoyarsk stift | |||
Trofim Kuznetsov | Präst | †1919 | AS ROC, 2000 | Krasnoyarsk stift | |||
Macarius (Karmazin) | biskop av Uman | 1875–1937 | AS ROC, 2000 | Krim stift | |||
Andrey Kosovsky | ärkepräst | 1878–1920 | AS ROC, 2000 | Krim stift | |||
Viktor Kiranov | ärkepräst | 1881–1942 | AS ROC, 2000 | Krim stift | |||
Dimitri Ignatenko | ärkepräst | 1872–1935 | AS ROC, 2000 | Krim stift | |||
Mikhail Bogoslovsky | ärkepräst | 1883–1940 | AS ROC, 2000 | Krim stift | |||
Alexander Ilyenkov | Präst | 1896–1942 | AS ROC, 2000 | Krim stift | |||
Matthew Alexandrov | Präst | 1872–1921 | AS ROC, 2000 | Krim stift | |||
Stefan Nalivaiko | akolyt | 1898-1945 | martyr | AS ROC, 2000 | Krim stift | ||
Dimitri Spiridonov | 1877–1938 | AS ROC, 2000 | Krim stift | ||||
Damian (Uppståndelse) | Ärkebiskop av Kursk | 1873–1937 | AS ROC, 2000 | Kursk stift | |||
John (Pashin) | Biskop i Rylsk | 1881–1938 | AS ROC, 2000 | Kursk stift | |||
Nikolay (Dobronravov) | Ärkebiskop av Vladimir | 1861–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Dimitri (Dobroserdov) | Ärkebiskop av Mozhaisk | 1864–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Serafim (Samoilovich) | Ärkebiskop av Uglich | 1881–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Iona (Lazarev) | Biskop av Velizh | 1869–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Serafim (Zvezdinsky) | Biskop av Dmitrovsky | 1883–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Nikita (Delectorsky) | Biskop av Nizhny Tagil | 1876–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Efraim (Kuznetsov) | Biskop av Selenginsky | 1876–1918 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Ambrosius (Astahov) | arkimandrit | 1860–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Gabriel (Igoshkin) | arkimandrit | 1888–1959 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Mina (Shelaev) | arkimandrit | 1882–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Alexander Agafonnikov | ärkepräst | 1881–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Alexander Andreev | ärkepräst | 1901–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Alexander Zaozersky | ärkepräst | 1879–1922 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Alexander Parusnikov | ärkepräst | 1891–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Alexander Sacharov | ärkepräst | 1875–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Alexander Sokolov | ärkepräst | 1881–1938 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Alexy Vorobyov | ärkepräst | 1888–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Alexy Nikatov | ärkepräst | 1875–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Boris Ivanovsky | ärkepräst | 1897–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Vasilij Smirnov | ärkepräst | 1870–1938 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Vasily Sokolov | ärkepräst | 1868–1922 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Vasily Sokolov | ärkepräst | 1872–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Vasily Yagodin | ärkepräst | 1870–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Vladimir Ambartsumov | ärkepräst | 1892–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Vladimir Medvedyuk | ärkepräst | 1888–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Vladimir Pisarev | ärkepräst | 1881–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Vsevolod Smirnov | ärkepräst | 1874–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Georgy Kolokolov | ärkepräst | 1876–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Dimitri Lebedev | ärkepräst | 1871–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Zosima Trubachev | ärkepräst | 1893–1938 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
John Borozdin | ärkepräst | 1878–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
John Vinogradov | ärkepräst | 1879–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
John Vostorgov | ärkepräst | 1867–1918 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
John Smirnov | ärkepräst | 1873–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Konstantin Uspensky | ärkepräst | 1872–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Leonid Prendkovich | ärkepräst | 1874–1938 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Nazariy Gribkov | ärkepräst | 1879–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Neofit Lyubimov | ärkepräst | 1846–1918 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Nikolai Agafonnikova | ärkepräst | 1876–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Nikolay Vinogradov | ärkepräst | 1871–1938 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Nikolay Vinogradov | ärkepräst | 1876–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Nikolay Vinogradsky | ärkepräst | 1873–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Nikolaj Kandaurov | ärkepräst | 1880–1938 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Nikolaj Podjakov | ärkepräst | †1918 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Nikolaj Postnikov | ärkepräst | 1892–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Petr Lyubimov | ärkepräst | 1867–1938 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Pjotr Pushkinsky | ärkepräst | 1891–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Petr Solovyov | ärkepräst | 1871–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Roman Medved | ärkepräst | 1874–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Sergei Znamensky | ärkepräst | 1879–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Sergiy Kedrov | ärkepräst | 1880–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Sergiy Krotkov | ärkepräst | 1876–1938 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Sergiy Makhaev | ärkepräst | 1874–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Sergiy Mechev | ärkepräst | 1892–1942 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Yaroslav Savitsky | ärkepräst | 1882–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Varlaam (Nikolsky) | hegumen | 1872–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Joasaph (Krymzin) | hegumen | 1880–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Pakhomiy (Turkevich) | hegumen | 1864–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Afanasia (Lepeshkina) | abbedissa | 1885–1931 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Alexander Buravtsev | Präst | 1886–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Alexander Bykov | Präst | 1881–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Alexander Vozdvizhensky | Präst | 1876–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Alexander Krutitsky | Präst | 1898–1938 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Alexander Lebedev | Präst | 1878–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Alexander Minervin | Präst | 1888–1938 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Alexander Smirnov | Präst | 1887–1918 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Alexander Solovyov | Präst | 1893–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Alexy Veselovsky | Präst | 1873–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Alexy Zinoviev | Präst | 1879–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Alexy Speransky | Präst | 1881–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Alexy Sharov | Präst | 1882–1938 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Andrey Voskresensky | Präst | 1884–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Boris Polyansky | Präst | 1901–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Vasilij Arkhangelsky | Präst | 1874–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Vasily Bogoyavlensky | Präst | 1879–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Vasily Krylov | Präst | 1899–1938 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Vasilij Likharev | Präst | 1871–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Vasilij Nadezhdin | Präst | 1895–1930 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Vasily Ozeretskovsky | Präst | 1885–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Vasily Pokrovsky | Präst | 1875–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Segrare | Präst | †1918 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Victor Morigerovsky | Präst | 1872–1938 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Vladimir Proferansov | Präst | 1874–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Vladimir Sobolev | Präst | 1874–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Vyacheslav Zankov | Präst | 1892–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Georgy Archangelsky | Präst | 1872–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Dimitri Milovidov | Präst | 1879–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Evstafiy Sokolsky | Präst | 1874–1938 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Emelyan Goncharov | Präst | 1882–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Jacob Sokolov | Präst | 1874–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
John Aleshkovsky | Präst | 1888–1938 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Johannes av Artobolevsky | Präst | 1872–1938 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
John Derzhavin | Präst | 1873–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Johannes av Caesarea | Präst | 1878–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Konstantin Nekrasov | Präst | 1872–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Kosma Short | Präst | 1886–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Mikhail Maslov | Präst | 1874–1938 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Mikhail Uspensky | Präst | 1874–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Nikolay Andreev | Präst | 1869–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Nikolai Arkhangelsky | Präst | 1878–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Nikolai Dobrolyubov | Präst | 1875–1938 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Nikolai Pyatnitsky | Präst | 1884–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Pavel Uspensky | Präst | 1883–1938 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Petr Vorona | Präst | 1884–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Petr Golubev | Präst | 1880–1938 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Petr Kosmenkov | Präst | 1887–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Petr Ozeretskovsky | Präst | 1889–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Petr Orlenkov | Präst | 1876–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Sergiy Bazhanov | Präst | 1883–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Sergej Rozanov | Präst | 1905–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Sergej Solovyov | Präst | 1883–1938 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Sergiy Felitsyn | Präst | 1883–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Simeon Kulgavets | Präst | 1880–1938 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Sozont Reshetilov | Präst | 1894–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Tikhon Arkhangelsky | Präst | 1875–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Feodor Bobkov | Präst | 1874–1938 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Feodor Gusev | Präst | 1875–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Feodor Dorofeev | Präst | 1885–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Theodore Nedosekin | Präst | 1889–1942 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Feodor Remezov | Präst | †1918 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Christopher Nadezhdin | Präst | 1871–1922 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Gerasim (Mochalov) | hieromonk | 1870–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Danakt (Kalashnikov) | hieromonk | 1882–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Hilarion (skrivare) | hieromonk | 1871–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Joasaph (Boev) | hieromonk | 1878–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Joasaph (Shakhov) | hieromonk | 1870–1938 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Macarius (Telegin) | hieromonk | 1876–1922 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Methodius (Ivanov) | hieromonk | 1899–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Nikolay (Saltykov) | hieromonk | 1884–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Nilen (Tyutyukin) | hieromonk | 1871–1938 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Peter (Mamontov) | hieromonk | 1880–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Theodore (Bogoyavlensky) | hieromonk | 1905–1943 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Nikolaj Goryunov | protodiakon | 1880–1938 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Alexy Senkevich | diakon | 1875–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Elisey Stolder | diakon | 1883–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
John Khrenov | diakon | 1888–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Simeon Krechkov | diakon | 1876–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Maria (Penny) | nunna | 1876–1938 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Matrona (Penny) | nunna | 1882–1938 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Tatiana (namnlös) | nunna | 1866–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Anna (Makandina) | nunna | 1891–1938 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Evdokia (Buchineva) | nunna | 1885–1931 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Tatiana Fomicheva | nybörjare | 1897-? | AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Evdokia Safronova | 1878–1938 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | ||||
Jacob Blatov | 1880–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | ||||
John Shuvalov | 1884–1938 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | ||||
Irina Smirnova | 1891–1938 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | ||||
Maria Volnukhina | 1876–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | ||||
Mikhail Novoselov | 1864–1938 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | ||||
Alexy Serebrennikov | 1882–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | ||||
Alexy Skorobogatov | 1889–1938 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | ||||
Anna Zertsalova | 1870–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | ||||
Gabriel Bezfamilny | 1880–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | ||||
Nadezhda Azhgerevich | 1877–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | ||||
Nadezhda Abbakumova | 1880–1938 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | ||||
Nikolai Varzhansky | 1881–1918 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | ||||
Nicholas Rein | 1892–1937 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | ||||
Pavel Sokolov | 1892–1938 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | ||||
Peter Troitsky | 1889–1938 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | ||||
Petr Tsarapkin | 1883-? | AS ROC, 2000 | Moskva stift | ||||
Sergiy Tikhomirov | 1865–1922 | AS ROC, 2000 | Moskva stift | ||||
Kronid (Lubimov) | arkimandrit | 1859–1937 | AS ROC, 2000 | Trinity Sergius Lavra | |||
Arefa (Mitrenin) | hieromonk | 1879–1932 | AS ROC, 2000 | Valaam kloster | |||
Jeremiah (Leonov) | munk | 1876–1918 | AS ROC, 2000 | Valaam kloster | |||
George (Lavrov) | arkimandrit | 1868–1932 | AS ROC, 2000 | Danilov kloster | |||
Påfågel (Kroshechkin) | Ärkebiskop av Mogilev | 1879–1937 | AS ROC, 2000 | Novospassky kloster | |||
Arkady (Ershov) | Biskop av Jekaterinburg | 1878–1937 | AS ROC, 2000 | Novospassky kloster | |||
Macarius (Gnevushev) | Biskop Orlovsky | 1858–1918 | AS ROC, 2000 | Novospassky kloster | |||
Anatolij Levitskij | Präst | 1894–1937 | AS ROC, 2000 | Novospassky kloster | |||
Nikandr Chernelevsky | Präst | 1880–1937 | AS ROC, 2000 | Novospassky kloster | |||
Kyprian Annikov | 1875–1937 | AS ROC, 2000 | Novospassky kloster | ||||
Nikodim (Kononov) | Biskop av Belgorod | 1871–1918 | AS ROC, 2000 | Solovetsky kloster | |||
Ambrosius (Poljanskij) | Biskop av Podolsk | 1878–1932 | AS ROC, 2000 | Solovetsky kloster | |||
Veniamin (Kononov) | arkimandrit | 1869–1928 | AS ROC, 2000 | Solovetsky kloster | |||
Alexander Sacharov | ärkepräst | 1873–1927 | AS ROC, 2000 | Solovetsky kloster | |||
John Skadovsky | Präst | †1937 | AS ROC, 2000 | Solovetsky kloster | |||
Nikifor (Kuchin) | hieromonk | †1928 | AS ROC, 2000 | Solovetsky kloster | |||
Anna Lykoshina | 1884–1925 | AS ROC, 2000 | Solovetsky kloster | ||||
Lavrenty (Knyazev) | Biskop av Balakhna | 1877–1918 | AS ROC, 2000 | Nizhny Novgorod stift | |||
Alexy Porfiriev | ärkepräst | 1856–1918 | AS ROC, 2000 | Nizhny Novgorod stift | |||
Alexander Belyakov | Präst | 1890–1937 | AS ROC, 2000 | Nizhny Novgorod stift | |||
Alexander Ilyinsky | Präst | 1899–1937 | AS ROC, 2000 | Nizhny Novgorod stift | |||
Alexander Krylov | Präst | 1879–1937 | AS ROC, 2000 | Nizhny Novgorod stift | |||
Alexander Kurmyshsky | Präst | 1879–1937 | AS ROC, 2000 | Nizhny Novgorod stift | |||
Alexander Nikolsky | Präst | 1883–1937 | AS ROC, 2000 | Nizhny Novgorod stift | |||
Alexy Molchanov | Präst | 1878–1937 | AS ROC, 2000 | Nizhny Novgorod stift | |||
Andrey Benediktov | Präst | 1885–1937 | AS ROC, 2000 | Nizhny Novgorod stift | |||
Valentin Nikolsky | Präst | 1885–1937 | AS ROC, 2000 | Nizhny Novgorod stift | |||
Vasily Zavgorodny | Präst | 1893–1937 | AS ROC, 2000 | Nizhny Novgorod stift | |||
Evgeny Yakovlev | Präst | 1856–1937 | AS ROC, 2000 | Nizhny Novgorod stift | |||
John Bystrov | Präst | 1888–1938 | AS ROC, 2000 | Nizhny Novgorod stift | |||
John Lazarev | Präst | 1876–1937 | AS ROC, 2000 | Nizhny Novgorod stift | |||
John Nikolsky | Präst | 1868–1937 | AS ROC, 2000 | Nizhny Novgorod stift | |||
John Romashkin | Präst | 1891–1937 | AS ROC, 2000 | Nizhny Novgorod stift | |||
John Flerov | Präst | †1918 | AS ROC, 2000 | Nizhny Novgorod stift | |||
Mikhail Amontov | Präst | 1892–1937 | AS ROC, 2000 | Nizhny Novgorod stift | |||
Mikhail Voskresensky | Präst | 1883–1918 | AS ROC, 2000 | Nizhny Novgorod stift | |||
Nikolai Vostorgov | Präst | 1875–1930 | AS ROC, 2000 | Nizhny Novgorod stift | |||
Nikolai Troitsky | Präst | 1885–1937 | AS ROC, 2000 | Nizhny Novgorod stift | |||
Nikolai Khvoshchev | Präst | 1883–1937 | AS ROC, 2000 | Nizhny Novgorod stift | |||
Pavel Borisoglebsky | Präst | 1874–1937 | AS ROC, 2000 | Nizhny Novgorod stift | |||
Påfågel Staropolev | Präst | 1865–1937 | AS ROC, 2000 | Nizhny Novgorod stift | |||
Petr Lebedinsky | Präst | 1881–1937 | AS ROC, 2000 | Nizhny Novgorod stift | |||
Petr Sacharovsky | Präst | 1876–1937 | AS ROC, 2000 | Nizhny Novgorod stift | |||
Porfiry Kolosovsky | Präst | 1867–1937 | AS ROC, 2000 | Nizhny Novgorod stift | |||
Stefan Nemkov | Präst | †1918 | AS ROC, 2000 | Nizhny Novgorod stift | |||
Veniamin Vladimirsky | diakon | 1892–1937 | AS ROC, 2000 | Nizhny Novgorod stift | |||
John Moshkov | diakon | 1885–1937 | AS ROC, 2000 | Nizhny Novgorod stift | |||
Anna (Ezhova) | nunna | 1885–1937 | AS ROC, 2000 | Nizhny Novgorod stift | |||
Alexander Blokhin | 1879–1937 | AS ROC, 2000 | Nizhny Novgorod stift | ||||
Alexy Neidgardt | 1863–1918 | AS ROC, 2000 | Nizhny Novgorod stift | ||||
Anisiya Maslanova | 1878–1937 | AS ROC, 2000 | Nizhny Novgorod stift | ||||
Vasily Yezhov | 1867–1937 | AS ROC, 2000 | Nizhny Novgorod stift | ||||
Daria Siushinskaya | †1919 | AS ROC, 2000 | Nizhny Novgorod stift | ||||
Daria Timolina | †1919 | AS ROC, 2000 | Nizhny Novgorod stift | ||||
Evdokia Shikova | †1919 | AS ROC, 2000 | Nizhny Novgorod stift | ||||
Elisaveta Samovskaya | 1860–1937 | AS ROC, 2000 | Nizhny Novgorod stift | ||||
Elisaveta Sidorova | 1875–1937 | AS ROC, 2000 | Nizhny Novgorod stift | ||||
Jacob Gortynsky | 1899–1937 | AS ROC, 2000 | Nizhny Novgorod stift | ||||
Maria | †1919 | AS ROC, 2000 | Nizhny Novgorod stift | ||||
Nikolay Filippov | 1875–1937 | AS ROC, 2000 | Nizhny Novgorod stift | ||||
Petr Lonskov | 1881–1937 | AS ROC, 2000 | Nizhny Novgorod stift | ||||
Stefan Mityushkin | 1874–1937 | AS ROC, 2000 | Nizhny Novgorod stift | ||||
Nikolai Tsikura | †1918 | AS ROC, 2000 | Omsk stift | ||||
Makary Kvitkin | ärkepräst | 1882–1931 | AS ROC, 2000 | Orenburgs stift | |||
Georgy Kossov | ärkepräst | 1855–1928 | AS ROC, 2000 | Oryol stift | |||
John Pankov | Präst | †1918 | AS ROC, 2000 | Oryol stift | |||
Nikolay Pankov | †1918 | AS ROC, 2000 | Oryol stift | ||||
Petr Pankov | †1918 | AS ROC, 2000 | Oryol stift | ||||
Theodore (Smirnov) | Biskop av Penza | 1891–1937 | AS ROC, 2000 | Penza stift | |||
Gabriel av Archangelsk) | Präst | 1890–1937 | AS ROC, 2000 | Penza stift | |||
Vasilij Smirnov | Präst | 1889–1937 | AS ROC, 2000 | Penza stift | |||
Alexander Preobrazhensky | ärkepräst | †1918 | AS ROC, 2000 | Perm stift | |||
Alexander Shklyaev | ärkepräst | †1918 | AS ROC, 2000 | Perm stift | |||
Alexey Budrin | ärkepräst | †1918 | AS ROC, 2000 | Perm stift | |||
Alexy Saburov | ärkepräst | †1918 | AS ROC, 2000 | Perm stift | |||
Alexy Stabnikov | ärkepräst | †1918 | AS ROC, 2000 | Perm stift | |||
John Pyankov | ärkepräst | 1850–1918 | AS ROC, 2000 | Perm stift | |||
John Shvetsov | ärkepräst | †1918 | AS ROC, 2000 | Perm stift | |||
Mikhail Kiselyov | ärkepräst | 1856–1918 | AS ROC, 2000 | Perm stift | |||
Nikolay Beltyukov | ärkepräst | †1918 | AS ROC, 2000 | Perm stift | |||
Nikolai Konyukhov | ärkepräst | †1919 | AS ROC, 2000 | Perm stift | |||
Alexander Malinovsky | Präst | †1918 | AS ROC, 2000 | Perm stift | |||
Alexander Makhetov | Präst | †1918 | AS ROC, 2000 | Perm stift | |||
Alexander Osetrov | Präst | †1918 | AS ROC, 2000 | Perm stift | |||
Alexander Posokhin | Präst | †1918 | AS ROC, 2000 | Perm stift | |||
Alexander Savelov | Präst | †1918 | AS ROC, 2000 | Perm stift | |||
Alexander Tetyuev | Präst | 1879–1937 | AS ROC, 2000 | Perm stift | |||
Alexander Fedoseev | Präst | †1918 | AS ROC, 2000 | Perm stift | |||
Alexy Naumov | Präst | †1918 | AS ROC, 2000 | Perm stift | |||
Anania Aristov | Präst | †1918 | AS ROC, 2000 | Perm stift | |||
Anthony Popov | Präst | †1918 | AS ROC, 2000 | Perm stift | |||
Valentin Belov | Präst | †1918 | AS ROC, 2000 | Perm stift | |||
Veniamin Lukanin | Präst | †1918 | AS ROC, 2000 | Perm stift | |||
Viktor Nikiforov | Präst | †1918 | AS ROC, 2000 | Perm stift | |||
Vladimir Alekseev | Präst | †1918 | AS ROC, 2000 | Perm stift | |||
Vladimir Belozerov | Präst | †1918 | AS ROC, 2000 | Perm stift | |||
Grigory Garyaev | Präst | †1918 | AS ROC, 2000 | Perm stift | |||
Dimitri Ovechkin | Präst | 1877–1937 | AS ROC, 2000 | Perm stift | |||
Evgraf Pletnev | Präst | †1918 | AS ROC, 2000 | Perm stift | |||
Jacob Shestakov | Präst | 1856–1918 | AS ROC, 2000 | Perm stift | |||
Ignaty Yakimov | Präst | †1918 | AS ROC, 2000 | Perm stift | |||
John Boyarshinov | Präst | †1918 | AS ROC, 2000 | Perm stift | |||
Konstantin Shirokinskiy | Präst | †1918 | AS ROC, 2000 | Perm stift | |||
Konstantin Yurganov | Präst | †1918 | AS ROC, 2000 | Perm stift | |||
Lev Ershov | Präst | †1918 | AS ROC, 2000 | Perm stift | |||
Mikhail Denisov | Präst | †1918 | AS ROC, 2000 | Perm stift | |||
Mikhail Nakariakov | Präst | 1866–1918 | AS ROC, 2000 | Perm stift | |||
Nikolay Gashev | Präst | 1869–1930 | AS ROC, 2000 | Perm stift | |||
Nikolai Matsievsky | Präst | †1919 | AS ROC, 2000 | Perm stift | |||
Nikolaj Onyanov | Präst | †1918 | AS ROC, 2000 | Perm stift | |||
Nikolai Rozhdestvensky | Präst | †1918 | AS ROC, 2000 | Perm stift | |||
Nikolay Yakhontov | Präst | †1918 | AS ROC, 2000 | Perm stift | |||
Pavel Anishkin | Präst | †1918 | AS ROC, 2000 | Perm stift | |||
Pavel Sokolov | Präst | †1918 | AS ROC, 2000 | Perm stift | |||
Petr Vyatkin | Präst | †1918 | AS ROC, 2000 | Perm stift | |||
Petr Kuznetsov | Präst | †1919 | AS ROC, 2000 | Perm stift | |||
Petr Reshetnikov | Präst | †1918 | AS ROC, 2000 | Perm stift | |||
Simeon Konyukhov | Präst | 1853–1918 | AS ROC, 2000 | Perm stift | |||
Theodore Antipin | Präst | †1919 | AS ROC, 2000 | Perm stift | |||
Alexander Ipatov | diakon | †1918 | AS ROC, 2000 | Perm stift | |||
Arkady Reshetnikov | diakon | †1918 | AS ROC, 2000 | Perm stift | |||
Vasilij Voskresensky | diakon | †1918 | AS ROC, 2000 | Perm stift | |||
Vasily Kashin | diakon | †1918 | AS ROC, 2000 | Perm stift | |||
Grigorij Smirnov | diakon | †1918 | AS ROC, 2000 | Perm stift | |||
Alexander Zuev | †1918 | AS ROC, 2000 | Perm stift | ||||
Afanasy Zhulanov | †1918 | AS ROC, 2000 | Perm stift | ||||
Filosofen Ornatsky | ärkepräst | 1860–1918 | AS ROC, 2000 | Petersburgs stift | |||
Vladimir Lozina-Lozinsky | ärkepräst | 1885–1937 | AS ROC, 2000 | Petersburgs stift | |||
Nikolai Ornatsky | 1886–1918 | AS ROC, 2000 | Petersburgs stift | ||||
Boris Ornatsky | 1887–1918 | AS ROC, 2000 | Petersburgs stift | ||||
Alexander Tuberovsky | ärkepräst | 1881–1937 | AS ROC, 2000 | Ryazan stift | |||
Anatoly Pravdolyubov | ärkepräst | 1862–1937 | AS ROC, 2000 | Ryazan stift | |||
Evgeny Kharkov | ärkepräst | 1891–1937 | AS ROC, 2000 | Ryazan stift | |||
Konstantin Bazhanov | ärkepräst | 1879–1937 | AS ROC, 2000 | Ryazan stift | |||
Mikhail Dmitrev | ärkepräst | 1873–1937 | AS ROC, 2000 | Ryazan stift | |||
Gavriil Maslennikov | Präst | 1871–1937 | AS ROC, 2000 | Ryazan stift | |||
Nikolay Karasev | Präst | 1901–1937 | AS ROC, 2000 | Ryazan stift | |||
Nikolaj Probatov | Präst | 1874–1918 | AS ROC, 2000 | Ryazan stift | |||
Alexandra Ustyukhina | 1882–1937 | AS ROC, 2000 | Ryazan stift | ||||
Anna Ivashkina | 1894–1948 | AS ROC, 2000 | Ryazan stift | ||||
Viktor Kraskov | †1918 | AS ROC, 2000 | Ryazan stift | ||||
Grigory Berdenev | 1890–1937 | AS ROC, 2000 | Ryazan stift | ||||
Dorofei Klimashev | 1869–1937 | AS ROC, 2000 | Ryazan stift | ||||
Evdokia Martishkina | 1880-? | AS ROC, 2000 | Ryazan stift | ||||
Evsevy Tryakhov | 1870–1937 | AS ROC, 2000 | Ryazan stift | ||||
Lavrenty Kogtev | 1880–1937 | AS ROC, 2000 | Ryazan stift | ||||
Mikhail Yakunkin | 1878–1937 | AS ROC, 2000 | Ryazan stift | ||||
Petr Grishin | 1870–1937 | AS ROC, 2000 | Ryazan stift | ||||
Tatiana Byakireva | 1890–1948 | AS ROC, 2000 | Ryazan stift | ||||
Tatiana Egorova | 1879–1937 | AS ROC, 2000 | Ryazan stift | ||||
Fekla Makusheva | 1901–1954 | AS ROC, 2000 | Ryazan stift | ||||
lekmän dödade 1918: Naum, John, Alexy, Andrey, John, Cosmas, Vasily, Agafya, Pavel, Pavel, Philip | AS ROC, 2000 | Ryazan stift | |||||
Alexander (Trapitsyn) | Ärkebiskop av Samara | 1862–1938 | AS ROC, 2000 | Samara stift | |||
Alexander Ivanov | Präst | 1866–1938 | AS ROC, 2000 | Samara stift | |||
Alexander Organov | Präst | 1873–1938 | AS ROC, 2000 | Samara stift | |||
Vasily Vitevsky | Präst | 1873–1938 | AS ROC, 2000 | Samara stift | |||
Vyacheslav Infantov | Präst | 1883–1938 | AS ROC, 2000 | Samara stift | |||
Jacob Alferov | Präst | 1878–1938 | AS ROC, 2000 | Samara stift | |||
John Smirnov | Präst | 1873–1938 | AS ROC, 2000 | Samara stift | |||
John Suldin | Präst | 1880–1938 | AS ROC, 2000 | Samara stift | |||
Trofim Myachin | Präst | 1888–1938 | AS ROC, 2000 | Samara stift | |||
Pavel Yagodinsky | Präst | 1879–1937 | AS ROC, 2000 | Saransk stift | |||
Vasily Erekaev | hieromonk | 1879–1937 | AS ROC, 2000 | Saransk stift | |||
Michael (Beetle) | hieromonk | 1872–1937 | AS ROC, 2000 | Saransk stift | |||
Anastasia (Kamaeva) | nunna | 1879–1937 | AS ROC, 2000 | Saransk stift | |||
Elena (Astashikina) | nunna | 1878–1937 | AS ROC, 2000 | Saransk stift | |||
Arefiy Eremkin | 1884–1937 | AS ROC, 2000 | Saransk stift | ||||
Vasily Alexandrin | 1872–1942 | AS ROC, 2000 | Saransk stift | ||||
John Lomakin | 1884–1937 | AS ROC, 2000 | Saransk stift | ||||
John Mileshkin | 1902–1937 | AS ROC, 2000 | Saransk stift | ||||
John Selmanov | 1900–1937 | AS ROC, 2000 | Saransk stift | ||||
Mavra Moiseev | 1875–1937 | AS ROC, 2000 | Saransk stift | ||||
Platon (Kulbush) | Biskop av Revel | 1869–1919 | AS ROC, 2000 | Tallinns stift | |||
Nikolay Bezhanitsky | ärkepräst | †1919 | AS ROC, 2000 | Tallinns stift | |||
Michael Blaive | ärkepräst | 1873–1919 | AS ROC, 2000 | Tallinns stift | |||
Arkady (Ostalsky) | Biskop Bezhetsky | 1888–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
John (trojan) | Biskop Velikoluksky | 1862–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Alexander Kolokolov | ärkepräst | 1880–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Alexy Vinogradov | ärkepräst | 1873–1938 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Alexy Nikologorsky | ärkepräst | 1869–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Alexy Uspensky | ärkepräst | 1879–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Evgeny Ivashko | ärkepräst | 1899–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
John Vasiliev | ärkepräst | 1876–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Mikhail Abramov | ärkepräst | 1885–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Mikhail Bogorodsky | ärkepräst | 1878–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Sergius av Kazan | protodiakon | 1879–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Alexander Bogoyavlensky | Präst | 1879–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Alexander Ratkovsky | Präst | 1870–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Alexander Rozhdestvensky | Präst | 1874–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Alexander Sokolov | Präst | 1893–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Alexander Talyzin | Präst | 1870–1938 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Alexander Chekalov | Präst | 1888–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Alexy Moskvin | Präst | 1891–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Alexy Nechaev | Präst | 1875–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Alexy Nikolsky | Präst | 1877–1938 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Alexy Sibirsky | Präst | 1870–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Andrey Bystrov | Präst | 1873–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Boris Bogolepov | Präst | 1889–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Vasilij Vinogradov | Präst | 1891–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Vasily Kozyrev | Präst | 1889–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Vasilij Malinin | Präst | 1898–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Vasily Nikolsky | Präst | 1898–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Vasily Sokolov | Präst | 1880–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Vasily Spassky | Präst | 1878–1938 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Viktor Voronov | Präst | 1889–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Victor Ilyinsky | Präst | 1872–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Vladimir Vvedensky | Präst | 1881–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Vladimir Damaskin | Präst | 1870–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Vladimir Ryasensky | Präst | 1891–1932 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Vladimir Chekalov | Präst | 1880–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Dimitri Troitsky | Präst | 1905–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Jacob Bobyrev | Präst | 1883–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Jacob Boykov | Präst | 1896–1943 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Yakov Leonovich | Präst | 1876–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Izmail Kudryavtsev | Präst | 1876–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Elijah Benemansky | Präst | 1883–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Ilya Cheredeev | Präst | 1878–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Johannes trettiodagen | Präst | 1892–1941 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
John Boykov | Präst | 1891–1934 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
John Vasilevsky | Präst | 1869–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Johannes av Vladimir | Präst | 1877–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
John Kozyrev | Präst | 1885–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
John Nikolsky | Präst | 1878–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
John Sofronov | Präst | 1875–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
John Spassky | Präst | 1873–1944 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
John Tomilov | Präst | 1878–1938 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
John Tsvetkov | Präst | 1878–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Konstantin Chekalov | Präst | 1889–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Konstantin Kolpetsky | Präst | 1885–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Makariy Solovyov | Präst | 1876–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Mikhail Nekrasov | Präst | 1883–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Mikhail Belyustin | Präst | 1881–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Mikhail Kosukhina | Präst | 1858–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Mikhail Lyubertsev | Präst | 1883–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Mikhail Skobelev | Präst | 1887–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Mikhail Tverdovsky | Präst | 1881–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Nikolai Vereshchagin | Präst | 1893–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Nikolay Lebedev | Präst | 1867–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Nikolay Lebedev | Präst | 1869–1933 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Nikolai Maslov | Präst | 1874–1939 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Nikolai Morkovin | Präst | 1889–1938 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Nikolay Raevsky | Präst | 1885–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Nikolay Sretensky | Präst | 1867–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Nikolai Troitsky | Präst | 1887–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Pavel Berezin | Präst | 1866–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Pavel Vasilevsky | Präst | 1881–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Pavel Evdokimov | Präst | 1877–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Pavel Favoritov | Präst | 1883–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Petr Zinovjev | Präst | 1894–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Petr Titov | Präst | 1890–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Sergej Smirnov | Präst | 1893–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Sergiy Uklonsky | Präst | 1864–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Theodor Bakkalinsky | Präst | 1880–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Feodor Belyaev | Präst | 1867–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Theodosius Boldyrev | Präst | 1868–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Anatoly (Botvinnikov) | hieromonk | 1881–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Vladimir (Zagreba) | hieromonk | 1870–1938 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
John (Smirnov) | hieromonk | 1870–1938 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Macarius (Mironov) | hieromonk | 1878–1938 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Macarius (Smirnov) | hieromonk | 1877–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Pavel (Kozlov) | hieromonk | 1879–1938 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Sofrony (Nesmeyanov) | hieromonk | 1870–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Stefan (Kuskov) | hieromonk | 1870–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
John Melnitsky | diakon | 1878–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Nikolai Bogorodsky | diakon | 1877–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Vitaly (Kokorev) | munk | 1890–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | |||
Sergiy Borodavkin | 1878–1938 | AS ROC, 2000 | Tver stift | ||||
Sergiy Vedernikov | 1875–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | ||||
Sergei Mikhailov | 1882–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | ||||
Andrey Gnevyshev | 1872–1941 | AS ROC, 2000 | Tver stift | ||||
Vasilij Vinogradov | 1891–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | ||||
Vasily Shikalov | 1875–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | ||||
Vera Truex | 1886–1942 | AS ROC, 2000 | Tver stift | ||||
Dimitri Vorobyov | 1873–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | ||||
Evgenia Domozhirova | 1871–1933 | AS ROC, 2000 | Tver stift | ||||
Simeon Vorobyov | 1871–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | ||||
Spiridon Saveliev | 1875–1937 | AS ROC, 2000 | Tver stift | ||||
Petr Zjukov | †1918 | AS ROC, 2000 | Tver stift | ||||
Prokhor Mikhailov | †1918 | AS ROC, 2000 | Tver stift | ||||
Germogen (Dolganev) | Biskop av Tobolsk | 1858–1918 | AS ROC, 2000 | Tobolsk stift | |||
Efrem Dolganev | ärkepräst | †1918 | AS ROC, 2000 | Tobolsk stift | |||
Petr Karelin | Präst | †1918 | AS ROC, 2000 | Tobolsk stift | |||
Mikhail Makarov | Präst | †1918 | AS ROC, 2000 | Tobolsk stift | |||
Konstantin Minyatov | †1918 | AS ROC, 2000 | Tobolsk stift | ||||
Petr Varlamov | Präst | 1897–1930 | AS ROC, 2000 | Ufa stift | |||
Maxim (Popov) | hieromonk | 1876–1934 | AS ROC, 2000 | Ufa stift | |||
Kyprian Yatsenko | 1878–1935 | AS ROC, 2000 | Ufa stift | ||||
Vasily (Bogoyavlensky) | Ärkebiskop av Chernihiv | 1867–1918 | AS ROC, 2000 | Tjernihiv stift | |||
Matthew (Pomerantsev) | arkimandrit | †1918 | AS ROC, 2000 | Tjernihiv stift | |||
Alexy Zverev | †1918 | AS ROC, 2000 | Tjernihiv stift | ||||
Nikolai (Klementiev) | Ärkebiskop av Veliky Ustyug | 1873–1937 | AS ROC, 2000 | Shymkent stift | |||
Alexy (Orlov) | Ärkebiskop av Omsk | 1862–1937 | AS ROC, 2000 | Shymkent stift | |||
Boris (Voskoboynikov) | Biskop Ivanovskiy | 1875–1937 | AS ROC, 2000 | Shymkent stift | |||
Eleutherius (Pechennikov) | schiarkimandrit | 1870–1937 | AS ROC, 2000 | Shymkent stift | |||
Vladimir Smirnov | ärkepräst | 1885–1937 | AS ROC, 2000 | Shymkent stift | |||
Nikolaj Tolgsky | ärkepräst | 1886–1937 | AS ROC, 2000 | Shymkent stift | |||
Anatoly Berzhitsky | Präst | 1873–1937 | AS ROC, 2000 | Shymkent stift | |||
Afanasy Milov | Präst | 1877–1937 | AS ROC, 2000 | Shymkent stift | |||
Vasily Bova | Präst | 1877–1937 | AS ROC, 2000 | Shymkent stift | |||
Vladimir Pankin | Präst | †1920 | AS ROC, 2000 | Shymkent stift | |||
Vladimir Preobrazhensky | Präst | 1873–1937 | AS ROC, 2000 | Shymkent stift | |||
Dimitri Legeydo | Präst | 1880–1938 | AS ROC, 2000 | Shymkent stift | |||
Johannes av Miron | Präst | 1877–1937 | AS ROC, 2000 | Shymkent stift | |||
John Smirnov | Präst | 1872–1937 | AS ROC, 2000 | Shymkent stift | |||
Konstantin Aksenov | Präst | 1888–1937 | AS ROC, 2000 | Shymkent stift | |||
Mikhail Myakishev | Präst | 1879–1937 | AS ROC, 2000 | Shymkent stift | |||
Nikolaj Protasov | Präst | 1867–1937 | AS ROC, 2000 | Shymkent stift | |||
Feodor Malyarovsky | Präst | 1885–1937 | AS ROC, 2000 | Shymkent stift | |||
Theodosius Belenky | Präst | 1885–1938 | AS ROC, 2000 | Shymkent stift | |||
Gabriel (Vladimirov) | hieromonk | 1873–1937 | AS ROC, 2000 | Shymkent stift | |||
Hilarion (Tsurikov) | hieromonk | 1856–1937 | AS ROC, 2000 | Shymkent stift | |||
John (Laba) | hieromonk | 1863–1937 | AS ROC, 2000 | Shymkent stift | |||
Eva (Pavlova) | abbedissa | 1879–1937 | AS ROC, 2000 | Shymkent stift | |||
Mikhail (Marchenko) | munk | 1871–1938 | AS ROC, 2000 | Shymkent stift | |||
Maria (Rykova) | nunna | 1892–1937 | AS ROC, 2000 | Shymkent stift | |||
Nina (Shuvalova) | nunna | 1869–1937 | AS ROC, 2000 | Shymkent stift | |||
Serafima (Gorshkova) | nunna | 1893–1937 | AS ROC, 2000 | Shymkent stift | |||
Evdokia (Perevoznikova) | nunna | 1880–1937 | AS ROC, 2000 | Shymkent stift | |||
Natalia Sivakova | 1872–1941 | AS ROC, 2000 | Shymkent stift | ||||
Feodor Zakharov | 1874–1937 | AS ROC, 2000 | Shymkent stift | ||||
Ludmila Petrova | 1879–1937 | AS ROC, 2000 | Shymkent stift | ||||
Agafangel (Preobrazhensky) | Metropoliten i Yaroslavl | 1854–1928 | AS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | |||
Benjamin (Voskresensky) | Biskop Romanovsky | 1871–1930 | AS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | |||
Andrey Dobrynin | ärkepräst | 1874–1938 | AS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | |||
Vasily Amenitsky | ärkepräst | 1872–1938 | AS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | |||
Mikhail Belorossov | ärkepräst | 1869–1920 | AS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | |||
Nikolay Rozov | ärkepräst | 1879–1941 | AS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | |||
Nikolay Rozov | ärkepräst | 1892–1938 | AS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | |||
Evgeny Popov | Präst | 1879–1937 | AS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | |||
Alexander Abissov | Präst | 1873–1942 | AS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | |||
Alexander Elohovsky | Präst | 1858–1918 | AS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | |||
Alexander Petropavlovsky | Präst | 1884–1937 | AS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | |||
Alexander Pozdeevsky | Präst | 1868–1940 | AS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | |||
Alexander Smirnov | Präst | †1918 | AS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | |||
Vasily Preobrazhensky | Präst | 1876–1940 | AS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | |||
Vladimir Vinogradov | Präst | 1874–1919 | AS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | |||
Vladimir Vyatsky | Präst | 1879–1939 | AS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | |||
Gleb Apukhtin | Präst | 1885–1937 | AS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | |||
Dimitri Kazansky | Präst | 1884-? | AS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | |||
Evgeny Elkhovsky | Präst | 1869–1937 | AS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | |||
Jacob Arkhipov | Präst | 1888–1937 | AS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | |||
John Vilensky | Präst | 1857–1918 | AS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | |||
John Dunaev | Präst | 1885–1938 | AS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | |||
John the Peacemakers | Präst | 1881–1938 | AS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | |||
John Plechanov | Präst | 1879–1938 | AS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | |||
John Smirnov | Präst | 1884–1937 | AS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | |||
John Talyzin | Präst | 1888–1937 | AS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | |||
Mikhail Gorbunov | Präst | 1878–1938 | AS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | |||
Mikhail Rozov | Präst | 1889–1941 | AS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | |||
Nikolay Dunaev | Präst | 1878–1937 | AS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | |||
Nikolay Ershov | Präst | 1888–1937 | AS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | |||
Nikolay Lyubomudrov | Präst | 1862–1918 | AS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | |||
Nikolaj Nikolsky | Präst | 1882–1937 | AS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | |||
Nikolay Orlov | Präst | 1881–1937 | AS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | |||
Nikolai Pongelsky | Präst | 1879–1942 | AS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | |||
Nikolay Rozin | Präst | 1879–1930 | AS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | |||
Nikolaj Ushakov | Präst | 1876–1937 | AS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | |||
Peter Bogorodsky | Präst | 1878–1938 | AS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | |||
Petr Grigoriev | Präst | 1895–1937 | AS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | |||
Petr Popov | Präst | 1895–1937 | AS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | |||
Peter Tokarev | Präst | 1881–1937 | AS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | |||
Sergiy Zavarin | Präst | 1885–1938 | AS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | |||
Alexy (Zadvornov) | hieromonk | 1882–1937 | AS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | |||
Gennady (Letyuk) | hieromonk | 1874–1941 | AS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | |||
Grigory (Vorobiev) | hieromonk | 1883–1937 | AS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | |||
Ierofei (Glazkov) | hieromonk | 1889–1937 | AS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | |||
Mardariy (Isaev) | hieromonk | 1886–1938 | AS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | |||
Alexy Vvedensky | diakon | 1903–1937 | AS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | |||
Petr Favoritov | diakon | 1867–1931 | AS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | |||
Anna (Bekännelse) | nunna | 1898–1937 | AS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | |||
Maria (Korepova) | nunna | 1877-? | AS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | |||
Alexander Uksusov | 1874–1937 | AS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | ||||
Anastasia Lebedeva | 1899-? | AS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | ||||
Anna Shashkina | 1888–1939 | AS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | ||||
John Korotkov | 1885–1941 | AS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | ||||
Maria Danilovai | 1884–1946 | AS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | ||||
Nicholas | kejsare | 1868–1918 | martyr | AS ROC, 2000 | |||
Alexandra | kejsarinna | 1872–1918 | martyr | AS ROC, 2000 | |||
Alexy | prins | 1904–1918 | martyr | AS ROC, 2000 | |||
Olga | Storhertiginnan | 1895–1918 | martyr | AS ROC, 2000 | |||
Tatiana | Storhertiginnan | 1897–1918 | martyr | AS ROC, 2000 | |||
Maria | Storhertiginnan | 1899–1918 | martyr | AS ROC, 2000 | |||
Anastasia | Storhertiginnan | 1901–1918 | martyr | AS ROC, 2000 | |||
Pimen (Belolikov) | Biskop av Vernensky och Semirechensky | 1879–1918 | 3/16 september | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |
Sebastian (Fomin) | schiarkimandrit | 1884–1966 | 6/19 april | klosterbiktfader | r/p, AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |
Anatoly | hieromonk | †1930–1935 | Åminnelse av katedralen för Rysslands nya martyrer och bekännare | ärevördig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |
Pachomiy (Ryssland) | hieromonk | 1880–1938 | Åminnelse av katedralen för Rysslands nya martyrer och bekännare | ärevördig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |
Serafim (teologisk) | hieromonk | †1921 | 29 juli/11 augusti | ärevördig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |
Theognost | hieromonk | †1921 | 29 juli/11 augusti | ärevördig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |
Heraclius (Mityakh) | schemamonk | †1936 | Åminnelse av katedralen för Rysslands nya martyrer och bekännare | ärevördig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |
Evdokia | nunna | †1918 | Åminnelse av katedralen för Rysslands nya martyrer och bekännare | ärevördig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |
Victor Matveev | 1869–1936 | Åminnelse av katedralen för Rysslands nya martyrer och bekännare | martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | ||
Nikodim (Krotkov) | Ärkebiskop av Kostroma och Galich | 1868–1938 | 8/21 augusti | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Kostroma stift | |
Josef Smirnov | ärkepräst | 1864–1918 | 22 februari / 7 mars | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Kostroma stift | |
Vladimir Ilyinsky | Präst | 1833–1918 | 22 februari / 7 mars | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Kostroma stift | |
John av Kastor | diakon | 1848–1918 | 22 februari / 7 mars | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Kostroma stift | |
John Perebaskin | 1862–1918 | 22 februari / 7 mars | martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Kostroma stift | ||
Vasilij Razumov | Präst | 1879–1937 | 8/21 september | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Kostroma stift | |
Ambrosius (Gudko) | Biskop , rektor för Sviyazhsky Dormition-klostret | 1867–1918 | 27 juli / 9 augusti | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Kazan stift | |
Sergiy (Zaitsev) | archimandrite , rektor för Dormition Zilantov-klostret | 1863–1918 | 28 augusti/10 september | ärevördig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Kazan stift | |
Lawrence (Nikitin) | hieromonk | 1872–1918 | 28 augusti/10 september | ärevördig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Kazan stift | |
Serafim (Kuzmin) | hieromonk | 1870–1918 | 28 augusti/10 september | ärevördig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Kazan stift | |
Theodosius (Alexandrov) | hierodiakon | 1864–1918 | 28 augusti / 10 september | ärevördig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Kazan stift | |
Leonty (Karyagin) | munk | 1870–1918 | 28 augusti/10 september | ärevördig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Kazan stift | |
Stefan | munk | †1918 | 28 augusti/10 september | ärevördig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Kazan stift | |
Georgy Timofeev | nybörjare | 1880–1918 | 28 augusti/10 september | ärevördig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Kazan stift | |
Hilarion Pravdin | nybörjare | †1918 | 28 augusti/10 september | ärevördig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Kazan stift | |
John Sretensky | nybörjare | †1918 | 28 augusti/10 september | ärevördig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Kazan stift | |
Sergiy Galin | nybörjare | †1918 | 28 augusti/10 september | ärevördig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Kazan stift | |
Luke (Voyno-Yasenetsky) | Ärkebiskop av Simferopol och Krim | 1877–1961 | 29 maj / 11 juni | präst | r/p, AS ROC, 2000 | Krasnoyarsk stift , Krim stift | |
Hilarion (Trinity) | Ärkebiskop av Vereya | 1886–1929 | 27 april / 10 maj | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Moskva stift | |
Konstantin Golubev | ärkepräst | 1852–1918 | 19 september / 2 oktober | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Moskva stift | |
och med honom de dödade martyrerna och martyrerna | r/p, AS ROC, 2000 | Moskva stift | |||||
Sylvester (Olshevsky) | Ärkebiskop av Omsk och Pavlodar | 1860–1920 | 13/26 februari | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Omsk stift | |
Mikhail Pjataev | Präst | 1891–1930 | 15/28 februari | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Omsk stift | |
John Kuminov | Präst | 1865–1930 | 15/28 februari | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Omsk stift | |
Andronicus (Nikolsky) | Ärkebiskop av Perm och Kungur | 1870–1918 | 7/20 juni | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Perm stift | |
Feofan (Ilmensky) | Biskop av Solikamsk | 1867–1918 | 11/24 december | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Perm stift | |
och andra som han dödade två präster och fem lekmän | 11/24 december | r/p, AS ROC, 2000 | Perm stift | ||||
Varlaam (Konoplyov) | archimandrite , rektor för Belogorsk St Nicholas Monastery | 1858–1918 | 12/25 augusti | ärevördig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Perm stift | |
klostrets bröder: hieromonkarna Sergius, Elia, Vyacheslav, Joasaf, Johannes, Antonius, hierodiakonerna Mika, Bessarion, Matteus, Euthymius, munkarna Barnabas, Demetrius, Savva, Hermogenes, Arcadius, Euthymius, Markell, nybörjare John, James, Peter Jacob, Alexander, Theodore, en annan Peter, Sergius, Alexy | 12/25 augusti | ärevördiga martyrer | r/p, AS ROC, 2000 | Perm stift | |||
Iuvenaly (Maslovsky) | Ärkebiskop av Ryazan | 1878–1937 | 11/24 oktober | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Ryazan stift | |
Matrona Belyakova | välsignade Anemnyasevskaya | 1864–1936 | 16/29 juli | bekännare | r/p, AS ROC, 2000 | Ryazan stift | |
Sergius (Srebryansky) | arkimandrit | 1870–1948 | 23 mars / 5 april | klosterbiktfader | r/p, AS ROC, 2000 | Tver stift | |
Feodor Kolerov | ärkepräst | 1882–1929 | 16/29 november | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Tver stift | |
och de som han dödade Anania Boikov och Mikhail Boldakov | martyrer | r/p, AS ROC, 2000 | Tver stift | ||||
Vladimir Moshchansky | ärkepräst | 1866–1938 | 25 augusti / 7 september | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Tver stift | |
Ilja Gromoglasov | ärkepräst | 1869–1937 | 22 november / 5 december | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Tver stift | |
Alexy Benemansky | ärkepräst | 1881–1937 | 22 november/5 december | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Tver stift | |
Dmitry Benevolensky | ärkepräst | 1883–1937 | 14/27 november | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Tver stift | |
Grigory Raevsky | ärkepräst | 1888–1937 | 16/29 september | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Tver stift | |
Nikolaj Dmitrov | ärkepräst | 1878–1938 | 23 februari / 8 mars | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Tver stift | |
Simon (Shleev) | Biskop av Ufa | 1873–1921 | 5/18 augusti | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Ufa stift | |
Evgraf Evarestov | ärkepräst | 1857–1919 | Åminnelse av katedralen för Rysslands nya martyrer och bekännare | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Ufa stift | |
Averky Severovostov | Präst | †1918 | Åminnelse av katedralen för Rysslands nya martyrer och bekännare | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Ufa stift | |
Alexy Kantserov | Präst | †1918 | Åminnelse av katedralen för Rysslands nya martyrer och bekännare | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Ufa stift | |
Timofei Petropavlovsky | Präst | †1918 | Åminnelse av katedralen för Rysslands nya martyrer och bekännare | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Ufa stift | |
Margarita (Gunaronulo) | abbedissa | †1918 | Åminnelse av katedralen för Rysslands nya martyrer och bekännare | ärevördig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Ufa stift | |
Anatoly (Grisyuk) | Metropoliten i Odessa | 1880–1938 | 10/23 januari | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Onufry (Gagalyuk) | Ärkebiskop av Kursk och Oboyansk | 1885–1938 | 19 maj / 1 juni | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Alexander (Petrovsky) | Ärkebiskop av Kharkov | 1851–1940 | 19 maj / 1 juni | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Sergius (Zverev) | Ärkebiskop av Yelets | 1872–1937 | 31 oktober / 13 november | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Procopius (Titov) | Ärkebiskop av Cherson | 1877–1937 | 10/23 november | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Vasilij (Zelentsov) | Biskop av Pryluky | 1870–1930 | 22 mars / 4 april | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Porfiry (Gulevich) | Biskop av Simferopol och Krim | 1864–1937 | 19 november / 2 december | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Dimitri Kiranov | ärkepräst | 1879–1938 | 19 november / 2 december | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Nikolai Mezentsev | ärkepräst | 1863–1938 | 19 november / 2 december | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Bartholomew (krig) | hieromonk | 1894–1938 | 19 november / 2 december | ärevördig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Timofey Izotov | Präst | 1875–1938 | 19 november / 2 december | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
John Blumovich | Präst | 1888–1938 | 19 november / 2 december | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Vladimir Pischulin | Präst | 1889–1938 | 19 november / 2 december | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Anthony (Korzh) | hierodiakon | 1888–1938 | 19 november / 2 december | ärevördig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Nikolai Kazansky | ärkepräst | 1874–1942 | 7/20 oktober | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Eleazar Spiridonov | Präst | 1873–1937 | 23 november / 6 december | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Callist (Levchenko) | arkimandrit | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | ärevördig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Palladium (Khronenko) | arkimandrit | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | ärevördig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Peter (Polishchuk) | arkimandrit | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | ärevördig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Zinon (Trouble) | hegumen | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | ärevördig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Anthony (Buryak) | hieromonk | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | ärevördig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Vladimir (Tovstik) | hieromonk | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | ärevördig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Justin (Yakov Tatsenko) | hieromonk | †1938 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | ärevördig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Innokenty (Logvinov) | hieromonk | †1938 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | ärevördig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
John (Larionov) | hieromonk | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | ärevördig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
John (Semenyuk) | hieromonk | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | ärevördig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Ippolit (Semyonov) | hieromonk | †1938 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | ärevördig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Cassian (Kuzyk) | hieromonk | †1938 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | ärevördig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Cyprian (Oleynik) | hieromonk | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | ärevördig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Neofyt (Sobolenko) | hieromonk | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | ärevördig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Pion (Martynenko) | hieromonk | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | ärevördig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Sofrony Masich | hieromonk | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | ärevördig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Timofey (Khrapachenko) | hieromonk | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | ärevördig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Theodore (Goncharenko) | hieromonk | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | ärevördig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Theodosius (Dimidenko) | hieromonk | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | ärevördig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Philip (hörnlös) | hieromonk | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | ärevördig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Theophilus (Theodore Yuzviuk) | hierodiakon | †1938 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | ärevördig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Meletius (grön) | munk | †1938 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | ärevördig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Samuil (Kucherenko) | munk | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | ärevördig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Theodore (Slobodskoy) | munk | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | ärevördig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Alexander Kolomatsky | ärkepräst | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Alexander Tsibulsky | ärkepräst | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Alexander Chubov | ärkepräst | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Vasily Kedrenovsky | ärkepräst | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Vasily Terletsky | ärkepräst | †1938 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Vladimir Tatarov | ärkepräst | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
John Malyarevsky | ärkepräst | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Karp Nechiporenko | ärkepräst | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Mikhail Voloshkevich | ärkepräst | †1938 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Sergiy Zemnitsky (Zimnitsky) | ärkepräst | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Stakhiy Donchevsky | ärkepräst | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Abraham Shmorkun | präst | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Avtonom Gankevich | präst | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Alexander Radchenko | präst | †1938 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Andrey Stavinsky | präst | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Anthony Adamsky | präst | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Anthony Iljashevich | präst | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Valentin Nikitenko | präst | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Varnava Solonenko | präst | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Vasily Kharchenko | präst | †1938 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Viktor Smychkov | präst | †1938 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Vsevolod Kudritsky | präst | †1938 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Georgy Ivanitsky | präst | †1937/1938 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Georgy Skarzhenovsky | präst | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Grigory Neshchadim | präst | †1938 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Damian Buchinsky | präst | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Dimitry Gasyuk | präst | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Diomede Kryzhanovsky | präst | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Evgeny Stasenko | präst | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
John Andrievsky | präst | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
John Dorozhinsky | präst | †1938 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
John Zatovsky | präst | †1938 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
John Nikiforov | präst | †1938 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
John Sagarda | präst | †1930 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Kirill Melnik | präst | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Leonid Kucherenko | präst | †1930 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Leonty Basai | präst | †1938 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Luka Linchevsky | präst | †1938 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Markell Kalinowski | präst | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Mikhail Zagaikevich | präst | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Mikhail Nadolsky | präst | †1938 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Mikhail Nechaev | präst | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Mikhail Panchuk | präst | †1938 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Mikhail Shchurovsky (Shurovsky) | präst | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Nikita Ganzha | präst | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Nikon Kogutovsky | präst | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Paisiy Bondarenko | präst | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Petr Markevich | präst | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Simeon Bondrenko | präst | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Simeon Ryabovol | präst | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Simeon Khoroshkevich | †1938 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | ||
Simeon Gumenyuk | präst | †1938 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Sozont Tregubchuk | präst | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Stefan Fashchevsky | präst | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Tikhon Samusenko | präst | †1938 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Trofim Moklyuchenko | präst | †1938 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Faddey Poddubny | präst | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Theodor Husak | präst | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Theodosius Klepatsky | präst | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Kharlampy Finkovsky | präst | †1938 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Theodor Kiba | protodiakon | †1938 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Julius Dembovsky | diakon | †1938 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Dimitri Krupnitsky | diakon | †1938 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Grigory Ermolenko | diakon | †1938 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Methodius Mayboroda | diakon | †1938 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Savva Dikhtyar | diakon | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Feofan Mrachkovsky | diakon | †1938 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Khariton Shevchenko | diakon | †1938 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Vonifaty spade | hövding | †1938 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Dimitri Strokan | hövding | †1930 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Joseph Bon | regent | †1938 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Grigory Latansky | akolyt | †1938 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Theodotus Storozhuk | akolyt | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | |
Athanasius Shilo | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | ||
Vladimir Timosjenko | †1930 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | ||
Jacob Lavrega | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | ||
Yakov Kharchenko | †1930 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | ||
John Kolomiets | †1930 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | ||
Kirill Kharchenko | †1930 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | ||
Stefan Kondenko | †1937 | 13/26 maj i katedralen för de heliga nya martyrerna i Cherkasy | martyr | r/p, AS ROC, 2000 | ukrainska ortodoxa kyrkan | ||
Serafim (schack) | arkimandrit | 1901–1945 | 15/28 oktober | ärevördig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Vitryska exarkatet | |
Alexander Shalay | ärkepräst | 1879–1937 | 15/28 oktober | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Vitryska exarkatet | |
Vladimir Zubkovich | ärkepräst | 1863–1938 | 15/28 oktober | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Vitryska exarkatet | |
Vladimir Izmailov | ärkepräst | 1885–1930 | 15/28 oktober | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Vitryska exarkatet | |
Vladimir Pasternatsky | ärkepräst | 1885–1938 | 15/28 oktober | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Vitryska exarkatet | |
Vladimir Hirasko | ärkepräst | 1874–1932 | 15/28 oktober | präst | r/p, AS ROC, 2000 | Vitryska exarkatet | |
Dimitry Pavsky | ärkepräst | 1874–1937 | 15/28 oktober | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Vitryska exarkatet | |
John Voronets | ärkepräst | 1864–1937 | 15/28 oktober | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Vitryska exarkatet | |
Leonid Biryukovich | ärkepräst | 1864–1937 | 15/28 oktober | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Vitryska exarkatet | |
Matthew Kritsuk | ärkepräst | 1892–1950 | 15/28 oktober | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Vitryska exarkatet | |
Mikhail Novitsky | ärkepräst | 1889–1935 | 15/28 oktober | präst | r/p, AS ROC, 2000 | Vitryska exarkatet | |
Mikhail Plyshevsky | ärkepräst | 1862–1937 | 15/28 oktober | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Vitryska exarkatet | |
Porfiry Rubanovich | ärkepräst | 1883–1937 | 15/28 oktober | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Vitryska exarkatet | |
Sergiy Rodakovsky | ärkepräst | 1882–1933 | 15/28 oktober | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Vitryska exarkatet | |
Valerian Novitsky | Präst | 1897–1930 | 15/28 oktober | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Vitryska exarkatet | |
Vladimir Talyush | Präst | 1891–1933 | 15/28 oktober | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Vitryska exarkatet | |
Vladimir Chrishchanovich | Präst | 1876–1933 | 15/28 oktober | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Vitryska exarkatet | |
Dimitri Plyshevsky | Präst | 1880–1938 | 15/28 oktober | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Vitryska exarkatet | |
John Vecherko | Präst | 1890–1933 | 15/28 oktober | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Vitryska exarkatet | |
John Pankratovich | Präst | 1870–1937 | 15/28 oktober | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Vitryska exarkatet | |
Nikolai Matskevich | Präst | 1878–1937 | 15/28 oktober | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Vitryska exarkatet | |
Petr Grudinsky | Präst | 1877–1930 | 15/28 oktober | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Vitryska exarkatet | |
Nikolay Vasyukovich | diakon | 1882–1937 | 15/28 oktober | helig martyr | r/p, AS ROC, 2000 | Vitryska exarkatet | |
Jacob Peredius | ärkepräst | 1871–1937 | SS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Feodor Chichkanov | ärkepräst | †1937 | SS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Nestor Panin | ärkepräst | †1937 | SS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Nikolai Shcherbakov | Präst | 1876–1937 | SS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Konstantin Cherepanov | Präst | †1937 | SS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Viktor Klimov | Präst | †1937 | SS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Galaction (Novikov) | hieromonk | 1870–1937 | SS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Gerasim (Sukhov) | hieromonk | 1866–1937 | SS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Mikhail (Kvanin) | hieromonk | 1875–1937 | SS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Sergiy Brednikov | Präst | 1888–1937 | SS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
John Baranov | Präst | 1874–1937 | SS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Alexander Dagaev | ärkepräst | 1862–1920 | SS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Sergiy Phenomenov | ärkepräst | †1918 | SS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
Dimitri Kuklin | ärkepräst | 1870–1937 | SS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | |||
John Socardin | †1930 | SS ROC, 2000 | Alma-Ata stift | ||||
Viktor Usov | präst | 1876–1937 | SS ROC, 2000 | Vologda stift | |||
John (Kevroletin) | hieroschemamonk | 1875–1961 | SS ROC, 2000 | Jekaterinburg stift | |||
Ignatius (Lebedev) | schiarkimandrit | 1884–1938 | SS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
John Tarasov | ärkepräst | 1867–1937 | SS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Nikolai Krylov | ärkepräst | 1875–1941 | SS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Pavel Preobrazhensky | ärkepräst | 1882–1937 | SS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Konstantin Pjatikrestovsky | ärkepräst | 1877–1938 | SS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Sergiy Goloshchapov | ärkepräst | 1882–1937 | SS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Eutychius (Kachur) | hegumen | 1891–1937 | SS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Dimitri Kryuchkov | Präst | 1874–1952 | SS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Vladimir Krasnovsky | Präst | 1889–1937 | SS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Vasilij Nikitskij | Präst | 1889–1938 | SS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Dimitri Rusinov | Präst | 1871–1937 | SS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Vasily Pariysky | Präst | 1894–1937 | SS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Konstantin Nemeshaev | Präst | 1879–1937 | SS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Aristarkh (Zaglodin-Kokorev) | hieromonk | 1886–1937 | SS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Nikolay Tsvetkov | diakon | 1879–1937 | SS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Nikifor Litvinov | diakon | 1892–1937 | SS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Vasilij Efimov | 1903–1937 | SS ROC, 2000 | Moskva stift | ||||
Paraskeva (Matieshin) | nunna | 1890–1952 | SS ROC, 2000 | Moskva stift | |||
Patricius (Petrov) | hieromonk | 1877–1933 | SS ROC, 2000 | Valaam kloster | |||
Sergius (Galkovskij) | hieromonk | †1918 | SS ROC, 2000 | Valaam kloster | |||
Andronik (Barsukov) | hierodiakon | †1917 | SS ROC, 2000 | Valaam kloster | |||
Tavrion (Tolokontsev) | munk | 1871–1939 | SS ROC, 2000 | Valaam kloster | |||
Matthew Ryabtsev | Präst | †1918 | SS ROC, 2000 | Ryazan stift | |||
Nikolaj Dinariev | ärkepräst | †1918 | SS ROC, 2000 | Ryazan stift | |||
Nikolay Pravdolyubov | Präst | 1892–1941 | SS ROC, 2000 | Ryazan stift | |||
Alexander Orlov | Präst | 1878–1941 | SS ROC, 2000 | Ryazan stift | |||
Sergiy Pravdolyubov | ärkepräst | 1890–1950 | SS ROC, 2000 | Ryazan stift | |||
Evgeny Dmitrev | 1913–1937 | SS ROC, 2000 | Ryazan stift | ||||
Pavel Parfenov | †1918 | SS ROC, 2000 | Ryazan stift | ||||
Vera Samsonova | 1880–1940 | SS ROC, 2000 | Ryazan stift | ||||
John Kalinin-Olenevsky | präst | 1854–1951 | SS ROC, 2000 | Penza stift | |||
Dionisy Schegolev | Präst | 1880–1937 | SS ROC, 2000 | Saratov stift | |||
Vassian (Pyatnitsky) | Ärkebiskop av Tambov och Shatsky | 1879–1940 | SS ROC, 2000 | Tambov stift | |||
Feodor Poroikov | ärkepräst | 1875–1938 | SS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | |||
Petr Zefirov | Präst | 1879–1918 | SS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | |||
Nikolai Pisarevsky | Präst | 1868–1933 | SS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | |||
Vasily Krylov | Präst | 1892–1938 | SS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | |||
Nikolay Rozov | Präst | 1870–1930 | SS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | |||
John Rudinsky | Präst | 1867–1930 | SS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | |||
Georgy Sedov | 1883–1960 | SS ROC, 2000 | Yaroslavl stift | ||||
John Blinov | akolyt | 1874 - 1 april 1932 | SS ROC, 2001 | Alma-Ata stift | |||
Vikenty Smirnov | ärkepräst | 1881 - 16 november 1937 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | |||
Grigorij Voinov | ärkepräst | 1875 - 8 december 1937 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | |||
Arseny Troitsky | ärkepräst | 1880 - 17 november 1937 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | |||
Pavel Smirnov | ärkepräst | 1877 - 1 mars 1938 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | |||
Alexander Vershinsky | ärkepräst | 1873 - 8 december 1937 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | |||
Afanasits (Egorov) | hegumen | 1884 - 19 augusti 1937 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | |||
John Steltsov | Präst | 1872 - 14 mars 1938 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | |||
Pavel Kuzovkov | 1875 - 8 december 1937 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | ||||
Natalia Ulyanova | nybörjare | 1889 - 22 mars 1938 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | |||
Evdokia Kuzminova | nybörjare | 1884 - 5 februari 1938 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | |||
Sofia Seliverstova | nybörjare | 1871 - 28 februari 1938 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | |||
Chionia Archangelsk | 1883 - 22 december 1945 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | ||||
Nikolai Simo | ärkepräst | 1875 - 18 april 1931 | SS ROC, 2001 | Petersburgs stift | |||
Karp Elba | ärkepräst | 1869 - 24 september 1937 | SS ROC, 2001 | Petersburgs stift | |||
Mikhail Sushkov | Präst | 1876–1921 | SS ROC, 2001 | Astana stift | |||
John Znamensky | Präst | 1868–1923 | SS ROC, 2001 | Astana stift | |||
Nicholas | ärkepräst | †1919 | SS ROC, 2001 | Kirovograd stift | |||
John (Pommer) | Ärkebiskop av Riga och hela Lettland | 1876 - 12 oktober 1934 | SS ROC, 2001 | lettisk ortodoxa kyrkan | |||
Sergiy Konstantinov | ärkepräst | 1877 - 26 november 1941 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | |||
Nikolaj Pospelov | ärkepräst | 1885 - 17 februari 1938 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | |||
Nikolay Vinogradov | ärkepräst | 1876 - 24 december 1937 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | |||
Nikolai Krasovsky | Präst | 1876 - 31 januari 1938 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | |||
Petr Rozanov | ärkepräst | 1864 - november 1930 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | |||
Pavel Lyubimov | diakon | 1870 - mars 1931 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | |||
Vasilij Gorbatjov | Präst | 1885 - 26 februari 1938 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | |||
Pavel Filitsin | Präst | 1894 - 17 januari 1941 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | |||
Sergiy Astakhov | diakon | 1877 - 31 december 1942 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | |||
Alexy (Gavrin) | munk | 1883 - 10 december 1937 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | |||
Nikolai Kopninsky | 1876 - 15 mars 1938 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | ||||
John Emelyanov | 1876 - 10 december 1937 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | ||||
Boris Uspensky | 1895 - 15 december 1942 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | ||||
Serafim (Ostromov) | Ärkebiskop av Smolensk | 1880 - 8 december 1937 | SS ROC, 2001 | Oryol stift | |||
Konstantin Sukhov | Präst | 1867 - 1918 | SS ROC, 2001 | Samara stift | |||
Onisim (Pylaev) | Biskop av Tula | 1876 - 27 februari 1937 | SS ROC, 2001 | Tula stift | |||
Nikita (Pribytkov) | Biskop Belevsky | 1859 - 3 januari 1938 | SS ROC, 2001 | Tula stift | |||
Peter Pavlushkov | ärkepräst | 1865–23 november 1937 | SS ROC, 2001 | Tula stift | |||
tyska (Cockel) | Biskop av Alatyr | 1883 - 2 november 1937 | SS ROC, 2001 | Cheboksary stift | |||
Josef (Baranov) | hieromonk | 1861 - 21 augusti 1918 | SS ROC, 2001 | Yaroslavl stift | |||
Nikandr (preussisk) | hieromonk | 1865 - 30 juni 1918 | SS ROC, 2001 | Yaroslavl stift | |||
Nikolay Vinogradov | ärkepräst | 1870 - 1 december 1948 | SS ROC, 2001 | Yaroslavl stift | |||
Dimitri Smirnov | ärkepräst | 1870 - 26 juni 1940 | SS ROC, 2001 | Yaroslavl stift | |||
Phlegon av Pongil | ärkepräst | 1871 - 23 april 1938 | SS ROC, 2001 | Yaroslavl stift | |||
Mikhail Borisov | ärkepräst | 1876 (66) - 4 juni 1942 | SS ROC, 2001 | Yaroslavl stift | |||
Pavel Uspensky | Präst | 1874 - 30 januari 1938 | SS ROC, 2001 | Yaroslavl stift | |||
Nikolay Bryantsev | Präst | 1867 - 8 juli 1918 | SS ROC, 2001 | Yaroslavl stift | |||
Theodore Bogoyavlensky | Präst | 1881 - 10 februari 1933 | SS ROC, 2001 | Yaroslavl stift | |||
Alexander Parusnikov | ärkepräst | 1879 - 27 juni 1938 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | |||
Vasily Maksimov | ärkepräst | 1887 - 25 september 1937 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | |||
Sergej Lebedev | ärkepräst | 1875 - 22 mars 1938 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | |||
Dimitri Glivenko | Präst | 1879 - 22 mars 1938 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | |||
Alexy Smirnov | Präst | 1870 - 22 mars 1938 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | |||
Sergiy Tsvetkov | Präst | 1869 - 22 mars 1938 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | |||
Vasily Koklin | Präst | 1883 - 5 april 1938 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | |||
Alexander Zverev | Präst | 1881 - 16 november 1937 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | |||
Dimitri Rozanov | Präst | 1890 - 25 november 1937 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | |||
Alexy Lebedev | Präst | 1876 - 17 februari 1938 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | |||
Mikhail Markov | Präst | 1868 - 1930-talet | SS ROC, 2001 | Moskva stift | |||
Nikolay Zapolsky | diakon | 1889 - 27 juni 1938 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | |||
Sergiy Pokrovsky | ärkepräst | 1880 - 1 november 1937 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | |||
Veniamin Blagonadezhdin | Präst | 1880 - 1 oktober 1937 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | |||
Mikhail Gusev | ärkepräst | 1890 - 20 november 1937 | SS ROC, 2001 | Nizhny Novgorod stift | |||
Matrona (Vlasova) | nunna | 1889 - 7 november 1963 | SS ROC, 2001 | Nizhny Novgorod stift | |||
Pelagia (Testova) | nunna | 1878–3 november 1944 | SS ROC, 2001 | Nizhny Novgorod stift | |||
Alexander (Urodov) | arkimandrit | 1882 - 14 augusti 1961 | SS ROC, 2001 | Saransk stift | |||
tyska (Ryashentsev) | Biskop Vyaznikovsky | 1884 - 15 september 1937 | SS ROC, 2001 | Syktyvkar stift | |||
Stefan Ermolin | Präst | 1891 - 15 september 1937 | SS ROC, 2001 | Syktyvkar stift | |||
Pallady Popov | Präst | 1879 - 23 september 1937 | SS ROC, 2001 | Syktyvkar stift | |||
John Popov | Präst | 1863 - 23 september 1937 | SS ROC, 2001 | Syktyvkar stift | |||
Platon (Kolegov) | hieromonk | 1865 - 15 augusti 1937 | SS ROC, 2001 | Syktyvkar stift | |||
Meletius (Fedyunev) | hieromonk | 1871 - 23 september 1937 | SS ROC, 2001 | Syktyvkar stift | |||
John Pavlovsky | Präst | 1876 - 19 september 1937 | SS ROC, 2001 | Syktyvkar stift | |||
Nikolay Shumkov | Präst | 1886 - 21 augusti 1937 | SS ROC, 2001 | Syktyvkar stift | |||
Grigorij Bronnikov | Präst | 1876 - 31 augusti 1937 | SS ROC, 2001 | Syktyvkar stift | |||
Nikolaj Dobroumov | Präst | 1876 - 25 augusti 1937 | SS ROC, 2001 | Syktyvkar stift | |||
Vsevolod Potemkinsky | Präst | 1870 - 19 september 1937 | SS ROC, 2001 | Syktyvkar stift | |||
Dimitri Spassky | Präst | 1877 - 19 september 1918 | SS ROC, 2001 | Syktyvkar stift | |||
Elizabeth (Yarygina) | nunna | 1879 - 12 september 1937 | SS ROC, 2001 | Syktyvkar stift | |||
Evfimy Kochev | 1867 - 18 september 1937 | SS ROC, 2001 | Syktyvkar stift | ||||
Gennadij Zdorovtsev | Präst | 1868 - 5 juli 1918 | SS ROC, 2001 | Yaroslavl stift | |||
Konstantin Snyatinovsky | Präst | 1867 - 1918 | SS ROC, 2001 | Yaroslavl stift | |||
Dimitri Voznesensky | Präst | 1855 - 17 oktober 1918 | SS ROC, 2001 | Yaroslavl stift | |||
Iraida Tikhova | 1896 - 7 augusti 1967 | SS ROC, 2001 | Yaroslavl stift | ||||
Mitrofan (Krasnopolsky) | Ärkebiskop av Astrakhan | 1869 - 6 juli 1919 | SS ROC, 2001 | Astrakhan stift | |||
Alexander Vislyansky | Präst | 1870 - 6 mars 1930 | SS ROC, 2001 | Voronezh stift | |||
Daniel Alferov | Präst | 1870 - 6 mars 1930 | SS ROC, 2001 | Voronezh stift | |||
Vladimir (Volkov) | arkimandrit | 1878 - 25 mars 1938 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | |||
Pavel Andreev | ärkepräst | 1880 - 16 november 1937 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | |||
John Pokrovsky | ärkepräst | 1874 - 26 februari 1938 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | |||
Vasily Studnitsin | ärkepräst | 1890 - 9 december 1937 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | |||
Leonty Grimalsky | ärkepräst | 1869 - 26 februari 1938 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | |||
Sergius Voskresensky | Präst | 1890 - 11 mars 1933 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | |||
Peter Kosmodamiansky | Präst | 1873 - 22 mars 1938 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | |||
Alexander Archangelsky | Präst | 1891 - 25 november 1937 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | |||
John Karabanov | Präst | 1885 - 5 september 1937 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | |||
Arefiy Nasonov | Präst | 1888 - 10 januari 1938 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | |||
Vasily Kolokolov | Präst | 1873 - 13 november 1937 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | |||
Vasilij Kolosov | Präst | 1876 - 9 december 1937 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | |||
John Zabolotny | Präst | 1899 - 3 december 1937 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | |||
Elijah Zachateysky | Präst | 1884 - 9 december 1937 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | |||
Dimitri Rudakov | Präst | 1879 - 27 november 1937 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | |||
Macarius (Morzhov) | hieromonk | 1872 - 10 juni 1931 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | |||
Apollos (Fedoseev) | hieromonk | 1892 - 10 december 1937 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | |||
Joseph Schensnovich | diakon | 1886 - 21 november 1937 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | |||
Vera Morozova | nybörjare | 1870 - 26 februari 1938 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | |||
Anna Korneeva | nybörjare | 1880 - 26 februari 1938 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | |||
Ekaterina Cherkasova | nybörjare | 1892 - 5 februari 1938 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | |||
Anastasia Bobkova | nybörjare | 1890 - 5 april 1938 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | |||
Militsa Kuvshinova | 1891 - 5 februari 1938 | SS ROC, 2001 | Moskva stift | ||||
Alexy Stavrovsky | ärkepräst | 1834–1918 | SS ROC, 2001 | Petersburgs stift | |||
Petr Skipetrov | ärkepräst | 1863 - 19 januari 1918 | SS ROC, 2001 | Petersburgs stift | |||
Dimitri Chistoserdov | ärkepräst | 1861 - 8 januari 1918 | SS ROC, 2001 | Petersburgs stift | |||
Alexander Volkov | Präst | 1873 - 8 januari 1918 | SS ROC, 2001 | Petersburgs stift | |||
Pavel Malinovsky | Präst | 1874 - 12 september 1937 | SS ROC, 2001 | Syktyvkar stift | |||
Mikhail Eregodsky | akolyt | 1878 - 31 augusti 1937 | SS ROC, 2001 | Syktyvkar stift | |||
Nikandr Grivsky | Präst | 1880 - 1939) och | SS ROC, 2001 | Syktyvkar stift | |||
Nikolai Pavlinov | Präst | 1881 - 23 september 1937 | SS ROC, 2001 | Syktyvkar stift | |||
Augusta (Zaschuk) | schema nunna | 1871 - 8 januari 1938 | SS ROC, 2001 | Tula stift | |||
Maria Laktionova | nybörjare | 1884 - 8 januari 1938 | SS ROC, 2001 | Tula stift | |||
Agrippina Lesina | 1897 - 8 januari 1938 | SS ROC, 2001 | Tula stift | ||||
Vyacheslav Zakedsky | Präst | 1879 - 23 augusti 1918 | SS ROC, 2001 | Yaroslavl stift | |||
Alexy Velikoselsky | Präst | 1865 - 30 augusti 1918 | SS ROC, 2001 | Yaroslavl stift | |||
Vladimir Vvedensky | Präst | 1869 - 3 april 1931 | SS ROC, 2002 | Ivanovo stift | |||
Ilya Chetverukhin | ärkepräst | 1886 - 18 december 1932 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | |||
Vasily Agafonnikov | ärkepräst | 1885 - 9 december 1937 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | |||
Nikolay Rozov | ärkepräst | 1877 - 5 mars 1938 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | |||
Alexy Amanov | ärkepräst | 1870 - 3 december 1937 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | |||
Sergej Skvortsov | Präst | 1896 - 25 mars 1943 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | |||
Cyprian (Nelidov) | hieromonk | 1901 - 16 juni 1934 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | |||
Gabriel (Gur) | hieromonk | 1898 - 9 november 1937 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | |||
Theodor Aleksinsky | Präst | 1875 - 15 december 1937 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | |||
Sergiy Amanov | Präst | 1873 - 10 december 1937 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | |||
Afanasy Dokukin | Präst | 1899 - 9 oktober 1937 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | |||
John Fryazinov | Präst | 1882 - 22 februari 1938 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | |||
Alexy Smirnov | Präst | 1890–11 december 1937 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | |||
Nikolay Golyshev | Präst | 1882 - 17 februari 1938 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | |||
Partheny Gruzinov | Präst | 1874 - 26 februari 1938 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | |||
Daniel Meshchaninov | Präst | 1870 - 9 december 1937 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | |||
Alexy Smirnov | Präst | 1867 - 28 februari 1938 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | |||
Alexander Derzhavin | Präst | 1864 - 25 mars 1933 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | |||
George Troitsky | Präst | 1873 - 29 oktober 1931 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | |||
Alexy Nikitsky | Präst | 1891 - 28 februari 1938 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | |||
Simeon Kulyamin | diakon | 1874 - 28 februari 1938 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | |||
Ekaterina Konstantinova | nybörjare | 1887 - 20 mars 1938 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | |||
Evdokia Sinitsyna | nybörjare | 1879 - 20 mars 1938 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | |||
Daria Zaitseva | nybörjare | 1870 - 14 mars 1938 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | |||
Filaret (Pryakhin) | hegumen | 1880 - 7 mars 1942 | SS ROC, 2002 | Ryazan stift | |||
Vasily Bazhanov | ärkepräst | 1877 - 16 september 1937 | SS ROC, 2002 | Ryazan stift | |||
Sergius (Sorokin) | hieromonk | 1900 - 23 december 1937 | SS ROC, 2002 | Ryazan stift | |||
Pavel Elkin | 1876 - 15 september 1937 | SS ROC, 2002 | Syktyvkar stift | ||||
Mikhail Zelentsovsky | Präst | 1878 - 9 december 1937 | SS ROC, 2002 | Yaroslavl stift | |||
Boris Zavarin | akolyt | 1910 - 7 februari 1938 | SS ROC, 2002 | Yaroslavl stift | |||
Nikolai Ermolov | ärkepräst | 1874 - 26 oktober 1937 | SS ROC, 2002 | Novosibirsk stift | |||
Innokenty Kikin | Präst | 1878 - 26 oktober 1937 | SS ROC, 2002 | Novosibirsk stift | |||
Nikolai Zamaraev | ärkepräst | 1869 - 9 december 1937 | SS ROC, 2002 | Vologda stift | |||
Alpheus Korbansky | diakon | 1873 - 6 augusti 1937 | SS ROC, 2002 | Vologda stift | |||
Theodore Bogoyavlensky | Präst | 1891 - 10 oktober 1937 | SS ROC, 2002 | Voronezh stift | |||
Alexander Miropolsky | ärkepräst | 1847 - 23 juni 1918 | SS ROC, 2002 | Jekaterinburg stift | |||
Vasily Pobedonostsev | ärkepräst | †10 juni 1918 | SS ROC, 2002 | Jekaterinburg stift | |||
Alexander Archangelsky | Präst | 1864 - 13 juni 1918 | SS ROC, 2002 | Jekaterinburg stift | |||
Alexander Popov | Präst | †8 juli 1918 | SS ROC, 2002 | Jekaterinburg stift | |||
Alexander Sidorov | Präst | †27 juni 1918 | SS ROC, 2002 | Jekaterinburg stift | |||
Alexy Vvedensky | Präst | †23 juni 1918 | SS ROC, 2002 | Jekaterinburg stift | |||
Alexy Kuznetsov | Präst | † 18 september 1918 | SS ROC, 2002 | Jekaterinburg stift | |||
Alexy Merkuriev | Präst | †1918 | SS ROC, 2002 | Jekaterinburg stift | |||
Arkady Garyaev | Präst | †1 juli 1918 | SS ROC, 2002 | Jekaterinburg stift | |||
Vasily Infantiev | Präst | †12 augusti 1918 | SS ROC, 2002 | Jekaterinburg stift | |||
Vasilij Militsyn | Präst | †25 juni 1918 | SS ROC, 2002 | Jekaterinburg stift | |||
Vladimir Sergeev | Präst | †27 juni 1918 | SS ROC, 2002 | Jekaterinburg stift | |||
John Budrin | Präst | †21 juni 1918 | SS ROC, 2002 | Jekaterinburg stift | |||
John Vishnevsky | Präst | 1888 - 2 december 1919 | SS ROC, 2002 | Jekaterinburg stift | |||
John Shishev | Präst | †13 augusti 1918 | SS ROC, 2002 | Jekaterinburg stift | |||
Ioasaf Panov | Präst | †13 augusti 1918 | SS ROC, 2002 | Jekaterinburg stift | |||
Josef Sikov | Präst | †14 juni 1918 | SS ROC, 2002 | Jekaterinburg stift | |||
Konstantin Alekseev | Präst | †1918 | SS ROC, 2002 | Jekaterinburg stift | |||
Konstantin Bogoyavlensky | Präst | †14 juli 1918 | SS ROC, 2002 | Jekaterinburg stift | |||
Konstantin Lebedev | Präst | †9 juli 1918 | SS ROC, 2002 | Jekaterinburg stift | |||
Konstantin Popov | Präst | †13 augusti 1918 | SS ROC, 2002 | Jekaterinburg stift | |||
Konstantin Slovtsov | Präst | †20 juli 1918 | SS ROC, 2002 | Jekaterinburg stift | |||
Nikolai Biryukov | Präst | 1864 - 2 september 1920 | SS ROC, 2002 | Jekaterinburg stift | |||
Nikolaj Udintsev | Präst | †20 juli 1918 | SS ROC, 2002 | Jekaterinburg stift | |||
Pavel Fokin | Präst | † september 1918 | SS ROC, 2002 | Jekaterinburg stift | |||
Pavel Chernyshev | Präst | †7 juli 1918 | SS ROC, 2002 | Jekaterinburg stift | |||
Petr Belyaev | Präst | 1873 - 4 juni 1918 | SS ROC, 2002 | Jekaterinburg stift | |||
Petr Dyakonov | Präst | † 18 september 1918 | SS ROC, 2002 | Jekaterinburg stift | |||
Petr Iovlev | Präst | †26 augusti 1918 | SS ROC, 2002 | Jekaterinburg stift | |||
Petr Smorodintsev | Präst | 1869 - 23 juni 1918 | SS ROC, 2002 | Jekaterinburg stift | |||
Petr Snezhnitsky | Präst | † 7 september 1918 | SS ROC, 2002 | Jekaterinburg stift | |||
Platon Gornykh | Präst | 1858 - 27 juli 1918 | SS ROC, 2002 | Jekaterinburg stift | |||
Stefan Lukanin | Präst | †10 juli 1918 | SS ROC, 2002 | Jekaterinburg stift | |||
Stefan Khitrov | Präst | 1848 - 16 augusti 1918 | SS ROC, 2002 | Jekaterinburg stift | |||
Apollinaris (Mosalitinov) | hieromonk | 1873 - 18 juli 1918 | SS ROC, 2002 | Jekaterinburg stift | |||
Alexander Medvedev | diakon | † 7 september 1918 | SS ROC, 2002 | Jekaterinburg stift | |||
Vasilij Sitnikov | diakon | †28 juni 1918 | SS ROC, 2002 | Jekaterinburg stift | |||
Vyacheslav Lukanin | diakon | †3 augusti 1918 | SS ROC, 2002 | Jekaterinburg stift | |||
George Begma | diakon | †10 juli 1918 | SS ROC, 2002 | Jekaterinburg stift | |||
John Plotnikov | diakon | †30 juli 1918 | SS ROC, 2002 | Jekaterinburg stift | |||
Nestor Gudzovsky | diakon | †10 juli 1918 | SS ROC, 2002 | Jekaterinburg stift | |||
Nikolai Ponomarev | diakon | †28 juli 1918 | SS ROC, 2002 | Jekaterinburg stift | |||
Joakinf (Pitatelev) | munk | 1882 - 17 oktober 1918 | SS ROC, 2002 | Jekaterinburg stift | |||
Callist (Oparin) | munk | 1864 - 17 oktober 1918 | SS ROC, 2002 | Jekaterinburg stift | |||
Alexander Pospelov | ärkepräst | 1883 - 26 december 1937 | SS ROC, 2002 | Ivanovo-Voznesensk stift | |||
Leonid (Antosjtjenko) | Biskop av Mari | 1872 - 7 januari 1938 | SS ROC, 2002 | Ivanovo-Voznesensk stift | |||
Adrian Troitsky | ärkepräst | 1872 - 15 februari 1938 | SS ROC, 2002 | Ivanovo-Voznesensk stift | |||
Mikhail Berezin | Präst | 1889 - 13 januari 1938 | SS ROC, 2002 | Ivanovo-Voznesensk stift | |||
Joasaph (Zhevakhov) | Biskop av Mogilev | 1874 - 4 december 1937 | SS ROC, 2002 | Mogilev stift | |||
John Yakushev | ärkepräst | 1877 - 8 december 1937 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | |||
Nikolaj Postnikov | ärkepräst | 1857 - 10 april 1931 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | |||
Boris Nazarov | ärkepräst | 1884 - 17 februari 1938 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | |||
Mikhail Rybin | Präst | 1877 - 17 februari 1938 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | |||
Alexander Pokrovsky | Präst | 1889 - 17 februari 1938 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | |||
Arkady Lobtsov | Präst | 1895 - 17 februari 1938 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | |||
John Smirnov | Präst | 1879 - 10 december 1937 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | |||
Dimitri Blagoveshchensky | Präst | 1879 - 15 december 1932 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | |||
Matthew Aloin | Präst | 1879 - 25 november 1937 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | |||
Peter Petrikov | Präst | 1903 - 27 september 1937 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | |||
John Chestnov | Präst | 1874 - 13 december 1937 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | |||
Sergiy (Bukashkin) | hieromonk | 1884 - 7 mars 1938 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | |||
Serafim (Krestyaninov) | hieromonk | 1875 - 10 december 1937 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | |||
Iona (Sankov) | hieromonk | 1873 - 4 juli 1938 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | |||
Serafim (Vavilov) | ärkediakon | 1899 - 17 februari 1938 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | |||
Raphael (Vishnyakova) | schema nunna | 1887 - 17 februari 1938 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | |||
Tatiana Gribkova | nybörjare | 1879 - 14 september 1937 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | |||
Tatiana Grimblit | 1903 - 23 september 1937 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | ||||
Vasilij Ivanov | 1869 - 17 februari 1938 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | ||||
Sergiy Florinsky | ärkepräst | 1873 - 30 december 1918 | SS ROC, 2002 | Petersburgs stift | |||
Arseny (Dmitriev) | hegumen | 1872 - 3 december 1937 | SS ROC, 2002 | Petersburgs stift | |||
Ioannikia (Kozhevnikova) | abbedissa | 1859 - 3 december 1937 | SS ROC, 2002 | Petersburgs stift | |||
Nikolay Pokrovsky | Präst | 1895 - 3 december 1937 | SS ROC, 2002 | Petersburgs stift | |||
Vasilij Kandelabrov | Präst | 1889 - 3 december 1937 | SS ROC, 2002 | Petersburgs stift | |||
Ignatius (Sadkovsky) | biskop | 1887 - 9 februari 1938 | SS ROC, 2002 | Ryazan stift Tula stift | |||
John Dneprovskiy | Präst | 1875 - 15 december 1937 | SS ROC, 2002 | Saratov stift | |||
Macarius (Saprykin) | nunna | 1867 - 8 januari 1938 | SS ROC, 2002 | Tula stift | |||
Anfisa (Sysoeva) | nunna | 1868 - 8 januari 1938 | SS ROC, 2002 | Tula stift | |||
Dimitry Nevedomsky | ärkepräst | 1882 - 17 december 1937 | SS ROC, 2002 | Yaroslavl stift | |||
Vasilij Malinin | ärkepräst | 1877 - 10 april 1938 | SS ROC, 2002 | Yaroslavl stift | |||
Konstantin Tverdislov | Präst | 1881 - 1 oktober 1937 | SS ROC, 2002 | Vladimir stift | |||
Alexander Krylov | ärkepräst | 1892 - 8 januari 1938 | SS ROC, 2002 | Vladimir stift | |||
John Preobrazhensky | protodiakon | 1880 - 11 juni 1938 | SS ROC, 2002 | Vologda stift | |||
Sergius Uspensky | ärkepräst | 1878 - 19 december 1937 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | |||
Vladimir Pokrovsky | Präst | 1871 - 26 februari 1938 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | |||
Peter Uspensky | ärkepräst | 1869 - 9 september 1937 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | |||
John Lebedev | ärkepräst | 1869 - 9 september 1937 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | |||
Nikolai Sokolov | ärkepräst | 1877 - 31 oktober 1937 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | |||
Petr Nikotin | ärkepräst | 1889 - 21 oktober 1937 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | |||
Grigory Samarin | diakon | 1893 - 12 juli 1940 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | |||
Victor Frolov | 1913 - 21 oktober 1937 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | ||||
John Rybin | 1898 - 21 oktober 1937 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | ||||
Elizabeth Kuranova | 1877 - 21 oktober 1937 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | ||||
Nikolai Kuzmin | 1899 - 21 oktober 1937 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | ||||
Elizabeth Krymova | 1877 - 31 oktober 1937 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | ||||
Dimitri Vdovin | 1883 - 23 juni 1942 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | ||||
John Pettaya | Präst | 1894 - 29 januari 1919 | SS ROC, 2002 | Petersburgs stift | |||
Marfa (Testova) | nunna | 1883 - 26 april 1941 | SS ROC, 2002 | Nizhny Novgorod stift | |||
Feodor Ivanov | 1895 - 11 september 1937 | SS ROC, 2002 | Tobolsk stift | ||||
John Prudentov | Präst | 1868 - 25 september 1937 | SS ROC, 2002 | Ivanovo stift | |||
Nikolaj Rozanov | ärkepräst | 1867 - 4 juli 1938 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | |||
Petr Voskoboynikov | ärkepräst | 1867 - 13 oktober 1937 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | |||
Antipas (Kirillov) | hieromonk | 1870 - 17 mars 1938 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | |||
John Orlov | Präst | 1881 - 7 mars 1938 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | |||
Sergiy Belokurov | Präst | 1880 - 7 mars 1938 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | |||
Sergiy Lyubomudrov | Präst | 1878 - 21 februari 1938 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | |||
Feofan (Räknar) | hierodiakon | 1874 - 18 mars 1938 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | |||
Sergiy Krestnikov | nybörjare | 1893 - 25 april 1938 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | |||
Mikhail Stroev | 1876 - 16 mars 1938 | SS ROC, 2002 | Moskva stift | ||||
John Sarva | ärkepräst | 1867 - 3 december 1937 | SS ROC, 2002 | Petersburgs stift | |||
Alexander Lyubimov | Präst | 1884–1918 | SS ROC, 2002 | Pskov stift | |||
Vladimir Dvinsky | diakon | 1858–1918 | SS ROC, 2002 | Pskov stift | |||
Petr Krestov | ärkepräst | 1890 - 19 december 1941 | SS ROC, 2002 | Ryazan stift | |||
Mikhail Okolovich | ärkepräst | 1888 - 26 mars 1938 | SS ROC, 2003 | Irkutsk stift | |||
Gabriel (Yatsik) | arkimandrit | 1880 - 23 september 1937 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | |||
Vasilij Arkhangelsky | ärkepräst | 1864 - 13 november 1937 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | |||
Andrey Yasenev | ärkepräst | 1868 - 7 mars 1938 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | |||
Ilya Rylko | ärkepräst | 1881 - 21 november 1937 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | |||
Victor Smirnov | ärkepräst | 1875 - 8 december 1937 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | |||
Dimitri Ostromov | ärkepräst | 1869 - 30 augusti 1937 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | |||
Hilarion (Gromov) | hieromonk | 1864 - 11 oktober 1937 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | |||
Mikhail Nikologorsky | Präst | 1883 - 2 mars 1938 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | |||
Vladimir Speransky | Präst | 1877 - 21 oktober 1937 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | |||
John Kosinsky | Präst | 1887 - 26 februari 1938 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | |||
Vasilij Krymkin | Präst | 1901 - 4 oktober 1942 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | |||
Sergej Lebedev | Präst | 1895 - 31 januari 1938 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | |||
Vasily Krylov | Präst | 1906 - 31 maj 1942 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | |||
Vasilij Arkhangelsky | Präst | 1889 - 20 januari 1939 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | |||
Alexy Prince | Präst | 1884 - 17 februari 1938 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | |||
Andrey Bednov | Präst | 1885 - 17 februari 1938 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | |||
Mikhail Bukrinsky | Präst | 1869 - 14 mars 1938 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | |||
Sergiy Losev | Präst | 1893 - 29 september 1942 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | |||
John Kalabukhov | Präst | 1873 - 26 februari 1938 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | |||
Peter Troitsky | diakon | 1897 - 28 juli 1938 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | |||
Alexandra (Chervyakova) | schema nunna | 1873 - 13 oktober 1937 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | |||
Michael (Ivanov) | schema nunna | 1867 - 11 oktober 1937 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | |||
Sergius av Archangelsk | akolyt | 1898 - 7 maj 1938 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | |||
Anna Efremova | nybörjare | 1882 - 17 februari 1938 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | |||
Alexandra (Samoilova) | nunna | 1882 - 22 mars 1938 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | |||
Irina Khvostova | nybörjare | 1882 - 26 februari 1938 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | |||
John Malyshev | 1891 - 19 januari 1940 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | ||||
John Letnikov | 1860 - 25 oktober 1930 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | ||||
Varvara Loseva | 1894 - 7 mars 1938 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | ||||
Matron Konyukhova | 1848 - 15 december 1937 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | ||||
Nikolay Gusev | 1919 - 9 oktober 1937 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | ||||
John Zolotov | 1897 - 9 oktober 1937 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | ||||
Appolinaria Tupitsyna | 1878 - 13 oktober 1937 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | ||||
Vasilij (Tsvetkov) | arkimandrit | 1867 - 17 oktober 1937 | SS ROC, 2003 | Ryazan stift | |||
Alexander Ciceronov | Präst | 1893 - 10 januari 1938 | SS ROC, 2003 | Ryazan stift | |||
Anna (Stolyarova) | schema nunna | 1895 - 23 december 1958 | SS ROC, 2003 | Ryazan stift | |||
Leo (Egorov) | arkimandrit | 1889 - 20 september 1937 | SS ROC, 2003 | Petersburgs stift | |||
Nikolai Kuligin | ärkepräst | 1870 - 14 oktober 1937 | SS ROC, 2003 | Petersburgs stift | |||
Ekaterina Arskaya | 1875 - 17 december 1937 | SS ROC, 2003 | Petersburgs stift | ||||
Kira Obolenskaya | 1889 - 17 december 1937 | SS ROC, 2003 | Petersburgs stift | ||||
Emilian Panasevich | Präst | 1875 - 3 december 1937 | SS ROC, 2003 | Petersburgs stift | |||
Mikhail Tikhonitsky | ärkepräst | 1846 - 7 (20) september 1918 | SS ROC, 2003 | Vyatka stift | |||
Neil Smirnov | ärkepräst | 1881 - 2 oktober 1938 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | |||
Vasilij Smolenskij | ärkepräst | 1869 - 1942 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | |||
Simeon Lileev | ärkepräst | 1873 - 13 oktober 1937 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | |||
John Tikhomirov | ärkepräst | 1876 - 17 februari 1938 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | |||
Nikolai Zelenov | Präst | 1887 - 3 december 1937 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | |||
Serafim (Tievar) | hieromonk | 1899 - 6 december 1931 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | |||
John Popov | 1867 - 8 februari 1938 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | ||||
Antonina Novikova | nybörjare | 1880 - 20 mars 1938 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | |||
Nadezhda Kruglova | nybörjare | 1887 - 20 mars 1938 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | |||
Evdokia Arkhipova | nybörjare | 1886 - 14 mars 1938 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | |||
Olga Zhiltsova | nybörjare | 1887 - 14 mars 1937 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | |||
John Chernov | 1880 - 10 april 1939 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | ||||
John Vasiliev | 1869 - 6 december 1932 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | ||||
Vasilij Arkhipov | 1876 - 14 mars 1938 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | ||||
Pelagia Balakireva | 1901 - 30 juni 1943 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | ||||
Moses (Kozhin) | hieromonk | 1868 - 7 september 1931 | SS ROC, 2003 | Murmansk stift | |||
Fedor Abrosimov | nybörjare | 1897 - 14 oktober 1940 | SS ROC, 2003 | Murmansk stift | |||
Jacob Gusev | Präst | 1887 - 26 december 1937 | SS ROC, 2003 | Nizhny Novgorod stift | |||
Panteleimons trettiotid | Präst | 1881 - 1918 | SS ROC, 2003 | Pskov stift | |||
Alexandra Grivsky | Präst | 1874 - 11 (24) oktober 1918 | SS ROC, 2003 | Pskov stift | |||
Vasilij Triumfov | Präst | 1848 - 26 februari 1919 | SS ROC, 2003 | Pskov stift | |||
Gabriel Preobrazhensky | Präst | 1878 - 26 februari 1919 | SS ROC, 2003 | Pskov stift | |||
Vasily Rozanov | Präst | 1872 - 27 november 1937 | SS ROC, 2003 | Pskov stift | |||
Grigorij Pospelov | ärkepräst | 1877 - 1921 | SS ROC, 2003 | Petersburgs stift | |||
Grigorij Serbarinov | ärkepräst | 1881 - 8 januari 1938 | SS ROC, 2003 | Petersburgs stift | |||
Viktor Evropeitsev | Präst | 1885 - 30 januari 1931 | SS ROC, 2003 | Saransk stift | |||
Sergiy Lavrov | ärkepräst | 1872 - 18 januari 1934 | SS ROC, 2003 | Tambov stift | |||
Tikhon (Buzov) | arkimandrit | 1873 - 9 december 1937 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | |||
Serafim (Bulashov) | hegumen | 1872 - 5 februari 1938 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | |||
Veniamin Famintsev | ärkepräst | 1873 - 14 mars 1938 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | |||
Alexy Vvedensky | ärkepräst | 1890 - 23 december 1938 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | |||
Demetrius Kedrolivanskiy | Präst | 1890 - 17 februari 1938 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | |||
Nikolay Vinogradov | Präst | 1873 - 17 november 1931 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | |||
Mikhail Popov | Präst | 1872 - 26 februari 1938 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | |||
Vasily Sokolov | protodiakon | 1879 - 2 april 1938 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | |||
Dimitry Kazamatsky | akolyt | 1871 - 17 februari 1938 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | |||
Feodor Palshkov | akolyt | 1871 - 17 februari 1938 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | |||
Vladimir Ushkov | akolyt | 1885 - 21 mars 1942 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | |||
Afanasy Kislov | Präst | 1880 - 23 augusti 1937 | SS ROC, 2003 | Pskov stift | |||
Nikolai Dvoritsky | Präst | 1878 - 19 november 1937 | SS ROC, 2003 | Pskov stift | |||
Emilian Kireev | Präst | 1903 - 26 december 1941 | SS ROC, 2003 | Cheboksary stift | |||
Andrey Kovalev | Präst | 1871 - 28 september 1921 | SS ROC, 2003 | Yekaterinodar stift | |||
Grigory Konokotin | Präst | 1869 - 28 september 1921 | SS ROC, 2003 | Yekaterinodar stift | |||
Mikhail Lektorsky | Präst | 1872 - 27 oktober 1921 | SS ROC, 2003 | Yekaterinodar stift | |||
Grigorij Troitskij | Präst | 1870 - 28 september 1921 | SS ROC, 2003 | Yekaterinodar stift | |||
John Yakovlev | Präst | 1866 - 28 september 1921 | SS ROC, 2003 | Yekaterinodar stift | |||
Petr Lebedev | Präst | 1889 - 27 oktober 1937 | SS ROC, 2003 | Ivanovo-Voznesensk stift | |||
Nikon (Belyaev) | arkimandrit | 1886 - 10 december 1937 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | |||
Petr Sokolov | ärkepräst | 1873 - 17 februari 1938 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | |||
Nikolaj Zhitov | ärkepräst | 1888 - 25 september 1937 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | |||
Nikolay Pokrovsky | ärkepräst | 1890 - 10 december 1937 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | |||
Dimitri Smirnov | Präst | 1868 - 13 september 1938 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | |||
Dimitri Rozanov | Präst | 1889 - 31 mars 1938 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | |||
Vasilij Kolosov | Präst | 1891 - 22 maj 1939 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | |||
Jacob Diamonds | Präst | 1871 - 2 december 1937 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | |||
Nikolai Shirogorov | diakon | 1904 - 24 september 1942 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | |||
Mikhail Amelyushkin | 1893 - 18 februari 1942 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | ||||
Timofey Kucherov | 1871 - 2 december 1937 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | ||||
Matthew Solovyov | 1868 - 13 oktober 1937 | SS ROC, 2003 | Moskva stift | ||||
Grigorij Khlebunov | Präst | 1873 - 6 mars 1930 | SS ROC, 2004 | Astrakhan stift | |||
Feodor Raspolov | Präst | 1891 - 8 (21) juli 1918 | SS ROC, 2004 | Jekaterinburg stift | |||
Serafim (Schelokov) | arkimandrit | 1877 - 21 oktober 1937 | SS ROC, 2004 | Moskva stift | |||
Nikolay Zabolotsky | ärkepräst | 1876 - 15 december 1937 | SS ROC, 2004 | Moskva stift | |||
Alexander Vinogradov | ärkepräst | 1884 - 22 september 1942 | SS ROC, 2004 | Moskva stift | |||
Sergiy Gusev | Präst | 1886 - 31 oktober 1937 | SS ROC, 2004 | Moskva stift | |||
Evgeny Vasiliev | Präst | 1892 - 24 november 1937 | SS ROC, 2004 | Moskva stift | |||
John Solovyov | Präst | 1894 - 9 augusti 1941 | SS ROC, 2004 | Moskva stift | |||
Alexander Likharev | Präst | 1876 - 17 mars 1938 | SS ROC, 2004 | Moskva stift | |||
Alexy Nikonov | Präst | 1881 - 29 oktober 1938 | SS ROC, 2004 | Moskva stift | |||
Feodor Grudakov | Präst | 1889 - 26 november 1940 | SS ROC, 2004 | Moskva stift | |||
Timofey Ulyanov | Präst | 1900 - 23 juni 1940 | SS ROC, 2004 | Moskva stift | |||
Vasilij Protopopov | Präst | 1886 - 8 juli 1940 | SS ROC, 2004 | Moskva stift | |||
Elia (Vyatlin) | hieromonk | 1867 - 5 april 1938 | SS ROC, 2004 | Moskva stift | |||
John Smirnov | diakon | 1887 - 18 augusti 1939 | SS ROC, 2004 | Moskva stift | |||
Petr Ignatov | 1904 - 14 november 1941 | SS ROC, 2004 | Moskva stift | ||||
Paraskeva Makarova | nybörjare | 1878 - 7 mars 1938 | SS ROC, 2004 | Moskva stift | |||
Nikolai Bogoslovsky | ärkepräst | 1875 - 4 november 1937 | SS ROC, 2004 | Petrozavodsk stift | |||
Viktorin Dobronravov | Präst | 1889 - 28 december 1937 | SS ROC, 2004 | Petersburgs stift | |||
Kosma Petrichenko | Präst | 1869 - 16 november 1937 | SS ROC, 2004 | Saratov stift | |||
Sergiy Rufitsky | ärkepräst | 1884 - 27 november 1937 | SS ROC, 2004 | Moskva stift | |||
Petr Yurkov | Präst | 1880 - 23 september 1937 | SS ROC, 2004 | Moskva stift | |||
Nikolai Pomerantsev | Präst | 1881 - 16 augusti 1938 | SS ROC, 2004 | Moskva stift | |||
Leonid Muravyov | Präst | 1868 - 11 november 1941 | SS ROC, 2004 | Moskva stift | |||
John Vasiliev | Präst | 1886 - 17 maj 1942 | SS ROC, 2004 | Moskva stift | |||
Petr Ostromov | Präst | 1875 - 10 juli 1939 | SS ROC, 2004 | Moskva stift | |||
Pavel Poniatsky | Präst | 1867 - 15 december 1937 | SS ROC, 2004 | Moskva stift | |||
Mikhail Markov | Präst | 1881 - 16 juni 1938 | SS ROC, 2004 | Moskva stift | |||
Pavel Ivanov | Präst | 1875 - 27 juni 1938 | SS ROC, 2004 | Moskva stift | |||
Xenophon (Bondarenko) | hieromonk | 1886 - 10 december 1937 | SS ROC, 2004 | Moskva stift | |||
Leonty Strotsyuk | diakon | 1878 - 3 januari 1941 | SS ROC, 2004 | Moskva stift | |||
Irina Frolova | nybörjare | 1899 - 30 september 1931 | SS ROC, 2004 | Moskva stift | |||
Maria Mamontova-Shashina | nybörjare | 1890 - 2 oktober 1938 | SS ROC, 2004 | Moskva stift | |||
Alexandra Dyachkova | nybörjare | 1893 - 14 mars 1938 | SS ROC, 2004 | Moskva stift | |||
Simeon Turkin | 1870 - 23 september 1937 | SS ROC, 2004 | Moskva stift | ||||
John Artemov | 1887 - 14 oktober 1937 | SS ROC, 2004 | Moskva stift | ||||
Elizabeth Timokhina | 1881 - 7 mars 1938 | SS ROC, 2004 | Moskva stift | ||||
Natalya Kozlova | 1889 - 14 september 1937 | SS ROC, 2004 | Ryazan stift | ||||
Alexander Gnevushev | Präst | 1889 - 28 april 1930 | SS ROC, 2004 | Simbirsk stift | |||
Alexander Telemakov | Präst | 1870 - 19 februari 1938 | SS ROC, 2004 | Simbirsk stift | |||
Ekaterina Dekalina | nybörjare | 1875 - 17 februari 1938 | SS ROC, 2004 | Simbirsk stift | |||
Nikolaj Kobranov | ärkepräst | 1893 - 31 december 1937 | SS ROC, 2004 | Moskva stift | |||
John Parusnikov | ärkepräst | 1869 - 7 mars 1938 | SS ROC, 2004 | Moskva stift | |||
Vasily Nikolsky | ärkepräst | 1877 - 27 november 1937 | SS ROC, 2004 | Moskva stift | |||
Andrey Shershnev | Präst | 1869 - 8 december 1937 | SS ROC, 2004 | Moskva stift | |||
Alexander Vinogradov | Präst | 1883 - 10 mars 1938 | SS ROC, 2004 | Moskva stift | |||
Matrona (Alekseeva) | nunna | 1862 - 1 april 1938 | SS ROC, 2004 | Moskva stift | |||
Maria (Zeitlin) | nunna | 1869 - 15 december 1938 | SS ROC, 2004 | Moskva stift | |||
Stefan Frantov | akolyt | 1877 - 7 mars 1938 | SS ROC, 2004 | Moskva stift | |||
Feoktist Khopersky | ärkepräst | 1874 - 10 januari 1938 | SS ROC, 2004 | Ryazan stift | |||
Georgy Izvekov | ärkepräst | 1874 - 27 november 1937 | SS ROC, 2004 | Moskva stift | |||
Nikolai Safonov | ärkepräst | 1900 - 15 december 1937 | SS ROC, 2004 | Moskva stift | |||
Valentin (Lukyanov) | hieromonk | 1875 - 1 juni 1940 | SS ROC, 2004 | Moskva stift | |||
Nikolai Gavarin | Präst | 1870 - 24 april 1938 | SS ROC, 2004 | Moskva stift | |||
Alexy Skvortsov | Präst | 1875 - 4 juli 1938 | SS ROC, 2004 | Moskva stift | |||
Mstislav (Fokina) | nunna | 1895 - 10 mars 1938 | SS ROC, 2004 | Moskva stift | |||
John Kolesnikov | 1877 - 17 april 1943 | SS ROC, 2004 | Moskva stift | ||||
Mikhail Bogoroditsky | Präst | 1872 - 7 december 1937 | SS ROC, 2004 | Tambov stift | |||
Vasily Zalessky | ärkepräst | 1887 - 15 februari 1938 | SS ROC, 2005 | Astrakhan stift | |||
Nikolai Tarbeev | ärkepräst | 1875 - 8 januari 1931 | SS ROC, 2005 | Astrakhan stift | |||
Mikhail Razhkin | Präst | 1871 - 8 mars 1938 | SS ROC, 2005 | Astrakhan stift | |||
Nikolay Zalessky | Präst | 1877 - 8 januari 1931 | SS ROC, 2005 | Astrakhan stift | |||
Mikhail Smirnov | diakon | 1880 - 8 januari 1931 | SS ROC, 2005 | Astrakhan stift | |||
Nikanor (Morozkin) | arkimandrit | 1870 - 1 juli 1938 | SS ROC, 2005 | Moskva stift | |||
Nikolai Georgievsky | ärkepräst | 1865 - 10 september 1931 | SS ROC, 2005 | Moskva stift | |||
Vladimir Sokolov | ärkepräst | 1883 - 9 september 1940 | SS ROC, 2005 | Moskva stift | |||
Vasilij Sungurov | Präst | 1876 - 20 september 1937 | SS ROC, 2005 | Moskva stift | |||
Vasily Guryev | Präst | 1869 - 13 oktober 1937 | SS ROC, 2005 | Moskva stift | |||
Euphrosyne (Antonov) | hieromonk | 1885 - 13 november 1937 | SS ROC, 2005 | Moskva stift | |||
Innokenty (Mazurin) | hierodiakon | 1874 - 13 november 1938 | SS ROC, 2005 | Moskva stift | |||
Sevastiana (Ageeva-Zueva) | nunna | 1872 - 11 juli 1938 | SS ROC, 2005 | Moskva stift | |||
Antonina (Stepanova) | nunna | 1886 - 15 december 1937 | SS ROC, 2005 | Moskva stift | |||
Maria Zhuravleva | nybörjare | 1869 - 15 december 1937 | SS ROC, 2005 | Moskva stift | |||
Vera Grafova | nybörjare | 1878 - 1932 | SS ROC, 2005 | Moskva stift | |||
Dimitry Ilyinsky | akolyt | 1894 - 17 februari 1938 | SS ROC, 2005 | Moskva stift | |||
Andrey Argunov | 1904 - 5 augusti 1938 | SS ROC, 2005 | Moskva stift | ||||
Mikhail Agaev | 1875 - 15 februari 1938 | SS ROC, 2005 | Moskva stift | ||||
Olga Evdokimova | 1896 - 10 februari 1938 | SS ROC, 2005 | Moskva stift | ||||
Parthenius (Bryansk) | Biskop av Ananyevsky, kyrkoherde i Odessa stift | 1881 - 22 november 1937 | SS ROC, 2005 | Odessa stift | |||
Serafim Vasilenko | protodiakon | 1905 - 13 oktober 1937 | SS ROC, 2005 | Bryansk stift | |||
Sergei Strelnikov | ärkepräst | 1887 - 8 augusti 1937 | SS ROC, 2005 | Yoshkar-Ola stift | |||
Pavel Ansimov | ärkepräst | 1891 - 21 november 1937 | SS ROC, 2005 | Moskva stift | |||
Alexander Tsitserov | ärkepräst | 1884 - 9 september 1939 | SS ROC, 2005 | Moskva stift | |||
Cosmas (Magda) | hieromonk | 1904 - 15 december 1937 | SS ROC, 2005 | Moskva stift | |||
Dimitri Troitsky | diakon | 1884 - 21 september 1937 | SS ROC, 2005 | Moskva stift | |||
Natalia Baklanova | nybörjare | 1880 - 31 mars 1938 | SS ROC, 2005 | Moskva stift | |||
Ksenia Petrukhina | nybörjare | 1897 - 20 mars 1938 | SS ROC, 2005 | Moskva stift | |||
Anna Gorokhova | nybörjare | 1896 - 20 mars 1938 | SS ROC, 2005 | Moskva stift | |||
Feodor Gusev | 1874 - 1 februari 1940 | SS ROC, 2005 | Moskva stift | ||||
Paraskeva Kochneva | 1890 - 8 april 1939 | SS ROC, 2005 | Moskva stift | ||||
Mikhail Kobozev | ärkepräst | 1874 - 23 december 1937 | SS ROC, 2005 | Ryazan stift | |||
Mikhail Cheltsov | ärkepräst | 1870 - 7 januari 1931 | SS ROC, 2005 | Petersburgs stift | |||
Grigory (Lebedev) | Biskop av Shlisselburg | 1878 - 17 september 1937 | SS ROC, 2005 | Petersburgs stift Tver stift | |||
Alexander Levitsky | ärkepräst | 1868 - 7 december 1937 | SS ROC, 2005 | Bryansk stift | |||
Alexy Tyutyunov | Präst | 1892 - 7 december 1937 | SS ROC, 2005 | Bryansk stift | |||
John Nikolsky | Präst | 1866 - 7 december 1937 | SS ROC, 2005 | Bryansk stift | |||
Kornily Udilovich | Präst | 1877 - 7 december 1937 | SS ROC, 2005 | Bryansk stift | |||
Mitrofan Kornitsky | Präst | 1873 - 7 december 1937 | SS ROC, 2005 | Bryansk stift | |||
Konstantin Sokolov | Präst | 1875 - 25 mars 1938 | SS ROC, 2005 | Moskva stift | |||
Alexy Krasnovsky | Präst | 1886 - 11 augusti 1938 | SS ROC, 2005 | Moskva stift | |||
Pavel Nikolsky | Präst | 1896 - 22 januari 1943 | SS ROC, 2005 | Moskva stift | |||
Peter Uspensky | Präst | 1876 - 12 mars 1938 | SS ROC, 2005 | Moskva stift | |||
Alexy Troitsky | Präst | 1875 - 20 februari 1942 | SS ROC, 2005 | Moskva stift | |||
Andronik (Surikov) | hieromonk | 1885 - 22 september 1938 | SS ROC, 2005 | Moskva stift | |||
Nikolai Tokhtuev | protodiakon | 1903 - 17 maj 1943 | SS ROC, 2005 | Moskva stift | |||
Pavel Shirokogorov | diakon | 1878 - 6 mars 1938 | SS ROC, 2005 | Moskva stift | |||
Olga Kosheleva | 1874 - 6 mars 1939 | SS ROC, 2005 | Moskva stift | ||||
Panteleimon (Arzhanykh) | hegumen | 1872 - 29 november 1937 | SS ROC, 2005 | Optina Pustyn | |||
Evfimy (Lubovichev) | hieromonk | 1875 - 19 juli 1931 | SS ROC, 2005 | Optina Pustyn | |||
Pavel (Moiseev) | arkimandrit | 1849 - 30 september 1918 | SS ROC, 2005 | Archangelsk stift | |||
Theodosius (Sobolev) | arkimandrit | 1842 - 30 september 1918 | SS ROC, 2005 | Archangelsk stift | |||
Nikodim (Sjchapkov) | hieromonk | 1852 - 30 september 1918 | SS ROC, 2005 | Archangelsk stift | |||
Serafim (Kulakov) | hieromonk | 1874 - 30 september 1918 | SS ROC, 2005 | Archangelsk stift | |||
Leonid (Molchanov) | hegumen | 1872 - 13 november 1918 | SS ROC, 2005 | Archangelsk stift | |||
Alexy Krotenkov | Präst | 1878 - 18 april 1930 | SS ROC, 2005 | Jekaterinburg stift | |||
Dimitri Rozanov | ärkepräst | 1890 - 9 oktober 1937 | SS ROC, 2005 | Moskva stift | |||
Nikolai Skvortsov | ärkepräst | 1875 - 27 september 1937 | SS ROC, 2005 | Moskva stift | |||
Alexander Levitsky | ärkepräst | 1876 - 9 oktober 1937 | SS ROC, 2005 | Moskva stift | |||
Dionysius (Petushkov) | hieroschemamonk | 1863 - 10 juni 1931 | SS ROC, 2005 | Moskva stift | |||
Vladimir (Terentiev) | hegumen | 1872 - 3 mars 1933 | SS ROC, 2005 | Moskva stift | |||
Vasilij Malakhov | Präst | 1873 - 24 mars 1937 | SS ROC, 2005 | Moskva stift | |||
Konstantin Lyubomudrov | Präst | 1879 - 19 november 1937 | SS ROC, 2005 | Moskva stift | |||
Alexy Protopopov | Präst | 1880 - 4 maj 1938 | SS ROC, 2005 | Moskva stift | |||
Nikolai Aristov | diakon | 1872 - 10 juni 1931 | SS ROC, 2005 | Moskva stift | |||
Mikhail Markov | akolyt | 1884 - 12 mars 1938 | SS ROC, 2005 | Moskva stift | |||
Anastasia Titova | nybörjare | 1873 - 17 december 1937 | SS ROC, 2005 | Moskva stift | |||
Maria Nosova | nybörjare | 1872 - 10 maj 1938 | SS ROC, 2005 | Moskva stift | |||
Evdokia Pavlova | nybörjare | 1876 - 20 april 1939 | SS ROC, 2005 | Moskva stift | |||
Ignatius Markov | 1876 - 10 juni 1931 | SS ROC, 2005 | Moskva stift | ||||
Petr Yudin | 1877 - 10 juni 1931 | SS ROC, 2005 | Moskva stift | ||||
Vladimir Kholodokovsky | Präst | 1895 - 13 augusti 1937 | SS ROC, 2006 | Jekaterinburg stift | |||
Sergiy Uvitsky | Präst | 1881 - 12 mars 1932 | SS ROC, 2006 | Jekaterinburg stift | |||
Mikhail Votyakov | Präst | 1881 - 18 juni 1931 | SS ROC, 2006 | Kazan stift | |||
Theodosius (Ganitsky) | biskop av Kolomna | 1860 - 3 maj 1937 | SS ROC, 2006 | Moskva stift | |||
Nikolaj Poretsky | ärkepräst | 1865 - 27 juli 1933 | SS ROC, 2006 | Moskva stift | |||
Alexy Znamensky | ärkepräst | 1882 - 2 augusti 1938 | SS ROC, 2006 | Moskva stift | |||
Alexander Rusinov | ärkepräst | 1878 - 31 januari 1938 | SS ROC, 2006 | Moskva stift | |||
Pavel Kosminkov | ärkepräst | 1875 - 2 mars 1938 | SS ROC, 2006 | Moskva stift | |||
Sergiy Orlov | Präst | 1888 - 21 december 1937 | SS ROC, 2006 | Moskva stift | |||
Alexy Drozdov | protodiakon | 1883 - 14 juli 1942 | SS ROC, 2006 | Moskva stift | |||
Tatiana Chekmazova | nybörjare | 1881 - 11 oktober 1942 | SS ROC, 2006 | Moskva stift | |||
Alexandra Khvorostyannikova | nybörjare | 1886 - 30 september 1943 | SS ROC, 2006 | Moskva stift | |||
John Demidov | 1863 - 20 december 1937 | SS ROC, 2006 | Moskva stift | ||||
John Demidov | 1907 - 13 juli 1944 | SS ROC, 2006 | Moskva stift | ||||
Mikhail Viktorov | ärkepräst | 1871 - 11 april 1933 | SS ROC, 2006 | Ryazan stift | |||
Leonid Viktorov | ärkepräst | 1891 - 10 januari 1938 | SS ROC, 2006 | Ryazan stift | |||
Raphael (Sheichenko) | hieromonk | 1891 - 19 juni 1957 | SS ROC, 2006 | Optina Pustyn | |||
John Ilyinsky | ärkepräst | 1846 - 14 (27) september 1918 | SS ROC, 2006 | Simbirsk stift | |||
Nikolay Pokrovsky | Präst | 1864 - 18 mars 1919 | SS ROC, 2006 | Simbirsk stift | |||
Varlaam Popov | ärkepräst | 1880 - 8 december 1937 | SS ROC, 2006 | Bryansk stift | |||
Stefan Grachev | Präst | 1886 - 7 februari 1938 | SS ROC, 2006 | Bryansk stift | |||
Rodion (Fedorov) | arkimandrit | 1864 - 1933 | SS ROC, 2006 | Moskva stift | |||
Alexy Rozhdestvensky | ärkepräst | 1865 - 26 december 1937 | SS ROC, 2006 | Moskva stift | |||
Petr Markov | ärkepräst | 1881 - 21 februari 1938 | SS ROC, 2006 | Moskva stift | |||
Evgeny Isadsky | Präst | 1879 - 31 januari 1930 | SS ROC, 2006 | Moskva stift | |||
Dimitri Belyaev | Präst | 1875 - 10 december 1937 | SS ROC, 2006 | Moskva stift | |||
Vasily (Mazurenko) | hieromonk | 1882 - 8 januari 1938 | SS ROC, 2006 | Moskva stift | |||
Marfa Kovrova | nybörjare | 1897 - 16 mars 1938 | SS ROC, 2006 | Moskva stift | |||
Matthew Gusev | 1868 - 18 januari 1938 | SS ROC, 2006 | Moskva stift | ||||
Andrey Trofimov | 1882 - 11 juni 1938 | SS ROC, 2006 | Moskva stift | ||||
Nikolaj Popov | Präst | 1864 - 26 mars 1919 | SS ROC, 2006 | Rostov-on-Don stift | |||
Maria Gatchinskaya (Lelyanova) | nunna | 1874 - 17 april 1932 | SS ROC, 2006 | Petersburgs stift | |||
Vladimir Chetverin | Präst | 1874 - 2 september 1918 | SS ROC, 2006 | Saransk stift | |||
Nikolaj Rodimov | ärkepräst | 1856 - 10 januari 1938 | SS ROC, 2006 | Archangelsk stift | |||
Nikolay Ryurikov | ärkepräst | 1884 - 18 juni 1943 | SS ROC, 2006 | Yoshkar-Ola stift | |||
Myron Rzepik | ärkepräst | 1885 - 13 september 1937 | SS ROC, 2006 | Moskva stift | |||
Petr Rozhdestvin | ärkepräst | 1879 - 27 maj 1939 | SS ROC, 2006 | Moskva stift | |||
Vladimir Smirnov | ärkepräst | 1877 - 10 december 1937 | SS ROC, 2006 | Moskva stift | |||
Evgeny Nikolsky | diakon | 1886 - 26 februari 1938 | SS ROC, 2006 | Moskva stift | |||
Euphrosinia Timofeeva | nybörjare | 1881 - 5 november 1942 | SS ROC, 2006 | Moskva stift | |||
Vasilij Petrov | 1882 - 15 januari 1942 | SS ROC, 2006 | Moskva stift | ||||
Anna Chetverikova | 1873 - 2 mars 1940 | SS ROC, 2006 | Moskva stift | ||||
Paphnutius (Kostin) | hieromonk | 1866 - 20 januari 1938 | SS ROC, 2006 | Optina Pustyn | |||
Lavrenty (Levchenko) | hieromonk | 1893 - 25 oktober 1937 | SS ROC, 2006 | Optina Pustyn | |||
Serafim (Gushchin) | hieromonk | 1872 - 23 november 1937 | SS ROC, 2006 | Optina Pustyn | |||
Raphael (Tyupin) | hieromonk | 1886–11 december 1937 | SS ROC, 2006 | Optina Pustyn | |||
Anthony (Bystrov) | Ärkebiskop av Archangelsk och Kholmogory | 1858 - 16 juli 1931 | SS ROC, 2006 | Archangelsk stift | |||
Dimitri Kasatkin | Präst | 1884 - 28 oktober 1942 | SS ROC, 2006 | Moskva stift | |||
Alexandra Kasparova | nybörjare | 1882 - 18 februari 1942 | SS ROC, 2006 | Moskva stift | |||
Nikifor Zaitsev | 1884 - 21 1942 | SS ROC, 2006 | Moskva stift | ||||
John Lyubimov | 1876 - 19 januari 1942 | SS ROC, 2006 | Moskva stift | ||||
Elena Chernova | 1874 - 17 september 1943 | SS ROC, 2006 | Moskva stift | ||||
Paraskeva Fedorova | 1882 - 11 december 1938 | SS ROC, 2006 | Moskva stift | ||||
Varvara Konkina | nybörjare | 1868 - 5 april 1938 | SS ROC, 2006 | Ryazan stift | |||
tyska (Kosolapov) | Biskop Volsky | 1882 - 10 oktober 1919 | SS ROC, 2006 | Saratov stift | |||
Mikhail Platonov | ärkepräst | 1868 - 10 oktober 1919 | SS ROC, 2006 | Saratov stift | |||
John Chrustalev | ärkepräst | 1875 - 10 december 1937 | SS ROC, 2007 | Moskva stift | |||
Sergiy Kochurov | Präst | 1892 - 12 december 1941 | SS ROC, 2007 | Moskva stift | |||
Sergiy Stanislavlev | protodiakon | 1884 - 16 november 1942 | SS ROC, 2007 | Moskva stift | |||
Tryphon av Rodonezh | diakon | 1873 - 27 februari 1938 | SS ROC, 2007 | Moskva stift | |||
Nikolai Nekrasov | akolyt | 1872 - 7 mars 1938 | SS ROC, 2007 | Moskva stift | |||
Dmitrij Volkov | 1871 - 4 mars 1942 | SS ROC, 2007 | Moskva stift | ||||
Nikita Sukharev | 1876 - 4 juli 1942 | SS ROC, 2007 | Moskva stift | ||||
Eutychius (Didenko) | munk | 1870 - 5 december 1937 | SS ROC, 2007 | Optina Pustyn | |||
Avenir (Sinitsyn) | munk | 1879 - 5 december 1937 | SS ROC, 2007 | Optina Pustyn | |||
Savva (Suslov) | munk | 1873 - 5 december 1937 | SS ROC, 2007 | Optina Pustyn | |||
Mark (Makhrov) | munk | 1875 - 5 december 1937 | SS ROC, 2007 | Optina Pustyn | |||
Boris Kozlov | 1886 - 5 december 1937 | SS ROC, 2007 | Optina Pustyn | ||||
Antonina Bryanskikh | 1891 - 9 januari 1938 | SS ROC, 2007 | Archangelsk stift | ||||
Sergiy Kudryavtsev | ärkepräst | 1881 - 15 december 1937 | SS ROC, 2007 | Moskva stift | |||
Alexander Pokrovsky | ärkepräst | 1879 - 27 november 1937 | SS ROC, 2007 | Moskva stift | |||
Matron Makandina | nybörjare | 1889 - 14 mars 1938 | SS ROC, 2007 | Moskva stift | |||
Gavriil Fomin | 1882 - 22 april 1942 | SS ROC, 2007 | Moskva stift | ||||
Gury (Samoilov) | hieromonk | 1880 - 20 december 1937 | SS ROC, 2007 | Optina Pustyn | |||
Ignatius (Dalanov) | hieromonk | 1885 - 3 september 1942 | SS ROC, 2007 | Optina Pustyn | |||
Vincent (Nikolsky) | munk | 1888 - 11 december 1937 | SS ROC, 2007 | Optina Pustyn | |||
Grigory Faddeev | Präst | 1895 - 26 december 1937 | SS ROC, 2007 | Bryansk stift | |||
Vasily Mirozhin | ärkepräst | 1865 - 20 december 1941 | SS ROC, 2007 | Moskva stift | |||
Alexander Orlov | ärkepräst | 1885 - 13 oktober 1937 | SS ROC, 2007 | Moskva stift | |||
Feodor Smirnov | diakon | 1890 - 5 juli 1938 | SS ROC, 2007 | Moskva stift | |||
Gabriel av Archangelsk | diakon | 1885 - 5 juli 1938 | SS ROC, 2007 | Moskva stift | |||
Tamara (Satsy) | abbedissa | 1876 - 1 maj 1942 | SS ROC, 2007 | Cheboksary-Chuvash stift | |||
Sergiy Tsvetkov | diakon | 1884 - 3 januari 1938 | SS ROC, 2007 | Moskva stift | |||
Germogen (Kadomtseva) | nunna | 1870 - 10 juni 1942 | SS ROC, 2007 | Moskva stift | |||
Agapit (Taube) | munk | 1894 - 18 juli 1936 | SS ROC, 2007 | Optina Pustyn | |||
Dimitry Voskresensky | ärkepräst | 1869 - 22 maj 1938 | SS ROC, 2007 | Cheboksary-Chuvash stift | |||
Mikhail Samsonov | ärkepräst | 1867 - 28 januari 1942 | SS ROC, 2007 | Cheboksary-Chuvash stift | |||
Arkady Dobronravov | ärkepräst | 1868 - 20 april 1933 | SS ROC, 2007 | Cheboksary-Chuvash stift | |||
Vasily Pokrovsky | Präst | 1879 - 26 december 1941 | SS ROC, 2007 | Cheboksary-Chuvash stift | |||
Mikhail Vinogradov | Präst | 1873 - 31 maj 1932 | SS ROC, 2008 | Moskva stift | |||
Evgenia (Lysova) | nunna | 1892 - 17 november 1935 | SS ROC, 2008 | Moskva stift | |||
Magdalena (Zabelina) | nunna | 1863 - 8 december 1931 | SS ROC, 2008 | Moskva stift | |||
Nikolai Troitsky | ärkepräst | 1895 - 10 mars 1945 | SS ROC, 2008 | Cheboksary-Chuvash stift | |||
Ilja Izmailov | Präst | 1882 - 17 september 1937 | SS ROC, 2008 | Cheboksary-Chuvash stift | |||
Anatoly Ivanovsky | Präst | 1863 - 17 oktober (30), 1918 | SS ROC, 2008 | Yoshkar-Ola stift | |||
Joasaph (Udalov) | Biskop av Chistopol | 1886 - 2 december 1937 | SS ROC, 2008 | Kazan stift | |||
Sergius (Chernukhin) | hegumen | 1879 - 9 november 1942 | SS ROC, 2008 | Moskva stift | |||
Ardalion (Ponomarev) | arkimandrit | 1877 - 29 juli 1938 | SS ROC, 2008 | Jekaterinburg stift | |||
Sergius Spassky | Präst | 1884 - 27 november 1937 | SS ROC, 2008 | Moskva stift | |||
Maria Vinogradova | nybörjare | 1886 - 17 februari 1938 | SS ROC, 2008 | Moskva stift | |||
Vasily Konstantinov-Grishin | Präst | 1874 - 14 mars 1943 | SS ROC, 2008 | Cheboksary-Chuvash stift | |||
Neofyt (Osipov) | arkimandrit | 1875 - 3 november 1937 | SS ROC, 2009 | Moskva stift | |||
Mikhail Troitsky | Präst | 1878 - 5 augusti 1938 | SS ROC, 2009 | Moskva stift | |||
Alexandra Bulgakova | 1886 - 15 oktober 1938 | SS ROC, 2009 | Moskva stift | ||||
Elena (Korobkova) | nunna | 1879 - 7 juni 1938 | SS ROC, 2010 | Moskva stift | |||
Vasilij Kholmogorov | ärkepräst | 1875 - 16 januari 1938 | SS ROC, 2010 | Moskva stift | |||
Mikhail Lisitsyn | Präst | 1862 - 26 februari 1918 | SS ROC, 2017 | Yekaterinodar stift | |||
Alexander Fleginsky | Präst | 1861 - 24 mars 1918 | SS ROC, 2017 | Yekaterinodar stift | |||
Alexander Adrianov | Präst | 1858 - 25 november 1918 | SS ROC, 2018 | Jekaterinburg stift | |||
Nikolai Chernyshev | ärkepräst | 1853 - 2 januari 1919 | SS ROC, 2018 | Izhevsk stift | |||
Varvara Chernysheva | 1888 - 2 januari 1919 | SS ROC, 2018 | Izhevsk stift | ||||
Pavel Dernov | ärkepräst | 1870 - 27 februari 1918 | SS ROC, 2018 | Kazan stift | |||
Boris Dernov | 1897 - 27 februari 1918 | SS ROC, 2018 | Kazan stift | ||||
Grigory Dernov | 1899 - 27 februari 1918 | SS ROC, 2018 | Kazan stift | ||||
Simeon Dernov | 1901 - 27 februari 1918 | SS ROC, 2018 | Kazan stift | ||||
Konstantin Veretsky | ärkepräst | 1874 - 23 februari 1918 | SS ROC, 2018 | Rostov-on-Don stift |